Inzamelen plastic flessen te duur PZC PZC Rond stembiljet bant elk voordeel uit Leerlingen Golfslag laten kunsten zien zeeland 21 Voortgang proefproject na afwijzing OLAZ en ministerie zaak van gemeenten Samenwerking in grensgebied desnoods met minder eurogeld woensdag 24 februari 1999 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeland (OLAZ) laat de ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen vrij door te gaan met de inzame lingvan plastic flessen. Eind vo rig jaar werd in de regio een ove rigens geslaagd experiment toch beëindigd omdat de totale verwerkingskosten (2200 gul den per ton) niet in verhouding stonden tot de milieuwinst. Maar de inzamelcontainers ver dwenen niet uit het straatbeeld. En ook in de milieustraten be staat nog steeds de mogelijk heid plastic flessen in te leveren. Het experiment dat in 1995 in samenwerking met de Vereni ging Milieubeheer Kunststof verpakkingen werd opgezet in Maastricht en Zeeuws-Vlaan deren, liep goed. Toch besloten én Maastricht én Zeeuws- Vlaanderen met ingang van 1 ja nuari 1998 te stoppen omdat er weliswaar flinke hoeveelheden flessen werden ingeleverd, maar de kosten van verwerking (zo'n 200.000 gulden per jaar) in verhouding tot het milieuvoor deel te hoog waren. Toen bleek dat ook het ministerie van VROM het experiment als 'te duur' afserveerde, besloten de Zeeuws-Vlaamse gemeenten het experiment weliswaar nog een jaar voort te zetten, maar nu door Helen Stevens TERNEUZEN - De kinderen van de openbare Terneuzense basisschool De Golfslag houden zaterdag 27 februari een variant op de klassieke opendeurdag. Niet wat ze tijdens de gewone lesuren leren staat dan in de schijnwerpers, maar de nadruk ligt vooral op de buitenschoolse activiteiten. Het project 'verlengde school dag' - pseudoniem voor na schoolse opvang - begon in navolging van soortgelijke ini tiatieven in diverse grote ste den. Het Terneuzense stadsbestuur vond dit een lo venswaardig initiatief en stelde Jongerenkoor AXEL - Het gereformeerd jon gerenkoor Revelation geeft op zaterdag 27 maart vanaf 20.00 uur een optreden in de gerefor meerde kerk vrijgemaakt in Ax el. Revelation brengt onder meer Üederen uit The Passion van Adrian Snell. Het koor bestaat uit 27 leden. Kaarten zijn aan de deur te koop en in de voorver koop via 0115-563327. wordt het - wat het OLAZ be treft - dan toch definitief beëin- digd. Voorzitter K. van der Hoofd: ,,Op zich is het jammer, want er was voldoende animo. We heb ben het nog een jaar aangezien maar we zullen de gemeenten nu toch moeten adviseren akkoord te gaan met het voorstel dat het inzamelen van plastic flessen niet langer onder de verant woordelijkheid van het OLAZ valt. En dan staat het de ge meenten nog altijd vrij het inza melen zelf voort te zetten .en afspraken te maken met een af valverwerker." Bijna een jaar geleden mobili seerde de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar ach terban in een poging het ge scheiden inzamelen van de plas tic flessen in stand te houden. Een delegatie van de afdeling sprak dinsdag, tijdens een on derhoud met Van der Hoofd op het stadhuis van Terneuzen, haar teleurstelling uit over het besluit de zaak stop te zetten. In september vorig jaar, tijdens het Dorpsfeest in Zaamslag, peilde de afdeling de mening van de bezoekers over herge bruik van afval en goederen als schoenen en kleding. Daaruit bleek dat 94 procent van de 214 ondervraagden al producten verzamelt voor hergebruik: 94 procent scheidt oud papier van het afval, 93 procent het glas, 88 procent schoenen en kleding, 66 procent plastic flessen en fla cons, 30 procent kurk en 21 pro cent blik. Daarbij zou 87 pro cent van de deelnemers aan het onderzoek in het kader van het hergebruik nog verder willen gaan bij de scheiding van het af val. De bestuursleden L. Hamelink en C. Kalisvaart van de Platte landsvrouwen overhandigden de onderzoeksresultaten aan de OLAZ-voorzitter, die op zijn beurt aankondigde dat er nog dit voorjaar voorstellen op tafel komen voor de manier waarop kleding, schoeisel en oud papier op nog verantwoordere wijze kunnen worden ingezameld. daarom twee jaar geleden een bedrag van 50.000 gulden ter beschikking. Het voornaamste doel van der gelijke naschoolse opvang is kinderen in contact te brengen met activiteiten waar ze anders helemaal niet mee in'aanraking zouden komen. Ook wordt ge hoopt dat kinderen hierdoor ge makkelijker doorstromen naar verenigingen en clubs. Toen de schoolleiding van De Golfslag constateerde dat ex- pressionele vorming best wat meer aandacht verdiende, ver leende ze onmiddellijk mede werking. Aandacht gaat vooral uit naai' disciplines als beelden de kunst, muziek, dans, toneel en computerkunde voor begin ners. Voornamelijk kinderen die zich in sociaal wat zwakkere omstandigheden bevinden, kunnen zich hierdoor verder ontplooien. De leerlingen zijn ontzettend trots; het resultaat van drie maanden intensief oefenen kunnen ze nu aan belangstel lenden tonen. Bezoekers kun nen tussen 14 en 16 uur een di vers gamma aan demonstraties als streetdance, computerkun de, introductie van Internet en danslessen bewonderen. De le den van de ouderraad zorgen voor een natje en een droogje. De inzamelcontainers staan er nog. Als de Zeeuws-Vlaamse gemeenten de proef met gescheiden inzameling van voortzetten, zijn zij daar volgens afvalverwerker OLAZ vrij in. plastic flessen zelf willen foto Charles Strijd Elsta schenkt ton voor theater TERNEUZEN - De warmtekrachtcentrale Elsta heeft de ge meente Terneuzen 100.000 gulden geschonken, als dank voor de medewerking die het bedrijf kreeg voor de bouw van de zeshonderd meter lange geluidsmuur. Die werd opgetrokken omdat omwonenden van de centrale klaagden over de ge luidsoverlast. De gift is bestemd voor de bouw van het nieuwe theater in Terneuzen. Het geld wordt betaald door het Ameri kaanse bedrijf Applied Energy Services (AES), dat de helft van de aandelen van Elsta bezit. Gemeenteraden naar tunnel TERNEUZEN - De gemeenteraden en colleges van B en W van Borsele en Goes bezoeken vrijdag 5 maart de Wester- scheldetunnel. 's Morgens horen de gemeentebestuurders toe spraken van de directeur van de NV Westerscheldetunnel en andere medewerkers van de NV. 's Middags staat een bezoek aan het uitkijkpunt op het programma. Vanaf dat punt kan een beeld verkregen worden van de voortgang van de werk zaamheden aan de zuidelijke tunnelingang. Extra koopdagen Morres onzeker HULST - Er is nog geen akkoord tussen de ondernemingsraad en de directie van Morres over de openstelling op Pasen en Pinksteren. Bestuur en werknemers bakkeleien al enkele we ken over de voorwaarden waaronder het personeel aan de slag zou moeten op de twee feestdagen. De onderhandelingen ver lopen aanmerkelijk moeilijker dan de OR verwacht had, al is er inmiddels wel overeenstemming over de financiële kant van de kwestie. De directie van het meubelbedrijf wil maar al tegraag dedoor de gemeente Hulst geboden mogelijkheid aangrijpen om op eerste paas- en pinksterdag de deuren te openen. Deze twee hoogtijdagen betekenen steevast een topper in de auto- en meubelbranche. Het personeel van Moirés staat echter niet te juichen om op de twee feestdagen aan de slag te gaan. Met na me over de niet-financiële kant kan maar moeilijk een verge lijk bereikt worden. De OR wil terugkeren naar de eigen ach terban wanneer de directie met een voor het Morres-perso *229 Teveel (4) afbrekingen na elkaar neel goed voorstel op tafel komt over de omstandigheden en voorwaarden waaron der de werknemers op de twee zondagen gaan werken. Er wordt deze week nog verder onderhandeld tussen de twee partijen. Veere betaalt mee aan grafschade WESTKAPELLE - De gemeente Veere betaalt de helft van de kosten voor het herstellen van de begin januari vernielde grafstenen op de begraafplaats in Westkapelle. Zij trekt hier voor zesduizend gulden uit. Omdat de daders van de vernie lingen nog niet zijn opgespoordkunnen de herstelkosten niet worden verhaald. De grafstenen staan op gemeentegrond en zijn daarom officieel gemeente-eigendom. De nabestaanden kunnen de gemeente echter niet aansprakelijk stellen voor het herstel van de schade of dwingen de grafstenen te repare ren. Veere ziet het als haar morele verplichting om de nabe staanden tegemoet te komen in de herstelkosten. Privatisering jachthaven Yerseke YERSEKE - Eindelijk lijkt er schot te komen in de plannen om de jachthaven in Yerseke te privatiseren. Wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal (onder meer visserij) praat eind deze week met de watersportvereniging Yerseke. Dat zei hij dinsdagavond tijdens de raadsvergadering.De raad ging dinsdag akkoord met de gewijzigde tarieven voor de vissershavens in Yerseke. Met het nieuwe tarief van 48 gul den per vierkante meter was alleen de PvdA niet tevreden. Zij vond dat Bliek een hoger tarief had moeten afdwingen. Kledingbeurs ten bate van Mappa Mondo TERNEUZEN- Ten bate van Mappa Mondo - een verpleeg huis voor terminale patiëntjes - wordt zaterdag 6 maart in het Zeldenrust/Steclant College te Terneuzen een kinderkleding- en speelgoedbeurs georgani seerd. !De verkoop vindt plaats tussen ;10.30 en 12.00 uur De helft van ide opbrengsten gaat naar Map- .pa Mondo, het overige deel naar de schenkers. Geïnteresseerden 'kunnen nette, geprijsde zo merkleding en het speelgoed vrijdagavond tussen 19.00 uur en 21.30 uur inleveren op de 'hierboven vermelde locatie. SINTJANSTEEN Recht - De afdeling Sint Jan- jsteen van de Katholieke Vrou wen Organisatie (KVO) houdt morgen,donderdag, in het ge meenschapscentrum De Waran de in Sint Jansteen een bijeen komst over recht. Gastspreker Th. Reijns uit Terneuzen belicht ;onder meer arbeidsrecht, be stuursrecht, burgerlijk recht en 'Strafrecht:. De bijeenkomst be- Igint om 19.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen kiest 3 maart nieuw waterschapsbestuur door René Hoonhorst TERNEUZEN - Iedere burger heeft het democratisch recht zich niet met het waterschap te bemoeien. Maar iedereen kan er even hard van op aan dat het waterschap zich wel met hem bemoeit, luidt het adagium van interim-dijkgraaf H. Eversdijk van waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Natuurlijk hebben agrariërs het meest belang bij de stand van de waterpeilen in de pol ders, stelt Eversdijk. Maar na tuurliefhebbers zijn de laatste jaren steeds meer bedacht op de hoogte van de waterstand, omdat de belangen van de na tuur nogal eens tegengesteld zijn aan die van de landbouw'. Eversdijk: „Ook iemand die twaalfhoog op een flat in Ter neuzen woont, rijdt in een ge bied als Zeeuws-Vlaanderen door de polder en ook die heeft er dus belang bij dat de wegen goed begaanbaar zijn. Zowel goed onderhouden als vrij van slik. Dat onderhoud van dijken en duinen voor iedereen van le vensbelang is, droge voeten willen we tenslotte allemaal, spreekt voor zich. Daarnaast is de zorg voor de waterkwaliteit in handen van het waterschap en bemoeien we ons meer en meer met natuurbeheer, in de ze regio bijvoorbeeld met het zuiverder maken van kreken. In de acceptgiro's voor de inge zetenen zijn die taken verre kend, dus zou het logisch zijn dat mensen willen weten wat het waterschap voor dat geld doet." Bestuurders Sinds 1 januari zijn de water schappen De Drie Ambachten, Hulster Ambacht en Het Vrije van Sluis opgegaan in één Zeeuws-Vlaams waterschap. De 75 bestuurders van de drie oude waterschappen vormen de eerste maanden noodge dwongen de algemene verga dering van het schap. Een nieuw algemeen bestuur van dertig leden wordt woensdag 3 maart gekozen, tegelijk mei: de verkiezingen voor Provinciale Staten. In de algemene verga dering komen elf bestuursle den namens de categorie inge zetenen, zes namens gebouwde eigendommen, zes namens on gebouwde eigendommen, twee namens de pachters van gron den en vijf namens de categorie bedrijfsgebouwd. Het nieuwe waterschapskantoor aan de Kennedylaan in Terneuzen moet half juni in gebruik worden genomen. foto Charles Strijd Alleen voor die laatste catego rie - bedrij fsgebouwd - worden de kandidaten indirect geko zen. De leden van de Kamer van Koophandel kiezen de ver tegenwoordigers van het be drijfsleven. De overige 25 kan didaten worden rechtstreeks uitverkoren door de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen vol gens het principe 'de betaler bepaalt'. Alle kiesgerechtig den van achttien jaar en ouder mogen stemmen voor de cate gorie ingezetenen. Voor de an dere categorieën geldt dat mensen mogen stemmen als ze belasting aan het waterschap afdragen. Zo kiezen huiseige naren voor de categorie ge bouwde eigendommen (één kiezer per woning), grondeige naren voor ongebouwde eigen dommen en pachters met een door de Grondkamer goedge keurd pachtcontract voor- de pachters. Een ingezetene met een eigen huis, een perceel grond in eigendom en een per ceel grond in pacht kan dus voor vier categorieën oproep kaarten krijgen. Voor de dertig beschikbare be stuurszetels hebben zich 69 kandidaten (ieder met een plaatsvervanger) aangemeld, wier kansen nogal uiteenlo pen. De pachters mogen twee kandidaten afvaardigen in de algemene vergadering en heb ben voor die twee zetels slechts drie kandidaten. Voor de elf in gezetenen-zetels hebben zich 35 kandidaat-bestuurders aangemeld. In tegenstelling tot politieke verkiezingen voor de gemeenteraad, de Provinci ale Staten of de Tweede Kamer doet de lijstvolgorde voor de verschillende categorieën er helemaal niets toe. De volgor de op de lijst is door loting be paald, maar de mensen moeten op de persoon van hun keuze stemmen. Om dat extra goed uit te laten komen, heeft waterschap Zeeuws-Vlaanderen voor een rond stembiljet gekozen. Dooi de namen van alle kandidaten in een cirkel te zetten, hoopt het waterschap de kiezers te dwingen om hun eigen keus te bepalen. Doordat de ene kan didaat niet op een meer in het oog springende positie staat dan de ander, wordt geen van hen bevoordeeld, legt Evers dijk de filosofie achter het ron de stembiljet uit. Om alle in woners van de regio op de hoogte te brengen van de op handen zijnde verkiezing is dinsdag een tweede nummer van Waternieuws huis-aan- huis verspreid. Daarnaast ver schijnt zaterdag nog een pagi nagrote advertentie in de re gionale dagbladen. Natuurverenigingen Het is ook Eversdijk opgeval len dat veel kandidaten zich zelf - individueel of in groeps verband - in advertenties en strooifolders bij de kiezers aanprijzen. Politieke partijen (PvdA VVD en CDA) zijn goed vertegenwoordigd en ook be langengroeperingen uit. de landbouw en de natuurvereni- gingen hebben ervoor gezorgd dat ze in alle categorieën aan wezig zijn. 'Armlastige' orga nisaties als Het Zeeuwse Landschap. De Steltkluut, de Zeeuwse Milieu Federatie en 't Duumpje hebben voor de eer ste keer flink geïnvesteerd in het bekend maken van 'hun' kandidaten via plaatsing van advertenties en verspreiding van folders. Eversdijk is niet bang van poli tisering van het waterschaps bestuur. ..Politici die in het wa terschap zitting hebben, weten over het algemeen hun ver schillende taken goed te schei den. Als het duidelijk is voor welke zaak de kandidaten staan, hoeft het geen probleem te zijn om mensen in verschil lende functies terug te zien." Of de koppeling aan de Staten verkiezing volgende week een lagere opkomst laat zien, durft de interim-dijkgraaf niet te voorspellen. „Bij de gemeente raadsverkiezingen komen over het algemeen wat meer mensen naar de stembus. Over drie jaar sluiten we ons daar ook weel bij aan, maar vanwege de fu sie-uitwerking vorig jaar kon het gewoon niet anders. Kop peling aan een andere verkie zing levert in elk geval een veel hogere opkomst op dan een an dere manier om stemmers te benaderen, heeft de ervaring geleerd." door René Hoonhorst DAMME - De provincies Zee land, Oost- én West-Vlaanderen moeten hun samenwerking op het gebied van onder meer ruimtelijke ordening, econo mie, milieu en toerisme voort zetten en intensiveren. Ook als de Euregio Scheldemond in de toekomst minder Europese sub sidies binnenhaalt, dient de grensoverschrijdende coöpera tie door te gaan. In het vernieuwde Gemeen schappelijk Ontwikkelingscon cept (GOC), dat maandag 1 maart in Blankenberge wordt besproken door vertegenwoor digers van de drie provincies en gemeentelijke overheden, zul len gedeputeerde L. Coppoolse en de twee Vlaamse gouver neurs daarvoor pleiten. In de laatste Nieuwsbrief van de Eu regio Scheldemond noemt de Oost-Vlaamse gouverneur H. Balthazar 1999 'een scharnier- jaar'. In de loop van dit jaar moet duidelijk worden of Schel demond in aanmerking komt voor bijdragen in het kader van Interreg III. De drie provincies hebben nogal wat bijdragen uit de vorige In- terreg-programma's gehad en hopen natuurlijk op nieuwe bij dragen om gezamenlijke, grens overschrijdende projecten op te kunnen zetten. Overigens heeft onderzoek ook uitgewezen dat de interprovinciale samenwer king verre van optimaal is, stelt Balthazar. Zowel in Vlaanderen als in Zeeland wordt vooral aan de ontwikkeling van de eigen provincie gedacht in de uitwer king van beleidsplannen. Het nieuwe Gemeenschappelijk Ontwikkelingsconcept moet de aanzet zijn tot de vorming van een echt Euregionaal beleidska der, betoogt de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Potentie Vex-tegenwoordigers van de Scheldemondraad ondersteun den dat betoog gistei-en in Dam me. Secx-etaris A van Trigt, beleidsambtenaar externe be trekkingen in Middelburg, dux-fde niet te voorspellen Wan neer duidelijk wordt óf en hoe veel geld de Eux'egio Scheldem ond tegemoet kan zien voor gi'ensoverschnjdende samen werkingsprojecten. Hij is er wel van ovex-tuigd dat verdergaande contacten op het gebied van on der meer scholing, educatie, toerisme, xecreatie en de x-egio- nale ontwikkelingen in de Gents/Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone absoluut noodzakelijk zijn voor het verder uitbouwen van economische potenties. N. van der Ploeg van de Kamer van Koophandel Zeeland meld de dat de individuele toenade ring en samenwerking van on dernemers van beide zijden van de grens al een enorme vlucht heeft genomen. Ondermemei*s komen regelmatig bijelkaar en zijn bereid ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren. De belangstelling voor het kwa- liteitszorgproject Qualimodo is bijvoorbeeld groter dan ver wacht. De Zeeuwse handelska mer én haar collega's in Dendex-- monde, Gent en Brugge zullen de ondernemers nog sterker at- tendei'en op mogelijkheden over de grens. In april worden in Ter neuzen en Middelburg voorlich tingsbijeenkomsten over Quali modo gehouden, terwijl in juni een internationale contactdag op het programma staat. Projecten Daarnaast worden zaken die aanspraak maken op eerder toe gezegd Interreg-geld snel ter- hand genomen. Bezoekerscen tra in Damme, Eeklo en Retran- chement (het Zwin-centrum) worden bijvoorbeeld de komen de twee. dxie jaar rigoureus uit- gebouwd. De stadswallen van Damme moeten hun historisch aanzien terugkrijgen en voor wande laars begaanbaar zijn en het kunstwerk de Steenen Beer (bij de Vlaamse, Kreek tussen Graauw en Nieuw-Namen) wordt geheel opgeknapt en zal tegelijkertijd dienen als vleer muisbunker. Winterconcert TERNEUZEN - Het Instituut Toonbeeld organiseert op zater dag 27 februari een midwinter- concert in de Goede Herder- kexit, aan de Koninginnelaan 4 in Terneuzen. Het concert begint om 19.15 uur en wordt vex-zorgd door de leex-- lingen van het instituut. Slag werk, sti-ijkinstmmenten, klarinet en zang bx-engen de toe hoorders een scala aan uiteenlo pende muziekstijlen. De mu ziekvereniging Sluiskil helpt hierbij een handje. De toegang is gratis en bezoekers ontvan gen een programmaboekje en een dx-ankje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53