Bagger werk funest voor visstand fervSetigenlderij Broedvogels laten Schelphoek links liggen Bioscoop Hulst niet bevreesd voor plan cinema Sint Niklaas Justitie laat steken vallen bij inhaalslag Sluis-Aardenburg helpt Oostburg niet uit de brand Belgisch onderzoek Westerschelde bevestigt bange vermoedens vissers Dieven Mondriaan VVV's voor nauwer samenwerken POLITIEK CAFÉ JEUGD: ROT OP!! Zes gewonden bij aanrijding op Tholen zeeuwse almanak Koude douche zeeland Ook verder onderzoek leverde, volgens Vandenabeele, geen vis sen en garnalen meer op. Zien de dieren kans te vluchten, dan verlaten ze het gebie^. Zitten ze opgesloten in fuiken dan stik ken ze. Het duurt vervolgens mi nimaal een week voor de leefge meenschap zich hersteld heeft. Lage vangst De onderzoekers wijten de ab normale lage vangst van garna len aan de Belgische kust en in het Deltagebied ('maar bijvoor beeld niet in de Waddenzee') volledig aan de baggerwerken. Ze onderstrepen de belangrijke rol van de Westerschelde en de Zeeschelde als kraamkamer. Vandenabeele: „De baggerwer ken zijn dus zeker niet onscha delijk." Hij geeft de vissers de tip zich te groeperen en geza menlijk tot een schaderaming te komen. Vervolgens dienen ze zich weer te melden bij het fede rale ministerie van Pinxten, dat verantwoordelijk is voor de kustvisserij. De Westerscheldevissers kun nen de teruglopende resultaten van de laatste jaren met vangst- gegevens aantonen. Ze vrezen dat de situatie er in de nabije toekomst alleen nog maar op achteruit gaat, als de specie die vrijkomt bij het boren van de Westerscheldetunnel ook in de Westerschelde wordt gedumpt. Tot vorig najaar klopten de vis sers tevergeefs aan bij hun standsorganisaties en de over heidsinstanties. Woordvoerder De Rooy: „Die hebben eigenlijk nooit serieus op ons gereageerd. Terwijl wij ons toch gesteund wisten door een grote groep vis sers uit Breskens, die net als ons een aantasting van de kraamka merfunctie van de Westerschel de vreesden en trouwens nog steeds vrezen. Tja, ik heb ge hoord dat Zevibel binnenkort weer met die vissers gaat pra ten, maar er is in het verleden al zóveel beloofd. De Belgische in stanties pakken de kwestie, zo blijkt, nu heel wat serieuzer aan." De producentenorganisatie en beroepsvereniging van de Bel gische Reders ter Kustvisserij, de Rederscentrale, heeft de Westerscheldevissers inmiddels toegezegd hun belangen te be hartigen. Er heeft al overleg plaatsgehad met de betrokken SEROOSKERKE (S) - Het nieuw aangelegde natuurgebied Schelphoek bij het Schouwse Serooskerke heeft nog weinig aantrekkingskracht op de kustbroedvogels. Pluvieren, kluten en sternachtigen laten zich in de duinstrook en op de vijf eilandjes onder de doorgebroken Oosterscheldedijk amper zien. Boswachter Dirk Flui j t van Staatsbosbeheer vermoedt dat het voor de dieren nog te onrustig is in het gebied. Niet alleen wandelaars met honden zouden zich weinig ge legen laten aan het padenregime, ook ratten verstoren de nestdrang. foto Pieter Honhoff De brandweer in de gemeente Oostburg heeft vijf kazernes, zoals hier in Schoondijke. foto Peter Nicolai door Wout Bareman OOSTENDE - Het uitdiepen van de vaargeul in de Wester schelde heeft verregaande ge volgen voor de visserij. Tot die conclusie komen Belgische des kundigen, die de effecten van de haggerwerkzaamheden én het terugstorten van baggerspecie op andere locaties hebben on derzocht. Het onderzoek vond plaats in opdracht van het de partement Leefmilieu en Infra structuur van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap in Brussel. Ir. P. Vandenabeele van de dienst Visserij zaken heeft de resulta ten bekend gemaakt in een brief aan zes verontruste Wester scheldevissers, die varen onder Belgische vlak. Het gaat om vis sers uit Assenede en Boekhoute én visser F. de Rooy uit. Terneu- zen. De Rooy is enkele jaren ge leden 'omgevlagd' van Terneu- zen naar Boekhoute. De groep vissers wendde zich vorig na jaar in een uiterste poging een schadevergoeding te claimen voor de vangstverliezen die zij lijden door de verdiepingswer- ken. tot federaal minister K Pinxten. Die speelde de hele zaak op zijn beurt door naar de Vlaamse regering. Vluchtreactie Uit het onderzoek is, zo meldt Vandenabeele in zijn brief, ge bleken dat er twee aspecten meespelen- het inzuigen van vissen en garnalen in de bagger- installaties en de vluchtreactie van de vissen en garnalen bij het baggeren en het storten van de specie. „Het storten van specie in de Schelde na het baggeren is nefast voor vissen en garnalen. Fuiken die geplaatst werden ter hoogte van Kallo bevatten na de omvangrijke stortingen van baggerspecie ter hoogte van de Plaat van Boomken in augustus en september '97 enkel dode vis sen en garnalen." VLISSINGEN - De kansen lij ken rijp voor een nauwere sa menwerking tussen de Zeeuwse VVV's. Tijdens een bijeenkomst van lokale en regionale VW's is een verrassende eensgezindheid geconstateerd. Het streven naar een bundeling van krachten komt voort uit de perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ). Er lopen nu twee trajecten om de huidige structuur van de toe ristische organisatie kritisch te bezien. Delta Nutsbedrijven gaat samen met het bestuur van het BTZ na op welk terrein er participatiemogelijkheden be staan. Voorzitter R. Soer van de orga nisatie van recreatieonderne mers Recron en voorzitter I. Dvaa van de Kust VW Walche ren maken een inventarisatie van de mogelijkheden om als WV's de onderlinge banden bauwer aan te halen Optimistisch Dvaa is na een eerste oriënte rende bespreking met represen tanten van VW's optimistisch gestemd over de kansen. „Men voelt veel voor samenwerking. Er gebeurt nu nog teveel ver snipperd" De gedachten gaan uit naar de vorming van één WV voor heel Zeeland. „Maar je kunt ook te hard van stapel lopen", meent Ovaa, die zich kan voorstellen dat Zeeland wordt opgedeeld in drie Regio WV's. Landelijk bestaat er ook een streven tot samenvoegingen. Al eerder is overeengekomen dat de 230 VVV's in het land zullen Worden omgevormd tot 75 Re gio VW's. Het overleg wordt op 4 maart voortgezet. Advertentie Vrijdag 26 februari 20.00 uur de DUKE Vlasmarkt Middelburg door Aector Doorns MIDDELBURG - De inhaalslag van Justitie Middelburg om strafzaken sneller op zitting te brengen én af te handelen blijkt in de praktijk niet altijd even goed te werken. Een doodgewone strafzitting kan daardoor op onvoorziene probleempjes stuiten. Of de slordigheidjes te wijten zijn aan het tempo waarmee de strafza ken ter zitting worden gebracht, is niet altijd even duidelijk. Al thans, dat leerde de ervaring gisteren tijdens de zitting van de politierechter, waar 's morgens alleen al acht zaken - om welke reden dan ook - niet konden worden afgewerkt. Soms ging het om kleine details die over het hoofd waren gezien, soms ook lag de zaak gecompli ceerder. Enkele voorbeelden. Een ver dachte is opgeroepen in een ze denzaak. Omdat de verdachte bijna geen woord Nederlands spreekt, moet er in het Frans worden getolkt. Men heeft ech ter verzuimd de Franse tolk op te roepen, die eerder wel bij het verhoor op politiebureau aan wezig was. De politierechter kan dus niets anders doen dan de zaak tot eind april aanhou den. Bij een verdachte uit Goes heeft de advocaat het dossier niet ont vangen. Zaak wordt aangehou den. Bij een vrouw, die onder in vloed heeft gereden, blijkt de geldigheidsduur van het adem analyseapparaat te zijn verstre ken. De blaastest zou daardoor ongeldig kunnen worden ver klaard. Een aanvullend proces verbaal van de politie moet dui delijkheid verschaffen. Zaak wordt voor onbepaalde tijd aangehouden. Verdachte zoek De oproep van een Goesenaar is niet betekend. Dagvaarding on geldig. Een verdachte uit Kerk- werve is zoek. Het proces-ver baal kon aan hem niet worden uitgereikt. Volgens zijn raads man leidt zijn cliënt een zwer versbestaan. In een fraudezaak blijkt de advocaat ziek te zijn. Een nieuwe zittingsdatum wordt gepland. Dat Justitie de vaart erin houdt bleek onlangs bij twee drugsza ken tegen Vlissingers. De re- classeringsrapporten versche nen pas op de zittingsdag. Na een kleine vertraging, voor het doornemen van de rapporten, konden de zaken alsnog worden afgedaan. Want ook andere in stanties zullen moeten meegaan in de temposlag van Justitie. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Sluis-Aarden burg is niet van zins samen met de gemeente Oostburg duur brandweermateriaal aan te schaffen. Voor Oostburg breken de komende vijf jaar dure tijden aan, omdat onder andere het rollend materieel en zaken zoals portofoons dan zijn afgeschre ven. De kosten voor de aankoop zou den aanzienlijk goedkoper uit kunnen vallen als de twee ge meenten samen een order zou den plaatsen, maar Sluis-Aar- denburg wil Oostbuxg niet bij de onderhandelingen betrekken. De Sluisse raad heeft enkele we ken geleden een bedrag van vier ton uitgetrokken voor de aan schaf van een nieuwe blusauto voor het Aardenburgse korps. De Oostburgse burgemeester G. Noordewier was tijdens de com missievergadering algemene bestuurlijke zaken enigzins ge- pikeerd over de weigering van zijn Sluis-Aardenburgse colle ga C. van Liere. Noordewier: „Onze buurgemeente heeft mij 'nee' verkocht. Ik wil best nog een keer gaan praten, maar ik ga absoluut niet op de knieën. Van Liere is zich echter van geen kwaad bewust. „Wij hebben keurig onze meerjarenraming gemaakt en daar staan al bedra gen genoemd voor de aanschaf van nieuw rollend materieel. Ik zie dus ook geen reden om sa men te werken met Oostburg." De nieuwe tankautospuit voor het Aardenburgse korps arri veert zaterdag 10 april bij de ka zerne. Volgend jaar krijgt het Sluisse korps een nieuwe blus auto. Afschrijvingstermijn Oostburg daarentegen wil op de kosten besparen door de brand weerwagens van haar vijf korp sen minder snel in te ruilen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken stelt de gemiddelde af schrijvingstermijn vast, maar volgens Noordewier is een lan gere afschrijvingstermijn goed mogelijk, omdat de Oostburgse korpsen minder vaak hoeven uit te rukken dan hun collega's in de Randstad. De zwaarste bezuinigingsmaat regel die misschien volgt, is de opheffing van één van de vijf korpsen, maar daar voelt de Oostburgse brandweercom mandant N. Moskie niets voor. Moskie: „Je kan niet zo maar even een korps wegdoen. Deze optie moet eerst worden ondei-zocht." Onduidelijk welk korps eventu eel het veld moet mimen. CDA- 'er L. Flikweert en L. Baarends, fractievoorzitter van Dorpsbe langen en Toerisme (D&T) wil len dat er een onafhankelijk bu reau wordt ingeschakeld, dat onderzoekt of het mogelijk is de kazernes, die nu nog midden in de kern liggen, te verplaatsen naar de rand van de bebouwde kom. Dit zou de aanrijtijd ten goede komen. door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij de diefstal van het schilderij De Boom van Piet Mondriaan uit het Zeeuws Museum in Middelburg heeft het maar een haar gescheeld of het kunstwerk was verscheurd of weggegooid. Bij de onder handelingen over de terugbren ging van het schilderij, met een waarde van tenminste een kwart miljoen gulden, is daar mee gedreigd. De meervoudige strafkamer in Middelburg behandelt de in september vorig jaar gepleegde kunstroof op de zitting van don derdag 4 maart. Een 25-jarige man uit Sittard wordt als hoofdverdachte aangemerkt. Zijn in dezelfde gemeente woonachtige 47-jarige moeder wordt tenlaste gelegd op de uit kijk te hebben gestaan en hand en spandiensten te hebben ver leend. De officier van justitie beraadt zich nog over wat er met een derde Limburgse verdachte moet gebeuren. De hoofdverdachte heeft het 27 bij 38 centimeter grote kunst werk zonder lijst uit het muse um gesmokkeld. Het schilderij werd daarbij licht beschadigd. Het namens de Duitse verzeke raar Nordstein optredend ex pertisebureau AJberding te Poortugaal stelde een hoge be loning in het vooruitzicht voor inlichtingen die zouden leiden tot de oplossing van de diefstal en terugverkrijgen van de Mondriaan. De Limburger nam daarop contact op met het ex pertisebureau. Mede onder de dreiging dat het schilderij zou worden verscheurd of wegge gooid als de politie in de zaak zou worden gemengd eiste de man de vijftigduizend gulden grote beloning op. Foto De moeder van de man had een oogje in het zeil gehouden toen haar zoon bezig was 'De Boom' uit de lijst te halen. De vrouw door Barend Pelgrim SINT-NIKLAAS - Er komt een nieuwe, minimaal zeven zalen tellende bioscoop in het Waas land. De exploitant van het ver ouderde Cinema Select in Sint Niklaas, de familie Gaudaen, wil buiten het centrum van de stad een volledig nieuw com plex bouwen. Omdat het ge meentebestuur op dit ogenblik geen gepaste locatie heeft voor deze nieuwbouw, is nog niet duidelijk waar Select een twee de leven begint. De Hulster bioscoop De Koning van Engeland is niet bevreesd voor een sterke concurrent vlak over de grens. Volgens directrice G. Cattoir is haar complex vol doende geëquipeerd om de slag aan te kunnen. Uitgewoond Op dit moment zit Cinema Se lect aan de Parklaan, in een uit gewoond pand dat op geen enkele wijze voldoet taan de wensen van het moderne bio scooppubliek. Desondanks kent de onderneming nog steeds be hoorlijk succes. Het gemeentebestuur van Sint Niklaas wil de Select-bioscoop bij voorkeur in het stadshart (Advertentie) Alleen in februari 20% KORTING op spiegels en glasmeubelen Nieuwe Kerkstraat 29, Kapelle-Biezelinge telefoon: 0113-341688/342817 GLASHANDEL 'M0ERSTEE' Er was een nieuwe collega aangetreden en zoals het dan hoort, kreeg zij een rondlei ding in haar nieuwe werkom geving. Met belangstelling beschouwde ze de kantine en met interesse het archief. Maar echt enthousiast werd de nieuwelinge - een fervent fietsster - pas toen ze hoorde dat haar een douche ter be schikking stond. „Als je stoffig en bezweet aankomt is het wel zo prettig had voorts haar camera gegeven om een foto te maken van het schilderij, zodat de jongeman tegenover het expertisebureau kon bewijzen de Mondriaan in bezit te hebben. Ook had de vrouw haar auto uitgeleend om de jongeman gelegenheid te ge ven met enig bewijsmateriaal over het bezit van het schilderij naar het expertisebureau in Poortugaal af te reizen. De aanhouding van de drie Lim burgse verdachten leidde eind november, twee maanden na de diefstal, tot de opsporing van de Mondriaan in een woning in de binnenstad van Antwerpen. De Boom is sinds half december weer op zijn oude plek in het Zeeuwse Museum te bezichti gen. Onderzoek naar ronselen van stemmen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Burge meester A van den Berg van Bergen op Zoom heeft als voor zitter van het hoofdstembureau dinsdag de politie verzocht een onderzoek in te stellen naar het mogelijk ronselen van stemmen. In de gemeente Bergen op Zoom voeren namelijk de politieke partijen campagne, omdat daar op woensdag 3 maart gemeente raadsverkiezingen worden ge houden. Burgemeester Van den Berg heeft de politie verzocht te bekijken of er sprake is van 'stelselmatig aanspreken van personen, met het doel om on dertekende volmachten te ver krijgen'. Op voorhand gaat de Bergse burgemeester niet uit van kwade opzet. Maar als bur gemeester acht ze onzekerheid over deze situatie slecht voor het aanzien van het openbaar bestuur en de verkiezingen van volgende week. houden, maar erkent dat daar geen perceel beschikbaar is om de plannen van de bioscoopex ploitant te verwezenlijken. Herbouw op de huidige plek is uitgesloten door gebrek aan ruimte. Een verzoek om de cine ma bij het Koopcentrum Waas land te bouwen, wees de stedelijke dienst Ruimtelijke Ordening af. omdat op dit ge bied de bestemming woonzone rust. Beveren Bekeken wordt of er plek gevon den kan worden nabij de Gent- sebaan ten zuiden van het cen trum, maar die zone heeft dan weer de bestemming 'openbaar nut'. Daarom kijkt de familie Gaudaen ook over de gemeente grenzen van Sint Niklaas. Het grondgebied van de gemeente Beveren kan wellicht soelaas bieden, naar daarmee zou de nieuwe bioscoop ook een stuk dichter bij Hulst komen te lig gen. Exploitante Cattoir van de bio scoop in Hulst ziet het project echter met een gerust hart ko men. „Het was bij ons al jaren bekend dat de familie Gaudaen op iets nieuws broedde, dus ver rast ben ik niet. Een stad als Sint Niklaas kan toch niet zonder behoorlijke bioscoop? En wat betreft het gevaar dat ze klanten bij ons zullen wegtrekken: ten eerste is dat een ondernemersri sico, maar belangrijker: De Ko ning van Engeland is klaar voor de toekomst. Er is hier steeds ge- investeerd en wij bieden bij voorbeeld service die elders niet te krijgen is. Mensen blijven echt wel hier de film bezoeken." als je even kunt douchen. Maar mijn vorige werk ivas een mannenbolwerk", legde ze uit, „en toen mijn collega's hoorden dat ik van de douche gebruik wilde maken, brak er bijna een opstand uit. Ze wa ren namelijk gewend met de deur open te douchen en dat ivilden ze graag zo houden." Nieuwsgierig informeerden we naar de afloop. „Ik heb ze flink de oren geivassen." THOLEN - Bij een aanrijding op de Reimerswaalseweg te Tholen zijn dinsdagmorgen twee volwassenen en vier kinde ren gewond geraakt. Drie kinderen mochten na onderzoek het ziekenhuis verlaten, de beide ouders en één kind zijn opgeno men. Het Thoolse gezin zat in een personenauto die werd aangere den door een bedrijfswagen die door een combinatie van har de wind en een glad wegdek op de verkeerde weghelft terecht was gekomen. Na de botsing kwam de bedrijfswagen in de sloot terecht. De bestuurder, een 34-jarige man uit 's-Graven- polder, en zijn 20-jarige bijrijder uit Biezelingen kwamen met de schrik vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51