Öcalan hoort doodstraf eisen Wintersporters spelen mens erger je niet Beveiligd stemmen in Bangladesh Aanval op Iraakse ambassade Weinig voortgang in landbouwoverleg Europese ministers buitenland woensdag 24 februari 1999 Russische politie pakt voedsel voor bezetters in 'Hollandschool' af Turkse justitie beschuldigt PKK-leider van hoogverraad Eigen partij zet topman Martens op een zijspoor s</-CO\A, MUNSHIGANJ - Een Bengaalse soldaat houdt de wacht bij een stembureau in Munshiganj waar vrouwen in de rij staan om een ge meentebestuur te kiezen. De autoriteiten vrezen voor gewelddadigheden van de oppositie die tot een algemene staking in Bangladesh heeft opgeroepen. Een aanhanger van de regering werd gisteren gedood en een andere raakte gewond toen een bom werd gegooid naar een betoging van de regerende Awami Liga in de hoofdstad Dhaka. foto EPA Windhoos treft Belgisch dorp BRUSSEL - Een windhoos heeft maandagavond zware ver nielingen aangericht in het Belgisch dorp Horpmaal in de provincie Limburg. Ongeveer dertig huizen raakten ernstig beschadigd. Van drie woningen werd het dak weggeblazen. Er vielen geen gewonden. De materiële schade is evenwel aan zienlijk. ANP Kerkgangers luiden noodklok LONDEN - Tien Britten die 's avonds per ongeluk in hun kerk waren opgesloten, zijn bevrijd nadat ze met de kerkklokken het SOS-signaal hadden uitgezonden. Een voorbijganger die het morseteken driemaal kort, drie maal lang, driemaal kort herkende, waarschuwde de al sla pende priester van de St. James-Kerk in Evesham. De koster had de gemeenteleden opgesloten nadat de klok kenluider en het koor na een repetitie naar huis waren gegaan. Hij had niet in de gaten dat er tien mensen in het bedehuis wa ren achtergebleven. EPD Executie LaGrand gaat door PHOENIX - Gouverneur Hull van Arizona is, ondanks de druk van de Duitse regering, niet van plan het doodvonnis te gen de Duitser Karl LaGrand om te zetten in levenslange ge vangenisstraf. Karl LaGrand wordt vandaag geëxecuteerd. De executie van zijn broer Walter staat gepland voor 3 maart. De twee zijn ter dood veroordeeld wegens de moord, in 1982, op een bankma- nager. De broers hebben gekozen voor de gaskamer in plaats van de gebruikelijke dodelijke injectie. Zij hoopten dat er bij hun gratieverzoek rekening mee wordt gehouden dat een terecht stelling door gas wreed en ongebruikelijk is, en daarom in strijd met de grondwet. AP Moord op kleuters schokt Letten RIGA - In het Letse dorp Gulbene zijn drie kleuters en een kleuterleidster vermoord met een hakmes. Een 19-jarige ver dachte is gearresteerd. Dat meldde gisteren de Baltische Nieuwsdienst. Drie meisjes van 4,5 en 6 jaar oud werden maandag vermoord door een man die het schoollokaal binnensloop waar ze een dutje deden. Hun leidster werd vermoord toen ze de man pro beerde tegen te houden. Een verpleegkundige raakte gewond. De verdachte, Alexander Koryakov, is aangehouden en heeft bekend. Letland is geschokt door de moorden. President Guntis Ul- manis noemde het drama een van de ergste gewelddadighe den waarmee het land in de af gelopen jaren is geconfronteerd. Hij zei dat nieuwe veiligheidsregels voorscholen moeten wor den overwogen. AP Amnestie moordenaars Kondile KAAPSTAD - De Zuid-Afrikaanse' Waarheids- en Verzoe ningscommissie heeft gisteren vier voormalige politieagen ten amnestie verleend voor de ontvoering van en moord op de anti-apartheidsactivist Sizwe Kondile. De vier ontvoerden Kondile in 1981. Zij dienden hem verdo vende middelen toe en schoten hem dood, waarna zijn resten werden verbrand en in een rivier aan de grens met Mozambi que werden gegooid. In 1996 verklaarde het voormalige hoofd van het doodseska der van de politie Dirk Coetzee dat Kondile tijdens zijn on dervraging hersenletsel had opgelopen en dat hij was ver moord om het misdrijf te verhullen. De moordenaars van Biko hebben vorige maand juist geen amnestie gekregen omdat zij volhielden dat hij door een onge luk was overleden. AP van onze redactie buitenland SINT-PETERSBURG - De Rus sische politie heeft gisteren ver hinderd dat voedsel werd ge bracht naar de veertig leerkrachten, ouders en kinde ren die in de christelijke Prins Mauritsschool in Sint-Peters burg verblijven. De politie pro beert de groep 'uit te roken', zei woordvoerder L.P. Dorenbos van Open Christianity, de orga nisatie die de school heeft opge zet. Rondom het gebouw, dat door het stadsbestuur geconfis queerd dreigt te worden om er een kliniek voor politieperso neel in te vestigen, staan volgens Dorenbos nog altijd zo'n vijftig agenten. Niemand mag de school in of uit. Toen sympathi santen eten naar binnen wilden brengen, pakte de politie het voedsel af, aldus de zegsman, die van een 'uithongeringsslag' spreekt. De actievoerders willen in de school blijven tot er duide lijkheid is over het lot van het gebouw. Ze beschikken over een kleine voorraad voedsel. De Nederlandse consul-gene raal in Sint-Petersburg, J. Hen- neman, heeft de autoriteiten maandag verzocht 'een minne lijke schikking' te treffen met het schoolbestuur. Maar de op roep heeft volgens Dorenbos nog geen enkel effect gehad. De woordvoerder betreurt het dat de zaak rond de enige chris telijke school in Sint-Peters burg vlak voor het werkbezoek van prins Willem-Alexander aan de stad speelt. De prins spreekt daar vandaag de confe rentie The future of war toe. De bijeenkomst wordt gehouden ter herdenking van de Grote Vredesconferentie in 1899 in Den Haag. ANP door Jessica Lutz ISTANBOEL - PKK-leider Ab dullah Öcalan heeft gisteren de doodstraf tegen zich horen ei sen. Bij zijn eerste voorgeleiding werd hij officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hem wordt ten laste gelegd dat hij ge probeerd heeft om een deel van het Turkse grondgebied onder een vreemde macht te brengen. Onder, de Turkse wetgeving is dat hoogverraad, waarop de doodstraf staat. Die wordt sinds 1984 niet uitgevoerd, maar om gezet in levenslang. Dat gebruik biedt echter geen garantie voor de toekomst, zo waarschuwde premier Ecevit vorige week. Op het gevangeniseiland Imrali in de Zee van Marmara, waar Öcalan wordt vastgehouden, is een rechtbank ingericht. De PKK-leider is er de enige gevan gene. Het Staatsveiligheidshof dat hem berecht, heeft de dos siers van alle lopende zaken op gevraagd. Het dikste daarvan komt uit Diyarbakir, de belang rijkste stad in het Koerdische gebied. Het Staatsveiligheids hof daar beschuldigt Ócalan van 13.998 aanslagen. Uiteindelijk zullen alle zaken samengevoegd worden. Het be gin van dat proces wordt niet voor april verwacht. Als het aan de drie openbare aanklagers ligt, duurt het maar één dag. Over Öcalan's misdaad, schuld, noch de straf daarvoor bestaat volgens het drietal enige twij fel Verwacht wordt echter dat het proces zeker een maand zal du ren. yijftien advocaten hebben van Öcalans broer en zus volmach ten gekregen om hem te verde digen. Ze reisden gisteren via Is- tanboel naar Imrali. Bij het oversteekpunt Mudanya wer den ze belaagd door Turkse na tionalisten. Omdat bovendien het hof hen nog niet geaccep teerd had als verdedigers van Öcalan, reisde de groep juristen door naar de nabijgelegen stad Bursa. Daar kregen ze te horen dat slechts één van hen daad werkelijk naar het eiland mag. In Griekenland is gisteren de ge pensioneerde admiraal ver hoord die Öcalan op een vals Russisch paspoort het land bin nensmokkelde en hem twee da gen verborg voor de geheime dienst hem ontdekte. Drie mi nisters moesten aftreden voor hun rol bij de zwerftocht die de PKK-leider tot twee maal toe naar Griekenland voerde en hem in de Griekse ambassade in Kenia deed belanden. Daar werd hij door de Turken in de kraag gevat. De Griekse premier Simitis riep zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie bijeen voor spoedberaad naar aanleiding van de dreigende woorden van de Turkse president Demirel. Die eiste vanuit de Filippijnen dat de wereld erkent dat Grie kenland een staat is die terroris me steunt. „Turkije zal haar recht op zelfverdediging ge bruiken", voegde hij er aan toe. zonder duidelijk te maken wat hij daarmee bedoelde. De Turkse kranten waren giste ren echter in oorlogsstemming. GPD door Paul Koopman BRUSSEL - De politieke carri ère van België's oud-premier Wilfried Martens (62) lijkt defi nitief geknakt. Na een verhitte Weer bloedige onlusten Ambon AMBON - De politie heeft giste ren in de wijk Batu Merah in Ambon het vuur geopend om een einde te maken aan gevech ten tussen moslims en christe nen. Er vielen vijf doden en twaalf gewonden. Twintig hui zen gingen in vlammen op, meldde het persbureau Antara. Het ministerie van Buitenland se Zaken blijft reizen naar de Molukken 'gelet op de huidige veiligheidsituatie' afraden De rellen begonnen nadat brandbommen waren geworpen naar huizen van christenen in de moslim wijk in het centrum van Ambon. Volgens de op Ambon wonende pastoor Böhm is de stad belegerd omdat op vrijwel alle toegangswegen blokkades zijn opgeworpen door de strij dende partijen. „Vooral in de buitenwijken is de situatie kri tiek", aldus Böhm De religieuze rellen op Ambon braken uit in januari. Tot nu toe zijn zeker 160 doden gevallen, 300 0 huizen afgebrand en heb ben duizenden mensen moeten vluchten. DPA/RTR/ANP aanvaring met het CVP-bestuur werd gisteravond besloten dat niet Martens, maar de Vlaamse minister van tewerkstelling Miet Smet lijsttrekker wordt bij de komende Europese verkie zingen. Martens heeft aangekondigd dat hij in dat geval zijn politieke functies neerlegt. Ook dreigt hij een boekje open te doen over de Vlaamse christen-democraten. In Belgische politieke commen taren wordt de ondergang van Martens, premier van 1979 tot 1992 en nu voorzitter van de christen-democraten in het Eu ropees parlement, al vergeleken met een koningsdrama van Sha kespeare. Boemerang Martens' dreiging de vuile was van de CVP buiten te hangen, lijkt inmiddels als een boeme rang op de vooraanstaande po liticus terug te slaan. „Als het om keukengeheimen gaat, we ten wij er ook nog wel een paar", zei een Vlaamse christen-demo craat gisteren. De krant De Morgen citeerde een CVP- kamerlid die opmerk te: „Hij heeft elke gram respect verloren. Hij staat nu helemaal alleen".Volgens politieke waar nemers heeft Martens bij het uitstippelen van die machts strategie zijn eigen achterban echter wat verwaarloosd en zich teveel gericht op de Europese 'tenoren' zoals Kohl en Aznar. GPD van onze redactie buitenland TEHERAN - Een duizendtal Iraakse demonstranten heeft gisteren de ambassade van Irak in Teheran aangevallen en met stenen bekogeld. Toen zij over de muren poogden te klimmen schoten bewakers in de lucht. Tien betogers slaagden erin op het terrein van de ambassade te komen, maar ze werden al snel weer verwijderd. Uitein delijk joeg de Iraanse politie de demonstratie uit elkaar. Daarbij vielen vier gewonden, zo meldde de oppositionele Opperste Raad voor de Isla mitische Revolutie in Tehe ran. Volgens ooggetuigen ar resteerde de politie een aantal demonstranten. De actie was een protest tegen de moord op de hoogste sjiïeti- sche geestelijke leider in Irak, ayatollah Mohamed Sadeq al- Sadr. en twee van zijn zoons. De demonstranten beschuldi gen de Iraakse regering van de moorden. Maandag schreef ook de Iraanse geestelijk leider aya tollah Ali Khamenei de dood van al-Sadr toe aan Irak. Maar de Iraakse regering zegt dat onbekende schutters de moorden hebben gepleegd. De raad deelde ook mee dat het Iraakse leger zondag en maandag de steden Nassiriya en Amara in het overwegend sjiïetische zuiden van Irak Vanuit zijn beschadigde wachthuisje houdt een Iraanse bewa ker de betogers bij de Iraakse ambassade in Teheran in de gaten. foto Mohammad Sayyad/AP heeft bestookt met artillerie en raketten. In Iran wonen honderddui zenden Iraakse vluchtelingen. De meesten van hen zijn sjiïe tische moslims die verbannen zijn uit Irak toen de Baath Partij van Saddam Hoessein aan de macht kwam in 1968. De Baath Partij, die gedomi neerd wordt door soennieten, beschuldigde hen ervan van Iraanse afkomst te zijn. AFP/DPA/AP Ethiopië begint groot offensief tegen Eritrea ASMARA - Eritrea heeft Ethio pië er gisteren van beschuldigd in het omstreden grensgebied Badme een grootscheeps grond- offensief te zijn begonnen met steun van Antonov-bommen- werpers. Het lijkt de eerste grote aanval sinds de strijd enkele weken geleden oplaaide. De gevechten begonnen op 6 fe bruari in Badme, na een relatie ve rust van acht maanden in de regio, en verspreidden zich ver volgens naar twee andere front gebieden. Na drie dagen grond- gevechten luwde de strijd, om deze week weer op te laaien. Maandag voerde Ethiopië zwa re bombardementen uit op Eri- trese posities aan de drie fron ten. Volgens Addis Abeba zijn de start- en landingsbaan van het vliegveld van de Eritrese haven stad Assab daarbij zwaar be schadigd. De buurlanden betwisten el kaar het bezit van de Badme- driehoek, een rotsachtig, schaars bewoond gebied van circa 400 vierkante kilometer dat vorig jaar door Eritrea werd bezet. Een wapenstilstand maakte in juni vorig jaar een voorlopig einde aan het conflict, dat honderden soldaten en tien tallen burgers het leven heeft gekost. Eritrea werd in mei 1993 na een referendum met toestemming van Ethiopië onafhankelijk van dit laatste land. RTR/DPA door Peter de Kneqt LECH - „Alles had ik ervoor over ge had om hier weg te komen. Ik heb nog geprobeerd op m'n ski's naar beneden Ie komen, maar dat was gewoon niet Mogelijk. Ik heb een concert in IJmui- den moeten afzeggen. Nu probeer ik hier in het hotel het zootje op te beuren Met spelletjes als spijker-slaan, een py jama-party en stoelendans. Het is niet anders en er is niets anders te doen. Het zou me niet verwonderen als er over ne gen maanden een Oostenrijkse baby boom komt." De zanger René Froger zit net als tien duizenden lotgenoten al dagen vast in de sneeuw, die in de regio Vorarlberg inoord-west Oostenrijk) met bakken Jit de lucht blijft vallen en op vele plaatsen een metersdikke laag vormt. De ene na de andere weg wordt afgeslo ten wegens acuut lawinegevaar. »0ok prinses Caroline van Monaco aan de overkant komt hier niet weg", zegt Froger. „Toen ik afgelopen weekeinde begreep dat de boel echt dicht zat heb ik me gelijk voor een helikoptervlucht ingeschreven, maar ik bleek nummer 93 op de wachtlijst. En er is de afgelo pen dagen van hier uit maar één vlucht met vijf mensen vertrokken. Anderhalve week geleden kwam Froger met zijn vrouw in z'n groene Bentley Zürs binnengereden. Mocht hij deze week toch nog kunnen ontsnap pen aan de sneeuw, dan komt de zanger binnenkort zelf zijn achtergebleven auto ophalen. „Dat is mijn grote liefde. Daar laat ik niemand anders in rijden." Waardeloos Ook Hans Breukhoven, directeur van de Free Record Shop, zit al dagen met zijn vrouw Vanessa en kinderen opge sloten in hun chalet 'Ganahl' in Lech. „Eerst ben ik vier dagen bezig geweest om hier te komen, toen hebben we vier dagen geskied en ondertussen zitten we hier bijna drie weken. Het is het slecht ste wintersportseizoen van de afgelo pen dertig jaar." Toch is de moed de Breukhoventjes niet in de schoenen gezakt. De 'spijbelende' kinderen van tien, dertien en zestien krijgen keurig hun huiswerk doorge faxt en er wordt veel 'Mens erger je niet' gespeeld. Financieel kan het gezin het wel lijden en ze hebben een eigen huis met veel privacy. „Mijn vrouw houdt niet van hotels. Maar voor heel veel mensen is het een forse aderlating. Je moet nieuwe tickets kopen tegen een topprijs." „Het toiletpapier is op, kranten zijn er ook al lang niet meer, ik ben mijn laptop vergeten en de supermarkt is zo goed als leeg." In restaurants krijgen ze hal ve porties frites ener zijn eetgelegenhe- den die gasten van buiten weigeren ten faveure van de hotelgasten. In het chique hotel Sonnenberg in Lech worden vragen over het wel en wee van de Nederlandse gasten al bij de receptie afgeschermd. „Onze gasten hebben eerst vakantie gehouden, maar nu ze gedwongen zijn hier langer te blijven, blijken ze hun 'kantoor' gewoon bij zich te hebben en zijn ze aan het werk gegaan. Niemand wil gestoord wor den." Zaken Met twee mobiele telefoons kan ook de onroerendgoedhandelaar Tuit uit Den Haag goed uit de voeten. Vanuit zijn in gesneeuwde verblijf 'Michaela' doet Tuit zijn zaken af. „Maar verder heeft dit hier niets met wintersport te maken het is overleven. Je kunt niks, voor de deur ligt vier meter sneeuw die niet weg is te krijgen. We hebben ook nauwelijks geskied deze vakantie; kon niet. De meeste liften waren en zijn dicht en het weer was en is te slecht. Dat is echt voor idioten." Ook de skifanaten die het af gelopen weekeinde in het zicht van Lech en Zürs zijn gestrand zitten tus sen stilstaande liften en metershoge door Heieen Paalvast BRUSSEL - Minister Apothe ker (Landbouw) kon gisteren met een gerust hart de mara thon vergadering met zijn EU- collega's in Brussel onderbre ken. Veel schot zit er nog niet in het overleg. De woordvoerder van Europees landbouwcom missaris Fischler bespeurde bij de lidstaten 'weinig bereidheid om te bewegen'. Apotheker vertrok gisteren spoorslags naar Den Haag, voor overleg met juristen na de uit spraak van de rechter dat de varkenswet moet worden opge schort. Hij had eerst nog een on deronsje met zijn Duitse collega Funke en commissaris Fischler over een compromis voor de ak kerbouw- en wijnsector. Funke hanteert als raadsvoorzitter de ze werkwijze van 'bilateraal- tjes' om te kijken waar per sec tor ruimte is om de lidstaten op één lijn te krijgen over een nieuw Europees landbouwbe leid. Van echt vergaderen is nog weinig gekomen sinds de raad maandagmiddag begon. Funke presenteerde maandag een voorstel voor de rundvlees- en zuivelsector, dat weinig af week van commissievoorstel len. Apotheker vond het te duur, gezien de inzet van het kabinet om de EU-landbouwuitgaven in de periode 2000-2006 te be vriezen op jaarlijks 40,4 miljard euro (bijna 89 miljard). Het is de bedoeling dat de on deronsjes vandaag worden voortgezet. Vanmiddag wordt de vergadering hervat en Funke zal dan een compromis voorleg gen. Of de ministers slaan dan echt aan het onderhandelen, of de vergadering klapt uiteen. Volgens Fischlers woordvoer der is er een goede kans dat dat laatste gebeurt. Nederlandse diplomaten waagden zich niet aan voorspellingen. ANP Vrouw krijgt in één keer vijf nieuwe organen GENEVE - In Zwitserland heeft voor het eerst in Europa een pa tiënte in één keer vijf nieuwe or ganen gekregen. De operatie in een ziekenhuis in Genève duur de 25 uur, zo meldde de Zwitser se televisie gisteravond. De vrouw kreeg een nieuwe le ver, alvleesklier, twaalfvingeri- ge darm, dunne darm en nieren. Haar eigen organen waren door een kankergezwel aangetast. De toestand van de patiënte na de operatie is volgens de artsen zeer positief. AFP (Advertentie) sneeuwduinen. De meeste Duitsers en Nederlanders maakten rechtsomkeert toen bleek dat het weer alleen maar zou verslechteren. Een enkeling houdt tegen beter weten in stand. Zo ook Bonnie Hielkema uit Muiden die al dagen met zijn twee kin deren naar de sneeuwzit te turen. „Ik moet naar Zürs een paar kilometer ver derop, maar ben hier in Klösterle ge strand. En ook hier kan niet worden geskied, alles zit dicht. Wat moet je? Te ruggaan naar Nederland? Blijven? En stel dat ik donderdag naar mij n eindbe stemming kan komen, kom ik dan zon dag daar nog weg?" De hotelbaas van het Klöstertalerhof doet intussen hard zijn best de gasten vast te houden. „Maar als de mensen niet kunnen skiën willen ze weg en dan gaan ze weg. Die Duitser helemaal, die kunnen geen vakantie houden. Neder landers maken er nog altijd het beste van. "GPD Friesche kruidcake Onze banketbakkers hebben deze week voor bij de koffie of thee een echte Friese lekkernij gebakken. Rer stuk, 400 gram q van 4.9S voor >414 KonMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5