Borsele wil vervangend werk Slecht weer eist verkeersslachtoffers Tholen krijgt geen asielzoekersboot Winterstalling bij jachthaven Den Osse Baggerwerk funest voor visstand in Westerschelde zeeland =24 Den Haag verantwoordelijk voor consequenties sluiten kerncentrale Samenwerking in grensgebied desnoods met minder eurogeld Tijd lijkt rijp voor nauwe samenwerking WV's geslaagd woensdag 24 februari 1999 door Maurits Sep BORSSELE - Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele is boos op WD-minister A Jor- ritsma (Economische Zaken). Hij vindt het onacceptabel dat Jorritsma niet voor vervangen de werkgelegenheid wil zorgen als de kerncentrale in Borssele in 2003 dicht gaat. Mandos eist juist niets minder dan dat. ..Wie a zegt, moet ook b zeggen. Het is een politiek besluit de centrale te sluiten. Dat is een goed recht van de Haagse politiek, maar dan moet zij ook de consequen ties aanvaarden." J orritsma vindt deze redenering 'bizar', zei zij maandagavond op een verkiezingsbijeenkomst van haar partij in het hol van de leeuw, in Heinkenszand, ge meente Borsele. De Zeeuwse economie is in haar ogen sterk genoeg om het verlies van onge veer zeshonderd banen zelf op te vangen. Zij verklaarde alleen 'iets in de voorwaardenschep pende sfeer' te willen doen. Paasbeurs voor hobbyisten in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven is zaterdag 13 maart het domein van hobbyisten. Dan wordt daar de hobby Paasbeurs ge houden, een initiatief van Els Meier en Janneke van Gende- ren. Het aanbod tijdens deze Paas beurs loopt van glas- en houtbe werking tot theezakjes vouwen, borduurwerk, brooddeegfigu ren en strovlechtwerk. Liefheb bers van de zogeheten Baby- Born pop kunnen er terecht voor handgemaakte babykleertjes. Wie de Paastafel smaakvol wil aankleden kan tijdens de Brouwse beurs eveneens inspi ratie opdoen. A Lameijn en N. Schuring laten zien wat er mo gelijk is met wilgentenen, hooi en schelpen. Liefhebbers van oude instrumenten kunnen voorts een gerestaureerde tour- naphone ofwel tongenorgel be wonderen. De Paashaas geeft eveneens acte de presence. De beurs begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. „Nou, ik verwacht wel wat meer dan dat, hoor", zegt Mandos strijdlustig. „Wat ik verwacht? Directe compensatie van werk gelegenheid natuurlijk. Hoe de overheid daarvoor kan zorgen? Daar wil ik met Jorritsma over nadenken." Banen Het argument dat Zeeland zelf wel zeshonderd nieuwe banen kan vinden voor de medewer kers van de kerncentrale, vindt Mandos 'ongepast'. ..Dat doet er toch helemaal niet toe. Van rij ken stelen mag dan zeker ook? Als ik met zo n redenering zou komen in mijn gemeenteraad, word ik teruggefloten, hoor." Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA economie) reageert vanaf zijn ziekbed - hij is geveld door griep - aanzienlijk minder agressief. „Maar wij hebben toch ook nooit om meer gevraagd dan voorwaardenscheppende maat regelen? En dat is volgens Jor ritsma wel bespreekbaar. Ze houdt de deur nog op een kier. Wij vragen geen gesubsidieerde instelling waar zeshonderd mensen aan het werk kunnen. Wij willen dat het Rijk ons steunt bij het vinden van een werkgelegenheid in de techno logische sfeer." Het bevreemdt Mandos niet dat zijn compaan in de onderhande lingen met het ministerie van Economische Zaken terughou dender is dan hijzelf. „De pro vincie is van nature ook een voorwaardenscheppend or gaan. Wij als gemeente zijn veel concreter bezig en worden door de sluiting van de kerncentrale ook veel directer getroffen. Ik ga daarom ook verder in mijn ei sen." Mandos en Bruinooge hebben vorige week nog met topambte naren van het ministerie ge sproken over compensatie van werkgelegenheid in Borssele. „Dit is kennelijk het antwoord van Jorritsma. En dat heeft mij hogelijk verbaasd", zegt Man dos. EPZ Directeur H. van Meegen van EPZ - exploitant van de kern centrale - wil zich niet mengen in deze 'politieke discussie'. „Wij hoeven ook niet te zorgen voor vervangende werkgele genheid. Wij zullen eind vol gend jaar een sociaal plan op stellen en keurig overleggen met de vakbonden. We hebben daar toe nog geen stap gezet, omdat we nog steeds hopen op een her overweging van het besluit de centrale te sluiten. Dat moet dan wel voor medio 2000 gebeu- door René Schrier s-HEER ARENDSKERKE - Slecht weer heeft dinsdagmiddag in midden Zeeland verschillende verkeersslachtoffers tot ge volg gehad. Bij 's-Heer Arendskerke vielen twee gewonden en in de buurt van Tholen zes. Bij een eenzijdig ongeval op de A58 zijn dinsdagmorgen twee Middelburgers ge wond geraakt. Het ongeval gebeurde om streeks half elf op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van de afrit 36 in de buurt van 's-Heer Arendskerke. Vermoedelijk als ge volg van hevige regenval kreeg de bestuur der last van aquaplaning. Daardoor raakte de auto in een slip. Het voertuig kwam in een rechts naast de weg gelegen sloot terecht en raakte geheel vernield. Beide inzittenden, een man en een wouw, zijn met lichte ver wondingen naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes gebracht, waar ze in de loop van de dag konden vertrekken. Omdat het er alle schijn van had dat de in zittenden van de auto bekneld zaten, rukte een kleine legertje aan hulpverleners uit. Op zeker moment was ook een traumahelikop ter onderweg naar de plaats van het onge val. Die kon echter halverwege de vlucht weer teruggestuurd worden omdat de ver wondingen van de slachtoffers meevielen. Als een beknelling gemeld wordt bij een on geval is er een standaardprocedure voor de hulpverleners Daarbij staat van te voren vast wie er gealarmeerd worden. Hagel Bij een botsing tussen een personenauto en een bedrijfsauto op de Reimerswaalseweg bij Tholen zijn di nsdagmorgen zes personen gewond geraakt. Het waren allemaal inzit tenden van de personenauto. Het ongeval gebeurde omstreeks negen uur. De bedrijfs auto, met achter het stuur een 34-jarige in woner van 's Gravenpolder, reed in de rich ting Tholen en is waarschijnlijk als gevolg van een harde windstoot en een door hagel glad geworden wegdek aan het slingeren ren. Eind volgend jaar moeten wij beginnen met de voorberei dingen van de sluiting." Twee Middelburgers raakten gewond bij een ongeval op de A58. nadat de bestuurder door de hevige regenval op glad wegdek de macht over het stuur kwijtraakte. foto Willem Mieras gegaan. De chauffeur probeerde dit te corri geren en kwam daarbij op de linker rijbaan en in de linker berm terecht. Bij die manoeuvre raakte hij ook een tege moetkomende personenauto met een 36-ja- rige inwoner van Tholen achter het stuur. De bedrijfsauto kwam op zijn zijkant in een naast de weg gelegen watergang terecht. De bestuurder en een 20-jarige bijrijder uit Biezelinge kwamen met de schrik vrij. Dat gold niet voor de inzittenden van de perso nenauto. de bestuurder, diens echtgenote en vier kinderen. Ze raakten allemaal gewond en zijn met een ambulance en een auto van een voorbijganger naar het ziekenhuis van Bergen op Zoom vervoerd. Drie kinderen moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. de overige gewonden konden na be handeling naar huis. In verband met de hulpverlening en het vrij maken van de rijbaan is de Reimerswaalse weg gedurende twee uur afgesloten geweest voor het verkeer. De beide voertuigen moes ten worden weggesleept. door René Hoonhorst DAMME - De provincies Zee land, Oost- én West-Vlaanderen moeten hun samenwerking op het gebied van onder meer ruimtelijke ordening, econo mie, milieu en toerisme voort zetten en intensiveren. Ook als de Euregio Scheldemond in de toekomst minder Europese sub sidies binnenhaalt, dient de grensoverschrijdende coöpera tie door te gaan. In het vernieuwde Gemeen schappelijk Ontwikkelingscon cept (GOC), dat maandag 1 maart in Blankenberge wordt besproken door vertegenwoor digers van de drie provincies en gemeentelijke overheden, zul len gedeputeerde L. Coppoolse en de twee Vlaamse gouver neurs daarvoor pleiten. In de laatste Nieuwsbrief van de Eu regio Scheldemond noemt de Oost-Vlaamse gouverneur H. Balthazar 1999 'een scharnier- jaar'. In de loop van dit jaar moet duidelijk worden of Schel demond in aanmerking komt voor bijdragen in het kader van Interreg III. De drie provincies hebben nogal wat bijdragen uit de vorige In- terreg-programma's gehad en hopen natuurlijk op nieuwe bij dragen om gezamenlijke, grens overschrijdende projecten op te kunnen zetten. Overigens heeft onderzoek ook uitgewezen dat de interprovinciale samenwer king verre van optimaal is, stelt Balthazar. Zowel in Vlaanderen als in Zeeland wordt vooral aan de ontwikkeling van de eigen provincie gedacht in de uitwer king van beleidsplannen. Het nieuwe Gemeenschappelijk Ontwikkelingsconcept moet de aanzet zijn tot de vorming van een echt Euregionaal beleidska der, betoogt de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Vertegenwoordigers van de Scheldemondraad ondersteun den dat betoog gisteren in Dam me. Secretaris A van Trigt, beleidsambtenaar externe be trekkingen in Middelburg, durfde niet te voorspellen wan neer duidelijk wordt óf en hoe veel geld de Euregio Scheldem ond tegemoet kan zien voor grensoverschrijdende samen werkingsprojecten. Hij is er wel van overtuigd dat verdergaande contacten op het gebied van on der meer scholing, educatie: toerisme, recreatie en de regio] nale ontwikkelingen in de Gents/Zeeuws-Vlaamse Ka-: naalzone absoluut noodzakelijk zijn voor het verder uitbouwen van economische potenties. Enorme vlucht N. van der Ploeg van de Karna van Koophandel Zeeland meld] de dat de individuele toenada ring en samenwerking van on dernemers van beide zijden van de grens al een enorme vlucht heeft genomen. Ondernemers komen regelmatig bijelkaar et zijn bereid ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren De belangstelling voor het kwa liteitszorgproject Qualimodo is bijvoorbeeld groter dan ver wacht. De Zeeuwse handelska mer én haar collega's in Dender- monde, Gent en Brugge zullen de ondernemers nog sterker at tenderen op mogelijkheden over de grens. In april worden in Ter- neuzen en Middelburg voorlich- tingsbijeenkomsten over Quali modo gehouden, terwijl in juni een internationale contactdag op het programma staat. Daarnaast worden zaken dit aanspraak maken op eerder toe gezegd Interreg-geld snel te hand genomen. Bezoekerscen tra in Damme, Eeklo en Retrain chement (het Zwin-centrumi worden de komende twee. dnt jaar rigoureus uitgebouwd. D? stadswallen van Damme moe ten hun historisch aanzien te rugkrijgen en voor wandelaars begaanbaar zijn en het kunst werk de Steenen Beer (bij de Vlaamse, Kreek tussen Graauw en Nieuw-Namen) wordt geheel opgeknapt en zal tegelijkertijd dienen als vleermuisbunker, MIDDELBURG Universele eredienst - Het Soefi Centrum Middelburg houdt zondag 7 maart een Universe!] Eredienst. Thema van de diens is Weerspiegeling. Tijdens'een universele eredienst wordt uit de heilige geschriften van dt drie grote wereldgodsdienstei gelezen. Spreker is W. Hellemj uit Spankeren. De dienst word gehouden in gebouw De Via Elementen aan de Breeweg 101 in Middelburg en begint on 10.50 uur. door Esme Soesman THOLEN - De vestiging van een asielzoekersboot in Tholen- stad is, zo meldt het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (C OA), definitief van de baan. Dat heeft het college van burge meester en wethouders van de gemeente Tholen dinsdag be sloten. Het COA is in afwach ting van een alternatieve loca tie. Die is. zegt burgemeester H. A van der Munnik desge vraagd, niet beschikbaar. Geschiktheid van de locatie en de bereidheid van Rijkswater staat om mee te werken, zijn en kele van de voorwaarden die het college van B en W heeft gesteld aan de huisvesting van asielzoe kers op een hotelboot in de vluchthaven van het Thoolse stadje. Een negatief antwoord op deze voorwaarden is voor het college reden om de boot af te houden. De raadsleden van de gemeente Tholen zijn inmiddels met spoed van deze beslissing op de hoogte gesteld. Volgens woord- CDA-campagne op Schouwen ZIERIKZEE - De toekomst van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis en het behoud van de streekcultuur staan morgen, donderdag, centraal tijdens een werkbezoek van het CDA aan Schouwen-Duiveland. Zittende- en kandidaat-Staten leden brengen om 13.15 uur een bezoek aan het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor. Vervolgens gaat het door naar het ziekenhuis in Zie- rikzee. In een vergaderruimte wordt met directie en personeel over de toekomst van het zie kenhuis gesproken Tijdens een bedrijfsbezoek aan Airpack Holland gaat het over de moge lijkheid om bedrijventerreinen te ontwikkelen op Schouwen- Duiveland. Het werkbezoek wordt afgeslo ten met een verkiezingsbijeen komst in het multifunctioneel- centrum in Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Lijsttrekker L. Cop poolse kijkt vooruit naar de rol van het CDA in het nieuwe pro vinciale bestuur. De Schouwse kandidaten L. Nederhoed-Zijl- stra en M. Ganzeman stellen zich voor aan het publiek. De Zeeuwse liedjeszanger Engel Reijnhout omlijst de CDA-bij- eenkomst muzikaal. voerster D. Dinjens van het COA wordt op korte termijn een nieuwe bijeenkomst met de ge meente Tholen belegd, om te kijken of er andere locaties voor opvang in aanmerking komen. Van der Munnik spreekt in een reactie hierop over een 'afron dend gesprek'. „Het COA wil wel graag, maar wij hebben in eerdere gesprekken al aangege ven geen alternatieve locaties te hebben." De inhoud van de nog te beleggen bijeenkomst hangt volgens hem af van wat het COA inbrengt. Commotie In een eerder deze week (m aandag) gehouden raadsverga dering van de gemeente Tholen zorgde E. Frigge-Hogesteeger (WD) voor commotie over het mogelijke aantal asielzoekers dat naar Tholen komt. In de ge meentelijke wandelgangen is over de opvang van veertig tot zeventig asielzoekers gespro ken. Navraag van Frigge bij het COA op basis van publicaties in de media, leerde haar dat van het begin af aan door de ge meente is gesproken over de op vang van twee- tot driehonderd mensen. Zij pleitte voor open heid, omdat de kwestie de hele bevolking aangaat. Van der Munnik antwoordde toen niet meer te weten dan wat al naar buiten is gebracht. De informa tie die tot een negatieve beslis sing van het college heeft geleid, werd pas dinsdag bekend. Veere betaalt de helft kosten herstel graven WESTKAPELLE - De gemeen te Veere betaalt de helft van de kosten voor het herstellen van de begin januari vernielde graf stenen op de begraafplaats in Westkapelle. Zij trekt hiervoor zesduizend gulden uit. Omdat de daders van de vernie lingen nog niet zijn opgespoord, kunnen de herstelkosten niet worden verhaald. De grafstenen staan op gemeentegrond en zijn daarom officieel gemeente-ei- gendom. De nabestaanden kun nen de gemeente echter niet aansprakelijk stellen voor het herstel van de schade of dwin gen de grafstenen te repareren. Veere ziet het als haar morele verplichting om de nabestaan den tegemoet te komen in de herstelkosten. J «Ij -- - 1 Op het parkeerterrein bij de jachthaven van Den Osse komt een stalling met zo'n veertig bootplaatsen. fotoPieterHonhoff door Nils ten Brinke DEN OSSE- De jachthaven van Den Osse wordt uitgebreid met een winterstalling voor het kleine scheepsonderhoud. De voorziening wordt aange legd op het aangrenzende par keerterrein. Rijkswaterstaat Zeeland heeft de watersport vereniging van Den Osse een vergunning verleend om het afvalwater dat daarbij vrij komt 'onder voorwaarde' in het Grevelingenmeer te lozen. De leden van de watersport vereniging Den Osse pleiten al enkele jaren voor een eigen winterstalling, omdat de hui dige onderhoudsplaats bij de gebroeders Van Dijke in de jachthaven met zijn 65 plaat sen onvoldoende ruimte biedt voor de gebruikelijke werk zaamheden. Het plan voorziet in een extra stallingsruimte van zo'n veertig bootplaatsen op het parkeerterrein van de watersportvereniging, tegen over de nieuwe haven. Overigens zal er geen aparte loods worden gebouwd, maar komen de schepen in de open lucht op 'stoelen'te liggen. „De ruimte is dan ook vooral be doeld voor het normale boot onderhoud, zoals het schuren van het binnenschip en het aanbrengen van een nieuwe beschermlaag", licht assis tent-havenmeester D. Knott- merus toe. Voorwaarden Rijkswaterstaat stelt strenge voorwaarden aan het booton derhoud. Om te voorkomen dat er afvalstoffen in het water terecht komen, zal schuur- werk alleen met een afzuigin stallatie mogen plaatsvinden Tevens moet de vloer tijdens schilderwerkzaamheden van een zeil worden voorzien en dienen alle vrijkomende stof fen in verf drummen en chemi- caliëncontainers te worden afgevoerd. Ook Is het niet toe gestaan om middelen te ge bruiken waarin polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) zijn verwerkt. Knottmerus verwacht dat het terrein het volgende winter seizoen in gebruik kan worden genomen. De bouwkosten ko men volledig voor rekening van de watersportvereniging. VLISSINGEN - De tijd lijkt rijp voor een nauwere samenwer king tussen de Zeeuwse WV's. Tijdens een bijeenkomst van lo kale en regionale WV's is een verrassende eensgezindheid ge constateerd. Het streven naar een bundeling van krachten komt voort uit de perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ). Er lopen nu twee trajecten om de huidige structuur van de toe ristische organisatie kritisch te bezien: Delta Nutsbedrijven gaat samen met het bestuur van het BTZ na op welk terrein er participatiemogelijkheden be staan. Voorzitter R. Soer van de orga nisatie van recreatieonderne mers Recron en voorzitter I. Ovaa van de Kust VW Walche ren maken een inventarisatie van de mogelijkheden om als WV's de onderlinge banden nauwer aan te halen Ovaa is na een eerste oriënte rende bespreking met represen tanten van WV's optimistisch gestemd over de kansen. „Men voelt veel voor samenwerking. Er gebeurt nu nog teveel ver snipperd". De gedachten gaan uit naar de vorming van één VW voor heel Zeeland. „Maar je kunt ook te hard van stapel lo pen", meent Ovaa, die zich kan voorstellen dat Zeeland wordt opgedeeld in drie Regio WV's. Landelijk bestaat er ook een streven tot samenvoegingen. Al eerder is overeengekomen dat de 230 WV's in het land zullen worden omgevormd tot 75 Re gio WV's. Het overleg wordt op 4 maart voortgezet. door Wout Bareman OOSTENDE - Het uitdiepen van de vaargeul in de Wester schelde heeft verregaande ge volgen voor de visserij. Tot die conclusie komen Belgische des kundigen, die de effecten van de baggerwerkzaamheden én het terugstorten van baggerspecie op andere locaties hebben on derzocht. Het onderzoek vond plaats in opdracht van het de partement Leefmilieu en Infra structuur van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap in Brussel. Ir. P. Vandenabeele van de dienst Visserijzaken heeft de resulta ten bekend gemaakt in een brief aan zes verontruste Wester- scheldevissers, die varen onder Belgische vlak. Het gaat om vis sers uit Assenede en Boekhoute én visser F. de Rooy uit Terneu- zen. De Rooy is enkele jaren ge leden 'omgevlagd' van Terneu- zen naar Boekhoute. De groep vissers wendde zich vorig na jaar in een uiterste poging een schadevergoeding te claimen voor de vangstverliezen die zij lijden door de verdiepingswer ken, tot federaal minister K. Pinxten. Die speelde de hele zaak op zijn beurt door naar de Vlaamse regering. Vluchtreactie Uit het onderzoek is, zo meldt Vandenabeele in zijn brief, ge bleken dat er twee aspecten meespelen: het inzuigen van vissen en garnalen in de bagger- installaties en de vluchtreactie van de vissen en garnalen bij het baggeren en het storten van de specie. „Het storten van specie in de Schelde na het baggeren is nefast voor vissen en garnalen. Fuiken die geplaatst werden ter hoogte van Kallo bevatten na de omvangrijke stortingen van baggerspecie ter hoogte van de Plaat van Boomken in augustus en september '97 enkel dode vis sen en garnalen." Ook verder onderzoek leverde, volgens Vandenabeele, geen vis sen en garnalen meer op. Zien de dieren kans te vluchten, dan verlaten ze het gebied. Zitten ze opgesloten in fuiken dan stik ken ze. Het duurt vervolgens mi nimaal een week voor de leefge meenschap zich hersteld heeft. De onderzoekers wijten de ab normale lage vangst van garna len aan de Belgische kust en in het Deltagebied ('maar bijvoor beeld niet in de Waddenzee') volledig aan de baggerwerken Ze onderstrepen de belangrijke rol van de Westerschelde en de Zeeschelde als kraamkamer Vandenabeele geeft de vissen de tip zich te groeperen en geza menlijk toteenschaderamingte komen. Vervolgens dienen ze zich weer te melden bij het fede rale ministerie van Pinxten, verantwoordelijk is voor de kustvisserij. De Westerscheldevissers kun nen de teruglopende resultaten van de laatste jaren met vangst- gegevens aantonen. Ze vrezen dat de situatie er in de nabije toekomst alleen nog maar op achteruit gaat, als de specie die vrijkomt bij het boren van de Westerscheldetunnel ook in de Westerschelde wordt gedumpt Tot vorig najaar klopten de vis sers tevergeefs aan bij hun standsorganisaties en de over heidsinstanties. Woordvoerder De Rooy: „Die hebben eigenlijk nooit serieus op ons gereageerd Teiwijl wij ons toch gesteund wisten door een grote groep vis sers uit Breskens, die net als ons een aantasting van de kraamka merfunctie van de Westerschel de vreesden en trouwens nog steeds vrezen. Tja, ik heb ge hoord dat Zevibel binnenkort weer met die vissers gaat pra ten, maar er is in het verleden al zóveel beloofd. De Belgische in stanties pakken de kwestie heel wat serieuzer aan." De produ centenorganisatie en beroeps vereniging van de Belgische Reders ter Kustvisserij, de Rederscentrale, heeft de Wes terscheldevissers toege: hun belangen te behartigen. Er heeft al overleg plaatsgehad met de betrokken vissers. VLISSINGEN - Aan het ROCZeeland in Vlissingen, vestiging Zeeland College sector MTO, behaalden het diploma: Afdeling Bouwkunde: Bastiaan Pieters; afdeling Weg- en Water bouwkunde: Peter Beerepoot, Rolf Homburg; afdeling Technische In formatica, Uitstroomprofiel Kan toorautomatisering: Danny An- tens, Paul van Croonenburg, Bertho van der Ent, William van Winkel; af deling Werktuigbouwkunde: Bas Goeree, Michael van Dijk Soere- wijn, Anthony Martens, Arjan de Roo, Mare Schoenmaker, Kornelis Smit, Joan Weststrate, Jeroen van Zon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48