Podia onder één dak geeft impuls PZC Eigenaar gevelde loods in tegenaanval zeeland woensdag 24 februari 1999 s 21 Christelijke bond van vrouwen kweekt na fusie Passage-gevoel Militaire Kapel geeft een relatieconcert Adviesgroep raadt gezamenlijke huisvesting Brogum en Mondragon aan Dorpsgemeenschap in Kats verdenkt bouwers varkensstallen van truc door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Dorpsgemeen schap Kats heeft de Raad van State gevraagd om de bouw te gen te houden van twee grote varkensmesterijen die pal naast elkaar zijn gepland aan de Noordlangeweg in Kats. Vol gens de dorpsbewoners probe ren de initiatiefnemende var- kensmesters, J. Wouters en W. Timmermans, met kunst en vliegwerk onder de milieuwet geving uit te komen door twee aparte bedrijven op te richten terwijl het eigenlijk om één me- gabedrijf gaat. Elk van de bedrijven gaat 4900 varkens tellen. Het staat al vast dat de plannen van de Rooise .'vergunningenmakelaar Wou ters en zijn Aardenburgse colle ga mevrouw Timmermans niet kunnen doorgaan als de Raad ;van State tot de conclusie komt |dat de twee bedrijven eigenlijk léén bedrijf vormen. In dat geval jworden namelijk enkele be- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl langrijke milieunormen over treden. Het bedrijf komt dan boven de toegestane ammoni- akgrenswaarde van 15 mol. Daardoor krijgt de nabijgelegen bloemdijk (Emelissedijk) meer ammoniak te verduren dan toe gestaan. Risico Ook lopen Wouters en Timmer mans het risico een Milieu Effect Rapport te moeten over leggen waai-van het resultaat onzeker is. Bij gescheiden be drijven blijft elke mesterij net onder de maximaal toegestane 15 mol. Voor raadsman J Dijk van de dorpsbewoners is het duidelijk dat de gemeente en de twee initiatiefnemers er op uit zijn om de bloemdijkbeperkin- gen en de MER-plicht te omzei len. De stallen worden na oplevering verkocht aan be langstellende veehouders, Vol gens Dijk bestaat er altijd een kans dat de bedrijven dan als nog worden samengevoegd. Moeite Raadsman J. van Groningen had er gisteren namens zijn cli ënten Wouters en Timmermans moeite mee om de rechters van de Raad van State erva n te over tuigen dat de bedrijven los van elkaar functioneren. „Ze heb ben elk een kostbare brijvoerin- stallatie. zei Van Groningen. „Dat doe je niet als je bij elkaar hoort. Ook zijn er twee vergun ningaanvragers. Het gemeente bestuur van Noord-Beveland gaat eveneens uit van geschei den bedrijven, die mets met elkaar van doen hebben. Alle stallen zijn gepland op een aan eengesloten perceel van zeven tien hectare. De onderlinge af stand tussen de aangevochten mesterijen bedraagt dertig me ter. De Raad van State beslist over enkele weken. ZIERIKZEE Cursus diabetes - Oosterschelde Thuiszorg geeft woensdag 3 en woensdag 17 maart in het eigen regiokantoor aan de Grevelin- genstraat in Zierizec een cursus 'voeding en diabetes'. De cursus is bedoeld voor patiënten met een niet insulineafhankelijke diabetes. De cursussen duren van 9,30 tot 11.30 uur. De kosten bedragen 20 gulden (inclusief cursusma teriaal). Voor nadere informa tie: Oosterschelde Thuiszorg, 0113-249200. Fikse boete voor hennepkweek MIDDELBURG - Een 43-jarige man uit Stavenisse heeft dinsdag een boete van vierduizend gulden gekregen voor de kweek van hennep. Op het adres van de verdachte werd op 6 oktober'97 een hennepkwekerij aangetroffen. De politie nam honderd kilo aan planten in beslag. Politierechter W. P. ter Berg relateerde de boete aan 27 plan ten. Hij ging uit van een winst van 125 gulden per plant. „Maar u moet het ook in de boete voelen", zei hij. Officier van justitie J. R. Eland liet er een andere berekening op los. Hij meende dat eerdere oogsten winst hadden opgeleverd, hoewel de ten laste gelegde handel over vijf jaar niet bewezen kon worden. De officier eiste een boete van tienduizend gulden. De verdachte hekelde het optreden van de politie. Hij zei al twintig jaar drugsgebruiker te zijn en slechts te telen om in ei gen behoefte te voorzien. „Dan moet u een kettingroker zijn", stelde de officier vast. Ter Berg sprak de Stavenissenaar vrij van de drugshandel, maar achtte de teelt één keer bewezen. Dineetje uiteindelijk kostbaar MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Colijnsplaat had op 11 december vorig jaar in Goes de gevolgen van een diner schromelijk onderschat. Hij erkende er een goed wijntje bij te hebben gedronken. Dat bleek achteraf net iets te veel van het goede. Een ademanalysetest wees een score aan van 580 mi crogram, ruim boven de limiet van 220 microgram. Van de Middelburgse politierechter mocht de automobilist gisteren zijn rijbewijs - hij kreeg zes maanden voorwaardelijke rijont zegging - houden, maar het dineetje werd met 1350 gulden boete duur betaald. Machines beschadigd bij brand THOLEN - Een uitslaande brand aan de Luchtenburgseweg in Tholen heeft dinsdagmorgen flinke schade aan een aantal landbouwmachines aangericht. Een voorbijganger zag om streeks half acht dat de vlammen uit een schuur sloegen. De direct gealarmeerde brandweer van Tholen had het vuur snel onder controle. De schuur bleef voor het grootste gedeelte ge spaard. Omdat het dak uit asbestplaten bestaat, werd meteen de zogenaamde asbestprocedure in werking gesteld. De pro blemen vielen echter mee, omdat het dak - op een halve plaat na - nog volledig intact was. Daardoor is er geen gevaar voor de volksgezondheid geweest. Brievenbus gekraakt in Goes GOES - Onbekenden hebben maandagavond een PTT-brie- venbus aan de De Savornin Lohmanlaan in Goes-Noord opengebroken. PTT Post heeft enkele tientallen poststukken bij elkaar moeten zoeken. Een groot deel daarvan is direct doorgezonden; voor de (deels) beschadigde post wordt contact gezocht met de afzender of de geadresseerde. Volgens J. Verburg van PTT Post Klantenservice komt het kraken van brievenbussen 'gelukkig' weinig voor. „In heel Zeeland gaat het om één of twee gevallen in de drie, vier maanden." Privatisering jachthaven Yerseke YERSEKE - Eindelijk lijkt er schot te komen in de plannen om de jachthaven in Yerseke te privatiserenWethouder Bliek van de gemeente Reimerswaal (onder meer visserij) praat eind deze week met de watersportvereniging Yerseke. Dat zei hij dinsdagavond tijdens de raadsvergadering.De raad ging dinsdag ook akkoord met de gewijzigde tarieven voor de vis sershavens in Yerseke. Met het nieuwe tarief van 48 gulden per vierkante meter was alleen de PvdA niet tevreden. Zij vond dat Bliek een hoger tarief had moeten afdwingen. door Nilsten Brinke sluiten. ,,De fusie is een mooie gelegenheid voor de Zierikzeese ZIERIKZEE - De Zierikzeese vrouwen om hun stem in de afdeling van de Nederlandse maatschappij krachtiger te la- Christen Vrouwenbond (NCVB) ten gelden." Daarbij denkt ze bestaat niet meer. 'De Passage' dat de samenvoeging de conti- is de nieuwe officiële naam die nuïteit van de christelijke vrou- geldt nu de fusie tussen de wenvereniging vergroot. ,.In de NCVB en de Christelijke Bond toekomst zullen we met vergrij- van Plattelandsvrouwen (CBP) zing te maken hebben en mis- een feit is. schien ook moeilijkheden om Wegens teruglopende ledental- het bestuur te vervangen." len zijn de NCVB en de CBP per 1 januari 1999 landelijk gefu- Wennen seerd tot de zogeheten 'Passa- De 89 plaatselijke NCVB-leden ge'. In het verlengde van dat be- uit moeten overigens nog wel sluit smelten ook de plaatselijke wennen aan de nieuwe namen, christelijke vrouwenbonden sa- Het oude maandelijks verschij- men. De fusie heeft weinig con- nende 'Informatie' heet nu 'Mo- sequenties voor de christelijke tief'. De landelijke top van de vrouwenorganisaties op Schou- NCVB heeft zich voorgenomen wen-Duiveland. De lokale om de oude namen voor de vrou- CBP-afdelingen waren wegens wenbonden zo weinig mogelijk ledengebrek en vacante be- te gebruiken, opdat er snel een stuurs functies de afgelopen ja- 'Passage-gevoel' ontstaat. Maar ren al ter ziele gegaan. dit is niet zo makkelijk, stelt Van NCVB-presidente H. P/C van Loon-Hoge weg. „Velen zijn niet Loon-Hogeweg uit Zierikzee bijster enthousiast over de nieu- hoopt dat de samenvoeging de we term Passage." „Maar dat christelijke plattelandsvrou- komt nog wel", vult vice-voor- wen stimuleert om zich nu mas- zitter M. Walraven-Poppe aan. saai bij 'De Passage' aan te „Het heeft gewoon tijd nodig." door Piet Kleemans concert onder leiding van gast- dirigent Heinz Friesen. Hij stu- ZIERIKZEE - De goede relatie deerde hobo aan het Koninklijk met de bevolking continueren Conservatorium in Den Haag en verbeteren. Dat doel streeft bij J. Storijn. Van 1960 tot en de Koninklijke Landmacht na met 1966 was Friesen solohobo- met het 'relatieconcert' van de ist bij het Brabants orkest en Koninklijke Militaire Kapel gedurende twintig jaar hoofd donderdag IS maart in Sport- vakdocent hobo aan het conser- centrum Onderdak in Zierikzee. vatorium in Den Haag. Friesen Zoals alle militaire orkesten is behaalde met 'zijn' harmonie- de Koninklijke Militaire Kapel orkesten vijf maal de wereldti- een reizend orkest, een graag tel op het Wereldmuziekcon- geziene gast op concertpodia in cours in Kerkrade. Nederland en daarbuiten. Het Gastheer tijdens de muzikale muziekgezelschap speelde on- avond is de Commandant Re der meer in Noorwegen, Italië, gionaal Militair Commando Engeland en Polen en maakte Zuid kolonel I. J. Dulne. Hij een succesvol tournee door Rus- wordt bijgestaan door co-gast land. heren burgemeester J. J. P. M. Op het programma van het (jon- Asselbergs van Schouwen-Dui- cerl in Zierikzee voor de pauze veland en commandant van het werken van Dvorak/Somers en garnizoen Breda luitenant-ko- Polednice en nummers als the lonel P. Vermeulen. Het concert Noon Witch. Na de pauze speelt begint om 20.00 uur. Kaarten de Koninkijke Militaire Kapel zijn tijdens kantooruren af te bekende filmmuziek: Out of halen bij de VW-kantoren in space, The Last Starfighter, Zierikzee. Brouwershaven, Apollo 13 en Independence Day. Bruinisse, Burgh-Haamstedeen Het muziekgezelschap staat Renesse en in Sportcentrum On speciaal voor het Zierikzeese derdak. Van de weg af was de-inmiddels gesloopte-loods nauwelijks te zien. Desalniettemin moest het gebouw er weg. foto PieterHonhoff door Piet Kleemans RENESSE - Hij is vastbeslo ten om het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij én de provincie Zee land aan de schandpaal te na gelen, P. A Lubbers uit Zierik zee. Op last van het ministerie werd de loods die hij in Renes se bouwde, deze week ge sloopt. Volgens Lubbers vol komen ten onrechte. Hij eist dat de loods op kosten van de overheid opnieuw opgebouwd wordt. Lubbers is eigenaar van enke le tientallen hectares grond aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Sinds 1978 heeft dat gebied de status van be schermd natuurmonument. Het biedt onder meer plaats aan een geheel gerestaureerde eendenkooi. Voor het onder houd van het ten-ein schafte Lubbers zich een tractor en andere gereedschappen en hulpmiddelen aan. „Die ston den almaar buiten en dat is er natuurlijk niet echt goed voor. Dus wilde ik een loods bouwen om die materialen in onder te brengen." Besluit Bij de gemeente Schouwen- Duiveland vroeg en kreeg Lubbers in maart 1997 ver gunning voor de bouw van een loods in het natuurgebied. Het besluit van de gemeente werd in een lokaal huis-aan-huis- blad gepubliceerd. Compleet met de mededeling dat eenie der die bezwaren had tegen het plan van Lubbers dat kenbaar moest maken. Zes weken - de termijn die daarvoor staat - verstreken en niemand diende een bezwaarschrift in. Lub bers: „Ook de provincie niet en daarmee hebben die hun beurt voorbij laten gaan." De provincie én het ministerie van LNV dachten en denken daar heel anders over. Lubbers had, zo redeneert het Rijk, naast de gemeentelijke bouw vergunning óók in het kader van de Natuurbeschermings wet een vergunning moeten aanvragen. Het feit dat hij niet over die vergunning beschikte en voor de bouw van de loods bomen kapte in beschermd na tuurgebied was voor het Rijk voldoende om Lubbers te ge lasten de bouw te staken. Om dat die niet reageerde op het bevel tot sloop werd door het ministerie van LNV bestuurs dwang aangezegd. Lubbers was niet onder de in druk, bouwde verder en eiste van de gemeente Schouwen- Duiveland, de provincie Zee land en het ministerie een dwangsom van duizend gul den voor elk uur dat zij de bouw belemmerden. Ook diende hij een bezwaar schrift in tegen het bevel tot afbraak. De minister ver klaarde dat bezwaarschrift ongegrond en Lubbers zocht het hogerop, bij de Raad van State. Dat bood ook geen soe laas en uiteindelijk werd vori ge week door LNV een aanne mer ingehuurd om de loods te slopen. Hoge Raad Allemaal in strijd met de wet volgens Lubbers, die stelt dat de provincie door niet op het door de gemeente afgeven van een bouwvergunning heeft ge reageerd haar rechten heeft verspeeld. Het Rijk ontkent dat met grote stelligheid, Lub bers is er heilig van overtuigd dat hij gelijk heeft en hij gaat er ook alles aan doen om dat gelijk te halen. „Desnoods ga ik door tot de Hoge Raad. En als ik in Nederlands uitgepro cedeerd ben zonder resultaat gaat er een klacht naar het Eu ropees Hof." Alternatieven Het gemeentebestuur krijgt het advies te zoeken naar alterna tieven voor een podiumaccom modatie voor zowel popmuziek 'als theateractiviteiten. Volgens de klankbordgroep dient te worden onderzocht of er be staande grote gebouwen zijn die daar geschikt voor gemaakt kunnen worden. Een andere mogelijkheid is te zoeken naar geschikte locaties voor nieuw bouw. De klankbordgroep stelt een goed geoutilleerd theater als voorwaarde voor een breed cultureel aanbod op Schouwen- Duiveland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een podium voorziening met theater én pop muziek onder één dak zou een fantastische impuls zijn voor het culturele klimaat op Schou- wen-Duiveland. Een nieuwe ac commodatie moet de twee 'zor genkindjes' Mondragon en Brogum vervangen. Dal zijn nu de twee belangrijkste podia in de gemeente. Gezamenlijke huisvesting van Brogum en Mondragon is één van de belangrijkste uitgangs punten voor een gemeentelijk podiumbeleid. Een klankbord groep met mensen die inhoude lijk betrokken zijn bij podium kunsten, heeft die adviezen opgesteld in samenspraak met betrokken ambtenaren van cul tuur en maatschappelijke za ken. Opknappen van Theater Mond ragon vergt grote financiële of fers, denkt de klankbordgroep. Theatertechnisch moet er veel worden verbeterd, de bouw kundige staat van deze schouw burg laat zeer te wensen over en het gebouw is niet of nauwelijks bereikbaar voor grote trailers, vpor de aanvoer van decorstuk ken en omvangrijke technische 'apparatuur. Ook het podium voor muziek en theater Brogum verkeert in een verre van ideale situatie. De accommodatie vergt veel onderhoud en moet ingrijpend worden aangepast om in de toekomst te kunnen blijven functioneren. kunst- en cultuuractiviteiten een plaats in krijgen. Aar een podium voor (pop)muziel' in de gemeente wordt groot oelang toegekend, als daar tenminste op professionele wijze inhoud aan gegeven kan worden, vin den de adviseurs. Zij achten het goed mogelijk een podium voor muziek en een schouwburg(je) onder één dak te brengen, Als voordelen noemen zij: effici ency, afstemming in program mering en een betere exploita tie. Voortgaand in de lijn van de huidige programmering van Brogum, zou zo'n muziekpodi- um volgens de klankgroep uit gebreid kunnen worden met specifiek op jongeren gerichte toneel- en cabaretvoorstellin gen, zoals stand-up comedians. Versnippering dient te worden voorkomen en het aanbrengen van allerlei podiumfaciliteiten in de dorpshuizen, wordt dan ook afgeraden. Amateurkunst De klankbordgroep vindt ama teurtheater en -toneel ook be langrijk. Daarin draait het steeds meer om artistieke pres taties dan om gezellig met el kaar bezig zijn. Het gemeente bestuur krijgt het advies daarop in te spelen door de subsidiemo gelijkheden en de faciliteiten voor amateurkunst, te verbete ren. De klankbordgroep zou het aanbod van professionele voor stellingen voor kinderen tussen vier en twaalf jaar graag wat ruimer zien. Daarnaast signale ren de adviseurs een groeiende behoefte aan theateractivitei ten voor de jeugd. Een theater school of -werkplaats zou daarin kunnen voorzien. De uit gangspunten voor het podium beleid komen dinsdag 16 maart aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegen heden. De openbare vergade ring in de kantine van het gemeentehuis in Zierikzee be gint om 19.30 uur. In een later stadium wordt er ook nog een hoorzitting belegd om de reac ties van de bevolking te peilen. foto PieterHonhoff Groot belang De voorkeur gaat uit naar één voorziening, waar tal van pro fessionele en amateuristische Een goede podiumaccommodatie is een belangrijke voorwaarde voor een breed cultureel aanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45