Borsele eist vervangend werk Samenwerking in grensgebied desnoods met minder eurogeld PZC ARDI KEUKENS B.V. Slecht weer eist verkeersslachtoffers zeeland woensdag 24 februari 1999 b 24 Dorpsgemeenschap in Kats verdenkt bouwers varkensstallen van truc Den Haag verantwoordelijk voor consequenties sluiten kerncentrale Tholen kritiseert inkrimping van busverbindingen 'ERKEND 106. Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage. Met een keuken uit onze collectie maakt u de meest smakelijke gerechten klaar... Prachtig houten cassette deurfront in erle. Luxe opstel ling met extra hoge hangkas ten. Compleet met koelkast, kookplaat, oven, afzuigkap, werkblad en spoelbak. Prachtige keukenopstelling met afgeschuind front. Compleet met koelkast, gas elektro combinatie, schouw afwasautomaat, werkblad en spoelbak. Moderne cassette keuken in structuurlak. In diverse kleuren leverbaar. Compleet met koel kast, kookplaat, oven, afzuigkap afwasautomaat, werkblad en spoelbak. Moderne houten^keulte in vele kleuren leverbaar. Compleet met extra hoge hangkasten, koelkast, kookplaat, combi-magnetron afzuigkap, afwasautomaat, werkblad en spoelbak. Vierzijdig afgerond kunststof front. Compleet met koelkasl kookplaat, oven, schouw, werkblad en spoelbak. Twee Middelburgers raakten gewond bij een ongeval op de A58, nadat de bestuurder door de hevige regenval op glad wegdek de macht over het stuur kwijtraakte. foto Willem Mieras door René Schrier 's-HEER ARENDSKERKE - Slecht weer heeft dinsdagmid dag in midden Zeeland ver schillende verkeersslachtof fers tot gevolg gehad. Bij 's- Heer Arendskerke vielen twee gewonden en in de buurt van Tholen zes. Bij een eenzijdig ongeval op de A58 zijn dinsdagmorgen twee Middelburgers gewond ge raakt Het ongeval gebeurde omstreeks half elf op de zuid- baan van de A58 ter hoogte van de afrit 36 in de buurt van s-Heer Arendskerke. Vermoe delijk als gevolg van hevige re genval kreeg de bestuurder last van aquaplaning. Daar door raakte de auto in een slip. Het voertuig kwam in een rechts naast de weg gelegen sloot terecht en raakte geheel vernield. Beide inzittenden, een man en een vrouw, zijn met lichte verwondingen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht, waar ze in de loop van de dag konden ver trekken. Bekneld Omdat het er alle schijn van had dat de inzittenden van de auto bekneld zaten, nikte een kleine legertje aan hulpverle ners uit. Op zeker moment was ook een traumahelikopter on derweg naar de plaats van het ongeval. Die kon echter hal verwege de vlucht weer terug gestuurd worden omdat de verwondingen van de slacht offers meevielen. Als een be knelling gemeld wordt bij een ongeval is er een standaard procedure voor de hulpverle ners. Daarbij staat van te vo ren vast wie er gealarmeerd worden. Bij een botsing tussen een per sonenauto en een bedrijfsauto op de Reimerswaalseweg bij Tholen zijn dinsdagmorgen zes personen gewond geraakt. Het waren allemaal inzitten den van de personenauto Het ongeval gebeurde omstreeks negen uur. De bedrijfsauto, met achter het stuur een 34-ja- rige inwoner van 's Gravenpol der, reed in de richting Tholen en is waarschijnlijk als gevolg van een harde windstoot en een door hagel glad geworden wegdek aan het slingeren ge gaan. De chauffeur probeerde dit te corrigeren en kwam daarbij op de linker rijbaan en in de linker berm terecht. Bij die manoeuvre raakte hij ook een tegemoetkomende personenauto met een 36-jari- ge inwoner van Tholen achter het stuur. De bedrijfsauto kwam op zijn zijkant in een naast de weg gelegen water gang terecht. De bestuurder en een 20-jarige bijrijder uit Bie- zelinge kwamen met de schrik vrij. Dat gold niet voor de in zittenden van de personenau to, de bestuurder, diens echt genote en vier kinderen. Ze raakten allemaal gewond en zijn met een ambulance en een auto van een voorbijganger naar het ziekenhuis van Ber gen op Zoom vervoerd. Drie kinderen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen, de overige gewonden konden na behandeling naar huis. Afgesloten In verband met de hulpverle ning en het vrijmaken van de rijbaan is de Reimerswaalse weg gedurende twee uur afge sloten geweest voor het ver keer De beide voertuigen moesten worden weggesleept. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Dorpsgemeen schap Kats heeft de Raad van State gevraagd om de bouw te gen te houden van twee grote varkensmesterijen die pal naast elkaar zijn gepland aan de Noordlangeweg in Kats. Vol gens de dorpsbewoners probe ren de initiatiefnemende var- kensmesters, J. Wouters en W. Timmermans, met kunst en vliegwerk onder de milieuwet geving uit te komen door twee aparte bedrijven op te richten terwijl het eigenlijk om één me- gabedrijf gaat. Elk van de bedrijven gaat 4900 varkens tellen. Het staat al vast dat de plannen van de Rooise vergunningenmakelaar Wou ters en zijn Aardenburgse colle ga mevrouw Timmermans niet kunnen doorgaan als de Raad van State tot de conclusie komt dat de twee bedrijven eigenlijk één bedrijf vormen. In dat geval worden namelijk enkele be langrijke milieunormen over treden. Het bedrijf komt dan boven de toegestane ammoni- akgrenswaarde van 15 mol. Daardoor krijgt de nabijgelegen bloemdijk (Emelissedijk) meer ammoniak te verduren dan toe gestaan. Ook lopen Wouters en Timmer mans het risico een Milieu Effect Rapport te moeten over leggen waarvan het resultaat onzeker is. Bij gescheiden be drijven blijft elke mesterij net onder de maximaal toegestane 15 mol. Voor raadsman J. Dijk van de dorpsbewoners is het duidelijk dat de gemeente en de twee initiatiefnemers er op uit zijn om de bloemdijkbeperkij gen en de MER-plicht te omze len. De stallen worden i oplevering verkocht aan bi langstellende veehouders. Vo gens Dijk bestaat er altijd ei kans dat de bedrijven dan al nog worden samengevoegd. Raadsman J. van Groningi had er gisteren namens zijn cl enten Wouters en Timmermai moeite mee om de rechters vi de Raad van State ervan te ove tuigen dat de bedrijven los vj elkaar functioneren. „Ze hel ben elk een kostbare brij voerij stallatie, zei Van Groninge „Dat doe je niet als je bij elkai hoort. Ook zijn er twee vergui ningaanvragers. Het gemeenti bestuur van Noord-Bevelai gaat eveneens uit van gesche den bedrijven, die niets ro elkaar van doen hebben. Al stallen zijn gepland op een aai eengesloten perceel van zevei tien hectare. De onderlinge a stand tussen de aangevocht* mesterijen bedraagt dertig ia ter. De Raad van State besli over enkele weken. KLOETINGE Creatiefbeurs - Een poppet hobby- en creatiefbeurs zate dag 27 februari in Amicitiai Kloetinge staat goeddeels inhi teken van de driedimensionai activiteiten. Behalve een ka aan handgemaakte poppa kaarten, droogboeketten en ai der handwerk, zullen verschj lende 3-D-producten worde getoond, met demonstraties va de totstandkoming. De beursi voor iedereen toegankelijk va 11.00 tot 16.30 uur. door René Hoonhorst DAMME - De provincies Zee land, Oost- én West-Vlaanderen moeten hun samenwerking op het gebied van onder meer ruimtelijke ordening, econo mie, milieu en toerisme voort zetten en intensiveren. Ook als de Euregio Scheldemond in de toekomst minder Europese sub sidies binnenhaalt, dient de grensoverschrijdende coöpera tie door te gaan. In het vernieuwde Gemeen schappelijk Ontwikkelingscon cept (GOC), dat maandag 1 maart in Blankenberge wordt besproken door vertegenwoor digers van de drie provincies en gemeentelijke overheden, zul len gedeputeerde L. Coppoolse en de twee Vlaamse gouver neurs daarvoor pleiten. In de laatste Nieuwsbrief van de Eu regio Scheldemond noemt de Oost-Vlaamse gouverneur H. Balthazar 1999 'een scharnier- jaar'. In de loop van dit jaar moet duidelijk worden of Schel demond in aanmerking komt voor bijdragen in het kader van InterregHI. De drie provincies hebben nogal wat bijdragen uit de vorige In- terreg-programma's gehad en hopen natuurlijk op nieuwe bij dragen om gezamenlijke, grens overschrijdende projecten op te kunnen zetten. Overigens heeft onderzoek ook uitgewezen dat de interprovinciale samenwer king verre van optimaal is, stelt Balthazar Zowel in Vlaanderen als in Zeeland wordt vooral aan de ontwikkeling van de eigen provincie gedacht in de uitwer king van beleidsplannen. Het nieuwe Gemeenschappelijk Ontwikkelingsconcept moet de aanzet zijn tot de vorming van een echt Euregionaal beleidska der, betoogt de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Potentie Vertegenwoordigers van de Scheldemondraad ondersteun den dat betoog gisteren in Dam me Secretans A van Trigt, beleidsambtenaar externe be trekkingen in Middelburg, durfde niet te voorspellen wan neer duidelijk wordt óf en hoe veel geld de Euregio Scheldem ond tegemoet kan zien voor grensoverschrijdende samen werkingsprojecten. Hij is er wel van overtuigd dat verdergaande contacten op het gebied van on der meer scholing, educatie, toerisme, recreatie en de regio nale ontwikkelingen in de Gents/Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone absoluut noodzakelijk zijn voor het verder uitbouwen van economische potenties. Enorme vlucht N. van der Ploeg van de Kamer van Koophandel Zeeland meld de dat de individuele toenade ring en samenwerking van on dernemers van beide zijden van de grens al een enorme vlucht heeft genomen. Ondernemers komen regelmatig bijelkaar en zijn bereid ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren. De belangstelling voor het kwa liteitszorgproject Qualimodo is bijvoorbeeld groter dan ver wacht. De Zeeuwse handelska mer én haar collega's in Dender- monde, Gent en Brugge zullen de ondernemers nog sterker at tenderen op mogelijkheden over de grens. In april worden in Ter- neuzen en Middelburg voorlich tingsbijeenkomsten over Quali modo gehouden, terwijl in juni een internationale contactdag op het programma staat. Projecten Daarnaast worden zaken die aanspraak maken op eerder toe gezegd Interreg-geld snel ter hand genomen. Bezoekerscen tra in Damme, Eeklo en Retran- chement (het Zwin-centrum) worden bijvoorbeeld de komen de twee, drie jaar rigoureus uit gebouwd. De stadswallen van Damme moeten hun historisch aanzien terugkrijgen en voor wandelaars begaanbaar zijn en het kunstwerk de Steenen Beer (bij de Vlaamse, Kreek tussen Graauw en Nieuw-Namen) wordt geheel opgeknapt en zal tegelijkertijd dienen als vleer- muisbunker. door Maurits Sep BORSSELE - Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele is boos op YVD-niinister A Jor- ritsma (Economische Zaken). Hij vindt het onacceptabel dat Jorritsma niet voor vervangen de werkgelegenheid wil zorgen als de kerncentrale in Borssele in 2003 dicht gaat. Mandos eist juist niets minder dan dat. „Wie a zegt. moet ook b zeggen. Het is een politiek besluit de centrale te sluiten. Dat is een goed recht van de Haagse politiek, maar dan moet zij ook de consequen ties aanvaarden." Jorritsma vindt deze redenering 'bizar', zei zij maandagavond op een verkiezingsbijeenkomst van haar partij in het hol van de leeuw, in Heinkenszand. ge meente Borsele. De Zeeuwse economie is in haar ogen sterk genoeg om het verlies van onge veer zeshonderd banen zelf op te vangen Zij verklaarde alleen 'iets in de voorwaardenschep pende sfeer* te willen doen. .Nou. ik verwacht wel wat meer dan dat. hoor zegt Mandos strijdlustig. ..Wat ik verwacht? Directe compensatie van werk gelegenheid natuurlijk. Hoe de overheid daarvoor kan zorgen? Daar wil ik met Jorritsma over nadenken." Banen Het argument dat Zeeland zelf wel zeshonderd nieuwe banen kan vinden voor de medewer kers van de kerncentrale, vindt Mandos'ongepast' „Dat doet er toch helemaal niet toe. Van rij ken stelen mag dan zeker ook? Als ik met zo'n redenering zou komen in mijn gemeenteraad, word ik teruggefloten, hoor." Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft zich negatief uitgesproken over het voornemen van de Brabantse vervoersorga nisatie BBA om in vakanties en op zaterdagen de buslijnen tussen Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Stavenisse in te krimpen. De halfuursdienst tot Sint-Maartensdijk wordt een éénuursdienst. De lijn naar Stavenisse moet een t weeuursdienst worden. Met name het vervallen van lijnen op zaterdagen is de gemeente een doorn in het oog, meldde wethouder K. A Heijboer dinsdag in de vergade ring van de commissie gemeentelijke ontwikkeling. „Wij hebben ons ongenoegen geuit en over en weer met de BBA gepraat. Met de vakantie kunnen we nog meegaan, maar met de zaterdag gaan we zeker niet akkoord", reageerde hij op het ongenoegen dat SGP'er M. J. Klippel over de buslijnversobering uitte. De provincie is echter budgethouder en ook daar heeft de vervoer der overleg mee gehad, wist Heijboer. Over de uitslag daarvan was hem gisteren nog niets bekend. Ook de gemeente is gebaat bij goede busverbindingen, omdat versobering leidt tot een vergroting van het aantal aanvragen voor WVG-vervoer leidt. Heijboer is voor stander van een combinatie van WVG-vervoer met het reguliere collectieve vervoer, mits de provincie betaalt. ge (PvdA, economie) reageert vanaf zijn ziekbed - hij is geveld door griep - aanzienlijk minder agressief „Maar wij hebben toch ook nooit om meer ge vraagd dan voorwaardenschep pende maatregelen? En dat is volgens Jorritsma wel be spreekbaar. Ze houdt de deur nog op een kier, Wij vragen geen gesubsidieerde instelling waar zeshonderd mensen aan het werk kunnen. Wij willen dat het Rijk ons steunt bij het vinden van een werkgelegenheid in de technologische sfeer." Het bevreemdt Mandos niet dat zijn compaan in de onderhande lingen met het ministerie van Economische Zaken terughou dender is dan hijzelf. „De pro vincie is van nature ook een voorwaardenscheppend or gaan. Wij als gemeente zijn veel concreter bezig en worden dooi de sluiting van de kerncentrale ook veel directer getroffen. Ik ga daarom ook verder in mijn ei sen." Mandos en Bruinooge hebben vorige week nog met topambte naren van het ministerie ge sproken over compensatie van werkgelegenheid in Borssele. „Dit is kennelijk het antwoord van Jorritsma. En dat heeft mij hogelijk verbaasd", zegt Man dos. EPZ Directeur H. van Meegen van EPZ - exploitant van de kern centrale - wil zich niet mengen in deze 'politieke discussie'. „Wij hoeven ook niet te zorgen voor vervangende werkgele genheid. Wij zullen eind vol gend jaar een sociaal plan op stellen en keurig overleggen met de vakbonden We hebben daartoe nog geen stap gezet, omdat we nog steeds hopen op een heroverweging van het besluit de centrale te sluiten Dat moet dan wel voor medio 2000 gebeuren. Eind vol gend jaar moeten wij beginnen met de voorbereidingen van de sluiting." VVV's voor nauwer samenwerken door Jacques Cats VLISSINGEN - De tijd lijkt rijp voor een nauwere samenwer king tussen de Zeeuwse WV's. Tijdens een bijeenkomst van lo kale en regionale VW's is een verrassende eensgezindheid ge constateerd. Het streven naar een bundeling van krachten komt voort uit de perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ). Er lopen nu twee trajecten om de huidige structuur van de toe ristische organisatie kritisch te bezien: Delta Nutsbedrijven gaat samen met het bestuur van het BTZ na op welk terrein er participatiemogelijkheden be staan. De organisatie van recreatieon dernemers Recron en de Kust VW Walcheren maken een in ventarisatie van de mogelijkhe den om als VW's de onderlinge banden nauwer aan te halen De gedachten gaan uit naar de vorming van één VW voor heel Zeeland. „Maar je kunt ook te hard van stapel lopen", meent voorzitter I. Ovaa van de Kust VW Walcheren, die zich kan voorstellen dat Zeeland wordt opgedeeld in drie Regio VW's. Landelijk is overeengekomen dat de 230 VW's in het land zul len worden omgevormd tot 75 Regio VW's. Het overleg wordt op 4 maart voortgezet. NIEUWDORP Collegebezoek - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele brengt dinsdag 23 maart een werkbe zoek aan Nieuwdorp. 's Middags maken B en W onder begelei ding van de dorpsraad een ron de door het dorp en 's avonds wordt de bevolking uitgenodigd om met het college van gedach ten te wisselen. Het is ook moge lijk vantevoren schriftelijke vragen bij de gemeente in te die nen. De avondbijeenkomst wordt gehouden in het vereni gingsgebouw en begint om 19.30 uur. Houten cassette-keuken in diverse nieuwe kleurstellingen. Met extra hoge hangkasten. Compleet met koelkast, kookplaat oven, schouw, afwasautomaat, werkblad en spoelbak. Compacte keuken waarin warme houttinten en zachte kleuren perfect zijn gecombi neerd. De luxe staafgreep maakt het geheel af. Compleet met oven, kookplaat, schouw, koelkast en werkblad met spoelbak en kraan. Praktische hoekopstelling in wit. Vierzijdig afgeschuind kunststof front met profilering Compleet met koelkast, kookplaat, oven, afzuigkap, afwasautomaat, werkblad en spoelbak Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40