Gesprek vol onzin rukt op PZC dwarsstraten Cannabiscoöperatie is alternatief voor klanten koffieshops Tom Poes en de Vuursalamander O varia woensdag 24 februari 1999 Effect mobiele telefonie GRATIS JURIDISCH ADVIES Wachten op Asterix en Obelix puzzel recept het weer Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 ANWB door Wanda Vervest Besluiteloos staat de dertiger bij de koelvers-afdeling. Uit zijn jaszak trekt hij een mobiele telefoon. „Ja schat. Met mij- De aardbeienvla is op... Ja- Nee.. Zal ik maar bananenvla doen dan? Wat? O. ja na tuurlijk.. Nee dan kom ik er zo aan." Zonder toetje vertrekt hij. Er is geen ontkomen meer aan. In de trein, de tram en het res taurant. overal rinkelt de tele foon. Schaamteloos legt de mo biele telefoonbezitter zijn privé-leven bloot. Wat zich voorheen in het verborgene van huiskamer of telefooncel af speelde. ligt nu op straat Het openbare privé-gesprek is in opkomst In minder dan geen tijd heeft de mobiele telefoon zich een vaste plaats in de maatschappij ver worven. Dik drie miljoen Ne derlanders lopen er al mee. en dat zijn echt niet allemaal men sen die 24 uur per dag bereik baar moeten zijn. In 2010 heb ben naar verwachting twaalf miljoen Nederlanders altijd een telefoon op zak. Niemand hoeft meer een gesprek te missen. En de omstanders gemeten mee Steeds vaker zijn conversaties te beluisteren die nergens over gaan..Hoi, ik sta nou op het sta tion... wat eten we vanavond?" Alsof zoiets geen uitstel tot in de beslotenheid van het eigen huis zou kunnen dulden. Een nieuwe vorm van communicatie in op mars: het onzin-gesprek. Etiquette V. Frissen van de vakgroep com municatiewetenschappen in Amsterdam kan er wel iets over zeggen. Zij deed onderzoek naar het gebruik van de 'gewone' te lefoon, maar is in de snel veran derende wereld van de telecom municatie nog niet aan nieuw onderzoek toegekomen. „Het ié opvallend dat je nu dezelfde verhalen over de mobiele tele foon hoort als honderd jaar ge leden bij de introductie van de gewone telefoon. Ook toen be moeide de industrie zich met de discussie over het gebruik en werden allerlei etiquetteregels opgesteld Volgens Frissen is dat puur uit eigen belang. „Een van de barrières toen en nu is toch de verstoring van de priva cy. Door dat bezwaar zo veel mogelijk weg te nemen, probe ren ze de twijfelaars over de streep te trekken." De nieuwe mobiele telefoon maatschappij Ben speelt op de twijfelaars in met een reclame spot. .Wat is er toch met ons aan de hand?", vraagt een vrou wenstem zich af. ondersteund door zwart-wit-beelden van mobiele bellers. —Als onze mo biele telefoon afgaat, is het net of de rest van de wereld niet meer bestaat." De aansporing vooral rekening met de omge ving te houden is niet door ver koopbevordering ingegeven, zo beweert de woordvoerder. „We doen dat zuiver om over te bren gen dat je je mobiele telefoon op het juiste moment gebruikt." Ben is met de enige die haar klanten aanraadt het mobieltje verstandig te gebruiken. Liber- tel gaf anderhalf jaar geleden het boekje 'Mobieletiquette, verrhakelijke verhalen over de etiquette van het mobiel bellen' van columnist Jan Mulder uit. Ook fabrikant Nokia, leveran cier van de vooral onder de jeugd populaire modellen, heeft een lijst met tien geboden. Het gebod toch vooral op te nemen met het noemen van de eigen naam, wordt echter door bijna alle gebruikers overtreden. Ooit wel eens iemand op straat zijn mobieltje horen beantwoorden met meer dan 'hallo' of zijn voornaam? „Hallo?Ja, hoi- ...Metmij...Nou dag,hè!" GPD door Gerben Kuitert Op de stemmig oud-roze ge schilderde bovenverdie ping van een voormalige koffie shop hangt de zoete geur van hasj. Twee jongens leggen een biljartje, een andere bezoeker heeft zich op een van de lederen banken genesteld om van een joint te genieten. In het 'club huis' van de Vereniging van En- schedese Cannabisconsumen- ten (VEC) heerst deze middag een ontspannen stemming. „Zo gaat het hier altijd", zegt voor zitter Henk van Bommel (46). De VEC is in 'no time' uitge groeid tot een van de grootste verenigingen van Enschede. Met 1.080 leden, van wie er vol gens preses Van Bommel 408 uit Duitsland afkomstig zijn. is de VEC bovendien een sprekend voorbeeld van Nederlands- Duitse integratie. Statuten Of men op de burelen van de Eu- regio bereid is de subsidiepot te openen voor de VEC, valt echter te betwijfelen. De door de nota ris opgemaakte en bij de Kamer van Koophandel gedeponeerde statuten van de VEC sporen waarschijnlijk niet helemaal met het subsidiebeleid van het grensoverschrijdende samen werkingsverband. De leden van de VEC kunnen namelijk ook lid worden van de cannabiscoöperatie, die voor de leden hasj en weed 'van louter topkwaliteit' inkoopt. Ze doen dat zonder winstoogmerk. „Wij verkopen hier geen hasj en weed, maar wij verstrekken het Angstig wonen WILLEMSTAD Sint Maarten Bewoners van het eiland Sint Maarten zijn in rep en roer na de brute roofmoord op de 55-jarige Nederlander Bert Evers. Deze werd op het terras van zijn wo ning doodgeschoten door een overvaller. Gezaghebber D. Richardson heeft een team van vijftien poli tiemensen op de zaak gezet. Buurtbewoners van de doodge schoten Nederlander hebben 10.000 uitgeloofd voor de tip die tot de arrestatie van de da der leidt. Andere Grieg MÜNSTER Duitsland In een kluis van het Noorse Grieg Genootschap zijn onlangs ruim veertig tot dusver onbe kende composities van de Noor se componist Edvard Grieg ge vonden. De vondst werd gedaan door de musicoloog Joachim Dorfmül- ler, voorzitter van het Duitse Grieg Genootschap. De stukken, die zijn gecompo neerd toen Grieg van 1858 tot 1862 aan het conservatorium van Leipzig studeerde, geven een ander beeld van de jongere Grieg. De werken zijn meer ba rok dan romantisch. Ze worden waarschijnlijk volgende maand uitgevoerd. Taalstrijd SOFIA Bulgarije Bulgarije en Macedonië hebben hun conflict over de Macedoni sche taal bijgelegd. De twee lan den hebben een taaiakkoord ge tekend. Bulgarije erkent in het verdrag voor het eerst de Macedonische taal en staat. Macedonië belooft zich niet te bemoeien met de on geveer 200.000 Macedoniers in het buurland. Hoewel Bulgaars en Macedo- nisch zozeer aan elkaar verwant zijn dat bewoners van beide lan den elkaar probleemloos ver staan. wilden Macedonische po litici in het verleden niet zonder tolken met Bulgaarse collega's overleggen. Zo maakten zij dui delijk dat hun taal geen dialect is van het Bulgaars, zoals in het buurland werd beweerd. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld.Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting Wat in Huambo, Camagüey.Vlshak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. Ruimhartig gebaar DAMANHOLR Egypte President Moebarak van Egypte heeft de vrijlating gelast van een 26-jarige student die vastzat omdat hij de president een tele gram met een 'subversieve' tekst wilde sturen. Mahmoed Tayfoer uit Damanhour in Noord-Egypte had een bijzondere boodschap: 'Oh Moebarak, de gerechtigheid is verdwenen onder jouw be wind en er is geen zekerheid meer. Ik zeg nee tegen Moebarak.' De student zei kwaad en bedroefd te zijn omdat zijn vader we gens schulden in de gevangenis dreigde te belanden. De man was ook een stuk grond afgenomen. Op het postkantoor in Daman hour dacht men met een gek van doen te hebben De politie hield Tayfoer aan wegens belediging. De familie Tayfoer liet daarop per advertentie in een krant weten Moebarak te steunen. Getuigenis CALDERA Costa Rica Minister van Buitenland se Zaken van Costa Rica, Roberto Rojas, kreeg on langs bezoek van familie leden van zeven opvaren den van het verdwenen vrachtschip Diana D. Het Mexicaanse schip, gela den met bonen, verdween in 19S4 bij Nicaragua. De Diana D. was op weg naar Caldera, Costa Rica. Volgens een getuige is het vaartuig door Nicaragua opgebracht. De toenmali ge Sandinistische rege ring dacht dat de Diana D wapens voor contra-re- bellen vervoerde. Volgens de getuige zijn de opva renden tot lange celstraf fen in Nicaragua veroor deeld. Hij zou zelf uit een gevangenishospitaal zijn ontsnapt. De familie wil dat minister Rojas nagaat of hun dierbaren nog in Nicaragua vastzitten. ESTEREL Frankrijk Everzwijnen struinen rond in een bos bij Esterel in het zuiden van Frankrijk, op zoek naar voedsel. In de beeldverhalen rond de Gallische helden Asterix en Obelix worden de wilde zwijnen in Frankrijk in groten getale verzwolgen. Kennelijk bij gebrek aan hongerige Galliërs groeit in moderne tijden het aantal everzwijnen tegen de klippen op. Volgens schattingen zijn er 700.000 zwijnen in Frankrijk, negen keer meer dan 25 jaar geleden. Ja gers schoten in 1997 322.000 beesten af; het aantal over 1998 is nog niet bekend, maar dat lagnog ho ger. De Franse overheid moet boeren elk jaar tientallen miljoenen guldens betalen om de schade die de zwijnen hebben aangericht te compenseren. foto AP Toonder Studio's aan de leden van de coöperatie. Daarom zijp wij geen koffie shop", legt Van Bommel uit. Uniek „Deze constructie is, voor zover wij weten, uniek in Nederland. De leden van onze vereniging kunnen voor 25 gulden lid wor den van de coöperatie. Het be stuur van de coöperatie koopt kwaliteitsweed en -hasj in, die vervolgens aan de leden wordt verstrekt. De leden zijn ver plicht de kas van de coöperatie aan te zuiveren. Verstrekken wij een lid voor 25 gulden hasj, dan stort het lid 25 gulden in de kas van de coöperatie. Zo simpel werkt dat." Van Bommel: „Onze werkwijze is heel anders dan verkopen. Tussen verkopen en verstrekken zit juridisch nogal een verschil." Boosheid en frustratie over het lokale softdrugsbeleid vormden de voedingsbodem voor oprich ting van de VEC. De op de bega ne grond van de VEC-kantine gelegen koffieshop Galaxy was het trefpunt van 'blowend En schede van veertig jaar en ou der'. zoals Van Bommel het uit drukt. Maar Galaxy moest tot grote ergernis van de vaste cli entèle vorig zomer de deuren sluiten, omdat de uitbater de fout had gemaakt te grote hoe veelheden softdrugs te verko pen aan Duitse gasten. Belangrijke doelstellingen van de Vereniging van Enschedese Cannabisconsumenten zijn ook het geven van voorlichting en het houden van kwaliteitscon troles. „Wij verstrekken alleen biologisch geteelde weed", ver zekert Van Bommel. GPD Heer Bommel had zich opgewekt naar huis begeven. Een glimlach speelde omzijn mondhoeken terwijl hij doorzijn bibliotheek schar relde en met vaste hand zwaaide hij de staf van Merlijn. „Hier is het boek dat ik nodig heb", prevelde hij na enig zoeken. „Juist, ja. 'Het oproepen van elementalen'. Heel eenvoudig. Nu eens even kijken wat mij te doen staat." Hij verdiepte zich in het oude werk. Maar al spoedig werd het hem duidelijk, dat hij met de toverstaf nog niet klaar was - en zo kon men hem dan ook na enige uren aantreffen voor Joosts kamerdeur, die hij krachtig beklopte. „Word eens wakker!" riep hij. „Dit is geen tijd meer om te slapenEr is belangrijk werk te doen en ik sta overal alleen voor!" Binnen klonk een zwak gesteun, gevolgd door het gepiep van springveren en heer Ollie voer voort: „Je moet even naar de stad gaan, Joost! Cryptogram Horizontaal: 1. Hengsten en schapen (6); 4. Vrouw die ons aan de tand voelt (8); 6. Zo onwrikbaar als een Engelse maat (3); 7. Hiermee speelt een scha ker voorzOn brood (3); 9. Fietsen om hogerop te komen (7); 11. Intriges komen altijd onver wachts (5). Verticaal: 1. Verstandige ankerplaats (4); 2. Hemels voedsel komt bij een echtgenoot niet voor (5), 3. Godin die daar bestaat (4); 5. Ze schenken ze bij tranen (6); 6. Wees zuinig met de inzet! <3>; 8. Pijnlijk voor een varken dat eraan gaat (4); 10. Ga eraan om te spelen! (3) Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn KLASSIEK en MEERKOET. Het sleutelwoord luidt: EMAILKUNST. KaMpvuur LeEsbril AnEkdote StRakjes Sukkelen IsOlatie EvEnkni e KaTtterig Vlaamse hachee met bier en rozijnen Door: Margot Ribberink Na twee gure dagen met een straffe noordwestenwind en talrijke winterse buien keert de rust terug in de atmosfeer. Vandaag komt de wind nog wel uit het noordwesten, maar is slechts matig, kracht 3. Er kan een enkel buitje vallen, maar op de meeste plaatsen blijft het droog. Met medewerking van de zon is het een heel aardige dag. Het wordt vanmiddag 6 graden. Vanavond en vannacht blijft het droog en klaart het helemaal op. Onder heldere hemel koelt het flink af tot iets boven het vriespunt. Morgen blijft het ook droog. Vooral 's ochtends schijnt de zon en is het heerlijk toeven, 's Middags neemt de bewol king vanuit het westen geleidelijk toe en trekt ook de wind, draaiend naar het zuidwesten aan. Overigens komt er uit die hoek zachte lucht, waardoor het kwik een graadje winst boekt. Morgenavond wordt de bewolking vanuit het westen zo dik dat er ook regen uitkomt. De regen kondigt overigens nog zachtere lucht aan waarin het kwik op vrijdag en zaterdag verder oploopt tot 10 a 11 graden. Lenteachtige temperaturen, maar niet al te fraai weer. Vrijdag lijkt een bewolkte dag te worden, waarop het uren achtereen gaat regenen. Pas in de avond wordt het gelei delijk droger. Daarbij waait er een stevige zuidwestenwind, vrij krachtig tot krachtig. Ook het weekeinde staat in het teken van de wisselvallig heid. De kans op buien is vrij groot, maar tussendoor is er ook ruimte voor de zon. Het blijft zacht met temperaturen rond 10 graden en de nachten verlopen vorstloos. Normaal wordt in het de laatste dagen van februari een graad of 7 a 8, terwijl een graadje vorst niet uitzonderlijk is. Meest droog 5- NW4 |-T' Vooruitzichten donderdag vrijdag zalerdag zondag weer dÉL max. 8 10° 11° 10° min. 2° 5° 6 5° wind ZW 5 ZW 6 ZW 5 ZW 6 Zon Maan woensdag onder 18.15 donderdag op 7.39 woensdag onder 3.12 donderdag op 13.03 Nautisch bericht Er staat een noordwestenwind, 3 4 Beaufort. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 6 graden. Er is geen kans op onweer of mist. Waterstanden Luister je? Ik heb drie ons helleveegsel nodig en de punt van een drakestaart." „Zeer betreurenswaardig", sprak de bediende aan de andere kant van de deur. „Een hoofdpijnpoeder wil ook wel eens helpen, heer Olivier!" „Verder", vervolgde heer Bommel na enig bladeren, „een alruinwortel, vijf addertongen, een pond griffioen- tanden, een gram fijngemalen eenhoornslijpsel, een snufje hysop, een teentje huislook, wat bilzenkruid en de stengel van een eh... stinkende gouwe. Luister je, Joost?" Nu werd het geluid van slepen de voetstappen hoorbaar en de deur zwaaide piepend open. „Hier ben ik, als u mij toestaat", zei de trouwe knecht, die bevangen door de slaap op de drempel verscheen. „Wilt u zo goed zijn om de boodschap even te herhalen? Een en ander is me een weinig ontgaan, met uw welnemen." WOENSDAG Hoog water aag water 24 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur «ii Vlissingen 08.16 178 20.56 158 02.06 159 14.35 114 Terneuzen 08.39 200 21.18 180 02.25 168 15.02 181 Bath 09.29 236 22.12 217 03.22 194 16.06 201 Roompot Buiten 08.15 136 21.00 119 02.00 124 14.40 143 Z'zee/Colijnsplaat 09.25 138 22.10 123 03.05 130 15.45 148 Stellendam Buiten 08.32 12521.12 113 02.25 072 14.56 097 Wemeldinge 09.40 158 22.20 141 03.15 143 15.50 161 Krammersl. West 09.35 149 22.15 135 03.10 140 15.40 157 DONDERDAG Hoog water Laag water 25 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.30 165 22.15 150 03.10 149 15.56 159 Terneuzen 09.52 187 22.36 171 03.35 157 16.26 166 Bath 10.45 222 23.31 207 04.36 182 17.12 193 Roompot Buiten 09.35 126 22.20 112 03.15 119 15.50 129 Z'zee/Colijnsplaat 10.35 129 23.35 116 04.15 125 17.00 136 Stellendam Buiten 09.45 119 22.31 105 03.30 073 16.06 087 Wemeldinge 10.50 148 23.40 133 04.20 138 17.05 149 Krammersl. West 10.50 142 23.35 128 04.15 133 16.55 143 lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen Europa: Niet best Hans Beiterman De hachee is een oorspronkelijk middeleeuws gerecht uit Frankrijk. In het noorden van Frankrijk en Vlaanderen is het door de eeuwen heen een stoofgerecht met ongeveer gelijke gewichtshoeveelheden vlees en uien gebleven. Het wordt er met bouillon, wijn of bier bereid. In ons land, en ze ker boven de grote rivieren, is er al heel lang iets mis met de verhouding tus sen het vlees en de uien. Er worden meestal veel meer uien dan vlees in de Hollandse hachees verwerkt. Het recept van vandaag is afkomstig van een familie in Damme, waar men beweert dat het er al bijna tweehonderd jaar op dezelfde wijze wordt uitge voerd. Voor 4 personen: 500 - 600 gram doorregen runderlappen; 500 gram uien; 60 gram boter; zout; zwarte peper uit de molen; 1 theel. donkerbruine bas terdsuiker; 2 sneetjes bruinbrood, zonder korsten, in kleine blokjes gesne den; 1/2 liter donker bier, zoals Oud Bruin; 1 eetl. (kruiden)azijn; 2 kleine laurierblaadjes; 2 kruidnagels; 50 gram grote blauwe (Californische of Chi leense) rozijnen; 2 theel. fijne Franse mosterd. Maak het vlees droog met keukenpapieren snijd het in blokjes (ca. 1.5 cm.). Snipper de uien grof. Verhit de boter en wacht tot het schuim begint weg te trekken. Laat het vlees er, onder regelmatig omscheppen 3 - 4 minuten in bakken. Strooi er wat zout en peper over. Temper de warmtebron. Schep de uien door het vlees en strooi basterdsuiker erover. Laat alles, onder voort durend omscheppen, opnieuw 3 - 4 minuten bakken. Schep daarna de broodblokjes erdoor. Breng intussen in een pannetje het bier tot aan het kookpunt. Schenk het he te bier bij het vlees, uien en brood. Roer alles goed door en voeg azijn, lau rierblaadjes en kruidnagels toe. Leg het deksel op de pan en laat alles 2 uur zachtjes stoven. Laat intussen de in koud water gespoelde rozijnen 20 minuten in ruim water wellen. Laat de rozijnen daarna uitlekken. Roer 10 minuten voor het einde van de stooftijd rozijnen en mosterd door het gerecht. Proef vlak voor het opdienen de saus en voeg eventueel nog wat zout en/of peper toe. Verwij der laurierblaadjes en indien mogelijk ook de kruidnagels. Dien het gerecht in een voorverwarmde schaal op. Tip: U kunt er gekookte aardappelen, aardappelpuree, drooggekookte rijst of een Italiaanse pasta bij geven. Echt heel erg lekker smaakt de hachee wanneer u in voorverwarmde diepe borden een of meer sneden bruin- brood legt en het gerecht erop schept. Niet alleen in Nederland is het weer van slag maar, ook in veel andere landen in Europa is het niet al te best. De zon laat zich maar weinig zien en op veel plaatsen valt neerslag. Zo valt er veel regen in het noorden van Portugal en Spanje en het zuiden van Frankrijk, bij tem peraturen rond 13 graden. Boosdoener is een lagedrukgebied dat over Frankrijk naar het zuidoosten trekt. Dit brengt bovendien in de Pyreneeën en het westelijk Alpengebied een flink pak sneeuw. Het zuiden van Spanje heeft eerst nog zon, maar ook daar neemt de kans op regen later op de dag toe als het koufront nadert. Daar zijn deze week echter wel al temperaturen gemeten van 27 graden. Morgen wordt het er wel wat minder warm. Italië heeft met flinke zonnige perioden te maken, maar het lagedrukgebied komt naderbij en zorgt ook daar voor een geleidelijke toename van de bewolking en kans op regen. In het noorden komt de temperatuur uit rond 10 gra den, het zuiden heeft hogere temperaturen. Veel regen valt er ook in delen van Turkije. In het westen van het land en Griekenland is het wel droog met zonnige perioden. Zeker in Griekenland neemt de kans op regen in de avond toe. In het binnenland wordt het daar een graad of 10, aan de zuidkust kan het 17 graden worden. Het noordoosten van Europa heeft nog steeds veel bewolking en sneeuw. Zeeland: Rustiger Problemen tijdens uw vakantie? De ANWB helpt haar leden met gratis juridisch advies. £vV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4