Z-Beveland lonkt naar Sloegebied Verbouwde installatie kan twee keer zoveel afvalwater aan PZC Oranje verbleekt in Ovezande Tholen krijgt geen asielzoekersboot Bibliotheek vraagt wegens groot succes om meer personeel zeeland woensdag 24 februari 1999 b 21 Vorming economische as geslaagd door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De afvalwaterzuiveringsinstalla tie (AWZI) in Sint-Maartens dijk wordt drastisch uitge breid en vernieuwd. De twee oude zuiveringen, goed voor de verwerking van afvalwater van 12.000 mensen, worden omgebouwd tot een moderne installatie met een dubbele ca paciteit. In het najaar moet de nieuwe zuivering klaar zijn. Met de bouw is een bedrag van 10,3 miljoen gulden gemoeid. De vernieuwing van de instal latie in Sint-Maartensdijk maakt deel uit van een groter plan, bedoeld om de capaciteit van de afvalwaterzuivering op het eiland Tholen te verbete ren. Gebaseerd op een studie waarbij zuiveringslocaties en bijkomende kosten onder de loep zijn genomen, heeft het Waterschap Zeeuwse Eilan den besloten tot het behoud van de AWZI's in Sint-Maar tensdijk en Tholen. Het afval water van Poortvliet wordt af gevoerd naar de installatie in Sint-Maartensdijk. In ver schillende kernen komen nieuwe rioolpersgemalen en worden ook nieuwe perslei dingen aangelegd. Voor het to tale project moet zo'n twintig miljoen worden neergeteld. Cirkelvormig Op het terrein van het schap in Sint-Maartensdijk wordt hard gewerkt aan de cirkelvormige installatie. Eén van de oude zuiveringen - een niet meer functionerende sloot - gaat weg. De tweede oude zuive ring wordt aangepast en dras tisch uitgebreid. Daarmee kan de installatie vuil water van 25.000 inwoners verwerken. Deze uitbreiding is nodig om de capaciteit van Poortvliet (2200 eenheden) op te vangen en om de afvalwaterzuivering van een uienverwerkend be drijf aan te kunnen. Minder geuroverlast Bovendien, meldt zuiverings technoloog J. Nieuwlands van het schap, is rekening gehou den met uitbreiding in de toe komst. De nieuwe installatie kan zo'n dertig tot veertig jaar vooruit. De omgebouwde AW ZI biedt het waterschap als voordeel dat een zandvanger is ingebouwd. Voorheen was de zandvanger een apart proces onderdeel, dat kan nu verval len. De mogelijkheid om biolo gisch fosfaat te verwijderen en de te bereiken stikstofnormen zijn, aldus Nieuwlands, aan gepast aan de huidige normen. Ook voor mensen in de omge ving kan de nieuwe installatie voordelen opleveren, meent hij. „Met name de geuroverlast zal minder zijn. Daarnaast verbetert de kwaliteit van het water dat wordt geloosd." Parallel aan de bouw van de installatie wordt gewerkt aan een nieuw transportleiding stelsel. Het huidige stelsel heeft te weinig capaciteit. De AWZI in Tholen-stad wordt naar verwachting in 2002 aan gepakt. „Als tussentijdse op lossing is deze installatie wel aangepast en heeft ze ook een facelift gehad." door René Schrier GOES - De gemeenten Goes, Borsele en Kapelle willen dat er een duidelijke relatie wordt ge legd tussen hun gemeenten en het Sloegebied. Ze willen dat tot uitdrukking laten komen in de zogenaamde regiovisie die de gemeenten samen met de pro vincie Zeeland aan het opstellen zijn. Het is de bedoeling dat die regiovisie uiteindelijk leidt tot een aanpassing van het streek plan voor Zeeland. De drie gemeenten zijn het over de uitgangspunten eens. Een van die uitgangspunten is dat er een economische structuur ont staat die als volgt loopt: Kapel- le-Goes-Heinkenszand-Sloe- gebied-Westerscheldetunnel. Die structuur is vooral bedoeld voor de ontwikkeling van bedrijfsterreinen. De drie ge meenten redeneren dat Walche ren met de rug naar het Sloege bied staat en Zuid-Beveland met het gezicht in de richting van dat industriegebied. Als het gaat om de detail handelsstructuur, is het uit gangspunt dat de kernen Hein- kenszand, Kapelle en 's-Gra- venpolder minimaal blijven beschikken over een volledig pakket aan dagelijkse voorzie ningen. Het accent ligt overi gens wat het verzorgingsniveaü van de regio betreft op de stad Goes. Woningen De drie gemeenten en de provin cie hebben ook overeenstem ming bereikt over de verdeling van de woningbouw over de re gio. Per jaar mag Goes 225 wo ningen bouwen. Borsele 50 en Kapelle eveneens 50. Maar daar komt nog wat bij Want voor Goes is voor de komende tien jaar een aantal van 1000 wonin gen extra beschikbaar, dat ech ter alleen onder bepaalde voor waarden gebouwd mag worden. Dat maakte gedeputeerde J. G. van Zwieten onlangs in een commissievergadering in Goes bekend. Ook Borsele krijgt wat extra's om de nadelen van de aanleg van de Westerschelde- tunnel te compenseren. In die gemeente gaat het in totaal om een kleine 50 extra huizen. Niet nieuw Veel opzienbarende zaken zul len niet in de definitieve versie van de regiovisie komen te staan. De drie gemeenten heb ben verschillende plannen en ideeën - die op zich niet nieuw waren - op elkaar gelegd, daar wat aan geschaafd en met de provincie besproken. Wat Goes betreft is er bijvoorbeeld veel te herkennen van de nota Goes 2030. Voor Borsele is het beleid van de Sloerandzone duidelijk terug te vinden. En het is ook niet vreemd dat Kapelle de uit breiding van zijn bedrijventer rein vooral zoekt in aansluiting op het bestaande Smokkel- hoekgebied. Landhuizen Aan het idee van de gemeente Goes om in de driehoek Goes- 's-Gravenpolder-Kapelle een groen gebied met landhuizen te maken, zal wat worden ge schaafd. Die ontwikkeling zal beperkt worden tot een stedelijk uitloopgebied in de buurt van Abbekinderen. De grote winst is dat de drie ge meenten, dat is tenminste uit eindelijk de bedoeling, het on derlings eens worden en tot een akkoord komen met de provin cie. De provincie is overigens nauw bij de besprekingen be trokken. Dat heeft als voordeel dat de definitieve regiovisie straks op weinig tegenstand in Middelburg hoeft te rekenen. De provincie moet namelijk van de regiovisie een streekplanwij ziging maken. Die procedure hoeft door deze werkwijze niet overdreven veel tijd meer te kos ten. Privatisering jachthaven Yerseke YERSEKE - Eindelijk lijkt er schot te komen in de plannen om de jachthaven in Yerseke te privatiseren. Wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal (onder meer visserij) praat eind deze week met de watersportvereniging Yerseke. Dat zei hij dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. De raad ging dinsdag akkoord met de gewijzigde tarieven voor de vissershavens in Yerseke. Met het nieuwe tarief van 48 gul den per vierkante meter was alleen de PvdA niet tevreden. Zij vond dat Bliek een hoger tarief had moeten afdwingen. Brievenbus gekraakt in Goes GOES - Onbekenden hebben maandagavond een PTT-brie- venbus aan de De Savornin Lohmanlaan in Goes-Noord opengebroken. PTT Post heeft enkele tientallen poststukken bij elkaar moeten zoeken. Een groot deel daarvan is direct doorgezonden; voor de (deels) beschadigde post wordt con tact gezocht met de afzender of de geadresseerde. Volgens J. Verburg van PTT Post Klantenservice komt het kraken van brievenbussen 'gelukkig' weinig voor. ,,In heel Zeeland gaat het om één of twee gevallen in de drie, vier maanden." Machines beschadigd bij brand THOLEN - Een uitslaande brand aan de Luchtenburgseweg in Tholen heeft dinsdagmorgen flinke schade aan een aantal landbouwmachines aangericht. Een voorbijganger zag om streeks half acht dat de vlammen uit een schuur sloegen. De direct gealarmeerde brandweer van Tholen had het vuur snel onder controle. De schuur bleef voor het grootste gedeelte ge spaard. Omdat het dak uit asbestplaten bestaat, werd meteen de zogenaamde asbestprocedure in werking gesteld. De pro blemen vielen echter mee, omdat het dak - op een halve plaat na - nog volledig intact was. Daardoor is er geen gevaar voor de volksgezondheid geweest. Gemeenteraden naar tunnel TERNEUZEN - De gemeenteraden en colleges van B en W van Borsele en Goes bezoeken vrijdag 5 maart de Wester- scheldetunnel. 's Morgens horen de gemeentebestuurders toespraken van directeur en medewerkers van de NV Wester- scheldetunnel. 's Middags staat een bezoek aan het uitkijk punt op het programma. Vanaf dat punt kan een beeld verkre gen worden van de voortgang van de werkzaamheden aan de zuidelijke tunnelingang. Dineetje uiteindelijk kostbaar MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Colijnsplaat had op 11 december vorig jaar in Goes de gevolgen van een diner schromelijk onderschat. Hij erkende er een goed wijntje bij te hebben gedronken. Dat bleek achteraf net iets te veel van het goede. Een ademanalysetest wees een score aan van 580 mi crogram, ruim boven de limiet van 220 microgram. Van de Middelburgse politierechter mocht de automobilist gisteren zijn rijbewijs - hij kreeg zes maanden voorwaardelijke rijont zegging - houden, maar het dineetje werd met 1350 gulden boete duur betaald. Dieven moeten de cel in MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Roosendaal en zijn 41-jarige maat uit Bergen op Zoom hebben dinsdag respectie velijk drie en vier weken cel gekregen voor de diefstal van lege kratten in Rilland. Dat gebeurde op 14 december vorig jaar. De straf voor de dader uit Bergen op Zoom viel hoger uit, om dat hij ook gestolen truien had geheeld. De politierechter hield er tijdens de zaak in Middelburg rekening mee dat bei den al eerder zijn veroordeeld voor diefstal. Grondige aanpassing van de zuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk is onder meer nodig omdat het afwahvater uit Poortvliet er bij komt. foto Willem Mieras doorEsme Soesman THOLEN - De vestiging van een asielzoekersboot in Tholen- stad is, zo meldt het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA), definitief van de baan. Dat heeft het college van burge meester en wethouders van de gemeente Tholen dinsdag be sloten. Het COA is in afwach ting van een alternatieve loca tie. Die is, zegt burgemeester H. A van der Munnik desge vraagd, niet beschikbaar. Geschiktheid van de locatie en de bereidheid van Rijkswater staat om mee te werken, zijn en kele van de voorwaarden die het Jcollege van B en W heeft gesteld aan de huisvesting van asielzoe kers op een hotelboot in de Vluchthaven van het Thoolse stadje. Een negatief antwoord op deze voorwaarden is voor het college reden om de boot af te ihouden. De raadsleden van cle gemeente 'Tholen zijn inmiddels met Ispoed van deze beslissing op de jhoogte gesteld. Volgens woord- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl voerster D. Dinjens van het COA wordt op korte termijn een nieuwe bijeenkomst met de ge meente Tholen belegd, om te kijken of er andere locaties voor opvang in aanmerking komen. Van der Munnik spreekt in een reactie hierop over een 'afron dend gesprek'. „Het COA wil wel graag, maar wij hebben in eerdere gesprekken al aangege ven geen alternatieve locaties te hebben." De inhoud van de nog te beleggen bijeenkomst hangt volgens hem af van wat het COA inbrengt. Commotie In een eerder deze week (maandag) gehouden raadsver gadering van de gemeente Tho len zorgde E. Frigge-Hoge- steeger (WD) voor commotie over het mogelijke aantal asiel zoekers dat naar Tholen komt. In de gemeentelij ke wandelgan gen is over de opvang van veer tig tot zeventig asielzoekers ge sproken. Navraag van Frigge bij het COA op basis van publica ties in de media, leerde haar dat van het begin af aan door de ge meente is gesproken over de op vang van twee- tot driehonderd mensen. Zij pleitte voor open heid, omdat de kwestie de hele bevolking aangaat. Van der Munnik antwoordde toen niet meer te weten dan wat al naar buiten is gebracht. De informa tie die tot een negatieve beslis sing van het college heeft geleid, werd pas dinsdag bekend. THOLEN Bassie en Adriaan - Bassie en Adriaan verzorgen zaterdag 27 maart een middagvullende voorstelling in De Meulvliet in Tholen-stad. De komst van het clownsduo is een initiatief van de stichting STER Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de Meul vliet en bij het VW-servicepunt Dieleman. De voorstelling be gint om twee uur. VLISSINGEN - Aan het ROC Zeeland in Vlissingen, vestiging Zeeland College sector MTO, behaalden het diploma: Afdeling Bouwkunde: Bastiaan Pieters; afdeling Weg- en Waterbouwkunde: Pe ter Beerepoot, Rolf Homburg; afdeling Technische Informatica, Uitstroompro fiel Kantoorautomatisering: Danny An- tens, Paul van Croonenburg, Bertho van der Ent, William van Winkel; afdeling Werktuigbouwkunde Bas Goeree, Mi chael van Dijk Soerewijn, Anthony Mar tens, Arjan de Roo, Mare Schoenmaker, Kornelis Smit, Joan Weststrate, Jeroen van Zon. Koninginnedag op de tocht door gebrek aan vrijwilligers door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Het was altijd zo leuk in Ovezande. De soos liep als een trein, op het sportveld gebeurde van alles. Jan en Alleman kwamen in het café en de Konin ginnedagen waren weergaloos. De straten versierd, iedereen de vlag uil en de school al weken vantevoren in de weer om er een onvergetelijke Oranjedag van te maken. Dat is dus allemaal min of meer afgelo pen. De soos is een schaduw van wat het geweest is, in het café is haast niets te doen, Ovezande heeft nog steeds geen dorpsraad en nu dreigt ook de Oranjever eniging ter ziele te gaan. Maar dal laat Mary Izeboud-van de Rafelaar niet zo maar gebeuren. Ze doet een laatste poging om het Oranjecomité nieuw leven in te blazen. „De laatste vergadering was een treurige. Van drie mensen weten we al een poos dat ze ermee zullen stoppen, onze voorzitter woont al jaren in Goes, maar blijft het feest meeorganiseren omdat hij geen op volger heeft. Omdat de voorzitter, de schooljuffrouw en ik als enige drie be stuursleden dreigden over te blijven, heb ben we een oproep met de schoolkinderen meegegeven. Die heeft dus nergens toe ge leid." Afgelopen weekeinde ging wat rest van het Oranjecomité de straten van Ovezan de door. In alle brievenbussen ging een oranje pamflet met de mededeling dat het Oranjecomité zich zal moeten opheffen. Als zich geen aspirant-bestuursleden melden, zullen de Ovezandenaren dit jaar elders moeten gaan kijken hoe Koningin nedag wordt gevierd. Mochten de dorps bewoners zich alsnog geroepen voelen, dan moeten ze dat snel laten weten want de voorbereidingen vergen nu eenmaal wel een paar maanden tijd. Een reactie ^,Tot nu toe hebben we één reactie gehad, een jongen van zeventien jaar. Daar zijn we natuurlijk hartstikke blij mee, maar we moeten meer mensen hebben. Met een man of vier kun je nooit een Koninginne- dagfeest houden, zoals Ovezande dat al tijd gewend is geweest." Een Oranjefeest, Ovezande waardig, is volgens Mary Izeboud voor alle leeftijden. „Er moet een rondgang zijn door een mu ziekvereniging, bingo voor de ouderen, spelletjes voor de kinderen, een zeskamp voor jongeren. Met een groepje van een man of zes. zeven heb je alles nodig om de boel soepel te laten verlopen. Plus nog de hulp van vrijwilligers. Je zou toch denken dat je zo'n feest met een dorp als Ovezande wel kunt oppakken." Mochten de doipsgenoten zich stilhouden en zich niet melden bij het comité, dan heeft Ovezande er een probleem bij. „In het schoolplan staat dat Koninginnedag een schooldag is. Als er geen feest is, moe ten de kinderen dus gewoon naar school. Nu zal het schoolteam, dat altijd heel hard meewerkt aan de festiviteiten, wel een feest in elkaar zetten, maar dat is toch an ders dan een Koninginnedag voor en met het hele dorp. Daar kunnen de kinderen nou juist wat van leren." Mary Izeboud wacht nog een week bij de telefoon, in de hoop dat de dorpsgenoten gaan bellen. „Wie weet, misschien wordt het wel een prachtfeest. Ik wacht maar ge woon in spanning af." door Ingrid Huibers YERSEKE - Ruimere openings tijden, meer personeel om bij voorbeeld de leesbevordering structureler ter hand te nemen en een grotere vestiging in Ril land. Dat zijn de wensen van di recteur C. J. van Reekum van de Stichting Openbare Biblio theek Reimerswaal. In eerste in stantie vraagt zij de gemeente om 26,5 extra formatie-uren te financieren. De Reimerswaalse bibliotheek stichting, met vestigingen in Yerseke, Kruiningen, Krabben- dijke, Hansweert en Rilland, heeft nu zeven betaalde mede werkers in dienst. In totaal wer ken deze elke week een kleine honderd uur. Daarnaast zijn er 23 vrijwilligers actief. „Vooral de vestigingen in Yerse ke (geopend in 1993), Krabben- dijke en Kruiningen (geopend in 1995) lopen boven verwach ting", zegt Van Reekum. Het overgrote deel van de beschik bare uren gaat daarom volgens haar op aan het primaire biblio theekwerk. Het uitlenen, infor matie verstrekken en bijvoor beeld het uitleggen van het internet. „Aan allerlei andere werkzaamheden, zoals het bij houden van de ledenadmini stratie, de collectievorming en het promoten van de biblio theek. komen we nauwelijks meer toe", aldus Van Reekum. Leesprogramma's Graag zou zij wat meer tijd wil len besteden aan doelgerichte leesbevorderingsactiviteiten. „Er zijn allerlei landelijk ont wikkelde leesprogramma's, waarmee schoolklassen bij voorbeeld rondom een bepaald thema kunnen lezen", legt Van Reekum uit. „Nu bieden we die programma's heel incidenteel aan, als scholen erom vragen, maar eigenlijk zou je veel struc tureler op die scholen aan de slag moeten." Tegelijkertijd wil Van Reekum de bibliotheekvestiging in Ril land uitbreiden. Op dit moment is er een piepklein bibiotheekje in dorpshuis Luctor et Emergo. Bovendien stopt er een biblio bus. Die bus verdwijnt als de nieuwe bibliotheekvestiging klaar is. De openingsuren wor den dan uitgebx-eid van drie naar tien. De bibliotheek zou een plaatsje moeten krijgen in een nieuw te bouwen multi functioneel centrum. Zo'n centrum laat echter al ja ren op zich wachten. Ongeveer twee jaar geleden werd er een plan opgesteld met de samen- op-weg gemeente. Die trok zich onlangs terug. Ook de nieuwe zalen in voormalig verpleeghuis de Werfkampen dreigden roet in het eten te gooien. Nu gaan er weer stemmen op voor een reno vatie van het huidige dorpshuis. Burgemeester A Verbree: „Het wordt een renovatie plus. Er komt ruimte voor een dorps huis, een bibliotheek en voor de politie." Hij verwacht het plan in april aan de commissie wonen en milieu te kunnen presente ren. Of Van Reekum de extra ge vraagde uren gesubsidieerd krijgt, is volgens Verbree nog onzeker. „Ik vind niet dat de kosten voor al die uren naar de gemeente doorgeschoven moe ten worden", zegt hij. „Daar moeten we eerst nog maar eens met het bestuur van de biblio theek over praten." Belgisch schip verliest anker BORSSELE - Een Belgisch bin nenvaartschip, de Picardie, is dinsdag aan het eind van de middag zijn anker verloren in de Everdingen in de Westerschelde nabij Borssele. Vermoedelijk is het anker aan het slippen gegaan. Dat wil zeg gen dat het spontaan is geval len. Het binnenvaartschip, een tanker, was op weg naar de Sloehaven. Het bergingsvaartuig Dolfijn van de firma Van den Akker is te hulp geschoten. Die heeft de an kerkabel van de Picardie over genomen. Onmiddellijk de an- kertros ophalen ging namelijk niet omdat de vrees bestond dat het anker op een leiding of een kabel lag. In dat geval zou bij het ophalen grote schade aan de leiding kunnen ontstaan. Vandaar dat duikers van het bergingsbedrijf bij doodtij, om streeks 20.00 uur, het water in zijn gegaan om de zaak te in specteren. Daarbij bleek dat er geen kabels beschadigd waren en dat het anker ook niet op een leiding lag. In de loop van de avond is het anker geborgen. De Picardie had toen zijn weg naar de Sloehaven al vervolgd. Twintig jaar geleden was Koninginnedag in Ovezande nog weergaloos. foto Willem Mieras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37