Fonda's eigen weg Grootste tuinbeurs van Nederland PZC Je moet wel zin hebben in al dat bloed Sfeervol drama van Eastwood Treinmodelbeurs in Kapelle Platen en cd's in Brugge 24 februari t/m 2 maart Cine City VUSSINGEN (BelBios 0900-9363) Very Bad Things. Do.t/mdi. 19 en 21.45 u Shakespeare in Love. Do. t/m di. 19 en 21.45 u.; Thin Red Line Do. t/m di. 21 15 u psycho. Wo. 19 en 21.45 u.. do t/m di. 19 u Bugs Life org. Wo. 13.45.19 en 21 u., do.t/mdi 13.45 en 16.15 u Ever After. Wo. t/m vr. 13.45,16.15en 19u.,za. 16.15 en 19 u.. zo. 13.45.16.15 en 19 u., ma. en di. 19 u.; Een Luizenleven. Wo. t/m zo. 13.45 en 16 15 u.; You've got Mail. Wo. t/m zo. 13.45.16.15,19 en 21.45 u-, ma. en di. 19 en 21.45 u.; StarTrek Wo. 13.45,16.15en 19 u .do. 13.45en 16.15 u., vr. 13.45 u„ za. en zo. 13.45en 16.15 u Meet Joe Black. Wo.t/m. di. 21.15 u The Siege. Wo. 19 en 21.45 u.,do. t/m di. 19 u.. Enemy of the state. Wo. t/m di. 19 en 21.45 u.; Mulan (Ned.). Wo. t/m zo. 13.45 en 16.15 u„ Abeltje. Wo. t/m zo.13 45 en 16.15 u.; The Horse Whisperer. Wo., do., ma. en di 21.15 Saving Private Ryan Wo. en vr t/m zo. 21.15 u., Cinema MIDDELBURG (0118-613482) Comedian Harmonists. Wo. 20 30 u Madelief, krassen in het tafelblad. Wo, t/m zo. 14 u.; Winter '89 Do. 20.30 u. 20.30 u.; II FioreDelle Mille et ui 22 u., di. 20.30 u Le dernier Métro. Ma. 20.30 u. 't Beest GOES (01-13-228142) Daantje de Wereldkampioen Wo. 13.30 u Ulee's gold. Do. en vr. 20.30 u.; De Koning HULST (0114-312030) The Thin Red Line. Do. 20 u., vr. en za. 21 u., zo 16.15 en 20 u„ ma. en di. 20 u You've got mail. Wo, en do. 20 u., vr. en za. 19.15en22u .zo. 13.45,1615,19en21.30u„ ma. en di. 20 u.; Very bad things. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u.. zo. 16.15,19 en 21.30 u., ma. en di 20 u.; EverAfter Wo. 14en20u.,vr. 19.15u.,za. 14en 19.15 u„ zo. 13.45 u., Een Luizenleven. Wo 14, vr. 19 15u.,za. 14 en 19.15 u„ zo. 13.45 en 16.15 u., Meet Joe Black. Wo. en do 20 u., vr. en za. 21 u. zo. 16.15 en 20 u di. 20 u.; The Siege. Do. 20 u.. vr. en za. 22 u., zo. 21.30 u. Practical Magie. Wo. 20 u.. vr. enza. 19.15 u.,zo. 19 u., di. 20 u.; Enemy of the State Wo en do. 20 u vr en za 19.15en22u.,zo. 19en21.30u.,ma.endi.20u Abeltje. Wo. en za. 14 u., zo. 13.45 en 16.15 u.; Mulan (Ned.). Wo. en za. 14 u„ zo, 13.45 u.; De Prins van Egypte Wo., za. en zo. 14 u.; r. 22 u.,za. 19.30u.,; Notte Vr. 19.30 u.,; Porgy Bess Kevin Spacey als een rijke inwoner van Savannah. TERNEUZEN (0115-613293) Midnight in the garden of good and evil. Wo. 20 Ledeltheater OOSTBURG (0117-452735/453377) The Horse Whisperer. Ma 20.30 u. Cinemactueel BERGEN OP ZOOM (0164-254886) Een Luizenleven. Wo. 14 u., vr. 18.45 u., za. 14 en 18.45 u„ zo. 14 en 16.15 u.; You've got mail. Wo. en do. 14en20u vr. 18 45 en 21.30 u„ za.enzo. 14.18.45 en 21.30 u., ma. en di. 20 u.; Meet Joe Black Wo. en do. 20 u., vr. en za. 20.30 u.,zo. en di. 20 u Enemy of the State. Wo. 20 u., vr. en za. 18.45 en21.30 u., zo. 16.15,18.45 en 21.30 u., ma. 20 Mulan (Ned.), wo. 14 u., zo. 16.15 u.; Abeltje. Wo.za. en zo. 14 u.; Sneak preview. Do. 20 u.; Conté d'Hiver. Ma. 20.30 u.; The Idiots. Di. 20.30 u.; Roxy BERGEN OP ZOOM (0164-233434) Star Trek. Wo. en do, 20 u., vr. 21.30 u., za. 18.45 en 21.30 u., zo. 18.30 en 20.45 u., ma. en di, 20 u.; Urban Legend. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 21.30 u.,zo. 18.30 en 20.45 u., ma. en di. 20 u.; Een Luizenleven. Wo. 14 u vr 18.45 u., za. 14, 16.15 en 18.45 u„ zo. 14 en 16.15 u., Antz. Za.enzo, 16.15 u.; Abeltje. Wo. 14 u., vr. 18.45 u., za. en zo. 14 u.; woensdag 24 februari 1999 Ulee's Gold is de film die acteur Peter Fonda vorig jaar tot de laatste rij kanshebbers opstuwde bij zowel de Globes als de Oscars. In beide gevallen diende hij uiteindelijk voorrang te geven aan Jack Nicholson, zijn oude makker uit de legendarische cultfilm 'Easy Rider'. Nicholson kon de prijzen bijna routinematig in zijn zak steken ter aan vulling van zijn verzameling. Maar Fonda stond voor het eerst in hel middelpunt van dit type belangstelling. 4 i door Pieter van Lierop Vijfendertig jaar zit ook hij al in het vak, maar afgezien van 'Easv Rider', is hij voorname lijk bij onaanzienlijke produc ties betrokken geweest. De pulpfilm 'Crazy Larry, Dirty Mary' is zo'n een beetje zijn meeste aandacht trekkende verrichting geweest. Peter Fonda was nu eenmaal het weinig oppassende zoontje van Henry en het wilde broer tje van Jane. Des te verrassender is het om hem nu terug te zien in Ulee's Gold, een film van Victor Nu nez. Fonda speelt Ulee Jack son, een imker die zich van de wereld heeft afgekeerd. Een zwijgzame Vietnam-veteraan die in de moerassen van Flori da meer interesse kan opbren gen voor bijen dan voor mensen. Sinds zes jaar is hij weduwnaar. Zijn enige zoon zit in de bak vanwege een bankoverval en zijn schoon dochter is al sinds tijden de hort op. Ulee zit opgescheept met de zorg voor twee klein dochters en is bijna ondanks zichzelf op hen gesteld ge raakt. De rust in het moeras wordt verstoord door zoon Jimmy vanuit de bajes. Hij wil dat pa in Orlando schoondochter He len gaat zoeken, die zich op houdt in het kwalijke gezel schap van twee van Jimmy's voormalige spitsbroeders. Met tegenzin trekt Ulee naar die stad en vindt Helen, zwaar verslaafd aan drugs. Een en ander blijkt een opzetje van de twee criminelen om uit te vo gelen waar precies de Jacksons zich ophouden, om teneur op hen te kunnen uitoefenen. Hun bedoeling daarmee is om te Peter Fonda vertoont in Ulee's Gold een opvallende gelijkenis met zijn vader Henry. achterhalen waar de poet van die bankroof door Jimmy was verstopt. De situatie lijkt stereotiep. Films met Clint Eastwood of Charles Bronson zouden uit gebreid illustreren dat het hoofdpersonage niet voor niets ooit in Vietnam heeft ge vochten. Het gespuis zou hardhandig mores zijn ge leerd. In de finale van Ulee's Gold gaat het anders toe. Kie zen voor een gewelddadige op lossing en voor de poen, dat zou immers het deficit beteke nen van het soort leven waar Ulee voor gekozen had. Rechte rug Fonda gaat zich dus niet ge dragen als een Eastwood of Bronson. Hij doet het zoals zijn eigen vader het gedaan zou hebben: met een rechte rug incasserend en met bedacht zame intelligentie zoekend naar een onvermoede uitweg. Het moet vooral die frappante gelijkenis met Henry Fonda zijn geweest die de Amerika nen een aangename schok be zorgde toen ze naar deze Peter Fonda keken. Want de rol wordt achtenswaardig ge speeld, maar om nou meteen over Oscars en Globes te be ginnen, is ook weer overdre ven. Toch is het - los van alles - best ongewoon om in een Ameri kaanse film een werkelijk her kenbaar en oprechte sympa thie genererend mens te zien ontstaan. Die sensatie heeft vooral te maken met de bijzon dere aandacht van Nunez voor scènes die niet zo zeer het dra ma voorthelpen maar vooral het hoofdpersonage tekenen. In bij voorbeeld de zorgzame meedogenloosheid waarmee Ulee zijn schoondochter een cold turkey-behandeling geeft om haar te laten afkicken. Of de toewijding waarmee die zelfde man in de weer is met zijn bijen, de raten en de ho ning. Het is zijn de gewoon heid en de details die deze film rijk maken. Ulee's Gold: donderdag en vrijdag in 't Beest in Goes. Cameron Diaz is op haar best in situaties die drastische maatregelen vereisen. Fraaie demonstraties daarvan gaf ze al in 'My Best Friends Wedding' en 'A Life Less Ordina- door Leo Bankersen De rol van hysterisch bruidje in de zwarte komedie Very Bad Things van Peter Berg is haar dan ook op het lijf geschreven. Zevenentwintig jaar heeft ze op de grote dag gewacht, en nu mag er niets meer tussen haar en haar ideale trouwpartij ko men. Peter Berg, van huis uit acteur en scenarioschrijver, mag zich gelukkig prijzen dat hij Diaz als boegbeeld voor zijn regie debuut kon krijgen. Toch is Ve ry Bad Things maar zeer ten dele een komedie over brui loftsrituelen, en Diaz zelf ver dwijnt dan ook geruime tijd naar de achtergrond. Berg kreeg het idee voor zijn film toen hij zag hoe in Las Vegas kroeglopende mannen zich misdragen De bruidegom van Diaz (Jon Favreau) heeft er ei genlijk niet zo'n zin in, maar zijn vrienden organiseren voor hem een vrijgezellenfeestje in de gokstad. Een wild avondje op de hotelkamer verandert abrupt in een nachtmerrie wanneer de ingehuurde strip danseres plotseling dood in de badkamer ligt. Die verande ring van toon - van snedige sa tire naar pikzwarte en soms zeer bloederige humor - treft ook de kijker tamelijk onver hoeds. Eerst de verleiding van strak gesneden beelden en uitste kende acteurs die ondanks alle overdrijving toch herkenbare personages neerzetten. Dan de harde confrontatie als de vrienden te laf blijken te zijn om het onzalige plan van hun natuurlijke leider (Christian Slater) te weerstaan. Ze snij den de lichamen (het zijn er in middels al twee) in stukken, verpakken de onderdelen in De vriendenclub in Very Bad Things, een snedige satire die in een pikzwart drama verandert. plastic en begraven ze in de woestijn. Het spook van hun geweten is daarmee echter niet het zwijgen opgelegd. In diverse scènes tast Berg met zichtbaar genoegen de gren zen af van wat nog betamelijk is. Terwijl het vijftal met ver eende krachten de badkamer deur dicht duwt, horen we daarachter het kabaal van een leegbloedende bewaker. Ik kan me voorstellen dat iemand daar geen zin in heeft. Of je dat ook moreel moet veroordelen, lijkt me wat ingewikkelder. Ie dereen in deze film, het door tastende bruidje niet uitge zonderd, zal op niet mis te verstane wijze zijn trekken thuis krijgen. Wat dat betreft heeft Berg zich ingedekt, hoe wel het toch allemaal een beet je opportunistisch blijft. Als het er op aan komt, is hij meer geïnteresseerd in provocerend stuntwerk dan in de persona ges zelf, hoe sprekend hij die aanvankelijk ook neerzet. Very Bad Things draait in Cine City Vlissingen en De Koning Hulst. Tot een paar jaar geleden was Savannah een betrekkelijk anoniem plaatsje in de Amerikaanse staat Georgia. Met zijn fraaie oude binnenstad was het weliswaar een trek pleister voor toeristen en dagjesmensen, maar dat de stad echt 'op de kaart stond', nou nee. door Rob de Kam Dat veranderde in één klap met de publicatie van Mid night in the Garden of Good and Evil van John Berendt, een roman over een waar gebeurde rechtszaak in Savannah, waarin ook ruime aandacht geschonken werd aan de cou leur locale en plaatselijke ze den en gewoonten. Het boek werd een bestseller en Savannah een hype. Dat er een film van kwam, is dan ook geen verrassing; dat die door Clint Eastwood geregisseerd werd weer wel. Want hoewel er hier in zekere zin sprake is van een rechtbankthriller, staat het spanningselement - recent toch Eastwoods sterke kant - niet voorop en gaat het meer om sfeer en karaktertekening. De twee belangrijkste perso nages zijn John Kelso, een door John Cusack gespeelde journalist uit New York, en Jim Williams, een rijke inwo ner van Savannah die bekend staat om zijn chique feesten. Kelso komt naar Savannah om voor een glossy tijdschrift een verhaal over zo'n feest te schrijven, maar valt met zijn neus in de boter. Aan het slot van het feest schiet Williams zijn vriend Billy Hanson dood. Kelso ziet in plaats van een ar tikel opeens een heel boek voor zijn geestesoog verschijnen en hij besluit in Savannah te blij ven, mede aangelokt door een onuitgesproken spanning in zijn relatie met Williams. Kel so wordt van journalist een soort verlengstuk van de ver dediging, die gevoerd wordt door een oude advocaat (Jack Thompson). Afgunst Diverse thema's strijden in Midnight om voorrang. Het gaat om het behoud van inte griteit (de journalist die zijn onafhankelijkheid verliest), het gaat om een stadse buiten staander versus een gesloten cultuur (we zijn in het Diepe Zuiden met heel eigen ge woontes), het gaat om afgunst en de strijd om sociale accep tatie (de homoseksuele Wil liams is een typisch geval van nouveau riche die vriendschap met geld koopt). Over al die thema's is een typisch zuide lijk sausje gegoten, in de vorm van allerlei voodoorituelen die zich voornamelijk afspelen op de plaatselijke begraafplaats (De Turn van Goed en Kwaad waar de titel naar verwijst). Niet alles valt in Midnight even gemakkelijk op zijn plaats. Eastwood bewandelt vooral teveel zijpaden in dit ruim 150 minutenlange dra ma. De obligate romance tus sen de journalist en een plaat- selijke schone (dochter Alison Eastwood) en de scènes op een jaarlijks debutantenbal zijn daar voorbeelden van. De ster ke punten zijn het over de volle breedte aantrekkelijke spel, waarbij met name Kevin Spacey als de van moord ver dachte notabel en veteraan Jack Thompson als diens ad- vocaat eruit springen. Zij, en de aanlokkelijk verbeelde lo me sfeer van het Diepe Zuiden, maken 'Midnight in the Gar den of Good and Evil' uitein delijk tot een bevredigend dra- ma, dat in het licht van East woods imposante carrière ech- ter toch wat teleurstelt. Midnight in the Garden of Good and Evil is vandaag (woensdag) te zien in Por gy Bess Terneuzen. Le dernier métro In de serie filmklassiekers draaien Middelburg en Goes de komende weken Le dernier mé tro (1980) van de Franse regis seur Frangois Truffaut. De film schetst de problemen van het Parijse Montmartre-theater tij dens de bezettingsjaren. Cathé- rine Deneuve leidt het theater en het toneelgezelschap, nadat haar joodse echtgenoot - de ei genlijke directeur - is onderge doken. Hij verschuilt zich in de kelder van het theater, 's Nachts geeft hij regie-aanwij zingen aan zijn vrouw. Truffaut wilde de bezettingstijd weer tot leven roepen en de achterkant van de theaterwereld laten zien. Het scenario is gebaseerd op krante-artikelen en herinnerin gen van toneelspelers. De titel van de film slaat op de métro, die theaterbezoekers en spelers moesten halen voordat de avondklok inging. Le dernier métro, maandag 1 maart in Cinema Middelburg, dinsdag 9 maart in 't Beest in Goes. Modelbouwen is een dure hobby. Daarom zoeken de mees te modelbouwers de onderdelen bij voorkeur op beurzen. Daarvoor hoeven ze gelukkig de provincie niet uit, want drie keer per jaar is er de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs. Aanstaande zaterdag vindt weer de voorjaarsbeurs plaats in De Vroone in Kapelle. Een evenement dat honderden hobbyisten uit het zuidwesten van Nederland trekt. Dit keer heeft de beurs een feestelijk tintje omdat de Stichting treinmodelbeurzen tien jaar bestaat. In 1989 organiseerde Jan van 't Veen voor de eerste keer een beurs in het dorpshuis van 's- Heer Hendrikskinderen om dat er geen enkele beurs in de nabije omgeving was te vin den. Vaak moest hij honderden kilometers afleggen om 'nieu we' onderdelen te kopen. In middels hebben de beurzen van Van 't Veen een naam op gebouwd. Omdat er ook veel Brabanders naar de beurzen in Zeeland kwamen worden ook jaarlijks drie ruilbeurzen in Roosendaal gehouden. ,,De ruilbeurzen zijn geen mo delshows, maar snuffelmark- ten", waarschuwt zijn echtge note die altijd achter de kassa zit. De honderd tafels met mo deltreinen en spullen voor de modelspoorbaan, zoals auto's, boompjes en huisjes, zijn uit sluitend bedoeld voor de trein- fanaten. „Die heb je in alle leeftijden. Jong en oud Man nen en vrouwen. Meestal zijn het de echtgenotes die de baan aankleden", merkt ze op. Om ervoor te zorgen dat nie mand een kat in de zak koopt, staat er in De Vroone een test tafel waar locomotieven en wagons kunnen worden uitge probeerd. De Trein Model Ruilbeurs wordt zaterdag 27 februari van 10 tot 15.30 uur gehou den in het Dienstencen trum De Vroone in Kapelle. Met de lente m het verschiet, ontluiken ook de huis- en tuinbeurzen. Tuinidee '99 in 's-Hertogenbosch is volgens de organisatoren „het grootste tuinevenement in ons land". Hier zijn van donderdag 25 tot en met zondag 28 februari on der andere tachtig voorbeeld tuinen en tweehonderdvijf tig stands met informatie en tuin- artikelen te vinden. Voor het eerst dit jaar kunnen bezoekers aan de hand van meegebracht gegevens digi taal een tuinontwerp laten maken. Wonen en tuinieren hebben steeds meer met elkaar gemeen. Vanuit die filosofie is er aandacht voor de nieuwste trends, waaronder ook de al ternatieve tuinen zoals de tuin in de Zenstijl en de gezonde tuin. Dit jaar staat bovendien Spanje centraal. In een Spaans paviljoen zijn Moorse binnen tuinen te bewonderen. Verder is er de finale van het natio naal kampioenschap tuinaan leg (donderdag) en kunnen lezingen van bekende groens- pecialisten worden bijge woond. Tuinidee '99: van 25 tot en met 28 februari in de Bra banthallen Den Bosch. Donderdag en vrijdag van 10 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Toegang 17,50, kinderen f 10,-. Op de meeste NS- stations zijn gecombineer de trein/toegangskaartjes (Rail Idee) te koop. Niet alleen de echte verzame laars struinen de platen- en cd-beurzen in stad en land af, ook de mensen die nog op zoek zijn naar die ene vijfen veertigtoerenplaat uit hun jeugd. Anderen maken er een gezellig uitje van. De beurzen worden altijd opgeluisterd door muziek. Dit weekeinde kunnen verza melaars en liefhebbers kiezen uit twee platen- en cdbeur- zen. In het cultureel centrum in het winkelcentrum de Helftheuvelpassage in 's-Her- togenbosch is zaterdag 27 fe bruari van 11 tot 16 uur een beurs van de stichting The Old Fashioned Way. Groter van opzet is de half jaarlijkse Muziekbeurs in Brugge. Deze Internationale Platen- en cdbeurs wordt ge houden in de Oberbayernzaal van het Boudé\vijnpark in Sint Michiels Brugge. De beurs bestaat al weer tien jaar en is uitgegroeid tot een drukbezocht trefpunt Voor de negentiende editie hebben zich standhouders uit België, Nederland, Frankrijk, Enge land en Duitsland aange meld. De beurs in het Boude- wijnpark is geopend van 10 tot 17 uur. De zaal ligt vlakbij de E40 en de A17 afrit Brugge. Voor treinrei zigers is het park bereik baar met bus 7 en 17. Ahoy' Rotterdam herbergt van 26 februari tot en met 7 maart voor de 33e keer de beurs Bin nenhuis. Het aanbod bestaat uit de nieuwe woontrends, wo ninginrichting, tuinpresentaties, workshops en exposities. Dage lijks 11-17 uur en 19-22.30 uur, weekeinde 11-17 uur. Blikmuseum De Blikvanger aan de Capelweg 18 in Renesse heeft van vrijdag 26 februari tot en met vrijdag 9 april een ten toonstelling van het werk van Tjiske de Ridder. Zij maakt bij zondere paaseieren. Het muse um is op dinsdagen (behalve 9 maart) en vrijdagen geopend van 10tot12uuren op zondag 28 februari en 14maartvan 13tot 17 uur. Slot Loevestein in het Gelderse Poederoijen wordt komend weekeinde belegerd door Fran se troepen. Het gaat om een nep-echte aanval door leden van de Napoleontische Associ atie der Nederlanden. Zaterdag 27 en zondag 28 februari, 11-17 uur is het militair kampement open. Zondag om 13 uur wordt een historische veldslag nage bootst. De cactusvereniging Succulen- ta, regio Walcheren, en Intra- tuin Koudekerke houden tot en met zaterdag 27 februari de Cactusshow 1999. In het tuin centrum is voor deze gelegen heid een groot assortiment bijzondere cactussen en vet- planten uitgestald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35