El Al helpt commissie Bijlmer 5?8 79 Smeltwater Alpen eerste test nieuwe dijken rivierengebied PZC Edah Nierpatiëntje uit Bulgarije opgelicht binnenland woensdag 24 februari 1999 Lichtbundel planeten houdt gemoederen bezig Jeugdige belangstelling voor bloemenshow kanbod verhoor manager Helft pomphouders grens moet steun terugbetalen Magere varkenslappen Varkenspoelet Treinverkeer gestremd door grondverzakking Pronk laat Dodewaard wachten op vergunning voor vervoer kernafval Enige vrouwencafé in Amsterdam verandert in kroeg voor homo's van onze redactie binnenland HEESCH - Sterrenwachten en meldkamers van de politie in Midden-Nederland werden gisteren aan het begin van de avond overspoeld door mel dingen van mensen die een vreemd helder licht waarna men aan de westelijke horizon. Het bleek te gaan om het sa menvallen van het schijnsel van Venus en Jupiter. Volgens een woordvoerder van de politie in Gelderland wezen de meldingen op een heldere lichtbundel, die op een ogen schijnlijk vaste plaats bleef hangen. Een woordvoerder van de sterrenwacht Halley in Heesch zei dat het om een na tuurverschijnsel gaat, dat wordt aangeduid als een 'con junctie van planeten'. Jupiter en Venus stonden op het oog bijna in één lijn aan de hemel, legde woordvoerder F. Bever uit. „De afgelopen dagen zijn de planeten langzaam naar el kaar geschoven. Gisteravond stonden ze vrijwel in een lijn. Vandaag schuiven ze langzaam van elkaar." Venus en Jupiter staan in werkelijkheid 500 mil joen kilometer uit elkaar. Ve nus is ongeveer 100 miljoen kilometer van de aarde verwij derd, Jupiter 600 miljoen kilo meter. Wie gisteravond goed keek, kon ook Mercurius even zien. Die stond dicht bij de zon. De lichtbundel van Jupiter en Venus was tot ongeveer half negen te zien." ANP BOVENKARSPEL - Scholieren bekijken tijdens de voorjaarsvakantie de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Vele duizenden mensen kwamen gisteren naar de bloemenshow. De bezoekers moesten in de rij staan om de bloemenweelde goed te kunnen bewonderen. foto Martin Mooij/GPD Auto overval geldwagen terecht AMSTERDAM - De politie heeft gistermiddag in Muiden de vluchtauto gevonden van de overvallers die maandag in Am sterdam een gewapende overval op een geldwagen pleegden. De vier daders, die geen geld buit maakten, zijn nog voort vluchtig. Onderzoek wees uit dat er explosieven in de auto za ten. Het ging om hetzelfde materiaal als bij de geldwagen was aangetroffen. Een 32-jarige agent werd bij de overval in zijn bovenlichaam geraakt en moest worden geopereerd. Hij verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Zijn collega raakte lichtgewond. ANP Toch familiegraven in Edam ALKMAAR - Burgemeester en wethouders van Edam-Volen- dam hebben gisteren het omstreden besluit teruggedraaid niet langer familiegraven uit te geven in de gemeente. Volendam heeft twee katholieke begraafplaatsen, waarop de graven na dertien jaar automatisch worden geruimd. Edam heeft een algemene begraafplaats waarop familiegraven worden uitgegeven voor twintig jaar. Alle drie de begraaf plaatsen worden uitgebreid. Op het nieuwe deel worden geen familiegraven toegestaan, wat tot veel protest leidde. B en W willen nu een nieuwe algemene dodenakker tussen Edam en Volendam, waar graven kunnen worden gekocht. ANP Afspraken tegen elektrocuties TILBURG - De waterleiding en de elektriciteitsmaatschappij in Tilburg hebben afspraken gemaakt om te voorkomen dat mensen worden geëlektrocuteerd na werkzaamheden aan de waterleiding. Aanleiding is de dood van een man in Oisterwijk in 1993 die onder stroom kwam te staan tijdens het douchen. Vlak daar voor waren de metalen waterleidingen in zijn huis vervangen door kunstof buizen, daardoor was de elektriciteit in het huis niet meer geaard omdat die via de metalen waterleiding liep. Er is in kaart gebracht hoe het staat met de aarding van dui zenden panden in Oost-Brabant. De waterleidingmaatschap pij zal voortaan bij ingrepen eerst de PNEM raadplegen. AiVP Omstreden priester krijgt ontslag BROUWHUIS - Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft de omstreden priester M. van Rossem van de parochie in Brouw huis (gemeente Helmond) ontslagen. Het optreden van Van Rossem (36) leidde tot wrijvingen met een deel van de parochianen. Zijn tegenstanders zeiden dat de priester met zijn 'eigenzinnige en vreemde opvattingen' velen van zich had vervreemdVerontrusten hielden sinds mei vorig jaar eigen eucharistievieringen. De priester deed aan 'healing'. Hij dreef boze geesten uit en legde zieken de handen op. Sinds 1997 was Van Rossem al niet meer welkom op de twee basisscholen van het dorp. De direc ties konden zich niet vinden in de visie van de priester op de voorbereiding van de eerste communie. Van Rossem behoort tot de rechterflank van de Rooms-Katholieke Kerk. ANP VN positief over verslavingszorg DEN HAAG - Het VN-orgaan INCB is positief gestemd over de verslavingszorg in Nederland. In een jaarrapport over 1998 constateert de organisatie met tevredenheid dat er in Nederland veel faciliteiten zijn om verslaafden te helpen. De Internationale Narcotics Control Board (INCB) is belast met het toezicht op de uitvoering van VN-drugsverdragen. Volgens de organisatie lijken de pogingen van Nederland om de handel en productie van nieuwe synthetische drugs te be strijden, vruchten af te werpen. De VN-organisatie heeft ook kritiek. Volgens de INCB blijkt uit diverse onderzoeken dat het cannabisgebruik in Neder land sterk is toegenomen. ANP door Dineke van der Burg DEN HAAG - De Israëlische vliegtuigmaatschappij El Al heeft er bij de parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer op aangedrongen om U. Danor onder ede te verhoren. Danor was ten tijde van de ramp algemeen manager bij El Al. Zijn collega Chervin getuigde vorige week vrijdag dat Danor samen met onder anderen El Al- medewerker Plettenberg naar de rampplek was gegaan. Deze verklaring stond haaks op de uitspraken van Plettenberg eer der die week. In een brief aan de commissie zegt El Al dat zij bereid is aan Hongerstaakster naar ziekenhuis AMSTERDAM - Een van de vijftien Turkse vrouwen die al 22 dagen in hongerstaking zijn, is gisteren opgenomen in het ziekenhuis. De vrouw raakte bewusteloos. De Turkse vrouwen, 'witte ille galen' willen een verblijfsver gunning. Ze verblijven in het pand van de Vereniging Turkse Vrouwen in Amsterdam. Ook de toestand van de overige veertien vrouwen verslechtert. Ze heb ben last van duizeligheid en maagpijn. ANP Danor te vragen of hij naar Ne derland wil komen om alsnog onder ede te getuigen. „Door middel van dit aanbod geeft El Al uiting aan haar voortdurende wil volledige medewerking te verlenen aan de Nederlandse autoriteiten", aldus de Israëli sche vliegtuigmaatschappij in een persverklaring. De parlementaire enquêtecom missie had maandag echter al via de Nederlandse ambassade in Tel Aviv contact gezocht met Danor en gevraagd een verkla ring op papier te zetten naar aanleiding van vragen van de commissie. Aan deze verklaring wordt momenteel gewerkt. Politieagent Chervin zei vrijdag voor de commissie dat zijn collega Dan or hem had verteld dat hij samen met Plettenberg, een politie agent en iemand van de afdeling onderhoud naar de Bijlmer was gegaan. Het is nog onbekend of die agent D. Nix was. Die poli tieman had eerder getuigd dat hij niet op de rampplek was ge weest. Rijkspolitieman Nix was die avond op pad gestuurd om vrachtdocumenten op te halen bij El Al. In een reconstructie van die avond ontbreekt in het verhaal van Nix anderhalf uur. De agent kon niet aangeven wat hij in die periode heeft gedaan. Nix en Plettenberg hielden ook na het verhoor van Chervin vast aan hun verklaring. GPD van onze redactie binnenland VENLO - De helft van de pomphouders in de grensstreek moet de van het Rijk ontvangen steun terugbetalen. Dat is de verwachting van minister Zalm (Financiën) die gisteren op ver kiezingstournee was in Lim- burg. Het gaat om pomphouders die meer dan één tankstation heb ben. Ze krijgen steun voor elk tankstation, terwijl Brussel vol gens de VVD- bewindsman waarschijnlijk slechts eenmaal per bedrijf compensatie zal toe staan. Duurder In de compensatieregeling van het ministerie van Financiën krijgt elk pompstation langs de grens met Duitsland maximaal 210.000 gulden. Die steun is be doeld om de pomphouders op de been te houden na de accijns verhoging van juli 1997, toen tanken in Nederland veel duur der werd dan in het naburige Duitsland. „Brussel kijkt alleen naar de ei gendomsverhoudingen" be toogde Zalm, „niet naar het tankstation, maar naar het be drijf waarwan dat onderdeel uit maakt." Zalm beloofde in Venlo dat Ne derland de accijns op brandstof voorlopig niet zal verhogen. „We willen pas weer wat met de accijns doen als de Duitsers het gat hebben ingelopen dat we hebben geslagen met de verho ging destijds van 12 a 13 cent Die toezegging kan ik de pomphouders namens het kabi net doen," aldus Zalm. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een Bul gaars nierpatiëntje en twee Rotterdamse ziekenhuizen hebben aangifte gedaan van oplichting. Het gaat om een man die het jongetje had voorgespiegeld dat hij tegen betaling in Rotterdam een niertransplantatie kon on dergaan. Dat hebben woordvoerders van de ziekenhuizen en de politie gisteren bevestigd. Het jongetje kwam in no vember met zijn moeder naar Rotterdam. De familie had voor november al bijna der tigduizend gulden aan de man betaald. Daarvoor had de Bulgaarse familie bijna alles wat ze had verkocht. Omdat de familie niets meer hoorde van de man. die des tijds in Rotterdam woonde, werd contact opgenomen met het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis. Volgens een woordvoerder van het Academisch Zieken huis Rotterdam, waarvan het Sophia deel uitmaakt, had het ziekenhuis zich toen al teruggetrokken uit de stich ting waarvoor de man zei te werken. Dat gebeurde in ok tober vorig jaar nadat het ziekenhuis ontdekte dat de man zich in Bulgarije voor deed als kinderarts. Omdat het kind toch drin gend behoefte had aan medi sche verzorging, wordt hij sindsdien in het Rotterdamse kinderziekenhuis gedialy- seerd. Bovendien onderzoekt het ziekenhuis of het kind alsnog een transplantatie nier kan krijgen in Rotter dam, maar dat is door allerlei regels erg moeilijk, aldus de woordvoerder. „Op zich had de man een heel goed plan toen hij zich vorig jaar bij ons meldde. Hij zei werkzaam te zijn bij de Euro pese Unie, en wat wij konden natrekken hebben we ge daan. Dat zag er goed uit. Maar toen wij erachter kwa men dat hij zich voordeed als kinderarts van ons, was dat meteen het einde van onze betrokkenheid." Pas toen het kind zich bij het ziekenhuis aandiende, kwam het Sophia erachter dat de ex-Rotterdammer gewoon doorgegaan was met zijn 'werkzaamheden' voor de stichting. „Wij voelden ons toen moreel verantwoorde lijk voor het kind, aldus de ziekenhuiswoord voerder. Hij is bang dat het Bulgaarse jongetje niet het enige slachtoffer is van de oplich ter. „Misschien zijner inBul- garije of andere landen meer slachtoffers die niet zelf con tact met ons opnemen. De moeder van dit jongetje is zelf kinderarts en kan mis schien beter de weg vinden." Bovendien vreest hij dat an dere ziekenhuizen slachtof fer zijn geworden van de ex- Rotterdammer, omdat hij zulke goede papieren kon la ten zien. ANP Advertentie per 500 gram-êf^S?9 per kilo-H®6" perlOOgram-P9- Geldig t/m zaterdag 27 februari 1999. van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Het treinverkeer in Limburg was gisteren tussen Beek Elsloo en Maas tricht vanaf half drie 's middags gestremd we gens een verzakte poort van de bovenleiding. De verzakking was waar schijnlijk een gevolg van de hevige sneeuwval gisterochtend, aldus een woordvoerder van de spoorwegen. Reizigers ondervonden de hele dag hinder van de stremming. De NS adviseerden reizigers via Heerlen te reizen. Verder zetten de spoor wegen bussen in. Inter city's en internationale treinen werden via Heerlen omgeleid. Rei zigers in stoptreinen moesten gebruik maken van bussen. De NS meldden gister avond laat dat de trei nen vandaag waar schijnlijk weer kunnen rijden op het traject. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Zo lang het blijft sneeuwen in de Alpenlanden, kunnen de omwonenden van de Nederlandse rivierdijken rustig sla pen. Maar wanneer het straks in de Alpen landen snel gaat dooien, staan de sinds 1995 verzwaarde dijken in het Rivierenland, de Lopikerwaard en de Gelderse Vallei voor hun eerste serieuze test. Het staat allemaal nog vers in het geheugen: de evacuatie van februari 1995. Buren, fa milieleden en collega's halen - nu het water weer in aantocht is - de herinneringen op. De waterstand in de Waal en de Nederrijn en Lek stijgt deze week nog zo ver dat de uiter waarden ruimschoots onderwater komen te staan. De herdenking van de historische veldslag komend weekeind bij Slot Loeves- tein in Poederoijen is in verband met de de hoge waterstanden in de Maas en Waal al vast geschrapt. De organisatoren hebben nog geen nieuwe datum voor het evenement geprikt. Of de waterstand deze week direct 'door schiet' durft hel Rijksinstituut voor Inte graal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling (RIZA), nog niet te zeggen. Het voorspellen van de waterstanden is het moeilijkst bij zeer snelle stijgingen, zoals die zich de afgelopen twee dagen hebben voorgedaan in het stroomgebied van de Rijn. zo meldt het RIZA De prognose is dat het water in de Rijn overmorgen stijgt tot een hoogte van rond 15.00 meter in Lobith, het peil waarbij de calamiteitenplannen uit de kast worden gehaald. De regionale en plaatselijke overheden worden vanaf dat moment per uur geïnformeerd over de af voer Van de Rijn. Ook de zuiderburen vrezen voor het was sende water. In Belgisch Limburg dreigen overstromingen. Rondom de gemeente Ha len in Belgisch Limburg heeft het niveau van vier riviertjes het alarmpeil bereikt. Stortvloed Dat het water het afgelopen etmaal sterk steeg, is het gevolg van flinke regenval in het midden van Duitsland. De stortvloed van regen- en smeltwater uit het zuiden van Duitsland laat nog zeker een paar dagen op zich wachten, zegt het RIZA Tot die tijd sta biliseert het peil zich in Nederland vermoe delijk rond 15 meter bij Lobith. Een echte dooiperiode voor Midden-Euro pa lijkt er voorlopig niet in te zitten, stelt woordvoerder H. Geurts van het KNMI ge rust met een schuin oog naar de experimen tele tiendaagse weersverwachtingen. Geurts stelt Europa deze week welgeteld In Heerlen liep het verkeer op zowel de regionale wegen (linksachter Beersdalweg) als de snelwegen (N281 bo ven in beeld) volkomen vast. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk (Milieu) wil de kerncentrale in Dodewaard niet snel aan een vergunning helpen om weer kernafval te transporteren. Hij heeft zich voorgenomen de aan vraag, die de reeds gesloten kerncentrale nog moet indie nen, 'met de grootste zorgvul digheid' te beoordelen. Met het oog op de vragen 'die dit soort transporten bij verschil lende maatschappelijke groe peringen oproept' wil Pronk be slist geen haast maken. Dat kan betekenen dat de gebruikelijke termijn wordt overschreden, schrijft hij in een brief aan de di rectie van Dodewaard. Voor gangers van Pronk beslisten binnen vier tot zes weken over een vergunningaanvraag. Dodewaard wordt ontmanteld. Het kernafval wordt verscheept naar een opwerkingsfabriek in Sellafield in Engeland. Dode waard wil het afval via een Nederlandse zeehaven versche pen. Vroeger gebeurde dat van uit Duinkerken. Dat kan niet meer omdat België een trans portverbod heeft ingesteld. Burgemeesters van dorpen langs de route wilden niet dat het spul nog over hun grondge bied werd vervoerd. Zorgvuldigheid Pronk hief in december het ver bod op het transport van kern materiaal op. Zijn voorganger De Boer had dat juni 1998 inge steld na enkele incidenten. Do dewaard wil weer zo snel moge lijk gaan transporteren. Dodewaard kan alleen maar in stemmen met de zorgvuldigheid van Pronk, laat een woordvoer der van de kerncentrale in een reactie weten. „Wij gaan ervan uit dat het niet tot in lengte van dagen zal duren en dat het dus niet tot extreme vertraging zal leiden."A/VP één dag droog weer in het vooruitzicht om op adem te komen van sneeuw, regen, hagel en wind. Ondertussen is een golf water in Midden-Duitsland onderweg naar Neder land. Of die golf bij ons net zo nadrukkelijk merkbaar zal zijn als daar, hangt sterk af van wat er nog aan wordt toegevoegd tij dens de tocht stroomafwaarts, zegt RIZA- onderzoeker Pax-met. Moeder Natuur heeft daarbij alle troeven in handen, lijkt het. „Er kan nieuw regenwater worden toegevoegd, maar ook de toevallige samenloop van vloedgolven uit zijrivieren als Neckai; Main en Moezel, kan flink aan tikken", aldus Parmet. „En dan nog hoeven die hoeveelheden wa ter geen problemen te geven in Nederland, zolang extra regenafvoer en die afvoerpie- ken van de zijrivieren niet op hetzelfde mo ment bij elkaar komen", schetst Pal-met de complexiteit van het voorspellen van de wa terstanden. De waterschappen zeggen klaar te zijn voor hoog water. De slechte dijken die hen in 1995 parten speelden zijn in het kader van de Noodwet verbeterd. Wat overblijft zijn dijken die weliswaar nog moeten worden aangepast aan de eisen uit de Deltawet Gro te Rivieren, maar die hebben in het recente verleden volgens de waterschappen geen kritieke plekken laten zien. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het enige café in Amsterdam waar mannen twintig jaar lang niet welkom waren, is verkocht. De naam Saarein blijft behouden, maar in de nieuwe formule mogen he ren ook over de,drempel stap pen. De nieuwe eigenaressen M. Meijer en M. Sax willen van Saarein een modern, professio neel uitgebaat homocafé ma ken, met de nadruk op klandizie van dames. „We willen het be houden voor de vrouwenge meenschap", aldus Sax. bekend van het financieringsfonds voor vrouwelijke onderneemsters Mama Cash. Het café in de Elandsstraat opende in 1978 de deuren en werd geleid door een collectief. Alle vrouwen waren er welkom, de lesbische scene had er sterk de overhand. Vooral de laatste jaren liep de klandizie terug. „Ik vind het verschrikkelijk jam mer. maar het was onvermijde lijk. We konden het hoofd niet meer boven water houden", al dus bestuurslid G. Vooren. Zij wijt de teloorgang van Saar ein aan de tijdgeest. „Er is ken nelijk onvoldoende behoefte aan. Vrouwen hebben of een baan en een goed salaris maar zijngeen cafégangers, of ze heb ben een uitkering en geen geld om uit te gaan." Volgens Vooren was Saarein een van de langst bestaande cafés ter wereld die exclusief voor vrouwen toegankelijk was. „Er zijn wel vrouwencafés in andere steden, maar die zijn meestal niet de hele week open." Mannen werden geweerd omdat het voor vrouwen prettig was een plek te hebben waar ze on der elkaar konden zijn. Alleen mannelijke leveranciers moch ten het etablissement betreden. Die exclusiviteit voor vrouwen werd vooral de laatste jaren nogal eens als achterhaald be schouwd. Vanaf de Internationale Vrou wendag op 8 maart, houdt Saar ein een week lang een afscheids feest. Op 14 maart sluit het café tot 23 april de deuren voor een verbouwing. Sax, die Saarein laat exploiteren door ervaren dames die al in de horeca zitten, is ervan overtuigd dat het daar na goed zal lopen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3