Pleidooi voor vrije kaartverkoop Anton Geesink krijgt zijn status aparte PZC San Roma verslaat 'Super Mario' Sappelen voorbij voor armoedzaaier onder topsporters sport woensdag 24 februari 1999 27 Commissie ziet geen toekomst voor clubcard in profvoetbal Arsenal wint weer van Sheffield Vader Mexicaanse keeper vrij Capello weigert Hiddink tussentijds af te lossen van onze sportredactie VILAREAL - De Spaanse wielrenner Manuel San Roma heeft in de eerste etappe van de 57e Ronde van Valencia voor een daverende verrassing ge zorgd. De 21-jarige neoprof uit de bescheiden Fuenlabrada- ploeg bleek in de massasprint na 150 kilometer sterker dan 'Super Mario' Cipollini. San Roma hield aan de streep millimeters over. Zijn Itali aanse rivaal probeerde de Spanjaard met het risico van diskwalificatie door ellebo genwerk en aanleunen dwars te zitten, maar slaagde daar niet in. Twee kilometer voor de eind streep kwam een twintigtal coureurs ten val, onder wie Je roen Blijlevens, de Fransman Laurent Jalabert, de Duitser Erik Zabel en de Amerikanen Lance Amstrong en George Hincapie. Zij kwamen op ruim vier minuten van de winnaar binnen. De Duitser Jan Ull rich. in de Ronde van Mallorca getroffen door een griepaan val, verscheen niet aan de start. De karavaan werd na 85 kilo meter opgeschrikt toen de Brit David Millar, die aan een solo bezig was, in de afdaling van de Port de Argelita over de vanghekken in een ravijn te rechtkwam. Hij liep slechts wat schrammen en builen op, kon omhoog klauteren en zijn weg vervolgen. Twintig kilo meter verderop werd hij inge lopen. Ook de Spanjaard Julio Garcia Rivera probeerde tevergeefs uit de greep van het peloton te blijven, waarna een massa sprint de beslissing moest brengen. Beste Nederlander was Karsten Kroon, een neo prof van de Rabobankploeg. Hij finishte als achtste. ANP Tennisser Oosting verongelukt DEN HAAG - Tennisser Menno Oosting is in de nacht van maandag op dinsdag bij een verkeersongeluk ter hoogte van Turnhout op de E34 om het leven gekomen. Zijn auto raakte bij een inhaalmanoeuvre in een slip waarna hij tegen een lan taarnpaal tot stilstand kwam. Oosting overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Oosting had in Cherbourg deelgeno men aan het dubbelspel in de challenger en was op weg naar zijn woonplaats Nuenen. De rechtshander werd in 1983 prof. In '87 en '88 veroverde hij de nationale titel. Oosting, vader van drie kinderen, werd 34 jaar. De omgeko men tennisser werd gisteren door zijn collega's bij het ATP- toernooi van Londen herdacht. De deelnemers aan het Engel se indoortoernooi namen op het centrecourt een minuut stilte in acht. Albanees elftal in hongerstaking TIRANA - De voetballers van de Albanese voetbalclub Burre- li zijn in hongerstaking gegaan. Ze protesteren daarmee tegen de straf van de Albanese voetbalbond die de club verbiedt de eerstvolgende vier wedstrijden op eigen veld te spelen. Burre- li, hekkensluiter in de hoogste divisie, werd gestraft nadat de thuiswedstrijd tegen SK Tirana in december moest worden stilgelegd wegens automatisch geweervuur. Scheidsrechter Allkja werd daarna geschopt en geslagen door twee spelers van Burreli, die voor lange tijd geschorst werden. De spelers claimen dat de politie verantwoordelijk was voor het geweer vuur en vragen een publiekelijke verontschuldiging. RTR Ajacieden in Nigeriaans elftal LAGOS - Thijs Libregts, bondscoach van Nigeria, heeft acht tien 'buitenlanders' opgeroepen voor de uitwedstrijd in de kwalificatieronde van het Afrikaans kampioenschap tegen Senegal, zaterdag in Dakar. Drie van de achttien komen uit Nederland: de Ajacieden Babangida en Oliseh en Roda JC'er Lawal. Babangida en Oliseh missen de competitiewedstrijd tegen Sparta, Lawal is niet van de partij tegen AZ. RTR Arbiter schiet voetballer dood JOHANNESBURG - Een scheidsrechter heeft afgelopen za terdag tijdens een voetbalwedstrijd in het Zuid-Afrikaanse Hartbeesfontein een speler doodgeschoten die hem na een omstreden doelpunt bedreigde met een mes. Dat heeft de poli tie gisteren gezegd. De 34-jarige scheidsrechter Lebogang Pe trus Mokgethi werd gisteren al voorgeleid. Hij werd tegen een borg van 6.000 rand (ongeveer 1.900 gulden) vrijgelaten in af wachting van het proces dat op 1 april moet beginnen. De wedstrijd in het zwarte woonoord op 200 kilometer ten zuiden van Johannesburg werd bijgewoond door zo'n 600 toeschou wers. De commotie ontstond toen de Try Agains scoorden tegen de Wallabies, een andere plaatselijke club, en de voorsprong van de laatsten werd teruggebracht tot 2-1, Enkele Wallabies- fans renden het veld om tegen de toekenning van het doelpunt te protesteren. Mokgethi haalde ondertussen zijn 9 mm pis tool op waarvoor hij een vergunning had en dat hij voor de duur van de wedstrijd aan een vriend in het publiek had gege ven. Sterspeler en aanvoerder van de Wallabies Isaac Mkhwetha (20) haalde daarop een mes en bedreigde de scheidsrechter daarmee. Die schoot Mkhwetha in de borst. Het is niet duidelijk waarom het doelpunt omstreden was. AP Van Tiggelen weg bij Sparta ROTTERDAM - Adri van Tiggelen vertrekt aan het einde van het seizoen bij Sparta. De oud-international was er vier jaar jeugdtrainer en fungeerde de laatste anderhalf jaar als assis tent-trainer. Van Tiggelen gaat op zoek naar een club in het betaalde voetbal. ANP Manuel San Roma (rechts) wijst Mario Cipollini terecht, nadat die in de sprint heeft geduwd. foto Manuel Bruque/EPA van onze sportredactie ZEIST - De Persoonsgebonden Club Card (PCC) heeft geen toe komst in het betaald voetbal. Er moet een gewone clubcard komen die supporters als servi- cekaart (voor onder meer kor tingen op kaarten en clubarti- kelen) kunnen gebruiken. De card mag voor overheid en clubs geen veiligheidsinstrument zijn om bepaalde mensen buiten het stadion te houden. Tot deze aanbevelingen komt de commissie-Stekelenburg, die in opdracht van de KNVB de erva ringen met de PCC heeft onder zocht. Voorzitter Johan Steke lenburg, burgemeester van Tilburg, stelde gisteren tijdens de presentatie van het rapport dat de commissie ook unaniem van mening is dat er vrije kaart verkoop moet komen, tenzij lo kale overheden en betrokken clubs uit veiligheidsoverwegin gen anders besluiten. Dit betekent in de praktijk dat iedere voetballiefhebber aan de kassa een kaart kan kopen voor bijvoorbeeld Sparta - RKC. Voor risicoduels als Feyenoord - Ajax kunnen dan alleen club- cardhouders een toegangsbe wijs verkrijgen. In dit geval heeft een clubcard wel een func tie, namelijk het scheiden van supportersstromen De commissie stelt dat voor alle wedstrijden vooraf de risico's in kaart moeten worden gebracht. De veiligheid is een kwestie van Zaalvoetballers laten winst liggen GRANADA - De Nederlandse ploeg heeft op de tweede dag van het EK zaalvoetbal gelijk gespeeld tegen Joegoslavië: 1-1. Het doelpunt kwam van Let- tinck van Den Haag/Trimeur. Een dag eerder verloor Oranje het openingsduel tegen Spanje met 3-1Door die nederlaag was net duel tegen Joegoslavië, dat met 4-3 onderuit ging tegen Kroatië, van cruciaal belang. De eerste twee in de poule plaat sen zich voor de halve finales. Door het gelijkspel moet Neder land woensdag het laatste groepsduel tegen Kroatië win nen om nog te kunnen eindigen bij de laatste vier. ANP maatwerk, aldus de commissie. „Dit is een samenspel tussen lo kale overheid, betrokken clubs en supportersverenigingen. Bovendien moet dc clubcard overdraagbaar zijn, al blijft de rechtmatige eigenaar verant woordelijk. De commissie stelt zelfs een verdere versoepeling van het gébruik van de card voor. Pasfoto's op de kaart zijn overbodig, of clubs moeten dit zelf willen. Verrassing Het advies van de commissie komt niet als een verrassing, Eerder wezen de meeste clubs, de Landelijke Federatie Sup portersverenigingen (FSV) en een meerderheid van de Tweede Kamer de invoering van de PCC als veiligheidsinstrument al af. De KNVB bespreekt het rapport maandag tijdens de buitenge wone algemene vergadering be taald voetbal. Bestuurslid Mi chael van Praag, voorzitter van Ajax, verwacht niet dat de ver gadering de aanbevelingen van de commissie-Stekelenburg zal verwerpen. Na de vergadering gaat het rapport naar de minis teries van VWS (Sport), Justitie en Binnenlandse Zaken. De FSV zegt in een eerste reactie dat de commissie goed naar de federatie heeft geluisterd, „Tachtig procent van de wed strijdenlijken weer normaal ge organiseerd te kunnen worden. Maar echt tevreden is de FSV nog niet met de conclusies van Stekelenburg. „Wij zien het ad vies als een discussiestuk", zegt bestuurslid Roelf de Boer. Hij vindt dat er in het rapport nog veel onduidelijkheden staan. „De PCC wordt dus niet afgeschaft. Invoering op lande lijk niveau wordt gewijzigd in lokaal niveau." In de ogen van de FSV blijft de clubcard een veilïgheidskaart. „Het opne men van een pasfoto voor mar ketingdoeleinden is een absolu te drogreden." De FSV pleit voor een landelijke lijst met criteria voor de plaat sing van de wedstrijden in de bepaalde categorieën: risico wedstrijd, kaartverkoop via PCC noodzakelijk, weren toe schouwers met uitzondering van thuispubliek. Bovendien dient de FSV betrokken te wor den bij het wedstrijdoverleg. ANP De mee naar voren gekomen Arsenal-verdediger Steve Bould (midden) heerst in de lucht voor het doel van Sheffield United. foto Kieran Doherty/Reuters van onze sportredactie LONDEN - Arsenal heeft zich gisteravond toch voor de kwartfinale van het toernooi om de Engelse FA-beker geplaatst. De Londena- ren wonnen de overgespeelde wedstrijd voor de vijfde ronde tegen eerstedivisieclub Shef field United met 2-1. Mare Overmars (15e minuut) en Dennis Berg kamp (37e) zorgden voor een ruststand van 2- 0. Drie minuten voor tijd bracht Lee Morris voor de ruim 37.000 toeschouwers nog enige spanning terug. Het duel eindigde tien dagen eerder eveneens in 2-1 voor bekerhouder Arsenal, maar coach Arsène Wenger verklaarde onmiddellijk na af loop uit sportieve overwegingen over te willen spelen. Het winnende doelpunt van Overmars was namelijk tot stand gekomen na een dubi euze ingooi. Arsenal mocht ingooien, nadat een speler van Sheffield de bal over de zijlijn had gewerkt om een geblesseerde medespeler tekunnenlaten behandelen. Een ongeschreven sportieve wet schrijft bij zulke gelegenheden voor dat. de ingooi aan de tegenstander wordt 'geschonken'. Kanu pikte de bal echter op voor Arsenal, bediende Overmars die prompt scoor de, tot grote woede van alles wat Sheffield Uni ted was. Sheffield en de Engelse voetbalbond accep teerden het aanbod van Wenger om opnieuw aan te treden in een 'goodwillgame'. Bijna kon deze wedstrijd niet plaatsvinden, omdat de in ternationale federatie FIFA maandag van haar ongenoegen liet blijken. Uiteindelijk ging ook die bond overstag. ANP door Henk Stouwdam ARNHEM - Anton Geesink krijgt binnen het NOCNSF de status aparte die hij zich wenst. Interim-voorzitter Joop van der Reijden vertelde dat gister avond tijdens de extra algemene ledenvergadering van de sport- Van Doorneveld haakt af bij De Graafschap DOETINCHEM - Hans van Doorneveld heeft zich gisteren ziek gemeld als trainer van De Graafschap. De oefenmeester, sinds het ontslag van Fritz Kor- bach hoofdtrainer, kan de span ning niet meer aan en wil ook niet meer terugkeren als de ver antwoordelijke man. „De accu is leeg." Voorzitter Hylke Enze- rink wil zo snel mogelijk een nieuwe trainer aantrekken. As sistent-trainer Jurrie Koolhof neemt voorlopig de honneurs waar. De absentie van Van Doorne veld (58) kwam niet echt als een verrassing. De afgelopen weken vond er onder zijn leiding een groot aantal incidenten plaats. Eric Viscaal en Zico Tumba lie pen kwaad weg van het trai ningsveld, evenals de van Ajax gehuurde Rody Turpijn. Een aantal spelers toonde geen res pect meer voor Van Doorneveld. Een van hen, aanvaller Dennis Gerritsen, werd dinsdag door Graafschap-voorzitter Enze- rink op non-actief gesteld. De spits had zich kritisch uitgela ten over de club. Hij stelde dat het 'een enorme puinhoop en een gigantische bende is bij De Graafschap'. Gerritsen moet zich volgende week maa ndag op De Vijverberg melden voor een onderhoud met Enzerink. Tot die tijd mag hij zich thuis over zijn toekomst beraden. koepel in antwoord op vragen van judobond-voorzitter Koos Letterie. De rol van Geesink binnen NOCNSF is formeel die van be waker van olympische belan gen. Een IOC-lid is volgens het olympisch handvest namelijk de vertegenwoordiger van de olympische beweging in zijn land en niet een vertegenwoor diger van zijn land in het IOC. Het probleem met Geesink was dat hij sinds zijn toetreding tot het IOC voortdurend met het bestuur van NOCNSF overhoop lag. De Utrechter kreeg in zijn rol als bestuurslid qualitate qua alle stukken en werd tot zijn er gernis geconfronteerd met alle niet-olympische zaken. Nadat hij op 24 januari van het IOC een waarschuwing kreeg voor zijn rol in de affaire Salt Lake City, riep Geesink vanuit de Franse Alpen in een emotio nele bui dat hij het liefst niets meer met olympische zaken in eigen land te maken wilde heb ben. Dat blijkt niet de wens van het NOCNSF-bestuur en evenmin van de sportbonden. Herman van Zwieten, voorzitter van de volleybalbond, drong er gister avond bij Van der Reijden na drukkelijk op aan om Geesink niet te laten vervreemden van de Nederlandse sportwereld. De interim-voorzitter stelde hem gerust door mee te delen dat dat zijn volledige inzet zal zijn in de gesprekken over de positie van het IOC-lid. Gesprek Van der Reijden heeft vorige week een gesprek met Geesink gevoerd en afgesproken over een tweetal weken weer om tafel te gaan zitten. Beiden hebben volgens de NOCNSF-preses 'als vrienden' met elkaar gesproken. Er werden geen afspraken ge maakt over het opheffen van de Stichting Vrienden van Anton Geesink en de rol die NOCNSF dan vervolgens moet spelen. Van der Reijden maakte Gees ink in dat gesprek wél duidelijk dat hij zich niet verplicht moet voelen om alle bestuurs- en le denvergadering bij te wonen, maar alleen te komen opdraven als er zaken aan de orde komen die zijn positie als IOC-lid ra ken. Op die manier hoopt de in terim-voorzitter te bewerkstel ligen dat Geesinks ergernis verdwijnt en de Utrechter niet de Nederlandse sportwereld uitdrijft. GPD ACAPULCO - De vader .van dc Mexicaanse doelman Jorge Campos is na zes dagen door zijn gijzelaars vrijgelaten. Alvaro Campos keerde gisteren ongeschonden naar zijn huis terug, zei een vriend van de familie. Het was niet duidelijk of er losgeld was betaald. De 65-jarige Campos werd op 17 februari op een sportterrein dat de naam van zijn zoon draagt overmeesterd door acht zwaar bewapen de mannen. Jorge Campos, doelman van hel nationale voetbalelftal van Mexi co, staat bekend om zijn excentrieke kleding en speelstijl. Ondanks zijn positie op het veld maakt hij geregeld doelpunten. AP verbintenis tekenen voor drie jaar. Voorzitter Sanz van Real, dat zich door een 1-0-zege op Racing Santander plaatste voor de volgende bekerronde, bood Capello gisteren een contract aan van 2,5 jaar dat vandaag zou moeten ingaan. Capello gaf maandagavond in het nationaal instituut voor li chamelijke opvoeding in Ma drid op uitnodiging van de Spaanse trainers een lezing over tactiek. Gisteren had hi j een on derhoud met Sanz. Capello was eerder in het seizoen 1996-97 werkzaam bij Real. Hij pakte de landstitel maar vertrok toch. Hij werd opgevolgd door Jupp Heynckes die met Real de Champions League won. Toch moest de Duitser vertrekken. Camacho werd aangetrokken, maar nam na 22 dagen ontslag, waarop Hiddink in beeld kwam De Achterhoeker tekende na het WK voor twee jaar bij Real, tot de zomer van 2000. ANP van onze sportredactie MADRID - Fabio Capello wei gert Guus Hiddink tussentijds af te lossen als trainer van Real Madrid. De Italiaan is onder voorwaarden bereid voor het begin van het volgende seizoen terug te keren bij de club. In dat geval moet de clubleiding een grote schoonmaak houden in de huidige selectie. Daarna wil de Italiaan eventueel een door Henk Stouwdam ARNHEM - Het sappelen is voorbij; de armoedzaaiers on der de topsporters in Nederland hoeven zich niet langer zorgen te maken over (gebrek aan) in komsten. Het ministerie van VWS heeft in samenwerking met NOCNSF een regeling ge troffen, die nooddruftige top sporters een salaris garandeert van 1034 gulden netto per maand met de mogelijkheid om bij te verdienen tot 1800 gulden. Staatssecretaris van sport, Margo Vhegenthart, was giste ren persoonlijk naar het natio naal sportcentrum Papendal getogen om met gepaste trots die nieuwe regeling te presente ren. Het tijdstip was niet geheel toevallig gekozen, omdat zij gis teren eveneens haar topsport- nota 'Kansen Voor Topsport' naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. En de nieuwe belonings regeling is een prominent on derdeel van die nota. De praktijk tot gisteren was, dat topsporters met een A-status maandelijks van NOCNSF een bijdrage van 500 gulden kregen uitgekeerd. Die A-status geldt voor sportlieden die bij de laat ste gehouden Spelen of wk bij de eerste acht zijn geëindigd en in voorbereiding zijn op een vol gend groot toernooi. Hunmaan- duitkering wordt, met terug werkende kracht van 1 januari 1999. verdubbeld met de moge lijkheid om nog wat bij te klus sen. Bovendien hoeven studen ten onder die groep niet in te leveren op hun studiefinancie ring. Verder is er met het Minis terie van financiën geregeld dat topsporters specifieke beroeps kosten mogen aftrekken. Rooien Voetballers als de broers De Boer en een tennisspeler als Ri- chard Krajicek zullen voor de nieuwe regeling niet in aanmer king komen. Maar bijvoorbeeld wel atleten, zwemmers, judo ka's en roeiers. Onderzoek heeft uitgewezen dat topsporters het moeten rooien met een gemid deld bruto jaarinkomen van minder dan 10.000 gulden. De regeling moet formeel nog wel door de Tweede Kamer wor den goedgekeurd. En omdat de politieke afhandeling tijd kost, zal de 'beurs voor de topspor ters' pas met ingang van 2001 van kracht worden. Tot die tijd is er een tijdelijke regeling van kracht, die de topsporters met de A-status verzekerd van een NOCNSF-bijdrage van 1000 gulden per maand plus de moge lijkheid om via het systeem van een 'strippenkaart' derving van inkomsten te krijgen voor tijden die aan training worden be steed. Het geld hiervoor komt uit de liggende rente van het Fonds Topsport. Dat Fonds be schikt nu over een kapitaal van 51 miljoen gulden en een liggen de rente over 6 miljoen. Per jaar komt daar aan rente nog eens 3,9 miljoen gulden bij. Voor uitvoering van die over bruggingsregeling sloot NOCNSF gisteren een contract met uitzendbureau Randstad, dat gaat optreden als de formele werkgever in arbeidsrechtelijke zin. De sportkoepel heeft name lijk geen zin om in één klap 161 werknemers rijker te worden. Want dat is het aantal topspor ter dat gebruik gaat maken van de nieuwe inkomstenregeling. Maximaal 300 topsporters kun nen de 'beurs' krijgen. GPD Stad Quebec eist compensatie van 16 miljoen QUEBEC - De stad Quebec eist 16 miljoen gulden compensatie van het IOC. Het bedrag is een tegemoetkoming in de kosten die de stad maakte tijdens de kandidatuur voor de organisa tie van de winterspelen in 2002. Die gingen naar Salt Lake City. „Quebec doet een beroep op het eergevoel van het IOC en zijn le den". schrijft burgemeester L'Allier aan voorzitter Sama ranch. In december dreigde L'Allier nog het IOC voor de rechter te dagen. De burgemeester gaf een rap port vrij waaruit blijkt dat Que bec niets onoirbaars heeft gedaan in de strijd om de orga nisatie van de winterspelen in 2002. Er werd geen IOC-lid om gekocht, er werden geen schen kingen of donaties gedaan. De uitkomsten van het onder zoek staan in contrast met be schuldigingen van Rene Paquet, •de voorzitter van de olympische commissie. Die vertelde dat Quebec benaderd was door agenten die voor gespecificeer de bedragen een pakket stem men aanboden. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27