Varkens wet is doodlopende Herfkens gooit het roer om PZC PZC Terroristen met biowapens zijn een reëel gevaar feiten en meningen Pleidooi om in 2000 alle dogma's af te schaffen Apotheker toch bereid tot schadevergoeding boeren Populair 24 februari 1949 woensdag 24 februari 1999 door Guido de Bruin De kerk moet nog dit jaar een 'geweldige bezem' door het eigen huis halen. Met Kerstmis moet er een verkla ring komen waarin alle dog ma's worden afgeschaft en Je zus naar voren komt als de 'dwarse en onafhankelijke profeet' die Hij was. De rooms-katholieke priester en ex-Europarlementariër Herman Verbeek windt er geen doekjes om. Weg met de godde lijke natuur van Jezus, weg met het 'perverse idee" dat Hij met Zijn kruisdood de verzoening tussen God en mens heeft be werkstelligd, en weg met de kerkelijke hiërarchie. De progressieve Acht Mei Be weging zou zich wellicht aan het opstellen van zo'n 'verkla ring van basisovertuigingen' kunnen zetten, suggereerde Verbeek gisteren tijdens een studiedag van het Werkver band Religieuzen voor Gerech tigheid en Vrede (WRGV). De voorgestelde verklaring moet Jezus ook duidelijk pre senteren als partijganger van armen en uitgestotenen. De kerk kan daarmee laten zien dat ze haar leven wil beteren na eeuwen waarin het christen dom de dienstmaagd van het kapitalisme is geweest, aldus Verbeek. De noodzaak van steeds maar groeiende consumptie en de ongrijpbare geldstromen teke nen volgens de dwarse Gro ningse priester de 'perverse verwildering' van het huidige economische systeem. Hij vindt de millermiumwende verder onzin „Het herinnert aan een ordinaire machtsgreep van het christendom dat de ei gen jaartelling aan de wereld heeft opgedrongen." De meeste religieuzen delen Verbeeks kritische opvatting over de millenniumwende, denkt voorzitter Karl Derksen van het WRGV. Van het 'triom falisme' waaimee het Vaticaan het jaar 2000 tegemoet gaat, moeten ze volgens hem weinig hebben. ANP door Koos van Wees Het kabinet, het ministerie van Landbouw, de Tweede en Eerste Kamer zijn allemaal in hun hemd gezet door de uit spraak dat boeren voorlopig geen deel van hun varkenssta pel hoeven in te leveren. De pre sident van de rechtbank in Den Haag vindt dat eerst in een bodemprocedure duidelijk moet worden of de boeren recht hebben op een schadevergoe ding. Minister Apotheker koos giste ren eieren voor zijn geld: hij gaat nu toch praten over een schade vergoeding- Het begon steeds duidelijker te worden dat de overheid met de varkenswet een doodlopende weg was ingeslagen. Vrijwel meteen na de presentatie van de wet lieten rechtsgeleerden van diverse pluimage weten dat het zomaar ontnemen van produc tiemiddelen, zonder dat daar een vergoeding tegenover staat, op tal van wettelijke bezwaren zou stuiten. De uitspraak van de rechter in eerdere instantie dat er inderdaad zo'n vergoeding moet komen, wekte geen verba zing De overheid, bang voor miljardenschade, hield echter voet bij stuk. Tussenvonnis De uitspraak gisteren is een tus senvonnis, afgedwongen door de woedende vakbond van var kenshouders (NW), die vond dat de wet geschorst moest wor den zolang er geen definitieve uitspraak ligt. Dat de NW ook in die eis gelijk heeft gekregen was voor Apotheker een teken aan de wand. Toen de wet indertijd werd behandeld in het parlement zorgde dat voor hoogoplopende emoties Niet alleen bij de boe ren die de publieke tribunes bevolkten, maar ook onder de parlementariërs die de wet be handelden. De PvdA toonde in de wandelgangen grote proble men met de als onrechtvaardig ervaren 'onteigening', maar steunde zelf in de Tweede Ka mer de wet. Een half jaar later werd dat nog eens herhaald in de Eerste Kamer, toen net met genoeg PvdA'ers tegenstemden om de wet van tafel te halen. Die houding zorgde met name bij D66 voor grote woede De klein ste coalitiepartner leek als enige volmondig de door de WD "er Van Aartsen bedachte wet te steunen. Zelfs diens eigen WD- fractie bedacht nog wijzigingen om de pijn te verzachten. Knelgevallen Sinds dat moment is de wet een steeds terugkerend onderwerp van discussie geweest. Niet al leen in de rechtszaal, maar ook in de politiek. Minister Apothe ker. inmiddels de meest ge plaagde bewindsman van dit kabinet, kwam in september met een speciale regeling voor de 'knelgevallen': boeren die door de wet in grote problemen zouden komen. Gevoegd bij alle eerdere aanpassingen die al of niet onder druk van het parle ment zijn ingevoerd bracht dat de topambtenaar van Land bouw Chris Kalden tot de ver zuchting dat het doel van de wet, een inkrimping van de var kensstapel met twintig procent, zo nooit gehaald wordt. De vraag werpt zich nu op wat belangrijker is: de inkrimping van de varkensstapel, of het geld dat de staat daar tegenover wil stellen. De PvdA deed Een partij varkens bestemd voor de export. maandag het voorstel met te rugwerkende kracht de tien procent die alle boeren via de generieke korting van hun var kensstapel hebben moeten inle veren, te vergoeden. Die maat regel zou voorkomen dat alle partijen elkaar in de rechtszaal in de houdgreep houden, zonder dat het aantal varkens afneemt. Het voorstel van PvdA-woord- voerder Feenstra kreeg gisteren een onverwacht vreugdevol onthaal door Apotheker. Niet alleen omdat de juridische loop gravenoorlog waarin varkens houders en overheid verwikkeld zijn geraakt dan ophoudt, maar ook omdat het gerechtvaardig de verlangen van boeren wordt vervuld om betaald te krijgen voor iets wat hen wordt afgeno men. De kans dat de overheid hier la ter alsnog toe moet overgaan wordt met elke rechterlijke uit spraak tenslotte ook steeds gro ter. Apotheker staat nu voor de niet geringe opdracht het kabinet te overtuigen van de juistheid van zijn opvatting. Dat zal hem niet makkelijk vallen: al eerder ver weet schatkistbewaarder Zalm de landbouwminister te makke lijk de pecunia in het rond te strooien. Maar ook Zalm heeft weinig keus. Zoals het er nu naar uitziet moet foto Vincent Jannink/GPD de overheid hoe dan ook betalen voor de varkenswet. Dan is het beter zelf het initiatief te nemen en in onderhandelingen met de NW en de landbouworganisa tie LTO-Nederland een schade loosstelling vast te stellen. Lijkt dat nu nog een dure grap, op de lange duur zou het wel eens veel voordeliger kunnen zijn dan dat anderen, zoals de rechter, de hoogte van die schadevergoe ding moeten vaststellen. GPD Ze hebben toch zo hun best gedaan. Burgemeester Mandos van Borsele (CDA) en gedeputeerde Bruinooge (PvdA economie) waren recent nog in Den Haag om te pleiten voor vervangende werkgele genheid als de kerncentrale Borssele eind 2003 de deu ren sluit. Alle moeite is voor niets geweest. Minister Jorritsma van Economische Zaken (WD) maakte tij dens een werkbezoek aan de provincie een einde aan de verwachtingen. De rijksoverheid zorgt niét voor ver vangende werkgelegenheid in Zeeland. De provincie is sterk genoeg om het verlies aan arbeidsplaatsen op te vangen. De reacties vanuit de provincie zijn voorspelbaar. Mi nister Jorritsma krijgt het op haar brood. Zij laat Zee land in de steek. Den Haag heeft het nu gedaan. De politici in Zeeland valt niets te verwijten. Zij hebben immers de Haagse politici aan hun verstand proberen te brengen dat de provincie in problemen raakt, omdat de zeshonderd werknemers van de kerncentrale niet aan ander werk zijn te helpen. Maarzo simpel ligt het allemaal niet. In 1994 besloot de Tweede Kamer op voorstel van toenmalig minister Wij- ers van Economische Zaken de kerncentrale niet de le vensduur tot 2014 te gunnen. Na eindeloos soebatten in de Tweede Kamer kwam Wijers met een zwak compro mis. Niet onmiddellijk sluiten, zoals de PvdA wenste, niet het standpunt van de W7D (open tot 2014) volgen, maar de gulden middenweg: dicht eind 2003. Wijers' ei gen partij D66 moest de rol van compromissensluiter op zich nemen. En zo geschiedde. Werknemers van de cen trale waren woest. De Zeeuwse politiek morde wat, maar felle protesten bleven uit. Nu de datum van 2003, maar vooral de verkiezingen van 3 maart voor de Provinciale Staten dichterbij komt, klinken plots geluiden op uit de politieke zalen in Zee land. Gedeputeerde Bruinooge laat geen gelegenheid voorbij gaan om zijn zorgen te uiten over de sluiting van de centrale. Terwijl het uitgerekend zijn partij was, die in 1994 voor onmiddellijke sluiting pleitte. Waar was de gedeputeerde toen? Als er een moment is geweest waar op Zeeland compensatie voor het verlies aan werkgele genheid had kunnen afdwingen, dan was dat toen. De Zeeuwse politiek heeft het probleem voor zich uit geschoven. De enige partij, die consequent trachtte het openhouden van de centrale weer op de agenda te krij gen, is de WD, van minister Jorritsma. Haar populariteit zal na haar uitspraken onder de voorstanders van het openhouden van de centrale niet zijn gestegen. Maar zij is wèl duidelijk. De minister heeft de taak op zich genomen, die de provinciale poli tici hebben laten liggen: duidelijkheid scheppen voor de werknemers van Borssele. Als het Zeeland ernst is met het zoeken naar vervangen de werkgelegenheid, dan had er veel eerder een duide lijk Zeeuws plan op tafel moeten liggen. Met het - bij het naderen van de verkiezingsdatum - aanzwellende ge roep om hulp uit Den Haag zijn verwachtingen gewekt, die niet waargemaakt kunnen worden. Landen moeten in principe blanco cheque kunnen krijgen door Hans Sonders Genetisch-biologische wa pens die specifiek gericht zijn op de uitschakeling van be paalde etnische groeperingen zijn nog lang niet inzetbaar. Er is wel reden om te vrezen voor biologische wapens in de han den van terroristen, w ant derge lijke wapens zijn vrij gemakke lijk te maken. „Een beetje promovendus moet dat in prin cipe kunnen", zegt hoofd Oster- haus van de afdeling virologie van de Rotterdamse Erasmus- universiteit. Osterhaus reageert op een re-, cente waarschuwing van de Bri tish Medical Association (BMA) voor het gevaar van de snelle vorderingen in het genetisch on derzoek. Daardoor zou het 'bin nen rijf tot tien jaar' mogelijk zijn genetisch-biologische wa pens te produceren die alleen dodelijk zijn voor specifieke et nische groeperingen. Deze biologische wapens zouden bacteriën of virussen kunnen bevatten die genetisch zodanig Wetenschappers vertragen licht Amerikaanse wetenschap pers zijn erin geslaagd on der extreem lage temperaturen de snelheid van het licht terug te brengen tot 60 kilometer per uur. Dat is het 'traagste' licht ooit waargenomen. Een Amerikaans team onder leiding van de wetenschapper Lene Vestergaard Hau heeft een laserpuls onder extreem lage temperaturen tot zo'n 60 kilo meter per uur weten af te rem men. Ter vergelijking: in vacu um is licht bijna twintig miljoen keer sneller. De onderzoekers van het Row land Institute for Science in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts leggen in het jongste nummer van het Britse wetenschappelijk tijd schrift Nature uit hoe ze het licht door een diepgevroren na- triumdruppel hebben gezonden en hierdoor hadden afgeremd. Het trage licht heeft nog geen concrete toepassingen. Op lange termijn zou evenwel bij de opti sche opslag van gegevens van deze techniek kunnen worden geprofiteerd. DPA zijn gemanipuleerd, dat zij hun dodelijke werk alleen doen wanneer bepaalde cellulair- moleculaire varianten of speci fieke DNA-strengen, eigen aan bepaalde 'rassen', worden aan getroffen. De BMA roept daar om op het uit 1972 daterende verdrag tegen de verspreiding van biologische en chemische wapens aan te scherpen. Diversiteit Maar de techniek om dergelijke wapens te produceren, is vol gens de Rotterdamse hoogleraar nog ver weg, vooral dankzij de enorme genetische diversiteit ondermensen. De variatie in het menselijk DNA is namelijk ook onder etnische groeperingen zo groot dat het nu zeker nog on mogelijk lijkt succesvol een vi rus tegen één bepaald gen in te kunnen zetten. „Door die grote diversiteit alleen al zul je nooit honderd procent trefzeker kun nen zijn", aldus Osterhaus. Nog afgezien van het feit dat de ge netische 'blauwdrukken' van verschillende etnische groepen nog niet in kaart zijn gebracht. „Maar denk ook eens aan het grote verschil dat er genetisch bestaat tussen bijvoorbeeld de zwarte mensen in de Verenigde Staten en die in Afrika van wie ze afstammen. Neen, ik zie veel meer problemen dan mogelijk heden in die richting." Osterhaus is overigens niet te gen de oproep van de BMA om het anti-biologische-wapen- verdrag aan te scherpen. „Ik weet natuurlijk ook niet wat er over 10 of 20 jaar mogelijk is", verklaart hij. Veel meer zorgen maakt Oster haus zich op dit moment over het eventuele gebruik van bio logische wapens door terroris ten. „Dergelijke wapens zijn vrij gemakkelijk kleinschalig aan te maken", legt hij uit. „Dat is dus heel erg gevaarlijk. Het is veel eenvoudiger om dergelijke wapens op kleine schaal toe te passen dan bij een grootschalig conflict op meerdere slagvel den. Voor de verspreiding van virussen over een groot gebied en de gelijktijdige bescherming van je eigen mensen moeten nogal wat logistieke problemen worden opgelost. Daar komt veel bij kijken. Maar hoe je een kleinschalige biologische aan val zou kunnen uitvoeren, kun je zelfs al op het Internet vin den." GPD door Jaco van Lambalgen Minister Herfkens haalt de bezem door ontwikke lingssamenwerking. Zij gaat de hulp volledig anders organise ren. Het is de bedoeling dat Ne derland niet langer voorschrijft hoe ontwikkelingsgeld moet worden besteed, maar dat lan den zelf bepalen waar zij het aan uit willen geven. „De benadering is heel anders", legt de minister op de terugweg van haar bezoek aan Mozambi que gedreven uit „Wij gaan met de regeringen rond de tafel zit ten om te bespreken wat zij met het geld willen doen. Daaruit ontstaat dan consensus. Er is geen sprake van met het mes op tafel onderhandelen. Het is ook iets heel anders dan vooraf voorwaarden stellen over wat er met ons geld moet gebeuren." „Het is toch te gek dat de Mo- zambikaanse regering geen overzicht heeft van wat wij pre cies doen? De minister van Fi nanciën daar heeft slechts greep op twintig procent van alle hulp die zijn land krijgt", zegt Herf kens verontwaardigd. „Dan krijg je boodschappenlijstjes gedrag. waarbij bijvoorbeeld de directeur gezondheidszorg van de provincie Nampula opsomt hoeveel auto's hij voor zijn zie kenhuis wil hebben in plaats van dat hij praat over zijn plan nen om de kindersterfte terug te dringen." Mozambique is wel een speciaal geval, geeft zij toe. Het land is na afloop van een jaren durende bloedige burgeroorlog in 1992 overspoeld door donoren die al lemaal aanpakten wat zij kon den om het zo snel mogelijk weer op de been te helpen. Nog steeds is Mozambique, een van de armste landen ter wereld, voor meer dan vijftig procent van de inkomsten afhankelijk van buitenlandse hulp. „Ook de Nederlandse hulp is veel te fragmentarisch. Alle projecten die wij in Mozambi que doen beslaan maar liefst vier A4'tjes. En dat is dan een kort overzicht! Daar krijg ik zelf ook de kriebels van. Het is tijd voor een nieuwe fase Herfkens-methode De nieuwe benadering, door de meereizende ambtenaren tij dens haar bezoek de afgelopen week aan Mozambique al gek scherend de Herfkens-methode gedoopt, geldt voor alle landen waarmee Nederland een uitge breide hulprelatie hepft. Vrijdag maakt de minister, na overleg met het kabinet, bekend welke negentien landen dat zijn. Voor hen trekt Herfkens jaarlijks 1,3 miljard gulden uit, ongeveer een kwart van haar begroting. „Alle negentien landen zijn ge selecteerd op het beleid dat zij voeren en of er een regering zit waaimee je kunt samenwer ken", betoogt Herfkens. „Met al die regeringen gaan wij bespre ken hoe wij hen in de toekomst kunnen helpen Dat betekent dat de samenwerking met een aantal landen drastisch zal ver anderen. Waar haar voorganger Jan Pronk met een aantal speer punten kwam waarop de sa menwerking geconcentreerd moest worden, wil Herfkens een open gesprek zonder voorwaar den vooraf. .Ik wil een gelijkwaardige dia loog op macroniveau, ik wil af van die projectboeren", onder streept de minister. Dezelfde opmerking viel niet goed tijdens de receptie voor Nederlanders in Mozambique. Maar Herfkens is vastberaden „De hulp moet veranderen." Dat zal ook gevol gen hebben voor de ambtenaren op het ministerie in Den Haag. „Het ministerie wordt flink op geschud." Zij wil echter nog niet zeggen hoe de veranderingen precies uit zullen pakken. Het bezoek aan Mozambique stond in het teken van de nieuwe plannen. Alle gesprekspartners, van president Chissano tot de bestuurders van de provincie Nampula - waar de Nederland se hulp geconcentreerd is - vroeg Herfkens onomwonden om hun eerlijke mening. Strijkstok De centrale regering reageerde uiteraard enthousiast op het vooruitzicht de honderd mil joen gulden Nederlandse hulp zelf te kunnen beheren, maar de plaatselijke machthebbers zet ten vraagtekens. Wat zijn de ga ranties dat er in de hoofdstad en regeringszetel Maputo niets aan de strijkstok blijft hangen en dat salarissen betaald worden? Voor Mozambique, dat nog met de opbouw van een plaatselijk bestuursapparaat moet begin nen, komen de plannen wat vroeg, geeft Herfkens toe. „Maar het kan geen kwaad aan te geven waar we met onze hulp naar toe willen. Uiteindelijk moeten landen in principe een blanco cheque krijgen, in het vertrouwen dat de regeringen hem goed zullen gebruiken." De minister is met bang dat zij niets meer zullen doen aan vrouwen en milieu, nu twee speerpunten van het Neder landse beleid „De discussie heeft internationaal niet stilge staan Er bestaat langzamer hand grote overeenstemming dat aan die punten aandacht Wapens zwijgen Vandaag wordt de Israëlisch- Egyptische wapenstilstand officieel getekend. De bemid delaar van de Verenigde Na ties, dr. Bunche, probeert ook Libanon over te halen om de strijd met Israël te staken. Bo vendien ziet het er naar uit dat Israël binnenkort besprekin gen zal beginnen met zijn sterkste tegenstander: Tran- sjordanië. Oorlogsbuit Bij een huis-aan-huis-actie heeft de rijkspolitie in Zeeuw se woningen allerlei oorlogs tuig gevonden; onder meer een kanonsloop mét projectiel, on derdelen van bommen, flesjes springstof en een pistool met, kogels werden aangetroffen. Oesterbewakers De vereniging van pannenleg- gers De Zeeuwse Oester in i Yerseke heeft twee wachters1 aangesteld ter beveiliging van de percelen in het Noorden. Het is al enkele malen voorge- komen dat daar partijtjes wer den gestolen. Beloning Buitenlanders die Ameri kaanse spionnen aan waarde volle informatie helpen, mo-. gen in de Verenigde Staten komen wonen. Met die belo ning hopen de Verenigde Sta ten meer informatie achter het ijzeren gordijn los te weken. Minister Herfkens: „Wat ik wil is helemaal niet zo nieuw. Daar wordt al vijftien jaar over gepraat. Er is alleen nog nooit serieus werk van gemaakt. Dat ga ik nu wel doen." foto Phil Nijhuis/GPD moet worden besteed." De mi nister verwacht ook weinig pro blemen met de Tweede Kamer. „Wat ik wil is helemaal niet zo nieuw, Daar wordt al vijftien jaar over gepraat. Er is alleen nog nooit serieus werk van ge maakt. Dat ga ik nu wel doen." Lachend voegt zij eraan toe: „Ik ben dat al jaren van plan. Het is maar goed dat ik nu pas minis ter ben, want nu bestaat er in-, ternationaal consensus over goed beleid." De PvdA'ster stond twee keer eerder op de no minatie om minister op Ontwik kelingssamenwerking te wor den, maar verloor beide keren van partijgenoot Pronk. Geuzennaam Nu zij minister is gooit Herfkens niet alleen Pronks beleid om, ook zijn politieke rol neemt zij niet over. Waar Pronk geregeld controversiële uitspraken deed, die hem de geuzennaam 'minis ter voor Afrika' bezorgden, zoekt Herfkens het in interne discussies met de andere minis ters. „Wat politiek betreft valt Afrika gewoon onder de minis ter van Buitenlandse Zaken, het zou een belediging voor Afrika zijn als dat niet zo was. Ik zie bo vendien niet in hoe een Derde- Wereldland ermee geholpen is als ik zeg dat ik ergens anders over denk dan de rest van het kabinet." GPD Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http//www pzc nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35.75, per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek nr 3754316 t nv PZC ab rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm. minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2