Baggerwerk funest voor visstand Politie Goes vermoedt brandstichting Broedvogels laten Schelphoek links liggen Justitie laat steken vallen bij inhaalslag Subsidiestop Goes zou ramp zijn voor Theater Stichting Dieven Mondriaan dreigden schilderij te vernietigen 19 Belgisch onderzoek Westerschelde bevestigt bange vermoedens vissers POLITIEK CAFÉ JEUGD: ROT OP!! zeeuwse almanak Koude douche 1 ?ZC zeel lai woensdag 24 f id abruari 1999 door Wout Bareman OOSTENDE - Het uitdiepen van de vaargeul in de Wester- ichelde heeft verregaande ge volgen voor de visserij. Tot die conclusie komen Belgische des kundigen. die de effecten van de baggerwerkzaamheden én het jerugstorten van baggerspecie op andere locaties hebben on derzocht. Het onderzoek vond plaats in opdracht van het de partement Leefmilieu en Infra structuur van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap in Brussel. Ir P. Vandenabeele van de dienst Visserijzaken heeft de resulta ten bekend gemaakt in een brief aan zes verontruste Wester- scheldevissers, die varen onder Belgische vlak. Het gaat om vis- jers uit Assenede en Boekhoute én visser F. de Rooy uit Terneu- zen. De Rooy is enkele jaren ge leden 'omgevlagd' van Terneu- zen naar Boekhoute. De groep vissers wendde zich vorig na jaar in een uiterste poging een schadevergoeding te claimen voor de vangst verliezen die zij lijden door de verdiepingswer- ken, tot federaal minister K. Pinxten. Die speelde de hele zaak op zijn beurt door naar de Vlaamse regering. Vluchtreactie Uit het onderzoek is, zo meldt Vandenabeele in zijn brief, ge bleken dat er twee aspecten meespelen: het inzuigen van vissen en garnalen in de bagger- installaties en de vluchtreactie van de vissen en garnalen bij het baggeren en het storten van de Specie. „Het storten van specie in de Schelde na het baggeren is nefast voor vissen en garnalen. Fuiken die geplaatst werden ter hoogte van Kallo bevatten na de omvangrijke stortingen van baggerspecie ter hoogte van de Plaat van Boomken in augustus en september '97 enkel dode vis sen en garnalen." Ook verder onderzoek leverde, Onderzoek naar ronselen van stemmen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Burge meester A van den Berg van Bergen op Zoom heeft als voor- titter van het hoofdstembureau van die gemeente dinsdag de po litie verzocht een onderzoek in le stellen naar het mogelijk ron selen van stemmen. tn de gemeente Bergen op Zoom voeren namelijk de politieke partijen campagne, omdat daar op woensdag 3 maart gemeente raadsverkiezingen worden ge houden. Burgemeester Van den Berg heeft de politie verzocht te bekijken of er sprake is van Stelselmatig aanspreken van personen, met het doel om on dertekende volmachten te ver krijgen'. Op voorhand gaat de Bergse burgemeester niet uit van kwade opzet. Mocht daar van wel sprake zijn, dan moet daartegen worden opgetreden. Indien er geen sprake is van ron selen, dan is het volgens haar pan belang dat een dergelijk ge rucht zo snel mogelijk de wereld uit is Maar als burgemeester acht ze onzekerheid over deze Situatie slecht voor het aanzien Van het openbaar bestuur en de verkiezingen van volgende week. Zes gewonden bij aanrijding op Tholen THOLEN - Bij een aanrijding op de Reimerswaalseweg te Tholen zijn dinsdagmorgen twee volwassenen en vier kin deren gewond geraakt. Drie kinderen mochten na onderzoek het ziekenhuis verlaten, de bei de ouders en één kind zijn opge nomen. Het Thoolse gezin zat in een per sonenauto die werd aangereden door een bedri j fswagen die door ten combinatie van harde wind en een glad wegdek op de ver keerde weghelft terecht was ge komen Na de botsing kwam de bedrijfswagen in de sloot te- lecht. De bestuurder, een 34-ja- fige man uit 's-Gravenpolder, en zijn 20-jarige bijrijder uit Bie- kelingen kwamen met de schrik Vrij. (Advertentie) Alleen in februari 20% KORTING op spiegels en glasmeubelen Nieuwe Kerkstraat 29, Kapelle-Biezelinge telefoon 0113-341688/342817 GLASHANDEL 'MOERSTEE' volgens Vandenabeele, geen vis sen en garnalen meer op Zien de dieren kans te vluchten, dan verlaten ze het gebied. Zitten ze opgesloten in fuiken dan stik ken ze. Het duurt vervolgens mi nimaal een week voor de leefge meenschap zich hersteld heeft. De onderzoekers wijten de ab normale lage vangst van garna len aan de Belgische kust en in het Deltagebied ('maar bijvoor beeld niet in de Waddenzee') volledig aan de baggerwetken. Ze onderstrepen de belangrijke rol van de Westerschelde en de Zeeschelde als kraamkamer. Vandenabeele: „De baggerwer- ken zijn dus zeker niet onscha delijk Hij geeft de vissers de tip zich te groeperen en geza menlijk tot een schaderaming te komen. Vervolgens dienen ze zich weer te melden bij het fede rale ministerie van Pinxten, dat verantwoordelijk is voor de kustvisserij.De Westerschelde- vissers kunnen de teruglopende resultaten van de laatste jaren met vangstgegevens aantonen. Ze vrezen dat de situatie er in de nabije toekomst alleen nog maar op achteruit gaat, als de specie die vrijkomt bij het boren van de Westerscheldetunnel ook in de Westerschelde wordt ge dumpt. Tot vorig najaar klopten de vis sers tevergeefs aan bij hun standsorganisaties en de over heidsinstanties. Woordvoerder De Rooy: „Die hebben eigenlijk nooit serieus op ons gereageerd. Terwijl wij ons toch gesteund wisten door een grote groep vis sers uit Breskens, die net als ons een aantasting van de kraamka merfunctie van de Westerschel de vreesden en nog steeds vre zen. Tja, ik heb gehoord dat Zevibel binnenkort weer met die vissers gaat praten, maar er is in het verleden al zóveel be loofd. De Belgische instanties pakken de kwestie, zo blijkt, nu heel wat serieuzer aan. De producentenorganisatie en beroepsvereniging van de Bel gische Reders ter Kustvisserij, de Rederscentrale, heeft de Westerscheldevissers inmiddels toegezegd hun belangen te be hartigen. Er heeft al overleg plaatsgehad met de betrokken vissers. g;. SEROOSKERKE (S) - Het nieuw aangelegde natuurgebied Schelphoek bij het Schouwse Serooskerke heeft nog weinig aantrekkingskracht op de kustbroedvo- gels. Pluvieren, kluten en sternachtigen laten zich in de duinstrook en op de vijf ei landjes onder de doorgebroken Oosterscheldedijk amper zien. Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer vermoedt dat het voor de dieren nog te onrustig is in het gebied. Niet alleen wandelaars met honden zouden zich weinig gelegen laten aan het padenregime, ook ratten verstoren de nestdrang. foto Pieter Honhoff door René Schrier GOES - Zolang het tegendeel niet is bewezen gaat de Goese politie ervan uit dat brand die dinsdagavond het pand van de firma Beriva in de as legde is aangestoken. Voor de brand weer was er aan de Stanleyweg geen redden aan. Beriva is een groothandel in in terieur en tuindecoratieartike- len en zat tjokvol met voorraad met het oog op het naderend tuinseizoen. Een eerste schat ting leert dan ook dat er zeker voor een paar miljoen schade is. Het bedrijf is nog maar sinds au gustus in Goes gevestigd en af komstig uit Kapelle. Klap Op het moment dat de brand uitbrak, kort voor 21.00 uur, was een van de werknemers van het bedrijf, P. Volkers, een vrachtwagen aan de voorzijde van het pand aan het overladen. Hij was op dat moment als enige in het bedrijf aanwezig. Volkers: „Ik hoorde eerst het alarm af gaan. Ik dacht nog dat dat door mezelf kwam omdat ik te veel lawaai maakte. Direct daarna hoorde ik een enorme klap aan de achterzijde van het pand en meteen sloegen de vlammen er uit. Dat was in de buurt van de werkplaats en het magazijn." Volkers heeft onmiddellijk alarm geslagen. De politie heeft Volkers in de loop van de avond als getuige gehoord. foto Willem Mieras Op het moment dat de Goese brandweer arriveerde was ei genlijk al duidelijk dat de zaak door Aector Dooms MIDDELBURG - De inhaalslag van Jus titie Middelburg om strafzaken sneller op zitting te brengen én af te handelen blijkt in de praktijk niet altijd even goed te wer ken. Een doodgewone strafzitting kan daar door op onvoorziene probleempjes stui ten. Of de slordigheidjes te wijten zijn aan het tempo waarmee de strafzaken ter zit ting worden gebracht, is niet altijd even duidelijk. Althans, dat leerde de ervaring gisteren tijdens de zitting van de politie rechter. waar 's morgens alleen al acht za ken - om welke reden dan ook - niet kon den worden afgewerkt. Soms ging het om kleine details die over het hoofd waren gezien, soms ook lag de zaak gecompliceerder. Enkele voorbeelden. Een verdachte is op geroepen in een zedenzaak. Omdat de verdachte bijna geen woord Nederlands spreekt, moet er in het Frans worden ge tolkt. Men heeft echter verzuimd de Fran se tolk op te roepen, die eerder wel bij het verhoor op politiebureau aanwezig was De politierechter kan dus niets anders doen dan de zaak tot eind april aanhou den. Ongeldig Bij een verdachte uit Goes heeft de advo caat het dossier niet ontvangen. Zaak wordt aangehouden. Bij een vrouw, die onder invloed heeft gereden, blijkt de gel digheidsduur van het adem-analyseap- paraat te zijn verstreken. De blaastest zou daardoor ongeldig kunnen worden ver klaard. Een aanvullend proces-verbaal van de politie moet duidelijkheid ver schaffen. Zaak wordt voor onbepaalde tijd aangehouden. De oproep van een Goesenaar is niet bete kend. Dagvaarding ongeldig. Een ver dachte uit Kerkwerve is zoek. Het proces verbaal kon aan hem niet worden uitge reikt. Volgens zijn raadsman leidt zijn cli ënt een zwerversbestaan. In een fraude zaak blijkt de advocaat ziek te zijn. Een nieuwe zittingsdatum wordt gepland. Dat Justitie de vaart erin houdt bleek on langs bij twee drugszaken tegen Vlissin- gers. De reclasseringsrapporten versche nen pas op de zittingsdag. Na een kleine vertraging, voor het doornemen van de rapporten, konden de zaken alsnog wor den afgedaan. Want ook andere instanties zullen moeten meegaan in de temposlag van Justitie. reddeloos verloren was. De hoogoplaaiende vlammen wa ren tot ver in de Zak van Zuid- Beveland te zien. Volgens plaatsvervangend-comman- dant S. P. Oostinga werd meteen bij aankomst het sein 'grote brand' gegeven. Daarna werd de hulp van het korps van Hein- kenszand en van Wolphaarts- dijk ingeroepen. Het korps van 's Heer Arendskerke hield on dertussen de wacht in de kazer ne van Goes. In totaal werden vijf tankautospuiten en de lad derwagen van Goes ingezet. Verder gebruikte de brandweer een grote dompelpomp van de Goese brandweer en een van de de regionale brandweer.Die pompten water op uit een gracht die parallel aan de Deltaweg loopt. De brandweer kon weinig an ders doen dan het vuur uit laten woeden. Wel is voorkomen dat een flinke stapel pallets aan de achterzijde van het pand in brand vloog. Later op de avond werd een meetploeg van Noord- Beveland ingezet om na te gaan of er gevaarlijke giftige stoffen vrijkwamen. Volgens Oostinga deden zich wat dat betreft geen problemen voor. Om kwart voor elf werd het sein brand meester gegeven. C van Wely, de inspecteur die bij de politie de leiding had, had al vrij snel de conclusie getrokken dat brandstichting niet uitge sloten was Hij zag overeen komsten met de brand die een maand geleden miljoenen scha de aanrichtte bij een bedrijven complex aan de Marconistraat in Goes. Bij die brand waren er verschillende aanwijzingen dat het om brandstichting zou gaan. In diezelfde nacht een maand geleden werden meerdere con tainers met afval in brand ge stoken, op hetzelfde bedrij fster- rein De Poel, waar dinsdag ook de firma Beriva in de as werd ge legd. Burgemeester D. van der Zaag was voorzichtiger. Hij vond het vreemd dat eerst het alarm was afgegaan en dat er daarna een knal te horen was. Mocht er in derdaad sprake zijn van brand stichting dan moet het ergste gevreesd worden, aldus de Goe se burgemeester. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het voortbestaan van de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) staat onder druk. De ge meente Goes overweegt aan zienlijk minder te betalen aan het samenwerkingsverband met de theaters in Middelburg en Schouwen-Duiveland zo lang geen theater is gebouwd ter vervanging van de voormalige gemeentelijke schouwburg De Prins van Oranje. Wanneer Goes de jaarlijkse bijdrage van 90.000 gulden in de zak houdt, is de ZTS 'naar de knoppen', aldus directeur G. Peijs. De Zeeuwse Theater Stichting is eind 1996 opgericht om de ex ploitatiekosten van de theater organisaties in Middelburg, toen nog Zierikzee, Goes en Vlissingen te drukken. Door on der meer de kaartverkoop, een deel van de administratie en de publiciteit onder één paraplu te brengen, konden tonnen wor den bespaard. Ook was de be doeling dat de programmering werd afgestemd. Mei vorig jaar haakte Vlissin gen, dat geen deel uitmaakte van de ZTS maar wel diensten kocht, af vanwege te hoge kos ten. Voor het seizoen 1998/99 werd door Vlissingen dan ook een eigen theatergids uitge bracht. Door de derving aan in komsten moest bij de ZTS toen één personeelslid afvloeien. Onzin Nu overweegt Goes tijdelijk de geldkraan naar de ZTS dicht te draaien. De gemeente heeft alle beschikbare financiën nodig om een nieuw theater te bouwen. Er wordt daarom gestopt met de theatervoorstellingen op loca tie, zoals die dit seizoen onder meer in het Stadhuis plaatsvon den, en ook de jaarlijkse bijdra ge aan de ZTS zou bij het budget van het nieuwe theater kunnen worden gevoegd. Het Goese ge meentebestuur vindt het onzin om 90.000 gulden per jaar aan een gezamenlijke theatervoor ziening uit te geven, als in de ei gen plaats geen theater staat. „Waarom zouden wij wel mee betalen aan een prachtige thea tergids als we hier zelf niets te bieden hebben?", zegt wethou der C. Linssen (cultuur) „Ik geef dat geld liever op een andere manier uit aan cultuur, dan het twee jaar lang in het water te gooien. Dus overwegen we om twee jaarlang onze bijdrage aan de ZTS tot een minimumniveau terug te schroeven. Maar we willen zeker niet uit de ZTS stappen." Bouwwerk Linssen heeft het bestuur van De Prins van Oranje onlangs van het voornemen op de hoogte gebracht. De bedoeling is om over twee jaar, als Goes een nieuw theater zou hebben, weer voluit aan de ZTS mee te doen, maar volgens Peijs - die ook di recteur is van de Stadsschouw burg in Middelbrug en de thea terorganisatie in Goes - is het de vraag of die dan nog wel be staat. „De ZTS is een teer bouw werk. Als je er één steentje uit haalt, dondert de boel in elkaar. Zonder de 90.000 gulden is de boel niet meer rond te krijgen. Het onderzoeksbureau Drijver en Partners heeft berekend dat Goes door deelname aan de ZTS jaarlijks tweeënhalve ton be spaart. Het is dus verkeerde zui nigheid om twee jaar lang niet aan de ZTS bij te dragen. Als Goes straks alles alleen moet doen omdat de ZTS niet meer bestaat, zullen de exploitatie lasten voor het nieuwe theater stukken hoger uitvallen." Volgens Linssen wordt de soep niet zo heet gegeten. „We willen terug naar een minimumniveau, maar met de ZTS ten onder la ten gaan. Ik heb daarom met mijn collega-wethouder in Mid delburg afgesproken deze zaak eens goed te bespreken." door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij de diefstal van het schilderij De Boom van Piet Mondriaan uit het Zeeuws Museum in Middelburg heeft het maar een haar gescheeld of het kunstwerk was verscheurd of weggegooid. Bij de onder handelingen over de terugbren ging van het schilderij, met een waarde van tenminste een kwart miljoen gulden, is daar mee gedreigd. De meervoudige strafkamer in Middelburg behandelt de in september vorig jaar gepleegde kunstroof op de zitting van don derdag 4 maart. Een 25-jarige man uit Sittard wordt als hoofdverdachte aangemerkt. Zijn in dezelfde gemeente woonachtige 47-jarige moeder wordt tenlaste gelegd op de uit kijk te hebben gestaan en hand en spandiensten te hebben ver leend De officier van justitie beraadt zich nog over wat er met een derde Limburgse verdachte moet gebeuren. De hoofdverdachte heeft het 27 bij 38 cèntimeter grote kunst- wex-k zonder lijst uit het muse um gesmokkeld. Het namens de Duitse verzekeraar Nordstein optredend expertisebureau Al- berding te Poortugaal stelde een hoge beloning in het vooruit zicht voor inlichtingen die zou den leiden tot het vinden van de Mondriaan. De Limburger nam daarop contact op met het ex pertisebureau. Hij dreigde dat het schilderij zou worden ver scheurd of weggegooid als de politie in de zaak werd gemengd en hij eiste de vijftigduizend gulden grote beloning op. De moeder van de man had een oogje in het zeil gehouden toen haar zoon 'De Boom' uit de lijst haalde. De vrouw had voorts haar camera gegeven om een fo to te maken van het schilderij, zodat de jongeman tegenover het expertisebureau kon bewij zen de Mondriaan in bezit te hebben. Ook had de vrouw haar auto uitgeleend om de jonge man gelegenheid te geven met enig bewijsmateriaal over het bezit van het schilderij naar het expertisebureau in Poortugaal af te reizen. De aanhouding van de drie Limburgse verdachten leidde eind november tot de op sporing van de Mondriaan in een woning in de binnenstad van Antwerpen. De Boom is sinds half december weer op zijn oude plek in het Zeeuwse Museum te bezichtigen. (Advertentie) Vrijdag 26 februari 20.00 uur de DUKE Vlasmarkt Middelburg Er was een nieuwe collega aangetreden en zoals het dan hoort, kreeg zij een rondlei ding in haar nieuwe werkom geving. Met belangstelling beschouwde ze de kantine en met interesse het archief. Maar echt enthousiast werd de nieuwelinge - een fervent fietsster - pas toen ze hoorde dat haar een douche ter be schikking stond. „Als je stoffig en beziveet aankomt is het. wel zo prettig als je even kunt douchen. Maar mijn vorige werk was een mannenboliverk", legde ze uit, „en toen mijn collega's hoorden dat ik van de douche gebruik wilde maken, brak er bijna een opstand uit. Ze wa ren namelijk gewend met de deur open te douchen en dat wilden ze graag zo houden." Nieuwsgierig informeerden we naar de afloop. „Ik heb ze flink de oren gewassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19