ROVINCIAIE ZEEUWSE COURAN Lawine Oostenrijk eist zware tol Tientallen ganzen op Tholen vergiftigd uid 4 WEKEN Felle brand legt Goese bedrijfshal in de as feintratuin 29 t/m 36 Juliana kiest voor rustige 90ste verjaardag Mogelijk meer dan twintig doden in Galtür, nog meer sneeuw verwacht Unilever trakteert aandeelhouders VOOR 16,00 JA, ik wil: Nationaal Park Oosterschelde Vissen op de vlucht Compensatie varkensboeren bespreekbaar voor Apotheker Kosovo-conferentie gaat tweede ronde in NW 3 Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige noordwestenwind. Maximumtemperatuur 6 graden. 242e jaargang no. 46 woensdag 24 februari 1999 losse nummers 1,80 at door Barenda Grutterink SOESTDIJK - Optreden naar buiten wordt prinses Juiiana teveel. De prinses, die op 30 april negentig jaar hoopt te worden, zal die dag mede daar om alleen met haar familie doorbrengen. De prinses hoopt dat iedereen deze keus respecteert en niet alleen aan haar, maar juist ook aan andere ouderen aandacht wil schenken. Dat liet ze giste ren per brief weten. Juliana schrijft ook dat ze blijken van medeleven en hartelijkheid zeer waardeert, maar 'deze niet meer zal kunnen beantwoor den'. De prinses laat in de door de Rijksvoorlichtingsdienst openbaar gemaakte brief we ten: „Zoals ik in het verleden al dikwijls heb verklaard is het mij niet langer mogelijk offici ële verplichtingen te aanvaar den, omdat het optreden naar buiten op mijn hoge leeftijd te veel van mij eist. Dit geldt te meer nu ik over eni ge tijd mijn 90ste verjaardag hoop te vieren. Deze dag zou ik zelf graag in de kring van mijn eigen familie willen doorbren gen. Ik verwacht dat U mijn wensen in dezen kunt begrij pen en zult willen respecteren. Dit betekent tevens dat ik eventuele blijken van medele ven en hartelijkheid uiteraard zeer waardeer, maar deze niet meer zal kunnen beantwoor den. Op een feestelijke dag is het goed iets voor een medemens te doen. Als U op mijn vei-]aardag aan mij denkt, wil ik graag vragen ook aan anderen in Uw eigen omgeving aandacht te schenken -vooral aan de oude ren- en velen op deze wijze bij de viering te betrekken. Daar mee doet U ook mij een groot plezier en ik zal U daarvoor dankbaar zijn.ANP Voedingsmiddelenproducent Unilever geeft 16 miljard aan de aandeelhouders terug. Het concern zat door de verkoop van de chemiebedrijven en een plantveredelingsbedrijf op een grote zak met geld. De teruggave komt overeen met 10,6 procent van de waarde van Unilever op de $2 beurs. De tweede ronde begint op maandag 15 maart, opnieuw in Frankrijk. Dan moet op het nu gelegde fundament een com pleet politiek en militair vredes plan verrijzen. De Briste minister van Buiten landse Zaken Cook - een van de voorzitters van de conferëntie - erkende gistermiddag dat het onmogelijk is gebleken een af gerond vredesplan tot stand te brengen. Maar hij benadrukte dat aanzienlijke vooruitgang is geboekt. DPA/RTR/AFP/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16.00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0S00-0231231 GOES - Een felle brand heeft dinsdagavond een bedrijfshal in Goes in de as gelegd. Het nieuwe gebouw van de firma Beriva gingmet de inhoud, de nieuwe voorraad inte rieur- en tuinartikelen, geheel verloren. De schade beloopt volgens de eerste schattingen in de miljoenen. De politie heeft het vermoeden geuit dat de brand is aangesto- kén. foto Willem Mieras zie ook pagina 19 van onze redactie buitenland INNSBRUCK - Het Oos tenrijkse wintersport plaatsje Galtür is gister middag getroffen door een enorme lawine. Reddings werkers haalden acht do den en dertig overleven den uit de sneeuwmassa. Zeker twintig mensen worden nog vermist, aldus een woordvoerder van de regering van de deelstaat Tirol. be deelstaatregering sprak van het ergste ongeluk in Tirol sinds de Tweede Wereldoorlog. De zoekactie verloopt moeizaam door het barre weer. Hulp van buitenaf zou pas vanochtend mogelijk worden. De situatie dreigt nog te verergeren omdat nog meer sneeuw is voorspeld. Het Zuidwest-Tiroolse dorpje werd rond 16 uur getroffen door een reusachtige lawine. Een ski instructeur sprak zelfs van drie lawines. Volgens de Oostenrijk se televisie was de sneeuwmassa vijf meter hoog. Vier woningen werden totaal verwoest, drie ernstig beschadigd. Vannacht zouden de zoekacties naar overlevenden doorgaan. Met schoppen en zaklantaarns zoeken 300 dorpelingen en toe risten wanhopig in de sneeuw. De enige professionele hulp wordt verleend door vijf politie agenten en één arts. Galtür be schikt niet over een ziekenhuis. Voor zover bekend bevinden zich onder de vermisten geen Nederlanders. Galtür ligt in het Paznaudal, in een bij Nederlan ders geliefd skigebied. In totaal zijn zeker 3000 toeristen in Gal tür gestrand. In heel West-Oos tenrijk zitten ongeveer 20.000 toeristen vast. In het wintersportoord Sport- gastein bij Salzburg werd een 35-jarige Duitse vrouw gedood toen een lawine haar chalet be dolf. Ook in de Italiaanse Alpen kwam een vrouw door de sneeuwmassa's om het leven. De Zwitserse wintersportoor den Davos en Klosters zijn sinds gisteren onbereikbaar. De toe gangswegen tot de dorpen zijn afgesloten uit angst voor lawi negevaar. Ook de treinen rijden niet meer. Daardoor kunnen 40.000 mensen, inwoners en toeristen, het dorp niet uit. On der hen zijn een paar honderd Nederlanders die er wonen en werken. Verse groenten zijn niet meer te krijgen in de super markten, maar een tekort aan voedsel is er nog lang niet In Davos staat ook het Neder lands Astmacentrum. Daar ver blijven ongeveer vijftig patiën ten. Zij ondervinden nog geen hinder van de sneeuw doordat het centrum middenin het dorp staat. AFP/DPA/RTR/ANP zie ook pagina 3 en 5 Nationale Parken worden in Nederland maar spaarzaam aangewezen. In vijfentwintig jaar tijd is het tien keer voorge komen. Een gebied moet aan bijzondere eisen voldoen, wil het deze aparte status krijgen. Het gebeurt de Ooster schelde dit jaar, samen met vier andere gebieden. Zo '1 krijgt vooral de natuur er extra bescherming. Vissen en garnalen vluchten voor de baggeraars die de vaar geul in de Westerschelde uitdiepen. Belgische onderzoekers noemen de gevolgen van de werkzaamheden voor de onderwaterfauna 'rampzalig'. Het bange vermoeden Cl van een aantal vissers wordt hiermee bevestigd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 8; radio en televisie: 9; buitenge bied: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 19,20,21,23 en 25; sport: 26 en 27; uit: 29,30, 31,33,35 en 36. (Advertentie) Salix,een prachtig treurwilgje met fluweelzachte katjes. Deze voorbode van de lente stelt geen bijzondere eisen aan de standplaats maar heeft wel veel water nodig. een smient gevonden. Ook op Sint Philipsland zijn zeker elf dode ganzen geraapt. Van Vos sen vermoedt dat de dieren door vergiftiging om het leven zijn gekomen en vreest dat nog meer slachtoffers gaan vallen. De dode vogels - eenendertig brandganzen, zeven rotganzen en een smient - zijn bij Sint An- naland aangetroffen op een stuk grond van driehonderd meter bij anderhalve kilometer. „Ik 'heb het vermoeden dat ze gefou- rageerd hebben op een stuk grasland, dat ze zijn opgevlogen en daarna dood of zwaar ziek uit de lucht zijn komen vallen", verklaart Van Vossen. Vier stuks lieten nog op het grasland het leven. De vogels op Sint Philipsland zijn gisteren middag ontdekt. Ze lagen heren der verspreid. Voor de jachtop- zichter, die een jaar of vijf gele den eveneens met grote dieren- sterfte werd geconfronteerd, is in beide gevallen vei'giftiging waarschijnlijk de oorzaak. Te meer omdat een aantal vogels is aangetroffen met een uitgepers te endeldarm. Daders Medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID), die twee brand- en twee rotganzen voor ondei-zoek hebben meegeno men, sluiten volgens Van Vossen van onze redactie buitenland RAMBOUILLET - De onder handelingen over Kosovo in het kasteel van Rambouillet heb ben Serviërs en Kosovo-Alba- nezen op een aantal politieke uitgangspunten zo dicht tot el kaar gebracht dat op de valreep een soort 'politiek raamwerk' tot stand is gekomen. Maar bij de twee sleutelonder- werpen - een NAVO-vredes- macht en een referendum over de toekomst van de Servische px-ovincie - liggen de standpun ten nog zo ver uiteen, dat ver volgoverleg nodig is. Beide par tijen in het coriflict stemmen daarmee in. Hashim Thaci, een van de on derhandelaars en politiek leider van het Kosovo Bevrijdingsle ger liet gisteravond weten dat de Kosovaren geen enkel docu ment hebben getekend, zo meldde de Albanese staatstele visie. Volgens Thagi willen de Kosovo-Albanezen eerst hun achterban raadplegen. Volgens hem stemmen de Albanezen wel in met het principe-akkoord, maar onder voorwaarden. De partijen zijn het volgens de Contactgroep voor het voorma lige Joegoslavië eens over een substantiële autonomie' voor Kosovo, onder meer wat betreft vrije vei-kiezingen, de regering, de mensenrechten en een rechtsstelsel. Het voorlopige akkoord voorziet in een 'bepa ling over een ontmoeting na drie jaar', maar het woord Teferen- dum' komt in de tekst niet voor. DEN HAAG - Minister Apothe ker van Landbouw wil toch met de organisaties van varkens houders praten over een scha devergoeding voor de inkrim ping van hun veestapel. Hij zei dit gisteren in reactie op de uit spraak van de president van de rechtbank in Den Haag. be rechtbank oordeelde dat de len in de varkenswet, die gaan over inkrimping van de stapel, voorlopig buiten werking moe ten worden gesteld, De minister zal de onderhande lingen mét beide landbouwor ganisaties voeren. Dat is opmer kelijk, omdat de rechter gis teren alleen de NW in het gelijk stelde. Die had ook om opschoi*- ting van de wet gevraagd. LTO- Nederland eiste alleen een scha devergoeding. De gesprekken met de organisa ties gaan voorlopig alleen over de korting die al is toegepast toen de wet in werking trad, een Inkrimping per bedrijf met tien procent. Apotheker streeft er naar om de resterende korting van 10% niet door te laten gaan. LTO en de NW accepteren de uitnodiging van Apotheker om vandaag te praten over de var kenswet. Een schadevergoeding gaat de overheid volgens de Boerenorganisaties al snel en kele honderden miljoenen gul dens kosten. De WD wil de Tweede Kamer teiugroepen van reces voor een spoeddebat over de varkenswet. GPD/ANP zie ook pagina 2 door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De jacht opzichters Han van Vossen en Wim van der Male van de Wild beheereenheid Tholen/Sint Philipsland hebben maandag en dinsdag op een bouwland ten zuidwesten van Sint-Annaland achtendertig dode ganzen en andere oorzaken ook niet uit. Zo zou de sterfte het gevolg kunnen zijn van vogelcholera; een zeld zame ziekte die acuut de kop op kan steken bij voedselgebrek of overbevolking. „Maar voor mij is het duidelijk. Er is sprake van vergiftiging." Van Vossen noemt het moedwil lig gebruiken van gif om vogels van landbouwgrond te weren een 'trieste zaak'. „Jacht is se lectief, maar in dit geval is geen sprake van selectie. Hier zeg je eigenlijk: ik duld helemaal niets op mijn grond." De georganiseerde landbouw veroordeelt vergiftiging, rea geert Thools ZLTO-man E. Ha- ge. „Maar ik sta er verstomd van als dat anno 1999 nog zou ge beuren, want de hele samenle ving zit op je handen te kijken", aldus Hage. Het claimen van wildschade is in zijn ogen, hoe wel tijdrovend, een beter alter natief. Bliksem of ziekte lijkt hem meer voor de hand liggend. Meer slachoffers Van Vossen vreest de komende dagen meer slachtoffers aan te treffen. Enkele kadaver waren aangevreten door aasetende vo gels.Ook zij hebben kans om ziek te worden. Bovendien lo pen hazen op datzelfde stuk grasland risico. Voor beide op zichters reden om de zoektocht de komende twee dagen vooit te zetten. De dode vogels, die thuis bij de Stallandse jachtopzichter liggen opgeslagen, worden vrij dag door een destructiebedrijf opgehaald. Uitslag van het on derzoek door de AID wordt vol gende week verwacht. een prachtige, makkelijke vetplant. Staat graag op een lichte en zonnige plek in huis en behoeft ook nog eens weinig water. Keuze uit verschillende soorten. Han van Vossen bij de dode vogels. foto Willem Mieras HET GROENE WARENHUIS Openingstijden: maandag tot en met zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1