Meer kassen Sirjansland onzeker Steun gemeente voor jeugdsoos Renesse PZC PZC Schouwen zit met belastingniveau in de middenmoot Wind wordt paardentransport fataal B en W maken eind aan stroomstoringen haven Scharendijke zeeland 11 Rechter vindt veertig hectare in strijd met het Rijksbeleid dinsdag 23 februari 1999 door Marcel Modde SIRJANSLAND - Het is nog ab soluut onzeker of er een verdere uitbreiding van glastuinbouw bij Sirjansland komt. Naar oor deel van president T. Damsteegt van de Middelburgse rechtbank bestaat er geen bezwaar tegen concentratie van het kassen complex in een gebied van twin tig hectare omvang. Verdubbe ling van dat oppervlak (zoals de gemeente Schouwen-Duive- land wil) is echter in strijd met het Rijksbeleid en moet daarom buiten beschouwing worden ge laten. Damsteegt komt tot die conclu sie in zijn schriftelijke motivatie bij zijn uitspraak in de schor singsprocedure, die was aange spannen door tegenstanders van de uitbreidingsplannen. De zeven omwonenden en de cul tuurbeschermingsvereniging Stad en Lande eisten vernieti ging van de door de gemeente verleende bouwvergunning voor drie nieuwe glastuinders in de polder bij Sirjansland. Inclu sief de geplande bedrijfsver dubbeling van de al aanwezige komkommerkwekerij krijgt het kassencomplex daarmee een oppervlakte van ruim twintig hectare. De tegenstanders vre zen hinder en vinden dat het open landschap op een ontoe laatbare manier wordt aange tast De gemeente heeft een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding die vestiging van veertig hectare glastuinbouw oostelijk van het dorp mogelijk moet maken. Ook de provincie schepte in het in 1997 aangepas te Streekplan ruimte voor een complex van die omvang. Bij de behandeling van het daaraan verbonden voorontwerp-be stemmingsplan, hebben de Rijksvertegenwoordigers in de Provinciale Planologische Vla gestolen TERNEUZEN - Een 36-jarige inwoonster van Gent werd maandagochtend betrapt toen zij uit een winkel aan de Terneu- zense Arsenaalstraat een pakje vla wegnam. De vrouw werd .verhoord en mocht, met een I dagvaarding op zak, weer naar I huis. Commissie (PCC) te kennen ge geven dat het Streekplan op dit punt nog van hogerhand dient te worden beoordeeld. Dam steegt benadrukt dan ook dat de inspecteur Ruimtelijke Orde ning alleen akkoord is gegaan met de onderhavige twintig hectare en dat daaruit aller minst mag worden afgeleid dat vanzelfsprekend ook wordt in gestemd met een verdere uit breiding. Faillissement De rechtbankpresident vindt wel dat de gemeente en provin cie zorgvuldig hebben gehan deld bij de totstandkoming van de huidige plannen. Bovendien is volgens hem 'voldoende aan nemelijk geworden dat de be trokken bedrijven een groot (economisch) belang hebben bij het vinden van een meuwe ves tigingsplaats', omdat de moge lijkheden daartoe elders in den lande beperkt zijn. Tijdens de zitting op 9 februari werd van verschillende kanten duidelijk gemaakt dat voor de nieuwkomers faillissement dreigde bij schorsing van de bouwvergunning, aangezien ze de gronden bij Sirjansland reeds hebben gekocht en al de nodige voorbereidingen hadden getroffen voor verplaatsing van hun activiteiten van het west- land naar Schouwen-Duive- land. ,,Het provinciale en gemeente lijk planologische beleid zijn - al geruime tijd - gericht op de totstandkoming van een glas- tuinbouw-concentratiegebied. In het betrokken gebied zijn reeds een aantal glastuinbouw bedrijven (acht hectare, red.) gevestigd, zodat thans geen sprake meer is van de inbreuk op een volledig open landschap en de toevoeging van de thans in geding zijnde bedrijven leidt niet tot een totale omvang van de glastuinbouw welke in strijd is met het van Rijkswege voor gestane beleid", aldus Dam steegt. De door de tegenstan ders gevreesde lichthinder van de kassen, is een aspect dat naar inschatting van de rechter dient te worden betrokken in de mi lieuvergunningen. Jeugdsoos The Basement is een welkome voorziening voor jongeren in Renesse. a rch i eff oto PieterHonhoff door Ali Pankow RENESSE -Jeugdsoos The Basement in Renesse krijgt subsidie van de gemeente Schouwen-Duiveland om de begroting voor dit jaar sluitend te krijgen. De ge meente is bereid het geschatte exploita tietekort van 2780 gulden bij te passen. Deze jeugdsoos in Renesse past immers in het jeugdbeleid van de gemeente. In dat beleid wordt veel belang gehecht aan nieuwe initiatieven voor jongeren van twaalf tot achttien jaar. De jeugd in deze leeftijdscategorie vormt exact de bezoekersgroep van The Base ment. De jongerensoos in Renesse is ge vestigd in de benedenruimte van het dorpshuis, waar voorheen de peuter speelzaal zijn onderkomen had. Peuter speelzaal De Duinkonijntjes kreeg ech ter een eigen gebouw vlakbij de openbare basisschool. De ruimte aan de achterzij de van het dorpshuis bleek prima ge schikt voor een jongerensoos. Enthousiast Het bestuur van de Stichting Jeugdcen trum Our Happy Place maakte zich sterk voor de start van deze jongerensoos. „The Basement is onze eerste activiteit, maar daar blijft,het in de toekomst mis schien niet bij", zegt voorzitter Adrie de Rover. Zij is enthousiast over het functio neren van deze soos die vorig jaar maart van start is gegaan. Er staan 35 leden geregistreerd. Zij beta len contributie en krijgen dan met hun seizoenpas doorlopend toegang tot de soos. Naast contributie ontvangt het bestuur met enige regelmaat giften van sponsors die deze jeugdactiviteit een warm hart toedragen. Bij elkaar is dat nog niet toe reikend om de begroting sluitend te krij gen. Voorzitter De Rover is blij dat de ge meente bereid is de helpende hand toe te steken. Dit jaar wordt het exploitatiete kort nog betaald uit de post incidentele subsidies. Voor 2000 zal het subsidiever zoek structureel worden opgenomen in het welzij nsprogramma. The Basement heeft een eigen jeugdbe- stuur van vijf jongeren. „Zij regelen zo veel mogelijk zelf de zaken en het stich tingsbestuur houdt toezicht op afstand", zegt Rover. De jongeren hebben ook zelf de ruimte geschilderd en ingericht. De soos is elke vrijdagavond geopend en trekt gemiddeld dertig bezoekers. Er is altijd muziek, er wordt gedanst en er worden spelletjes gespeeld Af en toe worden er ook filmavonden gehouden en voorlichtingsavonden gegevenZo gaf de brandweer een toelichting over brand preventie en heeft een politieagent uitleg gegeven over conflictbeheersing. Fonds bedeelt Acht-maartteam ZIERIKZEE - Het Acht-maartteam Schouwen-Duiveland krijgt na een eerdere afwijzing toch tweeduizend gulden sub sidie van het Anjerfonds Zeeland voor het uitgeven van de verhalenbundel 'Vrouwen schrijven geschiedenis'. Dit boekje wordt uitgegeven ter gelegenheid van de viering van de Inter nationale Vrouwendag. Het Anjerfonds wees het verzoek om een financiële bijdrage aanvankelijk af omdat de verhalen bundel geen cultureel aspect zou hebben, maar uitsluitend als een sociaal-maatschappelijke activiteit moest worden be schouwd. Het Acht-maartteam maakte bezwaar tegen die beoordeling en voerde aan dat deze bundel een bijdrage levert aan het cul turele erfgoed van Nederland en van Zeeland in het bijzonder. Het Anjerfonds ging alsnog om. Inbraken in Goes GOES - Inbrekers zijn het afgelopen weekeinde nogal actief geweest in de Goese Zonnebloemstraat en omgeving. Eerder al werden inbraken gemeld in het kantoor van de PZC/Beve- lander en de stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelde- regio Maandag bleek dat meerdere panden aan de Zonnebloemstraat door inbrekers zijn bezocht. Zo werd er in gebroken in een bedrijfspand aan de Voorstad in Goes en is bij de politie aangifte gedaan van inbraken in een bedrijfs pand en een uitzendbureau aan de Zonnebloemstraat. De kluis van de stichting Maatschappelijk Werk werd meegeno men. Verder is slechts in één geval een klein geldbedrag buitge maakt. De andere bedrijven missen niets. Urnenmuur Reimerswaal KRUININGEN - Op verzoek van de gemeenteraad willen burgemeester en wethouders van Reimerswaal onderzoeken of er in de gemeente behoefte is aan een urnenmuur. Daarvoor worden in eerste instantie de begrafenisondernemers in de gemeente gepolst. Zij moeten aangeven of him klanten prijs zouden stellen op een plek waar een urn, met daarin de as van een overledene, bijgezet zou kunnen worden. Oud papier houdt VVD bezig MIDDELBURG - De WD-raadsfractie in Middelburg heeft het college van B en W opheldering gevraagd over het ophalen van oud papier. Onlangs werd bekend dat het Rijk overweegt om belasting te vragen van verenigingen die oud papier inza melen. Volgens de liberalen is zo'n plan uitermate slecht voor de verenigingen en voor de gemeenten en inwoners. De WD wil onder meer weten hoeveel het de Middelburgers gaat kos ten als de gemeente oud papier gaat inzamelen en afvoeren. Daarnaast vragen de liberalen of het college van plan is om samen met andere Zeeuwse gemeenten aan te kloppen in Den Haag. Brand effectief geblust GRIJPSKERKE - Een brandweeroefening in Oostkapelle werd maandagavond levensecht, toen in de kazerne een hulp verzoek binnenkwam vanuit een woning aan de Oostkapelse- weg in Grijpskerke. Enkele minuten na de melding stond de voltallige bezetting van de post Grijpskerke, twaalf man sterk, aan de deur om een smeulende matras te blussen. De bewoners waren even na achten gealarmeerd door brand lucht en rook, afkomstig van de bovenverdieping. In de slaap- kamer bleek een matras te smeulen; vermoedelijk door kortsluiting in een elektrische deken. Met één straal uit de tankautospuit werd het vuur gesmoord. Van matras en bed was weinig meer over. De totale schade wordt geschat op en kele duizenden guldens. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Niet echt duur, raaar ook niet opvallend goed koop. Voor wat betreft de ge meentelijke belastingen en heffingen zit Schouwen-Duive land in de middenmoot, verge leken met de andere Zeeuwse gemeenten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Klaverblad. De reinigingsheffing is op Schouwen-Duiveland behoor lijk hoog. Gemiddeld over heel Zeeland prijkt een bedrag van 379,34 gulden op het aanslag biljet. Schouwen-Duivelanders betalen 400 gulden. Een fors verschil met een paar jaar gele den toen op het eiland gemid deld 324 gulden reinigingshef fing moest worden neergeteld. Het meest betalen de Goesena- ren (444 gulden), terwijl de in woners van Oostburg het goed koopst uitzijn (283 gulden). Een REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl verschil van 57 procent. Als het gaat om rioolrecht zit Schou wen-Duiveland onder het Zeeuwse gemiddelde. Op het ei land wordt 100 gulden in reke ning gebracht, terwijl het ge middelde op 130 gulden ligt. Hier is de kloof tussen duur en goedkoop nog veel groter. In Middelburg dient de burger 274 gulden neer te tellen, terwijl in woners van Kapelle voor 60 gul den klaar zijn. Herindeling De onroerende-zaakbelasting (OZB) ligt met 12,51 gulden voor woningeigenaren/gebrui kers op Schouwen-Duiveland onder het Zeeuwse gemiddelde van 15.55 gulden. Voorde herin deling waren de onderlinge ver schillen tussen de zes Schou- wen-Duivelandse gemeente fors. Westerschouwen was met 13,50 gulden het goedkoopst. In centrumgemeente Zierikzee gold het hoogste tarief: bijna twintig gulden. Sas van Gent springt er wat be treft het OZB-tarief met 19,95 gulden in negatieve zin uit. In Goes is de burger nog duurder uit, maar dat komt omdat daar in het OZB-tarief de riool- en hondenbelasting is onderge bracht. Inwoners van Oostburg wrijven zich in de handen: wo ningeigenaren/gebruikers zijn daar niet meer dan 8,90 gulden kwijt. Tussen de Zeeuwse waterschap pen zitten behoorlijke onderlin ge verschillen. Waterschap Het Vrije van Sluis stuurde volgens de onderzoe kers in 1998 aan de inwoners van haar werkgebied een aan slag verontreinigingsheffing van 405 gulden. Dat is een stuk boven het Zeeuwse gemiddelde van 334,50 gulden. Waterschap Zeeuwse Eilanden - waaronder Schouwen-Duiveland valt - re kent 297 gulden. Voorlichting Als het gaat om klantvriende lijkheid valt er volgens het Kla verblad nog veel winst te beha len. Gepleit wordt voor meer en betere voorlichting, een betere spreiding en het toepassen van een uniforme kwijtscheldings regeling. Nu is het nog zo dat sommige gemeenten mensen die een heffing niet kunnen betalen, het bedrag volledig kwijtschel den, terwijl elders een percenta ge van 95 procent wordt gehan teerd. Een foto van Zijpe in zijn glorietijd. Er schijnt een ongeluk te zijn gebeurd want men is kennelijk bezig een ge zonkenschip te bergen. De ko- len waarmee het schip moge lijk geladen was, werden reeds door de afgebeelde kraan ge lost. Wanneer zal het geweest zijn? Wel, iti elk geval voor 6 novem ber 1924, want op die storm- Schouwen-Duiveland in oude ansichten zondag is de loods die hier op de foto staat omver gewaaid en niet meer herbouwd. Maar er verdween nog meer op 'Ziepe' want de andere gebouwen van de RTM (Rotterdamsche Tramweg Maatschappij) kregen zware oorlogsschade, die tot hun ondergang leidde. De tramremise werd geleide lijk door woonwagenbewo ners gesloopt en de woonhui zen van het RTM-personeel moesten in 1943 op last van de bezetter worden afgebroken. Het huis van de havenmeester iverd weggebombardeerd evenals de huizen langs de trambaan. De veerdienst op Numansdorp werd gestaakt toen de aangelegde Grevelin- gendam deze dienst overbodig maakte. Correspondentie over deze ru briek kan worden gevoerd met: C. Pols, postbus 30. 4300 AA, Zierikzee. door René Schrier GOES - Met name in de Oosterschelderegio hebben harde windstoten maandagavond voor problemen gezorgd. Zo was de Zee- landbrug was tussen 18.10 en 20.15 uur af gesloten voor alle verkeer door een eenzij dig ongeval van een auto met een geladen paardentrailer. De 27-jarige bestuurster uit Nieuwdorp, die uit de richting van Schouwen-Duiveland kwam, verloor vermoedelijk door de harde wind de macht over het stuur. De auto en trailer schaarden en kwamen op hun kant op de brug te liggen. De brandweer uit Zierikzee heeft, met as sistentie van een dierenarts, het paard uit zijn benaderde positie bevrijd. Een veehan delaar heeft ervoor gezorgd dat het gewon de paard weer veilig in een weiland terecht kwam. Rijkswaterstaat heeft samen met de politie het verkeer omgeleid. De politie onderzoekt nog op welk tijdstip het maandagavond verboden was met aan hangwagen de Zeelandbrug op te rijden. Zij vraagt daarom mensen die om zes uur het rode licht hebben zien branden bij restau rant De Zeelandbrug zich te melden (0111- 414055) In Westerschouwen kwam de brandweer in actie voor twee bomen die om waren ge waaid. Om 18.30 uur lag er een boom in Re nesse over de Oosterenbanweg en om 19.00 uur gebeurde datzelfde in Haamstede op de Strandweg. Met een kettingzaag zijn beide blokkades verwijderd. Dak In de buurtschap Oud-Sabbinge bij Wol- phaarsdijk werd rond kwart voor zeven de dakbedekking van een huis aan de Prins Bernhardstraat afgeblazen. De bewoners van het pand, de familie Van Waarde, zijn op vakantie. Buurvrouw B. Paauwe: „We waren met de computer bezig met een routeplanner. We hoorden een enorm lawaai. Eerst dachten we dat er iemand tegen onze auto reed. Maar toen we op straat keken zagen we een stuk dakbedekking liggen. Het bleek afkomstig van het dak van de buren." Ongeveer een jaar geleden was het dak ver nieuwd. Het stuk dak dat er afwaaide is een lap bitumen van ongeveer 60 vierkante me ter. Het waaide over de nok van het dak heen en belandde op een ander deel van het dak dat met pannen was bedekt. Ook het dak van de buren liep enige schade op. De brandweer arriveerde met een hulpver leningsvoertuig en een ladderwagen uit Goes en de met de brandweerauto uit Wol- phaartsdijk. Eerst is de weggewaaide lap van het dak gehaald. Daarna zijn verschil lende pannen weer teruggelegd en is een stuk zeil aangebracht op de plaats waar de bitumen had gezeten. Met hulp van de buren is maandagavond ge probeerd in contact te komen met familie van de bewoner van het pand. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Er moet snel iets gebeuren aan de elek trische installatie van het zui delijke deel van de jachthaven in Scharendijke. De capaciteit is te klein, waardoor er regelma tig storingen optreden en dat deel van de jachthaven zonder stroom zit. De tachtig ampère zware hoofd- zekering van de elektrische in stallatie kan het allemaal niet meer aan. Vooral op hoogtijda gen, als de jachthaven flink vol ligt, leidt dat tot problemen. De één heeft stroom nodig voor zijn koffiezetapparaat, de andere wil een elektrisch kacheltje in bedrijf stellen. Alles bij elkaar vraagt dat zoveel stroom, dat de stop doorslaat. Gevaarlijke situaties Daar komt bij dat in de praktijk blijkt dat er te weinig aansluit- punten zijn voor de ligplaats- houders. Dat leidt tot gevaarlijke situaties, omdat jachteigenaren met behulp van eigen - vaak met beveiligde - verdeeldozen stroom aftappen. Kortom, een ongewenste ont wikkeling, aldus burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland. Bovendien bestaat volgens B en W het risico dat gebruikers de gemeente aansprakelijk stellen voor schade als gevolg van de gebrekkige elektrische installa tie. Om verdere ellende te voor komen, stelt het college de ge meenteraad voor de installatie uit te breiden. Er moet een Bijeenkomst Agrarisch S-Duiveland KERKWERVE - Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) houdt donderdagavond 4 maart in dorpshuis Zuudende in Kerk- werve de algemene ledenverga dering. Na het huishoudelijk deel van de agenda geeft M. Mostert een inleiding over zorgboerderijen. Daarna geeft directeur J. Belt man van de Rabobank Schou- wen-Zierikzee een uiteenzet ting over de toekomst van de landbouw op Schouwen-Dui veland en de rol van de indivi duele (landbouw)ondememer. De vergadering begint om 20.00 uur. zwaardere hoofdzekering (125 ampère) worden geïnstalleerd en het aantal aansluitpunten dient met zestig te worden uit gebreid. Dat karwei vergt een investe ring van 91.000 gulden. Het geld kan worden geput uit het reser vefonds onderhoud jachthaven. In die pot zit volgens het college voldoende geld. De verbetering van de elektrische installatie heeft invloed op de onderhouds- begroting. Bij Delta Nutsbe drijven moet een grotere meet- inrichting worden gehuurd en dat kost per jaar 1645 gulden extra. Het collegevoorstel prijkt op de agenda van de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering, die donderdag 4 maart om 19.30 uur begint in Theater Mondragon in Zierikzee. BR O UWER SHAVEN Vlooienmarkt - Boeken, speel goed, platen en huishoudelijke zaken. Dat en meer wordt zater dag 27 februari ter verkoop aangeboden op de vlooienmarkt in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De vlooienmarkt wordt gehouden in de grote zaal van het Tonnenmagazijn en ge combineerd met een hobby- en creatiefbeurs. Naast poppen en beren vinden bezoekers daar ook driedimensionale schilde rijen, kaarten en brooddeeg. De beurs is geopend van 9.30 tot 16.00 uur. B URGH-HAAMSTEDE Feestavond DFS - Sportvereni ging DFS in Burgh-Haamstede houdt vrijdagavond 5 maart in dorpshuis De Schutse de jaar lijkse feestavond met toneel, verloting en bal na. De eigen to neelgroep De Hutspot voert de klucht Alweer vals alarm van Erik Bok op. De dansmuziek wordt verzorgd door de gebroe ders De Vrieze. Voorafgaand aan deze feestavond wordt de klucht op zaterdagmiddag 27 februari al gespeeld voor oude- ren uit de regio, eveneens in De Schutse, aanvangstijd: 14.00 uur. RENESSE Klaverjassen - Klavex-jasvereni- ging Trouw moet blijven houdt op zaterdag 6 maart om 20.00 uur een klaverjasavond in het Dorpshuis in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37