Ultimatum Kosovo verlengd Brussel bevriest landbouwbudget A 2 ïf 11111' 4 WEKEN Mannen kunnen baby's krijgen Wintersporters met helikopter bevrijd Doden bij onlusten Irak na moord op ayatollah Al-Sadr Schietend weg uit bank Sas van Gent I Dakloos door windvlagen Kabila ontbindt regering Congo VOOR 16,00 w/mmtmmi Bustrip breekt ijs aartsvijanden NAVO-landen verdeeld over strafexercitie tegen Servië Akkoord verbijstert Antwerpen Feyenoord standvastige leider 1-^ I QO W 7 Kwijtraken van foto's onmogelijk Dankzij dikker Kodak Royal Papier Winterse buien Wisselend bewolkt en winterse buien, sommige met onweer en zware windstoten. Maxima 5 graden. 242e jaargang no. 44 maandag 22 februari 1999 losse nummers 1,80 Uw afdrukken krijgen vakkundige aandacht Uw afdrukken binnen 1-UUR klaar Desgewenst óók Budget print FOTO VERSCHOORE Soes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee door Mare Peeperkorn LUXEMBURG - De Europese Commissie is gewonnen voor het bevriezen van de landbouw uitgaven van de Europese Unie. Geheel onverwacht nam Com missievoorzitter Santer gister avond afstand van zijn eerdere voorstellen, die deze uitgaven nog gevoelig lieten stijgen. Ne derland is zeer ingenomen met de ommezwaai, waardoor het Europese budget de komende jaren ruim veertig miljard gul den lager kan uitvallen. Voor de boeren die vandaag massaal naar Brussel komen om te demonstreren, is de nieuwe opstelling van de Commissie een bittere pil. Het bevriezen van de landbouwuitgaven tus sen 2000-2006 op het niveau van 1999, verhoogt immers de kans dat zij nog meer moeten inleve ren. Deze week vergaderen de EU- ministers van Landbouw over de toekomst van het Europese landbouwbeleid. Met de plotse steun van de Commissie, komt het handhaven van de land bouwuitgaven op bijna negen tig miljard per jaar steeds dich terbij. Nederland dringt al maanden op deze nulgroei (geen extra uit gaven) aan. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken, die gisteravond zijn EU- collegas ontmoette, wuifde Santer dan ook alle lof toe. ,,De Commissie beweegt naar de Ne derlandse positie. Een aantal EU-lidstaten zal deze beweging zeker als "omvallen' beschou wen", analyseerde de bewinds man. Met name de zuidelijke landen betalen de tol voor het bevriezen van de landbouwuit gaven. Santer bevestigde desgevraagd dat de Commissie afstand neemt van haar oorspronkelijke voorstellen. „Wij bewegen in derdaad in de richting van sta bilisatie van het landbouwbud get. Dat is nodig om een compromis te vinden", aldus de Commissievoorzitter. Dat com promis moet eind maart bereikt worden als de EU-regeringslei- ders in Berlijn bijeen komen om de financiering van de EU in de toekomst vast te stellen. De landbouwuitgaven beslaan bij na de helft van het totale EU- budget. Steunfondsen Nederland grijpt de EU-top in Berlijn aan om de betalingen aan de EU met 1,3 miljard te verlagen. Zelfs als de land bouwuitgaven niet verder groeien, is deze doelstelling van het kabinet uiterst ambitieus. Staatssecretaris Benschop van Buitenlandse Zaken, die Van Aartsen vergezelde in Luxem burg. wees er echter op dat Commissie ook bij de verdeling van de regionale steunfondsen, die eenderde van het EU-budget uitmaken, steeds meer de kant van Nederland lijkt te kiezen. GPD zie ook pagina 7 van onze redactie binnenland NOORDWIJK - Door de flinke windvlagen aan de kust van Noordwijk zijn gisteravond vijftien gezinnen van een nieuw- bouvvflat aan de Zandbank in de wijk Vinkenveld dakloos ge worden. De gezinnen zijn geëvacueerd en voorlopig ondergebracht in de brandweerkazerne in Noordwijk. De ongeveer veertig be woners zullen later hun intrek nemen in één van de vele hotels in Noordwijk of bij familieleden. Niemand raakte bij het voorval gewond. ANP WÊÊlÊÊEÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊtÊÊÊÊHIÊM van onze redactie buitenland DAMASCUS - Bij onlusten in Iraakse steden uit protest tegen de moord op een hoge sjiïetische geestelijke zijn zaterdag 'vele doden en gewonden' gevallen. Alleen al in de wijk Saddam Ci ty in Bagdad hebben Iraakse troepen vijftien mensen gedood. Dat hebben Iraakse oppositie groepen in Londen en Damas cus gisteren gemeld. Ayatollah Mohammed Sadeq al-Sadr en diens twee zonen werden al in de nacht van don derdag op vrijdag vermoord, maar het nieuws werd pas za terdag bekendgemaakt. De aya tollah was de hoogste sjiïetische geestelijke in Irak. Honderden mensen gingen de straat op in sommige wijken van Bagdad en de steden Thawra, Kazimiya en Al-Shulla. Eenhe den van de Iraakse Republi keinse Garde hebben volgens de oppositiegroepering Thawra omsingeld, waar diverse doden en gewonden zouden zijn geval len. De ongeregeldheden zou den daar nog voortduren. Ook in andere steden, zoals het Zuid- Iraakse Najafwas het onrustig. In de verklaring van de Iraakse autoriteiten heet het dat vijan den van Irak achter de aanslag hebben gezeten. De daders 'wil den tweedracht zaaien binnen het verenigde Iraakse volk', al dus het ministerie van Informa tie. Er zouden al arrestaties zijn verricht Vanuit de Iraanse hoofdstad Teheran beschuldig de de Iraakse oppositie Bagdad er echter van zelf achter de moorden te zitten? Al-Sadr gold als een van de KINSHASA - De Congolese president Kabila heeft zaterdag zijn kabinet ontbonden om de eenheid en de democratie in het land te bevorderen. Een rege ringswoordvoerder heeft dit gisteren gemeld. De regering blijft demissionair aan tot een nieuwe regering is benoemd. Volgens woordvoerder Yerodia vaardigde Kabila het decreet uit met het oog op de oorlog waar mee het land wordt geconfron teerd. AP meest invloedrijke sjiïetische leiders van Irak. Hij had zijn thuisbasis in de zuidelijke stad Najaf, traditioneel een bolwerk van sjiieten. Vorig jaar werden daar al twee vooraanstaande re ligieuze figuren met geweld om het leven gebracht. Afgelopen januari ontsnapte een andere geestelijke ternauwernood aan een aanslag. AFP/RTR/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 MÊÊÊÊÊ^ÊM van onze redactie buitenland LONDEN - Er is geen enkele reden waarom mannen geen kinderen kunnen krijgen. Art sen zijn in staat een embryo mét moederkoek in de buik van de man te implanteren om na negen maanden het kind via een keizersnede te halen. In vitro fertilisatie-pionier Ro bert Winston vergelijkt de mannelijke zwangerschap met de buitenbaarmoederlijke zwangerschap bij vrouwen. Onlangs bewees een Engelse vrouw dat de baarmoeder niet noodzakelijk is voor de ont wikkeling van het embryo. Zij bracht succesvol een gezond buitenbaarmoederlijk kind ter wereld. Haar foetus had zich vastgezet aan de dikke darm. Het is de placenta die een vrucht de hormonale omgeving biedt die het nodig heeft. Zwangere mannen zijn ook aangewezen op hoge doses vrouwelijke hormonen. Hier door bestaat de kans dat zij borsten ontwikkelen. Deson danks verwacht Winston dat een kleine groep kinderloze pa ren interesse zal tonen. „Dit verhelpt een onrechtvaar dig biologisch gegeven. Als een vrouw zwanger wil raken, dan hoeft zij sléchts een man dron ken te voeren. Een man met een kinderwens moet gaan pleiten bij een vrouw", aldus John Ba ker, socioloog aan de universi teit van Brighton en lid van Fa milies Need Fathers. ANP Toeristen in Grindelwald worden met een helikopter van het Zwitserse leger geëvacueerd. foto Lukas Lehmann/EPA van onze redactie buitenland ZÜRICH - Tientallen Nederlandse win tersporters zijn het afgelopen weekeinde met een helikopter uit ingesneeuwde win tersportgebieden gehaald. Met achterla ting van de eigen auto en de meeste baga ge zijn ze vervolgens per openbaar vervoer naar Nederland teruggereisd. Honderden andere ingesneeuwde Neder landers hebben ervoor gekozen het ver blijf te verlengen tot de weg weer begaan baar is. Weerkundigen verwachten voor de komende dagen opnieuw sneeuwval, met name in het Oostenrijkse Vorarlberg waar veel Nederlandse toeristen zitten. Onder degenen die het afgelopen week einde uit hun geïsoleerde positie werden gehaald behoorden ook koningin Beatrix en prins Claus. Een hefschroefvliegtuig haalde koningin en prins zaterdag in hun vaste Oostenrijkse wintersportoord Lech op en vloog hen naar een naburig vlieg veld, vanwaar het paar zonder problemen naar Nederland kon reizen. De barre winterse omstandigheden leid den gisteren tot vele tientallen kilome terslange files in Zuid-Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland en de Franse Alpen. Maar onder de tienduizenden winterspor ters die op hun vakantiebestemming of te rug naar Nederland probeerden te komen, hebben zich volgens de ANWB-alarmcen- trale geen grote ongelukken voorgedaan. „Ze hebben zich blijkbaar goed voorbe reid, aldus een woordvoerder. De ANWB verkocht de afgelopen week zelfs 15.000 sneeuwkettingen; vorig jaar waren dat er rond de krokusvakantie 4.000. Gisteravond waren nog een aantal grens overgangen en een groot aantal Bundes- strassen in de wintersportlanden gesloten voor verkeer en waren tientallen ski-oor den in de wintersportlanden onbereik baar. Het lawinegevaar is de afgelopen dagen door de aanhoudende sneeuwval flink gestegen. Het wintersportoord Hin- terhornbach werd gisteren uit voorzorg geheel ontruimd. Lawines Twee lawines hebben gisteravond rijf tot tien chalets bedolven in de dorpen Villa en La Sage in de buurt van de Zuid-Zwitser- se stad Sion. De politie heeft twee mensen kunnen bevrijden, maar zij vreest dat er nog verscheidene anderen onder de sneeuw liggen. Andere lawines kostten een 25-jarige bergbeklimmer in het Itali aanse Aostadal het leven. Delen van de Rijn werden in Zwitserland, Frankrijk en Duitsland afgesloten van wege de hoge waterstand door smeltwa ter. Een vrouw verdronk in een buiten de oevers getreden rivier in de Elzas in Oost- Frankrijk. GPD/DPA/AFP Een bustrip van de Indiase premier Vajpayee 0) naar zijn Pa kistaanse ambtsgenoot Sharif heeft gisteren het ijs gebroken tussen beide aartsvijanden. Ze sloten een overeenkomst die het gebruik van kernwapens beperkt. Maar een ech te doorbraak bleef uit vanwege Kasjmir, het gebied JT waar India en Pakistan al vijftig jaar om strijden. In de haven van Antwerpen is met ontzetting gereageerd op het loslaten van de koppeling tussen de 'Antwerpse' en 'Rot terdamse' loodstarieven. Volgens de Antwerpse au toriteiten heeft de Vlaamse regering de economische belangen van de haven verkwanseld. Feyenoord heeft de titelaspiraties gisteren verder onder streept. De Rotterdamse ploeg versloeg PSV zonder al te veel moeite: 3-1. PSV-doelman Ronald Waterreus kreeg in het duel de rode kaart, nadat hij uitblinker Julio O Cruz onderuit had gehaald. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 door Cees van Zweeden RAMBOUILLET - Een ernstig verdeelde Con tactgroep voor ex-Joego- slavië (vijf NAVO-landen plus Rusland) heeft dit weekeinde besloten het ultimatum aan Serviërs en Albanezen tot morgen 15.00 uur te verlengen. Het ultimatum verstreek zater dag zonder dat de partijen, die in het Franse Rambouillet on derhandelen over vrede in Kos ovo, het eens waren geworden. Een aantal leden van de Con tactgroep weigerde echter de yerenigde Staten te volgen in een bombardement op Servfë be Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, legde zaterdag de schuld voor het vastlopen van de top bij de Serviërs. Maar haar collega's van Rusland, Italië en Groot- Brittannië waren het daarmee met eens. „Belgrado aanvaardt de grondwettelijke regeling voor een autonoom Kosovo, maar de Kosovaren weigeren hun handtekening daaronder te zetten", zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Cook, gisterochtend. „Onder die om standigheden zijn luchtaanval len niet zinvol." Groot-Brittannië, dat op een Italiaanse basis acht Harrier- vliegtuigen paraat houdt, is één van de landen die aan een aan val op Servië zou meedoen. Zon der Britse deelname wordt een strafexercitie tegen het regime van de Joegoslavische president Milosevic onhaalbaar geacht. De Serviërs hebben het plan voor een autonoom Kosovo in grote lijnen geaccepteerd. Zij blijven zich echter verzetten te gen de stationering van 30.000 NAVO-troepen in de provincie. De Albanezen eisen de aanwe zigheidvan deze NAVO-troepen om toe te zien op de uitvoering van het autonomieplan. Maar tegelijkertijd heeft de Albanese delegatie in Rambouillet pro blemen met onderdelen van het plan. Grootste struikelblok voor de Albanezen is de beoogde ont binding van het Kosovo Bevrij dingsleger U£K, dat voor volle dige onafhankelijkheid vecht. Krachtens het plan van de Con tactgroep moeten de bijna 15.000 gewapende strijders van het U£K worden ontwapend. De UQK-delegatieleden in Rambouillet weigeren dat. De Albanezen hebben ook proble men met de instelling van een tweede kamer van het parle ment dat de autonome provincie moet besturen. Elk van de ver schillende etnische groepen die in deze kamer vertegenwoor digd zouden zijn, zou een veto recht hebben. Omdat één van die groepen Servisch zou zijn. zouden de Serviërs iedere poli tieke besluitvorming kunnen blokkeren. Hoe grimmig de onderhandelin gen zijn, bleek zaterdag toen U£K-delegatieleider Thaci uit de school klapte. Thaci zei dat één van de Serviërs had ge dreigd hem te 'doden' als de Al banezen niet zwichtten. De onderhandelingen gingen za terdag urenlang door, nadat het ultimatum om 12.00 uur was verstreken. Tegen de avond kwam Albright naar buiten, en zei: „Ik hoop dat Milosevic ein delijk wakker wordt. Het zou een ernstige fout zijn voor hem om onze bedoelingen verkeerd te begrijpen." Maar gisterochtend antwoord de de Servische president Milu- tinovic, de rechterhand van Milosevic: „Onze delegatie zal de stationering van buitenland se troepen op ons grondgebied, in welke vorm dan ook, niet ac cepteren. Dat is ons laatste woord." GPD zie ook pagina 5 door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Het Grens wisselkantoor (GWK) aan de Sasse Westkade is zaterdagoch tend even voor openingstijd overvallen. Een Franstalige man dwong twee medewerkers onder bedreiging van een vuur wapen het kantoor te openen. De employees wisten bij bin nenkomst te ontsnappen en de overvaller raakte ingesloten in het pand. Door met zijn vuur wapen het glas in de deur kapot te schieten kon hij ontkomen. De twee employees liepen rond negen uur net naar het kantoor toen zij door de overvaller wer den gedwongen het pand te ope nen. Eenmaal binnen zag een van de medewerkers kans zich zelf op te sluiten in een kamer en kon daar de politie waarschu wen. Ook de andere medewer ker wist te ontkomen naar een andere ruimte. Omdat de toe gangsdeur was vergrendeld, raakte de overvaller ingesloten in het kleine halletje van het GWK. Hij schoot met zijn vuur wapen het glas van de deur ka pot en kon zo vluchten. De da der stapte in een blauwe BMW met spoilers, met daarin nog twee of drie personen en reed vervolgens richting België. De twee employees zijn opge vangen door de traumahulp van het GWK. Regiomanager van GWK-Zuid, J. Rooymans wil niets kwijt over de overval. Na een oproep via de radio meldden zich een vijftal getui gen bij de Terneuzense politie. Volgens de medewerkers was de vluchtauto een BMW uit de 7- serie, maar een van de getuigen zegt zeker te weten dat het een BMW uit de 3-serie betreft. De politie onderzoekt of het de zelfde daders zijn die op 19 de cember het GWK in Sluis over vielen. Volgens voorlichtster M. van de Vreugde sluit de politie niets uit. De kapotgeschoten deur van het GWK. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1