Staking Duitse metaal afgewend Onduidelijkheid over dreigementen Jeltsin Gesjoemel bedreigt mozaïeken Sicilië PZC Duitse werfarbeiders vragen om stuwdam Israël vergroot veiligheidszone Leden vredesmacht gepakt na wangedrag in Sierra Leone buitenland Partijen bereiken op nippertje akkoord Scheepsslopers India krijgen vaak kanker Telefoon van president Habibie wordt afgetapt Sander José Verhage kochten gisteravond om 19.30 uur een nieuwe slaapkamer. Sojoez bijna op weg naar Mir vrijdag 19 februari 1999 van onze redactie buitenland PAPENBURG - Meer dan tien duizend mensen hebben giste ren in het Duitse Papenburg gedemonstreerd voor de her vatting van de bouw van een omstreden stuwdam in de Eems. Tot de demonstratie was opge roepen door de werknemers van de Meyer-werf in Papen burg. Met de dam in de Eems, op de grens tussen Nederland en Duitsland, kan de water stand met drie meter worden verhoogd, waardoor de werf bereikbaar wordt voor grotere schepen. Een Duitse rechtbank schortte afgelopen november de bouw van de stuwdam op, na klach ten van Duitse en Nederlandse milieugroeperingen. Ook de provincie Groningen en de wa terschappen Dollardzijlvest en Eemszijlvest hadden beroep aangetekend tegen de water kering. De Duitse bondskanselier Schroder heeft in Papenburg zijn steun betuigd aan de de monstranten. Schroder zei zich bij de Euro pese Commissie in Brussel te zullen inzetten voor de hervat ting van de bouw van de stuw dam. D PA/ANP van onze redactie buitenland FRANKFURT - Werkgevers en werknemers in de metaalindu strie in de Duitse deelstaat Ba- den-Wiirttemberg zijn het giste ren eens geworden over een nieuwe CAO. Daarmee is een einde gekomen aan de werkon derbrekingen en demonstraties die vakbond IG-Metall de afge lopen dagen veelvuldig opzette. Het akkoord volgde twee uur nadat een ultimatum van de werknemers om middernacht was verlopen en voorkwam op het nippertje dat IG-Metall zijn dreigement om een landelijke staking te beginnen uitvoerde. Met hulp van een onafhankelij ke bemiddelaar - die na weken van onenigheid bij de bespre kingen was gehaald - werden de partijen het eens over 3,6 pro- van onze redactie buitenland NEW DELHI - Waarschijn lijk een op de vier arbeiders op Indiase scheepssloperijen krijgt kanker als gevolg van voortdurende blootstelling aan giftige stoffen. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van Greenpeace. Vakbonden klagen sinds lan ge tijd over de gevaarlijke stoffen waaraan meer dan 40.000 arbeiders op twee slo perijen in Bombay en Alang worden blootgesteld. Vol gens Greenpeace-woord- voerder Nityanand Jayaram bevatten schepen gevaarlij ke stoffen die de gezondheid van bedreigen van arbeiders die schepen slopen. Op het bedrijf in Alang wordt ruim de helft van alle uit de vaait genomen schepen uit de hele wereld gesloopt om te kunnen worden hergebruikt. Volgens Jayaram valt het niet mee om de werkomstan digheden te verbeteren, doordat de meeste arbeiders arme migranten zijn, die ner gens staan geregistreerd en geen lid zijn van een bond. Blote handen Arbeiders pakken volgens Greenpeace met hun blote handen zwaar verontreinig de metalen, asbest en andere stoffen aan die op grond van het in 1989 gesloten Verdrag van Basel, waarin de regels voor het vervoer van giftig afval staan, verboden zijn. Het is aannemelijk dat een op de vier arbeiders als gevolg hiervan kanker krijgt, aldus de milieuorganisatie. Greenpeace eist inventarisa ties van alle giftige stoffen in verouderde schepen bevin den en dat de schepen wor den gesloopt onder leiding van gekwalificeerde techni ci. AP cent loonsverhoging, waarvan 3,2 procent reële loonsverho ging en de rest in de vorm van een eenmalige uitkering. Opgeteld bij eenmalige uitke ringen die al eerder overeen wa ren gekomen komt dat neer op 4,2 procent verhoging, zei vak bondsleider Huber De vakbond had 6,5 procent gevraagd en de werkgevers hadden 2,3 procent geboden. De nieuwe CAO loopt tot en met februari 2000. Bondskanselier Schroder had uit vrees voor massale stakin gen bij beide partijen erop aan gedrongen een akkoord te slui ten. Minister van Financiën Lafon- taine toonde zich dan ook ver heugd over het bereikte resul taat, dat hij redelijk noemde. Voorzitter Hundt van de Duitse Werkgeversbond, noemde de overeenkomst echter erg scha delijk voor de pogingen van de Duitse regering om gezamenlijk met de werkgevers en werkne mers te werken aan het terug brengen van de werkloosheid, die in Duitsland 11,5 procent bedraagt. Volgens de werkge vers is de afgesloten CAO te duur. Voorbeeld De overeenkomst is bedoeld voor de arbeiders in het zuid westen, maar heeft een voor beeldfunctie voor heel Duits land. Het is echter nog de vraag of de werkgevers in de rest van Duitsland zich in de loonsver hoging kunnen vinden. Vak bondsvoorzitter Zwickel heeft echter al aangekondigd met minder geen genoegen te zullen nemen, waardoor het gevaar voor stakingen nog niet geheel is verdwenen. AP/ANP door Hans Hooqendijk MOSKOU - Het Witte Huis in Washington zegt geen enkele weet te hebben van een tele foontje waarin de Russische president Jeltsin woensdag zou hebben gewaarschuwd dat hij geweld tegen Joegoslavië niet zou toestaan. „Ik heb Clinton mijn mening ge geven, telefonisch en schrifte lijk, dat dit niet werkt. Ik zei: we zullen je niet toestaan Kosovo te raken", verklaarde het Russi sche staatshoofd gisteren met stemverheffing in het Kremlin. Daar ontving hij de Duitse kan selier Schroder en voorzitter Santer van de Europese Com missie. Schroder was de brisante op merking van Jeltsin ontgaan. Toen hem direct om commen taar werd gevraagd zei hij: ,,Ik heb niet verstaan wat de presi dent heeft gezegd, maar ik ben het er helemaal mee eens." An dere gasten reageerden wél zeer verrast op Jeltsins gespierde taal. Die verbazing werd later nog groter toen het Amerikaanse Witte Huis officieel meedeelde dat er de afgelopen dagen geen telefonisch en ook geen schrif telijk contact is geweest tussen beide staatshoofden. Gisteravond probeerde de pers dienst van Jeltsin de schade nog wat te beperken. Het staats hoofd had zijn mening niet woensdag, maar al eerder ken baar gemaakt tegenover de VS, doorTheo Haerkens JAKARTA - President Habibie van Indonesië heeft een onder zoek gelast naar het afluisteren van een gesprek dat hij heeft ge voerd met procureur-generaal Ghalib, die onderzoek doet naar corruptiepraktijken van ex- president Soeharto. Een woord voerster van de president heeft dit gisteren bevestigd. De weer slag van het gesprek stond woensdag in het weekblad Panji Masyarakat. Eerder ontkende Ghalib dat het om een gesprek ging tussen hem en de president. „Tegenwoordig kunnen ze zelfs foto's manipule ren", stelde hij. Maar nu blijkt dat het gesprek wel degelijk is gevoerd. Volgens de woordvoerster van Habibie, die sprak van 'ver raad', is niet duidelijk hoe de conversatie afgeluisterd kon worden. De telefoonmaat schappij heeft nog niet gerea geerd op de gebeurtenis. Beklag Of zich eerder gevallen hebben voorgedaan waarbij de telefoon van leden van de regering of de president zelf werd afgeluisterd is onbekend. ,,De inlichtingen dienst vertelt natuurlijk niet al- los", meende de woordvoerster. De president heeft zich be klaagd over de aantasting van zijn privacy, Tijdens het gesprek gaf Habibie de procureur generaal de in structie Soeharto met respect te behandelen, maar niet zodanig dat het onderzoek daardoor minder grondig of niet meer se rieus zou zijn. Ghalib op zijn beurt vertelde de president dat Soeharto - een ja renlange vriend en de voormalig mentor van Habibie - begin de cember drie uur was onder vraagd, terwijl andere ver dachten van corruptie, vriend jespolitiek en nepotisme soms wel zeven uur lang worden on derworpen aan geduchte onder vraging. GPD BAJKONOER - Een Russische Sojoez TM-raket wordt op een lanceerplatform geplaatst op de ruimte vaartbasis Bajkonoer in Kazachstan. De lancering is gepland voor morgen. De Sojoez brengt dan de nieuwe bemanning naar het ruimtestation Mir, dat in een baan rond de aarde draait. De aflossing be staat uit de Rus Viktor Afanasjev, de Fransman Jean-Pierre Heignère en de Slowaak Ivan Bella. foto Mikhail Metzel/AP aldus een presidentiële woord voerder. Mogelijk waren Jelts ins dreigende woorden vooral voor binnenlands gebruik be stemd. Het door de communis ten gedomineerde parlement, de Doema, staat volledig achter de Joegoslavische president Milo sevic. Traditie In Moskou werden na Jeltsins uitval direct vergelijkingen ge trokken met krijgshaftige uitla tingen uit het vei-leden. Krasse uitspraken van de president zijn bijna traditie, als Jeltsin na een lang ziekbed terugkeert in het Kremlin. „Hij wil dan laten zien dat hij nog steeds de baas is", al dus een waarnemer in de Russi sche hoofdstad. Volstrekt onduidelijk is ook op welke wijze Jeltsin denkt een militaire actie van de NAVO in het Balkangebied te kunnen voorkomen. Rusland is een van de zes leden van de Contact groep voor voormalig Joegosla vië die probeert een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict in Kosovo. In een gister avond in Moskou uitgegeven verklaring stond alleen dat Rus land en de EU het eens zijn over 'de urgentie van een interim-po litieke regeling van de crisis in Kosovo op basis van het plan van de Contactgroep'. Rusland ondersteunt de plannen voor autonomie voor Kosovo, maar is tegen de NAVO-dreiging ge weld te gebruiken als Joegosla vië (Servië en Montenegro) een akkoord niet wil tekenen. De Russen en de Serviërs onder houden traditioneel goede be trekkingen. GPD Libanese dorpelingen zien hun weg afgesneden door een mijnenveld. foto Mohammad Zatari/AP van onze redactie buitenland ARNOUN - Het Israëlisch leger heeft in de nacht van woensdag op donderdag de zogenoemde veiligheidszone in Zuid-Liba- non uitgebreid. Bewoners van het dorp Arnoun zagen zich gisterochtend gecon fronteerd met prikkeldraadver sperringen om hun doip, en in het Hebreeuws gestelde borden met waarschuwingen als 'Pas op. mijnen' en 'Stop - Grens'. Is raëlische soldaten èn leden van de Zuid-Libanese SLA bleken het dorp te hebben afgegren deld. De ongeveer honderd overge bleven bewoners van het verder verlaten dorp moeten voortaan langs het verderop gelegen checkpoint bij Kafr Tibneet. Dat is nu nog de enige verbin dingsroute tussen hun gemeen schap en de rest van het zuiden van Libanon. Als rpden voor de stap gaf de SLA op dat Amoun moet worden beschermd tegen aanvallen door de Hezbollah. Arnoun ligt acht kilometer ten zuidoosten van Nabatiyeh. Vroeger telde het dorp rond de 2.000 inwoners. De meesten vluchtten weg vanwege aan houdende Israëlische beschie tingen in antwoord op guerrilla- aanvallen op Israëlische stellin gen. RTR/AFP/AP door Hans Geleijnse ROME - De al eerder door onbekende verfgooiers bekladde wereldberoemde mozaïeken van de Villa del Casale bij het Siciliaanse plaatsje Piazza Armerina worden met vernietiging bedreigd. Volgens Gianfraneo Villari, de culturele toezichthouder in de Siciliaanse provin cie Enna, is er onder meer geknoeid met de overkappingen die de opgravingen uit de derde eeuw van onze jaartelling tegen zon, vuur en vochtigheid moeten be schermen. De kleurrijke mozaïeken zijn aange bracht op de vloeren van de Villa del Ca sale, ook wel Villa Romana genoemd, een buitenverblijf van Romeinse keizers uit de derde eeuw. De Villa Romana is door de Unesco opgenomen in de lijst van te beschermen wereldcultureel erfgoed. Volgens Villari hebben de bouwers van de overkappingen over de veertig kamers vol mozaïeken ordinair plastic hebben gebruikt in plaats van hitte- en vuurbe- stendige kunststof. Dit speciale materi aal was bij de constructie zo'n veertig jaar geleden wel degelijk besteld Villari, wantrouwig geworden door de klimatologische omstandigheden in de mozaïekkamers, stelde de fraude vast bij een eigen onderzoek naar het materiaal. De kans dat het 3500 vierkante meter grote complex in vlammen opgaat, is vol gens Villari levensgroot omdat in de bos rijke omgeving 's zomers regelmatig branden uitbreken. Maar dat is niet de enige bedreiging voor het unieke mozaïekwerk. Villari ontdek te bij zijn onderzoek ook dat het in de ja ren vijftig gestorte beton onder de moza- ieken aan het wegrotten is. Er is destijds ondeugdelijk materiaal gebruikt, zegt Villari. Het grondwater komt er door heen en dat veroorzaakt dat mozaïek los raakt. Verzakkingen dreigen en als er niets gebeurt, behoort Villa Romana bin nen twintig tot dertig jaar tot het verle den, zo betoogt hij. De 'superintendant' zegt de wereldopinie wakker te willen schudden. Eén van de Miljoenenbuit bij roof Zaventem BRUSSEL - Bij een overval op de Brusselse luchthaven Za ventem is ruim vier miljoen gulden aan Belgische en Britse deviezen buitgemaakt. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vier gewapende mannen overvielen woensdagavond een toe stel van Virgin Express dat geldtransporteurs van Brink's Ziegler aan het beladen waren. Twee overvallers droegen een uniform van Sabena. Ze namen twee van de negen metaalkof fers mee en ontsnapten met een personenauto via een uitgang van het Belgische vliegveld. ANP/Belga Arrestaties na politiek molest TEHERAN - De Iraanse politie heeft gisteren 45 mensen gear resteerd die verdacht worden van betrokkenheid bij het in el kaar slaan van de broer van ayatollah All Khamenei. Alle arrestaties werden verricht in de heilige stad Qom, waar Hadi Khamenei op 11 februari volgens getuigen door funda mentalistische burgerwachten werd geslagen met stokken en ijzeren staven. Hij liep een schedelfractuur op. Hadi Khamenei is eigenaar van de links-liberale krant World of Islam en is persadviseur van president Khatami. Zijn poli tieke ideeën zijn gematigd, in tegenstelling tot die van zijn fundamentalistische broer. AP Bonus voor trage verkoopster KASSEL - Een rechtbank uit het Duitse Kassei heeft bepaald dat een verkoopster uit die stad een ruime schadevergoeding moet krijgen, omdat zij door haar werkgever tot de 'traagste werknemer van Duitsland' was gekozen. Vlak nadat de vrouw in dienst kwam, werd zij zwanger. Zij kwam vervolgens in de ziektewet terecht en werd ontslagen. Korte tijd later las zij tot haar verbazing dat haar vroegere baas haar de eervolle titel van de langzaamste werknemer van het land had toegekend. In het artikel was de naam van de vrouw weliswaar verdraaid, maar nog duidelijk herkenbaar. De rechtbank vond daarom dat de privacy van de vrouw was geschonden, en dat zij een schadevergoeding van ruim 2200 gulden moet krijgen. AFP Amnestie voor plegers aanslag KAAPSTAD - Twee voormalige politiemannen die in 1985 een aanslag pleegden op het huis van Winnie Madikizela- Mandela hebben gisteren van de Zuid-Afrikaanse Waar heidscommissie amnestie gekregen. De agenten, Mphithizeli Ngo en Mohonaetsi Motsami, werd ook amnestie verleend voor het gooien van benzinebommen naar een ziekenhuis dat door Winnie Mandela werd beheerd. Een aantal andere misdaden, waaronder moord en roof, werd hun niet kwijtgescholden. Amnestie wordt alleen verleend aan diegenen die kunnen aantonen dat hun misdaden politiek gemotiveerd waren. Ook moeten zij de volledige waarheid verteld hebben. AP Kakkerlak is superwendbaar LONDEN - Geen dier is volgens Israëlische wetenschappers zo wendbaar als de kakkerlak. Ondanks hun hoge snelheid van een meter per seconde weten deze insecten elke hindernis met groot gemak te omzeilen. De medewerkers van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruza lem doen verslag van hun bevindingen in het Britse weten schappelijke tijdschrift New Scientist. Op een zigzagpar- cours veranderden de kakkerlakken soms 2 5 keer per seconde van richting. Bij geen enkel ander dier is zo'n wendbaarheid waargenomen. Ook als hun ogen met donkere was worden gesloten blijven de dieren uiterst handig in het omzeilen van obstakels. Kenne lijk helpen hun lange voelsprieten hen. Worden die afgesne den dan lopen ze voortdurend tegen hindernissen op. DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Een honderdtal militairen van de West-Afri kaanse vredesmacht Ecomog is gisteren aangehouden op be schuldiging van het gebruik van excesssief geweld en het stand rechtelijk executeren van bur gers. Dat heeft een medewerker van de Verenigde Naties giste ren bekendgemaakt. Volgens een vorige week uitge komen mensenrechtenrapport van de VN hebben Ecomog- troepen tientallen burgers doodgeschoten omdat ze die verdachten van samenwerking met de rebellen waartegen de vredesmacht moest optreden. Olara Otunnu, VN-gezant voor kinderen in gewapende conflic ten, zei dat de twee hoogste ge neraals van de Ecomog hadden erkend dat er excessen waren voorgevallen. Honderd militai ren zijn hiervoor aangehouden voor ondervraging. De rebellen dragen de grootste schuld voor het bloedvergieten in Sierra Leone. Sinds zij in de cember opnieuw naar de hoofd stad optrokken zijn meer dan 3.000 doden gevallen. Otunnu veroordeelde het veelvuldig ge bruik van kind-soldaten. Deze week werden 33 kind-soldaten, onder wie drie meisjes, door Ecomog-manschappen gevan gen genomen en overgedragen aan het VN-kinderfonds Uni cef. De kinderen, die in leeftijd vari eren van 5 tot 14 jaar, hebben volgens Ecomog-commandant Abu Ahmadu bekend moorden te hebben gepleegd, brand te hebben gesticht en ledematen van mensen te hebben afgehakt. Unicef-woordvoerster Marie Manyeh zei dat kinderen die daadwerkelijk hebben gevoch ten een speciale therapie zullen krijgen en dat kinderen die dat niet hebben gedaan terugge stuurd zullen worden naar hun families. AP Bloedige strijd in Colombia BOGOTA - Bij gevechten in het oosten van Colombia tussen linkse rebellen en regerings troepen zijn 29 doden gevallen. De afgelopen dagen wordt bij de grens met Venezuela hevig ge vochten rond het plaatsje Arau- quita. De Colombiaanse strijd krachten zeiden gisteren dat ze negen man hebben verloren. Twintig doden waren guerrilla strijders. AFP/EFE (Advertentie) grote problemen is volgens hem dat de autonome regering van Sicilië te weinig geld beschikbaar stelt voor onderhoud en bewaking van het complex. Jaarlijks komen meer dan 600.000 toeristen de cultuurschat bewonderen. De krant Corriere della Sera schampert dat Italië, 'zogenaamd de hoeder van de helft van 's werelds culturele erfgoed', onder curatele moet worden gesteld. 'Villa Romana moet eindelijk als een his torisch juweel worden behandeld. Mis schien moeten we het daarom aan Bill Gates of een andere Amerikaanse miljar dair schenken. Wij verdienen zo'n schat niet', schrijft de krant schuldbewust. GPD Uniek in Zeeland. De Schipper Woondelta is iedere dinsdag t/m vrijdag tot 8 uur 's avonds geopend. Zaterdag tot 5 uur, zondag rustdag en 's maandags gesloten. De Schipper Woondelta Van Cittersweg 2a, Arnemuiden, tel: 0 I I 8-603075

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7