Aegon slaat in de VS miljardenslag PZC Tweede op overnamelijstje t ruzie Dow ziet nieuwe kraker als magneet aan Braakmanhaven Fiscus let scherp op waardeverandering van landbouwgrond Bouw maakt ruzie over optuigen van kerstboom-CAO Emissie voor overname Transamerica financiën en economie 1 1 1 1 M BI M1 MM HM HHB MM HMH mm MHM 1 i it i8j11. i i* - JÉ béi belasting belicht vrijdag 19 februari 1999 ff* m i T i K 4 0: b Het hoofdkantoor van Transamerica is gevestigd in de in San Francisco beroemde piramide, foto AP Fortis Dat lijfde afgelopen zomer de Belgische Generale Bank in voor 21,5 miljard. In eerste instantie zag het er zelfs naar uit dat Fortis 28 miljard zou betalen voor het inlijven van de bank. Na Aegon met de nu aangekondigde aankoop van Transamerica volgt bank-verzekeraar ING, dat in novem ber 19 97 voor 9 mil j ard het nog niet in bezit zij nde deel van de Belgische Bank Brussel Lambert inlijfde Uit de niet-f inanciële sector tekent Ak- zo Nobel voor de grootste overname. Het chemieconcern telde vorig jaar juli in totaal 6,2 miljard neer voor het Britse chemieconcern Courtaulds. De tweede grote overname waarmee Aegon in de ranglijst voorkomt, betreft de aankoop van het Amerikaanse Pro vidian. Daarvoor telde de Haagse ver zekeraar in 1996 6,1 miljard neer. Een grote koper is ook het detailhan delsconcern Ahold. Dat telde bijvoor beeld in mei 1998 5,2 miljard neer voor de Amerikaanse supermarktke ten Giant Food. Andere omvangrijke aankopen van de afgelopen jaren be treffen onder meer de inlijving van Equitable of Iowa door ING 4,3 mil jard) in 1997 en de aankoop van ITT World Directories door uitgever VNU voor 4,2 miljard. Mondiaal vinden er overigens nog veel grotere overnames plaats. De aller grootste transactie tot nog toe is de in december aangekondigde fusie van Exxon en MobilDaarmee is maar liefst tachtig miljard dollar, omgerekend 152 miljard, gemoeid. Begin dit jaar kondigde het Amerikaanse Vodafone (mobiele telefonie) de aankoop van Airtouch Communications aan, waar mee omgerekend 105 miljard is ge moeid. GPD Dow fungeert als economische trekker voor Terneuzen. Woningprijzen lopen verder op DEN HAAG - De huizenprijzen zijn in de afgelopen dri maanden weer verder opgelopen. Volgens de Nederlandsi Vereniging van Makelaars (NVM) bedroeg de gemiddeld prijs van een woning tussen november 1998 en januari 199} 334.840. Tussen oktober en december wasde prijs 331.17] en tussen september en november 328.290. De cijfers van de NVM zijn niet volledig representatief, maai geven wel een goede indicatie. De vereniging zegt een markt aandeel te hebben van 55 procent en verkoopt vooral de wa duurdere woningen. De door woningbouwcorporaties ver kochte huurwoningen zijn bijvoorbeeld niet meegeteld. Di NVM bewerkt de prijzen ook enigszins. De extreem dure en di extreem goedkope woningen tellen niet mee. Ze geven daar door wel een eerlijker beeld. GPD Subsidiekraan glastuinders open DEN HAAG - Tuinders die plannen hebben om te mvesterei in nieuwe kassen of in verbetering van de arbeidsomstandig heden, kunnen vanaf maandag daarvoor subsidie krijgen vai het ministerie van Landbouw. Minister Apotheker heef daarvoor twaalf miljoen gulden beschikbaar gesteld, zo gisteren bekendgemaakt. De regeling is onderdeel van het tienjarige project voor d herstructurering van de glastuinbouw. Gemiddeld is er pei jaar twintig miljoen gulden voor beschikbaar. De aanmeldin gen worden behandeld in volgorde van binnenkomst. ANP Citroen geeft klanten les AMSTERDAM - Het vervangen van een lampjes en zekerin gen of het controleren van vloeistofniveaus leveren voor ta van automobilisten grote problemen op. Het gebrek aan ken nis over deze basistechnieken leidt soms tot vervelende o ronduit onveilige situaties. Citroen gaat daarom les geven ii dit soort simpele handelingen. In maart en april kunnen eigenaren van het Franse automeri bij hun dealer terecht voor een instructieavond. De monteur treden op als instructeur, de autobezitter doet het werk. ANi Van Oorschot ontslaat 63 man ROOSENDAAL - Bij bouwbedrijf Van Oorschot worden 6 mensen ontslagen Een groot deel van hen kan mogelijk wee snel aan de slag bij zusterbedrijven van het concern NB1I Amstelland/Wilma, waarvan Van Oorschot onderdeel is. Van Oorschot telt volgens de Bouw- en Houtbond FNV nu no 160 personeelsleden. Bestuurder J. van der Borgt wijt het ont slag van de 63 aan slecht management. De bond heeft aangedrongen op herplaatsing van zoveel mo gelijk mensen binnen het moederbedrijf. Dat moet volgen Van der Borgt kunnen omdat er veel werk is in de utiliteits bouw, waarin Van Oorschot actief is. De bond heeft aange drongen op extra aandacht voor de werknemers die door hui leeftijd moeilijker aan een baan kunnen komen. ANP Burgmans topman Unilever ROTTERDAM - De 52-jarige Anthony Burgmans wordt nieuwe topman van Unilever. Burgmans, als sinds 1972 dienst van de voedings- en wasmiddelenmultinational, volj daarmee Morris Tabaksblat op. Tabaksblat heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. 4 mei, tijdens de algemene aandeelhoudervergadering zal terug treden en de voorzittershamer aan de Burgmans over] dragen. De benoeming van Burgmans tot voorzitter van de raad va bestuur komt niet als een verrassing. Zijn naam circuleerde langer. September vorig jaar breidde Unilever het hoogste bi stuurscollege uit naar acht mensen om zo een plekje voc Burgmans te creëren. ANP foto Lex de Meester van onze redactie economie DEN HAAG - Aegon heeft weer een zeer grote overname gedaan in de Verenigde Staten. De Haagse verzekeraar wil Transamerica Corporation, on der meer sterk in levensverzeke ringen, overnemen voor een be drag van 19 miljard. Na het samengaan is Aegon naar eigen zeggen nummer drie op de Amerikaanse verzeke- nngsmarkt. Eind 1996 nam Aegon Providian al over voor eenderde van de prijs die de Ha genaren nu neertellen. Als de overname slaagt, is het een van de grootste ooit door Neder landse bedrijven gedaan. Aegon zal met deze overname tweederde van zijn winst uit de Verenigde Staten halen, terwijl dat nu nog ongeveer de helft is. Maar dat maakt Aegon nog niet tot een Amerikaans bedrijf, meent de top ..Bij ons komt nog altijd meer winst uit Nederland, dan bij een concern als bijvoor beeld Unilever", merkte be stuursvoorzitter Storm gisteren op. Jaarcijfers De Aegon-topman nam gisteren al vast een voorschot op de jaar cijfers die hij over twee weken bekend zal maken. Met Transamerica in de gelederen verwacht de Haagse verzeke raar dit jaar een winstgroei te boeken van achttien a twintig procent, tegen een ingecalcu leerde toename van ten minste 25 procent in 1998. Transameri- van onze redactie economie van onze redactie economie DEN HAAG - Bouwwerkgevers en vakbonden liggen met elkaar in de clinch over wat de CAO voor deze bedrijfstak allemaal moet regelen. De onderhande lingen zitten voorlopig muur vast. De aannemers vinden dat er veel te veel tot in detail is geregeld. Van werknemerskant bestaat de vrees dat alle verworvenheden van de afgelopen jaren de prul lenbak in verdwijnen. Beide partijen willen wel praten over de structuur van de CAO. Maar de werkgevers willen met een schone lei beginnen, terwijl de Bouw- en Houtbond FNV van de huidige situatie wil uitgaan. Specialisatie „Vijftien jaargeleden vielen nog 350 000 man onder de bouw- CAO Nu de helft", constateert werkgeversonderhandelaar F van Hove Door voortschrijden de specialisatie zijn er boven dien steeds meer thema's in vorige CAO's geregeld die ei genlijk maar voor een deel van de werknemers gelden. ,,Maar ze hebben wel algemene wer king. Ook nu weer hebben de ca zal in 1999 en 2000 de winst per aandeel met drie procent opkrikken Aegon betaalt zeventig procent van de overname in aandelen en de rest in contanten Een emis sie moet het grootste deel van de overname bekostigen: ƒ11 mil jard. Daarnaast zal Aegon voor ongeveer 2,3 miljard aandelen kopen van grootaandeelhouder Aegon, de voorzetting van de voormalige onderlinge verzeke ringsmaatschappij AGO, die in 1983 samenging met Ennia. Het bod van 19 miljard staat gelijk aan 78 dollar per aandeel Transamerica, zo'n 35 procent boven de koers die woensdag avond in Amerika is genoteerd. Aegon komt voor nog meer kos ten te staan dan alleen de over namesom. In de overeenkomst met Transamerica is opgeno men dat de in Den Haag geves tigde verzekeringsreus voor 2.2 miljard aan schulden over neemt van de holding van Transamerica. Activiteiten Transamerica heeft voor een groot deel dezelfde activiteiten als Aegon USA (de Amerikaan se tak van Aegon): levensverze keringen en pensioenen. Transamerica verkoopt die pro ducten niet alleen in de VS, maar ook in Canada en het Verre Oosten.,Ze zijn iets sterker dan wij in Azië", aldus Storm. Maar volgens hem zijn de belangen in die regio niet erg omvangrijk. Van de 6,4 miljard dollar aan omzet die Transamerica vorig jaar genereerde, was ruim twee bonden 44 onderwerpen aange dragen met meer dan honderd voorstellen. Daar is één voorstel bij dat op zes man slaat." De werkgevers zeggen con structieve bedoelingen te heb ben nu ze de 'topzware kerst boom' bij de wortels willen aanpakken. De FNV-bond ziet het als 'uitkleden' en 'afbreken'. ,,Er zitten inderdaad afspraken in die eruit kunnen. Daarover willen we ook praten", zegt FNV-woordvoerder J, Bos. ..Maar het overgrote deel van de huidige afspraken moet voor de hele bouw blijven gelden. Loonsverhoging Ook behandeling van de nieuwe voorstellen, zoals 3,5 procent loonsverhoging, vindt Bos noodzakelijk. Daar horen ook zaken bij als betere naleving van arbo-regels of uitbreiding van scholingsdagen van twee naar drie of vorstwerende maatregelen. Maar ook bijvoor beeld chemische toiletten en lif ten op torenkranen. De werkgevers hebben de on derhandelingen voorlopig op geschort, de bonden gaan zich tijdens het weekeinde beraden over de ontstane situatie. ANP derde afkomstig van de leven- en pensioenpoot Het bedrijf heeft de hoofdzetel in San Fran cisco. Storm schetste tijdens de toe lichting op de miljardenoverna me dat Transamerica de laatste jaren 'niet heel erg hard ge groeid is'. „Het resultaat heeft zich vrij rustig ontwikkeld met vijf a tien procent per jaar." Het Amerikaanse concern heeft zich volgens Storm te laat gericht op variabele levensverzekeringen. Afstemmen Bedoeling is dat Aegon USA ge bruik gaat maken van het distri butienet (tussenpersonen) van Transamerica. Via dit kanaal kunnen de rijke particulieren worden bereikt. Binnen drie jaar moeten de twee bedrijven op elkaar afgestemd en ge stroomlijnd zijn. Dit gaat zowel bij Transamerica en Aegon USA banen kosten, aldus Storm. De stroomlijning moet na drie jaar een kostenvoordeel opleveren van ƒ300 miljoen per jaar. De aanstaande dochter van Ae gon doet ook in financiering, een tak die eenderde van de om zet genereert. Daaronder vallen leasing, bedrijfsfinanciering en advisering bij vastgoedtransac ties, activiteiten die niet tot de kernactiviteiten van Aegon be horen. Storm wilde niet zeggen of Aegon, net zoals het bij Provi dian heeft gedaan, van plan is deze divisies af te stoten. „Het gaat om zeer grote activiteiten die in hun markt tot de top-5 be horen en die bovendien renda bel zijn." ANP/GPD door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Vorig jaar schetsten de Terneuzense Dow- topmannen Michiel Westerla- ken en John Cavanagh het toe komstbeeld van de Dow-vesti- ging aan de Westerschelde. Dow zou de komende jaren uitgroei en tot een spin in een web van ei gen en aanverwante andere be drijven. De chemiegigant zou de initiator worden van nieuwe be drijvigheid aan de Braakman haven, maar dan moest er eerst zekerheid komen over een zaak: de modernisering en uitbrei ding van de tweede krakerin stallatie. Die zekerheid is er nu. De top van het concern nam vorig week vrijdag het besluit om een mil jard gulden te investeren in het Emergo-project. Dow neemt het financiële risico voor de inves tering volledig op zich, nadat het olieconcern Amoco vorig najaar na een fusie met BP af viel als mogelijke partner voor het project. Amoco zou niet al leen twintig procent van de in vesteringskosten voor haar re kening nemen, maar ook nog eens jaarlijks 200.000 ton ethy- leen van Dow afnemen voor haar eigen chemische fabrieken in het Belgische Geel. De sa menwerking gaat niet door, maar over dat afnamecontract wordt nog onderhandeld. Dow heeft in elk geval straks met de vernieuwde en vergrote kraker -om het in de woorden van Cavanagh te zeggen - een magneet op het Terneuzense terrein neergezet die zijn aan trekkingskracht zal hebben op andere bedrijven. „We hebben het recht verdiend om te mogen groeien en op lange termijn zie ik deze site ook ver der groeien", benadrukte Cava nagh dinsdag. Tijdverlies Dow had, zo liet Cavanagh doorschemeren, zonder proble men een andere partner voor het Emergo-project kunnen vinden, maar wilde zich daar - na het af haken van Amoco - niet aan wa gen, omdat dit te veel tijd zou kosten. Met Amoco werkte Dow achttien maanden aan de voor bereiding van het project. Nog eens zoveel tijd kwijt zijn zou de Amerikanen slecht uitkomen. De reden is simpel. Dow steekt nu een miljard in een nieuwe kraker op een moment dat de chemische sector in een dip zit. De ethyleenprijzen zijn de afge lopen maanden - door de crises in het Verre Oosten en Latijns- Amerika - met zo'n twintig pro cent gedaald. Het concern hoopt straks in 2001 als de crisis in de sector over zijn dieptepunt heen is, optimaal te kunnen profite ren van een opgaande markt. Dows productiecapaciteit zal, als de nieuwe Terneuzense in stallatie in gebruik is genomen, met zo'n tien procent zijn toege nomen tot 6.6 miljoen ton. Dow is niet direct van plan om de extra hoeveelheid ethyleen af te zetten op de wereldmarkt. De grondstof, die gewonnen wordt uit nafta en LPG, zal hoofdza kelijk door de chemiegigant zelf gebruikt worden voor de' productie van polyglycolen, po- lyolen, duurzame plastics en al lerhande schuimstoffen. Dat betekent overigens niet dat de grondstof per definitie in Ter- neuzen verwerkt wordt. De Ter neuzense Dow-vestiging is aan gesloten om het pan-Europese pijpleidingnet en kan via deze verbinding ethyleen transpor teren naar andere vestigingen van het concern op het conti nent of aan andere klanten. Die pijpleidingverbinding is met het enige pluspunt dat de Terneuzense vestiging heeft. Dow ligt aan de Braakmanha ven, aan diep vaarwater en be schikt over prima havenfacili teiten, die zo goed als zeker nog verbeterd worden nu het haven schap Zeeland Seaports het be sluit genomen heeft om aan de zuidelijke havenoever een con- tainerterminal aan te leggen. Dow is bij dit project nauw be trokken. omdat het bedrijf een partij aan het zoeken is die de afhandeling van de containers voor haar rekening moet nemen. Het Terneuzense overslagbe drijf Verbrugge maakt een goe de kans om dit werk te mogen uitvoeren. Andere bedrijven Cavanagh en Westerlaken gaan ervan uit dat de nieuwe kraker en de uitbreiding van de haven faciliteiten het gebied op de Mosselbanken extra aantrekke lijk maakt als vestigingslocatie voor andere bedrijven uit de sector. Dow is al geruime tijd op zoek naar partners die op de Mosselbanken willen opereren en gebruik maken van diensten, producten en voorzieningen van Dow. De belangstelling hier voor is er. maar er is nog geen en kele bedrijf zover gekomen dat er op zeer korte termijn investe ringsbeslissingen te verwachten zijn. Maar er is meer aan de hand in de Nieuwe Neuzenpolder. Ook de joint-venture tussen Dow en DuPont, voor de bouw van een nieuwe kunstrubberfabriek, heeft zijn beslag gekreken. Dit jaar zal worden begonnen met de bouw van de fabriek, die zo'n honderd extra banen opleverd. Verder staat er nog een miljoe nenproject bij Dow op stapel. Het nutsbedrijf Delta gaat voor de chemiereus een nieuwe wa- terfabriek bouwen, waarin wa ter voor de productieprocessen gewonnen wordt uit afvalwater en Scheldewater. De verschil lende projecten leveren duizen den mensjaren aan extra werk op. Daarbovenop komen er nog eens 150 permanente nieuwe ar beidsplaatsen bij Dow. En Ca vanagh verwacht op termijn nog meer bedrijvigheid op en rond zijn 'site'. Zoveel zelfs dat voor de gemeente Terneuzen het huisvestingsprobleem voor de vele tijdelijke werknemers wel eens een grotere kluif kan wor den dan bijvoorbeeld de bouw van een theater. door Wil Wouters Bestemmingswijziging of niet? Al in 1914 is in de wet op de inkomstenbelasting een vrijstelling opgenomen voor de waardeveranderingen van de grond in de landbouw. Met in gang van 1986 geldt deze vrij stelling ook voor de ondergrond van gebouwen. En waar hier ge sproken wordt over het land bouwbedrijf valt daaronder ook de tuinbouw. In feite geldt deze vrijstelling bij alle agrarische activiteiten. Zo kan ook de intensieve vee houderij van deze vrijstelling gebruik maken. Want volgens het gerechtshof Amsterdam is een kuikenbroederij een land bouwbedrijf, omdat het tot de bedrijfsactiviteiten in de agra rische sector behoort, die gericht zijn op het voort- en grootbrengen van eigen of an dermans dieren. Maar een die rentuin, een circus, een asiel of een kennel valt buiten de rege ling: zij behoren niet tot de agra rische sector. Weiland Ook een weiland, dat door een veehandelaar gebruikt wordt, valt er niet onder De vrijstelling omvat alle waardeveranderin gen van de grond, die ontstaan zijn tijdens het gebruik voor het landbouwbedrijf. Zolang de grond dus voor het landbouw bedrijf wordt gebruikt, is over de waardeverandering, de waardestijging van de grond, geen inkomstenbelasting ver schuldigd. Hierop gelden echter een twee tal uitzonderingen. De eerste uitzondering betreft de waarde verandering die ontstaat in de uitoefening van het landbouw bedrijf. Hierbij heeft de wetge ver de waardestijging op het oog die het gevolg is van de werk zaamheden van de agrariër. Zo gaan ontginning, drainage, erf- verharding en ander grondver beteringen gepaard met kosten, die op het resultaat van het be drijf drukken. En wanneer de grond door deze verbeteringen later voor een hogere prijs ver kocht wordt, is het redelijk dat deze meerprijs niet onder de vrijstelling valt maar tot belas tingheffing leidt. De tweede uitzondering gaat over de waardestijging die het gevolg is van een bestemmings wijziging. Hieronder vallen all - veranderingen in het gebruii van de grond. Wanneer het er naar uitziet dat de grond nie langer voor de landbouw ge bruikt zal worden omdat he bijvoorbeeld binnen een nieuu 1 bestemmingsplan ligt, geldt dl vrijstelling niet meer. Bestemming Voor zover de grond dus duur- 2 der wordt, omdat er in de toe 1 komst huizen op gebouwd mo 2 gen worden, valt de geheli opbrengst niet langer onder vrijstelling. Over het bedrag dat de landbouwer in dat geva v meer krijgt dan bij verkoop al agrarische grond, moet hij ir. komstenbelasting betalen Want de waardeveranderinj van de grond hangt niet meer sa men met het landbouwbednj maar komt voornamelijk doo: - de bestemmingswijziging. Ook wanneer de bestemming* wijziging pas na enige tijd ver wacht mag worden, valt df meerwaarde niet meer onder df landbouwvrijstelling. Daarbij gaat men uit van een periodf 1 van zes jaar. Daarom kijkt df belastingdienst bij de beëindi- 1 ging van landbouwbedrijven en de overheveling van landbouw- 1 grond naar privégebruik altijd heel kritisch naar de waard) I van de landbouwgronden. Im- mers wanneer de landbouw- 1 grond eenmaal naar 'privé' li overgeheveld en later voor eer hoger bedrag wordt doorver kocht dan wordt het voor de be- lastingdienst veel moeilij ker oc nog belasting te kunnen heffe: 1 over de meerwaarde. Het is op dat moment van groo! belang voor de belastingdienst 1 om vast te stellen of er van eer I bestemmingswijziging sprakf is of binnen afzienbare tijd 1 sprake zal zijn. De Hoge Raai heeft in een tweetal arresten be- 1 paald dat bij de overdracht var grond naar 'privé' van een be- stemmingswijziging sprake kat I zijn, ook al wordt de grond op dezelfde wijze gebruikt als voorheen. Naar de mening var de Hoge Raad rechtvaardigt df bedrijfsbeëindiging het om re kening te houden met de be- I stemmingswijziging, die reed; 1 in het verleden tot stand is geko- men. Mr. C.B.W.M Wouters is belas tingadv iseur te Ko udekerke. (Advertentie) VU) CLl Mini croissants Knapperige Franse croissants bereid met 100% roomboter. Vers uit eigen oven. Zak 8 stuks van 3.99 voor KQnMar DEN HAAG - Aegon is goed vertegen woordigd in het lijstje van grote over names in het Nederlandse bedrijfsle ven. Met de gisteren aangekondigde overname van Transamerica neemt de Haagse verzekeraar in ieder geval de tweede plaats in op de ranglijst van grootste aankopen door Nederlandse bedrijven. Wat opvalt, is dat veel van deze acquisities zich hebben voorge daan in de financiële sector. De grootste overname tot nog toe staat op naam van het financiële concern Fortis Dat lijfde afge Belgische Generale Bai miljard. In eerste insti zelfs naar uit dat For zou betalen voor het bank. Na Aegon met de nu aankoop van Trans bank-verzekeraar ING ber 1997 voor 9 miljai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 6