Cohen voelt voor asielplan Melkert Schoolbesturen en vakbonden dicht bij akkoord over flexwet IJEÊlöi PZC Gebrek aan concurrentie bedreigt sociale zekerheid binnenland 5 PvdA knaagt aan grenzen regeerakkoord PvdA wil opvang uitgeprocedeerde vluchtelingen afschaffen Drie Nederlanders in Frankrijk veroordeeld wegens smokkel hasj Blik op verboden souvenirs Hoge Raad vermaant Vermeend voor hulp Nederlandse rederijen vrijdag 19 februari 1999 door Koos van Wees en Leo Roggeveen DEN HAAG - De PvdA wil het regeerakkoord, dat ten grond slag ligt aan het tweede kabi net-Kok, oprekken. Fractievoorzitter Melkert vindt het debat over de Voor jaarsnota (waarin de actuele stand van de inkomsten en uit gaven van het Rijk wordt weer gegeven) een uitgelezen mo ment om 'een paar nieuwe afspraken te maken.' „Het re geerakkoord is geen spoor boekje waarin precies vastligt hoe je moet handelen onder steeds wisselende omstandig heden en waar nooit van afge weken mag worden", aldus de sociaal-democraat. Melkert zal WD en D66 vooral aan spreken op de recente belas tingmeevallers. „Nemen we al leen kennis van de meevallers, zoals de WD voorstaat, en gaan we over tot de orde van de dag, of willen we ook weten bij wie het geld het best terecht kan komen? Onze voorkeur gaat uit naar het laatste. Melkert wil vooral meer aan dacht voor de laagstbetaalden. „Het baart me zorgen als door de beperktere economische ruimte mensen met bescheiden inkomens minder makkelijk in de welvaart zouden delen. Ik wil het daar nog eens over heb ben inde coalitie." De sociaal-democraat blijkt zich steeds meer te ergeren aan de opstelling van de VVD in de paarse coalitie. „Ik heb eens nagegaan hoe de WD het laat ste halfjaar heeft gestemd. De ondersteuning van ouderen met lage inkomens, de WAO en de WAO-preventie, op al die punten blijkt de WD niet zel den als enige tegen te stem men." Melkert beschuldigt de WD ook van' hypocrisie. „Soms is het heel gemakkelijk om een andere meerderheid te laten beslissen en zelf je han den in onschuld te wassen." Melkert wil daarover het ge vecht aangaan met de WDdie volgens hem nog steeds een 'eenzijdige' benadering heeft. „Ik dacht dat we daar van af waren, maar bij de VVD gaat het nog steeds om het financie ringstekort en de staatsschuld en niet over de sociale tekor ten." GPD loor Ron Meershoek in Joyce Veekman DEN* HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie staat niet af wijzend tegenover het plan van PvdA-fractievoorzitter Melkert om uitgeprocedeerde asielzoe kers geen opvang meer te bie den. Die plannen moeten wel niet 'grote zorgvuldigheid' wor den uitgevoerd, aldus de PvdA- beu'indsman gisteravond. Melkert zei woensdagavond dat Nederland het zich niet meer kan veroorloven om voor op vang te zorgen, ook als het gaat om uitgeprocedeerden uit lan den die hun eigen onderdanen met willen terugnemen. Coali tiegenoot D66 en oppositiepar tijen CDA en GroenLinks heke len de uitspraken van Melkert. Illegaliteit Het is niet humaan om deze groep aan zijn lot over te laten, reageert vice-fractievoorzitter Bakker van D66. „Het klinkt dapper en daadkrachtig, maar het lost de problemen niet op. De kerken zullen weer volstro men. Melkert verplaatst het probleem alleen maar." De kleinste regeringspartij vreest met de oppositie dat uitgepro cedeerden massaal de illegali teit in worden gedreven. Het CDA hekelde de uitspraken van de PvdA-fractievoorzitter als 'onverantwoord' en 'kort- :ichtig'. „De oproep van Mêl eert betekent dat duizenden nensen zonder middelen van jestaan op straat belanden. De llegaliteit zal stijgen en het ge vaar van criminaliteit neemt laarmee toe", aldus CD A-leider De Hoop Scheffer. Jlij ziet meer heil in gedwongen goede aarde gevallen, maar GroenLinks-leider Rosenmöl- ler beschuldigt de PvdA van op portunisme. „Het is een door zichtige poging van Melkert om de WD de wind uit de zeilen te nemen. Wat is het jarenlange PvdA-verzet tegen deze lang ge koesterde WD-wens eigenlijk waard geweest?", aldus de GroenLinks-voorman. Melkert toonde zich gisteren niet onder de indruk van de kri tiek. Hij wees erop dat D66 en CDA ook akkoord zijn gegaan met de afspraken over de zoge heten Dublin-claimanten, asielzoekers die via een ander EU-land Nederland zijn bin nengekomen. Zij hebben geen recht meer op opvang hier. ANP Duitser laat zich koffer vals geld in maag splitsen AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft gistermid dag een 32-jarige Duitser aan gehouden die in het bezit was van een koffertje met één echt en 94.000 gekopieerde biljetten van Zwitserse franken. De man liep een bank in de Am sterdamse Rijnstraat binnen en vroeg het bankpersoneel te kij ken of de biljetten wel echt wa ren. Hij zou het geld de nacht daar voor in Duitsland hebben aan gekocht. Aangezien het overduidelijk ging om dubbelzijdige kleuren kopieën belde een medewerker van de bank de politie. ANP foto Cees Zo rn/G PD Melkert uitgesloten worden van opvang. De staatssecretaris komt eind maart met een notitie waarin hij nieuwe maatregelen voor het terugkeerbeleid zal aankondigen. Bij de VVD is Melkerts plan in en begeleide uitzetting van uit geprocedeerden. De Hoop Scheffer pleit ook voor straf kortingen op de ontwikkelings hulp aan landen die hun eigen onderdanen niet willen terug nemen. Cohen denkt dat het aantal mensen dat daadwerkelijk in de illegaliteit verdwijnt, zal mee vallen. Asielzoekers van wie de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) het asielverzoek afwijst, krijgen nu ook al geen opvang meer, zo zei Cohen. „Ik heb niet de indruk dat zij mas saal in de illegaliteit belanden." Ook. wees de staatssecretaris er op dat het slechts om 'enkele duizenden' asielzoekers gaat die volgens het voorstel van PvdA-fractievoorzitter Melkert wil uitgeprocedeerde asielzoekers niet langer onderdak bieden. Partij is praatjes Westbroek zat UTRECHT - Leefbaar Utrecht stelt de grove uitspraken van fractievoorzitter Henk Westbroek niet langer op prijs. De stadspartij steunde gistermiddag een motie waarin de uit spraken van Westbroek die hij in een interview met Vrij Ne derland zou hebben gedaan werden afgekeurd. Dat gebeurde na een anderhalf uur durend debat waarin alle fracties hun woede over de uitspraken van Westbroek uitten. Vooral de vaststelling dat Westbroek zich voornamelijk bui ten de gemeenteraad negatief en beledigend uitlaat over zijn collegaraadsleden viel slecht. Leefbaar Utrecht gaat er overigens nog steeds van uit dat Vrij Nederland de uitspraken van haar fractievoorzitter verkeerd heeft weergegeven. ANP Doodrijder voetballers in beroep ALKMAAR - Een dertigjarige man uit Hoorn tekent hoger be roep aan tegen zijn straf van negen jaar cel en tien jaar rijont zegging. De rechtbank in Alkmaar legde hem die op 9 februari op, omdat hij op 17 oktober 1998 twee voetballers van KGB heeft doodgereden. Terwijl de man op de vlucht was voor de politie, reed hij met gedoofde autolichten in Enkhuizen tot twee maal toe een groepje fietsers aan. Daardoor vielen twee doden. Een derde man raakte gewond. De dader was onder invloed van drank en reed na de aanrijdingen door. Hij werd pas de volgende dag aangehouden na een langdurige klopjacht door 25 politie mensen en een helikopter. ANP Getuigen negeren verkrachting OLDENZAAL - Een 21-jarige vrouw uit Oldenzaal is dins dagavond het slachtoffer geworden van een verkrachting. Twee fietsers reden kort na elkaar voorbij nadat de vrouw door de dader van haar fiets was getrokken en op de grond lag. De eerste keek om toen de vrouw gilde, maar fietste verder. Ook de tweede fietser reageerde niet op hetgeen pal naast het fietspad gebeurde. De vrouw is vervolgens meegesleurd en verkracht. Toen zij uit een fietstunneltje kwam werd ze vast gepakt door een onbekende man die naderde vanuit een naastgelegen plantsoen. GPD Zeven jaar voor doorzeven man ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft een 24-ja- rige Rotterdammer veroordeeld tot zeven jaar celstraf wegens doodslag. De veroordeelde loste meerdere schoten op eenman injunil998ineen portiek van een flatEr was acht j aar cel te gen hem geëist. De dader en het slachtoffer hadden ruzie gehad. Daarbij kreeg de veroordeelde een baksteen tegen zijn hoofd. Toen ze elkaar enkele dagen toevallig in het portiek tegenkwamen, vuurde hij meerdere kogels af. Het slachtoffer overleed ter plekke. De Rotterdammer heeft altijd verklaard dat hij uit noodweer handelde. Het slachtoffer zou hem met een mes hebben bedreigd. ANP Helft alarmtelefoontjes mobiel DEN HAAG - De helft van alle telefoontjes naar het landelijk alarmnummer 112 worden gepleegd met een mobiele tele foon. Uit gegevens van het ministerie van Binnenlandse Za ken blijkt dat in '98 in totaal circa 3,5 miljoen keer is gebeld naar 112. Hiervan werd het nummer 1,7 miljoen keer gedraaid met een mobiele telefoon. Het aantal meldingen via een GSM-toestel neemt nog steeds toe. Dit merkt bijvoorbeeld ook de.ANWB. Praatpalen wor den steeds minder gebruikt bij pechgevallen. Volgens een woordvoerder zullen deze echter nooit hun functie verliezen, omdat praatpalen het altijd blijven doen. „Dit in tegenstel ling tot een mobiele telefoon." ANP door Annelies Brinkman AMSTERDAM - Het kabinet zegt echte concurrentie te wil len tussen de instellingen die WW en WAO moeten uitvoeren, maar zonder startsubsidie voor nieuwkomers op deze markt zal daar weinig van terechtkomen. Dat zegt F. Buurmeijer, voorzit ter van het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) Nu zijn vijf instellingen belast met de uitvoering van de werk nemersverzekeringen: GAK, Sfb, Cadans, GUO en USZO Deze uitvoeringsinstellingen zijn met het oog op de nieuwe organisatie van de sociale ze kerheid al samenwerking aan gegaan met grote bank/verzekeringsbedrijven. Buurmeijer vreest dat de uit voeringsinstellingen het niet daarbij laten en denkt dat ze zullen willen fuseren. Dan ont staan dus enkele mammoet-uit voeringsinstellingen die de markt beheersen en van echte concurrentie komt dan weinig terecht. Het kabinet vindt die concur rentie van belang. Als onderne mingen zelf kunnen kiezen met welke uitvoeringsinstelling ze in zee gaan, zal dat leiden tot la gere prijzen en betere kwaliteit. Buurmeijer vreest dat die con currentie niet goed van de grond komt als financiële instellingen zoals ABN Amro en Aegon geen financiële prikkel in de vorm van subsidie krijgen om zich op de markt te begeven. De huidige uitvoeringsinstellingen zijn ook met gemeenschapsgeld gefi nancierd en dit zou passen in eerlijke concurrentiestrijd. Buurmeijer vindt ook dat het kabinet er te lang mee wacht duidelijkheid over de organisa tie van de uitvoering van de so ciale zekerheid te verschaffen. Het kabinet stuurt aan op een- van onze redactie buitenland BOULOGN'E-SUR-MER - Een rechter in het Noord-Franse Boulogne-sur-Mer heeft drie Nederlanders en een Belg giste ren veroordeeld tot gevangenis straffen van vier tot zes jaar voor het vervoer van 2.055 kilo gram cannabis. De Franse douane plukte de vier met hun schip Kora. in april 1997 uit het Kanaal op verzoek van de Nederlandse justitie. De procureur in Haarlem wilde de vier in Nederland voor de rech- Herman Wijffels commissaris Sara Lee/DE bij HAAG - Scheidend Raho- Herman Wijffels per 1 april commissaris Sara Lee/DE (onder meer Egberts). werd al bekend dat de topman later dit jaar van de Sociaal-Eco- Raad (SER) wordt. \NP ter hebben in het kader van een veel grotere handel in drugs, met name tussen Marokko en de landen aan de Oostzee. Frank rijk schoof het uitleveringsver zoek tex-zijde en berechtte de vier zelf. De 29-jarige Belg, die als schip per zou hebben gefungeerd, kreeg zes jaar. De rechter acht hem het meest verantwoorde lijk. Hij ontkende iets te hebben geweten van de ruim twee ton hasj aan boord, net als de 34-ja- rige Nederlandse kok. Die kreeg vijf jaar. De twee andere Neder landers aan boord, een 30-jarige en een 31-jarige man, hebben toegegeven dat ze wisten dat er iets aan de hand was. Zij moeten vier jaar de cel in. De 31-jarige vertelde zelfs dat de hasj aan boord was genomen uit kleine scheepjes voor de Ma rokkaanse kust, toen het schip onderweg was van de Kaap- Verdische Eilanden naar Neder land. De officier van justitie had twee weken geleden gevange nisstraffen van acht, zes en vijf jaar tegen de vier geëist. De ver dediging gaat de Franse justitie vragen of de Nederlanders hun straf in Nederland kunnen uit zitten. ANP tra voor werk en inkomen (C WI's), waarin sociale diensten, arbeidsbureaus en uitvoerings instellingen moeten samenwer ken. Zolang de uitvoeringsinstellin gen niet precies weten waar ze aan toe zijn, zullen ze bedrijven niet bestoken met aanbiedin gen. Nieuwe contracten zullen dan niet per 1 januari 2001 kun nen ingaan, zoals het kabinet wil. Gewenst D66-Tweede-Kamerlid Bakker liet gisteren weten het helemaal eens te zijn met Buurmeijer. Ook Bakker acht meer concurrentie bij de uitvoering van de sociale zekerheid gewenst. De Socialistische Partij wil na het reces in de Kamer zo snel mogelijk een debat met minist.er De Vries van Sociale Zaken over de toekomst van de uitvoerings instellingen voeren. De SP wil onder andere weten of De Vries onverkort vasthoudt aan de pri vatisering per 1 januari 2001. Ook wil de SP weten hoe de mi nister denkt over de uitspraken van de LISV-voorzitter. ANP ZWOLLE - Het Ecodrome in Zwolle werd gis teren verrijkt met zeven hoornen van neus hoorns en een tiental opgezette zeeschildpad den. Deze werden door de Algemene Inspectie dienst (AID) op Schiphol in beslag genomen. De aanvoer van de hoornen werd streng be waakt. Dat was een voorwaarde van de AID, omdat het hoorn in sommige kringen grote waarde heeft. De nieuwe aanwinsten zijn toe gevoegd aan de tentoonstelling Verboden Sou venirs. Medewerker D. Korringa (m) van het Ecodrome hoopt de handel in bedreigde soor ten te verminderen door de smokkelwaar ten toon te stellen. foto Peter Wassing/ANP door Wim Molog DEN HAAG - De belastingka mer van de Hoge Raad heeft staatssecretaris Vermeend van Financiën op de vingers getikt. In een zaak die betrekking had op belastingfaciliteiten voor re derijen stelde de Hoge Raad dat daarvoor op een oneigenlijke manier gebruik gemaakt is van de loonbelastingwetgeving. Fiscaal specialist M. Feteris, partner bij het adviesbux-eau Price Waterhouse Coopers, zei in een reactie dat dit 'ongebrui kelijk schex-pe bewoordingen zijn van de Hoge Raad, die zeer zorgvuldig pleegt te formule ren.' Volgens Feteris betekent het axTest dat de staatssecreta ris voorzichtig moet zijn bij het gebx-uiken van fiscale wetge ving als instrument om subsi dies voor specifieke activiteiten toe te kennen. In het ondei'havige geval ging het om een x-ederij. die door fis cale leningen recht kreeg op loonkostensubsuidie. Omdat de rederij een technische fout had gemaakt bij het toepassen van de x-egels, vilde de belasting dienst het bedrijf zijn vooi'deel onthouden. De belastingdienst ki-eeg in deze zaak nog gelijk van het Gerechtshof in Den Haag, maar de Hoge Raad heeft die uitspraak nu vernietigd. Volgens Fetexis doet Vei-meend er verstandig aan de opvattin gen van de hoogste belasting- x-echter ter hax-te te nemen. Vol gens hem blijkt uit het arrest dat de x-egering een groot risico loopt bij het vasthouden aan het zogenoemde instrumentele ge bruik van fiscale wetgeving. Als de rechter de als belastingvoor delen verpakte subsidies ook toekent aan anderen, kan dat zeer grote budgettaire conse quenties voor de schatkist heb ben, meent Feteris. ANP Kippenfokker stelt werkers bloot aan asbest BELLINGWOLDE - Een kip pen- en opfokbedrijf uit Gelder land heeft in het Groningse Bel- lingwolde zeven Polen zonder vergunning en zonder bescher mende kleding een aantal kip- penschuren laten slopen waarin asbest was verwerkt. Tegen de ondernemer uit Winschoten is proces verbaal opgemaakt. De arbeidsinspectie en de vi-eemdelingenpolitie stellen een nader onderhoek in naar het verblijf en de werkzaamheden van de Polen. De politie trof eind november tijdens een sur veillance bij de sclxuren een hoe veelheid asbestplaten aan. Op een bult was een hoeveelheid gebroken asbest gestort. De Po len waren in een schuur bezig met het vei*wijdei-en van een ou de legbatterij. ANP door Yvonne Wiggers DEN HAAG - Enkele werkge versorganisaties en bonden in het onderwijs denken een oplos sing te hebben gevonden voor de problemen met de flexwet. Daardoor hoeven er volgende week mogelijk geen schoolklas sen meer naar huis te worden gestuurd. De katholieke en protestant- chiistelijke schoolbesturen en de Onderwijsbonden CNV heb bengisteren een infox-meel over leg gevoerd. Resultaat: een op lossing waarin waarschijnlijk alle partijen zich kunnen vin den, al is er vandaag nog een foi*- meel overleg met de overige onderhandelaars. De Ondex-- wijsbonden CNV en de bestu renorganisaties VBKO en BPCO gaan ei-van uit dat ook de andere ondex-handelaars zich in de voorstellen kunnen vinden. „Wij schatten in dat onze ge dachten breed worden gedra gen". aldus J. Duijnhouwer van de Ondexwijsbonden CNN7. „Ik denk dus dat volgende week het gedonderjaag over het naar huis sturen van kinderen wel is afge lopen. En daar ben ik erg blij om," Wooi-dvoerders van de be sturenorganisaties BPCO en VBKO en onderwijsbonden CNV wilden gisteren nog niet vertellen wat de inhoud van hun voorstellen is. Wel wilden ze kwijt dat ze de mogelijkheid willen versterken dat vervan gers een vaste aanstelling krij gen. En volgens de partijen zal dit niet leiden tot bekostigings- problemen bij de scholen. „De bestui'en waren bang dat ze, naast hun gewone fox-matie- plaatsen, door die flexwet extx-a personeel zouden moeten aan nemen", legt Duijnhouwer uit. „Ze zouden dan bekostigings- problemen krijgen. Maar ik denk dat we nu een constructie hebben bedacht waardoor dat niet zo is." - De flexwet regelt de positie van tijdelijk personeel. Volgens de wet moeten scholen invalkrach ten in vaste dienst nemen als ze binnen drie jaar drie tijdelijke contracten hebben gehad. Voor waarde is dat de 'ketting' van aanstellingen niet meer dan drie maanden is onderbroken. ANP Rosenmöller eist verbod oefeningen DEN HAAG - GroenLinks wil een einde maken aan de militai re oefeningen in het Lauwers- nxeergebied. Fractievoox-zitter Rosenmöller roept het kabinet op het gebied terug te geven aan de natuur en het aan te wijzen als 'wetland'. Volgens hem bedx-eigen defen sieactiviteiten het teiTein met lood en andei'e zware metalen, afkomstig uit munitie. ANP Advertentie TREKKING 23 FEBRUARI ■■VWI Deze maand 1001 extra prijzen: 2 kaarten voor 'Quidam' van Cirque du Soleil. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5