Terneuzen spaart Music Hall Elke dag een lapje struisvogel Tragedie rond een omgangsregeling PZC PZC Terneuzen negeert verpaupering van dorpshuis Biervliet zeeland z 19 College laat kans op schadeclaim liggen B en W doppen hun eigen theaterboontjes Tekst en uitleg over komst outlet centrum vrijdag 19 februari 1999 door Wout Bareman TERNEUZEN - Burgemeester wethouders van Terneuzen zijn niet van plan op korte ter mijn een schadeclaim in te die nen bij de Belgische theaterpro ducent Music Hall. Begin deze «eek brak Terneuzen de onder handelingen met de kandidaat- exploitant van het nieuwe thea ter abrupt af. Dat gebeurde na het bekend worden van de ver gevorderde plannen van de pro ducent om in Gent een verge lijkbaar. concurrerend theater te openen en nadat Music Hall per fax aanvullende eisen had 6 gesteld. Wethouder K. van der Hoofd hield de leden van de raadscom missie van cultuur en die van ruimtelijke ordening gister avond - tijdens een ingelaste vergadering - voor dat het colle- een in te dienen schadeclaim even naar de achtergrond schuift „Onze eerste prioriteit is nu het realiseren van dat nieu we theater en het kiezen van een exploitatie-opzet We hebben overigens wel al juridisch ad vies ingewonnen en volgens de juristen zijn er wel handvaten aanwezig om Music Hall aan te pakken. Maar dat wordt dan wel een procedure die erg lang gaat duren en dus veel geld en energie gaat kosten. Die energie besteden we liever eerst aan de uitwerking van de bouwplan nen en de verdere invulling van het project." Geruchten Volgens Van der Hoofd waren er tot anderhalve week geleden absoluut geen signalen - 'ja, wel geruchten, maar zonder keihard bewijs kun je daar als college niets mee' - dat Music Hall een weinig betrouwbare gespreks partner was. Het bericht dat Music Hall al twee jaar bezig was met de verwezenlijking van een vergelijkbaar theater in Gent kwam dan ook als een vol komen verrassing. „Ja, ook voor de kandidaat-bouwer BAM Bredero Bouw bv, die ons inmid dels heeft verzekerd absoluut niet op de hoogte te zijn geweest van de vergevorderde plannen die directeur Allaert van Music Hall in Gent had." Een van de beweegredenen, maar niet de belangrijkste, van Terneuzen om de bouw te gun nen aan BAM was dat die bouw onderneming ook direct een kandidaat-exploitant mee bracht. En ook op ander (f inancieel) gebied bleek BAM te voldoen aan de eisen die het ge meentebestuur stelde. „Tot op dit moment zijn de besprekin gen met BAM Bredero heel goed verlopen. Wij zien dan ook geen reden om nu met de BAM te bre ken. We gaan wél met hen pra ten over een eventuele vervan ger voor Music Hall." B en W hebben, zo liet Van der Hoofd doorschemeren, hebben wel ideeën over de exploitatievorm, maar welke kant het opgaat hangt voor een belangrijk deel af van nader overleg met BAM Te mooi Het gros van de commissieleden was blij dat nu weer 'gewoon' wordt gepraat over een kleiner theater (een grote zaal met 700 stoelen en een kleine met 150) in plaats van over het mega-pro- ject van Music Hall-directeur G. Allaert (1150 stoelen voor een verzorgingsgebied tot ver in Vlaanderen). PvdA'er E. P. H. Kerckhaert: „Het was ook te mooi om waar te zijn. Eigenlijk konden we het destijds al niet geloven. We staan nu gelukkig weer met beide voeten in de klei." Met andere commissieleden vond hij dat, als het college on verhoopt zou besluiten de ex ploitatie in eigen hand te hou den, dan snel een nieuwe schouwburgdirecteur moet worden aangetrokken, die het hele bouwproces en de voorbe reidingen voor de exploitatie in een vroeg stadium zou kunnen volgen. SGP'er P. J. Hamelink sprak te rugblikkend zijn verwondering uit over het feit dat én het colle ge én zijn adviseurs (Kolpron) én BAM. 'die toch veel kennis in huis hebbenzich steeds zo posi tief hadden opgesteld ten op zichte van Music Hall. „Ik had een kritischer opstelling ver wacht. C J. Leunis (GPV/RPF) vond dat Music Hall straks, als het nieuwe theater er eenmaal staat, maar eens flink moet wor den afgestraft. „Laten we die theaterproducent bij de pro grammering dan maar mooi overslaan door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het college van 5 burgemeester en wethouders is niet van plan om de Terneuzense 6 theaterplannen ter advisering 0 voor te leggen aan de Vereniging van Schouwburg- en Concert zaaldirecteuren. Het dagelijks bestuur van Terneuzen schrijft dit in antwoord op vragen van D66. De fractie had B en W gevraagd om deskundig advies in te win nen, maar het dagelijks bestuur vindt dat er voldoende deskun digheid in eigen huis aanwezig d is om over de plannen te oorde len. B en W berichten de fractie verder dat de raad 29 april een definitief voorstel over het the aterplan wordt voorgelegd. De 1 problemen die de voorbije we aken gerezen zijn, waren volgens het college hoofdzakelijk te wij ten aan de opstelling van de Bel gische exploitant Music Hall, die inmiddels niet meer in beeld is om het nieuwe Terneuzense theater uit te baten. Contact Met het oog op de nieuwe ont wikkeling acht het dagelijks be stuur het verder niet zinvol een bespelingsplan voor de schouw burg voor de eerstkomende drie jaar te overleggen aan de raad Voor wat betreft de verwijten van D66 dat het college de spon sors slecht over de planvoort gang zou informeren, meldt het college simpelweg dat de spon sors frequent op de hoogte wor- den gebracht van de vorderin gen. Met hoofdsponsor Dow, die ruim zes miljoen gulden bijlegt voor een theater; is het contact zelfs intensief. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Inwoners van Sas van Gent en andere belang stellenden kunnen dinsdag 23 februari vanaf 20.30 uur terecht in de Sasse Vlaanderenhal voor informatie over de mogelijke vestiging van een factory outlet centrum op het voormalige CSM-terrein. Zowel het Sasse gemeentebe stuur als vertegenwoordigers van het betrokken projectont- Gift voor Tjasker en Dagboog TERNEUZEN - Het Terneuzen se dagcentrum voor volwasse nen met verstandelijke handicaps de Dagboog en kin derdagverblijf de Tjasker te Zaamslag ontvingen deze week een geldsom van 1835 gulden. Het initiatief voor deze gulle 'Schenking kwam van dertien Vuttende medewerkers van het voormalige waterschap De Drie Ambachten. wikkelingsbureau Innovast Investments en Redema Consul tants zijn aanwezig om tekst en uitleg te verschaffen over het plan. Onderzoek Voordat de besluiten over de eventuele komst van het win kelcentrum worden genomen, is nog grondig onderzoek nodig en moet nog uitvoerig worden ge sproken met tal van instanties en belangenorganisaties zoals de plaatselijke middenstand. Het gemeentebestuur vindt het belangrijk dat in een vroeg sta dium informatie aan de bevol king wordt gegeven zodat van gedachten kan worden gewis seld over wenselijkheid, voor delen en nadelen van de factory outlet. In het centrum zullen zestig winkels worden gevestigd. De struisvogels van de familie De Bruyckere in Sluis hebben ruime onderkomens. door Pascalle Cappetti SLUIS - 'Schatteboutje!" Susanne de Bruyckere uit Sluis omarmt liefdevol de struisvogel. Ze herkent Pippegen moeite loos. De hen is duidelijk de aanhankelijk ste van het stel. De zeker twee meter grote struisvogel grijpt zoon Floris (15) naar het oorlelletje en pikt fanatiek in de jas van Susanne. Ook Sofietje doet verwoede po gingen om de aandacht van haar bazinne tje te krijgen. Romeo, de enige haan in de stal, torent boven alles en iedereen uit. En Mama Jane is de dikste. Het is haast niet voor te stellen dat de fokker haar vorig jaar niet wilde hebben omdat ze toen nog zo'n mager scharminkel was. De deuren van de stal gaan open. De acht tien broedvogels op het landbouwbedrijf Hofstede Monnikenwerve aan de Hoge- weg in Sluis mogen donderdagochtend naar buiten. Het slechte weer en het dras sige grasland deert hen niet. Ze rollen het liefst door de modder, maar maken ook graag sierlijke pirouetten. Rennend kun nen ze wel een snelheid behalen van tach tig kilometer per uur. In de andere stal op het terrein zijn de jon kies gehuisvest. Met deze groep van 32, ze ven maanden oud, hebben Susanne en de kinderen Floris, Carmen (12) en Dimitri (7) niet zo'n sterke band, de beesten heb ben ook geen namen. Ze gaan immers over een paar maanden, wanneer ze een jaar oud zijn, naar de slachterij. De vogels zijn in eenvoudige, ruime hok ken gehuisvest, afgebakend met balen stro. Ze krijgen meel, pootaardappeltjes, haver of mais te eten. Antibiotica en der gelijke zijn niet nodig. Op zijn tijd een vi- tamientje, dat is alles. De mestproductie is gering. Een kleine berg op het erf is de totale hoeveelheid van de afgelopen an derhalf jaar, zegt Floris. Stinken doet het in elk geval niet. Kippen Sinds juli 1997 heeft de familie De Bruyc kere de struisvogels in huis. Amper drie maanden daarvoor maakte zij voor het eerst kennis met de beesten tijdens een va kantie in Drente. Het gezin was meteen verkocht. Man Theo wilde eigenlijk het liefst kippen gaan houden, als neventak voor zijn akkerbouwbedrijf, maar voor foto Charles Strijd kippen voelde Susanne niets. „Daar ben ik allergisch voor." Bovendien, het hou den van kippen moet je gelijk grootschalig aanpakken. „Je kan niet met een paar beestjes beginnen", zegt Theo. „Struisvo gels zijn heel eigen aan degenen die ze ver zorgen", verklaart Susanne haar voorlief de voor loopvogels. „Het is een groot avontuur. We weten eigenlijk nauwelijks waar we ons in storten. Boekje Eind maart hoopt De Bruyckere ook een bezoekerscentrum bij het bedrijf te ope nen. Reisorganisaties en de plaatselijke VW vroegen regelmatig of zij geen groe pen kon rondleiden. Zo ging het balletje rollen. Susanne werkt momenteel aan een boekje en een folder over de struisvogel. In het centrum wordt verder een winkeltje ingericht met tassen en andere accessoires van struisvogelleer, allerhande cosmeti ca, waarin natuurlijke olie en vetten zijn verwerkt, cake - gebakken met struisvo geleieren - en natuurlijk het magere struisvogelvlees. De familie is er inmid dels zelf aan verslingerd. Ze eet het, en nooit tegen heug en meug, elke dag. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail; redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Joost Bosman TERNEUZEN - Vanaf het mo ment dat hij ter wereld kwam, was het nu zesjarige jongetje Dylan uit Terneuzen een speel bal tussen zijn moeder en groot ouders, en de Stichting Jeugd zorg Zeeland. Na zijn geboorte kou Dylans moeder door psy chische problemen niet voor haar baby zorgen en daarom ontfermden zijn oma T. Hart man en haar partner, 'opa' C. van Aerde, zich over het kind. Het begin van een lange en moeizame weg van wantrouwen over en weer, vermeende ge rechtelijke dwalingen en veel leed. De grootouders van Dylan is inmiddels elk contact met het ventje ontzegd. Ze hebben nu hun (laatste) hoop gevestigd op het Gerechtshof in Den Haag. Het familiedrama begon in sep tember 1993 met de opname van Dylan in het ziekenhuis wegens verwaarlozing door zijn labiele moeder. De grootouders zorg den op dat moment nog dage lijks voor hun kleinkind „Maar omdat mijn vriendin in een rol stoel zit, hebben we de kinder bescherming zelf om hulp ge vraagd", aldus Van Aerde. De kinderrechter wees Stichting Jeugdzorg Zeeland aan als voogdij-instelling en Dylan werd in een pleeggezin ge plaatst. Er kwam wel een om gangsregeling, maar de relatie met de gezinsvoogdes van De grootouders C. van Aerde en zijn levensgezellin T. Hartman met een fotootje van Dylan. foto Charles Strijd Jeugdzorg was van meet af aan moeizaam. Volgens Van Aerde speelde daarbij een belangrijke rol dat zijn vriendin lijdt aan Multiple Personality Syndrome (MPS), een psychiatrische aandoening die is ontstaan door zwaar trau matiserende gebeurtenissen in haar verleden. „De ziekte is steeds een argument geweest om de omgangsregeling met Dy lan te beëindigen, terwijl je met MPS goed kunt leven. Volgens psychiatrische deskundigen is de ziekte ook beslist geen reden om kinderen weg te houden bij mensen die eraan lijden." Uit eindelijk werd de grootouders begin 1995 de omgang met Dy lan ontzegd. Adoptie Van Aerde stelt dat Jeugdzorg van begin af aan uit is geweest op adoptie van het kind. Hoewel de voogdij-instelling beloofde de grootouders op de hoogte te houden van de ontwikkelingen van hun kleinkind, heeft zij nooit meer van zich laten horen, zegt Van" Aerde. Wel liet Jeugd zorg door een adviesorgaan voor psychologisch onderzoek een rapport opstellen over de mentale gesteldheid van Dylans moeder. Daaruit zou blijken dat zij lijdt aan een geestelijke aan doening. Ook de ziekte van grootmoeder werd terloops te berde gebracht. Het contact tussen Dylan en de grootouders kon niet worden hersteld, omdat dat.schadelijk zou zijn voor het kind. De moe der kreeg slechts één uur per twee maanden bezeekrecht. De grootouders zijn zij bij het hele onderzoek nooit betrokken ge weest. Zij geloven dat het on derzoeksbureau zich uitslui tend baseerde op informatie van derden. Klacht De kinderrechter verklaarde in tussen de klacht van de grootou ders over (het ontbreken van) de omgangsregeling niet ontvan kelijk, omdat Dylan alleen in zijn eerste levensjaar bij groot ouders en moeder had gewoond. Van de Aerde vertelt dat de rechter bij zijn uitspraak echter gebruik maakte van een ver keerd wetsartikel. Omdat het een zaak van 'onder toezicht- stelling' betreft, zou een ander artikel van toepassing zijn. Het Oostburg verlangt fiets-voetveer OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil samen met de ande re Zeeuws-Vlaamse gemeenten de provincie Zeeland onder druk zetten om een frequent betaalbaar fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen in te zetten. Donderdag nam de ge meenteraad alvast een voorschot op de discussie van volgen de week in de commissievergadering. De raad nam unaniem, alleen de D66-fractie was afwezig, een motie aan over dit on derwerp. De raad droeg het college op te zorgen dat vaarfre- quentie twee maal per uur bedraagt, de overtocht betaalbaar blijft én dat de aanschaf van een kortingsabonnement voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen tot de mogelijkheden komt te behoren. Website Poort Vlaanderen succes TERNEUZEN - De website die de Stichting De Poort van Vlaanderen vorige week heeft geopend, blijkt nu al een groot succes. Per dag bezoeken zo'n twee- tot drieduizend nieuws gierige websurfers de homepage. Uitschieters, waarbij de site werd bezocht door 6500 reizigers van de digitale snelweg, wa ren er ook. Initiatiefnemer A Meeusen verwacht de eerste week in totaal zo'n 20.000 bezoekers. „Van sluiscomplexen uit de hele wereld krijgen we positieve reacties, tot uit Austra lië toe." De website (www.harbour.org/zeesluis) is onderdeel van de Terneuzense maritieme Internetsite. Deze is recht streeks verbonden met 250 zogeheten hyperlinks. De site moet als een soort reisagent voor Terneuzen gaan fungeren. Nu al kunnen er op het web kaartjes voor een rondleiding worden besteld. Chippen in de bibliotheek MIDDELBURG - Sinds kort kan in alle Zeeuwse openbare bi bliotheken met de Chipper en de Chipknip betaald worden. Leengelden, reserveringen en boetes kunnen op die manier met een druk op de knop afgerekend worden. Uitgangspunt bij de invoering van het electronisch betaalsysteem was dat zowel met pasjes van de Postbank (Chipper) als met die van de gezamenlijke banken (Chipknip) moet kunnen worden be taald. Het gebrui k van de giropas als bibliotheekkaart in Vlis singen is een doorslaand succes. Ruim driehonderd mensen hebben sinds de invoering van deze service gebruik gemaakt. Vlissingen is op dit moment de enige Zeeuwse bibliotheek waar deze mogelijkheid bestaat. Provincie laat grenspalen gieten MIDDELBURG - De provincie bekijkt de mogelijkheid om op de oevers van het Schelde-Rijnkanaal twee extra grenspalen te plaatsen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft hierom verzocht om bij calamiteiten sneller de plaats van het ongeval te kun nen bepalen. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft zijn Belgische collega, de gouverneur van de provincie Antwerpen, een voorstel gestuurd om de kosten te delen. Van Gelder stelt zijn ambtsgenoot voor grenspalen te plaat sen volgens het bestek uit de 19e eeuw, met daarbij het jaartal van plaatsing. De grenspalen komen te staan tussen de grens palen 268 en 269. De provincie Zeeland bezit een houten mal om de grenspalen volgens het oude bestek te laten gieten. Van Gelder heeft de firma die deze mal in bewaring heeft, verzocht een offerte aan te bieden. Aan het voorstel is druk ambtelijk overleg voorafgegaan, ook met de kadasters van beide pro vincies en de gemeenten Antwerpen en Reimerswaal. Bromfietser ten val door hond VLISSINGEN - Een 38-jarige bromfietser uit Vlissingen is donderdagmiddag op de Sloeweg in Vlissingen ten val geko men. Daarbij liep hij lichte verwondingen op. De man was ge vallen doordat hij in aanraking kwam met een loslopende hond van een 31-jarige vrouw uit Groningen. oordeel van de bestuursrechter, dat een voogdij-instelling geen beslissing mag nemen over om gangsregelingen, bleef buiten beschouwing, betoogt Van Aer de. L. Smit van de Stichting Jeugd zorg, kan niet inhoudelijk op het geval van Dylan ingaan. „Dat zou het kind te veel schade kun nen berokkenen en bovendien de privacy van de betrokkenen aantasten." Het feit dat de kinderrechter de klacht van de grootouders niet ontvankelijk heeft verklaard, noemt Smit wel veelzeggend. „Wellicht heeft hij gekeken naar de verkeerde wetsartikelen, maar daarom is het goed dat het Gerechtshof in Den Haag daar zich binnenkort over buigt." Publiciteit Smit zegt dat het omstreden be sluit van de omgangsregeling, niet klakkeloos tot stand is ge komen. „Daar zijn de gezins voogd, een gedragsdeskundige en ikzelf als teamleider aan te pas gekomen. Uiteraard kan ik me wel voorstellen, dat de grootouders het niet eens zijn met de uiteindelijke beslissing. Dat is hun goed recht." Smit onderstreept dat voor zijn stichting het belang van het kind te allen tijde voorop staat. Derhalve is hij niet gelukkig met het feit dat de zaak in de pu bliciteit komt. „Het kind kan er alleen maar verder door bescha digd raken." door Conny van Gremberghe BIERVLIET - Het bestuur van de stichting Dorpshuis Biervliet wil dat de gemeente Terneuzen zeer snel over de brug komt met geld voor een grote onderhouds beurt aan het Oude Raedthuys. Ook wacht het stichtingsbe stuur al bijna twee jaar op toe gezegde geluidsisolerende maatregelen. Het bestuur heeft de dorpsraad van Biervliet ge vraagd om gezamenlijk druk op de ketel te zettten. Voorzitter M. Langstraat van stichting Dorpshuis is wat te leurgesteld in het Terneuzens gemeentebestuur. „Wij hebben destijds een vrij duur gebouw ter beschikking gekregen waar voor de gemeente verantwoor delijk was. We hebben al diverse malen gewezen op het achter stallig onderhoud. Voor de win ter is er snel nog wat stopverf bij de ramen vernieuwd om door lekken tegen te gaan. maar daar is het bij gebleven. We willen nu dat er snel degelijk werk ver richt wordt, want we zien nu met lede ogen toe hoe het ge bouw staat te verpauperen." Kwaad bloed Tot nu toe ging de gemeente voorbij aan de Biervlietse ver zoeken, maar tikte het stich tingsbestuur wel op de vingers, omdat zij het dorpshuis ver huurd had aan particulieren. Dat verwijtend briefje van het college heeft behoorlijk wat kwaad bloed gezet. Rgden voor he* bestuur om nogmaals een brandbrief aan de gemeente raad te sturen. In die brief, die volgend week aan de orde komt in de maandelijkse raadsverga dering stelt het stichtingsbe stuur de weinige particuliere verhuren nodig te hebben om het dorpshuis naar behoren te exploiteren. „Gezien de hoge lasten van de gemeentelijke hef fingen die wij tijdig moeten betalen denken we door privé- verhuur een extra vorm van in komsten te verkrijgen", wordt de raad meegedeeld. Het dor- sphuis heeft verder te maken met concurrentie in eigen dorp, omdat bij het ouderencomplex Annelot ter Walle sinds kort ook een ruimte voor soosactiviteiten wordt gebruikt. De ouderensoos is daar al neergestreken, omdat in Annelot ter Walle geen huur moet worden betaald. Het stichtingsbestuur meldt verder dat ook in dorpshuizen in Zaamslag en Hoek er regelma tig ruimte wordt verhuurd voor particuliere doeleinden. „In on ze optiek horen bepaalde activi teiten als bijvoorbeeld een kin derfeestje niet in de horeca thuis", benadrukt het bestuur. Als de gemeente niet met extra middelen over de brug komt, zal het Biervlietse bestuur dan ook doorgaan met dit soort activi teiten. Wordt dit niet toege staan, dan - zo meent het be stuur - loopt de toekomst van het dorpshuis in Biervliet ge- Sas stelt subsidie muziekschool bij SAS VAN GENT - Het college van Sas van Gent wil alsnog een nieuw subsidiebedrag uittrek ken voor de Zeeuwse Muziek school. Voor 1998 wordt een bedrag van 2395 gulden vrijge maakt. Dit jaar krijgt de mu ziekschool 1080 gulden. Over de wijze van subsidiëring was tus sen het Sasse gemeentebestuur en de muziekschool een me ningsverschil ontstaan. De school rekende op een vast bedrag volgens de gemeen schappelijke regeling van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten. Sas van Gent ging bij het vaststellen van de begroting uit van een lager bedrag voor de Zeeuwse Muziekschool. De ge meente heeft de fout erkend en de subsidiëring bijgesteld. Om dat Sas niet gerekend had op een extra bijdrage voor 1999 wordt het bedrag van 1080 gulden toe gevoegd aan de post 'onvoorzie ne uitgaven'. De leden van de commissie Fi nanciën vergaderen maandag 22 februari vanaf 19 uur in het gemeentehuis aan de Westkade over het subsidievoorstel. Dan komt ook het verzoek van A Baert ter tafel om een perceel erfpachtgrond van 112 vierkan te meter aan de Sasse Oranje straat te mogen aankopen. TERNEUZEN Kalashnikov - In het Terneu zense café Kalashnikov treedt zaterdag 20 februari Gang '69 op. Deze Franse band speelt vanaf 23.00 uur punk met een vleugje metal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49