Nieuwe keten modezaken PZC llÊlifiKSBB China kunstbron voor Ineke Otte's symbolen Mussen en Zwanen biedt lol om andermans leed Absurde humor in triest blijspel Saabgarage klaar voor komst auto's tïMis1 le eeuw 1900-20001 Prinses Marijkeplein in Groede ziet levenslicht zeeland 18 CZAV neemt handelsbedrijf op Goeree over Nutsspaarbank Zierikzee nu SNS Zeeland Kozzmik-winkels in Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen ondernemend zeeland in detail kunst cultuur vrijdag 19 februari 1999 WEMELDINGE - CZAV neemt de verkoop van gewasbescher mingsmiddelen. meststoffen en pootgoed over van Gewas- beschermingshandel L. van der Baan in Sommelsdijk. Het marktaandeel van de Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Ver koopmaatschappij verdubbelt daarmee naar vijftig procent op Goeree-Overflakkee. zegt verkoopleider T. van der Meer. Het bedrijf in Sommelsdijk wordt een volwaardige vesti ging van CZAV, waar de drie werknemers van Van der Baan in dienst kunnen komen Van der Baan gaat de CZAV-vesti- ging leiden. Komend jaar wordt bezien of de CZAV-ves tiging te Middelharnis geheel wordt overgebracht naar Som melsdijk. De nieuwe vestiging moet dan de uitgifte van ge wasbeschermingsmiddelen pootgoed en mest van Middel harnis erbijnemen. Bezien wordt of dat ook kan voor de graaninname die in Middelharnis nog plaatsvindt. Het bedrijf van Van der Baan heeft daar geen faciliteiten voor. maar de CZAV-locatie in Middelharnis is moeilijk be reikbaar. Klanten moeten dwars door het dorp naar de vestiging en het graanvervoer wordt bemoeilijkt door de af stand naar de havenkade. In Middelharnis werkt nog één persoon. De tweede medewer ker is overgeplaatst naar CZAV in Dinteloord. ZIERIKZEE - De fusie tussen de laatste Nutsspaarbank van Nederland en de SNS bank Ne derland is rond. De stichting Nutsspaarbank in Zierikzee houdt na 180 jaar op te be staan. De bank aan het Haven park heet nu sinds januari 1999 SNS Bank Zeeland nv. De zelfstandige regionale bank wordt geleid door de zittende directie van de Nutsspaar bank, L. M. J Sterenborg- Pinxt en A J. Deurloo. De vijf tien medewerkers in Zierikzee blijven op hun post. De dienst verlening wordt uitgebreid binnen het SNS-pakket. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een nieuwe Zeeuw se keten van modezaken start dit voorjaar. Onder de naam Kozzmik openen vier winkels in vrijetijdskleding en schoenen hun deuren op A-lo caties in Vlissingen, Goes, Mid delburg en Hulst. Onderne mers zijn de eigenaren van vier lntersportzaken in Zeeland, Hugo Barends en Frank de Bie. De werving van zes vaste me dewerkers en een aantal op roepkrachten voor de winkels is gaande, vertelt Maarten Jan sen. De Goesenaar gaat de Kozzmik-winkel in Hulst lei den. De Kozzmik-winkels staan los van de Intersport-sportspeci- aalzaken en zijn onderge bracht in een aparte bv. De eer- Walstraat in Vlissingen volgen volgens plan op zaterdag 3 april. De zaken worden mo menteel ingericht volgens een ontwerp in mahonie, cremetin- ten en staal van de Belgische vormgevers Soho Interiors, een ste Kozzmik opent zaterdag 6 maart aan de Lange Delft in Middelburg. De winkels aan de Lange Kerkstraat in Goes, de Gentsestraat in Hulst en de bekende naam in de textiel branche. De vestiging in Vlissingen komt in de plaats van de klei nere Intersportzaak aan de Walstraat, tegenover de grote vestiging daar. Die situatie is ontstaan in het verleden, toen beide zaken nog niet gekop peld waren. „Aan die situatie wilden Barends en De Bie wat doen," legt Jansen uit. „Daar naast wilde Barends al heel lang wat ondernemen in het koopstadje Hulst Mengsel De start van een nieuwe keten in een branche die al enkele ja ren povere omzetgroei toont, is niet het onverstandige avon tuur dat het lijkt, vindt Jansen. door Claudia Sondervan GOES - Goes is vanaf maandag het nieuwe Saab-centrum voor Zeeland. Komend weekeinde worden de eerste auto's het nieuwe garagepand aan de Amundsenweg in Goes ingereden. Het nieuwe gebouw van de Zeeuwse Saab- dealers Saco en Jacob Jan Melse is vanaf dan in bedrijf maar viert de officiële ope ning zaterdag 6 maart, als de vlaggenstok- ken hangen en de bestrating klaar is. Dan wordt er open huis gehouden met drie nieuwe Saab 9-5 Estates op de achter grond. Achter de licht richting Deltaweg overhel lende glasgevel liggen twee showroom- vloeren van 550 vierkante meter elk met erachter een werkplaats van 400 vierkante meter. Er werken negen mensen. De „Je ziet in de Zeeuwse steden een aantal betere kledingzaken dat het erg goed doet Wij wil len daartussen onze plaats vin den." Dat wil Kozzmik bereiken door jongeren en jongdenkenden een mengsel van kledingstijlen aan te bieden. De winkels voe ren sportieve kleding van Ox bow, Brunotti, Simmer en Zembla, streetwear van G-sus, jeans van Dobber en Big Stal en dames- en herenkleding van Chipie, Gas, Miss Sixty, Cimar ron en Indian Rose. De schoe nen komen van Diesel, O'Neill, Australian en Fila. Assurantiekantoor Valkier Zn. heeft na 47 jaar Goes als vestigingsplaats verruild voor Kloetinge. Aan de Koningin Julianastraat betrok het kan toor van de broers Ad en Johan Valkier een drie maal zo groot pand als aan de Kreukelmarkt ter beschikking was. Het biedt plaats aan de zes medewerkers en een ontvangstruimte. De grondlegger van het bedrijf, J. J Valkier opent het pand dinsdag 2 maart om 16.00 uur officiéél. Dan houdt het kan toor in verzekeringen, spaarre keningen en hypotheken open huis. De Librisboekhandels hou den tot zaterdag 6 maart het Libris Leesfeest voor kinderen. In de boekhandels staan tenten met de benodigdheden voor de oplossing van de puzzel uit de Leeskrant. De winnaars, de Li- bribns leeskampioenen, wor den beloond met een boeken pakket. In Boekhandel Basting in Oostburg is donderdag 11 maart de uitreiking. nieuwbouw in Goes gaf Autobedrijf Melse de gelegenheid de twee dealerschappen van het garagebedrijf in Vlissingen uit el kaar te halen. De garage aan de Industrie weg in Vlissingen, waar tien mensen werken, wordt het domein voor het Seat- dealerschap. Daar blijft ook de plaatwer kerij en de spuitinrichting. foto Willem Mieras De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. ~~-P2QlmSlCmw 1 In het laatste jaar van !j. de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot tja dag terug op nieuws- I feiten uit Zeeland. 19 februari 1947 door Denise de Boe Wanneer prinses Marijke, de vierde dochter van konin gin Juliana en prins Bernhard, op 18 februari 1947 wordt gebo ren. staat heel Nederland op zijn kop. Met saluutschoten, vlag gen, fakkeltochten en vreugde vuren wordt in diverse plaatsen de gebeurtenis uitbundig ge vierd. Groede blijft niet achter in de feestvreugde. De gemeen teraad besluit dezelfde dag nog om ter ere van de geboorte van de jongste telg in de koninklijke familie de Ring, voorheen de Markt, om te dopen in Prinses Marijkeplein. Tijdens de zwangerschap drei gen ernstige complicaties te ontstaan als Juliana de rode hond krijgt, maar Marijke komt op een oogafwijking na gezond ter wereld. De meest vooraan staande oogartsen in de VS wor den hiervoor - tevergeefs - ge raadpleegd. Ten einde raad schakelt Juliana de hulp in van de gebedsgenezeres Greet Hof- mans. Zij slaagt er evenmin in de prinses van haar ziekte af te helpen, maar draagt wel bij aan de roemruchte hofcrisis in 1956. Prinses Marijke is het jongste zusje van Beatrix, Irene en Mar griet. Haar officiële namen zijn Maria Christina en aanvanke lijk is Marijke haar roepnaam. Op ongeveer 15-jarige leeftijd kiest ze er echter zelf voor om Chnstina te worden genoemd. Marijke is te kinderachtig, vindt de zelfbewuste prinses. Gewone opvoeding Juliana en Bernhard willen hun kinderen een 'normale' opvoe ding gevenvoor zover mogelij k Dit betekent dat de prinsesse deelnemen aan het gewone le ven, naar school gaan en me vriendinnetjes mogen spelen. Na de Middelbare Meisje School studeert Christina peda gogiek in Groningen. In 196 stort ze zich volledig op ee zangstudie. Het jaarlijkse Priii ses Christina Concours, klassieke muziek wil promote bij jongeren uit het middelbas onderwijs, is naar haar vei noemd. Na haar zangstudie vertrek Christina naar Montreal in Ca nada, later naar New York 2 trouwt met Jorge Guillermt een Amerikaan van Cubaaiu afkomst, zonder toestemmii van de Nederlandse staat. Hiei mee verliest ze het lidmaa; schap van het Koninklijk Hu en daarmee haar rechten op troonopvolging in Nederland. Ze krijgen drie kinderen: Bei nardo, Nicolas en Juliana, d: zich geen prins of prinses mei mogen noemen Het gezin kee in 1984 terug naar Nederland Inmiddels is het echtpaar g< scheiden. Christina woont roe menteel in een appartement i New York, met de jongste twt kinderen. Haar oudste zoo woont eveneens in de Verenigd Staten. Niet alleen de prinses heeft ine loop der jaren haar naam gewij zigd. In Groede leefde het Prin ses Marijkeplein niet onder c inwoners en bleef men in q volksmond spreken van d Markt. Daarom heeft de meenteraad begin jaren '70 o verzoek van de plaatselijke b( volking het Prinses Marijke plein zijn oorspronkelijke naai - de Markt - weer teruggegevei door Ben Oerlemans GOES - Een symbool en een ri tueel zeggen vaak meer dan de gebeurtenis waarnaar ze ver wijzen. Het concept 'Nederland' zegt de meeste mensen niet veel, maar zo gauw als Oranje een be langrijke voetbalwedstrijd wint, zitten zelfs de meest ver stokte macho's met tranen voor de buis als het Wilhelmus weer klinkt. Ook in de reclame wor den veelvuldig symbolen inge schakeld. Slagzinnen en emblemen van bedrijven zijn uiterst gecomprimeerde weer gaven van grotere verhalen en het is zelfs zo dat consumenten een symbolische boodschap eer der hegrijpen dan de werkelijk heid. Religie is bij uitstek het terrein waar symbolen worden geacti veerd. Het Avondmaal, de kle ding van de pelgrims naar Mek ka en boeddhistische moedra's dienen ervoor om de gelovigen tot de kern van een religieuze er varing te brengen, zonder tus senkomst van woorden of denk- concepten. Veel kunstenaars hanteren symbolen in hun werk. Hun zeggingskracht wordt daardoor groter en universeler. Ineke Otte uit Goes beeldhouwt in symbolentaal. Tot en met 20 maart exposeert zij in de stu- ARTgalerie in Bergen op Zoom. De beelden die Ineke Otte in Bergen op Zoom tentoonstelt, zijn een Weergave van haar meest recente verbeeldingen en indrukken die ze opgedaan heeft tijdens haar reizen Dit keer staat een trip die ze door China maakte centraal. Otte: „De tempels, het Boeddhisme en de Chinese muur. Het zijn al lemaal zaken die heel diep tot mij doorgedrongen zijn." Blauw Vooral de kleur blauw staat cen traal „Ik gebruik het symbool van de wolken die voorbij vlie gen. Blauw is een basiskleur die overal terugkomt in China; met name in de kleding van de oude Mao-pakken." Hiermee is ze ookbij een tweedeling in de Chi nese maatschappij beland. Aan de ene kant de traditionele, reli gieuze manier van leven, maar aan de andere kant het atheïsti sche communisme. Otte: „Daar om gebruik ik ook verschillende materialen in mijn werk. Lood om dingen zwaar te maken en gewicht te geven. Maar aan de andere kant veel helder glas en transparant licht materiaal." De uitdrukkingsvorm is stee vast symbolisch getint: christe lijke kruizen, boeddhabeelden en universele Chinsese levens wegsymbolen. „Het gebruik in de beelden van de boeddha's en het kruis. Diverse symbolen met diverse betekenissen, verschil lende religies naast elkaar, christendom en boeddhisme als tegenstelling. Dit gebruik ik in al mij n kunstwerkenniet alleen voor deze specifieke tentoon stelling. Zo ben ik de laatste tijd veel bezig met steen; het Ooster se symbool voor water. Denk hierbij vooral aan de tuinen van het Zen-boeddhisme, waar hele waterpartijen in steen worden weergegeven." Tegenstellingen De tegenstellingen tussen hoog en laag. grof en fijn; ze lopen als een rode draad door haar om vangrijke werk, evenals de sim pele symbolische weergave van de vaak mysterieuze en ondoor dringbare Chinese cultuur. „Maar ook de afbeeldingen die ik van wolken en lucht maak en zo'n belangrijke plaats in mijn werk innemen zitten vol tegen stellingen; de voortvliegende wolken tegenover de stille lucht; de grauwgrijze kleuren tegenover het hemelsblauwe lucht." Ook in eigen land blijft Otte aan Ineke Otte temidden van haar 'gebeeldhouwde' symbolen. de weg timmeren Naast haar veelvuldige exposities, waar voor ze onder meer de cultuur prijs van de gemeente Goes ontving, wordt ze door haar woonplaats binnenkort inge schakeld voor een project over de oude stadsmuren. „Met ste nen sculpturen en plaquettes wil ik de plaatsen aangeven waar de oude stadspoorten heb ben gestaan. Ook hier weer een symbolische weergave. Mijn kunst lijkt vaak toegepaste foto Willem Mieras kunst, handige gebruiksvoor werpen die wat mooier zijn vormgegeven, maar zo moet je de sculpturen absoluut niet zien. Het is de diepere symboli sche waarde die het belangrijkst De spelers van de komedie Mussen en Zwanen II, voorgrond Frédérique Huydts en Hans Breetveld, achter Eric C'orton en Hymke de Vries. foto Leo van Velzen door Frans Doeleman GOES - Eén dag voor de eerste try-out van de voorstelling Mussen en Zwanen II laat actrice Frédérique Huydts (31) enthousiast weten: „We zijn nu vierenhalve week bezig met repeteren en we snakken naar publiek. Dat is ontzettend span nend, want je weet gewoon niet waar de mensen zullen reageren. We hebben natuurlijk wel een vermoeden, maar daar mag je nooit op anticipe ren." Twee jaar geleden speelde dezelfde cast - naast Frédérique bestaande uit Hymke de Vries, Eric Corton en Hans Breetveld - Mussen en Zwanen I. „Dat was een feest om te doen. We hebben er ook zó ontzettend veel lol in. We staan brutaal op het toneel het publiek te vermaken. We hebben een geweldige tournee gehad, zodat we bijna niet konden wachten om aan deel twee te beginnen." Haye van der Heyden, die inmiddels ruimschoots zijn sporen heeft verdiend als schrijver van kome dies, zowel voor theater als tv, kwam aan die wens tegemoet. „Qua verhaallijn heeft het niets met deel één te maken, we spelen vier totaal andere karakters. Mensen die deel één gezien hebben, zullen alleen de stijl herkennen De moraal is dat je in het leven mussen en zwanen hebt: van die grauwe mussen die niet echt gelukkig worden en je hebt er die uiteindelijk tot een zwaan uitgroei en." „Het is een black comedy. Het cabareteske eraan is dat we van tijd tot tijd uit onze rol stappen en commentaar geven op de scene We richten ons dan tot het publiek. Twee jaar geleden dacht ik 'oh. wat eng'. Wat deed ik namelijk, ik keek de mensen in het gezicht. Dat moet je nooit doen, je moet een beetje over hen heen kijken, anders ben je heel snel afgeleid. Maar het is ontzettend leuk. Ik word zelf ook overdonderd als ik in het publiek zit en een acteur gaat mij eens leuk aan zitten kij ken. Dan krijg je een soort gêne" ,Het stuk gaat over twee getrouwde stelletjes, bu ren, die problemen hebben met hun relatie en met zichzelf. Ook door wat ze elkaar aandoen. Hans Breetveld speelt mijn man Frederik, van wie ik zielsveel houd, maar die vertelt dat hij mij al tien jaar belazert. Ik zal niet verklappen hoe ik wraak neem. Hij zegt bijvoorbeeld: 'Je moet niet samen smelten, maar alleen zijn en sterk, het gaat om je zelf.' We zijn eigenlijk vier aasgieren, die alleen maar aan zichzelf denken. Een heel egoïstisch zootje Het is erg herkenbaar, lachen om ander mans leed, maar ook op een manier van 'oh, wat is dit gênant, wat erg'. Haye heeft het briljant ge schreven." Frédérique Huydts noemt de combinatie van tv en theater (film is nog een wensdroom) in haar carri ère 'perfect'. „Als ik een tijdje op het toneel heb gestaan, kan ik echt naar de camera snakken en omgekeerd." Voor tv vertolkte zij onder meer de vrouwelijke hoofdrol in de dramaserie In naam der koningin - een mooie ervaring waaraan ze vaak terugdenkt - en was zij onlangs te zien in Wij Alexander. Deze zomer begint zij aan de opnamen voor de comedy serie In de clinch van Hetty Heyting. Toneel staat daarna nog niet op het programma. „Misschien in de toekomst Mussen en Zwanen III Je weet het niet. Ik geniet van wat ik nu doe. Op het toneel leer ik eigenlijk het meest, dat je goed naar elkaar moet luisteren en niet met jezelf, maar met de situatie bezig moet zijn. Regisseur Christi- aan Nortier hamert daar heel erg op. Als je een grap plaatst met een perfecte timing en het pu bliek reageert, is dat zó heerlijk. Dan denk ik al tijd 'aaah, nu weet ik weer waarvoor ik het doe! Mussen en Zwanen II (try-out) is dinsdagavond te zien in het Goese Lyceum (20.00 uur) TERNEUZEN, Zuidlandtheater 'Figuranten', toneel naar de gelijknamige roman van Arnon Grui berg. Spel: Alice Reys, Dimme Treurniet. Vincent Croiset, Els Ingi borg Smits, Theo Pont, Annelies van der Bie en Jack Vecht. Regi Judith de Rijke. doorTreesvan Herpen Een eetcafé in jaren vijftig stijl vormt het decor voor, ja wat eigenlijk? Zeven mensen, twee generaties worstelen ieder met hun eigen wanhoop. Humor lijkt de enige manier om deze te bezweren. Wrange en absurde humor, dat wel. Het verleden en de toekomst zijn beiden aan trekkelijker dan het heden. In een traag op gang komend blij spel ligt de waanzin op de loer. Er is meer lust dan liefde, meer haat dan afkeer. Arnon Grunberg bewerkte zijn roman 'Figuranten' voor het to neel. Het accent werd verscho ven van de jonge naar de oudere generatie..Het verhaal is flin terdun geworden en doet eigen lijk niet ter zake. Het hele absurde spel draait om de on derlinge relaties. Vader en moe der Eckstein drijven een medi terraan restaurant, maar om niet opgehelderde redenen moeten zij het land verlaten om hun heil in Venezuela te zoe ken. Zoon Michael, die zich Broccoli laat noemen, heeft ambitieuze plannen voor Hollywood. Hij heeft een verdwaasde en ver krampte vriend Ewald, hope loos verliefd op Elvira, werk zaam in het restaurant. Dan zijn er nog de boekhouder Ludwig Berk en de kokkin Frieda Meer- schwam, elk met hun eigen ide alen en dromen. Onderling zijn al deze figuren verstrikt in di verse relaties. Aanvankelijk horen we mono logen, niemand luistert naar de ander, ieder gaat op in zijn eigen waanzin. Als bevroren kijken de acteurs naar elkaar als ze niet aan het woord zijn. Gaander- weg concentreert zich de aan dacht op Elvira. Als een mag neet trekt zij mannen naar zich toe en stoot zij vrouwen af. Alice Reys weet een geraffineer de naïeve Elvira op te roepen door haar broeierige blikken en zwoele glimlach, gepaard aan kinderlijke gebaren. Als een jojo gaan de emoties heen en weer. Stoerheid en waanzin, on verbloemde haat en onverholen adoratie, maar vooral absurdi teit vonkt tussen de personages. De ouderen houden de jongere een spiegel voor. Zij hadden oo dromen - 'in 1956 heb ik voor hi laatst op een wonder gehoop zegt vader Echstein en moed; 'Bubie' spreekt over eenpechle ven - maar de jongere generati wil het zelf uitzoeken op haar e gen manier. Theo Pont zet e? indrukwekkende Eckstein nee ontluisterend in zijn waanzii medogenloos in zijn heldere mc menten. Veel van de puntige uitsprake die Grunberg in zijn tekst heel verwerkt, kunnen als aforisme zo op een tegeltje geschreve worden. Want hoe absurd a dialogen ook zijn, er zit een ai lerdaagse herkenbaarheid veel van wat hij de acteurs in d mond legt. Er werd gegrinnik niet gelachen. De ultieme desii lusie komt als besluit. Als vei geren en gedoe uiteindelijk ht vertrek naar Venezuela hee: plaatsgevonden, blijven Broc coli, Élvira en Ewald achter. Ge tooid met Amerikaanse symbo len deinen ze lusteloos mee opd tonen van 'I wil survive'. Ovei leven zullen ze wel, maar dati het dan ook. Nog te zien: 15 april in de state schouwburg van Middelburg (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48