Zeeland krijgt jeugdbehandelhuis op kroongetuige Eer Carnegiefonds voor drie helden in cocaïnezaak Iedereen moet het weten van de Ring Forse celstraf geëist na verkrachting ex voor ogen van kind Specialistisch centrum voor psychiatrische hulp levert veertig banen op Rechtbank Wacht zeeuwse almanak Medicijn 't Waepen van Veere ïlintstone weg Kamervragen 70-plussers in itembureaus kook demonstratie door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de deur als nog op een kier gezet voor de verdediging van vijf verdachten uit Amsterdam en Hoorn in een cocaïnezaak. Een kroongetuige kwam gisteren tot teleurstelling van de advocaten niet opdagen. Hij had moeten vertellen over zijn rol bij cocaïnetransporten van Suriname naar Vlissingen. Volgens de laatste gegevens be vindt de getuige zich in Surina me. Raadsman E. van Gils meende dat de rechtbank zich te weinig had ingespannen om de getuige te vinden. „Zijn adres is in Suri name bekend." De rechtbank ging na ruim een uur schorsing overstag en besloot de strafzaak voor de derde keer aan te hou den. De raadslieden vinden het van cruciaal belang om de man te horen, omdat hij als informant of zelfs infiltrant zou zijn opge treden bij de smokkel van grote re partijen cocaïne die bewust zouden zijn doorgelaten. Vol gens een 35-jarige verdachte uit Hoorn (de koper) zijn daarbij drie Vlissingse douaniers omge kocht. Is dat waar, dan ligt het voor de hand dat de verdediging op niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie aan stuurt. In elk geval staat vast dat de verdachten betrokken zijn ge weest bij de invoer van twee partijen cocaïne (57 en 72 kilo) in Vlissingen, eind januari en begin april vorig jaar. Maar vooral het transport van 72 kilo staat ter discussie, want via het zelfde schip Jarikaba zou in april nog meer cocaïne zijn in gevoerd. De Surinaamse kroon getuige, een vijftiger met de bij naam Linka, zou hierover meer duidelijkheid kunnen verschaf fen. Officier van justitie C. Fetter en rechtbankpresident J. Beghevn betwijfelen of de Surinamer be reid is om naar Middelburg te komen. Van Gils wees op getui gen in een andere zaak (B outerse), die wel bereid zijn om naar Nederland te komen; daar bij worden zelfs mensen (Z eeuw) vastgehouden. Op 9 fe bruari liep bi] de rechter-com- missaris een fax vanuit Surina me binnen. De getuige zou zich via een notaris hebben gemeld. Er werd meteen een bericht te ruggestuurd of hij bereid was te getuigen, maar tot gisteren werd er niets meer vernomen. De advocaten opperden nog de mogelijkheid de getuige in Suri name te horen, desnoods bij een notaris. Maar de officier sloot die kans uit. „Rechtshulp uit Suriname is onmogelijk en via een notaris nutteloos." De Zeeuwse straf pleiter D Olie wist dat er on langs in Taiwan een getuigen verhoor had plaatsgevonden via informele weg, maar de recht bank stelde dat in dat verband contact was geweest met de au toriteiten. Onverantwoord Raadsman P. Doedens verzeker de dat vorig j aar in Rotterdam in een vergelijkbare situatie posi tief was gereageerd door Suri name. Rechtbankpresident Begheyn gaf te kennen dat der gelijke verzoeken, in verband met de toestand in Suriname, door de eigen regering al niet meer worden toegestaan. De rechter-commissaris liet overi gens zelf weten het onverant woord te vinden om informeel naar Suriname te gaan. De rechtbank zag nog wel de moge lijkheid om de getuige in een derde land te verhoren. Het verzoek van de verdediging om de voorlopige hechtenis van de verdachten te schorsen, werd afgewezen. De cocaïnezaak wordt vervolgd op 12 april. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Officier van justitie R.T.C.N. Jeuken heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg drieënhalf jaar cel geëist tegen een 28-jarige Vlis- singer, die zijn ex in het bijzijn van hun kind op brute wijze zou hebben verkracht. De verdachte die eerder is veroordeeld voor verkrachting, ontkent en be weert dat er een complot tegen hem is gesmeed. Zijn ex zou uit jaloezie hebben gehandeld. Nadat bekend werd dat de Vlis- singer haar zus had verkracht, verbrak de Middelburgse vrouw haar relatie met de verdachte. Op 31 oktober vorig jaar stond hij weer op de stoep. De man wilde zijn zoon zien. De vrouw liet hem niet binnen, waarna hij via het keukenraam het huis be trad. Eenmaal binnen zou hij de vrouw aan haar haren mee naar boven hebben gesleurd. In het bijzijn van het kind van ander half jaar zou hij de vrouw heb ben aangerand. Getuigen, waaronder een buurvrouw, had den die dag de Vlissinger bij het keukenraam gezien en veel la waai gehoord. De dokter vond blauwe plekken op haar li chaam en striemen op de rug en in de hals. Reputatie De officier van justitie acht door de aangifte bij de politie, de ver klaringen van getuigen, de dok tersverklaring en de reputatie van verdachte de verkrachting bewezen. Jeuken hield rekening met de vorige verkrachtings zaak; de zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf die de Vlissinger toen Kreeg, zijn in de eis van gisteren opgeno men. De verdachte heeft een drank probleem. Het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs vindt dat de Vlissinger langdurig in een instelling moet worden opgenomen. Naar aan leiding van eerdere strafzaken heeft het Pieter Baan Centrum in Utrecht een rapportage uit gebracht. De Vlissinger zou niet kunnen omgaan met 'verlating en krenking'. Dat rapport is in 1995 gemaakt. ,,Ik ben bang dat een nieuwe rapportage een ne gatiever beeld laat zien", aldus de officier. Wraak Volgens verdachte is er sprake van wraak. Zijn ex zou het niet kunnen hebben dat hij een an dere vriendin heeft. Samen met de buurvrouw heeft de vrouw een val voor hem uitgezet. Ver dachte meent dat het gaat om een vrijwillige vrijpartij. Zijn raadsman ESmit gaf aan dat de nieuwe vriendin een reden voor een wraakmotief kan zijn. Bo vendien is het strafdossier van zijn cliënt zeer belastend, waar door zijn geringe geloofwaar digheid zich nu tegen hem keert. „Maar over één ding is iedereen het eens", zei Smit „Het mis bruik van alcohol moet maar eens afgelopen zijn." Na afloop van de zitting ont stond er voor de rechtbank enig tumult. De ex-vriendin, de buurvrouw en de huidige vrien din van de verdachte vlogen el kaar publiekelijk in de haren. De parketpolitie haalde de vrouwen uit elkaar. De rechtbank doet 3 maart uit spraak. De griep heeft grote gaten ge slagen in de bezetting van dat Vlissingse kantoor. Er iverd dan ook niet weinig gemop perd op de collega die het zin-, kende schip bijtijds had verlaten, om zich in zijn ge boortestreek in het feestge woel te storten. Bij terug komst bestudeerde hij met kennelijk leedvermaak het noodrooster, waarin het res tantvan zijn vermoeide mak kers ploegen draaide. Op de vraag of hij al iets van de rondsluipende virussen voel de, antivoordde de carna- valsganger met een vrolijk nee.Eerst heb ik ze een alco holvergiftiging bezorgd. Toen het cholesterolgehalte opgevoerd met vette ham burgers. En ze daarna met een ijskoude pils in de vries kou gezet. Daar konden die rotzakken niet tegenop." Hotel Restaurant Wij zijn weer geopend! Menu's vanaf f 52,50 Markt 23-27 Veere tel.: 0118-501231 tot 1 April: maandag en dinsdag gesloten oor Roelf Reinders LIS SIN GEN-De kans is groot at er in Zeeland een behandel- ehuis voor 24 licht verstande- ijk gehandicapte kinderen met sychiatrische stoornissen omt. De psychiatrische instel- ngen in Zeeland en Oost-Bra- ant hebben daarover overeen- lemming bereikt. Het nieuwe ent rum levert werk op voor o'n veertig mensen, blgens het Zeeuwse centrum oor geestelijke gezondheids- org Emergis en de stichting Igogische Zorgcentra Zeeland AZZ) is het uiterst waarschijn- ijk dat zo'n multifunctioneel entrum voor MLK-psychiatrie noeilijk lerende kinderen) er omt De problematiek van cht verstandelijk gehandicap- e kinderen met psychiatrische roblemen heeft hoge prioriteit ij het ministerie van Volksge- ondheid. Welzijn en Sport, zegt Eijsberg, sectordirecteur kin- er- en jeugdpsychiatrie bij Imergis. ïroepsproces olgens Eijsberg vallen de licht erstandelijk gehandicapte mderen met een psychiatri- che stoornis in Nederland nog assen wal en schip. „Binnen de svchiatrie kunnen we verstan- I elijk gehandicapte kinderen Heen tijdelijk in de crisisop- ang opvangen. Maar dat kan iet langer dan een week of drie. lis deze kinderen langer blij- en, loopt het spaak in het roepsproces met kinderen met en normale intelligentie. Dan rordt de aanpak lastig." )e instellingen voor verstande- i]k gehandicapte kinderen zo- Is De Veersesingel in Middel- urg kunnen gehandicapten iet een psychiatrische stoornis p hun beurt ook maar tijdelijk pvangen, zegt Eijsberg. „Daar ntbreekt de benodigde kennis ls de kinderen psychotisch of eel erg gedragsgestoord wor- en." De Vereniging Gehandicapten zorg Nederland (VGN) en de Vereniging Geestelijke Gezond heidszorg Nederland (GGZ) hebben vorig jaar maart een plan gemaakt voor driehonderd plaatsen voor verstandelijk ge handicapte kinderen met psy chiatrische problemen. Zuid- Nederland moet 72 plaatsen krijgen; in Limburg en Oost- Brabant is er voor 48 kinderen al plaats gemaakt. Het Zeeuwse behandelcentrum is ook be doeld voor kinderen uit West- Brabant. De speciale voorziening moet uit een kinderpsychiatrisch en een orthopedagogisch deel be staan, waar in totaal zo'n veer tig mensen kunnen werken. Eijsberg noemt het uniek dat zo'n specialistische voorziening naar Zeeland komt. „Meestal gaat zoiets naar de grote steden. Het is belangrijk dat deze voor ziening hier komt omdat we zo specialistische expertise naar Zeeland halen." Emergis en AZZ werken nog aan de aan vraag voor het behandeltehuis dat naar minister Borst gaat. En dan is het wachten op geld. „Het probleem van de zorg is dat er soms onverwacht geld is maar geen plan. We maken een plan dat kan worden uitgevoerd zo dra er geld is." Eijsberg hoopt dat het behandeltehuis er over twee jaar staat (Advertentie) Burgemeester Barbé overhandigt de plakkaten aan S. van Tricht, P. Duerinck en J. Faber (van links naar rechts). foto Charles Strijd SINT LAURENS - Uit een tuin ran een woning aan de Noord- leg in Sint Laurens is tussen voensdagavond en donderdag- luddag een stenen tuinbeeld in Ie vorm van Fred Flintstone ge- tolen. Het meerkleurige beeld s ongeveer vijftig centimeter loog. De waarde van het beeld is inbekend. )EN HAAG - Minister Peper an Binnenlandse Zaken moet tappen ondernemen tegen die [emeenten, waaronder de ge- neente Borsele, die een leef- ijdsgrens van zeventig jaar tellen voor leden van stembu- taus. r'VD-Kamerlid Ph. Brood heeft ht donderdag gevraagd. Hij wil lat Peper nog voor de Staten- erkiezingen van 3 maart in het |e\veer komt, en anders voor de ïuropese verkiezingen later dit aar. Ook' P. Rehwinkel (PvdA) leeft Kamervragen gesteld over Ie leeftijdsgrens. Hij dringt nog net direct aan op actie, maar nl weten van minister Peper fat hij van het beleid van de ge- neenten vindt. (Advertentie) h lekker kijken, proeven en kopen inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zaterdag 20 februari van 10 tot 16 uur BouwCenter DeJagerTolhoek I Slonleyweg 2 Goes (bij de Zeelondhollen) De Antwerpse Ring wacht een enorme opknapbeurt en de Vlaamse overheid spendeert miljoenen om de automobilisten bijtijds in te lichten. foto Charles Strijd door Wout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse Ring, een belangrijke schakel in het interna tionale wegverkeer, krijgt na dertig jaar een grote opknapbeurt. Die is zó omvangrijk en ingrijpend dat de Vlaamse regering heeft besloten er in ternationaal de aandacht op te vesti gen. Alleen voor die voorlichtingscam pagne is al bijna drie miljoen gulden uitgetrokken. De verkeersdruk op de Antwerpse Ring - er maken ook veel Zeeuwse automobi listen gebruik van - is enorm. Een goede graadmeter vormt het aantal voertui gen dat de Kennedytunnel passeert. Het zijn er ruim 120.000 per dag en de verwachting is dat het er rond 2010 minstens 150.000 zullen zijn. Volgens verkeersdeskundigen is de verkeersin tensiteit in de spits nu al 'meer dan maximaal', zodat de voorspelde groei voor enorme problemen zal zorgen. De Antwerpse Ring was al geruime tijd aan een grondige opknapbeurt toe. In het verleden werd hier en daar wel re gelmatig de toplaag vervangen - een karwei dat meestal in één nacht werd geklaard - maar nu zullen er onvermij delijk omleidingen moeten plaatsvin den en voor langere tijd rijstroken moeten worden afgesloten. Op ver schillende plaatsen moeten vier lagen asfalt worden vervangen. Dat gebeurt volgens de planning in een groot aantal opeenvolgende weekeinden. Voor de eerste fase, die dit jaar wordt uitge voerd, is ruim 13 miljoen gulden uitge trokken. In 2001 wordt nog eens voor 23 miljoen 'vertimmerd' aan de i'ing. Er is een jaar tussenpauze genomen om het verkeer de keuze te bieden om te rijden via de Liefkenshoektunnel. Leugenbergbocht Momenteel wordt de zogenaamde Leu genbergbocht op het traject van diq tunnel onder handen genomen. Is die klus geklaard, dan kan het verkeer pro bleemloos worden omgeleid via de jongste tunnel bij Antwerpen, die steeds intensiever wordt gebruikt. Vo rig jaar passeerden ruim 3,8 miljoen voertuigen de tolhokjes. De informatie campagne begint nog deze maand. De Vlaamse regering laat niets aan het toe val over. De werkzaamheden zullen on getwijfeld de nodige hinder veroorza ken. Een woordvoerder van het kabinet van minister S. Stevaert van Openbare Werken en Vervoer: „We willen niet dat de weggebruikers achteraf met de klacht komen dat ze van niets wisten. De campagne gaat enkele maanden du ren. Dat is ook de reden waarom we niet direct met de werkzaamheden begin nen. Eerst moet iedereen het weten. Ook in de buurlanden, want de ring speelt nu eenmaal ook een belangrijke rol in het internationale wegennet." door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - 'De maat schappij, dat zijn wij. De maat schappij, dat ben jij'. Twee agenten en een vrijwillige brandweerman hebben deze leus goed opgepikt. Op 10 okto ber vorig jaar raakte een auto op zijn kop in de sloot langs de N252 tussen Terneuzen en Sluiskil, waardoor de bestuur der verdronk. De drie deden hun uiterste best om de man te red den. De poging mislukte, maar voor hun heldendaad werden ze gisterochtend in het zonnetje gezet. S. van Tricht en J. Faber, beiden hoofdagent bij de Regiopolitie Zeeland en P. Duerinck, vrijwil liger bij de Terneuzense brand weer, werden in het stadhuis gehuldigd door het Carnegie Heldenfonds Burgemeester R. Barbé overhandigde hen een plakkaat met inscriptie en een 'loffelijk getuigschrift wegens moedig gedrag'. A Carnegie was een Schot die op dertigjarige leeftijd vertrok naar het Amerikaanse Pitts burgh om daar een kapitaal op te bouwen. Toen hij met pensi oen ging, stond hij zijn vermo gen af aan sociaal maatschap pelijke doelen. Hij besteedde ook veel aandacht aan mensen die buitengewone moed hadden getoond. Barbé toonde diep res pect voor de reddingspoging. „We hebben een rapport opge maakt waarin staat wat er is ge beurd en wat de betrokkenen hebben gedaan. Was er sprake van alleen plichtsuitvoering of was het inderdaad een helden daad?" Het laatste, vond Barbé. „Ze zijn in diep water gegaan, mogelijk met gevaar voor eigen leven. Het was ijzig koud. Ook het reanimeren nadien, dat is geen plezierige ervaring." De redders reageerden bescheiden. „Het was voor ons gewoon werk. We hebben alles gedaan wat mogelijk was", vertelde van Tricht. Faber: „Het was ook niet echt gevaarlijk. Het water was vrij ondiep en er stonden genoeg kijkers langs de kant. Als er iets fout zou gaan. konden zij bij springen." Duerinck zou het de volgende keer weer doen. „Ik kwam toevallig voorbij en de politie was nog niet gearriveerd. Ik heb gelijk de politie, brand weer en ambulance gebeld, trok mijn schoenen uit en ben in het water gesprongen. Werk of geen werk, allen zijn ze erg vereerd met de pluim. Van Tricht: „Ik had het echt niet ver wacht. Ik wist van niks, maar ben er heel blij mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47