PSV ontwaakt uit winterslaap Sjaak is een dwars portret Bar^a onderuit Vader van keeper Mexico ontvoerd Robin Korving laat WK indoor schieten Eindhovense ploeg klaar voor topper na 3-0-zege op FC Twente Tweede ritzege Steels, eerste plek Rodriguez Ploegentijdrit in ere hersteld bij Tour 2000 Gilles de Bilde in beeld bij Derby County Korving: „Met de tijden die ik gemiddeld loop, haal ik de WK- finale niet. En voor minder doe ik het zeker niet." foto GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Robin Kor ving ziet af van deelname aan de wereldindoorkampioen schappen in het Japanse Maebashi (5-7 maart). De hordenloper van AAC Amsterdam denkt dat hij op de 60 meter horden onvol doende kans heeft op een fi nale-plaats. Ook vindt hij de omstandigheden in de aan loop naar het kampioen schap niet goed. „Met de tijden die ik gemid deld loop, haal ik de finale niet", zegt Korving. „En voor minder doe ik het zeker niet." De winnaar van de bronzen medaille op de Europese out- doorkampioenschappen ver beterde op 7 februari in Stuttgart zijn eigen Nederlands record tot 7,51 seconden in een race die om streden is door een valse start van de Duitse winnaar Falk Balzer. De tweede seizoentij d van Korving, 7,61 in de Stuttgar- ter series, valt buiten de eer ste tien plaatsen op de we reldranglijst. „Het begint er steeds meer op te li j ken dat ik niet zomaar vijftigers loop", aldus Korving „Voor het me rendeel zijn het natuurlijk wel goede tijden, maar geen finalewerk. Daarbij is de reis lang, komen we pas vijf da gen voor de wedstrijd aan en hoorde ik van mijn trainster Ineke Bonsen dat de trai ningsomstandigheden daar slecht zijn. Dan hoeft het van mij niet." Eerder gaven al meer atleten aan op te zien tegen de trip naar Japan en de bijbehorende jetlag. Vier dagen voor de sluiting van de limietperiode op 21 februari bestaat de Nederlandse ploeg uit twee atletes: Ester Goossens (400 meter) en Mo nique de Wilt (p olsstokhoogspringen). Daar kunnen vrijdag in Gent of komend weekeinde bij de na tionale kampioenschappen nog mensen bijkomen. Daar bij lijken Patrick van Bal- kom (200 meter), Michiel Loeschner (800 meter), Rens Blom (polsstokhoogspring en) en Lieja Koeman (kogels toten) de meeste kans te ma ken. ANP van onze sportredactie GRANADA - De Spanjaard Ja- vier Pascual Rodriguez heeft gisteren de Ronde van Andalu- sië op zijn naam geschreven. Hij had in het eindklassement een voorsprong van twee seconden op de Colombiaan Botero. Voor de jonge coureur Van Kelme is het zijn eerste grote zege in zijn loopbaan. Tom Steels won de vijfde en laatste etappe. De Belg was de snelste in de eindsprint van het peloton. Het was zijn tweede dagzege in de Ruta del Sol. Eer der won hij in de eerste etappe. De afsluitende rit over 148 kilo meter moest met bijna 40 kilo meter worden ingekort wegens onvoorziene wegwerkzaamhe den. De renners stapten in de oorspronkelijke startplaats Ubeda in bussen en gingen m Albaicin alsnog van start. De Belg Pauwels en de Amen- kaan Jemison reden lange tijd voor het peloton uit. Hun maxi male voorsprong bedroeg ruim twee minuten. Mapei haalde de vluchters vier kilometer voor de meet terug en de Belgische kam pioen Steels won met ruime lengte van Zabel en Planckaert. De vierde etappe van de Prueba Challenge van Lloret de Mar le verde een overwinning op voor de Belg Michel van Haecke. Hij was na een rit over 115 kilome ter in en rond de Spaanse kust plaats de sterkste in de massa sprint John Talen eindigde als zevende. Hij behield de eerste plaats in het klassement. ANP PARIJS - De Ronde van Frank rijk in 2000 krijgt na zes jaar weer een ploegentijdrit. De Tour-organisatie maakte verder bekend dat het grootste wielerevenement van het jaar begint met een individuele tijd rit over twaalf kilometer. Het futuristische pretpark Futuro- scope ten noorden van Poitiers is op zaterdag 1 juli 2000 start plaats. DPA ■■WiTWWWnnMWWMlTBiMrM'litWllMiiliMiTiftiiffifilllibII f YTiïi iiTTFiiBTlrnilllfiMMll BARCELONA - Ondanks een doelpunt van Patrick Kluivert (midd en op foto) heeft Barcelona gisteravond het eerste duel in de kwart finale van de Spaanse beker met 2-3 verloren van Valencia. De ploeg van trainer Louis van Gaal krijgt woensdag 24 februari de gelegen heid zich alsnog voor de halve finale te plaatsen. Voor zestigduizend toeschouwers bracht Kluivert zijn ploeg na 48 minuten op voorsprong: 1-0. Negen minuten later keek Barcelona echter al tegen een achterstand aan. Claudia Lopez zette de bezoe kers met twee goals op het goede spoor. De Braziliaan Rivaldo trok de stand weer gelijk, maar Carlos Mendieta schonk Valencia tien minuten voor tijd een goede uitgangspositie voor een plaats bij de laatste vier in de Spaanse beker. In de slotfase kreeg Juanfran Gar cia van Valencia nog een rode kaait. foto Cesar Rangel/AP joor Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Het seizoen was iog maar twee wedstrijdjes }ud. toen Foppe de Haan de vin ier al op de pijnlijke Eindho- rense plek legde. Heerenveen tad in Eindhoven simpel huis- [ehouden en de trainer merkte ijntjes op „dat hij achter het oncept van PSV een idee mis- e". Maandenlang werd PSV net de pijnlijke woorden van De laan geconfronteerd. De ene ilap was harder dan de andere. S'u. ontwaakt uit een winter slaap. zit er weer leven in PSV. >SV vertrekt zaterdag met een jesterkt gemoed naar Rotter- lam Het geloof in eigen kunnen reeg gisteravond, drie dagen •oor de toppertegen Fevenoord, Een flinke impuls. PSV speelde ange tijd met het naar adem ha tende FC Twente. Het herstel, lat zich in het bekerduel met AZ teeds aankondigde, kreeg met en overwinning van 3-0 op de Tukkers een fraai vervolg, wet alleen de klinkende zege op :C Twente, maar vooral de at- EINDHOVEN - Derby County heeft zijn zinnen gezet op PSV'er Gilles de Bilde. Jim Smith, coach van de nummer 7 uit de Engelse Premier League, had gisteravond een scout naar Eindhoven gestuurd voor de ivedstrijd PSV-FC Twente. )erby County is al weken op :oek naar een spits. In het afge- open weekeinde meldden de Engelsen zich tevergeefs bij FC Jtrecht voor aanvaller Michael ilols Of Smith' spion wijzer verd van de trip naar Eindho ven, was de vraag. Gilles De Bil- le speelde tegen FC Twente lechts tien minuten als invaller roor landgenoot Luc Nilis. GPD Khokhlov krijgt de metamorfo se van de Eindhovenaren meer gewicht. PSV acteerde tegen FC Twente weer als een team spe lend met een hoge balcirculatie en een aanstekelijk enthousias me. PSV is gegroeid. Vooral de ver dediging. die met de komst van Jurgen Dirkx een welkome in jectie kreeg, hield zich pro bleemloos staande. Dat kwam ook doordat FC Twente de licht geblesseerde John Bosman mis te en met slechts één spits - Jan Vennegoor of Hesselink - naar Eindhoven was afgereisd Doel man Ronald Waterreus stak in prima vorm. Vlak na de treffer van uitblinker Khokhlov ran selde hij een schot van Rico Steinmann uit zijn doel. Met wat kleine aanpassingen (O oijer voor Nikiforov en Van der Doelen als stofzuiger achter Khokhlov) kan PSV de strijd om een van de drie tickets voor de Champions League weer aan. Bovendien heeft de terugval van A]ax en de misstappen van FC Twente en Heerenveen de Eind hovense burger nieuwe inspira tie bezorgd. Met een tevreden blik zag Robson PSV de vijfde plaats innemen. „We gaan de goede kant op, maar het is nog zeker niet goed genoeg." Met lijstaanvoerder Feyenoord wordt geen rekening meer ge houden. Het gat is daarvoor domweg te groot. Plek twee is, echter weer een nieuw doel PSV - FC Twente 3-0 (0-0). 54. Khokhlov 1-0, 59. Van Nistelrooij 2- 0, 67. Van Nistelrooij 3-0. Scheids rechter: Van der Ende. Aantal toe schouwers: 26.000. Gele kaart: Van Nistelrooij (PSV), Ten Hag, Van Halst (FC Twente). PSV: Waterreus; Van der Weerden, Nikiforov (68. Skerla), Dirkx en Oy- en; Iwan (75. Kolkka), Khokhlov, Ooijer en Fuchs, Van Nistelrooy en Nilis (80. De Bilde). FC Twente: Boschker; Ajoepov, Grujic, Ten Hag (61. De Witte) en Karnebeek (68. Rahim), Steinmann, Van de Paar, Van Halst, OudeKamp- huisen TerAvest(61. BosmanVen negoor of Hesselink. GPD Marscha Bustraan met haar paarden Izalon (rechts) en Kimberly. „Zowel Kimberly als Izalon heeft meer potentieel dan een gewoon paard." foto Willem Mieras Amazone Marscha Bustraan aan vooravond van ZK dressuur Rakker en was een dominant paard, waar niemand mee kon omgaan. Daarom werd hij naar het slachthuis gebracht. Dat vonden we zo zielig dat we hem gekocht hebben. Vervolgens heb ik hem zelf afgericht en op geleid. Dat vond ik zo leuk dat ik mijn hele leven paarden ben blijven opleiden." Paradepaardje CAMARO Aan een tuintafeltje in de nieu we stal Izalon te Yerseke haalt Marscha Bustraan herinnerin gen op. „Met Camaro heb ik een stormachtige carrière be leefd, Het was een ontzettend makkelijk en leergierig beest. En tussen de oren zat het ook goed. We stapelden winst op winst, maar vlak voor het Ne derlands kampioenschap in Ermelo werd hij verkocht. Aan de Hongaar Gyula Dallos. Ca maro loopt nu in het wereldbe kercircuit en daar ben ik toch wel een beetje trots op." Kosten noch moeite worden bespaard om een paard naar de top te brengen, maar in één tel kan alles voorbij zijn. Vorige week zakte Gestion Cocktail van Ankv van Grunsven in de stapmolen plotseling in elkaar. Hartinfarct. Dood. „Ik heb één keer iets soortge lijks meegemaakt. Ik was een jaar of negentien en het was bij een wedstrijd aan de overkant, bij Honteruiters in Absdale. Een paard sprong over een hin dernis, struikelde, viel op zijn knie en brak zijn nek. Bij de au topsie bleek dat het beest een hartinfarct had gekregen. Ik ben niet zo bang dat mijn paar den dat overkomt. Ik heb meer angst voor kolieken, zeg maar buikpijn. Dat kan dodelijk zijn. Paarden hebben ontzet tend lange darmen en wanneer daar een slag in komt en ze ra ken verstopt, gaat het paard rollen van de pijn. Dan heb je bijna geen tijd meer om naar het dierenziekenhuis te gaan." Bloedkikker KIMBERLY In 1997 werd Bustraan met de zesjarige Kimberly reserve kampioen van Nederland in de klasse M, maar op het hoogste niveau heeft Kimberly nog kleine technische problemen. „Kimberly had moeite met changementen en galopwis sels. Daar werd ze heel heet van en raakte helemaal uit haar doen. Hoewel ze haar merrie- streken houdt, gaat het met de dag beter. Het is nog een jong paard en geduld is het tover woord bij het opleiden van paarden. De ene dag denk je: 'ja, dat is 'm', maar de andere dag kan je er nog geen B-proef mee rijden." „Kimberly is een sensibel paard en vindt het heerlijk als je achter haar oor friemelt. Dat is een vorm van ontspanning, een vorm van welbehagen. Het poetsen van een paard vind ik ook een essentieel onderdeel van de sport. Het is een massa ge voor de spieren." Krachtpatser IZALON Izalon is het enfant terrible van Marscha Bustraan. Terwijl zijn bek nog schuimt van het appel tje dat hij heeft verorberd, kijkt hij met zijn grote zwarte ogen nieuwsgierig de wereld in. De nieuwe manege aan de rand van Yerseke is naar hem ver noemd. De familie Bustraan noemt de krachtpatser echter steevast Sjaak. De kinderen konden in hun peutertij d de naam Izalon, wat Turks is voor hengst, niet uitspreken. Een zeer vrije verbastering leverde het oer-Hollandse Sjaak op. Wanneer Marscha Bustraan over de acht jarige Izalon praat, klinken enthousiasme en be- I wondering in haar stem. „Het is een dwars portret. Als hij geen zin heeft, doet-ie niks. Mieke Roovers trainde ons en zei op een gegeven moment dat ze liever Kimberly wilde trai nen, want met Izalon was geen land te bezeilen. Maar hij is een krachtig paard, dat aanleg heeft voor het grote werk." „Een tijdje geleden vroegen we ons af, of Sjaak wel verder kon komen in de dressuur. We wis ten niet precies wat we moes- J ten doen. In een twee maanden durend verblijf België is gepro- I beerd of ze hem konden switchen van dressuur- naar springpaard. Aanvankelijk was Sjaak ook gefokt als springpaard. De beweeglijk heid en souplesse heeft hij er voor, maai" hij is te vaak op wedstrijden uitgebracht in België. En als Sjaak niet meer wil, doet-ie niks. In België heeft hij, denk ik, beseft dat hij het bij ons goed heeft" „Zowel Kimberly als Izalon i heeft meer potentieel dan een gewoon paard. Kimberly is nog niet zo bevestigd en daarom j verwacht ik niet dat ze dit weekeinde in Heikant kampi- 1 oen zal worden. Maar ik sluit J niets uit. Izalon heeft minder i moeite met de oefeningen. Als j hij zijn dag heeft, moet je hem i niet uitvlakken." Lieveling PARAGUAY In een van de eerste boxen van j de paardenpromenade in stal i Izalon staat een glanzend don- i ker paard. Hij is nog niet hele- j maal volgroeid, maar de rusti- I ge uitstraling en pientere blik zijn hoopvolle omina. Hij is een j parel voor de toekomst, Cama- rode Tweede. Bustraan: „Paraguay is mijn i lieveling. Hij is écht van mij en J ik heb hem zelf uitgezocht, net i als Camaro destijds. Hij heeft een lekker bruin kleurtje, alsof 1 hij uit een warm land komt en J daarom heb ik hem Paraguay i genoemd. Hij is nog maar twee jaar en bij zijn derde kan ik hem pas gaan opleiden. Ik hoop later met Paraguay nog mooie tijden te beleven." In de kweekvijver in Yerseke zal Paraguay worden klaarge stoomd voor het grote werk. i Alle paarden staan glimmend in hun boxen. Marscha Bus- traan houdt het op deze dag voor gezien. Met haar kleine I spring-in-'t-veld Rambo, een 1 Jack Russell, laat ze haar vier voetige kinderen achter en keert huiswaarts. Naar haar i andere kinderen, tweevoetige ditmaal. zie ook pagina 28 van onze sportredactie ACAPULCO - Gewapende mannen hebben woensdag de vader van de Mexicaanse top- doelman Jorge Campos ont voerd. Het slachtoffer, Alvaro Campos, werd door zes tot acht mannen ontvoerd vanaf een voetbalveld en meegenomen in een bestel- wagen, die een uur later in de buurt werd teruggevonden. De familie van Campos zei 's avonds nog geen contact te heb ben gehad met de ontvoerders. In Mexico is de laatste tijd spra ke van een misdaadgolfdie veel rijken ertoe heeft gezet lijf wachten te nemen, kogelvrije auto's aan te schaffen en andere veiligheidsmaatregelen te tref fen. Met name in de staat Guer rero, waar de ontvoering plaats had, worden veel mensen ontvoerd om losgeld. Jorge Campos deed als keeper van het Mexicaans elftal twee keer mee met het WK-voetbal. AP YERSEKE - Van haar geboorte tot het heden galopperen de viervoeters al door haar be staan, van opstaan tot slapen gaan houden ze haar bezig. Marscha .Bustraan (33) uit Yerseke praat over haar paar den alsof het haar kinderen zijn. Ze proberen haar uit, zoe ken grenzen en overschrijden ze soms. Maar dat hoort alle maal bij hun opvoeding. Streng en geduldig loodst Bus traan haar paarden door het programma. Dit weekeinde doet ze met twee paarden, Kimberly en Izalon, examen tijdens het Zeeuws kampioen schap Z2 in Heikant. Aan de vooravond van dat ZK een por tret van een gedreven amazo ne, aan de hand van vijf van haar 'kinderen'. tractieve en levendige speelwij ze van PSV gaf de Eindhovense burger weer moed. De bevrij dende kopbal van de herboren Dmitri Kokhlov en de puntgave treffers van de sterke Ruud van Nistelrooij, die er nu achttien heeft gemaakt, waren slechts een magere afspiegeling van de krachtsverhoudingen. Het optreden tegen FC Twente, met afstand het beste dat PSV dit seizoen tentoonspreidde, maakte duidelijk dat de energie van Bobby Robson tijdens de winterstop niet voor niets is ge weest. „Daarom ben ik blij, heel erg blij", zei Robson, die met PSV's optreden een mooi cadeau op zijn 66e verjaardag kreeg. Gaatjes Het systeem van PSV laat aan duidelijkheid niets meer te wen sen over. De vier verdedigers en het kwartet middenvelders la ten geen steken meer vallen en sluiten aan waar nodig. Dat is wel eens anders geweest. Als aanvoerder Luc Nilis bij tijd en wijle bereid is gaatjes te dichten voor de verguisde stilist PSV'er Ruud van Nistelrooij (rugnummer 8) viert een feestje, nadat hij 3-0 heeft aangetekend. Dimitri Kokhlov (links), maker van de ope ningstreffer, loop op zijn ploeggenoten af. foto Koen Suyk/ANP Aan de buitenkant lijkt de loods aan de rand van Yerseke op een mosselfabriekje, maar eenmaal binnen waan je je op een kleine kinderboerderij. De muizen zijn veilig, want de poezen spinnen tevreden op een piramide van strobalen. Eén jonkie is op avontuur. Uit dagend tijgert het katje naar een hondenhok. Zodra de be woners, een herdershond met haar pup, het beestje ontdek ken heft de moederhond een geblaf aan dat door merg en been gaat en secondelang nag almt in de loods. „Tarzan, gedraag je", beveelt Marscha Bustraan. Het katje is met de snelheid van een laag- vliegende zwaluw naar veili ger oorden gespeerd en de rust keert weer. Zo'n twintig paar den en pony's bevolken de boxen in het dierenparadijsje. Dag in, dag uit is Marscha Bus traan in de weer met het leger tje viervoeters. Dat is nooit an ders geweest. Paarden lopen als een rode draad door haar le ven. Eerste liefde RAKKER Marscha Bustraan: „Toen ik nog niet eens kon lopen, was ik al gek van paarden. De melk boer kwam in die tijd nog met paard en wagen langs de hui zen. Ik kroop dan de straat op en hing aan het been van het paard. Mijn moeder stond doodsangsten uit, want ze moest niets van paarden heb ben. Later is ze over die angst heen gestapt door zelf te gaan rijden. De liefde voor paarden lijkt in onze familie genetisch bepaald. Bij mijn grootouders en mijn tante zat het ook al in het bloed." „Mijn eerste paard hebben we van de dood gered. Hij heette door Rudy Boogert PZuMt*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43