Veel autorijden kost extra geld De Grave twijfelt over opvolger F16 PZC Werknemer krijgt tot tien dagen betaald zorgverlof Vrachtdocumenten van El Al duiken plotseling op in doos Runner prijzen de laagste meubel- prijzen! rj Stichting vermoedt oplichting bij diefstal Mercedes en BMW Hevige sneeuwval bemoeilijkt zoektocht naar Nederlander binnenland 3 Regering wil nog deze kabinetsperiode kilometerheffing invoeren Behandeling van transseksuele minderjarigen aanvaardbaar vrijdag 19 februari 1999 door Hans de Bruijn en Dineke van der Burg DEN HAAG - De laatste vragen rond de lading van de El Al- umho van de Bijlmerramp lij ken te zijn beantwoord. Giste ren doken plots de tot nog toe ontbrekende vrachtdocumen- en van 20 ton van de lading op. Die heeft volgens El Al bestaan uit computers, computerchips, oetsenborden en accu's'. „En dus totaal ongevaarlijk", zei «-oordvoerder Kleiman gisteren n Amsterdam. )e zeventien pagina's werden in le nacht van dinsdag op woens dag gevonden in een doos bij de ,-erlader van de goederen in Jew York. Zij zouden daar 6,5 aar hebben gelegen. El Al en de sraëlische luchtvaartautoriter- hebben de documenten woensdagavond overhandigd lan de parlementaire enquête- ommissie-Bijlmerramp. El Al ril niet zeggen wie de verlader s De commissie is onmiddellijk iegonnen de vrachtbrieven - de house -airway bills' die de la ding gedetailleerd beschrijven - te controleren. Dat gebeurt on der meer in de VS, waartoe de hulp van de Nederlandse am bassade in Washington is inge roepen. Voorzitter Meijer wilde gisteravond nog niets zeggen over de resultaten van dat on derzoek. Vandaag zal hij daar meer over meedelen. Als de papieren kloppen, dan staat vast dat de jumbo geen stoffen vervoerde die recht streeks schadelijk waren voor de gezondheid. Dat zou beteke nen dat de vele vragen en ge zondheidsklachten die leven onder de bewoners van de Bijl mer en de hulpverleners die daar op 4 oktober 1992 actief waren nog steeds niet te beant woorden zijn. El Al-woordvoerder Kleiman zei dat de papieren boven tafel zijn gekomen na een dringend verzoek van El Al-president Feldshuh aan de verlader om nog eens goed zijn spullen te doorzoeken. Commissievoorzitter Meijer zei gisteren dat hij onmiddellijk het ministerie van Volksgezondheid zal inlichten, mocht uit het on derzoek blijken dat de 20 ton toch nog gevaarlijke stoffen be vatte. Die informatie kan dan worden doorgegeven aan het AMCdat een onderzoek naar de gezondheidsklachten doet. De deskundige op het gebied van gevaarlijke stoffen J. van der Maat zei gisteren voor de commissie dat de jumbo geen explosieven of bijzonder ge vaarlijke stoffen vervoerde. Maar hij sloot niet uit dat door de verbranding van het vlieg tuig, dat veel kunststof bevatte, schadelijke stoffen zijn vrijge komen. Ook had het toestel ver armd uranium aan boord. In een verklaring stelde El Al gisteren dat het strengere vei ligheidsregels hanteert bij het vervoer van gevaarlijke stoffen dan normaal. Het zou een van de weinige maatschappijen zijn die niet toestaat dat gevaarlijke stoffen tussen andere lading wordt veipakt. Bij recente in specties op Schiphol zou dat ook zijn gebleken. De ramp-Boeing vervoerde in totaal 114.500 kilogram aan goederen. Daaronder waren 10.000 kilogram gevaarlijke (d at wil zeggen brandbare of ont plofbare) stoffen, 4.000 kilo gram militaire goederen en ruim 100.000 kilogram 'gewone' goe deren. Van 80.000 kilogram wa ren de papieren snel bekend. Het ging om videorecorders, bloemen en parfum. Naar de aard van de 20.000 resterende kilos bleef het ruim zes jaar lang gissen. GPD ian onze redactie binnenland )EN HAAG - Het kabinet wil iet autogebruik nog deze kabi- letsperiode ontmoedigen door en heffing per kilometer in te roeren. De wegenbelasting gaat egelijkertijd omlaag. Dat bete tent dat mensen die veel kilo- oeters maken meer gaan beta- en voor autorijden. In totaal lijft de opbrengst voor de over- leid gelijk. llleen meer asfalt aanleggen is jeen oplossing om de toekom- tige groei van het verkeer op te angen. „Het werkt beter vaste tosten als belasting sterk te ver- ninderen en per rit of kilometer eheffen", zei minister Netelen- ios van Verkeer en Waterstaat isteren bij de presentatie van e Perspectievennota. .ij zette samen met vertegen woordigers van provincies, ge- teenten en kaderwetgebieden aar handtekening onder dit iscussiestuk. Het is de voorbe- eiding van het Nationaal Ver- eers- en Vervoersplan 2002- 2010 dat eind dit jaar moet ver schijnen. Daarin komt te staan welke kant het op moet met het Nederlandse verkeer en vervoer. Welk systeem er moet komen om de veelgebruiker meer te laten betalen dan degene die maar af en toe in de auto zit, weet Nete lenbos niet. Daarover denkt zij na met staatssecretaris Ver meend van Financiën. Zij wil er nog wel deze kabinetsperiode mee beginnen. Maar het kabinet wil niet dat prijsverhogingen 'ongewenste maatschappelijke gevolgen' hebben. Daarom denkt het ka binet eraan lage inkomensgroe pen te compenseren, vergelijk baar met de huursubsidie. Een maatregel als accijnsverho ging is niet onbeperkt mogelijk, daarvoor moet rekening gehou den worden met brandstofprij zen in België en Nederland. Rekeningrijden is volgens de Perspectievennota een eerste stap tot een beter gebruik van de huidige wegen. Daarmee wordt nu een proef gedaan op de snel weg bij Harmei en. Op drukke wegen en drukke tijden moet de weggebruiker er meer betalen dan daarbuiten. Sommige provincies hebben Netelenbos gevraagd of zij ook rekeningrijden mogen invoeren op hun wegen. Zij wil daar nog wel eens heel goed naar kijken, maar voelt er weinig voor. Reke ningrijden is alleen bedoeld om files te bestrijden, niet om geld te vergaren voor wegenaanleg. „Dat mag met van Europa", al dus Netelenbos. De gemeenten en provincies willen echter meer eigen geld om zo goede aansluiting van spoor, wegen en water op het hoofdwegennet. „Bepaalde in strumenten die een oplossing kunnen bieden, mogen niet het exclusieve recht van één van de partners zijn", aldus Hennekeij van het Inter Provinciaal over leg (IOP) Ook voor het openbaar vervoer wordt gedacht aan een gebrui kersheffing. Maar openbaar vervoer moet als alternatief loor Henk van Lierop mYvonne Hamar )EN HAAG - Werknemers die [cconfronteerd worden met zie le familieleden en de zorg op ich nemen, kunnen tot tien da- [en betaald verlof krijgen. Dat [laat in een nota, die staatsse cretaris Verstand van Sociale Zaken voorlegt aan het kabinet. Zij heeft tot taak te komen tot een nieuwe kaderwet arbeid en zorg, waarover in het regeerak koord afspraken zijn gemaakt. De werkgeversorganisatie VNO-NCW is mordicus tegen het voorstel. Het bedrijfsleven onze redactie binnenland DEN HMG - Minister Borst fan Volksgezondheid vindt het lanvaardbaar dat minderjari- |en al kunnen worden behan- voor transseksualileit. Zij de hormoonbehandeling die nu in Amsterdam mo- is op zorgvuldige wijze reageert hiermee op vragen lan het SP-Kamerlid Kant die rilde weten of de minister zo'n iehandeling ethisch aanvaard- Jaar vindt. Volgens Borst is het dat de oorzaak van trans- nog niet bekend is, doorslaggevend voor de of dit ethisch aanvaard- is. Het gaat volgens haar im de effectiviteit, die volgens Ie huidige stand van de weten schap niet wordt betwijfeld. Zij wijst erop dat geslachtsaanpas- sende behandelingen voor het merendeel van de betrokkenen een positief therapeutisch effect hebben. Transseksualiteit manifesteert zich al op jonge leeftijd. 'Dekin- deren zijn zeer ongelukkig en lijden ernstig onder de situatie', schrijft Borst. De dreigende pu berteit is voor hen een groot pro bleem. Als de puberteit wordt uitgesteld, dan is de geslachts verandering daarna minder in grijpend. De behandelingen begonnen in 1992. Tot en met 1996zijnnegen minderjarigen met hormonen behandeld. De Inspectie voor de Gezondheidszorg concludeerde in 1998 dat de procedures zorg vuldig waren doorlopen. ANP (Advertentie) voor de auto betaalbaar blijven, benadrukte de minister. De VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt de nota abstract. Kamerlid Hofstra is niet blij met de terughoudendheid over de infrastructuur. „We moeten gewoon keihard durven zeggen dat het wegennet een enorme achterstand heeft in ons land." D66 steunt de pogingen om het autogebruik terug te dringen. De PvdA noemt de nota een be langrijke bouwsteen voor de discussie over mobiliteit. Het CDA ziet weinig nieuwe aspecten in de nota. CDA-Ka- merlid Reitsma vindt dat Nete lenbos het accent 'weer te een zijdig' op het rekeningrijden heeft gelegd. GroenLinks prijst het prijsbeleid, maar vindt de nota eenzijdig. Natuur en Mi lieu vindt dat in de nota meer over snelheidsverlaging had moeten staan en het voorkomen van transport. GPD/ANP wordt opgezadeld met kosten, zonder dat de ondernemingen daar invloed op hebben. De staatssecretaris wil ook een regeling treffen voor verlof dat langer duurt dan tien dagen. Werknemers zouden tien pro cent van hun loon opzij kunnen zetten en zo verlofdagen bij el kaar sparen. Als ze die dagen niet opnemen, maar als salaris laten uitbetalen, dan moeten ze er gewoon loonbelasting over betalen. De staatssecretaris wil ook dat mensen die een kind adopteren een betaald 'gewen- ningsverlofverlof van vier we ken krijgen. Bovendien komt zij met een voorstel over 'politiek verlof' voor mensen die zich in zetten voor de gemeenschap. De kaderwet zal ook bepalingen bevatten over recht op deeltijd werk. Het kabinet bespreekt de nota volgende week. Daarna krijgen allerlei maatschappelijke groe- penngen de gelegenheid te rea- geren. CDA-Kamerlid Bijleveld ziet in de plannen van Verstand alleen maar reden om vast te houden aan een eigen alternatief wets voorstel, dat voorziet in een wettelijk recht op betaald zorg verlof van drie maanden, naast uitbreiding van het ouder schapsverlof en het recht op deeltijdarbeid. ANP De Grave sloot zijn vierdaags bezoek aan Nederlandse militairen in het buitenland af in Macedo nië. Bij de Nederlanders die daar deel uit maken van de NAVO Extraction Force voor Kosovo, woonde hij een oefening met transporthelikopters bij. foto Hennie Keeris/ANP door Cees van der Laan PETROVEC - Minister De Grave van Defensie heeft 'ste vige vragen' over de beoogde opvolger van het F16-jacht- vliegtuig, de Amerikaanse Joint Strike Fighter (JSF). De bewindsman neemt zeker niet op korte termijn een beslis sing over dit peperdure pro ject van tussen de twaalf en veertien miljard gulden. Dit verklaarde De Grave gis teren bij zijn bezoek aan Ne derlandse VN-militairen in Macedonië. De minister gaf ook aan eventuele nieuwe be zuinigingen op zijn depart- ment niet uit te sluiten. Minis ter Zalm van Financiën komt volgende maand met nieuwe bezuinigingsplannen vanwe ge forse tegenvallers. De Koninklijke Luchtmacht beschikte tot enkele jaren ge leden over 138 F16's, waarvan de eerste in 1979 in dienst kwam. Dit aantal wordt te ruggebracht tot 96 stuks. Van de JSF worden vermoedelijk minder vliegtuigen gekocht. Concurrenten als de al jaren in ontwikkeling zijnde Euro pese Eurofightei*, zouden geen partij zijn voor de hypermo derne JSF. De minister kondigde aan desnoods de tweede beslis singsfase voor dit project, eind deze kabinetsperiode, te zullen overslaan. Dan dient het kabinet 500 miljoen gul den beschikbaar te stellen om mee te doen aan de ontwikke lingsfase van dit toestel. „Dan hoef ik pas over acht jaar te beslissen over de aankoop van de opvolger van de F16. Ik vind dat het besluitvormings proces jru te snel gaat." De aanschaf per stuk kan daar door wel duurder uitvallen. De JSF zou de F16 vanaf 2010 tot 2018 moeten vervangen. Het gaat om een vliegtuig dat door zowel de marine als luchtmacht kan worden inge zet. Twee fabrikanten maken ieder een prototype, van wre er uiteindelijk één wordt ge kozen. Het toestel mag van de Amerikaanse regering niet meer kosten dan 38 miljoen dollar. In totaal zullen er 3.000 worden geproduceerd. GPD PvdA wil meer invloed provincie HELENAVEEN - De PvdA wil dat de geldstromen van het Rijk en de Europese Unie voor de landbouw en het platteland gebundeld wordenZe moeten als 'cheques' aangeboden wor den aan de afzonderlijke provincies, die tot taak krijgen plan nen temaken. Die plannen zijn de grondslag van 'gebiedscon- tracten', waarin Rijk en provincies afspraken maken over het bereiken van doelstellingen. Dit staat in het pamflet 'Voor een sterk en sociaal platteland', dat staatssecretaris Faber (Landbouw) gisteren in Helena- veen ondertekende met de PvdA-lijsttrekkers voor de staten verkiezingen van Noord-Brabant en Limburg. De Europese Unie zet de prijssteun voor boeren om in directe inkomenssteun. De PvdA gaat zich er sterk voor maken dat dit geld wordt ingezet om de economische structuur te ver sterken of wel voor blijvende werkgelegenheid. ANP RIVM'er vecht schorsing aan UTRECHT - Medewerker J. de Kwaadstenietvan het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht de schorsing door zijn werkgever aangevochten. Hij baarde vorige maand opzien door de betrouwbaarheid van de onderzoeksgevens van dit instituut ter discussie te stellen. De Kwaadsteniet werd na een artikel in het dagblad Trouw op non-actief gesteld. Zijn raadsman, Velo, stelde tijdens de zaak dat ook een rijks ambtenaar recht heeft op vrije meningsuiting en dat het RIVM zijn cliënt niet een spreekverbod had mogen opleggen. De ambtenarenwet bepaalt dat dit recht geldt tenzij schade wordt toegebracht aan het functioneren van de dienst of aan de vervulling van de functie door de ambtenaar. Daarvan was volgens Velo geen sprake. De uitspraak in het kort geding is volgende week woensdag. ANP CDA wil verkiezingen spreiden EINDHOVEN - Het CDA wil dat de verkiezingen voor Pro vinciale Staten niet meer in alle provincies tegelijk worden gehouden. Daardoor zouden mogelijk meer mensen gaan stemmen. CDA-leider De Hoop Scheffer zei dat gisteren. Hij noemde als voorbeeld de mogelijkheid in clusters van drie provincies verkiezmgen te houden, en dat elk jaar in een nieuw cluster. Hij hoopt dat er meer mensen gaan stemmen als de provinciale verkiezingen over een jaar worden gespreid, omdat de nadruk dan meer op provinciale onderwerpen ligt. Bovendien hoopt hij dat de landelijke politiek dan een minder groot stempel zal drukken op de verkiezingen. ANP Meer diefstallen op Schiphol SCHIPHOL - Het aantal diefstallen uit het winkelcentrum Plaza op Schiphol is vorig jaar sterk toegenomen. De mare chaussee kreeg 200 aangiften brnnen, tegenover 87 in 1997. Het winkelcentrum trekt steeds meer publiek en evenredig daaraan slaan meer dieven hun slag. Ze worden op Schiphol ook vaak in de kraag gevat; vorig jaar pakte de marechaussee 173 winkeldieven op. Vooral winkels in Plaza zijnhet doelwit; zaken achter de paspoortcontrole hebben minder last. ANP Geen sacrament der zieken ROERMOND - Een priester mag geen sacrament der zieken toedienen aan een gelovigen die zijn of haar euthanasie reeds heeft geregeld. Dit schrijft bisschop Wiertz van Roermond in de vastenbrief die dit weekeinde in alle rooms-katholieke kerken in Limburg wordt voorgelezen. Ook onder rooms-katholieken vindt de neiging om alles in het leven te regisseren steeds meer aanhangers. Zelfs komt het voor dat gelovigen die reeds met hun arts een afspraak voor euthanasie of hulp bij suïcide hebben gemaakt, een priester vragen tevoren het sacrament der zieken toe te dienen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De stichting Aanpak Voertuigencriminali- teit (AVc) stelt een onderzoek in naar de diefstal van BMW's en Mercedessen. De stichting heeft daartoe besloten omdat zij denkt dat er steeds vaker dief stallen van deze nrerken 'in scè ne' worden gezet. Directeur Wesselink zegt zelfs te vermoe den dat er stevig mee gefrau deerd wordt. In 1998 werden er in Nederland 1.324 Mercedes sen en 810 BMW's gestolen. De diefstal van personenauto's van vijf jaar en jonger is de laat ste vier jaar met bijna zeven procent gedaald. In 1995 wer den in deze categorie in totaal 26.487 personenauto's gestolen tegen 23.659 in 1998. De AVc vermoedt dat dit te maken heeft met het feit dat steeds meer nieuwe personenauto's zijn uit gerust met elektronische start onderbrekers en andere beveili gingen tegen diefstal. Aangifte Het is echter opmerkelijk dat juist de diefstal van BMW's en Mercedessen, veelal voorzien van geavanceerde beveiligings apparatuur, stijgt. Volgens Wes selink heeft de georganiseerde misdaad het met name op deze twee merken voorzien. Het ver moeden bestaat bovendien dat mensen de verzekering oplich ten door aangifte van diefstal te doen, terwijl de auto in werke lijkheid niet is gestolen. Ranglijst Nederland telt 192.185 bezit ters van een Mercedes, 155.441 mensen rijden rond in een BMW. Opel voert de ranglijst van het meest gestolen merk aan. In 1998 werden er 8.251 gestolen. Van dit merk rijden er in Neder land overigens ook de meeste rond: 954.535. Volkswagen is tweede: 3.796 auto's ontvreemd op een totaal bestand van 671.088. Ford staat op de derde plaats. Van de 596.912 die in Ne derland rondrijden werden er 1.505 ontvreemd. De ontwikkeling van het aantal diefstallen over de periode 1995 tot en met 1998 was opmerke lijk, constateert de Ave. De grootste stijging kwam voor in de regio Gelderland-Midden (23%) en Limburg-Zurd (21%). Sterk gedaald is het aantal dief stallen in de regio's Zeeland (26%), Gooi en Vechtstreek (34%) en Amsterdam-Amstel- land (23%). Volgens de AVc wor den bijna zes van de tien gesto len voertuigen teruggevonden. GPD door Carel van der Velden KRAMSACH - Vijftig reddings werkers en een aantal speur honden hebben gisteren in de bergen rond de Oostenrijkse wintersportplaats Kramsach vergeefs gezocht naar de 35-ja- rige Arno van Duuren uit Apel doorn. De man wordt sinds woensdagmiddag vermist. He vige sneeuwval bemoeilijkt de zoektocht naar de vermiste skiër. Een woordvoerder van de Si- cherheitsdirection in Innsbruck zei gisteravond te hopen dat de man een schuilplaats heeft ge vonden in een skihut. „Dat kan zijn redding zijn." Van Duuren nam woensdagmiddag in zijn eentje de skilift Sonnwendjoch. Hij beloofde zijn echtgenote dat hij om half vijf terug zou zijn op het vakantieadres. De achterge bleven vrouw schakelde de poli tie in toen het donker werd. „Met tien mensen zijn we direct een zoekactie begonnen," meldt een woordvoerder van de poli tie. „Vanwege de barre weers omstandigheden moesten we de pogingen 's nachts staken." Vooralsnog gaat het reddings team er niet vanuit dat de Ne derlander het slachtoffer is ge worden van een lawine. In de omgeving van Kramsach in het Zillertal hebben de laatste da gen geen grote sneeuwverschui- vingen plaatsgevonden. „We denken dat hij tijdens het noodweer de weg is kwijt ge raakt." GPD Overzicht lading en brandstof El Al-Boeing 72.000 kg brandstof 57.000 kg bij crash 15.000 kg verbruikt 114.700 kg bruto lading (incl. pallets) 107.000 kg normale lading 10.000 kg gevaarlijke stoffen incl 20.000 kg onbekende lading' 4000 kg I militaire lading g brandbare vloeistoffen .a. verf, lijm. harsen) 7154 kg cosmetica 251 0,24 kg bijtende stoffen (o.a. zuren, kwik, basen, amines) 11.3 kg brandbare gassen (spuitbussen) 2.7 kg brandbare vaste stoffen (nitrocellulose met alcohol) 'Inmiddels heeft de enquêtecommissie papieren ontvangen over deze lading waarvan tot nu toe gedetailleerde informatie ontbrak. Het zou gaan om voornamelijk computers, toetsenborden, chips en andere kleine onschadelijke goederen. anp - bron. Parlementaire Enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3