Rechtbank wacht op kroongetuige in cocaïnezaak Iedereen moet het weten van de Ring Bruse speeltuin krijgt flinke opknapbeurt Forse celstraf geëist na verkrachting ex voor ogen van kind 't Waepen van Veere zeeuwse almanak Medicijn Flintstone weg Kamervragen 70-plussers in stembureaus Hotel Restaurant Wij zijn weer geopend! ^enu s vanaf f 52,50 Markt 23-27 Veere tel.: 0118-501231 V'4' tot 1 April: maandag en dinsdag gesloten De griep heeft grote gaten ge slagen in de bezetting van dat Vlissingse kantoor. Er werd dan ook niet weinig gemop perd op de collega die het zin kende schip bijtijds had verlaten, om zich in zijn ge boortestreek in het feestge woel te storten. Bij terug komst bestudeerde hij met kennelijk leedvermaak het noodrooster, waarin het res tant van zijn vermoeide mak kers ploegen draaide. Op de vraag of hij al iets van de rondsluipende virussen voel de. antwoordde de carna- valsganger met een vrolijk nee. „Eerst heb ik ze een alco holvergiftiging bezorgd. Toen het cholesterolgehalte opgevoerd met vette ham burgers. En ze daarna met een ijskoude pils in de vries kou gezet. Daar konden die rotzakken niet tegenop." zeeland vrijdag 19 februari 1999 doorRoelf Reinders VLISSINGEN- De kans is groot dat er in Zeeland een behandel- lehuis voor 24 licht verstande lijk gehandicapte kinderen met psychiatrische stoornissen komt. De psychiatrische instel lingen in Zeeland en Oost-Bra bant hebben daarover overeen stemming bereikt. Het nieuwe centrum levert werk op voor zo'n veertig mensen. Volgens het Zeeuwse centrum voor geestelijke gezondheids zorg Emergis en de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) is het uiterst waarschijn lijk dat zo'n multifunctioneel centrum voor MLK-psychiatrie Imoeilijk lerende kinderen) er komt. De problematiek van licht verstandelijk gehandicap te kinderen met psychiatrische problemen heeft hoge prioriteit bij het ministerie van Volksge zondheid. Welzijn en Sport, zegt R Eijsberg. sectordirecteur kin- der- en jeugdpsychiatrie bij Emergis. Groepsproces Volgens Eijsberg vallen de licht verstandelijk gehandicapte kinderen met een psychiatri sche stoornis in Nederland nog tussen wal en schip. „Binnen de psychiatrie kunnen we verstan delijk gehandicapte kinderen alleen tijdelijk in de crisisop vang opvangen. Maar dat kan niet langer dan een week of drie. Als deze kinderen langer blij ven, loopt het spaak in het groepsproces met kinderen met een normale intelligentie. Dan wordt de aanpak lastig." De instellingen voor verstande lijk gehandicapte kinderen zo als De Veersesingel in Middel burg kunnen gehandicapten met een psychiatrische stoornis op hun beurt ook maar tijdelijk opvangen, zegt Eijsberg. „Daar ontbreekt de benodigde kennis als de kinderen psychotisch of heel erg gedragsgestoord wor den." De Vereniging Gehandicapten zorg Nederland (VGN) en de Vereniging Geestelijke Gezond heidszorg Nederland (GGZ) hebben vorig jaar maart een plan gemaakt voor driehonderd plaatsen voor verstandelijk ge handicapte kinderen met psy chiatrische problemen Zuid- Nederland moet 72 plaatsen krijgen; in Limburg en Oost- Brabant is er voor 48 kinderen al plaats gemaakt. Het Zeeuwse behandelcentrum is ook be doeld voor kinderen uit West- Brabant. De speciale voorziening moet uit een kinderpsychiatrisch en een orthopedagogisch deel be staan, waar in totaal zo'n veer tig mensen kunnen werken. Eijsberg noemt het uniek dat zo'n specialistische voorziening naar Zeeland komt. „Meestal gaat zoiets naar de grote steden. Het is belangrijk dat deze voor ziening hier komt omdat we zo specialistische expertise naar Zeeland halen." Emergis en AZZ werken nog aan de aan vraag voor het behandeltehuis dat naar minister Borst gaat. En dan is het wachten op geld. „Het probleem van de zorg is dat er soms onverwacht geld is maar geen plan. We maken een plan dat kan worden uitgevoerd zo dra er geld is." Eijsberg hoopt dat het behandeltehuis er over twee jaar staat. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de deur als nog op een kier gezet voor de verdediging van vijf verdachten uit Amsterdam en Hoorn in een cocaïnezaak. Een kroongetuige kwam gisteren tot teleurstelling van de advocaten niet opdagen. Hij had moeten vertellen over zijn rol bij cocaïnetransporten van Suriname naar Vlissingen. Volgens de laatste gegevens be vindt de getuige zich in Surina me. Raadsman E. van Gils meende dat de rechtbank zich te weinig had ingespannen om de getuige te vinden. „Zijn adres is in Suri name bekend." De rechtbank ging na ruim een uur schorsing overstag en besloot de strafzaak voor de derde keer aan te hou den. De raadslieden vinden het van cruciaal belang om de man te horen, omdat hij als informant of zelfs infiltrant zou zijn opge treden bij de smokkel van grote re partijen cocaïne die bewust zouden zijn doorgelaten. Vol gens een 35-jarige verdachte uit Hoorn (de koper) zijn daarbij drie Vlissingse douaniers omge kocht. Is dat waar. dan ligt het voor de hand dat de verdediging op niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie aan stuurt. In elk geval staat vast dat de verdachten betrokken zijn ge weest bij de invoer van twee partijen cocaïne (57 en 72 kilo) in Vlissingen, eind januari en begin april vorig jaar. Maar vooral het transport van 72 kilo staat ter discussie, want via het zelfde schip Jarikaba zou in april nog meer cocaïne zijn in gevoerd. De Surinaamse kroon getuige, een vijftiger met de bij naam Linka, zou hierover meer duidelijkheid kunnen verschaf fen. Officier van justitie C. Fetter en rechtbankpresident J. Begheyn betwijfelen of de Surinamer be reid is om naar Middelburg te komen. Van Gils wees op getui gen in een andere zaak (B outerse), die wel bereid zijn om naar Nederland te komen; daar bij worden zelfs mensen (Z eeuw) vastgehouden. Op 9 fe bruari liep bij de rechter-com- missaris een fax vanuit Surina me binnen. De getuige zou zich via een notaris hebben gemeld. Er werd meteen een bericht te ruggestuurd of hij bereid was te getuigen, maar tot gisteren werd er niets meer vernomen. De advocaten opperden nog de mogelijkheid de getuige in Suri name te horen, desnoods bij een notaris Maar de officier sloot die kans uit. „Rechtshulp uit Suriname is onmogelijk en via een notaris nutteloos." De Zeeuwse straf pleiter D. Olie wist dat er on langs in Taiwan een getuigen verhoor had plaatsgevonden via informele weg, maar de recht bank stelde dat in dat verband contact was geweest met de au toriteiten. Onverantwoord Raadsman P. Doedens verzeker de dat vorig j aar in Rotterdam in een vergelijkbare situatie posi tief was gereageerd door Suri name. Rechtbankpresident Begheyn gaf te kennen dat der gelijke verzoeken, in verband met de toestand in Suriname, door de eigen regering al niet meer worden toegestaan. De rechter-commissaris liet overi gens zelf weten het onverant woord te vinden om informeel naar Suriname te gaan. De rechtbank zag nog wel de moge lijkheid om de getuige in een derde land te verhoren. Het verzoek van de verdediging om de voorlopige hechtenis van de verdachten te schorsen, werd afgewezen. De cocaïnezaak wordt vervolgd op 12 april. De Antwerpse Ring wacht een enorme opknapbeurt en de Vlaamse overheid spendeert miljoenen om de automobilisten bijtijds in te lichten. foto Charles Strijd door Wout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse Ring, een belangrijke schakel in het interna tionale wegverkeer, krijgt na dertig jaar een grote opknapbeurt. Die is zó omvangrijk en ingrijpend dat de Vlaamse regering heeft besloten er in ternationaal de aandacht op te vesti gen. Alleen voor die voorlichtingscam pagne is al bijna drie miljoen gulden uitgetrokken. De verkeersdruk op de Antwerpse Ring - er maken ook veel Zeeuwse automobi listen gebruik van - is enormEen goede graadmeter vormt het aantal voertui gen dat de Kennedytunnel passeert. Het zijn er ruim 120.000 per dag en de verwachting is dat het er rond 2010 minstens 150.000 zullen zijn. Volgens verkeersdeskundigen is de verkeersin tensiteit in de spits nu al 'meer dan maximaal', zodat de voorspelde groei voor enorme problemen zal zorgen. De Antwerpse Ring was al geruime tijd aan een grondige opknapbeurt toe. In het verleden werd hier en daar wel re gelmatig de toplaag vervangen - een karwei dat meestal in één nacht werd geklaard - maar nu zullen er onvermij delijk omleidingen moeten plaatsvin den en voor langere tijd rijstroken moeten worden afgesloten. Op ver schillende plaatsen moeten vier lagen asfalt worden vervangen. Dat gebeurt volgens de planning in een groot aantal opeenvolgende weekeinden. Voor de eerste fase, die dit jaar wordt uitge voerd, is ruim 13 miljoen gulden uitge trokken. In 2001 wordt nog eens voor 23 miljoen 'vertimmerd' aan de ring. Er is een jaar tussenpauze genomen om het verkeer de keuze te bieden om te rijden via de Liefkenshoektunnel. Leugenbergbocht Momenteel wordt de zogenaamde Leu genbergbocht op het traject van die tunnel onder handen genomen. Is die klus geklaard, dan kan het verkeer pro bleemloos worden omgeleid via de jongste tunnel bij Antwerpen, die steeds intensiever wordt gebruikt. Vo rig jaar passeerden ruim 3,8 miljoen voertuigen de tolhokjes. De informatie campagne begint nog deze maand. De Vlaamse regering laat niets aan het toe val over. De werkzaamheden zullen on getwijfeld de nodige hinder veroorza ken. Een woordvoerder van het kabinet van minister S. Stevaert van Openbare Werken en Vervoer: „We willen niet dat de weggebruikers achteraf met de klacht komen dat ze van niets wisten. De campagne gaat enkele maanden du ren. Dat is ook de reden waarom we niet direct met'de werkzaamheden begin nen. Eerst moet iedereen het weten. Ook in de buurlanden, want de ring speelt nu eenmaal ook een belangrijke rol in het internationale wegennet." door Arjan van Westen MIDDELBURG - Officier van justitie R.T.C.N. Jeuken heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg drieënhalf jaar cel geëist tegen een 28-jarige Vlis- singer, die zijn ex in het bijzijn van hun kind op brute wijze zou hebben verkracht. De verdachte die eerder is veroordeeld voor verkrachting, ontkent en be weert dat er een complot tegen hem is gesmeed. Zijn ex zou uit jaloezie hebben gehandeld. Nadat bekend werd dat de Vlis- singer haar zus had verkracht, verbrak de Middelburgse vrouw haar relatie met de verdachte. Op 31 oktober vorig jaar stond hij weer op de stoep. De man wilde zijn zoon zien. De vrouw liet hem niet binnen, waarna hij via het keukenraam het huis be trad. Eenmaal binnen zou hij de vrouw aan haar haren mee naar boven hebben gesleurd. In het bijzijn van het kind van ander half jaar zou hij de vrouw heb ben aangerand. Getuigen, waarondereen buurvrouw, had den die dag de Vlissinger bij het keukenraam gezien en veel la waai gehoord. De dokter vond blauwe plekken op haar li chaam en striemen op de rug en in de hals. Reputatie De officier van justitie acht door de aangifte bij de politie, de ver klaringen van getuigen, de dok tersverklaring en de reputatie van verdachte de verkrachting bewezen. Jeuken hield rekening met de vorige verkrachtings zaak; de zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf die de Vlissinger toep kreeg, zijn in de eis van gisteren opgeno men. De verdachte heeft een drank probleem. Het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs vindt dat de Vlissinger langdurig in een instelling moet worden opgenomen. Naar aan leiding van eerdere strafzaken heeft het Pieter Baan Centrum in Utrecht een rapportage uit gebracht. De Vlissinger zou niet kunnen omgaan met 'verlating en krenking'. Dat rapport is in 1995 gemaakt. „Ik ben bang dat een nieuwe rapportage een ne gatiever beeld laat zien", aldus de officier. Wraak Volgens verdachte is er sprake van wraak. Zijn ex zou het niet kunnen hebben dat hij een an dere vriendin heeft. Samen met de buurvrouw heeft de vrouw een val voor hem uitgezet. Ver dachte meent dat het gaat om een vrijwillige vrijpartij. Zijn raadsman ESmit gaf aan dat de nieuwe vriendin een reden voor een wraakmotief kan zijn. Bo vendien is het strafdossier van zijn cliënt zeer belastend, waar door zijn geringe geloofwaar digheid zich nu tegen hem keert. „Maar over één ding is iedereen het eens", zei Smit. „Het mis bruik van alcohol moet maar eens afgelopen zijn." Na afloop van de zitting ont stond er voor de rechtbank enig tumult. De ex-vriendin, de buurvrouw en de huidige vrien din van de verdachte vlogen el kaar publiekelijk in de haren. De parketpolitie haalde de vrouwen uit elkaar. De rechtbank doet 3 maart uit spraak. SINT LAURENS - Uit een tuin van een woning aan de Noord- weg in Sint Laurens is tussen woensdagavond en donderdag middag een stenen tuinbeeld in de vorm van Fred Flintstone ge stolen. Het meerkleurige beeld is ongeveer vijftig centimeter hoog. De waarde van het beeld is onbekend. (Advertentie) foto Marijke Folkersma DEN HAAG - Minister Peper van Binnenlandse Zaken moet stappen ondernemen tegen die gemeenten, waaronder de ge meente Borsele, die een leef tijdsgrens van zeventig jaar stellen voor leden van stembu reaus. VVD-Kamerlid Ph. Brood heeft dit donderdag gevraagd. Hij wil dat Peper nog voor de Staten verkiezingen van 3 maart in het geweer komt, en anders voor de Europese verkiezingen later dit jaar. Ook P. Rehwinkel (PvdA) heeft Kamervragen gesteld over de leeftijdsgrens. Hij dringt nog niet direct aan op actie, maar wil weten van minister Peper wat hij van het beleid van de ge meenten vindt. Advertentie j kooi" demonstratie lekker kijken, proeven en kopen inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zoterdag 20 februari von 10 tot 16 uur BouwCenter .OeJaper-Tolhoek Slonleyweg 2 Goes (bij de Zeelandholien) Een hijskraan en graafmachine maken een begin met het opknappen van de speeltuin in Bruinisse. door Nilsten Brinke BRUINISSE - Een hijskraan moest er aan te pas komen om de vernieuwing en uitbreiding van de speeltuin aan de Deltastraat in Bruinisse uit te voeren. Met de verplaatsing van de tweeën halve ton wegende basketbal- palen is de opknapbeurt van de speeltuin gistermiddag begon nen. Buurtvereniging West plantsoen van Bruinisse heeft zich zo'n twee jaar ingespannen voor de aanpassing van het ver waarloosde speelterrein. Het begin van het karwei liep vertraging op, doordat architect J. Vaas uit Wilhelminadorp vol gens de buurtvereniging een te duur herinrichtingsplan in diende. Het ingenieursbureau van de afdeling cultuurtechniek van de gemeente heeft een goed koper ontwerp gemaakt, dat de goedkeuring van de buurtver eniging wel kon wegdragen. Uitvoerder van de klus is de dienst grondgebiedzaken van de gemeente Schouwen-Duive- land. Aan assistent-opzichter J. Flikweert en zijn mannen de taak om onder meer een hon- denwip, wippaarden, een zand bak, een evenwichtsbalk. een vogelnestschommel, boks- pringpalen en zitbankjes aan te brengen. Flikweert denkt er een dag of acht voor nodig te heb ben. De geschatte kosten van de aanpassing, zestigduizend gul den, worden betaald door de ge meente Schouwen-Duiveland, de buurtvereniging - die fond sen voor de herinrichting heeft verworven - en de provincie. Na de verbouwing worden er nog hagen, bomen en overig groen in de speeltuin aangebracht, zodat deze in elk geval in april in ge bruik kan worden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37