Raad door de bocht over parkeren PZC Wereldwinkel Tholen wil verhuizen PZC Yersekse scholieren waarschuwen via bord racende automobilisten Cultuurcentrum in Fort Ellewoutsdijk blijkt boze droom zeeland Goese fracties vermoeden financiële motieven achter collegevoorstel 19 Provincie laat grenspalen gieten Website Poort Vlaanderen succes Chippen in de bibliotheek Bromfietser ten val door hond Oostburg verlangt fiets-voetveer Van Gilst mag naar locatie Oude Rijksweg Alleenstaande krijgt korting op huisvuil Hulptransport Vergadering paardenfokkers in Kapelle door Rolf Bosboom GOES - Met grote aarzeling heeft de gemeenteraad donder dagavond ingestemd met de uit breiding van het betaald parke ren in Goes. Een aantal partijen had de stellige indruk dat het, hoewel wethouder M. L. 't Hart (PvdA) dat pertinent ontkende, het college vooral om de extra inkomsten te doen is. Als het voorstel niet was aangenomen, had dat een gat van vier ton in de begroting geslagen. „We staan dus met de rug tegen de muur", "s A A van Oosten (GroenL- inks) het verwoordde. Geen enkele partij kon enthou siasme opbrengen voor het voorstel, dat beoogt het betaald parkeren aan de rand van het centrum in stappen met zo'n ze venhonderd plaatsen uit te brei den. De voornaamste locaties daarbij zijn het Hollandia- en net Molenplein De maatregel gaat vooral ten koste van lang- parkeerders. zoals mensen die een baan hebben in de stad en met de auto naar het werk ko men. Daarvoor worden nog op lossingen gezocht. B en W willen daarnaast de parkeerproblema- tiek in Goes verder laten onder zoeken. Van Oosten sprak van een 'on voldragen voorstel', dat waagt om moeilijkheden omdat het vooral een financiële achter grond zou hebben. „De auto wordt gebruikt als melkkoe." J D Lukasse (SGP/GPV/RPF) deelde 'een dikke onvoldoende' uit aan het college. „Er is alleen maar toegerekend naar die vier ton. Haal het voorstel terug en kom met wat anders.'" De PvdA was ook 'niet gelukkig' met de plannen. „Het is geen goed voorstel, maar ik weet geen be- aldus H. W. Hoogerland, die ervoor pleitte de privéterrei- nen van bedrijven meer te be nutten. Onderzoek Rode draad in de kritiek was de 'olgorde die B en W hanteren: perst uitbreiding van het be- faald parkeren, dan pas onder zoek. „Een weemde gang van zaken", vond CDA'er M. K. Dieleman „Niet logisch", vond ook Van Oosten. „We hadden het liever andersom gezien", aldus PvdA'er Hoogerland. G. Hoge- steger (WD) vond het voorstel 'mager onderbouwd' „De pro blemen worden vooruit gescho ven. We wachten de uitkomsten van het onderzoek dan ook met spanning af." „Elke uitbreiding van betaald parkeren stuit op heel veel pro blemen en weerstanden", ant woordde wethouder 't Hart. „Maar ook met onderzoeken zijn die heel moeilijk, zo niet on mogelijk, te voorspellen." In de visie van de wethouder lopen uitvoering en onderzoek zoveel mogelijk parallel. „We zullen stap voor stap zaken per gebied invoeren en tegelijk deelonder zoeken uitvoeren om te kijken wat de gevolgen zijn. Op die ma nier proberen we de leefbaar heid zoveel mogelijk in stand te houden. "Fel reageerde 't Hart op het verwijt dat het college al leen maar de benodigde vier ton wil binnenhalen. „Ik ontken ten stelligste dat dit een financieel voorstel is. Het is een voorstel om een aantal parkeerproble men op te lossen." Hij wees erop dat de raad er in het verleden zelf voor heeft gekozen betaald parkeren in te voeren. Overi gens lijkt de begrote vier ton dit jaar al niet te worden gehaald, omdat bij de raming is uitge gaan van inkomsten uit een heel jaar. De wethouder gaf ook aan dat ideeën om parkeerproblemen op te lossen te allen tijde wel- door Esme Soesman THOLEN - Het bestuur van de Wereld winkel in Tholen-stad timmert hard aan de weg. Ze heeft haar zinnen gezet op meer leden, donateurs en sponsors om een steviger positie binnen de Thoolse samenleving te bemachtigen. Grootste droom is een verhuizing naar de Kerk straat, omdat het huidige pand aan de Stoofstraat net buiten de winkelroute ligt. De medewerkers van de Vereniging van Wereldwinkels Tholen - zoals de officiële naam luidt - willen een omzetstijging van 20.000 gulden realiseren, om minder afhankelijk van sponsors te zijn. De om zet bedroeg over het afgelopen jaar 33.000 gulden. „De ervaring leert dat je op een A-locatie zo'n bedrag snel over brugt". weet voorzitter van de vereni ging Matjo van Liere. De aanloop tij dens de Thoolse braderie is tekenend. In twee dagen tijd wordt een omzet van een maand binnengehaald. Dat geld is voor de door vrijwilligers ge runde winkel belangrijk om het winkel aanbod uit te kunnen breiden en gezond te kunnen blijven. Bovendien valt de ga rantiesubsidie van de gemeente, volgens afspraak, weg. Het bestuur streeft naar een sterkere financiële basis, om de ver huizing naar een duurdere locatie moge lijk te maken. Daarnaast is het bestuur op zoek naar nieuwe medewerkers. Het momenteel zestien leden - waaronder drie bestuurs leden - tellende team is, zeker in vakan- tietijd. kwetsbaar. De winkel is geopend van dinsdag tot en met zaterdag, inclu sief vrijdagavond, en een weekrooster van halve dagen kan zo nog maar net worden ingevuld. Gestreefd wordt naar minimaal vijfentwintig leden om de be langrijkste telken uit te voeren. Voldoening Het geeft voldoening om te werken bij de Wereldwinkel, stelt Van Liere nadrukke lijk. Onder meer omdat de makers van de verkochte producten verzekerd zijn van een minimumbetaling. Wordt er meer op de producten verdiend, krijgen ze extra betaald. „En je komt met spullen en cul turen in aanraking die je in het reguliere winkelcircuit niet tegenkomt en die met zorg voor het milieu en zonder kinderar beid zijn gemaakt. Je wordt je veel be wuster van achtergronden." Maar de Thoolse toko is meer, weet ook de voor zitter. Als geschenken winkelt je is het be drijf wat aanbod betreft in de Thoolse re gio enig in haar soort. Dat is het publiek vrijdag 19 februari 1999 kom zijn. „We zullen elke sug gestie ter harte nemen." 't Hart zei, verwijzend naar de opmer king van de PvdA goede ver wachtingen te hebben van gesprekken met twee 'grote on dernemingen' uit de binnenstad over het gebruik van hun par keerterrein 's avonds en in het weekeinde. ook, volgens de voorzitter van de nu ze ven jaar bestaande winkel. Was de SGP als enige Thoolse partij gekant tegen het verstrekken van subsidie, juist de kerken kopen trouw Max Havelaarkoffie bij de Wereldwinkel in. Het huidige pand van de Thoolse Wereldwinkel ligt net buiten de winkelroute. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De provincie bekijkt de mogelijkheid om op de oevers van het Schelde-Rijnkanaal twee extra grenspalen te plaatsen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft hierom verzocht om bij calamiteiten sneller de plaats van het ongeval te kun nen bepalen. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft zijn Belgische collega, de gouverneur van de provincie Antwerpen, een voorstel gestuurd om de kosten te delen. Van Gelder stelt zijn ambtsgenoot voor grenspalen te plaat sen volgens het bestek uit de 19e eeuw, met daarbij het jaartal van plaatsing. De grenspalen komen te staan tussen de grens palen 268 en 269. De provincie Zeeland bezit een houten mal om de grenspalen volgens het oude bestek te laten gieten. Van Gelder heeft de firma die deze mal in bewaring heeft, verzocht een offerte aan te bieden. Aan het voorstel is druk ambtelijk overleg voorafgegaan, ook met de kadasters van beide pro vincies en de gemeenten Antwerpen en Reimerswaal. TERNEUZEN - De website die de Stichting De Poort van 'Vlaanderen vorige week heeft geopend, blijkt nu al een groot succes. Per dag bezoeken zo'n twee- tot drieduizend nieuws gierige websurfers de homepage. Uitschieters, waarbij de site werd bezocht door 6500 reizigers van de digitale snelweg, wa ren er ook. Initiatiefnemer A Meeusen verwacht de eerste week in totaal zo'n 20.000 bezoekers. „Van sluiscomplexen uit de hele wereld kri j gen we positieve reacties, tot uit Austra lië toe." De website (www.harbour.org/zeesluis) is onderdeel van de Temeuzense maritieme Internetsite. Deze is recht streeks verbonden met 250 zogeheten hyperlinks. De site moet als een soort reisagent voor Temeuzen gaan fungeren. Nu al kunnen er op het web kaartjes voor een rondleiding worden besteld. MIDDELBURG - Sinds kort kan in alle Zeeuwse openbare bi bliotheken met de Chipper en de Chipknip betaald worden. Leengelden, reserveringen en boetes kunnen op die manier met een druk op de knop afgerekend worden. Uitgangspunt bij de invoering van het elektronisch betaalsysteem was dat zowel met pasjes van de Postbank (Chipper) als met die van de gezamenlijke banken (Chipknip) moet kunnen worden be taald. Het gebruik van de giropas als bibliotheekkaartin Vlis- singen is een doorslaand succes. Ruim driehonderd mensen hebben sinds de invoering van deze service gebruik gemaakt. Vlissingen is op dit moment de enige Zeeuwse bibliotheek waar deze mogelijkheid bestaat. VLISSINGEN - Een 38-jange bromfietser uit Vlissingen is donderdagmiddag op de Sloeweg in Vlissingen ten val geko men. Daarbij liep hij lichte verwondingen op. De man was ge vallen doordat hij in aanraking kwam met een loslopende hond van een 31-jarige vrouw uit Groningen. OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil samen met de ande re Zeeuws-Vlaamse gemeenten de provincie Zeeland onder druk zetten om een frequent betaalbaar fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen in te zetten. Donderdag nam de ge meenteraad alvast een voorschot op de discussie van volgen de week in de commissievergadering. De raad nam unaniem, alleen de D66-fractie was afwezig, een motie aan over dit on derwerp. De raad droeg het college op te zorgen dat vaarfre- quentie twee maal per uur bedraagt, de overtocht betaalbaar blijft én dat de aanschaf van een kortingsabonnement voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen tot de mogelijkheden komt te behoren. door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad ging gisteravond node ak koord met de verplaatsing van de technische handelsonderne ming Van Gilst naar de Oude Rijksweg bij 's-Heer Hendriks kinderen. De fracties hadden liever gezien dat de onderne ming op een bedrijventerrein terecht was gekomen. Van Gilst is nu verantwoorde lijk voor een van de lelijkste plekken in Goes. Zijn terrein vlakbij het Tiendenplein, een prominente locatie, ligt er al ja- chaotisch bij. „Een Afghaans tentenkamp na een luchtaanval", zoals WD'er G Hogesteger het gisteravond omschreef. De gemeente heeft met veel moeite Van Gilst zover gekregen hij verkast naar de Oude Rijksweg, nabij Europatuin. Er is onder meer afgesproken dat het bedrijf geen voertuigen op het buitenterrein stalt en dat het terrein aan het zicht wordt ont trokken door ten minste zes me ter hoge beplanting. De raad was niet gelukkig met REDACTIE MIDDENZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de nieuwe locatie, maar wilde vooral de garantie hebben dat Van Gilst de afspraken nakomt. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) ant woordde dat de gemeente kan en desnoods zal ingrijpen zo lang een nieuw bestemmings plan nog niet is goedgekeurd. „Maar ik vraag de raad ook cle mentie om Van Gilst met een schone lei te laten beginnen. Hij heeft zelf ook duidelijk aange geven dat hij beseft dat de hui dige bedrijfsvoering verre van optimaal is." Met uitzondering van Groen- Links stemde de raad in met het voorstel. GOES - De gemeente Goes voert een aparte afvalstoffenheffing in voor alleenstaanden. Een ini tiatiefvoorstel van CDA en GroenLinks daartoe kreeg gis teravond de steun van de raad, behalve van SGP/GPV/RPF. Dat gebeurde tot ergernis van wethouder S. J. Heijning (WD, milieu), die vond dat de raad 'voor Sinterklaas speelde'. „Het is een aardigheidje voor een be perkte groep burgers." Nu nog betaalt elk huishouden in Goes hetzelfde bedrag voor het ophalen en verwerken van huisvuil. Het college wil wel toe naar een eerlijker systeem met bijvoorbeeld het wegen van de aangeboden hoeveelheid afval, maar dat kan alleen in regionaal verband om te voorkomen dat mensen him afval elders dum pen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat de gemeenten in de regio op één lijn kunnen komen. CDA en GroenLinks stelden gisteren voor 'als eerste stap' een apart tarief voor alleen staanden in te voeren, zodat het in elk geval wat eerlijker wordt. KRABBENDUKE - Het jaar lijkse hulptransport van het Calvijn college in Krabbendijke vertrekt maandag 22 februari weer naar de Oekraïne. Dit keer gaan ook de inventaris van een gesloopt gymlokaal in Kruiningen en de oude matras sen van luchtmachtbasis Woensdrecht mee. De spullen gaan naar een school en een kin derziekenhuis door Luc Oqqel YERSEKE - Met de onthulling van een verkeersbord in de Mo lenlaan hebben de leerlingen van de christelijke basisschool Het Kompas in Yerseke donderdag het verkeersproject 'minder snel in onze straat' afgesloten. Ook in de drie andere straten die uitko men op de rotonde voor de school is een verkeersbord geplaatst, dat als waarschuwing dient voor au tomobilisten. De actie was een samenwerkings project van Het Kompas, Veilig Verkeer Nederland en de gemeen te Reimerswaal. Het project 'min der snel in onze straat' diende als ondersteuning van vei-schillende verkeersactiviteiten, waar de leerlingen van Het Kompas zich afgelopen week mee hebben be ziggehouden. Om de aandacht op het project te vestigen, waren er in het hele dorp raambiljetten op gehangen. Want wat betreft de snelheid in de straat kunnen vooral de bewoners zelf een posi tieve bijdrage leveren. De gemeente Reimerswaal is jaarlijks zo'n vier ton kwijt aan het inrichten van 30-kilometer- zones. Maar de aanleg van drem pels en andere snelheidsremmers is niet altijd een oplossing, vindt regiocoördinator S. J. Vroonland van de afdeling Zeeland van VVN. „Het gaat om gedragsbeïn vloeding, en daarvoor is samen werking noodzakelijk." Doorstroming Volgens wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal spelen er bij veiligheid op straat ver schillende belangen. Aan de ene kant moet de veiligheid optimaal zijn, maar aan de andere kant moet ook een vlotte doorstroming van het verkeer gehandhaafd blijven. „Door je bij dit soort acties te richten op kinderen, een van de grootste risicogroepen, neem je ook direct de ouders mee. Want die zijn vaak medeverantwoorde lijkvoor gevaarlijke situaties. Als de ouders door hun eigen kinde ren op de vingers getikt worden, heeft dat meer effect", aldus Bliek. Bliek pleitte er verder voor om het met bij een eenmalige actie te houden, maar om regelmatig stil te staan bij verkeersveiligheid. „En de gemeente Reimerswaal is bereid om daar aan mee te wer ken." Leerlingen van basisschool Het Kompas bij de onthulling van een verkeersbord in de Molen laan. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - De Cultu rele Raad Borsele ziet definitief af van de plannen om het fort in Ellewoutsdijk te gebruiken voor allerlei culturele activitei ten. De animo bij de andere par tijen waarmee het project ge realiseerd moest worden, bleek te gering. „De partners hebben het helaas laten afweten", zegt R. Knuit, secretaris van de Cul turele Raad, teleurgesteld. De Culturele Raad wilde het fort gebruiken om er jaarlijks vijf a zes grote exposities en drie grote culturele evenementen te orga niseren. Ook hadden er ateliers ingericht moeten worden voor kunstenaars. Het fort is eigen dom van Natuurmonumenten, dat zelf in 1997 verhuisde naar een boerderij aan de Zwaakse Weel. Omdat de Culturele Raad zich niet in staat voelde het project geheel zelfstandig te ontwikke len, werd contact gezocht met diverse partners. Zo werd er bij voorbeeld gedacht aan een cen traal informatiepunt in het fort voor de promotie van het totale aanbod van musea en culturele activiteiten in de Zak van Zuid- Beveland. Natuurmonumenten had zelf ideeën voor een natuur- informatiecentrum en een teashop met streekproducten. Rijkswaterstaat toonde interes se voor een Schelde-informatie- centrum. De Culturele Raad wilde met al le partners een beheerstichting vormen om de exploitatie van het fort te betalen. Maar direct nadat de plannen vorig jaar naar buiten kwamen, haakte Rijkswaterstaat al af. Daarvoor in de plaats kwam Stichting Veldwerk Nederland, die het fort wilde benutten voor diverse cursussen en activiteiten. Risico De beoogde samenwerking tus sen de partners is echter op geen enkel moment goed op gang gekomen. De organisaties die betrokken zijn bij het centraal informatiepunt vinden bijvoor beeld het financiële risico te groot. Gezien de moeizame gang van zaken heeft de Culturele Raad nu besloten de plannen af te blazen. „Het is helemaal van de baan", zegt secretaris Knuit. „Er is zo weinig draagvlak dat we geen mogel i jkheden zien om er invul ling aan te geven. Dat is heel jammer, want we vinden het nog steeds een unieke locatie. Maar het lukt gewoon niet om het zelfstandig te doen." Inciden teel wil de raad wel gebruik ma ken van het fort, zoals begin september voor het Festival van Zuid-Beveland. Knuit: „Verder moeten we het van keer tot keer bekijken." Een van de partners, Frank Jan- sens uit Oudelande, heeft beslo ten zelf verder te praten met Na tuurmonumenten. Jansens wil in het fort een outdoorcentrum realiseren waar scholen, bedrij ven en particulieren allerlei sportieve activiteiten kunnen ondernemen. „De activiteiten moeten passen in de omgeving, want ik wil niet dat iemand in het dorp er last van heeft", zegt Jansens. „Ik vind ook dat er snel iets moet gebeuren met het fort, want nu viert vandalisme er hoogtij." Jansens is nog in af wachting van goedkeuring van Natuurmonumenten. „Deze zo mer wordt het dus al niks meer. maar ik hoop begin volgend jaar aan de slag te kunnen." Ook uit andere hoeken hebben belangstellenden zich gemeld bij Natuurmonumenten, zegt G. de Groot van de organisatie. „Wij blijven zoeken naar een structurele oplossing voor blij vend gebruik dat past bij het fort. Op dit moment brengen we in beeld welke mogelijkheden er zijn." De Groot sluit niet uit dat Natuurmonumenten er ook zelf wat onderneemt. „Maar ook dat maakt deel uit van die nadere studie." KAPELLE - Het fokdistrict Noord- en Midden Zeeland van de vereniging Warmbloed Paar denstamboek houdt op maand- avond 22 februari haar algeme ne ledenvergadering. Aansluitend aan de bijeen komst is er een fokkersavond die open staat voor alle belang stellenden. De ledenvergade ring begint om 19.30 in De Vroone aan de Vereekestraat in Kapelle. Een uur later begint het open bare gedeelte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33