Krajicek onderuit in Ahoy' Ik ben total loss na een wedstrijd Douglas loopt NK als tussendoortje sport vrijdag 19 februari 1999 29 Schapers kiest voor routine in Davis Cup Oremans in kwartfinale Ahoy' krijgt nieuwe baan Pioline angstgegner Peter van Vossen heeft bij Feyenoord twee dagen nodig om bij te tanken c ROTTERDAM - Bondscoach g >lichiel Schapers heeft voor routine - dus voor zekerheid - j' gekozen bij de selectie voor het g Nederlands Davis Cupteam. Dat speelt tussen 2 en 4 april in N'imes tegen Frankrijk. Uit een voorselectie van negen tennissers koos Schapers voor Richard Krajicek, Paul Haar huis. Jan Siemerink en Sjeng Schalken. Edwin Kempes gaat mee als spamngpaidner. Sieme- rink/Haarhuis is de meest waar- fi schijnlijke dubbel. Hij zei te j verwachten dat Frankrijk kiest j voor Cedric Pioline en Fabidce Santoro voor het enkelspel, maar hij houdt ook rekening ,j met Guillaume Raoux en Jero- n me Golmard. ANP HANNOVER - Miriam Ore mans heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het tennis toernooi in Hannover (Dui). De Berlicumse versloeg de als n vijfde geplaatste Franfaise Na- K thalie Tauziat in twee sets: 6-4, 6-4.Seda Noorlander versloeg in de eerste ronde van het toer nooi in Bogota Noëlle van Lot- tum uit Frankrijk. De zus van John van Lottum gaf bij de stand 3-2 op. ANP ROTTERDAM - Kritiek en sug gesties van toptennissers als Alex Corretja en Richard Kra- jieck of niet, het ABN Amro World Tennis Tournament in Rotterdam krijgt een nieuwe tennisbaan. Toernooidirecteur Wim Buiten dijk heeft dat halverwege de 26e editie besloten. Het zes jaar ou de synthetische tapijt 'Green Set Trophy' wordt afgedankt en zal plaatsmaken voor een ge verfde .houten vloer met de u naam 'Green Set Grand Prix'. Het snelle tapijt in Ahoy' leidde dit jaar tot een aantal saaie par tijen, die pas in de tiebreak wer den beslist. Wereldkampioen Corretja sneuvelde in de eerste ronde en maakte excuses dat hij zijn beste tennis niet kon laten zien. Hij kon niet uit de voeten op deze ondergrond. ANP door Gertjan van Geen ROTTERDAM - Michiel Scha pers maakte gisteren in Rotter dam zijn selectie voor de Davis- cupwedstrijd tegen Frankrijk bekend. De coach zat er ont spannen bij, maar inwendig moet hij zich grote zorgen ma ken. Tijdens het 26ste ABN/AMRO World Tennis Toernooi eindigden de drie Ne derlands-Franse confrontaties in Frans voordeel. En 3-0 is bij de Davis Cup een beslissende eindstand. Meest in het oog springend was het verlies van Richard Krajicek gisteren tegen Cedric Pioline. De publiekslie veling verloor in de tweede ron de: 7-6, 7-6. Na het machtsvertoon van woensdagavond tegen Mare Rosset, maakte Pioline, maan dag al te sterk voor Paul Haar huis (3-6 7-6 7-6), aan alle eufo rie een einde. De Fransman was met vier gewonnen wedstrijden in zes confrontaties toch al een kwelgeest van Krajicek in de af gelopen jaren. Drie jaar geleden schakelde hij hem in Ahoy' ook al uit. De kracht van Pioline, dit jaar al halvefinalist in Doha en Mar seille, zat in zijn servicereturn. Bovendien speelde hij op breek punt tegen steeds zijn beste ten nis. In de eerste set kreeg Kraji cek zes kansen op een break, maar hij neutraliseerde het ge vaar steeds parmantig. In de tie break was hij er als de kippen bij om een gemiste volley van Kra jicek af te straffen: 7-5. Alleen in de tweede set liet de Nederlandse nummer 18 van de wereldranglijst zich een keer breken. Krajicek leek zijn lesje te hebben geleerd door op 1-0 op zijn eerste breekpunt toe te slaan. Hij liep uit naar 3-0, maar speelde op 3-2 zo'n beroerde sexvicegame dat zijn opponent langszij kwam. Daarna bleef hij ploeterend op de been. Doordat Pioline steeds de returns op zijn voeten kon spelen, moest de kampioen van '95 en '97 hard werken voor zijn punten. In de tiebreak was het al niet anders. Op 6-5 en eigen opslag kreeg Krajicek de uitgelezen kans een derde set af te dwingen, maar weer moest hij capituleren voor de return van Pioline. Op zijn tweede matchpoint maakte de Fransman er een einde aan. Krajicek beseft dat hij kansen had gehad. ,,In de eerste set weerde hij ze goed af. Ik maakte alleen op 3-3 in de tiebreak een fout. De tweede set was mijn ei gen schuld. Ik verslapte op 3-0 al en op 3-1 miste ik op 30-30 een makkelijke volley. Dat was het sleutelpunt", aldus Kraji cek. Edwin Kempes, die zo verras send de tweede ronde bereikte, was gisteren kansloos tegen Greg Rusedski: 6-1 6-4. Voor de Canadees betrof het een ver edeld trainingspotje. „Hij speelt een paar niveautjes hoger en sneller", aldus Kempes. „In het begin dacht ik nog: ik wil win nen, maar de eerste set vloog voorbij. Daarna kon het me niet meer schelen en wilde ik alleen nog maar plezier hebben. Marat Safin bereikte eveneens de kwartfinale. De negentienja rige Rus versloeg de Slowaak Dominik Hrbaty in drie sets: 7-6 5-7 6-3. Safin zorgde dinsdag nog voor sensatie door wereldkampioen Alex Corretja uit Spanje uit het Rotterdamse toernooi te stoten. Tegen Hrbaty, die in de eerste ronde van Peter Wessels won, paarde de jonge Rus verwoes tende opslagen aan enorme mis sers. Hij speelt in de kwartfinale tegen de Zuid-Afx-ikaan Wayne Ferreira, die eerder op de dag - eveneens in drie sets - de Frans- man Jerome Golmard uitscha kelde. GPD/ANP Richard Krajicek treurt. Hij verloor met tweemaal 7-6 van de Fransman Cédric Pioline. foto Toussaint Kluiters/ANP Jordi mist Barcelona opnieuw VIGO - Jordi Cruijff ontbreekt zondag in de thuiswedstrijd van zijn nieuwe club Celta Vigo tegen koploper Barcelona. De aanvaller mist het duel met zijn vroegere club wegens een spierblessure. .Eerder dit seizoen bleef hij in de Champions League als speler van Manchester United ook al aan kant in de twee duels met Barcelona. ANP Rentree Bogarde vertraagd BARCELONA - De rentree van voetballer Winston Bogarde bij Barcelona is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De verdedi ger is tijdens de training opnieuw geblesseerd geraakt aan zijn rechterenkel. De voormalige Ajacied brak bij het WK in Frankrijk vorig jaar het rechter kuitbeen. De enkelbanden waren zwaar beschadigd. Eind december verklaarde de me dische staf van Barcelona hem fit. Bogarde kwam daarna nog niet in actie voor de hoofdmacht van trainer Louis van Gaal. ANP Van der Heyden weg bij Roda KERKRADE - De Belgische voetballer Stephan van der Hey den vertrekt aan het einde van dit seizoen bij Roda JC. De middenvelder is een driejarig contract overeengekomen met de nieuwe Antwerpse fusieclub Germinal Beerschot. De ver bintenis van Van der Heyden bij Roda JC loopt af en hij is der halve transfervrij. Van der Heyden had best willen blijven in Kerkrade. maar de onderhandelingen met Roda over con tractverlenging liepen vast. „Als Roda JC mij een goed voor stel had gedaan, was ik wel gebleven. Nu bij Germinal Beer schot Frankie van der Eist, mijn vroegere ploegmakker bij Club Brugge, de nieuwe trainer wordt, was dat voor mij een extra motivatie om te vertrekken", aldus de Belg. ANP Roda kan door met nieuwbouw MAASTRICHT - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren bepaald dat Roda JC kan doorgaan met de bouw van een nieuw stadion. De voetbalclub uit Kerkrade had de werk zaamheden enkele maanden geleden opgeschort nadat buur gemeente Heerlen en ondernemers bezwaar hadden aangete kend tegen de komst van een bouwmarkt op de nieuwbouw. De klagers beschouwen de bouwmarkt als oneerlijke concur rentie voor de Heerlense woningboulevard. Volgens Roda JC is de vestiging essentieel voor de exploitatie van het complex. ANP Hockeyers Pakistan winnen serie KARACHI - Het nationale hockeyteam van Pakistan heeft in een vroegtijdig stadium de testserie tegen India gewonnen. De nummer twee van de laatste Champions Trophy, gewon nen door Nederland, versloeg de rivaal gisteren in Karachi met 4-2. Dat bracht de tussenstand op 5-1. De oefenreeks om vat negen duels. ANP Polsstokhoogspringer geschorst WELLINGTON - De Nieuw-Zeelandse atletiekfederatie heeft polsstokhoogspringer Denis Petuchinsky voor vier jaar geschorst wegens doping. Bij een test tijdens de Gemenebest Spelen in september werden in zijn urine sporen van het ver boden prestatiebevorderende middel stanozolol gevonden. De voormalige Rus won zilver tijdens het evenement in Kuala Lumpur. Het olympisch comité van Nieuw-Zeeland heeft hem de medaille inmiddels afgenomen. Die gaat nu naar de Australiër Paul Burgess die destijds derde werd. Het olym pisch comité zendt voortaan alleen nog atleten uit naar de Olympische of Gemenebest Spelen die tenminste zes maan den van tevoren een dopingtest hebben ondergaan. RTR door Pim van Esschoten DEN HAAG - Na vijftien jaar sprinten voor Bermuda, trok Troy Douglas (36) vorig jaar een oranje shirt aan. Het werd een seizoen vol rumoer. Douglas be reidt zich deze winter voor op het belangrijke zomerseizoen 1999, de opstap naar het olym pisch jaar. Voor hem dit jaar geen indoor. Een uitzondering maakt hij voor de NK in Den Haag, zaterdag en zondag. Hij wil zich testen op de 60 meter. Die bewogen augustusavond in 1998 kreeg onlangs nog een staartje met de schorsing we gens doping van Doug Walker, de Britse winnaar op de 200 me tervan Boedapest. „Wat moet ik daar van zeggen," houdt Troy Douglas zich op de vlakte. „Het is geen 'fair play', maar het ligt niet in mijn handen. Het is zo moeilijk daarover wat te zeggen zonder een big cry-baby te zijn. Dat wil ik echt niet." Het had zonder Walker zilver kunnen zijn op die EK, maar het werd niet eens brons. Volgens de - overwegend Engelse - jury toonde de fotofinish aan dat Douglas buiten de prijzen viel. De man van Bermuda ontplofte. „Fucking colonial bastards," foeterde hij en wég was Doug las. Excuses hielpen niet meer, Troy werd gediskwalificeerd. Spijt De spijt kwam naderhand. Zo als hij nu spijt heeft van zijn rol in het opstappen van Hans Vijf- vinkel, bondscoach van de esta fetteploeg. „Het was fout, dat ik juist de aardigste man in de Ne derlandse atletiek hanviel. Maar dat is het leven. Mensen wordt pijn gedaan. Het is een in cident. Ik zoek geen sympathie, maar als ik bij een team ben be trokken zit ik liever bij het aller beste team. Zie Frank en Ronald de Boer. Die kijken naar hun ei gen doel, niet naar dat van Ajax. Dat is topsport. Vriendelijk zijn, dat is zo typisch Nederlands." De kater van Boedapest spoelde hij weg met twee voortreffelijke sprints over 200 meter in Brus sel (20.55) én Johannesburg (20.40), als lid van het Europese team in de World Cup. Het goede slot aan zijn afgelopen seizoen was een opstap voor het komen de. De NK-indoor is slechts een onderbreking van lange maan den van trainen. Vooral op kracht en start snelheid, ook op stijl. Hij voelt zich sterk, de pas sen zijn vloeiender dan ooit. Toch weet Troy Douglas dat hij ook op mentaal gebied nog veel heeft te winnen, ondanks de ja- renlange ervaxdng. „Frank Fre dericks zei in Johannesburg nog tegen me: 'Je moet er klaar voor zijn, TYoy'. En hij heeft gelijk. Het is waarom Mohammed Ali zo'n grote was. Ali was bang in de ring, maar dat overwon hij door zichzelf met die angst te confronteren. Angst en kwaad heid zijn emoties die je nodig hebt om te presteren." Beschadigd Ook maanden later kan Douglas niet helder maken waarom de aanval op Hans Vijfvinkel werd ingezet. De bondscoach kreeg het directe verwijt dat hij te wei nig geld bij de atletxekunie wist los te peuteren voor komend sei zoen. Douglas relativeert het zelf: „Het is waarover alle atle ten in de wereld klagen: no mo ney." Vaag klinken ook de verwijten dat Vijfvinkel zich onvoldoende profileerde en te weinig e:rvaring had om de vol gende stap te maken. Het was nota bene Vijfvinkel ge weest die Douglas op het spoor zette van een overgang naar Oranje. „Hans is een goede coach en organisator, die uren achter zijn computer zat. Hans verdiende de credits. Dat team was zijn baby. Hxj had zichzelf alleen meer op de voorgrond moeten plaatsen, meer in de spots moeten staan. Waar was hijtoen het team in de series een nationaal record liep?" „Ik wilde iets bijdragen, ik wil de met de ploeg vooruit. Maar ik wilde dat zó graag, dat er dingen zijn fout gegaan. Ik heb Hans beschadigd, ja. Ik heb hem daarvoor m'n excuses aangebo den en wil dat nu weer doen. Het was niet mijn intentie. Opvolger De KNAU moest vervolgens op zoek naar een opvolger. „Nee, Henk Kraaijenhof wil dat niet. Of eigenlijk wil hij het wel, maar dan op zijn voorwaarden. En dat heeft weer met geld te ma ken. Normaal toch? Henk werkt op topixiveau en moet krijgen wat hij verdient." Het werd Paul Wernert, Hage naar en begeleider van topatle ten als Patrick Konchellah (K enia) en Ray Stewart (Jamaica). Douglas: „Paul kan mensen goed bij elkaar houden en heeft constructieve kritiek. Ik heb vertrouwen in hem. Het is voor hem een test, hij is nooit eerder zo uitgedaagd. Nu moet hij. Paul Wernert zou ons wel eens heel erg kunnen gaan verras sen." GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Precies op het mo ment dat hij constateert aan een aar dig seizoen bezig te zijn, komt de on heilstijding van een ijverige KNVB- aanklager. Hij zou iets hebben uitge vreten in het enige serieuze potje dat Feyenoord na de winterstop afwerkte en of hij dan maar vier wedstrijden wil 'brommen'. De aanklacht wordt aangevochten, Feyenoord-PSV wordt hem dus zeker niet afgenomen. Gelukkig maar, want voor dit soort topduels kwam hij terug naar Nederland. Peter van Vossen had aan Rangers-Celtic rxiet genoeg, hele maal niet omdat hij die 'kraker' op het laatst ook nog eens vanaf de bank moest meemaken. Het legioen was nieuwsgierig, en thousiast ook, net als hijzelf. Maar de mentale en fysieke belasting om aan hooggespannen verwachtingen in de Kuip tegemoet te komen en om elke week nog een topprestatie te leveren, is zwaai: Loodzwaar zelfs, durft de Zeeuw na een halfjaar te bekennen. Maar Van Vossen, 31 jaar bijna, heeft de pijn van het 'kapot zijn' er graag voor over. „Total loss ben ik na een wedstrijd. Mag je best van me weten. Ik heb echt twee dagen nodig om weer bij te tan ken. Man, ik zit na afloop soms in de kleedkamer en dan ben ik echt hele maal kapot." Zijn gezicht verraadt direct na afloop meestal hoe diep hij is gegaan. Gete kend, de ogen uitpuilend. Niet echt het moment om een pasfoto te laten maken. Hij gxijnst en zegt met enige zelfspot: „Voor de wedstrijd is het niet veel beter, hoor..." Schotland Drie seizoenen in Schotland, waar hij zelden of nooit een hele competitie hoefde op te draven, hebben hem niet luier gemaakt. Hij miste er dezelfde zware belasting als nu, bleef daarom 'keihard' voor zichzelf trainen. Tot verbijstering van andere, ervaren in ternationals soms. Welke speler van dertig jaar stapt op maandagavond in een bus met 'kids' om in weer en wind, ergens in de hooglanden van Schot land, een wedstrijd met het tweede elftal te spelen. Van Vossen: „Ik zat een keer naast een jongen in de bus en die zei: 'U heeft nog tegen mijn oom gespeeld op het WK in Amerika'. Het klopte, kwartfi nale tegen Ierland. Zoiets is natuur lijk vernederend, dat je met zulke jonge ventjes in een bus naar een uit wedstrijd gaat. Maar ik had slechts één doel voor ogen: scherp en fit blij ven. Het waren de alleimoeilijkste wedstrijden, omdat ik zelf de uitda ging moest zoeken en zelf het gevoel Van Vossen: „Toen ik bij Feyenoord kwam was mijn geest nog scherper dan mijn lichaam." foto Robin Utrecht/GPD van 'willen presteren' moest opbren gen." De leiding van Rangers waar deerde zijn werklust. In zeventien wedstrijden voor het tweede elftal scoorde van Vossen achttien keer. Voor geen enkele wedstrijd met de jeugd voelde hij zich te beroerd. Die arbeid betaalt zich nu uit. Van Vossen heeft bij Feyenoord weer de kracht en de drang om wedstrijden te beslissen en is in staat het elftal op kritieke mo menten op sleeptouw té nemen. „Toen ik hier kwam was mijn geest nog schexper dan mijn lichaam. Ik wilde per se bewijzen dat ik nog niet was af geschreven en dat ik nog lang niet op ben. Het is me gelukt, denk ik nu. Ik laat zien dat ik er nog steeds bij hooi: Met Feyenoord volop in de race voor de landstitel, de beker gloort nog en hij is weer Oranje-international. Mis schien is het wel een van de mooiste seizoenen in zijn loopbaan. Of moeten we daarvoor terug naar begin jaren negentig, toen hij als aanvaller van Beveren een sensatie was in België? Van Vossen: „Ja en nee. Toen kon ik helemaal vrijuit voetballen. In het jaar dat we promoveei'den maakte ik achttien goals, het jaar erna dertien. Daarna heb ik nooit meer zulke aan tallen gehaald. Maar ik heb daarna ook nooit meer zo'n vrije rol gehad. In mijn beginjaren kon ik vrijuit voet ballen. Ik had helemaal geen taken, alles wat ik deed was puur aanval lend. Nu kom ik veel meer van het middenveld en verricht ik ook verde digend veel werk. Ik ben geen scoren de speler meer, wel een aanvaller die op bepaalde momenten belangrijke goals maakt. Ik kom van veel dieper, dat is het grote verschil tussen toen en nu." De bevi'ediging is echter net zo groot, zegt Van Vossen. „In Parijs, bij Neder- land-Portugal, stapte ik met een goed gevoel van het veld. Sommigen von den misschien dat mijn eerste helft niet goed was. Maar die zien niet dat ik verplicht was om veel ballen op het middenveld neer te leggen en op het middenveld te spelen. Misschien oog de het minder, maar ik moest in het be lang van de ploeg zo voetballen. De tweede helft zag er beter uit, omdat de mensen toen mijn aanvallende acties zagen. Maar mijn gevoel was goed toen ik na zeventig minuten een sein tje gaf omdat ik kramp in mijn kuiten ki'eeg en helemaal leeg gespeeld van het veld kon stappen. Het niveau van Oranje is nog een stap hoger dan dat van Feyenoord en dat eist dus hele maal zijn tol." Ervaring Door zijn ervaring smijt hij niet meer met zijn krachten en vertelt hij Leo Beenhakker of bondscoach Frank Rijkaard zelf wanneer de pijp leeg is. „Deed ik in Parijs ook, ik gaf zelf aan dat het genoeg was. Ik doe dat met het oog op de volgende wedstrijd. Met Feyenoord presteren in de competitie is net zo belangrijk als het Nederlands elftal. In de Kuip loop ik me ook liever zestig minuten kapot dan dat ik mijn krachten spaar en negentig minuten probeer vol te maken. Zijn ongekende enthousiasme en zijn instelling sluiten naadloos aan bij de voorkeur van het Rotterdamse pu bliek, dat hem in de eerste achttien wedstrijden van dit seizoen hoog waardeerde. „Ik heb een paar achten gehaald, een aantal zevens en wat zes sen. Het geeft aan dat ik aardig con stant ben. Maar het kan nog beter. De mensen moeten niet vergeten dat ik in wezen drie jaar heb stilgestaan. Ik miste wedstrijdritme op topniveau. Vervolgens kwam ik naar Nederland en miste ik door een nekhernia de hele voorbereiding van Feyenoord. Met het herstel was ik acht weken zoet en die achterstand begon zich net voor de winterstop een beetje te wreken. Toen was dat flitsende van het begin er even uit. Nu voel ik me weer fit." Daarom komt een eventuele schorsing hem nu helemaal slecht uit. De Kuip, die volloopt voor de topper tegen PSV, is zondag in elk geval nog zijn domein. ,Feyenoord-PSV is geen Feyenoord- Ajax. Dat merk ik al in de aanloop naar zo'n wedstrijd. Maar ook dit blijft voor mij een duel waarin op het scherp van de snede woi'dt gespeeld. Het zijn wedstrijden waar een trainer weinig voor hoeft te doen om zijn spe lers op scherp te zetten. Ajax, PSV, Vi tesse, Feyenooi'd, de top is hier toch groter dan in Schotland. Het is me niet in dank afgenomen dat ik zei dat het niveau daar weinig voorstelde. Maar ik ben eerlijk geweest en sta nog steeds achter mijn woorden. Zelfs Rangers-Celtic, wat een waanzinnige wedstrijd is met een entourage die je in heel Europa niet aantreft, haalt niet het kwaliteitsniveau van Feyenoord- Ajax. Het is pure strijd en kracht. Uniek hoor, maar geef mij de Neder landse competitie maar." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29