Ondergang van een varkensboer Groen hart helpt Zeeland niet PZC Van Gelder is wel een beetje bekend Provincie pakt uit op open dag Eversdijk verklaart oorlog aan graafzuchtige muskusratten zeeland 21 Executie bedrijf verkiezingen vrijdag 19 februari 1999 door A. J. Snel Hij heeft geen idee hoe het verder moet. Deze week is het bedrijf van de Kruiningse varkenshouder P. L. bij de Vaate geveild in opdracht van de Ra bobank. Dat betekent, voor zover hij het kan overzien, dat hij eind maart on dernemer af is en dat hij ook de woning bij het bedrijf moet ontruimen. Bij de Vaate bekijkt of er nog mogelijkheden zijn om door te gaan. maar hij wekt niet de indruk dat hij zijn kansen hoog in schat. ,,Ik heb gedaan wat ik kon doen. Mijn uiterste best. Misschien moet ik het bijltje er maar bij neergooien." Het aantal kleine varkenshouders in Keeland neemt in hoog tempo af, liet de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organi satie (ZLTO) deze week nog eens weten. Er moet worden geïnvesteerd in mi lieumaatregelen en de prijzen zijn al geruime tijd abominabel. Dat heeft ook Bij de Vaate ervaren. Hij heeft vorig jaar een groen-labelstal laten bouwen, waarmee tonnen waren gemoeid, en hij heeft heel veel biggen moeten verkopen voor zo'n zeventig gulden per stuk on der de kostprijs. Op zijn bedrijf worden per jaar ongeveer drieduizend biggen geproduceerd. „Moet je steeds onder de prijs verkopen, dan gaat het heel hard achteruit Daar ben je als varkenshou der trouwens wel aan gewend. Ik heb nooit anders dan golfbewegingen mee gemaakt. Dat heeft te maken met ont wikkelingen op de wereldmarkt, maar ook dichter bij huis. Je ziet bijvoor beeld in een slechte zomer de consump tie van varkensvlees afnemen doordat debarbecue binnenblijft. Zoals de fris drankindustrie dan moet inleveren, hebben wij ook de nadelige effecten. Maar slechte jaren vang je op in goede perioden." Hard oordeel Zo'n goede periode zal voor hem voor lopig niet meer in het verschiet liggen. Na een lange tijd van onderhandelen en zoeken naar oplossingen heeft de Ra bobank besloten dat zijn bedrijf en wo ning moesten worden verkocht. Bij de Vaate heeft daarover een hard oordeel. .De bank heeft mij willens en wetens de nek omgedraaid. We hebben steeds oplossingen aangedragen die niet zijn geaccepteerd. Ik ben ei-van overtuigd dat ik het bedrijf kan voortzetten als de bank normaal zou meewerken." Bij de Vaate dacht de bouw van zijn groen-labelstal vorig jaar te financie ren met geld van zijn vriendin, C. Janse. Die nam deel aan een project in tro pisch hardhout uit Paraguay en ver wachtte daarvan aanzienlijke reve nuen Die verwacht ze overigens nog steeds, zij het met vertraging. Toen duidelijk werd dat het geld waar op was gerekend niet tijdig binnen kwam, maakte de aannemer die de stal Varkenshouder Bij de Vaate, met protestborden voor zijn huis: „De bank heeft mij willens en wetens de nek omgedraaid." bouwde duidelijk dat hij betaald wilde worden. Bij de Vaate wendde zich tot de bank waar hij een hypotheek en een re kening courant had en vroeg om steun. De Rabobank gaf die niet, maar wenste de eigen belangen zeker te stellen. Bij de Vaate is ervan overtuigd dat hij al het mogelijke heeft geprobeerd om een redelijke regeling te treffen, waarbij een derde partij de financiële proble men zou overbruggen en de aannemer betaald zou krijgen. De bank zag dat anders. Donderdag viel de beslissing. Het geveilde bedrijf en het woonhuis zijn intussen gegund aan een koper. De varkenshouder: „Vanaf 1981 heb ik gewerkt aan uitbreiding en verbetering van mijn bedrijf. Ik ben met 80 zeugen begonnen en heb er nu 13 5 met de daar- bij behorende rechten. Het bedrijf ver tegenwoordigt genoeg waarde om het vertrouwen van de bank te krijgen. Maar die wil gewoon niet." Een woordvoerder van de Rabobank uit Utrecht zegt over de kwestie:,Het is bij ons goed gebruik over individuele relaties geen mededelingen naar buiten te doenniet als het goed gaat en niet als het slecht gaat. Ik kan dan ook niet op details ingaan. In het algemeen kan ik wel zeggen dat wij ons er niet op richten het de ondernemer onmogelijk te ma ken te ondernemen. Integendeel. Als we kans zien een relatie in stand te hou den, dan doen we dat. Voor de afwikke ling van een zaak als waar het hier om gaatzijn wettelijke regels en daar hou den we ons zorgvuldig aan. Als een klant meent dat we dat niet goed doen, kan hij een juridische toetsing laten plaatsvinden en worden wij in het on- foto Willem Mieras gelijk gesteld dan leggen we ons daar bij neer."" Over de verwijten van Bij de Vaate zegt de woordvoerder verder: „Het is niet onlogisch dat er een reactie van de kant van een ondernemer komt. We nemen het voor lief als ons de Zwarte Piet wordt toegespeeld die we niet verdie nen." Voor Bij de Vaate is de toekomst uiterst onzeker geworden. „We zullen ons tot het uiterste proberen te verdedigen. Ik weet niet waar dit op uitloopt. Ik heb al die jaren gewerkt om het bedrijf in stand te houden en ik had plannen om verder te renoveren. Hier is gewoon een boterham in te verdienen. Maar niet als je zo wordt tegengewerkt als bij ons is gebeurd." door Richard Hoving MIDDELBURG - Geen enkele ondervraagde Zeeuw wist zijn naam. Wim van Gelder (57) is sinds 1992 commissaris van'de koningin in Zeeland. Met zijn naamsbekendheid is het slecht gesteld, aldus het onderzoeks bureau Inter/View eerder deze week. De PZC nam de proef op de som. Inter/View ging in opdracht van het persbureau ANP en actuali teitenrubriek Nova na hoe het gesteld is met de naamsbekend heid van de commissaris van de koningin in de eigen provincie. De uitkomst moest, met oog op de komende Statenverkiezin gen, als graadmeter dienen voor de interesse van de Nederlandse bevolking in de provinciale po litiek. Vijfhonderd kiesgerech tigden werden ondervraagd. Nova liet het niet bij de consta tering dat gemiddeld zeven van de tien kiesgerechtigden de naam van hun commissaris niet kennen. Er werd ook een verde ling per provincie gemaakt. De Zeeuwse commissaris Van Gel der scoorde het slechtst van alle twaalf de commissarissen. No va-presentatrice Maartje van Weegen voegde er woensdag avond vergoelijkend aan toe dat de bekendheid afneemt zodra de benoeming langer geleden heeft plaats gevonden Van Gel der werd in 1992 benoemd. De bekendste commissaris van de koningin, Ed Nijpels van Fries land, werd onlangs geïnstal leerd. Een nieuwe commissaris betekent nu eenmaal veel me dia-aandacht. Naarmate de tijd verstrijkt, neemt de belangstel ling van krant, radio en tv af. Fax Van Gelder is donderdag tegen de middag niet voor commen taar bereikbaar. Hij is met va kantie. Zijn secretaresse heeft eerder op dag nog wel even tele fonisch contact met hem gehad. „Nee, ik heb hem niet verteld dat hij onbekend is in Zeeland. Dat moet u maar doen." Op een fax naar zijn vakantieadres met de vraag om een reactie komt geen antwoord. Onderzoeker P. Willems van In ter/View nuanceert aanvanke lijk de berichtgeving van Nova. Hij is niet blij met het klasse ment dat van de commissarissen is opgesteld. „Van de vijfhon derd mensen die wij hebben on dervraagd, waren er twaalf af komstig uit Zeeland. Daar kim je dus geen keiharde conclusies aan verbinden." Helemaal waardeloos is de laat ste plaats van Van Gelder niet, haast Willems zich te zeggen. „Als je twaalf Zeeuwen belt en die weten allemaal niet wie de commissaris van de koningin is, zegt dat natuurlijk wel wat. Noem het maar een aanwijzing dat Van Gelder nauwelijks be kend is in Zeeland.Door de on vermij delijke foutmarge die In ter/View hanteert, werd de Zeeuwse commissaris evenwel een bekendheid van tien pro cent toebedeeld. Maar hoe betrouwbaar is een steekproef van twaalf? De PZC nam de proef op de som en belde volstrekt willekeurig twaalf kiesgerechtigde Zeeuwen. De uitslag is verrassend. Vier van de twaalf ondervraagden noe men spontaan de naam Van Gel der. Een percentage van ruim dertig procent. Niet slecht voor een commissaris die een paai dagen geleden nog als volslagen onbekend door het leven ging. Een van de deelnemers aan de PZC-steekproef spreekt schan de van het Nova-onderzoek. „Natuurlijk kent Zeeland zijn commissaris van de koningin. Ook ik. Hij heeft nota bene nog samen met koningin Beatrix de stormvloedkering geopend." Niet dus Dat was zes jaar voor dat Van Gelder in-Zeeland werd benoemd. Hoe de Zeeuwse com missaris in 1986 heette? En of hij naamsbekendheid genoot? Dat moet Inter/View nog maar eens een keer gaan onderzoeken. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Politiek café in Middelburg MIDDELBURG - De Middel burgse afdelingen van PvdA CDA en VVD houden vrijdag 26 februari een politiek café in The Duke aan de Vlasmarkt. Onderwerp van gesprek is: 'Jeugd, rot op Aan de dis cussie, onder leiding van Nellie Oosthoek en Henk van Hunnik, wordt deelgenomen door de ge deputeerden D. J. P. Bruinooge (PvdA), L. Coppoolse (CDA) en J Hennekeij (WD) en door J. van Velzen, directeur Brain Management International, J. H. L. M. Geelen, sectorhoofd welzijn van Scoop en hoofdoffi cier van justitie G. Bouman. Er wordt gesproken over allerlei thema's: waarom is het Abdijp lein gesloten 's nachts gesloten Wat doet de politiek om jonge ren in Zeeland te houden Maakt de jeugd de straten on veilig Vergrijst Zeeland en worden de inwoners intolerant Wat belooft de politiek en wat ze doen De organisatie van het politiek café wijst erop dat andere onderwerpen binnen het thema voorrang genieten, mits ze door het publiek met brede steun zijn ingebracht. Het politiek café begint om 20 uur. Agenda De Stenge HeinJcenszand, 19.30 uur: Verkiezingsbijeen komst GroenLinks/Delta Anders over energie, land bouwpolitiek en de Zak van Zuid-Beveland autoluw. Verenigingsgebouw De Win gerd Tholen. 19.30 uur: SPG- verkiezmgsbijeenkomst met lijsttrekker VV' Kolijn en Sta tenlid G D Roeland Restaurant Bestevaer Kam perland. 16.30 uur: Statende- bat over toerisme en recrea tie. Zandput Serooskerke (W). 19.30 uur. Politieke avond van het CDA in het Zeeuws. Met medewerking van trou badour Peter Dieleman. Twee zielen, één gedachte. Volgens lijsttrekker R. Bastiaanse (D66) willen alle partijen precies hetzelfde voor Zeeland, foto Ruben Oreel doorMaurits Sep VLISSINGEN - Zeeland moet zich landelijk niet laten wegzet ten als een groen hart. Door zich te concentreren op recreatie en landbouw zal er minder werk zijn voor hoog opgeleide jonge ren. Daardoor zal Zeeland nog sterker vergrijzen dan nu al het geval is. Dat stelde voorzitter M. J. van Nunen van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging donderdagavond op een door de BZW georganiseerd lijsttrekkerdebat in Vlissingen. Van Nunen hield een warm plei dooi voor het versterken van de havens, het aantrekken van nieuwe bedrijven, het verstevi gen van de banden tussen over heid en bedrijfsleven, het op heffen van knelpunten in de infrastructuur en het profileren van Zeeland als alternatief voor de Tweede Maasvlakte. Een overbodig pleidooi, want alle partijen willen, met wat nuan ceringen, precies hetzelfde. ,D 'r zit geen millimeter verschil tussen de partijen. Er is een gro te mate van consensus", consta teerde D66-lijsttrekker R. Bas tiaanse. „Het lijkt alsof dat heel saai is, en jammer, maar dat is niet zo. Dat is juist een groot goed. En zeldzamer dan u denkt." 3 etuuwt staten Is er dan helemaal geen onder werp waarop de kiezer bij de Statenverkiezingen op 3 maart zijn voorkeur kan baseren? Ja wel, over de kerncentrale in Borssele lopen de meningen sterk uiteen. PvZ, RPF/GPV, CDA WD en SGP zijn tegen sluiting, Delta Anders/Groen- Links, D66 en PvdA voor slui ting. En over Zeeland als groen hart zijn ze het ook niet allemaal eens. „Dat kan echt niet hoor", waarschuwde R. Stoffels (PvZ). „We kunnen niet ontkennen dat we dat zijn, maar we moeten geen reservaat worden. De op dracht voor de werkgevers is een huwelijk te sluiten met het milieu", vond Bastiaanse. „In die rol als groen hart liggen juist onze kansen", meende J. van Ginkel (RPF/GPV). „Een schone, slimme en sociale provincie", luidde de leus van F. van Kollem (Delta Anders- /GroenLinks). De PvdA strijdt voor een sterk en sociaal Zee land, de WD voor een even wichtige groei van natuur en economie. Coppoolse kreeg als eerste de handen van de werk gevers op elkaar met een zelfbe dacht reclamespotje, waarin hij Zeeland portretteerde als 'een mozaiek van land en water, een economisch kerngebied zonder congestie, kortom: Zeeland is zo gek nog niet'. SGP-lijsttrekker W. Kolijn sol liciteerde openlijk naar een ze tel in het college van Gedepu teerde Staten. „Men noemt ons altijd klein rechts, maar wij zijn niet klein. Wij hebben zes van de 47 zetels. Bovendien hebben wij een goed sociaal-economisch beleid." J. Hennekeij (WD) verraste de zaal door met een idee te komen hoe verbetering van de infra structuur betaald kan worden. „Uit de extra dividend-op brengsten van Delta Nutsbe drijven. Door de verzelfstandi ging van Delta leveren die de provincie jaarlijks vier tot vijf miljoen gulden op. Dat geld moeten we gebruiken om knel punten op te lossen. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het wel zeer uitbundige liefdesleven en de onverzadigbare graafzucht van do muskusrat vormen een groot gevaar voor waterkeringen en de oevers van waterlopen en slo ten in Zeeuws-Vlaanderen, zo luidde interim-dijkgraaf Eer- ste-Kamerlid H. Eversdijk don derdag de noodklok. Hij deed dat tijdens het bezoek van de CDA-St.atenfractie aan het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren. Een bijkomend probleem voor de regio is dat ze een voort durende invasie vanuit België krijgt te verwerken. Van grens overschrijdende bestrijding, die fors effect zou hebben, is geen sprake, aldus Eversdijk. „De huidige vangstcapaciteit eru, - methoden zijn ontoereikend. We doen dan ook een zeer drin gend beroep op het provinciaal bestuur om in het Inter Provin ciaal Overleg meer aandacht te vragen voor dit boven het hoofd groeiend probleem." Volgens Eversdijk is het nog slechts een kwestie van tijd voordat de nog veel moeilijker te bestrijden beverrat in Zee land wordt aangetroffen, indien er niet snel wat gebeurt. De wa terschappen zullen hard aan de bel blijven trekken bij de Unie van Waterschappen, om de be- Discussie over autoluwe Zak HEINKENSZAND Groen Links en Delta Anders, samen in de cam pagne voor de Statenver kiezingen van 3 maart, houden vandaag (vrijdag) een discussiemiddag over de haalbaarheid van een autoluwe Zak van Zuid- Beveland. In het informatiecentrum bij de schaapskooi van de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand, zal een poging worden gedaan om een autoluwe Zak wat ho ger op de politieke agenda te krijgen. De twee linkse partijen vinden dat het te rugdringen van het auto verkeer in het aantrekke lijke landschap van de Zak, onderdeel moet zijn van het streven in het Waardevol Cultuur Land schap (WCL). De Zak van Zuid-Beveland is aange wezen als WCL (met de bijbehorende geldelijke middelen) omdat het landschap grote moge lijkheden biedt om de functies landbouw, recre atie en natuur en land schap te integreren. Aan de discussie doen mee: Europarlementariër Joost Lagendijk. Staten lid Frans van Kollem. de Borselse wethouder A F. R. van Opdorp, Wa terschapsbestuurder Bert van de Hoef. Gert van der Slikke van Natuurmonu menten, Wouter Bassi van de fietsbond ENFB. Hans Pot van de Werkgroep Au toluw, LTO'er Rinus van 't Westeinde, Tjeu van Mier- lo van de Zeeuwse Mi lieufederatie en voorzit ter Cees van der Maas van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland. De bijeenkomst begint om 15.30 uur strijding van de muskusrat stevig ter hand te nemen, voor spelde de senator. Hij wees er overigens op, dat deze taak al enkele jaren geleden met een toen al te laag budget van de provincie naar het waterschap is overgegaan. Dat de groei van de muskusratpopulatie schrik barende vormen aanneemt, illu streerde Eversdijk met de cijfers over het aantal gevangen exem plaren in West-Zeeuws-Vlaan- deren: in vier jaar tijd is dat ver dubbeld tot ruim 17.000. door Richard Hoving MIDDELBURG - Iedereen is aanwezig. De commissaris van de koningin, de partijen die meedoen aan de Statenverkie zingen op 3 maart en de Griffier der Staten. De provincie houdt morgen, zaterdag, een open dag. Belangstellenden kunnen van uit heel Zeeland gratis met de bus naar het Abdijcomplex in Middelburg komen. De Statenzaal, de verschillende directies van het ambtelijke ap paraat, de werkvertrekken van het dagelijks provinciebestuur en de vergaderzalen van de Sta tencommissies zijn toeganke lijk voor het publiek. Het Zeeuws Museum is gratis te be zoeken. In de filmzaal van het provinciehuis wordt de Slag om Zeeland en Zeeland bij Hoog en bij Laag vertoond. De Slag om Zeeland brengt de restauratie van de historische wandtapijten in het Zeeuws Museum in beeld. Bij Hoog en bij Laag is een ei gentijdse verfilming die in kort bestek een aantal karakteristie ke Zeeuwse zaken laat zien. Het voltallige provinciebestuur is aanwezig tijdens de open dag. „Op de eerste verdieping kunt u aankloppen bij de commissaris van de koningin. In de kamer naast hem kunt een praatje ma ken met de Griffier der Staten. Ook de kamers van de gedepu teerden liggen op deze verdie ping. Schroomt u niet om binnen te wandelen en ze te be vragen." Honderd medewerkers van de provincie informeren ge durende de dag het publiek over het werk van zowel bestuurders als ambtenaren. De provincie heeft met streek vervoerder ZWN een overeen komst gesloten over gratis ver voer naar het Abdijcomplex vanuit heel Zeeland. In het stad je Tholen (bushalte Ten Anker- weg) vertrekt vanaf 9.15 uur en 12.15 uur een speciale bus naar Middelburg. Deze dienst, die voor één dag in het leven wordt geroepen, stopt onderweg in Rilland, Krabbendijke, Oost- dijk, Kruiningen, Kapelle en Goes. De bus vertrekt om 13.55 uur en 16.40 uur weer richting Tholen. De open dag van de pro vincie Zeeland begint om 10.00 uur en duurt tot 1600 uur. (Advertentie) Kees den Herder Interieurstyling Walcheren V erkiezingsa vond ZIERIKZEE - In het gemeente huis te Zierikzee wordt woens dagavond 3 maart een verkie zingsavond belegd. Vanaf 20.15 uur zijn de uitsla gen van de verkiezingen voor Provinciale Staten te volgen in de kantine van het gemeente huis. Op een presentatiescherm zullen de resultaten van de ver kiezingen op Schouwen-Duive- land worden getoond. Het landelijke verloop van de ver kiezingen kan worden gevolgd via de televisie. Je begin» de dag fluitend op lichtvoetige eettafelstoel. Hij is van metaal en beukenhout met sleufjes die lijken te wachten op een melodie. Nets als de gaten in het bamboe windorgel in Vlissingen, een kunstobject, waarvan er maar drie in Europa zijn. Gelukkig zijn er meer zulke stoelen. Grenzeloos mooi en bestand tegen elk ochtend humeur, zeker met de geur van vers brood in je neus. Hij zit ook lekker om de krant aan tafel te lezen, te dineren, of iets anders te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21