Raad door de bocht over parkeren n PZC Terneuzen ziet af van schadeclaim tegen Music Hall Door sprookjes leer je jezelf kennen SCHOON, 0111-402000 zeeland ,20 Goese fracties vermoeden financiële motieven achter collegevoorstel Schooldammers Cultuurcentrum in Fort Ellewoutsdijk blijkt boze droom RST DEJONGEENUIJL mtvaarrverzorging vrijdag 19 februari 1999 door Rolf Bosboom GOES - Met grote aarzeling heeft de gemeenteraad donder dagavond ingestemd met de uit breiding van het betaald parke ren in Goes. Een aantal partijen had de stel lige indruk dat het. hoewel wet houder M. L. 't Hart (PvdA) dat pertinent ontkende, het college vooral om de extra inkomsten te doen is. Als het voorstel niet was aangenomen, had dat een gat van vier ton in de begroting ge slagen. „We staan dus met de rug tegen de muur", zoals A A van Oosten (Groenlinks) het verwoordde. Geen enkele partij kon enthou siasme opbrengen voor het voorstel, dat beoogt het betaald parkeren aan de rand van het centrum in stappen met zo n ze venhonderd plaatsen uit te brei den. De voornaamste locaties daarbij zijn het Hollandia- en het Molenplein. De maatregel gaat vooral ten koste van lang- parkeerders, zoals mensen die een baan hebben in de stad en met de auto naar het werk ko men. Daarvoor worden nog op lossingen gezocht. B en W willen daarnaast de parkeerproblema- tiek in Goes verdei-laten onder zoeken. Van Oosten sprak van een 'on voldragen voorstel', dat vraagt om moeilijkheden omdat het vooral een financiële achter grond zou hebben. „De auto wordt gebruikt als melkkoe." J. D. Lukasse (SGP/GPV/RPF) deelde 'een dikke onvoldoende' uit aan het college. „Er is alleen maar toegerekend naar die vier ton. Haal het voorstel terug en kom met wat anders." De PvdA was ook 'niet gelukkig' met de plannen. „Het is geen goed door Wout Bareman TERNEUZEN -Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn niet van plan op korte ter mijn een schadeclaim in te die nen bij de Belgische theater producent Music Hall. Begin 'deze week brak Terneuzen de onderhandelingen met de kandidaat-exploitant van het nieuwe theater abrupt af. Dat gebeurde na het bekend wor den van de vergevorderde plannen van de producent om in Gent een vergelijkbaar, con currerend theater te openen en nadat Music Hall per fax aan vullende eisen had gesteld. Wethouder K. van der Hoofd hield de leden van de raads commissie van cultuur en die van ruimtelijke ordening gis teravond - tijdens een ingelas te vergadering - voor dat het college een in te dienen scha declaim even naar de achter grond schuift. „Onze eerste prioriteit is nu het realiseren van dat nieuwe theater en het kiezen van een exploitatie-op- zet. We hebben overigens wel al juridisch advies ingewon nen en volgens de juristen zijn er wel handvaten aanwezig om Music Hall aan te pakken. Maar dat wordt dan wel een procedure die erg lang gaat duren en dus veel geld en ener gie gaat kosten. Die energie besteden we liever eerst aan de uitwerking van de bouwplan nen en de verdere invulling van het project." Signalen Volgens Van der Hoofd waren er tot anderhalve week gele den absoluut geen signalen - 'ja, wel geruchten, maar zon der keihard bewijs kun je daar als college niets mee' - dat Mu sic Hall een weinig betrouw bare gesprekspartner was. Het bericht dat Music Hall al twee jaar bezig was met de verwe zenlijking van een vergelijk baar theater in Gent kwam dan ook als een volkomen ver rassing. „Ja, ook voor de kan didaat-bouwer BAM Bredero Bouw bv, die ons inmiddels heeft verzekerd absoluut niet op de hoogte te zijn geweest van de vergevorderde plannen die directeur Allaert van Mu sic Hall in Gent had." Een van de beweegredenen, maar niet de belangrijkste, van Terneuzen onj de bouw te gunnen aan BAM was dat die bouwonderneming ook direct een kandidaat-exploitant meebracht. En ook op ander (financieel) gebied bleek BAM te voldoen aan de eisen die het gemeentebestuur stelde. „Tot op dit moment zijn de bespre kingen met BAM Bredero heel goed verlopen. Wij zien dan ook geen reden om nu met de BAM te breken. We gaan wél met hen praten over een even tuele vervanger voor Music Hall." B en W hebben, zo liet Van der Hoofd doorscheme ren, hebben wel ideeën over de exploitatievorm, maar welke kant het opgaat hangt voor een belangrijk deel af van nader overleg met BAM. Te mooi Het gros van de commissiele den was blij dat nu weer 'ge woon' wordt gepraat over een kleiner theater (een grote zaal met 700 stoelen en een kleine met 150) in plaats van over het mega-project van Music Hall directeur G. Allaert (1150 stoelen voor een verzorgings gebied tot ver in Vlaanderen). PvdA'er E. P. H. Kerckhaert: „Het was ook te mooi om waar te zijn. Eigenlijk konden we het destijds al niet geloven. We staan nu gelukkig weer met beide voeten in de klei." Met andere commissieleden vond hij dat, als het college on verhoopt zou besluiten de ex ploitatie in eigen hand te hou den, dan snel een nieuwe schouwburgdirecteur moet worden aangetrokken, die het hele bouwproces en de voorbe reidingen voor de exploitatie in een vroeg stadium zou kun nen volgen. SGP'er P. J. Hamelink sprak terugblikkend zijn verwonde ring uit over het feit dat én het college én zijn adviseurs (K olpron) én BAM, 'die toch veel kennis in huis hebben' zich steeds zo positief hadden op gesteld ten opzichte van Music Hall. „Ik had een kritischer opstelling verwacht." C. J. -Leunis (GPV/RPF) vond dat Music Hall straks, als het nieu we theater er eenmaal staat, maar eens flink moet worden afgestraft. „Laten we die thea terproducent bij de program mering dan maar mooi over slaan." Anneke Weststrate: „Sprookjes zijn meer dan spannende verhaaltjes." door Ali Pankow ZIERIKZEE - In sprookjes gaat meestal de goede moeder dood. 'Altijd vriendelijk zijn tegen an deren', is de raad die zij haar dochter meegeeft voor ze sterft. De afloop is voorspelbaar: de dochter leeft vaak verder bin nen een stieffamilie die haar niet accepteert. Hoe vriendelijk het meisje ook is, haar omgeving blijft vijandig. Het meisje komt met zichzelf in conflict. Moet ze de raad van haar moeder blijven opvolgen of moet ze zich afzet ten tegen die vijandigheid? Uit eindelijk zal zij intuïtief de juis te keus maken en neemt dan tevens een belangrijke stap naar de volwassenheid. Zo gaat dat vaak in sprookjes. Anneke Weststrate uit Goes is een kenner op het gebied van sprookjes. Maar veel meer nog MIDDELBURG - De Diaconie school uit Aagtekerke heeft gis teren het damkampioenschap voor Walcherse basisscholen gewonnen. Het team 't Veer 3 uit Veere en de Acaciahof (locatie Singel) be haalden respectievelijk de tweede en derde plaats. De vier dammers van de Diaconie school waren Jos de Nooijer, Bart Francke, Karien Bosselaar en Susan Bosselaar. In totaal streden 23 schoolteams om de het kampioenschap. weet ze te vertellen over het ver haal échter het sprookje Want die sprookjes zijn veel meer dan spannende verhaaltjes: „Het zijn metaforische vertellingen, die de mens helpen zichzelf te ontdekken." Weststrate geeft volgende maand in Zierikzee op uitnodi ging van Sociaal Kultureel Werk (SKW) de Lichtboei een lezing over 'de vrouw in het sprookje'. „Nou niet alleen over de vrouw hoor", corrigeert ze die aankondiging. „Het gaat over sprookjes in het algemeen en die lezing is voor mannen en vrouwen, voor jong en oud." Fascinatie Sprookjes, mythen en legenden worden eeuwenlang van gene ratie op generatie doorverteld. Weststrate herinnert zich met veel plezier hoe haar eigen moe der haar altijd verhaaltjes ver telde. Die fascinatie is ze blijven meedragen. Sprookjes staan bol van symbo len voor de goede en slechte kanten van de mens en over de strijd tussen die negatieve en positieve aspecten. Weten schappelijke theorieën daar over verzamelde Weststrate tijdens haar studie en in haar loopbaan als docente aan de Hogere Sociale Academie De Horst in Driebergen. Zij filoso feert graag over de verschillen de levensfasen en de ontwikke ling daarin. Aan de hand van sprookjesverhalen en dromen geeft ze daar een nadere toelich- ting op. „Dromen zijn een aanvulling op het dagelijks leven", zegt West strate. Ze geven je boodschap pen door die je overdag niet oppikt. Ook dromen zijn meta foren." Weststrate woont nu negen jaar in Zeeland. Met een zekere re gelmaat geeft ze workshops en lezingen op uitnodiging van de Zeeuwse Volkuniversiteit (ZVU) en voor het Astrologisch Genootschap. Ook aan het ver zoek van De Lichtboei geeft ze graag gehoor. Wel wil ze het mis verstand uit de wereld helpen dat het om een feministisch ge tinte lezing zou gaan. In de sprookjes die ze vertelt hebben zowel mannen als vrouwen iets te bevechten voordat ze zich held of heldin kunnen noemen. Duivel Verhalen als 'Skelettenvrouw' of 'Het meisje zonder handen' hebben haar voorkeur. Vooral dat laatste stelt tal van essentië le zaken aan de orde. Dat ver haal vertelt over de oude mole naar die - in verwarring gebracht door de duivel - zijn mooie dochter uitlevert voor eeuwige rijkdom. De dochter weet zichzelf aanvankelijk te beschermen, maar de duivel eist van de vader dat hij de handen van de dochter afhakt. Dat doet de oude molenaar, maar de tra nen van het meisje blijken de duivel alsnog op afstand te hou den. Het sprookje gaat lang door en verhaalt over haar huwelijk met de koning en haar jarenlan ge verblijf in het donkere bos en voorstel, maar ik weet geen be tere", aldus H. W. Hoogerland, die ervoor pleitte de privéterrei- nen van bedrijven meer te be nutten. Onderzoek Rode draad in de kritiek was de volgorde die B en W hanteren: eerst uitbreiding van het be taald parkeren, dan pas onder zoek. „Een vreemde gang van zaken", vond CDA'er M. K. Di- eleman. „Niet logisch", vond ook Van Oosten. „We hadden het liever andersom gezien", aldus PvdA'er Hoogerland. G. Hoge- steger (WD) vond het voorstel 'mager onderbouwd' „De pro blemen worden vooruit gescho ven. We wachten de uitkomsten van het onderzoek dan ook met spanning af." „Elke uitbreiding van betaald parkeren stuit op heel veel pro blemen en weerstanden", ant woordde wethouder 't Hart. „Maar ook met onderzoeken zijn die heel moeilijk, zo niet on mogelijk, te voorspellen." In de visie van de wethouder lopen uitvoering en onderzoek zoveel mogelijk parallel. „We zullen stap voor stap zaken per gebied invoeren en tegelijk deelonder zoeken uitvoeren om te kijken wat de gevolgen zijn. Op die ma nier proberen we de leefbaar heid zoveel mogelijk in stand te houden."Fel reageerde 't Hart op het verwijt dat het college al leen maar de benodigde vier ton wil binnenhalen. „Ik ontken ten stelligste dat dit een financieel voorstel is. Het is een voorstel om een aantal parkeerproble men op te lossen." Hij wees erop dat de raad er in het verleden zelf voor heeft gekozen betaald parkeren in te voeren. Overi gens Üjkt de begrote vier ton dit jaar al niet te worden gehaald, omdat bij de raming is uitge gaan van inkomsten uit een heel jaar. De wethouder gaf ook aan dat ideeën om parkeerproblemen op te lossen te allen tijde wel kom zijn. „We zullen elke sug gestie ter harte nemen." 't Hart zei, verwijzend naar de opmer king van de PvdA, goede ver wachtingen te hebben van gesprekken met twee 'grote on dernemingen' uit de binnenstad over het gebruik van hun par keerterrein 's avonds en in het weekeinde. door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - De Cultu rele Raad Borsele ziet definitief af van de plannen om het fort in Ellewoutsdijk te gebruiken voor allerlei culturele activitei ten. De animo bij de andere par tijen waarmee het project ge realiseerd moest worden, bleek te gering. „De partners hebben het helaas laten afweten", zegt R. Knuit, secretaris van de Cul turele Raad, teleurgesteld. De Culturele Raad wilde het fort gebruiken om er jaarlijks rijf a zes grote exposities en drie grote culturele evenementen te orga niseren. Ook hadden er ateliers ingericht moeten worden voor kunstenaars. Het fort is eigen dom van Natuurmonumenten, dat zelf in 1997 verhuisde naar een boerderij aan de Zwaakse Weel. Omdat de Culturele Raad zich niet in staat voelde het project geheel zelfstandig te ontwikke len, werd contact gezocht met diverse partners. Zo werd er bij voorbeeld gedacht aan een cen traal informatiepunt in het fort voor de promotie van het totah aanbod van musea en culture! activiteiten in de Zak van Zuid Beveland. Natuurmonumentei had zelf ideeën voor een natuur informatiecentrum en teashop met streekproducten Rijkswaterstaat toonde interes se voor een Schelde-i nformatie centrum. Risico De beoogde samenwerking tus sen de partners is echter op gee enkel moment goed op gekomen. De betrokken orgaru saties vonden het risico te grooi Een van de partners, Frank Jan sens uit Oudelande, heeft beslo ten zelf verder te praten met Na tuurmonumenten. Jansens w in het fort een outdoorcentrui realiseren waar scholen, bedrij ven en particulieren allerlt sportieve activiteiten kunne ondernemen.Jansens is nog afwachting van goedkeurin van Natuurmonumenten. Ook uit andere hoeken hebbe belangstellenden zich gemel bij Natuurmonumenten, zeg G. de Groot van die organisatu foto Willem Mieras uiteindelijk over de hereniging met haar man. „Met wie van de personen in het sprookje kunt u zich het beste identificeren?", vraagt West strate na zo'n boeiende vertel ling aan haar toehoorders. Niemand hoeft en plein public te antwoorden. De vraag is slechts bedoeld om dieper over het verhaal na te denken. In het tweede gedeelte van haar lezing gaat Weststrate nader in op de vele metaforen en trekt ze ver gelijkingen met het innerlijk van de mens. De lezing over sprookjes op don derdag 18 maart wordt gehou den in het MFC in Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Er zijn geen woorden voor een zieke Van wie je weet hij redt het niet. Je streelt zijn hand. je ziet zijn ogen. je bent bevangen door verdriet. Toch ben je dankbaar voor zijn einde. Dat na zoveel moedig strijden kwam. Omdat het niet zijn leven, maar zijn lijden overnam. Toch nog onverwacht heeft hij zijn lange strijd moeten opgeven. Wie hem gekend hebben, weten welk verlies ons treft. Daarom geven wij u diepbe droefd kennis van het overlijden van mijn levens partner, onze zeer goede vriend en maatje GIJSBERTUS REIJERS (Gijsje) 19 februari 1928 t 17 februari 1999 Alphen a/d Rijn Terneuzen Terneuzen: J. van Vlaanderen Terneuzen: Anneke en Karei Géralda en Marco Clinge: Gusla Stroobant Terneuzen: Marcel en Saskia en kinderen Correspondentieadres: Zeven Triniteitstraat 11 4537 TH Terneuzen. Gelegenheid om afscheid van Gijsje te nemen is op zondag 21 februari van 19.00 tot 19.30 uur in rouwcentrum "Terneuzen", Rooseveltlaan 6 te Ter neuzen. De samenkomst wordt ge houden op maandag 22 fe bruari om 11.00 uur in de aula op de Zuiderbegraaf plaats, Bellamystraat 28c, Terneuzen. Aansluitend zal de begrafe nis plaatsvinden op de Zui derbegraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula. Mijn tijden zijn in uw hand. Psalm 51 16a Op Zijn tijd nam God tot Zich Zijn kind, onze lie ve en zorgzame moeder, oma en over-oma FRANCOISE PIETERNELLA BUIJZE-MIERAS sinds 30 september 1976 weduwe van Jacobus Pieter Buijze in de leeftijd van 89 jaar. Wij zijn de Here dankbaar voor alles wat Hij ons in haar heeft gegeven. Kamperland: F. W. Buijze J. M. Buijze-Gunter Peter en Petra Buijze Wilfred, Leanne, Sander Marco en Anja Buijze Frank en Jannie Buijze Bart Jeffrey Buijze en Miriam Duerink Driebergen: C. G. Oostdijk-Buijze E. P. Oostdijk Franny en Sikko Plug Annelien, Maarten, Robert Jos en Karin Oostdijk Mandy, Daniëlle Ingeborg en Maarten Buitendijk Caroline, Bart Peter en Riët Oostdijk Surrey BC (Canada): W. F. Buijze S. Buijze-Brandes Frances en Chad Dijkstra Angela en Jeff Nienhuis Cristal Buijze en Peter Koat Kampen: J. D. de Fouw 4571 GP Axel, 17 februari 1999. Oosterstraat 68-45 Een samenkomst zal worden gehouden D.V. maan dag 22 februari 1999 om 14.00 uur in de Gerefor meerde Kerk, Kerkdreef te Axel (ingang parkeer terrein Julianastraat). De begrafenis zal daarna plaatsvinden op de Alge mene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel. Gelegenheid tot condoleren in het Verenigingsge bouw na de begrafenis. BEGRAFENISONDERNEMING Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duiveland BI inde weg 1 I 4315 CG Dreischor Indien gewenst opbaring in ons eigen rouwcentrum te Zierikzee Begrafenisonderneming Van der Hooft Voor alle dienstverlening dag en nacht /bereikbaar. Eigen Rouwcentrum voor opbaring beschikbaar. Ook verzorging koffietafels vanuit het Rouwcentrum. Rouwkamer en koeling om thuis op te baren. J. de Kok C. de Kok-van der Hooft GW. de Kok Prunusstraat 25, 4431 DC 's-Gravenpolder Rouwcentrum: Bosseweide 2, 's-Gravenpolder Telefoon0113 -31 1517 Uitvaartverzorging >E GROOT - DE KAM DAG EN NACHT BEREIKBAAR r Gratis informatiepakket en wilsbeschikking Rouwcentrum in Middelburg enVlissingen INFORMATIECENTRUM begrafenissen en crematies VEERSEWEG 36 TEL. 0118 - 612868 yVoor kraamzorg van uw eigen identiteit, vraag RST voor hoge kwaliteit Reformatorische Stichting Thuiszorg Raadhuisplein 45 - Postbus 154 3770 AD Barneveld Telefoon (0342) 42 23 24 Voor uitvaartverzorging op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS: L. M. van der Werf M. de Bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging Natuursteen bed rijf ferket en de Maat b.V. Steensedijk 100, Hulst-Tel.0114-312906 tGespecialiseerd in: GRAFMONUMENTEN MARMER en NATUURSTEEN voor particuliere en utiliteitsbouw gevelbekleding en vensterbanken vloeren in diverse steensoorten Agentschap: Rouwonderneming Schot B.V.Toonkamer: Postweg 3 Tholen. tel. 0166-60265

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20