Druk op Belgrado opgevoerd Aanklagers beginnen verhoor Öcalan Q meisjes vissen in Zeeland achter het net 4 WEKEN Overlast door zware sneeuwval in Alpen VACATURES Duitse Intercity botst op boemel Rechter Middelburg ruimt vele strafzaken op in extra zittingen ■4- De zuivere Zwitserse wereld van Hodler pagina 11 \[A Xog geen akkoord Kosovo Asielopvang een miljard duurder Twijfels over opvolger van F16 Aegon maakt klapper in de VS Pioline slaat ook Krajicek eruit mmtmmtntitmmmmmmm VOOR 16,00 JA, ik wil: 10° 15° W 6 Wat regen Overwegend bewolkt met af en toe regen. Middagtemperatuur rond 10 graden bij een straffe westelijke wind. 242e jaargang no. 42 rijdag 19 februari 1999 osse nummers 1,80 |yan onze redactie buitenland BELGRADO - De span ning rond het overleg over de Servische provincie Kosovo loopt op. Als er morgen om 12.00 uur geen overeenkomst op tafel ligt, dan gaat de NAVO mogelijk binnen 48 uur doelen in Servië bombar deren, aldus een Canadese diplomaat. Secretaris-generaal Solana van de NAVO, op bezoek in Macedo nië, waarschuwde gisteren dat het bondgenootschap heel snel in actie kan komen. Er wordt al rekening gehouden met een ex tra bijeenkomst van de NAVO- ambassadeurs morgenmiddag. De Servische president Milutin- bvic eiste gisteravond dat er een einde komt aan de dreigemen ten. Vooral de VS dreigen met bombardementen op Servische als Belgrado niet instemt met de stationering van een NAVO-vredesmacht in Kosovo. gisteren vooruitgang is in de onderhandelin over de Servische provincie, er nog geen akkoord. Cana Amerikaanse en Britse di bereiden daarom hun uit Belgrado voor. Ook de Nederlandse ambassade overweegt een deel van het per soneel uit de Joegoslavische hoofdstad te laten vertrekken. De onafhankelijke Servische krant Glas Javnosti meldde gis teren dat de regering in Belgra do een belangrijke concessie heeft gedaan. Zij zou in beginsel bereid zijn de legering van NAVO-militairen in de Servi sche provincie toe te staan. Tot nu toe hebben de Serviërs zich daartegen met hand en tand verzet, omdat zij buitenlandse militairen in Kosovo een onaan vaardbare aantasting van hun soevereiniteit vinden. Voorwaarde Volgens de krant hebben rege ringskringen als voorwaarde gesteld dat Amerikanen geen deel uitmaken van een eventue le NAVO-troepenmacht. Ook militairen van andere landen die 'negatief' tegenover Joego slavië staan, zijn niet welkom. Rusland en Frankrijk houden er overigens aan vast dat de Contactgroep voor voormalig Joegoslavië (VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië en Italië) na een mis lukking van het overleg bijeen komt, alvorens tot verdere actie wordt besloten. RTR/AFP/DPA zie ook pagina 7 van onze redactie buitenland BERN - Zware sneeuwval in de Alpen zorgt opnieuw voor veel overlast. In delen van Oostenrijk en Zwitserland zijn weer tientallen wegen dichtgesneeuwd of van wege lawinegevaar afgesloten. Een 24-ja- rige vrouw is gisteren als gevolg van een lawine in de Franse Jura overleden. De Franse autoriteiten waarschuwden dat er vandaag in berggebieden een groot ge vaar voor lawines bestaat. De sneeuw heeft opnieuw gevolgen voor vakantiegangers Oostenrijkse winter sportoorden als Lech, Galtür en Ischgl zijn onbereikbaar. Een van de belangrijk ste snelwegen in Oostenrijk, de AIO, is sinds gisterochtend afgesloten bij de Tau- emtunnel. In de nacht van woensdag op donderdag is op sommige plaatsen in Oostenrijk meer dan veertig centimeter sneeuw gevallen. De Achenpas, een belangrijke grensweg tussen Duitsland en Oostenrijk, is wegens lawinegevaar afgesloten. In Zwitserland viel de meeste sneeuw in het centrum en in het oosten van het land. De autotreindiensten over de Oberalp en via de Furkatunnel zijn stilgelegd. Ver bier, Adelboden en Kandersteg zijn tijde lijk onbereikbaar. Grindelwald is alleen nog per trein bereikbaar. In het Berner Oberland zijn verscheidene huizen we gens het lawinegevaar ontruimd. De hoogste waarschuwingsfase voor lawines geldt in Davos, waar sneeuwbergen van anderhalve meter liggen. In Duitsland worden overstromingen ge vreesd als gevolg van zware regenval en flink hogere temperaturen die de sneeuw doen smelten. De afgelopen dagen zijn er in dat land duizenden ongelukken ge beurd die met het slechte weer verband hielden. Volgens de ANWB zijn er tot nu toe geen Nederlanders de dupe geworden van de winterse omstandigheden. Het KNMI zegt dat de kans op sneeuw de komende dagen in de Alpenlanden aan wezig blijft. Duizenden wintersporters die in het weekeinde vertrekken voor hun wintersportvakantie of daarvan terugko men, kunnen te maken krijgen met glad heid en wegafsluitingen. De ANWB ver wacht grote drukte op de wegen. ANP/DPA/AFP zie ook pagina 3 MORGEN IN DEZE KRANT! IMMENSTADT - Een uit de rails gelopen locomotief ligt in de sneeuw bij Immenstadt in Beieren. Bij een botsing tussen twee treinen in de buurt van de Zuid-Duitse plaats kwamen gisteren twee mensen om het leven. Zeker 33 mensen raakten gewond. Het ongeluk ontstond vol gens de politie toen een Intercity ongeveer een halve kilometer na vertrek uit het station van Immenstadt ontspoorde. Twee wagons raakten uit de rails en botsten met een tegemoetkomende regionale trein. De Duitse Spoorwegen zeiden gisteren niet te denken aan sabotage. foto Charly Höpfl/EPA DEN HAAG - De opvang van isielzoekers heeft in 1998 een miljard gulden meer gekost dan «as begroot. De totale kosten bedroegen vo rig jaar 2,2 miljard gulden. Het ministerie van Justitie was rooral meer geld kwijt aan de iipvang, de Immigratie- en Na rechtshulp en Cohen van zei gisteravond dat wel iuidelijk was dat de kosten aanzienlijk hoger' zouden uit Hij wijt de tegenvallen- kosten vooral aan de grotere aantallen die vorig jaar in asiel hebben aange jaagd. Voor dit jaar heeft Jus titie 1,6 miljard gulden uitge trokken voor asielopvang. Sohen reageerde gisteren niet Ju-ijzend op het plan van IVdA-fractievoorzitter Melkert im niet langer onderdak te bie ten aan uitgeprocedeerde asiel zoekers. De staatssecretaris zei dat hij tieh de gedachtengang van Mel- 'in principe kan voorstel en'. maar merkte tevens op met suggestie 'met grote zorg vuldigheid' om te gaan. maart komt Cohen met een maatregelen om het aan te scherpen. zie ook pagina 5 van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Twee speciale openbare aanklagers en een acht man sterk team van de an- ti-terreurpolitie zijn gisteren op het eiland Imrali in de Zee van Marmara begonnen met de on dervraging van Öcalan, de deze week naar Turkije ontvoerde en gearresteerde leider van de Koerdische onafhankelijk heidsbeweging PKK. De Turkse wet staat de onder vragers toe om een verdachte van staatsondermijnende acti viteiten vier dagen zonder ad vocaat aan de tand te voelen. De rechtbank kan die periode ver lengen met drie dagen. Premier Ecevit verzekerde eerder dat Öcalan een raadsman zal krij gen, maar dat mag volgens de wet geen buitenlander zijn. Het proces tegen de PKK-leider zal binnen afzienbare tijd be ginnen en wordt gevoerd op het eiland waar Öcalan gevangen wordt gehouden. Daartoe zal een Staatsveiligheidshof wor den ingericht. Vrijwel zeker zal tegen Öcalan de doodstraf worden geëist en zal hij daartoe ook worden ver oordeeld. De doodstraf wordt echter niet meer toegepast; de straf wordt dan omgezet in le venslang. Op vragen of de rege ring die omzetting garandeert, antwoordde premier Ecevit gis termiddag: „Tot nu toe is dat ge bruik. Maar over wat er hierna gebeurt, kan ik niets zeggen." De Raad van Europa, waar Tur kije lid van is, wil een delegatie naar Turkije sturen. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde hierop geen behoefte te hebben aan buiten landse waarnemers. In Istanboel zijn gisteren meer dan driehonderd mensen gear resteerd. Het waren vooral le den van de Hadep, de in Turkije legale Koerdische partij die wel vergeleken wordt met de Ierse Sinn Fein. Omdat ze echter het verlengstuk geacht wordt van de PKK, staat de partij op dit moment terecht. Naar verwach ting wordt ze verboden. Turkije kraait ondertussen victorie over het afrieden van drie Griekse ministers. Op verzoek van pre mier Simitis legden de minister van Buitenlandse Zaken Pangalos, zijn collega van Bin nenlandse Zaken Papadopoulos Een Koerdische demonstrant wikkelt zich tijdens een manifestatie in Den Haag in een vlagmet de beel tenis van PKK-leider Öcalan. Honderden Koerden legden gisteren een vreedzame tocht door de Hof stad af. foto Peter Dejong/AP en die van Openbare Orde Pets- alnikos hun ambt neer, omdat ze de zaak Öcalan niet goed be handeld zouden hebben. Pangalos verklaarde dat zijn geweten schoon is en dat Öcalan door de schuld van zijn eigen ra dicale aanhangers in Turkse handen is geraakt. Simitis ge lastte een onderzoek naar hoe Öcalan eerst illegaal Athene en daarna de Griekse ambassade in Kenia werd binnengesmok keld. Ook is nog steeds niet dui delijk hoe hij in Turkse handen kwam. In Duitsland wist het hoofd van de binnenlandse veiligheids dienst Frisch gisteren te melden dat Osman Öcalan zijn gearres teerde broer gaat opvolgen. Demonstraties van Koerden gingen ondertussen in verschil lende Europese steden door. Circa vierduizend pro-Koerdi sche betogers raakten gister avond slaags met oproerpolitie in Athene en in het zuiden van Turkije vielen vijftien gewon den bij een betoging. Koerdi sche manifestanten bezetten in Wenen korte tijd een VN-kan- toor. In Londen werd de bezet ting van de Griekse ambassade na drie dagen beëindigd. In Noord-Irak raakten zo'n tweeduizend man Turkse troe pen slaags met guerrilla's van de PKK. Ze vielen dinsdag het land binnen in een jacht op PKK- strijders. Irak maande Turkije gisteren dit leger terug te trek ken. GPD/RTR/ANP zie ook pagina 2 [oor Roelf Reinders MIDDELBURG - De hulpverlening ton tientallen Zeeuwse meisjes die het slachtoffer zijn van seksueel geweld Ireigt op te houden. De organisatie 'oor vrouwenhulpverlening Stichting Imbulante Fiom stopt in april met de aan deze meisjes. M. Buitink van het Buro Zee and dreigen zo'n tachtig meisjes in een te vallen. Het Fiom stopt in april met de hulp aan seksueel misbruikte meisjes vanwege een landelijk opgelegde reorganisatie. „Het is historisch zo gegroeid dat het Fiom in Zeeland een voortrekkersrol bij de hulp bij seksueel geweld heeft, terwijl dat niet één van onze taken is." Het Fiom gaat zich toeleggen op problemen rond zwangerschap en de hulp aan volwassen vrouwen die sek sueel zijn misbruikt. Volgens Buitink ontstaat er een gat in de hulpverlening aan verkrachte meisjes en meisjes die het slachtoffer zijn van incest. Er is in Zeeland buiten het Fiom nau welijks kennis over de hulp aan deze meisjes, zegt Buitink. Zij zullen voor een deel een beroep doen op het alge meen maatschappelijk werk (AMW), waar volgens haar nauwelijks de beno digde kennis is. „In oktober zijn we be gonnen met de overdracht van onze ex pertise naar het AMW", zegt Buitink. „Maar dat heeft niets opgeleverd. Daar hebben ze geen menskracht voor." De Stichting Thuiszorg en maatschap pelijke dienstverlening Walcheren be vestigt dat ze het 'hartstikke druk' heeft. Volgens I. van Loon, hoofd alge meen maatschappelijk werk, kunnen haar medewerkers niet nog meer wor den belast. „We hebben al een wacht lijst van vijftig mensen." Maar ze be strijdt dat de tachtig meisjes aan hun lot worden overgelaten, als de Fiom stopt. „Meisjes in een crisissituatie worden altijd geholpen." Zij zegt dat het maatschappelijk werk het steeds drukker krijgt nu steeds meer instellin- Minister De Grave van Defensie, op een rondreis langs Neder landse VN-militairen op de Balkan (foto), heeft 'stevige vra gen' over de beoogde opvolger van het F16-jachtvliegtuig, de Amerikaanse Joint Strike Fighter. De bewindsman neemt ze ker niet op korte termijn een beslissing over dit pe perdure project van tussen de twaalf en veertien mil- O jard gulden. Aegon-topman Storm (foto) maakte gisteren een zeer grote overname van zijn concern in de Ver enigde Staten bekend. Het verzekeringsconcern wil negentien miljard gul den steken in de overname van Transamerica Corpo ration. Met Transamerica in de gelederen verwacht de Haagse verzekeraar dit jaar een winstgroei te boe ken van achttien a twintig pro- K cent. v Na Paul Haarhuis heeft Cedric Pioline ook Richard Krajicek uit het tennistoernooi in Rotterdam geslagen. De Fransman won tweemaal in de tiebreak van de Nederlandse nummer één. Eerder op de dag verloor Edwin Kempes van de Brit Greg Rusedksi, waardoor alle Nederlanders in Q Rotterdam zijn uitgeschakeld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6 en 8; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21, 23 en 25; sport: 27,28, 29 en 31 gen zich 'bezinnen op kerntaken', dus hun activiteiten beperken. „Steeds meer mensen die tussen wal en schip vallen, kloppen bij ons aan. Om een oplossing voor het dreigende hiaat in de hulpverlening te vinden, gaat Fiom met andere welzijns- en zorginstellingen zoals Emergis, het AMW, Stichting Jeugdzorg en Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland praten. Buitink overlegt vandaag met gedeputeerde L. Coppoolse (welzijn) over de dreigende problemen. door Jacques Cats MIDDELBURG - Justitie in Middelburg is bezig een grote achterstand aan strafzaken in hoog tempo weg te werken. Er worden veertien extra zittingen van de politierechter ingelast om schoon schip te maken. Ver der neemt Justitie maatregelen om te zorgen dat ze minder za ken hoeft te seponeren. Om dat te bereiken levert het Openbaar Ministerie deskun digheid aan de politie. Daar door komen meer zaken voor de rechter; bovendien kan de ter mijn waarop verdachten terecht staan, fox's worden bekort. Afgelopen najaar werd het staitsein gegeven voor het weg werken van enorme stapels pro- cessen-verbaal, bij elkaar goed voor ruim 1200 zaken. Deze aanpak heeft succes ge had. Hoofdofficier van justitie G. Bouman is 'apetrots': geen enkel ander parket in het land is zo bij met het werk als Middel burg. De inhaalslag heeft ertoe geleid dat voldoende kwesties zijn afgerond om veei-tien zit tingen met elk dertig zaken te kunnen vullen. Een overstand aan complexer en ernstiger za ken wordt via extra zittingen van de meervoudige strafkamer weggewerkt. Alle hens aan dek Door alle hens aan dek te roepen heeft het Openbaar Ministerie kunnen voorkomen dat ver dachten de dans ontsprongen omdat hun zaak te lang was blij ven liggen. De vuistregel is dat een kwestie die meer dan twee jaar oud is, niet meer dcor de rechter in behandeling wordt genomen. Bouman: „Voor een groot aantal zaken zaten we echt tegen die termijn aan te hikken." Nieuwe maatregelen moeten voor de toekomst grote voorra den voorkomen. Justitie heeft als experiment een parketsecre taris bij de politie Zeeuws- Vlaanderen geplaatst. Samen met een politieman bekijkt die de zaken door de bril van het OM. Dat ontlast 'Middelburg" en bevordei-t dat processen-ver baal meer verwerkingsgereed worden aangeleverd. Dit systeem moet ook zorgen dat meer criminelen worden ver volgd. Nu nog gebeurt er uitein delijk niets met bijna een op de vijf aangedragen misdiijven; omdat andere zaken belangrij- ker zijn of vanwege problemen met de bewijsbaarheid. Tijdens het sinds september vorig jaar lopende experiment in Zeeuws- Vlaanderen heeft nog geen en kele zaak tot seponeren geleid. Bouman vindt dat 'een giganti sche winst'. Het is de bedoeling om naar Zeeuws-Vlaams voor beeld ook in de andere twee po litiedistricten parketdeskun digheid in huis te bi'engen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,2-5 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1