ROVINCIAIE ZEEUWSE CQURAN Vacatures Bonn zet zich schrap tegen acties van PKK Enquêtecommissie wast El Al de oren BP Amoco schrapt tienduizend banen 4 WEKEN Onder Tapijt A SL Vredestop dreigt te mislukken Alarm over gezondheid jeugd Krajicek verslaat Rosset VOOR 16,00 JA, ik wil: nauwelijks jbekend Vliegveld M-Zeeland heeft ruimte nodig lanof vandaag online het Turkse leger jaagt in Irak op PKK-strijders ^an Gelder Drie Koerden gedood in Israëlisch consulaat Berlijn Natuurlijke schuilkelder O O ZW 5 Wisseling Veel bewolking en in de loop van de ochtend regen. Vrij krachige zuidwesten wind en middagtemperatuur 6 a 7 graden. 242e jaargang no. 41 donderdag 18 februari 1999 losse nummers 1,80 PZC aHHMH mmmtamrma Het ziet er niet best uit voor de vredestop over Kosovo. Het et- nisch-Albanese vrijheidsleger U£K verklaarde gisteren ge woon door te gaan met de strij d in Kosovo. Gistermiddag her haalden de Joegoslavische machthebbers nog eens geen NAVO-vredesmacht op hun grondgebied te dulden. De Zeeuwse gemeenten geven de GGD zo weinig geld, dat die de gezondheid van de schoolgaande jeugd niet meer goed in de gaten kan houden. Vooral kinderen uit sociaal zwakkere milieus, de zogenoemde risicokinderen, vallen buiten de boot bij de onderzoeken door de schoolarts-nieuwe-stijl. De Zeeuwse onderwijswereld maakt zich daar grote zorgen over. Het snelle tapijt in het Rotterdamse tennistoer nooi is Richard Krajicek op het lijf geschreven. De Nederlander benutte zijn harde service optimaal om de partij tegen Mare Ros set snel af te handelen. In een uur en veertig secon den was Krajicek klaar: 6- 3 7-5. Zijn volgende te genstander is de Fransman Ce- O "7 drie Pioline. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; jong: 8 en 9; dossier vliegveld Midden-Zeeland: 11,12,13,14 en 15; zee land: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28 en 29 van onze redactie economie LONDEN - Bij BP Amoco ver dwijnen nog dit jaar 10.000 ar beidsplaatsen. Het energiecon cern wil daarmee de overlap van activiteiten voorkomen en in spelen op de 'harde werkelijk heid van het huidige klimaat' in de oliesector. Het concern ont stond vorig jaar uit de fusie tus sen BP en Amoco. President-directeur Browne maakte het slechte nieuws gis teren bekend. De vermindering van het aantal banen valt groter uit dan was voorzien. Tot nu toe was uitgegaan van een reductie van 7.000 op een totaal van 100.000 banen. Volgens Browne wordt voor een miljard dollar aan activa afgestoten. Het concern raakte vooral in zwaar weer door de forse daling van de olieprijs. Die lag in 1998 gemiddeld op 121 dollar per vat tegen 18,3 dollar in 1997. Dat was een van de belangrijkste oorzaken van de winstval van 34 procent. Het resultaat voor belasting van de twee bedrijven gezamelijk kwam in 1998 uit op 4.49 miljard dollar op basis van vervangingswaarde. In dit cijfer zijn voorzieningen voor onder meer fusiekosten en reorganisaties meegenomen. Ook bij de verwerking van de ruwe olie vielen de zaken tegen in vergelijking met een jaar eer der. Verder boerde het concern minder goed met zijn chemische activiteiten. Voor 1999 houdt BP Amoco er in zij n bedrij fsvoe ring rekening niee dat de olie prijs tussen de 10 en 11 dollar komt te liggen. Dit lij kt optimis tisch, want de prijs van een vat Brent-olie (159 liter) zakte gis- Kwart perenoogst blijft van markt AL KM.AAR - Iets minder dan een kwart van de peren die zijn onderzocht op aanwezigheid van de groeiremmer CCC, mag nog niet in de handel komen. Dat blijkt uit monsters van de Inspectie Gezondheidsbescher ming waren en veterinaire aan gelegenheden. De perenhandel werd eind vorige maand platge legd nadat in Engeland een te hoog gehalte van het middel CCC in de peren was aangetrof fen. Verwacht wordt dat het middel CCC na verloop van tijd afbreekt, zodat peren die nu niet aan de normen voldoen, later toch kunnen worden verhan deld. GPD teren op de Londense oliemarkt naar 9,92 dollar. De overige gro te olieconcerns, zoals Shell, boekten vorig jaar overigens nog mindere resultaten dan BP Amoco. Verbetering zit er niet in. De Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC) lijkt ver verwijderd van afspraken over productiebeperkingen. Die moeten de prijzen weer opdrij ven. Een aantal lidstaten wil niet minder olie produceren, omdat ze de harde valuta hard nodig heeft. KRF I'Advertentiej (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 7132K 000002 DEN HAAG - Van de tien kies gerechtigde Nederlanders we len er zeven niet hoe de commis- laris van de koningin in hun tigen provincie heet. Dat blijkt •it een onderzoek van Inter view in opdracht van ANP en Kova. In Zeeland zou de naams bekendheid van W. T. van Gel- Ier zelfs nihil zijn. pter/View heeft in heel Neder- Bnd vijfhonderd mensen on- lervraagd. Van hen kent 69 pro pt de naam van de 'eigen' pmmissaris niet De naamsbe- fmdheid neemt af naarmate de ptum van de benoeming verder jhet verleden ligt. Van Gelder lerd in september 1992 be- ligd. Hij kon gisteravond geen ïactie geven, omdat hij op va- intie is. door Hans de Bruijn en Dineke van der Burg DEN HAAG - De gegevens die Israël heeft verstrekt over de la ding van de op de Bijlmer neer gestorte El Al-jumbo zijn voor de parlementaire enquêtecom missie Bijlmerramp nog steeds onvoldoende. Vooral het ont breken van alle vrachtdocu menten ergert de commissie. „We zijn pas tevreden over de samenwerking met Israël als we alle papieren hebben", zei com missievoorzitter Meijer gisteren voor de Israëlische televisie. Het gaat daarbij over twintig ton van de lading waarvan nog steeds de volledige documenten ontbreken. Directeur Yarkoni www.vacatures.pzc.nl van de Israëlische dienst voor de burgerluchtvaart verzekerde dinsdag in Den Haag nog dat die twintig ton geen gevaarlijke la ding bevatte. Maar de commis sie wil die mededeling zelf kun nen controleren. Meijer: „Zeseneenhalf jaar heeft Israël gezegd dat wij alle informatie krijgen, maar we praten er nog steeds over. We missen de 'house airway bills', die details over de twintig ton lading bevatten. Als de Israëli sche autoriteiten zeggen dat die twintig ton niet gevaarlijk zijn, dan is dat voor ons niet genoeg; wij willen details." „Wat betekent volledige samen werking als men ons die docu menten niet geeft?", vroeg Meij er zich af. „We moeten weten wat er aan boord was. Het grootste probleem voor ons is de gezondheid van de mensen. Die vragen zich af waarom zij ziek zijn." Meijer zei zich niets aan te trekken van de commotie over een vermeende verslechtering in de betrekkingen tussen Ne derland en Israël als gevolg van de enquête. „Wij doen slechts ons werk. Al het andere is voor ons niet van belang." De leiding van El Al in Neder land ontkende gisteren dat het een speciale behandeling op Schiphol zou genieten. Het be drijf spreekt tegen dat het Schiphol zou willen verlaten, maar geeft toe aanbiedingen van andere vliegvelden in Euro- ARNEMUIDEN - Vliegveld Midden-Zeeland heeft meer ruimte nodig. De directie heeft B en W van Middelburg toestemming gevraagd voor de bouw van drie nieuwe hangars. De verkeerstoren moet worden verhoogd om de veiligheid op en rond het vliegveld te verbeteren. Vliegvelddirecteur B. van Dam denkt dat bedrij ven op het vliegveld behoefte hebben aan meer armslag zodra er een verharde start- en landings baan ligt. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (WD) acht de kans groot dat het verzoek wordt gehono reerd. „Als uitbreiding nodig is voor een gezonde exploitatie, wie zijn wij dan om dat tegen te hou den?" Tegen verhoging van de verkeerstoren heeft zij helemaal geen bezwaar. „Volgens de veilig heidsvoorschriften moet de havenmeester aan al le kanten zicht op het luchtvaartterrein hebben. Dat heeft hij nu niet." zie pagina's 11 t/m 15 dossier vliegveld Midden-Zeeland (Advertentie) De BMW 3-serie touring Edition met veel extra's. Het mooie van de Edition-uitvoering van de BMW 3-serie touring zit 'm niet alleen in z'n eenvoud, maar vooral in z'n toevoegingen. Hij heeft bijvoorbeeld Park Distance Control, metallic lak, een dakrailing en volautomatische airconditioning en is er nu vanaf f 61.890,-. BMW Nederland bv, Einsteinlaan 5, 2289 CC Rijswijk. Telefoon (070) 413 32 22. Internet: http://www.bmw.nl BMW maakt rijden geweldig pa te hebben gekregen naar aanleiding van de berichten over de enquête. Volgens El Al-woordvoerder Kleiman 'zijn enige partijen ge ïnteresseerd El Al te betrekken in een blijkbaar interne politie ke storm in Holland'. Hij doelt daarmee op het mogelijk aftre den van oud-verkeersminister Jorritsma. El Al bekritiseert de douane op Schiphol, die vorige week de lading van een vracht toestel van El Al pakje voor pakje inspecteerde 'en daarbij de aflevering van de goederen met vier dagen vertraagde en fi nanciële schade veroorzaakte aan El Al en zijn klanten'. GPD zie ook pagina 4 Advertentie adviseert TMC Zeeland ondertapijt, voor meer warmte, comfort, isolatie en een langere levensduur! GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! (van onze redactie buitenland \NKARA - Het Turkse leger is Voord-Irak binnengetrokken, .vaar het jaagt op rebellen van [de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Naar schatting tweeduizend alitairen vielen posities van de rebellen aan. De Koerdische on afhankelijkheidsstrijders hou den zich schuil in de bergen in het zuidoosten van Turkije en het noorden van Irak. Een legerfunctionaris zei giste ren dat de 'routineuze, klein schalige operatie' dinsdag is in gezet nadat een grote groep PKK-strijders was ontdekt. Het offensief viel samen met de ar restatie van PKK-leider Öca- lan. RTR/AFP/AP /an onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse in lichtingendiensten hou den er rekening mee dat de Koerdische onafhanke lijkheidsbeweging PKK zelfmoordcommando's te gen doelen in de Bondsre publiek zal inzetten. Het bloedige incident gisteren in het Israëlische consu laat in Berlijn geeft voe ding aan die verwachting. Israëlische veiligheidsbeamb ten schoten in het consulaat drie Koerden dood, toen een groep aanhangers van de dinsdag ge arresteerde PKK-leider Öcalan het pand wilden bezetten. Zes tien andere Koerden raakten zwaargewond Deskundigen van diverse Duit se inlichtingendiensten vrezen dat de actie in Berlijn het begin van een reeks bloedige Koerdi sche acties is. Minister Schily van Binnenlandse Zaken kon digde gisteren alvast 'harde maatregelen' tegen de PKK- aanhangers aan. Hij pleitte te vens voor een Europese aanpak van het probleem. Bondskanselier Schröder ver klaarde gisteren opnieuw dat er in Duitsland 'geen plaats is voor mensen die onze gastvrijheid misbruiken en onze wetten aan hun laars lappen'. Het drama in Berlijn had gister middag plaats toen een groep van 150 met breekijzers en knuppels bewapende PKK- aanhangers het consulaat in het centrum van de Duitse hoofd stad wilden bezetten. Het kleine detachement politie mensen dat kort te voren was gealarmeerd, werd overrom peld en was niet in staat hen te gen te houden. Ruim dertig Koerden klommen over het hek rond het gebouw, forceerden de ingang en wisten de wachtka mer op de tweede verdieping te bereiken. Daar stuitten ze op twee veiligheidsmannen. Er ontstond een woordenwisse ling, die uitliep op een handge meen en ontaardde in een schietpartijTwee Koerden werden ter plekke gedood. De derde was zo zwaargewond dat hij in het ziekenhuis overleed. Minstens één slachtoffer is er zo slecht aan toe, dat voor zijn le ven wordt gevreesd. Gegijzelde vrouw De confrontatie kreeg volgens de lezing van de Israëli's zijn tragische wending, toen een Koerd een veiligheidsman zijn wapen wilde ontfutselen. De Is raëliërs openden het vuur „Het was noodweer", zei de Israëli sche premier Netanyahu. Israël sloot naaraanleiding van het in cident zijn diplomatieke verte genwoordigingen in Europa voor de rest van de dag. Het Is raëlisch ambassadepersoneel in Den Haag vertrok onder politie begeleiding. Een PKK-woordvoerder ver oordeelde het optreden als 'bar- MBAREKEN A - Ethiopische vluchtelingen schuilen in een grot in de buurt van het dorpje Mbarekena, in de buurt van het front waar Ethi opische soldaten in felle gevechten zijn gewikkeld met het Eritrese leger. De regio werd zwaar onder vuur genomen door de artillerie van beide legers; verder voerden Ethiopische vliegtuig bombardementen uit. foto Alexander Joe/EPA oaars'. Het stond niet in verhou ding tot de bedreiging die van de Koerden was uitgegaan, zei hij. De Koerden wilden bij het con sulaat protesteren tegen de hulp die de Israëlische geheime dienst Mossad de Turken bij de arrestatie van Öcalan zou heb ben verleend. In de straten rond de ambassade leverden politieagenten na het incident slag met woedende Koerden. Daarbij raakten poli tieagenten gewond. De gevech ten concentreerden zich bij een benzinestation dat de Koerden in de lucht wilden jagen en dat uiteindelijk kon worden ontzet. De politie pakte 120 mensen op. Ook elders in Duitsland was het onrustig. Zo bezetten Koerden in Hamburg het kantoor van de grootste regeringspartij, de SPD. Een 34-jarige man werd gegijzeld en met benzine over goten, terwijl meubilair uit het raam werd gegooid. Later in de avond werd de bezetting opge geven en de man vrijgelaten. In andere delen van West-Euro pa gingen Koerden eveneens tot bezettingsacties over. In Genève werd het bureau van de VN- vluchtelingenorgamsatie Unhcr drie uur lang bezet. In Londen duurt de bezetting van de Griekse ambassade, die dinsdag begon, voort. GPD/RTR/AFP zie ook pagina 2 PKK-leider Öcalan in het vliegtuig waarmee hij vanuit Kenia naar Turkije werd gevoerd. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1