COURAN Pronk remt Tweede Maasvlakte af Studenten voor klas door lerarentekort ft" Ter nagedachtenis Dood Omar maakt van Guben stad der schande Jonge asielzoekers in de steek gelaten door voogdij -instelling Defensie financiert chirurgische teams burgerziekenhuizen 4 WEKEN linister ziet in Zeeland ruimte voor uitbreiding havenindustrie Nederlander komt om bij busongeluk Irak dreigt met aanval op Turkije Jorritsma verbindt lot aan Bijlmer Steun voor ambulancebeleid Haarhuis verliest, Kempes door VOOR 16,00 JA, ik wil: W 5 ater guur f en toe zon, ook enkele buien, 's Avonds ans op hagel en onweer. Aan zee een vrij •achtige westenwind. Maxima 7 graden. 2e jaargang no. 39 isdag 16 februari 1999 ;se nummers 1,80 PZC Meervoudig succes voor Bl0f ioor onze regioredactie (OTTERDAM - Minister 'ronk van VROM ziet nog jeen reden de Tweede Maasvlakte aan te leggen. (Vat de bewindsman be treft kan Zeeland een deel ran de verwachte indu striële groei in de Rijn- üond opvangen. Jronk verklaarde dit gisteren B een werkbezoek aan de Rot- ffdamse haven. Hij vindt, in ügenstelling tot de gemeente Jotterdam en het plaatselijk be drijfsleven, dat de Maasvlakte BANGKOK - Door een botsing tussen een bus met buitenlandse toeristen en een vrachtwagen in Thailand zijn gisteren drie men sen om het leven gekomen, on der wie de 25-jarige Nederlan der Marcel de Hoog. Bij het busongeluk kwamen ook een Amerikaan en een Thai om het leven; 37 personen raakten gewond, van wie drie ernstig. Een tweede Nederlandse passa gier raakte lichtgewond. Het ongeluk had plaats in de provin cie Nakorn Sawan. De bus, die uit het populaire toeristenoord Chiang Mai op weg was naar Bangkok, probeerde een Vrachtwagen met hoge snelheid te passeren. De chauffeur ver loor daarbij de macht over het stuur. AP/RTR BAGDAD - Irak heeft gisteren gedreigd bases in het westen van Turkije aan te vallen als de Britten en Amerikanen hun pa trouilles boven de Noord-Iraak- se no-flyzone voortzetten. Dat heeft de Iraakse vice-president Ramadan gisteren gezegd. Het is de eerste keer in jaren dat Irak Turkije bedreigde. Ramadan verklaarde dat Irak de Amerikaanse en Britse bases in buurlanden zal aanvallen omdat de patrouilles vandaar worden uitgevoerd. Hij zei dat de waarschuwing gold voor de basis Incirlik in Turkije en voor bases in Saudi-Arabië en Koe weit. Ramadan deed zijn uit spraken op dezelfde dag dat vi ce-premier Tareq Aziz in Anka ra sprak met de Turkse premier Ecevit. Eerder op de dag vielen Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen in de noordelijke no-flyzone van Irak twee keer Iraakse luchtaf- weerinstallaties aan. AP nog genoeg mogelijkheden voor nieuwe bedrijfsactiviteiten biedt. Pronk wil eerst de braak liggende terreinen in de haven benutten en naar Zeeland kij ken, alvorens een knoop door te hakken over de Tweede Maas vlakte. Hartewens Daarmee lijkt de minister een hartewens van de provincie Zeeland te vervullen. Gedepu teerde D.J.P. Bruinooge (economische zaken) en Provin ciale Staten doen al maanden hun uiterste best om Den Haag te winnen voor het idee dat Zee land nog heel wat ruimte heeft voor havengebonden bedrijven. Vlissingen-Oost en de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kunnen nog flink wat bedrijven hebben. De milieubeweging en de vak bonden hebben zich achter dit initiatief gesteld. Deze week gaat Pronk voor het eerst met een aantal van zijn collega-ministers praten over de toekomstige ruimtebehoefte voor de Mainport Rotterdam. Eén ding is wat Pronk betreft, als er gepraat wordt over land- uitbreiding in zee, glashelder: het moet wel duidelijk zijn wie zich op de Tweede Maasvlakte gaat vestigen en hoe groot die ruimtebehoefte nu écht is. Die duidelijkheid is er wat be treft de bewindsman nog lang niet. „En als we dan uiteindelijk gaan praten over de aanleg van een tweede Maasvlakte, dan moeten we het óók hebben over de gevolgen voor het milieu. Die a f weging wordt een mix van alle argumenten. En als er wordt be sloten tot landuitbreiding, dan moet dat worden gerealiseerd door overheid en bedrijfsleven samen." Minister Pronk ziet niets in het plan van de Rotterdamse wet houder Simons om op de Twee de Maasvlakte een vrachtvlieg veld aan te leggen. Met zijn collega Netelenbos van Verkeer is Pronk het roerend eens dat nachtvluchten naar en vanaf Rotterdam Airport moe ten worden verboden. Dat char termaatschappij Transavia het aantal vluchten vanaf de Rot terdamse luchthaven heeft uit gebreid noemt Pronk 'onwense lijk'. „De luchtvaartdiscussie in Nederland mag er niet toe lei den dat vliegverkeer uitwaaiert naar regionale vliegvelden", stelde de minister. GPD MINSK - Twee veteranen van de oorlog in Afghanistan knielen op een militaire begraafplaats in het Wit-Russi- sche Minsk in de sneeuw, terwijl soldaten achter hen een eresaluut geven voor de sovjetmilitairen die om het le ven kwamen bij de oorlog in Afghanistan. Gisteren was het tien jaar geleden dat de laatste militairen uit de Sov jetunie uit dit land vertrokken. De jarenlange oorlog in Afghanistan kostte 15.000 leden van het Rode Leger het leven. foto Victor Drachev/EPA door Monique de Knegt DEN HAAG - Door het grote te kort aan leraren trekken steeds meer scholen studenten aan die niet bevoegd zijn tot lesgeven. De lerarenopleidingen voelen zich kaalgeplukt en waarschu wen voor kwaliteitsverlies van het voortgezet onderwijs. De lerarenopleiding in Leeu warden krijgt wekelijks vijftien telefoontjes van rectoren die wanhopig op zoek zijn naar do centen. In Tilburg roept een uit zendbureau studenten op zich in te schrijven voor vacatures. In Zwolle, Gouda en Rotterdam wordt studenten na hun stage periode steeds vaker een ar beidscontract aangeboden. Tientallen studenten zijn de af gelopen maanden gevallen voor een aanvangssalaris van ruim 4.000 gulden bruto per maand. De Inspectie voor het Onderwijs door Peter van Nuijsenburg GUBEN - Kleumend van de kou houdt hij een witte anjer en een kaars in zijn handen. Hij rilt als hij zacht, bijna on hoorbaar zijn naam noemt. 'Mohammed, net als de pro feet'. Sinds een jaar woont de jonge Pakistaan in het Duitse Guben, ontsnapt aan het ge weld in de etnische heksenke tel van Karachi. Nu rouwt hij om zijn vriend Omar. De 28-jarige Algerijnse asiel zoeker werd in de nacht van vrijdag op zaterdag de dood ingejaagd door een groep jeugdige neo-nazi's. Hij bloedde dood in het portiek van een van de kleurloze flat gebouwen die Gubens mono tone voorstad vormen. Zestig mensen staan voor het portiek waarin Omar in pa niek zijn toevlucht zocht, en wachten op de kranslegging. Iedereen huivert in de ijskou de wind die over het licht be sneeuwde plantsoen recht in het portiek blaast. Ook de der tig Gubenaren die zijn geko men om Omar de laatste eer te bewijzen. In de hoek van het portiek staan uitgedoofde waxinelichtjes en kaarsen en liggen bloemen. Een foto van Omar staat, bevestigd op een stokje, in de hoek. Boven dit stilleven heeft ie mand onder de kop 'Vergeten of niet begrepen' de volgende, met de hand geschreven tekst opgehangen: 'Precies 54 jaar geleden stierven de mensen en hun stad als gevolg van de oorlog. Alles was begonnen met haat en vernietiging van andere rassen en religies'. Straathoekwerker Ingo Ley verdedigt zijn woonplaats. „Guben is geen broedplaats van neo-nazi's", zegt hij. „We hebben een harde kern van vijftien tot hooguit dertig man. De rest zijn meelopers. De 'harde kern' is ideologisch geschoold door nazi's van de oude stempel, maar is de afge lopen jaren niet gegroeid. We kenden eigenlijk een periode van betrekkelijke rust. Die rust werd wel regelmatig, op vrijdag- en zaterdagavond, verstoord als Duitse relschop pers en jonge asielzoekers el kaar in de enige disco van de stad in de haren vlogen. Bij die vechtpartijen ging het niet al leen om vrouwen of banalitei ten die iedereen weer gelijk vergeet, maai- ook om de ver meende superioriteit van de Duitsers. 'Heil Hitler' was de meestal lallend gebrulde strijdkreet van de autochto nen. 'Moord' op Omar kan de ze lieden niet ten laste worden gelegd, want de Algerijn is ju ridisch gezien niet vermoord. 'Doodslag' evenmin, want het valt niet te bewijzen of er op zet in het spel was. 'Dood door schuld' schijnt de meeste kans te bieden, samen met 'versto ring van de openbare orde'. Het kost sommige Gubenaren grote moeite om daar een spoor van gerechtigheid in te ontdekken. Een omstander: „Welke straf de daders ook krijgen, Guben is een stad der schande geworden. Net als Hoyerswerda, Rostock en Mölln plaatsen waar Duitsers buitenlanders naar het leven hebben gestaan." GPD zie ook pagina 5 heeft hen ontheffing verleend voor het onbevoegd lesgeven. Het gaat vaak om vierdejaars studenten, maar er staan ook derdejaars voor de klas. In Til burg heeft zelfs een tweedejaars student biologie een aanstelling gekregen aan een school die voor de keus stond de kinderen naar huis te sturen of een leraar in opleiding les te laten geven. Scholen, lerarenopleidingen, inspectie en onderwijsbonden zitten met de handen in het haar. Niemand is blij met de ontwik kelingen, maar nood breekt wet. Er is een groot tekort aan docen ten en dat wordt de komende ja ren nijpender. De komende vier jaarzijner44.0001erarennodig, van wie 27.000 in het basison derwijs en 17.000 in het voorge zet onderwijs. Diverse maatre gelen moeten het leraarschap aantrekkelijker maken, maar die leveren nog niets op. Het aanstellen van onbevoegde leraren wordt door alle partijen gezien als slecht, maar onver mijdelijk. „Het holt de kwaliteit van het voortgezet onderwijs uit en de lerarenopleidingen wor den kaalgeplukt. Twee studen ten wiskunde lijkt niet veel, maar als je er maar vier hebt, is het toch de helft die vertrekt", zegt directeur E Rokebrand van de lerarenopleiding in Tilburg. Ongeveer tien procent van zijn derde- en vierdejaars studenten heeft de afgelopen maanden ge kozen voor een baan. De waag is of deze leerlingen hun opleiding ooit zullen afmaken. Roke brand heeft het probleem aan gekaart bij het ministerie van Onderwijs en scholen. De lerarenopleiding in Rotter dam heeft inmiddels een 'oplos sing' bedacht. Directeur V. Schipper: „We gaan volgend jaar beginnen met zogenoemde duale opleidingen. Vierdejaars leerlingen krijgen hun stage van een half jaar betaald en de scho len zijn verzekerd van een nieu we leerkracht. Alles onder voor waarde dat de opleiding wordt afgemaakt. Een soort werk/leer overeenkomst dus, zoals in de verpleegkunde. Met deze duale opleiding hopen we tegelijker tijd meer mensen aan te spre ken. Dertigers bijvoorbeeld, die na een stoomcursus al vrij snel het onderwijs in kunnen." GPD Minister Jorritsma van Economische Zaken verbindt zonodig consequenties aan de Bijlmer-enquête. De vice-premier stapt op als uit de enquête blijkt dat zij 'grove fouten' heeft ge maakt. De WD-minister verklaarde dat zij 'niks te verber gen' heeft, maar zij houdt er inmiddels rekening mee dat de enquête nieuwe gegevens zou kunnen opleve- O ren die wellicht belastend voor haar zijn. Provinciale Staten stemmen in met de plannen van Gedepu teerde Staten voor de ambulancedienstenD e fracties hadden wel veel kritiek, maar lieten weten toch akkoord te gaan, omdat ze hopen dat Zeeland met het plan in de *1 «"1 hand extra geld bij minister Borst los kan praten. Edwin Kempes mocht door de afzegging van Boris Becker met een wüdcard aan het ATP-toer- nooi van Rotterdam deelnemen. Hij zette zijn gelukkige deelna me luister bij door in de eerste ronde te winnen van de Slowaak Jan Kroslak: 6-4, 7-6. Paul Haarhuis (foto) verloor in een marathonpartij van de Fransman Cedric "7 Pioline: 6-3, 6-7, 6-7. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; sport: 16 en 17. door Annelies Brinkman HILVERSUM - De problemen met alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) in Neder land nemen toe. Onder hen zou steeds vaker sprake zijn van doodslag en zelfdoding. Stichting De Opbouw in Utrecht is als voogdij-instelling verantwoordelijk voor de opvang en begeleiding van de alleenstaande minderjarige asielzoekers. Zij zou ernstig te kortschieten in haar taak. Dat vindt bijvoorbeeld de werkge versorganisatie VOG. namens de beheerders van huizen waar de jongeren terechtkomen. Nederland kent in totaal 32 in stellingen die 500 kleinschalige wooneenheden beheren. Daar wonen 2.500 asieljongeren zelf standig. Bij De Opbouw zou sprake zijn van een chaos. De stichting wordt autoritair ge drag verweten, te weinig con tact tussen de voogd en de jon geren en wanbeleid van de financiën. De Opbouw zou te grote reserves aanhouden door uitsparen van voogdijgelden. Professor J. Doek, hoogleraar kinderrecht, vindt dat De Op bouw de integratie van de jon- Advertentie door Fons Kockelmans HEERHUGOWAARD - Het mi nisterie van Defensie gaat in vijftien ziekenhuizen chirurgi sche teams opzetten en finan cieren. Daarbij geldt als voor waarde dat de leden van die teams per anderhalf jaar drie maanden beschikbaar zijn om uitgezonden te worden naar Ne derlandse militairen die zich voor vredeshandelingen in het buitenland bevinden. Staatssecretaris Van Hoof van Defensie heeft dat gisteravond bekendgemaakt op een WD- bijeenkomst in Heerhugo- waard. Het plan, waarbij ook minister Borst van Volksge zondheid is betrokken, wordt vandaag officieel bekendge- maakt. Het gaat om ziekenhui zen in onder meer Nijmegen, Alkmaar en Maastricht. De teams bestaan uit een chirurg, een anesthesioloog en drie ope ratiekamer-assistenten. Kosten Volgens Van Hoof is het moeilijk voldoende chirurgische zorg te regelen voor Nederlandse mili tairen in het buitenland. De nieuwe chirurgen moeten eerst nog worden opgeleid. De kosten van het traject bedragen 10 tot 12 miljoen gulden per jaar. Door de aanstelling van perso neel dat bij Defensie op de loon lijst staat, krijgen ziekenhuizen lucht om iets te doen aan de lan ge wachtlijsten. Het plan met de teams is daartoe vorig jaar april gelanceerd door Borst en maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen tegen lange wacht lijsten in de zorgsector. ANP geren in de Nederlandse samen leving belemmert en dat de stichting zich te veel opstelt als een buitendienst van het minis terie van Justitie'. Staatssecre taris Cohen van Justitie ver klaarde gisteravond dat hij de zaak hoog opneemt. Volgens hem gaat het om een groep jon geren. die de Nederlandse cul tuur nog niet kent. De Tweede Kamer heeft Cohen om ophel dering gevraagd. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 BMW Z3 roadster, nu met hardtop cadeau. Hagel of storm. Zon of regen. Bij BMW leert u het weer pas echt waarderen. Want bij aanschaf van de BMW Z3 roadster, krijgt u een hardtop cadeau. Dus in wat voor bui u ook bent, u heeft er altijd een passende BMW bij. De BMW Z3 roadster is er vanaf f 69.950,- (oftewel 31.741,93). De aanbieding is geldig - bij aankoop en aflevering - van 1 februari t/m 31 maart 1999. Leaseprijs Z3 roadster vanal f 1.478,- 670,69) per maand excl BTW op basis van Full Operational Lease bi) 48 mnd/20 000 km (BMW Financial Services) BMW maakt rijden geweldig Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1