Respijt voor partijen Kosovo Carnaval begint uitbundig is 4 ri r RÜVINCIAII ZEEUWSE COURAH Verkeerschaos door combinatie gladheid, mist en hardrijden Israël bemiddelt in ruzie rond El AL 4 WEKEN éL WÊIÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKM 242e jaargang no. 38 inaandag 15 februari 1999 osse nummers 1,80 NAVO verlengt ultimatum aan Serviërs en Albanezen met een week Terrorist Bin Laden is zoek Sinn Fein Uit café gezette \rouw door yorst in coma Koude en sneeuw eisen levens in Oost-Europa Ml Zandkreekdam blijft hindernis Ajax mist kwaliteit en vechtlust 13 VOOR 16,00 JA, ik wil: O |o I OW W 4 Wat zon Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Matige tot vrij krachtige westelijke wind en temperatuur 6 graden. ■HHi NeHaLe&Nia vandaag en morgen BaRe DageN bij NeHaLeNNia Locatie's: Kruisweg 2 Sir Winston Churchiiilaan 8 Middelburg info: 0118 655755 loor Cees van Zweeden PARIJS - De onderhande- ingen over vrede in Koso- io worden met een week rerlengd. )e strijdende partijen zaten gis- eren voor het eerst sinds het be rin van de gesprekken aan één afel in het kasteel Rambouillet lij Parijs De ministers van Bui- enlandse Zaken van vijf AVO-landen en Rusland he loten daar het ultimatum aan le Serviërs en de Albanezen te ?erschuiven naar komende za- erdag, 12.00 uur. Us beide partijen dan elkaar uet de hand hebben gereikt, is nilitair ingrijpen mogelijk. Dit lreigement werd in Washington ïog maar eens herhaald om de Servische hakken uit het zand te irijgen. Veel indruk leek dal nog liet te maken in Belgrado. De Servische president Milutinovic vees opnieuw het idee van JAVO-vredesbewakers op Joe- joslavisch grondgebied af. )e Amerikaanse minister van luitenlandse Zaken, Madeleine Ubright, zei gisteren dat de 'ne- eligste problemen' nog niet wa- en opgelost. Maar volgens haar vas er genoeg vooruitgang ge- ioekt om een verlenging van het iltimatum te rechtvaardigen. Ubright legde de schuld voor iet trage verloop van de onder- landelmgen bij de Serviërs, naar tegelijkertijd erkende ze lat de Albanese eis tot onafhan- lelijkheid de komende week en struikelblok kan worden. )e Albanezen weigeren te belo- ren dat ze die eis intrekken, zei Albright, maar ze hebben daar wel op 'gezinspeeld'. Albright zei dat ze gesproken had met beide delegaties, die zijn 'opgesloten' in het kasteel. Ze ontkende dat haar gesprek ken met de Serviërs moeizaam waren geweest De enkele woor den Servisch die ze heeft over gehouden aan haar kindertijd in Belgrado, zo zei ze, hadden het ijs snel gebroken. Als er een ak koord wordt gesloten, zal de Eu ropese Unie 500 miljoen euro beschikbaar stellen voor de 're constructie' van Kosovo, ver klaarde minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse bewindsman was gisteren ook in Parijs om met zijn 14 collega's van de Europese Unie overleg te voeren over Kosovo. Van Aartsen zei ook dat Neder land zou worden gevraagd om een bijdrage te leveren aan de NAVO-troepenmacht die in ge val van een akkoord in Kosovo wordt gelegerd. „De Neder landse defensie is op orde, en zeer goed toegerust voor die taak", zei de bewindsman. Maar hij weigerde te zeggen om hoe veel mensen het zou gaan. Volgens het vredesplan dat de internationale contactgroep voor voormalig Joegoslavië (A merika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië) in Rambouillet op tafel heeft ge legd, gaat het om een macht van 30.000 man; onder wie 8000 Britten, 5000 Fransen en 4000 Amerikanen. GPD/ANP EDE - De eigenaar van een café in Ede wordt mogelijk door jus titie vervolgd omdat hij zater dagmorgen vroeg een dronken Wouw bij dertien graden vorst op straat zette en zich niet om haar bekommerde. De 29-jarige cafébezoekster, gekleed in een dun T-shirt, raakte door een combinatie van extreme kou en overvloedig alcoholgebruik in coma. Volgens de politie heeft de [touw minimaal een half uur te midden van het uitgaanspu bliek buiten gezeten. Niemand ptak een hand uit. Ze is inmid dels bij kennis en mag het zie kenhuis binnenkort verlaten Vólgens de politie is de kans op Volledig herstel groot. De kroegbaas wordt verweten geen medische hulp te hebben fngeroepen toen bleek dat de vrouw niet meer aanspreekbaar was. In de veronderstelling dat ze dronken was, belde hij een taxi om haar naar huis te laten brengen. De taxichauffeur Waarschuwde rond drie uur de politie. Terwijl vier agenten de vrouw probeerden te helpen in af wachting van de ambulance, ge droeg het uitgaanspubliek zich volgens de politie zeer hinder lijk De stappers meenden dat de dronken vrouw werd gear resteerd. Een politiewoordvoerder zegt dat de officier van justitie moet fieslissen of de eigenaar van het café verweten kan worden de klant in hulpeloze toestand te hebben achtergelaten. Volgens de politie is de uitbater 'hevig ontdaan' door het voorval. De politie neemt de kwestie zeer hoog op, aldus een woordvoer der. Het Museumplein in Ede is voorzien van bewakingscame ra's. Op grond van videobeelden constateert de politie dat nie mand zich om de vrouw heeft bekommerd voordat de taxi ar riveerde, terwijl ze duidelijk hulp nodig had. GPD/ANP BELFAST - De Noord-Ierse partij Sinn Fein heeft gisteren gewaarschuwd voor een crisis als de Ierse premier Ahern de protestantse eisen ondersteunt voor ontwapening van het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) Sinn Fein is de politieke afde ling van de IRA Ahern verklaar de in de Sunday Times dat de IRA in ruil voor regeringsdeel name van Sinn Fein haar wa pens moet vernietigen. AP door René Hoonhorst SAS VAN GENT - De eerste twee da gen van het carnaval zijn in de Zeeuws-Vlaamse leutplaatsen uit bundig verlopen. De optochten in Be- tekoppenstad (Sas van Gent), Vossen- stad (Hulst) en Uulehat (Aardenburg) brachten, mede door het mooie weer, zondag en zaterdag veel volk op de been. Ook in carnavalsdorpen als Sint Jansteen, Graauw, Lamswaarde en Clinge trokken de stoeten veel toe schouwers. Dat het carnavalsfeest nog steeds bruist en zelfs aan aanti-ekkings- kracht wint, bleek in Clinge. De Krie- keputters aldaar slaagden er laatste jaren maar niet in om een voltallige Raad van Elf op de been te krijgen. De oplossing lag dit jaar in elf mensen die 'voor één dagje' wel raadslid wilden zijn. Het dragen van de zotskap beviel het elftal zo goed dat de voltallige raad vanavond weer meedoet aan de kroe gentocht. Ook in de grootste carna valsbolwerken zit de animo voor het vieren van vastenaovond er nog goed in. De lengte en de kwaliteit van de op tochten waren daarvoor het bewijs. Dat carnaval een ordinair drankfes tijn is, werd door de Aardenburgse Nachtuuln gelogenstraft. Een Belgi sche wagen die in de optocht meereed werd - met instemming van de overige deelnemers - gediskwalificeerd, om dat de meerijdende wagenbouwers opzichtig bier hesen tijdens de rond tocht. Het kwistig rondstrooien van confetti over het publiek werd ook niet gewaardeerd. De carnavalsleut liep tussen vrijdag- en zondagavond nergens in Zeeland uit de hand. „Met uitzondering van kleine vernielinkjes en een enkel opstootje deden zich geen noemenswaardige vergrijpen voor", verklaart de politie. In het Brabantse Oss verliep de eerste carnavalsnacht onrustig. Bij diverse vecht- en steekpartijen raakten zes mensen gewond. De Eindhovense po litie moest een agressieve man aan een brancard vastbinden om hem naar het ziekenhuis te kunnen brengen. De man was pardoes tegen een politie- busje gerend, maar weigerde ondanks een hersenschudding zich te laten be handelen. Ook in Limburg was het in de eerste nacht onrustig, met enkele vechtpartijen en tientallen gevallen van zakkenrollen. zie ook pagina 20 Een van de praalwagens in de optocht van Vogelwaarde, foto Charles Strijd Een hondje wordt uitgelaten na een ongeval op de A2. Gistermorgen reden in de dichte mist ter hoogte van Beesd ongeveer 50 auto's op elkaar. foto William Hoogteijling/ANP van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - De combinatie van mist, gladheid en te hardrij den heeft gisteren grote proble men veroorzaakt op de Neder landse wegen. Een 21-jarige man uit het Friese Achtkarspe- len kwam om het leven en zeker twintig mensen raakten ge wond bij ongelukken. Vanaf elf uur 's morgens raakten bij kop-staartbotsingen naar schatting honderd auto's be trokken. Daardoor liepen dui zenden weggebruikers vast in files. Bij het ongeluk in Achtkarspe- len miste een automobilist gis terochtend in de dorpskern Stroobos in dichte mist een bocht en ramde een winkelpui. De man was op slag dood. De grootste chaos ontstond rond half twaalf op de A2, waar op de westelijke rijbaan tussen Gel- dermalsen en Culemborg zeker vijftig auto's op elkaar reden. De politie omschreef de situatie als 'een gekkenhuis'. De hulpdien sten noteerden elf lichtgewon den. Een woordvoerder van de poli tie in de regio Gelderland-Zuid schrijft de aanrijdingen vooral toe aan te hard rij denin combi natie met onverwachte mist. Ook op de Al en de A6 in de rich ting Almere en op de A15 bij het knooppunt Ridderkerk waren kettingbotsingen. De meeste gewonden, zeventien, vielen bij botsingen op de N214 in de Al- blasserwaard ter hoogte van Bleskensgraaf. Onder de slacht offers waren elf kinderen. Een aantal van hen is in ziekenhui zen opgenomen met onderkoe- lingsverschijnselen. Brug In de nacht van zaterdag op zon dag kwam bij Rozenburg een 28-jarige vrouw uit Cuijk (N oord-Brabant) om het leven. Het slachtoffer raakte door nog onbekende oorzaak met haar auto op de verkeerde weghelft en reed via de geopende Caland- brug het Calandkanaal in. Dui kers hebben het stoffelijk over schot geborgen. Zaterdagavond kwamen in Breukelen een 2.5-jarige man uit Maarssen en een 17-jarige jon gen uit Utrecht om het leven, toen hun auto door nog onbe kende oorzaak in een sloot be landde. Een 22-jarige man uit Zoeter- meer is zondag in het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam over leden aan de verwondingen die hij zaterdag opliep bij een ver keersongeval in Stolwijk. Hij zou bij het passeren van vier au to's in een bocht bij hoge snel heid de macht over het stuur zijn verloren. ANP BOEDAPEST - De bittere kou de en overvloedige sneeuwval hebben in Oost-Europa op nieuw mensenlevens geëist. In Hongarije en in Tsjechië vielen 21 doden door het winterweer. De meesten kwamen om het le ven door bevriezing. Ook in het westen van Europa is de winterse ellende nog niet over. In de Franse Alpen werd een skiër buiten de piste het slachtoffer van een lawine. Ook in het westen van Oostenrijk viel opnieuw een dik pak sneeuw. In Hongarije zijn 450 dorpen van de buitenwereld afgesne den. Meer dan 10.000 militai ren, agenten en vrijwilligers zijn ingezet om zieken te evacueren en levensmiddelen naar geïso leerde dorpen te brengen. In to taal kwamen de afgelopen da gen achttien mensen om het le ven. ANP De militante moslim Osama Bin Laden heeft zijn basis in Af ghanistan verlaten. Dit verklaarde een woordvoerder van de over het grootste deel van Afghanistan heersende Taliban- militie het afgelopen weekeinde. Bin Laden wordt ervan ver dacht het brein te zijn achter de bombardementen op twee Amerikaanse ambassades in Afrika vorig jaar pl zomer. De enige manier om het weg- en scheepvaartverkeer sneller over de Zandkreekbrug en door de sluis te loodsen, is de bouw van een tweede brug. Het wachten bekorten door an dere bedieningstijden helpt niet: de Zandkreekbrug is al de snelste in Zeeland. Ajax incasseerde gistermiddag tegen FC Twente de vierde ne derlaag van het seizoen: 2-1. De Amsterdammers werden op ka rakter afgetroefd door de stugge Twentse ploeg. Gronkjaer bracht de ploeg van Jan Wouters nog wel op voorsprong, maar A j oupov en Vennegoor of Hesse- link bezorgden de ploeg van Hans Meyer de verrassende overwinning. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18; carnaval: 20. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Israëlische ministerie van Transport heeft dit weekeinde een onderhande laar naar Nederland gestuurd om het geschil rond El Al op te lossen. De onderhandelaar, hoofd van de Israëlische burger luchtvaart, Avner Yarkoni, was vorige week al in ons land voor overleg met de parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer. Nu El Al-vluchten op Schiphol scherper lijken te worden ge controleerd, keert Yarkoni te rug. Hij blijft 'net zo lang in Ne derland als nodig is'. In Israël is grote beroering ont staan over de 'verstoorde ver houdingen' tussenbeidelanden. Volgens de Israëlische lucht vaartautoriteiten is er sprake van een heksenjacht sinds de enquêtecommissie haar werk is begonnen. Ook wordt gezegd dat het antisemitisme in Neder land weer zou zijn opgelaaid. Bijzondere positie Kabinet en Tweede Kamer kre gen vorig jaar juli al aanwijzin gen dat El Al mogelijk een bij zondere positie inneemt op SchipholDat blijkt uit het ge sprek dat de commissie-Hoek stra in 1998 had met J. Pletten- berg, diein 1992,het jaarvan de Bijlmerramp, operations officer was bij El Al op Schiphol De commissie-Hoekstra deed vorig jaar onderzoek naar de la ding van het ramptoestel. In de schriftelijke verslaglegging van het gesprek dat Plettenberg met de commissie had, staat dat hij zei: „Ik heb de indruk dat zelfs de politie dacht dat El Al boven de wet stond." Plettenberg. die gegevens ver zamelde die voor de bemaïming van belang waren, en de verpak king van vracht controleerde, verklaarde dat hij nog nooit ie mand van de douane in de lood sen van El Al had gezien. Het kabinet kreeg dit in juli 1998 on der ogenVorige week werd aan gekondigd dat een aantal minis teries onderzoek doen naar de positie van El Al op Schiphol. Plastic Plettenberg had geen zicht op de lading die op 4 oktober 1992 in het vliegtuig naar Tel Aviv ach terbleef. Zoals vaker zat er zwart ondoorzichtig plastic overheen. „Maar als mensen van de security er hun zegen aan hebben gegegeven, wat zal ik dan nog? Zo ging het meestal in de praktijk, maar ik vond het niet prettig." aldus Plettenberg tegen de commissie-Hoekstra. Dat de El Al-Boeing crashte, verbaasde Plettenberg niet. „El Al-vliegtuigen vertrokken re gelmatig met een lijst vier of vijf 'no go items'.'" Maar het ramp toestel, zo had hij te horen ge kregen, was technisch in orde. Na de Bijlmerramp werkte Plet tenberg nog een jaar bij El Al. Hij getuigt woensdag voor de enquêtecommissie. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96.50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1