m 3.34 Krokusvakantie IF lllllllllllllllllllllllly Het kan vriezen, Het kan dooien VELE VALENTIJNS... Choqing nieuws! Alaaf, het is carnaval! Voorjaarsvermaak voor groot en klein RUnOKj 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 FEBRUARI 199! Advertentie GOED t/IIEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. Amerikanen vieren al sinds mensenheugenis op 14 februari Valentijnsdag, de dag waarop je je stille liefde verrast met een kaart of een cadeau. Ook Ne derland omarmt deze dag in het teken van passie en romantiek al weer enkele jaren. Over de oorsprong van Valentijnsdag doen verschillende versies de ronde. Zo zou op 14 februari een jonge Romein met de naam Valentijn worden ont hoofd, omdat hij het christen dom niet wilde verloochenen. Hij schreef voor de dochter van zijn gevangenbewaarder een briefje dat hij ondertekende met je Valentijn', waarmee hij voor al vriendschap wilde uitdruk ken. Andere versies dateren uit de tijd van de Romeinse keizer Claudius II. Daarin is sprake van een priester met de naam Valentijn die het keizerlijk bevel negeerde om jonge paren te trouwen. Claudius was name lijk van mening dat ongehuwde mannen betere soldaten zouden zijn. De priester werd vanwege zijn ongehoorzaamheid terecht gesteld op 14 februari. Ook figureren in diverse verhalen de Romeinse vrucht baarheidsgod Cupido, de Griek se god van de liefde Eros en de Griek'se god Pan als god van de kudden en herders. Pan wordt op schilderijen meestal afge beeld als een wellustig, sensueel dansend wezen. In deze ver halen wordt 14 februari geas socieerd met vruchtbaarheids riten en vooijaarsliefde. Eén ding is zeker, deze datum doet onze harten sneller kloppen! Begin dit jaar is "~i\ alle belangrijke bouw- Fric-sche Vlag met j MacheVlag' jj stofren van melk en nieuwe Choq Half- genieten ze van het vol GST gekomen. lekkere van choco- Een nieuw product S®C Jjgrïfcj lade. Op momenten in een nieuwe ver- Wsrdat u uzelf of uw pakking voor ieder- kinderen wilt ver een die bewust met wennen, is nieuwe zijn voeding omgaat. Choq Halfvol GST GST staat voor dus een lekkere en 'geen suiker toege- verantwoorde cho- voegd' en dat bete- colademelk. kent dat halfvolle Evenals de ver- Choq voortaan even- trouwde Choq Vol is veel calorieën bevat als gewone Choq Halfvol GST verkrijgbaar halfvolle melk. Met Choq in literpakken en in handige Halfvol GST krijgen kinderen meeneempakjes. Did you have your '''.today? My Funny Valentine In mijn leven is één Valentijn geweest. Maar het was een. hele echte. Het begon met een briefkaartje. Ergens wist ik wel dat 't Valentijnsdag was. Maar ik ging ur niet vanuit dat zo'n fenomeen ook voor mij was weggelegd. Mijn hart begon dan ook in dubbel tempo te bonken toen ik het onbekende hand schrift las: 'Harry'. Kende ik een Harry? Vaag, ja. Maar die Harry was wel een ontzettende kanjer. Wat zou die nou van mij willen?? Daar was geen twijfel over mogelijk. 'Donderdagavond, De Luifel leestafel. De Telegraaf, stond er Door die woorden werden zwermen vlinders in mijn buik actief. Zou 't echt die Harry zijn? Of was er een andere onbekende Harry? Dat zou ik pas donderdag te weten komen. Tuurlijk, ik ging. Al gierden I de vlinders inmiddels niet alleen U door mijn buik, maar ook door m'n keel en hoofd. Met alle moed die ik had, stapte ik binnen (jje bij De Luifel, een kroeg waar ik eigenlijk zelden kwam. En daar zat hij. Geen onbekende Harry, I maar dé Harry waarop ik Os gehoopt had. Sh Goed, van die avond ben ik ge de eerste stuntelige minuten ge- ge woon vergeten, maar verder was bu 't ontzettend gezellig. Dus op een fe: gegeven moment flapte ik eruit: 'Goh, wat leuk om hier af te m( spreken.' Waarop hij mij verbij- trc sterd aanstaarde en na zeker een ba minuut totale stilte vroeg: 'Maar was het dan niet jouw idee??' Pas maanden later gaf mijn I zus eindelijk haar koppelpogin/ toe. Een poging die overigens i snel gestrand is, maar mijn Va- r lentijn had ik niet willen missen. SI "-5 Ta S3 Tl de al D; Verwarm de oven voor op i11- 220°C. Snijd de worst in dunne jjj plakken. Halveer de mozzarella- he kaasjes. Pel de ui. Snijd de ui vt en de paprika's in ringen. Bak de ui- en paprikaringen in de olie jj zachtjes glazig (ca. 5 minuten), ui Neem het deeg uit de blikjes, m rol het af, snijd elke plak door- midden en leg ze op een met bakpapier beklede bakplaat, ée Besmeer het deeg met een G laagje tomatensaus (houd de randen ca. 2 cm vrij). Ver- deel vervolgens de plakjes a< worst, de ui- en paprika- nngen, de olijven, de mozza- rellakaasjes en de geraspte kaas over de saus. Bak de pizza's in bi circa 15 minuten goudbruin en lf gaar. h Tip: Geef er een salade bij met g, tomaat en (verse) basilicum. R José van Mil ir Komend weekeinde is het carnaval en dat betekent dat vele duizenden Nederlanders drie dagen, van zaterdag tot en met maandag, feestend door de straten trekken. Overigens is carnaval of vastenavond al een eeuwenoude traditie. Hoe lang dit volksfeest al bestaat? Er wordt wel gezegd dat de oorsprong van carnaval ver voor onze jaartelling ligt. Rond 2600 voor Christus zouden al vergelijkbare feesten zijn gevierd in Mesopotamië en ook de oude Grieken en Romeinen kenden dergelijke festiviteiten. In de Middeleeuwen ont stonden de Narren- of Ezelsfees ten, waarbij de dagelijkse realiteit werd omgedraaid. Mensen ver kleedden zich en droegen mas kers. Ze zongen en dansten onder het genot van grote hoeveel heden voedsel en drank. Het he dendaagse carnaval is nog steeds gebaseerd op deze traditie. Carnaval of vastenavond staat sinds het jaar 1091 op de kerke lijke kalender. Op die manier hoopte de kerk meer invloed te krijgen op de 'heidense' carna valsfeesten. Het wordt altijd zeven weken voor Pasen gevierd en geeft katholieken nog één keer de gelegenheid helemaal uit de band te springen voordat de veerrigdaagse vastentijd begint. In de 17de eeuw werd carna val, onder invloed van de refor matie, verboden in Nederland. Dit verbod is misschien wel de reden dat carnaval nog steeds vooral een feest is van 'beneden de grote rivieren'. Want daar en in nabij gelegen Duitse steden als Keulen, Koblenz en Minister bloeide het carnaval eind 18de eeuw weer op om tot op de dag van vandaag één van onze grootste volksfeesten te blijven. Samen met de kinderen de keuken in voor het maken van een pizza. Die gaat er altijd wel in, maar als ze hem zelf maken vinden ze het nog veel lekkerder. Overigens wordt deze pizza variant ook door volwassenen zeer gewaardeerd. Rookworstpizza's Hoofdgerecht voor 4-6 pers. Voorbereidingstijd ca. 15 min. Baktijd ca. 15 min. 1 grote Unox rookworst (350 gr) 1 zakje (125 gr) mini mozzarella 1 ui rode en 1 groene paprika 3 eetlepels olijfolie 2 blikjes piz zadeeg (270 gr elk, Danerolles/ Danone) 360 ml kant en klare Italiaanse tomatensaus 100 gr zwarte olijven zonder pit 150 gr geraspte belegen kaas We gaan een feestelijke week tegemoet. Niet al leen viert Zuid-Nederland massaal carnaval, ook ge liefden en stille aanbidders komen aanstaande zondag ruimschoots aan him trek ken op Valentijnsdag. Bovendien barst ko mende week ook de voor jaarsvakantie los: Midden- en Zuid-Nederland heb ben komende week al vrij, de week erop is het Noor den aan de beurt. De redactie van Goed Nieuws geeft u daarom In de vooijaarsvakantie zoe ken veel gezinnen vertier in de sneeuw. Voor de thuisblijvers hebben we ook goed nieuws. Een kleine greep uit het aanbod: Vanaf 13 febru ari opent het Dolfinarium in Harder wijk weer haar deu ren. Daar zijn be halve dol fijnen ook zeeleeuwen, zeehonden krabben, kreeften, roggen en nog talloze andere vissen te bewonderen. Het Zeeleeuwentheater is over dekt. De dolfijnen en andere dieren hebben een nieuw onder komen dat "De Lagune' heet. Vorig jaar zijn daar drie dolfijntjes geboren. Nieuw dit jaar is de spannende driedimensionale film 'De Piraten'. Dagelijks geopend, meer informatie (0341) 46 74 00. Madurodam, de kleinste grote stad van Nederland, ligt in Den Haag en is het hele jaar geopend. En, Madurodam is ver nieuwd en volop in beweging met draaiende wind molens en rond vaartboten in de grachten. Indruk wekkend is de groot ste modelspoorbaan ter wereld. Kortom, heel Nederland zien in één dag, dat kan in Madurodam. Dagelijks geopend, telefoon (070) 355 39 00. Vanaf 11 februari is de nieuwe Disney familiefilm 'Een Luizen leven' in de bioscoop te zien. In deze computeranimatie redt de luis Flik de rest van zijn be volking van de inhalige sprink hanen. Flik is een kleine luis die voor de reddingsoperatie de hulp van de artiesten van een vlooien circus inroept. Aan het eind van de film blijkt Flik een echte held te zijn en heeft hij mierenprinses Atta voor zich gewonnen. Deze hartverwarmende komedie is in het Nederlands ondertiteld. Als het weer het ook maar even toelaat, kunt u ook voor eigen vermaak zorgen. Welk kind heeft geen zin in een span nende speurtocht! U kunt zelf een tocht verzinnen of een speciaal speurpakket bestellen. Daarin zitten attributen als een schatkist of plattegrond, opdrach ten, puzzels en een inleidend verhaaltje. Geschikt voor kinde ren van acht tot twaalf jaar. Meer informatie: Hodi Speurpakket- ten, telefoon (070) 319 19 98. een aantal gezellige tips voor iedereen die de voor jaarsvakantie lekker in eigen land doorbrengt. Voor de geliefden die even zonder inspiratie zit ten, hebben we enkele Valentijnstips en uiteraard besteden we aandacht aan carnaval. Tenslotte leest u meer over de krokus, dat kleine, vrolijke lentebloemetje, waar deze vakantie haar naam aan ontleent. Wij wensen u een feestelijke vakantie. Verras je liefste Valentijn met: 1. Een zingend telegram: wat is er mooier dan de deur openen en aangenaam verrast worden met een heerlijke smartlap of een prachtige serenade... 2. Een ontbijt op bed: De Ontbijt service ((070) 356 08 17) bezorgt vanaf 06.00 uur in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Breda. Speciaal voor Valentijnsdag be zorgen ze broodjes en snoepjes in de vorm van hartjes, een mooie roos en al naar gelang de wens, een ontbijt met verse jus d'orange, koffie, thee of heel luxe: cham pagne. 3. Een trosje Valentijnsballonnen: stel je eigen ballonnenboeket samen met hartvormige ballon nen en hartverwarmende kreten van de feestartikelenspecialist. 4. Rode rozen: de rode roos is dé boodschapper van ware liefde en maakt woorden overbodig. 5. Bonbons of andere sweets for your sweet: informeer bij uw banket bakker naar de mogelijkheden. 6. Liefdespost: de PTT heeft spe ciale Valentijnzegels waarmee uw kaartjes en pakkeges gefrankeerd kunnen worden. Wat u ook laat bezorgen, hou de afzender onbekend. Die geheimzinnigheid maakt Valentijnsdag juist zo spannend. Voor een adres dicht in de buurt weet Scoot (0800-7007) raad! De eerste schoolvakantie van 1999 staat voor de deur. Alle scho len in Midden- en Zuid-Neder land sluiten komende week en de scholen in het noorden zijn de week daarna aan de beurt. Deze vakantie, tegenwoordig vooijaarsvakantie geheten, stond vroeger bekend als de krokus vakantie. Niet zo vreemd als je weet dat de in Nederland populaire krokus vooral bloeit in de periode van februari tot april. De krokus behoort tot de lisachtigen en is familie van bij voorbeeld de fresia en de gladiool. In Nederland is de krokus vooral te zien in perken, gazons en soms zelfs in bloem bakken. De grote gele krokus wordt het meest gebruikt in gazons, maar vaak zien we in groene grasvelden ook de paarse, blauwe, oranje en witte gloed van andere soorten. Oorspronkelijk is de krokus een wilde bloem, maar al in de zestiende eeuw werden de eerste krokussen geplant in klooster tuinen. In landen als Zwitserland, Spanje, Portugal, Turkije en Griekenland groeien en bloeien nog steeds verschillende krokus sen in het wild. Sommige soorten houden van rotsachtig terrein, andere zijn juist te vinden onder eikenbomen en in naaldbossen. Tegenwoordig zijn krokussen samen met sneeuwklokjes en winteraconietjes onmisbaar in elke tuin, omdat ze met hun hel dere kleuren het eerste beetje 'warmte' in het nieuwe jaar brengen. Tip: plant per vierkante meter ruim 125 krokussen in verschillende kleuren voor een optimaal vooijaarseffcct! KNIPKORTING Unox Rookworst per stuk 350 gram Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij Cl 000 van donderdag februari t/m woensdag 17 februari 1999. JU 8 710408"009193 c/b Coed Nieuws van: Wat voor weer het ook is, stamppot smaakt altijd lekker. En natuurlijk met zo'n heerlijk gekruide, sappige rookworst Dat kan alleen maar Unox zijn! LIJDT AAN EEN ERNSTIG STRESSGEBREK NIET BLIJ DAT IK RIJ! RECEPT VOOR EEN RAMP 1 uitgeputte moeder Ifile 2 druppels benzine in de tank 2 hongerige kinderen 6 pinda's Voeg de ingrediënten samen en mix ze. Zet ze in een voorverwarmde auto. Bak ze op 30°c gedurende 1 minuut. Ontnuchtert 3 personen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 8