Morres richt pijlen op subtop Druk jaar voor Hulster Ambacht n PZC Elfde uitgave van 5 A Side toernooi staat in de steigers sport vrijdag 12 februari 1999 z 25 Guido de Beule stelt doelstelling van Hulster volleybalsters bij Nolleyballers De Sterre azen op revanche achter de schermen Jubilerende tennisvereniging organiseert tal van activiteiten door Aector Dooms KLOOSTERZANDE - Zaal voetbalvereniging IZV heeft dit jaar in verband met het 25-jarig bestaan de festiviteiten rondom het internationale 5 A side voet baltoernooi gigantisch uitge breid. Tijdens het Pinkster- weekeinde komen in Graauw niet alleen achtenveertig man nen- en twaalf vrouwenteams uit heel Europa in actie, maar worden er bijvoorbeeld Low land Games (naar het voorbeeld van de Schotse Highland Games) gehouden. De uitsmij ter volgt op Pinkstermaandag met een optreden van de beste Nederlandse rockgroep aller tij den: Golden Earring. Wat beweegt een kleine vereni ging, met 61 leden, ertoe om zo groots uit te pakken? Met die vraag weet Carlo Saman wel raad, hoewel zijn reactie stoï cijns en tegelijkertijd als van zelfsprekend lijkt. ,,Het is door de jaren heen zo gegroeid. We hebben een aardige reserve kunnen opbouwen. Daarnaast kunnen we rekenen op veel sponsors. Daarom konden we dit jaar in het kader van het ju bileum iets extra's doen. We spreken wel over een begroting van 95.000 gulden. Dat is na tuurlijk niet niks. Alleen het mobiele podium voor Golden Earring, het grootste van Ne derland, kost al 8.500 gulden." Het is niet alleen het eigen toer nooi, waaraan IZV zoveel kleur geeft. De vereniging gaat graag op de buitenlandse toer. De rei zen worden zoveel mogelijk ge koppeld aan het spelen van vriendschappelijke wedstrij den. Milaan, Wenen, Praag, Ber lijn, Edinburgh, Barcelona, Ko penhagen, London, Glasgow en Brno werden al bezocht. Enkele jaren geleden werd zelfs de overtocht naar de Verenigde Staten gemaakt. „We hebben in Californië twee wedstrijden ge speeld tegen clubs, die in de Amerikaanse competitie uitko men. De manager was daar full time in dienst. Louis van Gaal en Frans Hoek hadden er nog een week voor onze komst een trainingssessie verzorgd", be vestigt Saman de uitstekende contacten met het buitenland. Deze zomer staat er een rondreis door Oostenrijk, Italië, Honga rije en Slowakije op het pro gramma. Het jaar 2000 vormt een reis naar Thailand een van de vele hoogtepunten in het be staan van de vereniging. „We zouden daar ook graag een wed strijd spelen", verzekert Saman. De organisator uit Kloosterzan- de zit samen met Joop de Jonge al vanaf het begin in het bestuur van de zaalvoetbalvereniging, die door een aantal personeels leden van Isolatiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen (IZV) 25 jaar geleden werd opgericht. „We speelden in de eerste jaren met ons team vijf keer per jaar een voetbalwedstrijd op het veld. Later werd het accent ge legd op het zaalvoetbal, dat steeds populairder werd. We hebben nu drie teams in regio nale competities. Dat komt, omdat we eerder een keuze moesten maken. Of stoppen of doorgaan. Bij een aantal perso neelsleden ging namelijk de leeftijd een rol spelen. We heb ben toen besloten leden van bui ten het bedrijf aan te trekken." De aanzet tot het 5 A side voet baltoernooi vond plaats in Lei den. „We deden mee aan een zaalvoetbaltoernooi In de Groenoordhallen. Daar werden zes speelvelden gebruikt, ter wijl wij voor ons toernooi aan gewezen waren op één zaaltje. We wilden eigenlijk ook zo'n toernooi organiseren, zodat we meer ploegen konden uitnodi gen. Bij gebrek aan een dergelij ke accommodatie werd hef idee geopperd om het evenement buiten te houden. Van de Fifa vernamen we dat een dergelijk toernooi 5 A side wordt ge noemd." In 1988 werd op de voetbalac commodatie van de v.v. Graauw het eerste 5 A side toernooi met 24 teams, waaronder enkele Belgische deelnemers, gehou den. Het toernooi bleek gewel dig in trek. De zaalvoetbalver eniging zat ook niet stil en verruimde zijn blik naar het buitenland. Contacten Via Eurosportkring nam IZV in Parijs deel aan een groot toer nooi. Daar werden de contacten gelegd met andere buitenlandse verenigingen. Van het een kwam het ander. Ploegen uit Oosten rijk, Duitsland, Schotland, Tsjechië, Italië en België beho ren nu al jaren tot de vaste deel nemers. Ook Rusland en Oekra- ine kunnen daartoe worden gerekend. „Wehebben twee jaar geleden het Russische nationale zaalvoetbalteam tegast gehad, dat ons toernooi als ideale voor bereiding op het wereldkampi oenschap zaalvoetbal in Spanje zag. Oekraïne heeft een heel sterk team. Zij wonnen al drie keer de IZV-cup. Het IZV-bestuur bestaat, behal ve Saman en De Jonge, verder uit Rinus de Bruin, Henk Jan sen, Wilfried de Maat, Ewald Poot en Maaren Zwegers. Sinds september zijn de voorbereidin gen in volle gang. Saman weet dat hij er jaarlijks veel tijd in steekt, maar hij doet het graag. „We hebben inmiddels zestien vergaderingen achter de rug, maar daar blijft het niet bij. Zelf leg ik bijvoorbeeld de contacten met de ploegen. Ik stuur naar de buitenlandse verenigingen faxen in twee talen: Engels en Duits. Dat werkt het best. Ook de reglementen worden zo opge steld", zegt de secretaris. Inmid dels hebben vijftig van de zestig ploegen hun deelname beves tigd. „Ik weet dat het goed komt, want er is zoveel animo om mee te doen. Ik mis nog de ploegen uit Rusland. Ik weet dat ze graag komen, maar het gaat daar economisch niet zo best. Dat speelt een rol natuurlijk." Volgens Saman zijn zeventig vrijwilligers betrokken bij de festiviteiten. „We hebben een prima samenwerking met de voetbalvereniging Graauw. Zo delen we de kosten van de grote tent.Tijdens het optreden van Golden Earring verzorgt de voetbalvereniging de consump ties. We zijn nog op zoek naar privé-adressen voor de Schotse, doedelzakband. We betalen wel de overtocht, maar de andere kosten moeten zelf worden be kostigd. Zij treden op tijdens het toernooi." Voor de Lowland Games, die op zondag worden gehouden, is niets aan het toeval overgelaten. De spelletjes zijn al getest. Vijf tien teams, waaronder uit Schotland, doen mee. Het is af gekeken van de Schotse High- land Games, 's Avonds is er een Tropical Night met Rossa Nova, waar een buikdanseres, een vuurspuwer en slangen de hap pening compleet maken. Het moge duidelijk zijn dat Carlo Saman over een groot organisa torisch talent beschikt. De elfde éditie van het 5 A side toernooi staat al helemaal in de steigers. „We zijn nog geen echte proble men tegen gekomen. Als het weer goed is dan is het evene ment geslaagd. We hebben één keer slecht weer gehad. Toen hebben we nog nooit zo'n goede kantine-omzet gedraaid. Dat is de andere kant. Er komt veel bij kijken. Zo heeft de gemeente Hulst de vergunningseisen aan gescherpt. De veiligheid moet gewaarborgd zijn, daar kan ik best begrip voor opbrengen." De jubileumviering begint op vrijdag 21 mei met een wel komstparty voor de buitenland se gasten. Pinkstermaandag sluit Golden Earring om 19.30 uur de festiviteiten af. IZV-bestuursleden Carlo Saman en Joop de Jonge zijn trots op het toernooi. foto Charles Strijd door Peter van Kouteren HULST - Met een op vijf plaat sen gewijzigde selectie stond trainer Guido de Beule met de volleybalsters van Morres/- Hulst in de tweede divisie C op voorhand voor een lastige op gave. De Zeeuws-Vlamingen kenden een moeilijke competi tiestart en bivakkeerden gerui me tijd in de onderste regionen. Inmiddels is de hand van de trainer duidelijk zichtbaar. Morres/Hulst vergaarde negen punten uit de laatste vier duels en behoort nu tot de subtop. Met 21 punten uit veertien duels is de ploeg uit de Rey- naertstad niet ver meer verwij derd van de in augustus geuite verwachting. „Het was onze doelstelling om erin te blij ven", weet Guido de Beule. „Er waren vijf speelsters afgehaakt en dat waren zeker niet de min sten. We moesten weer bouwen aan een nieuw team, maar ik had niet gedacht dat we nu al zo ver zouden staan. Door de jaren heen is gebleken dat 28 tot 30 punten voldoende moet zijn om je te handhaven. We staan nu wonder boven wonder redelijk goed. Dat geeft een be vrijdend gevoel. We hebben on ze doelstelling ook bijgesteld. Ik wil in het linkerrijtje eindi gen." Resultaten Met de gedrevenheid van een jong volleybaldier stortte De Beule zich in de aanloop naar zijn vijfde seizoen als trainer van de Morres-vrouwenploeg op een nieuw avontuur in de tweede divisie. „Ik heb best wel eens overwogen om naar een andere club te gaan", geeft hij toe. „Maar ik ben al 25 jaar lid van Morres, ken het reilen en zeilen binnen de hele vereni ging en word overal bij betrok ken Ik heb zelf in België ge speeld en weet dat je er als trai ner wordt afgerekend op resul taten. Als het daar na vijf wed strijden niet goed gaat, vliegt de trainer buiten. Dat heeft me er misschien wel van weerhou den om op aanbiedingen in te gaan. Zo werkt het in Zeeuws- Vlaanderen namelijk niet. Dat In een hechte eenheid zijn de pionnen in het veld individueel gegroeid. Guido de Beule: „Ik heb een selectie van acht speel sters, met wie we twee keer in de week trainen, 's Maandags in Roosendaal, vrijdags in Hulst. Ze zijn er twee keer alle maal, tenzij iemand vanwege studie verstek moet laten gaan. Dat is sporadisch. In Roosen daal trainen we met speelsters uit Eindhoven, Den Haag, Til burg en Hulst. We hebben een ploeg zonder uitblinksters, maar ook zonder uitgesproken mindere speelsters. Het gaat erom dat je elkaar compen seert. Als er een mindere pass komt, maar de spelverdeelster weet daar toch nog iets goed van te maken, dan is het niet twee keer een minnetje. Dat is belangrijk. Ik ben blij dat een paar geroutineerde krachten de kar trekken. De jongere gar de loopt ermee mee." Leerproces „Ik vind mijn spelverdeelster (Annemarie Fermont) nog vas ter geworden. Ze moet er elke wedstrijd staan, omdat we ei genlijk -geen ander hebben. Kim de Booy is in het midden nóg verbeterd en speelt heel sterk. Cindy van Goethem heeft een moeilijke periode doorgemaakt, omdat ze het in de derde divisie niet gewend was dat er ballen terugkwa men. Ik ben wel heel tevreden over haar. Elly de Theije is op hetzelfde niveau als voor haar knieblessure. Anne Seghers speelde een jaar geleden nog bedrijfsvolleybal, bevindt zich in een leerproces en ontwikkelt zich sterk. Suzanne de Gucht heeft nog te weinig zelfver trouwen, maar heeft het in zich om een hele grote te worden. Mirjam Rubens is een all roundster, een stille kracht. En Veronique de Kort speelt heel nuttig in dienst van het team. Maar"sluit hij een opsomming van de kwaliteiten van de indi viduen af, „het gaat erom dat je vanuit een goede organisatie speelt. Ik houd van een sterk collectief. Als een aanvalster in het blok slaat, dan moet een ander die bal van de grond wil len halen." door Peter van Kouteren ZUIDDORPE - Voor de volley ballers van De Sterre staat de [Zeeuwse derby tegen Wea/Me- jvo'80 in het teken van revanche. De Zeeuws-Vlaamse debutant pi de derde divisie verloor eer ier dit seizoen met 3-1 en sluit |>a dertien wedstrijden met rijf punten de ranglijst. Ronald Bleijenberg blijft hopen op be- tijden. „We zijn weer rede compleet. Het zou een stunt als we één of twee punten Sterre ontvangt de Zierik- jeese formatie morgen om 16.00 mr in sporthal 't Sportuus in ixel Het verschil op de rang- jjst tussen beide teams is groot. tfea/Mevo'80, dat al heel lang over een hele smalle ba- beschikt, draait een goed sei- en vertoeft met 26 punten de derde plaats in de rang Dat staat in schril met de Zuiddorpse iquipe, die vorig seizoen in de promotieklasse heer en meester vas, maar op een hoger niveau laak net een tikje tekort komt. Bleijenberg: „Echt weg- zijn we niet vaak. We vooral heel veel punten liggen, omdat we de kan niet hebben benut. Dat is het verschil met een ploeg als jfea/Mevo'80. Ik vond dat ze in iierikzee een hele geroutineei- le ploeg hadden. Heel compleet n degelijk, met een behoorlijk waarvan steeds drei- uitging. En met aan de bui enkant Gerrit van Splunder als niet af te stoppen aanval- dicht zijn ploeg mo- ielijkheden toe als de service en ass goed zijn. „We hebben een edelijke side-out, maar scoren elf te weinig", spreekt hij uit rvaring. „Ik hoop op veel pu- Dan zou het best wel eens en mooie wedstrijd kunnen onald Bleijenberg HULST - Het plan moet alweer wat jaren geleden zijn ontstaan en is een hersenspinsel van Al fred Koen. Tennisvereniging Hulster Ambacht viert dit jaar het 60-jarig bestaan en doet dat met een uitgebreid jubileum programma. Hoogtepunt daar van is een tennisclinic op He melvaartsdag. Mirjam Oreinans en Stefanie Rottier en de kers verse Europese kampioene rol- stoeltennis Angela Maas heb ben hun medewerking toege zegd. Alfred Koen werd 21 jaar gele den lid van Hulster Ambacht en zag Stefanie Rottier op de ten nisbaan groeien. „Ik weet nog dat ze als meisje van twee jaar in de zandbak zat te spelen", ver telt hij. „Ze heeft voor Hulster Ambacht gespeeld en daarom leek het me leuk dat zij hier in het kader van ons jubileum een demonstratie wedstrijd zou spe len. Mirjam Oremans is haar beste vriendin. Eigenlijk wordt het de eerste keer, dat er echt toptennis in Zeeuws-Vlaande- ren wordt gespeeld. We rekenen voor de clinic op zo'n honderd kinderen." Het moet voor de Oost-Zeeuws- Vlaamse tennisjeugd een onver getelijke dag worden. Stefanie Rottier en Mirjam Oremans zul len met tennisleraar Richard Bral de fijne kneepjes van het spel aanleren. Alfred Koen: „Ik verwacht tussen de driehonderd en vijfhonderd mensen, We la ten een echte tribune zetten, die plaats biedt aan tweehonderd man. En als het weer spelbreker is, wijken we uit naar sporthal DenDullaert." Het kan geen toeval zijn dat de jubilerende tennisvereniging met één van de belangrijkste ac tiviteiten van het feestprogram ma op de jonge garde mikt. Hul ster Ambacht zette de afgelopen tien jaar met succes in op de jeugd en hep in de regio voorop bij de realisering van een sa menwerkingsverband. dat ertoe heeft geleid dat talentvolle jeugd door samen te spelen en te trainen op een hoger niveau competitie speelt. Aafko Schanssema: „Jemoet eerstzor- gen dat jonge kinderen tennis leuk vinden. Maar in overleg met de jeugdcommissie wordt er daarna gekeken wie de beteren zijn. Die bieden we extra trai ningsfaciliteiten." Alfred Koen: „Het is alleen een beetje frustre rend voor deze omgeving dat je foto Peter Nicolai Daar heb ik veel energie in ge stoken. Vrouwen zitten anders in elkaar dan mannen die on enigheid tussen pot en pint uit praten. Ik vind dat er in deze groep heel open met elkaar wordt omgegaan. Er wordt niet snel iets verzwegen. Wehebben in de periode rond Kerstmis el kaar in tien dagen wel vijf keer gezien. Een keer trainen, sa men naar een wedstrijd gaan, samen een videoband van een thuiswedstrijd bekijken. Op die manier kun je het aan el kaar breien." Guido de Beule, trainer van de volleybalvrouwen van Morres geeft instructies tijdens een time-out. geeft voor jezelf een bepaalde geruststelling." Het neemt niet weg dat een Belgisch avontuur vanwege de sportieve uitdaging blijft lon ken. „Ik heb het heel goed naar mijn zijn", verzekert hij. „Maai bij een club als Morres blijf je maar bouwen. Ik ben zelf heel ambitieus en wil eruit halen wat erin zit. Je wilt als trainer oogsten. Vorig jaar eindigden we op de derde plaats, maar vertrokken er om allerlei rede nen uiteindelijk rijf speelsters Ik had mijn woord al aan de club gegeven, toen Annick Eeckhoudt op het laatste mo ment bekend maakte dat ze naar Temse ging. Guido de Beule vulde zijn se lectie met vooral jonge en oner varen speelsters aan en maakte zich geen illusies. „Wij staan bekend om ons degelijk, zeker niet spectaculaire spel. Je kunt alleen maar goed spelen als je de simpele dingen goed doet. Jo Everaert heeft daar altijd op gehamerd. Later heeft Jan Schut geprobeerd om wat meer combinaties te spelen. Ik denk dat ik een mix van hen ben. Een training moet altijd een stukje plezier geven en je moet als trainer een halfuur voor het einde van de vrij dagtraining ook eens kunnen zeggen: het is genoeg geweest voor vandaag. Bewaar de rest maar voor mor gen." „Er staat nu veel meer dan vo rig jaar een team", spreekt hij uit ervaring. „Het is voor ons allen een hobby, waarin we met zijn negenen proberen te win nen. Maar als we verliezen, zit ten we ook allemaal in de put. v>' Vi- De jubileumraad van tennisvereniging Hulster Ambacht. alleen maar opleidt en nooit eens kimt oogsten." Schansse ma: „We missen bij onze vereni ging een groep tennissers tussen de achttien en dertig jaar. Extra tintje Koen en Schanssema vormen met Johan de Kort, Yvonne Hoefnagels, Thérèse Verschue- ren, Chris Jongelie en Jean- Loup Deltour de zogeten jubile umraad. Ruim een jaar geleden kwam het zevental voor het eerst bijeen. Uiteindelijk heeft het geresulteerd in een omvang rijke evenementenkalender, die in het teken staat van het 60-ja- rig bestaan. Naast de tenniscli nic, met ook nog eens een de monstratiewedstrijd rolstoel- tennis van Angela Maas uit Koudekerke, springen een re ceptie (op zaterdag 17 april) en een feestavond eind september met meest in het oog Yvonne Hoefnagels: „Alle acti viteiten die we eigenlijk elk jaar hebben, krijgen een extra tintje. Die moeten we nog wel nader uitwerken. We hebben bijvoor beeld een ladiesday. We denken eraan om in het teken van het ju bileum in kleding uit de jaren zestig te spelen." Alfred Koen: „Ik weet nu al dat we tijdens ons open Luctor Belting-jeugdtoer- nooi een snelheidsmeter heb- foto Peter Nicolai Koen: „Onze wedstrijdleider Piet Adriaansens streeft daar naast naar een echt goed bezet BI-toernooi." Verder is er een mini-en maxi- toernooi en een Hawaii-party. Aafko Schanssema: „We zijn met 550 leden de tweede groot ste tennisclub van Zeeuws- Vlaanderen. We hebben acht banen - waarvan zes verlicht - en geen ledenstop. De privatise ring van ons tennispark, met al lerlei opknapbeurten als gevolg daarvan, is voor mij een mijl paal in het bestaan van de club. Er is hier heel veel zelfwerk zaamheid. Dat zegt veel over het saamhorigheidsgevoel." ben, waarmee de snelheid van de opslag kan worden gemeten. Het zou leuk zijn als we die het hele jaar zouden kunnen ge bruiken." Zo is er gedurende ruim een half jaar voor elk wat wils. Het jubi leumjaar begint in het laatste weekend van maart, met twee toernooien. Vervolgens wordt 5 mei het Drie Stedentoernooi (T erneuzen, Axel en Hulst) voor jeugdspelers gehouden. De Zeeuwse jeugdkampioenschap pen (Pinksteren) zijn aan Hul ster Ambacht toegewezen, evenals de Oost-Zeeuws- Vlaamse kampioenschappen (v anaf eind september). Alfred

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51