Verkrachter is nooit te genezen Moskou valt massaal voor wedstrijd om millenniumbaby Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's varia recept Nieuwe behandeling zedendelinquenten in TBS-kliniek het weer puzzel vrijdag 12 februari 1999 uur cm uur cm 2 06.15 151 18.35 155 06.36 15819.00 163 07.31 184 19.55 192 06.20 12318.40 119 07.20 13019.45 124 06.46 075 18.44 066 07.25 142 19.55 137 07.20 13819.50 133 L Uoedrufcgeüed H HogednAge&ed (3 !crr^ matige sneeuw A A Koufront keiit bewoM zware sneeuw Mite regen onweer Warmtefront matige regen aA zwaarbewolkt 1030 Samengesteld front zware regen Isobaar uur cm uur cm Vlissingen 00.00 154 12.21 171 Terneuzen 00.19 177 12.41 196 Bath 01.09 212 13.35 236 Roompot Buiten 00.05 11612.30 127 Z'zee/Colijnsplaat 01.10 122 13.45 132 Stellendam Buiten 00.22 107 12.35 123 Wemeldinge 01.20 138 13.50 151 Krammersl. West 01.20 13313.50 143 Europa: Hogedruk In West-Europa komt de zon vandaag goed uit de hoek. Een hoge- drukgebied dat zich tussen Noord-Rusland en West-Europa uitstrekt houdt storingen op afstand. In het noorden van Rusland zijn naast flinke opklaringen ook enkele sneeuwbuien. Hier klimt het kwik echter niet verder op dan ongeveer -10 graden. Aan de andere kant van het hogedrukgebied is het minder koud. De temperatuur ligt rond het vriespunt. Het is droog en met name in de Benelux en in Frankrijk is veel zon. Aan de Franse kusten ligt de temperatuur enke le graden hoger. Flinke zonnige perioden worden ook in Engeland en Wales verwacht en het is ongeveer 7 graden. In Schotland en Ierland is als gevolg van een front meer bewolking waaruit een beetje regen valt. Ondanks dit is het een paar graden zachter dan in Engeland. Spanje en Portugal liggen onder een uitloper van hoge druk. Het is zonnig met temperaturen in het binnenland van 11 en aan de zuidkust 16 graden. Ondertussen ligt boven Zuidoost-Europa een groot lagedrukgebied dat voor veel wisselvalligheid zorgt. In het zuiden van Polen sneeuwt het af en toe flink terwijl in Roemenië naast sneeuw ook regen valt. Vooral in het zuiden van Roemenië kunnen een paar flinke plensbuien vallen. In Zuidwest-Turkije en in Griekenland vallen enkele buien waarbij het ook kan onweren. Hans Belterman Hemelse kip uit Thailand Gai King is de Thaise naam voor kip met gem ber. In veel restaurants in de toeristencentra van Thailand wordt het gerecht als Heavenly Chicken aangeboden. Het 'hemelse' ontleent de kip aan de combinatie van gember en verse munt die heel opvallend is. Voor het gerecht lenen drumsticks zich bijzonder goed. Voor 4 personen: ca. 1.25 kg drumsticks; zout; 3 eetl. (arachide- of zonnebloemjolie; 2 grote uien, gesnipperd; 3 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 3 eetl. lichte (C hinese) sojasaus; 3 eetl. fijngehakte verse gem berwortel; 2 eetl. fijngesneden verse muntblaad jes; 2 kleine rode Spaanse pepers (serrano chil lies), vruchtvlees ragfijn gehakt; 2 eetl. limoen- of citroensap; 1 theel. honing; 2 theel. Thaise vis saus (Nam Pla). Maak de drumsticks droog met keukenpapier. Wrijf ze heel licht in met wat zout. Verhit een wok en laat de olie er even door walsen. Fruit de uien tot ze glazig zien. Schep knoflook er door en neem na 1 minuut uien en knoflook met een schuim spaan uit de olie. Houd alles apart. Voeg eventu eel nog 1 eetlepel olie extra aan de resterende olie in de wok toe. Laat de drumsticks, eventueel bij gedeelten, er in 6 minuten rondom goudbruin in bakken. Temper de warmtebron. Voeg soja saus, gemberwortel, munt, rode pepers en 1 deci liter kokend water toe. Laat alles, onder voortdu rend omscheppen, zolang zachtjes koken tot het toegevoegde vocht vrijwel geheel is verdwenen. Schep uien en knoflook door het gerecht en laat alles nog enkele minuten zachtjes bakken. Doe er daarna limoen- of citroensap, honing en vissaus bij. Schep alles enkele malen om. Scha kel daarna de warmtebron uit Verdeel het ge recht over voorverwarmde borden. Tip: geef er gepofte rijstwafels bij. door Hans Hoogendijk Een auto voor de eerste baby van het millennium; die ac tie van de Russische krant Kom- somolskaja Pravda leverde vele brieven op. Zoals van de jonge Valera Romanov: „We hebben jullie plan op ons werk bespro ken en zes leden van ons collec tief hebben spontaan besloten mee te doen aan de 'Lief desnacht'." De krant had zijn lezers opge roepen 17 maart een 'Nacht van de Liefde' te houden omdat een baby verwekt op die datum, hoogstwaarschijnlijk geboren zal worden op de eerste januari van het jaar 2000. Als prijs voor de eerstgeborene van de volgen de eeuw looft de krant een splin ternieuwe auto uit. ties waren overweldigend. Uit diverse provinciesteden kwa men boze brieven en telefoon tjes van lezers die zich uitgeslo ten voelden, omdat de wedstrijd alleen voor Moskou geldt. Tien dagen Medische experts spraken hun twijfels uit over de door hun Britse collega's geadviseerde conceptiedagen. De Komsomo- lskaja Pravda reageerde: 'Mo gelijk moet de 'Nacht van de Liefde' wel tien dagen worden uitgesteld. Onze dokters stellen namelijk dat een zwangerschap gemiddeld 280 dagen duurt met een speling van twee weken naar beide kanten. Als we hier rekening mee houden, is de pe riode rond de 27ste maart het meest geschikt. Maar de toe komstige ouders zullen zelf moeten beslissen'. In eerste instantie adviseerde de redactie 17 maart als beste da tum. Daarbij beriep de krant zich op langdurig onderzoek door Britse artsen. „Maar de medici adviseren voor dit nobe le doel ook 16 en 18 maart te ge bruiken", schreef de krant. Er werd aan toegevoegd dat de deelnemers hard moeten wer ken, moeten stoppen met roken en drinken en minder tijd voor hun televisie of achter hun com puter dienen door te brengen. Er worden suggesties gedaan voor een lang voorspel, sexy kleding, speciale standjes en 'als jullie bed het begeven heeft onder zo veel liefde, ga dan verder op de grond of op de bank' Preuts Het was een hele gok van de Komsomolskaja Pravda. want de gemiddelde Rus is nog altijd vreselijk preuts. Maar de reac- Verder kreeg de krant veel reac ties van lezers die zich afvragen of het allemaal wel eerlijk zal gaan. 'Ze willen weten of er een garantie van honderd procent is dat deelnemers de dokters niet zullen vragen de geboorte op te wekken om zo de auto te win nen. We zeggen eerlijk: zo'n ga rantie kunnen we niet geven, maar we geloven in de oprecht heid van onze artsen en van de deelnemers', schreef de Komso molskaja Pravda. Eer en geweten Het enige wat de krant kon toezeggen, is dat alle geboorte klinieken in de hoofdstad zal worden gevraagd naar eer en geweten het tijdstip van de ge boorte te noteren en aan de re dactie te melden. Maar iedereen weet dat met een paar dollars of een aardig geschenk in Rusland van alles is te regelen. GPD (Advertentie) Vooruitzichten zaterdag zondag O weer max. min. wind 7° 2° ZW 5 vrijdag onder17.53 O zaterdag op 8.03 Maan vrijdag onder 13.55 zaterdag op 6.06 Nautisch bericht Er staat weinig wind uit richtingen tussen zuidwest en zuidoost, kracht 3 of minder. Het zicht is 's ochtends matig, maar wordt in i middag goed. De kustwatertemperatuur ligt rond 5 graden. Er is kans op ochtendmist. Waterstanden VRIJDAG 12 FEBRUARI Hoog water uur cm uur cm Vlissingen 11.30 144 Terneuzen 11.50 167 Bath 12.40 200 --. Roompot Buiten 11.45 109 Z'zee/Colijnsplaat 00.00 109 12.40 116 Stellendam Buiten 11.52 105 Wemeldinge 00.10 122 12.45 131 Krammersl West 00.10 116 12.50 126 Laag water uur cm uur 05.16 13517.46 05.36 141 18.05 06.26 163 19.01 05.30 11318.00 06.20 121 18.45 05.45 071 18.14 06.25 131 19.00 06.20 129 18.50 crr. - ZATERDAG Hoog water Laag water 13 FEBRUARI door Wim Vonk Een verkrachter die uitvoerig vertelt over de hoofdrol in zijn eigen 'film*. In de Van der Hoevenkliniek in Utrecht is de ze reconstructie een wezenlijk onderdeel van een nieuwe be handelmethode voor zeden delinquenten die tot TBS zijn veroordeeld. De resultaten zijn veelbelovend. Dat concludeert klinisch psycholoog D. van Beek na onderzoek onder twin tig verkrachters, die hij vanaf 1992 heeft behandeld. Van Beek promoveert vandaag aan de Universiteit van Amster dam op een proefschrift over de nieuwe methode. Hij ontwik kelde die eind jaren tachtig na een studie van behandelpro gramma's in Noord-Amerika. De relatief lange behandelings- duur van verkrachters in TBS- klinieken - destijds een jaar of zes - en de toch nog grote kans op herhaling waren aanleiding voor zijn onderzoek. Uitgangspunt bij de nieuwe be handeling is 'No cure, but con trol'. „In mijn visie is een ver krachter niet volledig te ge nezen". legt Van Beek uit. „Je moet hem leren omgaan met zijn emoties, gedachten en gedra gingen. Die staan hem toe een vrouw te verkrachten en die moet hij onder controle krijgen. Als hem dat zelf niet lukt. moet hij bereid zijn hulp van buitenaf toe te staan." Om verkrachters over te halen aan de behandelmethode deel te nemen, gaan medewerkers van de Utrechtse kliniek te werk als een soort autoverkopers, zegt de klinisch psycholoog. „Je legt uit wat de voordelen van het pro duct zijn en waarom het ver standig is daarvoor te kiezen. De behandelingsduur wordt bijvoorbeeld korter." Als zedendelinquenten groen licht geven, moeten ze met de billen bloot. Van Beek: „We vra gen ze als het ware een film af te draaien waarvan ze zelf hoofd rolspeler en regisseur zijn. Het gaat ons om de ins en outs van hun gevoelens en gedachten." Inzicht Patiënten krijgen op die manier inzicht in alle factoren die een rol hebben gespeeld bij de aan loop tot de verkrachting. Doel is dat ze de eigen verantwoorde lijkheid erkennen en de schuld niet langer afschuiven op maat schappij. slachtoffers of thuis situatie Van Beek: „Een moei lijke jeugd is geen excuus om vrouwen te verkrachten. Voor elke verkrachter wordt een terugval-preventieplan ge maakt. „We bekijken wat de persoonlijke risicofactoren zijn en wat we daaraan kunnen doen. Dat pakket presenteert de patiënt zelf aan zijn behandel team en aan mensen buiten de kliniek, zoals familieleden en medewerkers van de reclas sering. Tijdens een proefverlof kunnen zij hem bijvoorbeeld ondersteunen in het naleven van goede voornemens. Er wordt ook een stuurgroep ge vormd, die regelmatig bij elkaar komt." Het staflid van de Van der Hoe venkliniek onderscheidt drie soorten verkrachters: het seksu- aliserende. het antisociale en het wraakzuchtige type. Een negatief zelfbeeld is kenmer kend voor het seksualiserende type. vertelt Van Beek. „Hij vol doet als jongen niet aan de ver wachtingen van de ouder(s), wordt gepest, is eenzaam en heeft weimg zelfvertrouwen. Er is verlangen naar intimiteit en seksueel contact, maar angst om een meisje op de gewone manier te benaderen Die frustraties werken ze weg door te vluchten in seks. Dat begint met fantase ren en leidt tot gluren, exhibi tionisme. aanranding en ver krachting." Confrontatie Het antisociale type ontstaat volgens de klinisch psycholoog vaak door de confrontatie met een gewelddadige, aan alcohol verslaafde vader. „Ze vluchten de straat op, waar ze eigen nor men en waarden hanteren. Zij zijn degenen die pesten, hebben een superieur zelfbeeld en zijn veelvuldig onder invloed van al cohol of drugs. Als ze een mooie meid willen verkrachten, doen ze dat De vrouw is voor hen in de eerste plaats een seksobject. Dit is voor ons de moeilijkste groep." Bij het wraakzuchtige type is seksualiteit eigenlijk onderge schikt, stelt Van Beek. „Ze heb ben zich in hun jeugd geconfor meerd aan strikte normen en Van slapen kwam die nacht niet veel. Het vreemde geklop hield pas op toen de morgen aanbrak, zodat Joost in vervallen toestand de ochtendpap opdiende. Heer Bommel, die met enige boeken aan ta fel zat. maakte echter een wakkere indruk. „Ik wil weten wat er aan de hand is", sprak hij. „Men kan niet ongestraft bij nacht en ontij het huis van een heer bekloppen, zeg nu zelf! Daarom heb ik enkele werken te voorschijn gehaald, die mijn goede vader me heeft nage laten. "Geheimen van de Oriënt" "Verborgen krachten en voorteke nen" en "Grote bezweringen". Meesterwerken, Joost!" „Zonder twijfel, heer Olivier", gaf de knecht lusteloos toe. „Hier is uw haver mout. Een weinig aangebrand, met uw goedvinden." „Luister!" hernam heer Ollie. „Papus zegt, dat raar geklop in de nacht een waarschuwing is voor een naderend onheil. En volgens magister Fagelkranz loopt men gevaar verlies te lijden door diefstal of oneer lijkheid wanneer het geluid uit de grond komt." „Zeer betreurens waardig", prevelde de ander. „Ik heb het schaaltje hier neergezet. En dat van die klopgeest was slechts een losse opmerking, die ik mij vannacht door vermoeidheid verstoutte." „Onzin", zei heer Bom mel opstaande. „Ik weet genoeg en ik heb mijn besluit genomen. Haal mijn geld uit de kluis en breng het naar de bank, Joost. Een ge waarschuwd heer telt voor twee!" „Excuseer", prevelde de goede knecht, opschrikkend. "Zou het morgen niet kunnen? Ik gevoel mij niet geheel fris, als ik zo vrij mag zijn." „Vandaag!" sprak heer Ollie streng. „Zo'n waarschuwing liegt er niet om!" Oplossing donderdag Toorn, meer, toren, kaal, dons, pauk, zoom, koor, le pel, plan, traag, baan, plaat, rood. Het citaat is van Paul Brulat: „De maatschappij heeft slechts de misdadigers die zij verdient". Zeeland: Vrij koud Tot en met zaterdag wintert het, maar Door: Jordi Bloem grote ongemakken voor het verkeer blijven achterwege. Er valt namelijk geen sneeuw meer en eventu ele gladheid blijft dus beperkttot bevriezing van natte weggedeel ten. Afgelopen nacht kan plaatselijk mist zijn ontstaan. Vanochtend handhaaft die mist zich wellicht, maar uiteindelijk komt overal de zon uitstekend uit de verf. Hooguit een paar wolkenvelden kunnen de koperen ploert van tijd tot tijd bedekken, maar neerslag wordt dus niet verwacht. Er staat maar weinig wind en de temperatuur stijgt tot enkele graden boven het vriespunt. Het rustige weer wordt ons gebracht door een krachtige rug van hoge luchtdruk, die morgen precies boven ons land ligt. Ook dan houdt het rustige winterweer aan met in de nacht en ochtend lichte vorst. Langs de grens met Noord-Brabant rolt soms net een -5 a -6 graden uit de bus. Overdag is het tamelijk zonnig, afgezien van een paar lage wolkenvelden en mistbanken, die in de loop van de nacht zijn gevormd, maar overdag wel licht verdwijnen. Mocht dat toch niet lukken, hetgeen vooraf moeilijk valt in te schatten, dan kan het de hele dag blijven vriezen. Toch krijgt de winter het in de loop van het weekeinde moeilijk. Zondag steekt er namelijk een matige wind op uit zuid tot zuidwest en daarmee dringt zachte lucht de regio binnen met bewolking en wat lichte regen, misschien voorafgegaan door wat natte sneeuw. Het kan ook mistig worden. Maandag is het zacht en nat met een vrij stevige wind. Dinsdag keert het gure weer waarschijnlijk terug. Lichte dooi De verkrachter wordt gevraagd als een film af te draaien hoe hij tot het overweldigen en verkrachten van zijn slachtoffer kwam. foto Phil Nijhuis/GPD waarden in de thuissituatie. De agressie wordt onderdrukt. Tij dens een relatie toont deze man geen emoties en sputtert nauwe lijks tegen. Op den duur leidt dat tot spanningen. De meeste vrouwen willen niet iemand die steeds aan hun rokken hangt. Daar hebben ze kinderen voor- Aanleiding tot verkrachting is bijna altijd de dreiging van ver lating. De man denkt dat de we reld vergaat als hij z'n partner kwijt raakt. Ze gebruiken ge weld om hun woede af te reage ren." Door drie typen daders te on derscheiden. kunnen behande lingen veel beter individueel worden toegespitst, betoogt Van Beek „Het wordt doelmatiger en efficiënter, de behandelings duur wordt korter. Het was zes jaar, nu ligt dat tussen de drie ënhalf en vier jaar Bovendien vermindert de kans dat daders opnieuw in de fout gaan, omdat ze hun gedrag beter onder con trole krijgen." Doel Wat de klinisch psycholoog ze ker zo belangrijk vindt, is dat gewerkt wordt met een realis tisch doel. „We kijken veel meer naar de vraag hoe een verkrach ter ertoe komt, dan naar het waarom. In de jaren tachtig ging het vooral om de persoonlijk heid van iemand en hoe die zo geworden was. Het delict werd als een symptoom gezien. Als een verkrachter daar inzicht in kreeg, zou hij vanzelf verande ren. Ik zie dat anders: volledig genezen is onmogelijk. En als je te veel sleutelt aan de persoon lijkheid, keert zich dat tegen je. Onze pretentie is niet een nieu we man af te leveren, maar een man die met z'n vingers van de vrouwen afblijft." GPD Doorloper ie :en Tl) lek op Zoon Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. Horizontaal: 1. Jong dier, loopstok; 2. bloedstelpende stof, god v.d. liefde; 3. rustig, Griekse letter; 4. bed- overtrek, standaardmaat; 5. redacteur, stapel; 6. soort paard, voegwoord; 7. eindpunt bij loop- spelen, tuinkamer; 8. voedingsbestanddeel, groen edelgesteente; 9. plooi, damp; 10. behoef tig, opperarmspier; 11. lansier, voederbak; 12. keukengerei, deel v.e. drukpers; 13. opgerold wafeltje, Chinese winkel. Verticaal: 1. Meubelstuk, afgaan v.h. water, vervoermiddel; 2. im mer, babydoek, stremsel; 3. vadsig, deel v.e. vis, tand glazuur; 4. ontgrate vis, punt, Indonesisch eiland; 5. kippenziekte, windrichting, slingerplant; 6. gedwee, be hoeftige, porseleinen kroon over een tand; 7. muggen- larve, moerassig, dus (Lat ijn); 8. beeldmerk, grond, bergspits; 9. torenomgang, melkzeef, bedeesd. VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 12 FEBRUARI 1995

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4