Spaanse kraker in Camp Nou Parel van het Zuiden verliest zijn glans Vloekende Agassi gediskwalificeerd Samaranch wil van geen wijken weten Becker krijgt laatste wild card voor Ahoy Rebollo winnaar in Ronde van Mallorca Hiddink: niet beslissend voor titel PZC sport 3 vrijdag 12 februari 1999 door Henk van den Boom BARCELONA - Volgens de sta- listieken maken Guus Hiddink en zijn team weinig kans om zondag in Camp Nou de nood zakelijke drie punten in de wacht te slepen om in de Spaan se Liga op gelijke hoogte te ko men met koploper Barcelona. Vijftien jaar geleden was het voor het laatst dat de Madrile- nen de Catalanen in eigen huis versloegen. Maar de trainer van Real Madrid ziet de klassieker van zondag (17.00 uur) liever in een ander licht. Hiddink. „Een wedstrijd Barca- Madrid is net als het toevoegen van peper aan het eten. De pun ten moet je uit andere wedstrij den halen. De wedstrijd van zondag is niet beslissend voor cle Liga." Het is de eerste keer dat de voormalige Nederlandse bondscoach met zijn spelers- van onze sportredactie LONDEN - Juan Antonio Samaranch is niet van plan op te stappen als voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité. Hij wil van geen wijken weten, ook al breidt het schan daal rond de omkooppraktijken van olympische kandidaatste den, Salt Lake City voorop, zich nog dagelijks uit. Samaranch staat in toenemen de mate onder druk van de me dia maar voorlopig geeft de 78- jarige Spanjaard, die de Olym pische Beweging de volgende groep naar Barcelona reist voor de derby in Camp Nou, waar hij wordt opgewacht door zijn landgenoten. „Natuurlijk zal ik hem begroeten", antwoordt Hiddink, doelend op zijn colle ga Louis van Gaal. De Achterhoeker weet iets mak kelijker dan zijn Barca-collega om te gaan met dit soort insinu erende vragen door de Spaanse sportpers. Die heeft deze week weer alle registers open getrok ken om de ontmoeting van zon dag tot een ware thriller te ma ken. Niet alleen voor Hiddink is deze wedstrijd een debuut. Ook voor Frank en Ronald de Boer. „We zullen ze laten zien dat we de be tere ploeg zijnzei Frank gis teren, maar hij gaf ook toe wel wat nerveus te zijn voor de grote ontmoeting. De spelers van Van Gaal zijn zich ervan bewust dat ze ondanks alle statistieken eeuw in wil leiden, geen krimp. Hij heeft in Lausanne in detail het lijvige rapport bestudeerd dat de ethische commissie van Salt Lake City heeft opgesteld naar aanleiding van de omstre den campagne van de Amerika nen voor de Winterspelen van 2002. Commentaar op de nieu we feiten wilde hij niet geven. Op de vraag of de IOC-baas niet aan aftreden denkt, antwoord de een assistent: „Absoluut niet. De heer Samaranch voelt zich gesteund door de leden en is blij dat het IOC nu maatregelen neemt." RTR moeten voetballen tegen een ploeg die extra gevaarlijk is om dat ze iets goed te maken heeft naar de achterban. Tegenover de vaste wil van de 'Koninklijke' om te revanche ren staat een Barcelona, dat mo menteel niet meer stuk lijkt te kunnen. De 'Blaugrana' hebben zeven wedstrijden achtereen gewonnen en staan bovenaan in de Liga, gevolgd door Valencia. Celta en Madrid, alle drie op drie punten achterstand. De wedstrijd tegen de grote rivaal uit de Spaanse hoofdstad had dus niet op een beter moment kunnen plaatsvinden. Zowel Van Gaal als Hiddink had graag meer tijd gehad om zijn spelersgroep voor te bereiden op het komende treffen. Maar doordat beide teams deze week drastisch werden uitgedund door de vriendschappelijke wedstrijden van de nationale selecties kon er vandaag pas weer met de complete groep worden getraind. Aan de verbale oorlog die tradi tioneel aan deze wedstrijd voor af gaat, doen dit keer de spelers van Real Madrid niet mee. Ze hebben twee weken geleden een 'spreekstop' afgekondigd om dat ze boos zijn over de manier waarop de Spaanse media over hen berichten. De aanloop naar 'El Partido', zoals Patrick Klui- vert de derby gisteren noemde, wordt wel overschaduwd door dat de wedstrijd alleen is te zien via een commercieel televisie kanaal. In Spanje is men alge meen van opvatting dat Barca- Real Madrid een wedstrijd 'van algemeen belang' is en derhalve door de publieke zenders moet worden uitgezonden. De Euro pese Commissie heeft echter ge oordeeld dat dit niet het geval is. GPD van onze sportredactie SAN JOSE - Andre Agassi is uit het Sybase Open in San Jose (Californië) gezet wegens her haald vloeken. De umpire stuurde de als tweede geplaatste Amerikaanse tennisser weg na drie verbale uitbarstingen. Het incident had plaats tijdens de partij in de tweede ronde te gen landgenoot Cecil Mamiit. Agassi won de eerste set met 6- 0. De tweede set ging gelijk op. Na 6-6 was een tiebreak nood zakelijk. Mamiit nam daarin de leiding met 4-0 Na een 'unforced error' raakte Agassi woedend op zichzelf. Hij vloekte. Lijnrechter Al Klassen gaf hem aan bij umpire Steve Ulrich. Agassi kreeg een waar schuwing. Volgens ATP-waar- nemer Tom Barnes schold Agas si hierop de lijnrechter uit. De hoofdschei dsrechter gaf Agassi een strafpunt. Agassi kon weten dat hij er bij een derde overtreding uit zou vliegen, maar hij vloekte toch nog een keer hardgrondig. Dat was zijn einde. „Ik maak de re gels niet", zei Barnes tegen de onthutste speler, „ik voer ze al leen maar uit." Agassi zei niet te kunnen gelo ven wat er was gebeurd. „Ik was gefrustreerd maar ik hield met opzet mijn hand voor mijn mond. Ik heb de lijnrechter niet uitgescholden." Agassi gaf toe dat hij gefrus treerd was omdat hij de controle over de partij aan het verliezen was. „Vloeken was fout maar het was in de hitte van de strijd." Voor de toernooi-orgamsatie was de uitsluiting van Agassi een klap. De titelverdediger van het Sybase Open in San Jose had namelijk 200.000 dollar (bijna vier ton in guldens) aan start- geld gekregen. Agassi raakte zijn prijzengeld kwijt en ris keerde een boete van 20.000 dol lar. RTR door Peter Ouwerkerk ROTTERDAM - Boris Becker heeft de laatste wild card gekre gen voor het 26e ABN AMRO- wereldtennistoernooi. Toer nooidirecteur Wim Buitendijk bevestigde de komst van de 31- jarige Duitser, nadat Becker zelf in Dubai zijn reis naar Rotter dam Ahoy al had aangekon digd. Buitendijk- „Becker heeft me anderhalve maand geleden al gevraagd of ik een plaatsje voor hem kon inruimen. Er waren ook aanvragen voor een wild card van de Spanjaarden Bru- guera en Clavet, maar gezien zijn uitstraling gaf ik de voor keur aan Becker." Dinsdag speelde Becker zijn eerste wedstrijd van het nieuwe jaar. Hij had sinds Parijs-Bercy (november '98) niet meer op de wedstrijdbaan gestaan en ver loor in de eerste ronde van Du bai van de Zweed Jonas Björk- man. Na 83 minuten benutte zijn vijf jaar jongere opponent het eerste matchpoint: 6-3, 6-4. Becker: „Ik mis wedstrijdritme, maar dat is het lot van een deel tijdprof." Becker is aan het af bouwen, speelde vorig jaór maar elf toernooien. Zware Grand Slams zijn tegenwoordig helemaal uit den boze voor de drievoudige Wimbledonwin- naar. Becker wil eind februari niettemin in drie toernooien op rij actief zijn. Dubai was het eerste. „Misschien dat ik vol gende week in Rotterdam en de week daarop in Londen wat be ter in mijn ritme kom, en wel een partij kan winnen." Becker hoopt op die manier op tijd in vorm te zijn om eventueel als playing captain te fungeren in het Duitse Davis Cupteam, dat begin april tegen Rusland aan treedt. „Al zal dat optreden zich beperken tot het dubbel," aldus Becker GPD Tweede goud voor Meissnitzer VAIL - Alexandra Meissnitzer heeft bij de WK ski in Vail haar tweede gouden medaille ver overd. De Oostenrijkse was gis teren ook de beste op de reuzen slalom. Ze had voor de twee manches 2 minuten en 8,54 se conden nodig. Meissnitzer, die eerder de super- G al op haar naam had gebracht, bleef met die tijd de Noorse An- drine Flemmen drietiende van een seconde voor. Het brons ging naar haar landgenote Anita Wachter. ANP Guus Hiddink. tijdens de training met de selectie, speelt zondag met Real Madrid de klassieker tegen Barcelona. foto Martial Trezzini Doelman John Karelse: NAC moet een vaste lijn ontwikkelen van onze sportredactie PALMA DE MALLORCA - De Spanjaard Luis Rebollo heeft de Ronde van Mallorca op zijn naam gebracht. In de vijfde en laatste etappe, over 140 kilometer met start en fi nish in Palmanova, kwam zijn voorsprong in het klasse ment niet meer in gevaar. De dagzege ging naar de Rebol- lo's landgenoot Francisco Cabello. Hij versloeg Erik Dekker in de sprint. Renger Ypenburg kwam als zevende over de finish. Cabello, de nummer twee in het algemeen klassement, deed nog wel een poging zijn achterstand op Rebollo goed te maken. De renner uit de Kelme-ploeg ging in de aan val, won ook de rit, maar kon de achterstand op zijn con current van ONCE niet goed maken Ook de TVM'ers Hendrik van Dijck en Claus Moller, win naar van een etappe, waren actief in de afsluitende rit. Van Dijck deed een mislukte poging met de Spanjaard Ochoa en de Duitser Bolts. Moller kreeg bij zijn uitval gezelschap van achttien me devluchters. Daarbij meld den zich onder anderen Re bollo en zijn ploeggenoot Laurent Jalabert, Cabello, Rabo-renner Dekker en Ypenburg van Batavus. Cabello verraste met een ontsnapping in de laatste ki lometer, maar die leverde al leen de dagzege op. De eind overwinning was voor de 26- jarige Rebollo. Na een sprintzege in de Ronde van Portugal behaalde de Madri- leen zijn tweede zege als prof. Jan Boven was de beste Ne derlander in de eindrang schikking op de negende plaats, op één minuut en 43 seconden. In de Ronde van de Middel landse Zee ging de overwin ning in de tweede etappe Jan Dagevos BREDA -Het zijn zware tijden voor de Noad Advendo Combi natie (NAC). De Bredase volks club, die tot voor kort voorbe stemd was om Europa in te gaan, moet in 1999 strijden voor lijfsbehoud. De Parel van het Zuiden staat op de voor laatste plaats in de eredivisie en verliest met de week steeds meer van haar glans. „Kwali tatief horen we niet bij de on dersten, maar één en één is niet altijd twee", constateert kee per John Karelse. „Iedereen moet maar eens in de spiegel kijken." De Zeeuwse doelman kan die middag niet op het afgespro ken tijdstip verschijnen Een zware teambespreking in de ochtenduren heeft zijn schema danig in de war geschopt en dus vraagt hij om een halfuur tje respijt. NAC zit na de 2-0- nederlaag bij concurrent For- tuna Sittard in zak en as. „Ie dereen liep na zaterdag met zo'n sik rond", vertelt Karelse, „daarom moest er gepraat worden. We hebben elkaar eens goed de waarheid verteld, dus wat we van elkaar vonden. Ie dereen heeft zijn zegje gedaan. Verder moet ieder voor zich in de spiegel kijken, zich af wa gen of hij er alles aan heeft ge daan de afgelopen periode en of-ie misschien wel beter kan. Het moet natuurlijk geen praathuis worden, maar ik denk dat zo'n gesprek als van morgen verhelderend kan wer ken. Het is belangrijk om met een schone kop het veld in te gaan, dan kan het daar in elk geval niet aan liggen." Dolende NAC is al vanaf de start van het seizoen dolende. „Omdat we geen uitgebalanceerd team hadden", legt de 28-jarige Ka relse de vinger op de zere plek. „Geert Brusselers werd ver kocht en vervolgens viel er een gat links op het middenveld. Glenn Helder leek een alterna tief, maar die was geblesseerd. Verder speelden we heel de voorbereiding mei, twee Brazi lianen (Sergio en Dos Santos), maar toen de competitie begon, bleek dat ze niet mochten spe len, ze kregen geen werkver gunning. Vervolgens moest het systeem weer omgegooid wor den. Dat is natuurlijk geen fijn begin. En omdat NAC financi eel niet zo lekker zat, waren er geen mogelijkheden om ons te heeft het voor zin om daar nu over te praten. Alles valt of staat met de prestaties op het veld. Als je veel verliest, ben je zo vergeten. Je wordt echt niet naar een topclub toe geluld. Ik doe mijn best, probeer mijn topvorm te hervinden en wacht wel af. Ik jaag mijn ideaal niet meer zo na als vroeger." Zoals Karelse toch anders aan kijkt tegen het profmilieu dan voorheen. Hij is door schade en schande wijs geworden. „Vier jaar geleden heb ik ontdekt dat het eigenlijk een schijnheilig en eng wereldje is. Ik was ge blesseerd aan mijn schouder en een tijd uit de roulatie. De men sen die vroeger na een zege om mijn schouders hingen, zagen me nu plots niet meer staan. Toen zat ik daar mee, nu weet ik donders goed wie het beste met mij voor heeft en wie niet. Begrijp me goed: ik vind het nog steeds een mooi vak en het positieve weegt zwaarder dan het negatieve, maar ik kijk er wat anders tegenaan." Hij kan wat beter relativeren en afstand nemen. „Vroeger nam ik alle problemen mee naar huis, maar daar ben ik mee gestopt. Ik was soms na een nederlaag niet te genieten en dan druk ik het nog zachtjes uit. Ik viel soms geweldig uit tegen mijn vriendin, dat was niet eerlijk. Ik kan het nu wat beter van me afzetten, komt misschien ook omdat ik sinds enige tijd vader ben geworden Als je dan thuiskomt en je ziet die kleine, dan is winnen of verliezen plotseling niet meer zo belangrijk." Daarom ook gaat hij dit sei zoen - zijn dertiende in de hoofdmacht bij NAC - niet ge bukt onder alle malaise bij NAC. „Het is wel eens leuker geweest, maar soms zit het wel eens tegen in dit vak, zoals in alle beroepen, denk ik. Daar moet je mee om leren gaan. Er is ook nog geen man overboord, dat is pas het geval als we de graderen. Maar dat gebeurt niet. We moeten even een drem pel over. Iedereen moet weer geloof in eigen kunnen krijgen. Daarbij is vooral een taak voor de ouderen, zoals Peter Bosz, Alfred Schreuder, Earnest Ste wart en mij weggelegd. Wij zul len moeten opstaan, moeten coachen, al kunnen wij het ook niet alleen. Iedereen zal kei hard moeten werken. Wie dat niet kan of wil, die is niet ge schikt voor het profmilieu en moet een schop krijgen." naar Jaan Kirsipuu. Na een rit over 108 kilometer van La Seyne-sur-Mer en Langon- de-Provence versloeg de Est uit de Casino-ploeg de Au straliër Jay Sweet in de sprint. De Italiaan Davide Rebellin blijft leider in het algemeen klassement. ANP De Spaanse renner José Luis Rebollo werd eindwinnaar van de Ronde van Mallorca. foto Oscar Pipkin/AP versterken." De liquiditeits problemen zijn inmiddels ver leden tijd, omdat vijf gefortu neerde supporters van NAC het stadion voor vele miljoenen zullen overnemen. Het stelde de clubleiding in staat om tij dens de winterstop vijf spelers aan te trekken. De resultaten zijn echter nog uitgebleven- NAC werd uit het bekertoer nooi geknikkerd en leed afge lopen zaterdag tegen Fortuna de twaalfde competitieneder laag. „De chemie binnen de groep is niet goed", meent Ka relse. „We voelen elkaar nog niet aan. En doordat je steeds verder wegzakt, valt alles weg, het vertrouwen, de creativiteit en de lef. We spelen niet meer vanuit ons hart. Het is allemaal zo plichtmatig, iedereen is bang om fouten te maken, ie dereen is vooral met zichzelf bezig." Wisseling Ook trainer Ronald Spelbos heeft daar nog niets aan kun nen veranderen. Hij werd in oktober 1998 als een verloren zoon ingehaald, toen Herbert Neumann plotseling naar Vi tesse vertrok. „Ik vond die wis seling niet zo erg", zegt Karel se, „omdat ik in het verleden goede ervaringen met Spelbos had gehad. Onder hem beleef de NAC ook goede tijden, de verwachting bij de supporters was natuurlijk dat dat weer zou gebeuren, maar de situatie was destijds heel anders. Toen hadden we bijna alleen maar Nederlandse jongens, die met z'n allen het café indoken na een wedstrijd. We hadden een hechte groep die alles met el kaar deed. Nu bestaat de groep voor de helft uit buitenlanders, die komen uit een heel andere cultuur en hebben niet zo veel zin om het café eens in te gaan. Ja, dat sfeertje van vroeger mis ik wel een beetje." Verandering van spijs doet eten, bij NAC zit het kwaad echter dieper geworteld. Dat de Brabantse club is afgegle den naar de spelonken van de eredivisie is niet geheel toeval lig. De club betaalt een hoge rekening voor het falende aan koopbeleid in de voorbije ja ren. De Bredase club lijkt veel op een doorgangshuis. Karelse: „Ik had het er vanmorgen nog over met een paar medespelers Volgens mij heeft NAC de afge lopen drie seizoenen wel veer tig spelers gebruikt. Dat is be-* lachelijk veel. De club heeft zich veel te veel ingelaten met de grillen van de trainer. Rijs- bergen mocht zeven spelers ha len. Neumann haalde er ver volgens zes en ook Spelbos mag er weer een hoop aantrekken. Dat getuigt natuurlijk niet van een sterk technisch beleid. NAC zal in de toekomst een vaste lijn moeten ontwikkelen, dus moeten uitspreken welk systeem ze willen spelen en daar spelers en een trainer bij zoeken, Ja, en als die speler of trainer dat systeem niet wil spelen, is dat jammer, dan gaat-ie maar een deurtje ver der." „Neem nu NEC. Dat heeft op zich een héél simpel team, maar er zit wel een gedachte achter. Leen Looven heeft daar een goed beleid neergezet, met beperkte middelen. En ais ik dan bedenk dat hier in Breda veel meer mogelijkheden zijn, dan steekt me dat. Ik wil ver der, ik wil winnen, ik wil hoger op," Engeland Ooit droomde hij hardop van een loopbaan in Engeland. „Die droom heb ik nog altijd", bekent de uit Wemeldinge af komstige goalie, „maar wat John Karelse, hier in een duel met Ajacied Arveladze, beleeft zware tijden in Breda. „We spelen niet vanuit ons hart." foto Cor Mulder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49