Duurzaam Veilig op de helling Lege hanger aktie berco Brief naar België: grote moeite, weinig plezier Inkomens van grensarbeiders tot 2003 veilig Meer cilinders met chemische ontsteking langs Oosterschelde Miljoeneninvestering in landelijk gebied Aardenburger hoort 1,5 jaar cel eisen wegens kinderporno 15 Bestuurlijk Overleg: berucht verkeersproject moet geheel andere weg inslaan j De Oostburgse wethouder L. Wille, lid van het Bestuurlijk j Overleg, die in zijn oppositietijd al pleitte voor een heroverweging, spreekt van een j doorbraak. „Eindelijk wordt ingezien dat de indeling van 60- j kilometerwegen op hel platte- land niet verstandig is en dat drempels niet de juiste oplossin zeeuwse almanak Afspraak PZC vrijdag 12 februari 1999 door Jacques Cats GOES - De deze week bij het strandje van Katseveer bij Goes gevonden cilinder kan gevaarlijk zijn. Dat meldt de Explosieven Opruimings E: Dienst (EOD) uit Gilze-Itijen. Het zou om een chemische ont steker gaan. Een onbekend gebleven jonge man stelde de PZC op de hoog te van zijn ontdekking. Hij wil de er niet mee naar de politie gaan. Naar aanleiding van de be richtgeving over de vondst meldde zich een man bij de po litie; hij had op de slaapkamer van zijn zoon een soortgelijk voorwerp aangetroffen. Even eens gevat in een bakelieten omhulsel, met daarop de aan duiding 'container 36'. Latei- bereikten de politie nog enkele telefoontjes waarin gewag werd gemaakt van het aantref fen van zulke voorwerpen aan de oevers van de Oosterschel de. De EOD, die donderdag in Goes was om zich te ontfermen over een uit de vest opgediept projectiel, gaf de ontdekking van de cilinder door aan het landelijke meldingspunt in Culemborg. De politie verzoekt de vinder van de chemische ontsteker bij Katseveer zich alsnog te mel den. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De kogel is door de kerk. Drie jaar na de start van het project Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaande- ren is het Bestuurlijk Overleg, met daarin de wegbeheerders, donderdagmiddag tot de con clusie gekomen dat een herbe zinning nodig is. Verwacht wordt dat binnen een paar maanden een herformule ring van het beruchte verkeers project gereed is. Het Bestuur lijk Overleg heeft de beslissing genomen naar aanleiding van een door de gemeentebesturen van Sluis-Aardenburg en Oost burg geschreven 'gedragen vi sie'. Sluis-Aardenburg en Oostburg vinden dat de onvrede onder de I burgers vormen heeft aangeno- men die voor hen niet meer te I aanvaarden zijn. Zij deden eer- der een dringend beroep op het Bestuurlijk Overleg om een tus- j senbalans van het project op te maken. Doorbraak gen zijn. We hebben nog geen besluit genomen of de plateaus daadwerkelijk weg moeten", zegt Wille. „De vraag of we ver der gaan met de uitvoering van Duurzaam Veilig staat buiten kijf. Natuurlijk gaan we verder, maar wel anders. Het aantal verkeersslachtoffers moet om laag en dat bereik je niet door niets aan de wegen te verande ren. Daarbij komt nog dat het ministerie van Verkeer en Wa terstaat behoorlijk veel geld in het project heeft gestoken en als we alles stilleggen, moeten we alles terugbetalen." Inspraak Volgens de Sluis-Aardenburgse burgemeester C. van Liere en zijn Oostburgse collega G. Noordewier is er tijdens de uitvoering van het project te weinig rekening gehouden met de inspraak vanuit de bevol king: „Wegbeheerders moeten zich realiseren dat er meer be langen zijn dan alleen de ver keersveiligheid. Het afwijzen van bezwaren en suggesties is voorbarig, voor belanghebben den frustrerend en voor de ge meenten onaanvaardbaar." De burgemeesters zijn van me ning dat het afdwingen van een snelheid van 60 kilometer per uur op plattelandswegen en op trajecten als IJzendijke-Aar denburg en IJzendijke-Oost- burg geen haalbare kaart is. Be drijfseconomische belangen, door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie C. Fetter heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen vijf mannen in een om vangrijke kinderpornozaak cel straffen van acht maanden tot drie jaar geëist. De verdachten, waaronder een 41-jarige Aardenburger, heb ben zich op grote schaal schul dig gemaakt aan het bezit en verspreiding van kinderporno. Vier van de vijf hebben wegens hun pedofiele geaardheid al eens ontucht gepleegd met min derjarige kinderen. De Aardenburgse verdachte, te gen wie twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, is geëist, heeft op dat gebied geen recidive. „Ik ben geen pedofiel, maar heteroseksueel Onderwijzers De officier zei bij hen een sfeer te proeven dat het allemaal niet zo kwaad kon wat ze deden. „Ze noemen zich een kindervriend, maar in werkelijkheid zijn zij mede-verantwoordelijk voor de gruwelijke wijze waarop kinde ren seksueel misbruikt wor den", zei ze tijdens haar requisi toir. Dat twee verdachten onderwijzer zijn werd strafver zwarend meegenomen. Een 41- jarige man uit Apeldoorn hoor de de zwaarste sanctie drie jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. Omdat hij met een van zijn leerlingen ontucht heeft ge pleegd wilde Fetter dat de Apel- doomer verboden wordt om ge durende vijf jaar voor de klas te staan. Tegen de 45-jarige onderwijzer uit Alphen aan de Rijn werd dertig maanden geëist, terwijl de officier voor een 72-jarige man uit Ter Aar en een 51 -jarige Hagenaar respectievelijk twee jaar en acht maanden in petto had. Huiszoeking De pornozaak kwam eind sep tember vorig jaar aan het licht toen na een huiszoeking bij de Aardenburger grote hoeveelhe den kinderporno werden aange troffen. Zelf zei hij van plan was geweest om zijn verzameling aan de politie te geven. „Ik hoopte dat daardoor de daders zouden gepakt worden, maar de politie was me voor. Sinds zijn vijftiende jaar verza melde hij al pornografisch ma teriaal. Hij erkende op een natu- ristenstrand geslachtsdelen van leefbaarheidsaspecten en de aard van het buitengebied zijn onverenigbaar met het afdwin gen van de maximale snelheids limiet. Er moet worden gezocht naar alternatieve maatregelen om verkeersonveilige situaties en sluiproutes in het buitenge bied uit te bannen. Hierbij kun nen ervaringen elders opgedaan (bijvoorbeeld Friesland) wor den aangewend. Ook over de aanpak van de Rijkswegen N58 en N61 hebben beide gemeentebesturen uit gangspunten geformuleerd. Zo hameren zij er nogmaals op dat de aanpak van beide wegen moet geschieden vóór de aanleg van verkeersremmende maatre gelen in het buitengebied. Met de aanleg van fietspaden, roton des en andere maatregelen die ten goede komen aan de ver keersveiligheid en leefbaarheid kan anders worden omgegaan. Mits ze geen grote maatschap pelijke weerstand oproepen, kunnen ze worden uitgevoerd. Hiervoor dient een planologi sche procedure te worden ge start, maar die neemt veel tijd in beslag. De milieu-effect rapportage (M ER) voor de N61 behandelt alle mogelijke varianten. De meest eenvoudige variant verdient de voorkeur omdat deze goedkoop en relatief snel uitvoerbaar is, minder ruimte in beslag neemt, het landschap minder verstoort en tijdens de uitvoering van de werkzaamheden een goede ver binding met de Westerschelde- tunnel blijft bestaan. Alhoewel beide burgemeesters zware be denkingen hebben over de uit voer van het project benadruk ken zij dat zij nog steeds staan achter de doelstelling van D W: 60 procent minder verkeersdo den. dichtbij jongens te hebben ge filmd. Hij was ervan geschrok ken. „Ik heb met mijn camera per ongeluk te dicht ïnge- zoemd", zei hij. De pornografische beelden wer den via internet met name met de onderwijzers uitgewisseld. In totaal werden bij de verdach ten zesduizend videobanden en cd-roms in beslag genomen. Tien procent werd door justitie als kinderporno aangemerkt. Bij de 45-jarige verdachte wer den de meeste (357) banden met kinderporno in beslag geno men. „Ze hebben heel veel in huis ge had. Ik til zwaar aan de beelden van verkrachtingen, sadisme en seksueel misbruik. De kinderen houden er trauma's aan over", zei officier van justitie Fetter. De rechtbank ging op het ver zoek van de officier in om enkele banden achter gesloten deuren te bekijken. De verdachten en hun raadslieden mochten mee kijken. Voor drie verdachten hoefde het niet meer. „Er zit zo veel smerigheid tussen", zei de Aardenburger terloops. Oud materiaal De raadslieden meenden dat het gros oud materiaal betrof, dat niet meer strafbaar is. Sinds 1996 is de wet gewijzigd en aan gescherpt. Zes jaar is de maxi mumstraf. De periode 1 februa ri 1996 tot de aanhouding van de verdachten was door de officier ten laste gelegd. Voor Fetter stond het vast dat ze steeds nieuwe 'kicks' nodig hadden. Raadsman J. Burlet meende dat de affaire Dutroux van invloed is geweest. Zijn cliënt, de Aar denburger, was volgens hem puur uit nieuwsgierigheid gaan surfen op internet. „Er kwa- mem bij hem altijd kinderen over de vloer, maar hij heeft nooit naar seks met ze ge streefd." Volgens zijn confrère A Sol was er sprake van gema nipuleerde beelden, die niet van echt zijn te onderscheiden. Raadsman R. Lensen vroeg zich af of er geen prioriteit moet worden gesteld aan commercië le producties. De verdediging- pleitte voor lagere straffen. De meeste verdachten zeiden niet meer terug te keren naar hun woonplaats. „Ik kan nooit meer terug. Iedereen kent me daar", trok de Aardenburger zijn con clusies. De rechtbank doet 24 februari uitspraak. Post naar de zuiderburen sturen gaat nog het snelst als de brief op een Belgisch postkantoor wordt afgegeven. foto Peter Nicolai door Jeroen Vlieqenberg TERNEUZEN - Wie vanuit Zeeuws- Vlaanderen een brief naar België wil stu ren, kan maar beter zelf de brief bezorgen. Er gaat nogal eens wat mis bij de Belgi sche PTT, zo is de ervaring van menig be drijf in Zeeuws-Vlaanderen. De post hoort binnen drie dagen op de plaats van bestemmingte zijn, maar soms duurde het een week of zelfs tien dagen voordat de post aankwam. De Brabants-Zeeuwse Werkgeversorga nisatie BZW nam eind vorig jaar de proef op de som. Tien Zeeuws-Vlaamse bedrij ven stuurden gedurende drie weken elke werkdag brieven naar adressen in België en zes daarvan lieten tegelijkertijd een brief vanuit België zenden. In totaal wa ren er zestien trajecten, waaronder Sluiskil-Zeveneken, Hulst-Temse, Ter- neuzen-Antwerpen en Axel-St. Amands- berg en vice versa, Regelmatig liep de post een vertraging van vijf of meer dagen op. Hydro Agri Sluiskil bv, één van de deelne mers, constateerde dat twee brieven pas na tien dagen bij de zuiderburen arriveer den. Post met het predikaat 'priority' bood geen soelaas; die werd niet aantoon baar met meer spoed bezorgd. Australië Maar het kan nog erger. Soms komt de post helemaal niet aan. „De afgelopen twee jaar is het vier keer voorgekomen dat door ons verstuurde post naar België via Australië bij ons terugkwam", vertelt R. W. Picavet, plaatsvervangend hoofd al gemene zaken van Neckermann in Hulst. „Heel ludiek, maar men is een beetje de weg kwijt. Geen idee hoe dat kan. De post was in Australië gestempeld en er stond 'adres onbekend' op. We hebben die post in een nieuwe envelop gestopt en opnieuw verstuurd naar hetzelfde adres. Na een week of zes is de post toch nog aangeko men." Belangrijke brieven stuurt Neckermann aangetekend op of worden aan de koerier meegegeven. Het postorderbedrijf kampt volgens Picavet al jaren met bezorgpro- blemen in België.We maken zo vaak rare dingen mee. Rekeningoverzichten voor onze Belgische medewerkers sturen we mee met de bestellingen per vrachtwagen. Begin dit jaar verzonden we 95 overzich ten. Die waren ruim twee weken onder weg. Je zou bijna denken dat ze in België wachten tot het postvakje vol is. Ik ken bedrijven hier die zo dicht bij de grens zit ten, dat ze hun brieven persoonlijk in Bel gië afgeven." Picavet verwacht dat BZW na dit onder zoek een grotere vuist kan maken om de bezorgproblemen op te lossen. C. de Qua)', leider van het BZW-onderzoek, heeft al eerder contact gehad met de PTT. „Die be vestigde dat er al langer problemen met de post van en naar België bestaan. Ik ver moed dat de problemen in België liggen. Het ophalen van de post verloopt daar langzaam. In ons onderzoek hebben we de datum van de poststempel vergeleken met de werkelijke bezorgdatum. Vaak zaten daar vier tot vijf dagen tussen." Onbespreekbaar Ook A Saman, secretaris van de BZW meent dat het in België misgaat. „In Bel gië zijn onze conclusies onbespreekbaar. Er heerst daar een bureaucratie waar je stil van wordt. Post bezorgen gaat het snelste wanneer je in België postzegels koopt en je brief daar op het postkantoor afgeeft." PTT-voorlichtster Hanne Kluuck is ver baasd over de resultaten van het onder zoek. „De International Post Corpora tion, waarbij wij samen met alle westerse postbedrijven zijn aangesloten, conclu deerde onlangs dat 92 procent van alle post vanuit Nederland naar België binnen drie dagen wordt bezorgd. Ik heb ons hoofdkantoor internationale post gespro ken en die wist niets over bezorgproble men. Ook de rayonmanger in Zeeland kon niets opvallends noemen. We willen zo snel mogelijk met BZW om de tafel om te kijken of we dit probleem kunnen oplos sen." Bij de Belgische postsorteercentra in Ant werpen en Berchem was donderdag nie mand bereikbaar voor commentaar. Een poging om desnoods via Australië contact te leggen, leverde eveneens niets op. door Richard Hoving GOES - De Dienst Landelijk Gebied neemt dit jaar voor 26 miljoen gulden het Zeeuwse landelijk gebied onder handen. Het meeste geld gaat op aan grondverwerving (13 miljoen). Een opvallend nieuw project is bet opstellen van een milieu-ef fectrapportage voor glastuin bouw in Zeeland. De aankoop van gronden heeft de hoogste prioriteit in Schou- wen-West, Reuzenhoek-Zaam- slag en Ponte in Zeeuws-Vlaan- deren. In een overzicht van de werkzaamheden in 1999 stelt DLG Zeeland met enige trots vast dat de verkaveling van Reuzenhoek-Zaamslag en Pon- te volledig op basis van vrijwil ligheid verloopt. Naast grondaankopen wordt veel geld besteed aan landin richtingsprojecten (10,4 mil joen) en agrarisch natuurbeheer (1.9 miljoen). Voor landinrich ting moeten veel kavels op Wal cheren worden geruild. Agra risch natuurbeheer krijgt zijn beslag door beheersovereen komsten die met boeren worden gesloten. In 1998 werden 55 nieuwe overeenkomsten geslo ten. In totaal zijn er in Zeeland nu 375 afspraken (1826 hectare) gemaakt met boeren om tegen een vergoeding van de overheid 'natuur en landschap te produ ceren'. Maatregelen die hier voor moeten worden genomen zijn onder meer minder bemes ten en op een later tijdstip maai en en weiden. Milieu-effect De inspanningen van de DLG worden vandaag voor het vierde achtereenvolgende jaar vastge legd in een prestatie-afspraak met de provincie Zeeland. Naast reeds in gang gezette pro jecten als de landschappelijke inpassing van de Westerschel- detunnel, natuurcompensatie Westerschelde, het verkeers project Duurzaam Veilig in Zeeuws-Vlaanderen en de in richting van het Sloebos gaat de DLG ook een mileu-effectrap- portage (mer) voor glastuin bouw opstellen. De rapportage, die in opdracht van het col lege van Gedeputeer de Staten wordt uitgevoerd, moet duidelijkheid geven over geschikte locaties in het buiten gebied voor grootschalige glas tuinbouw. De oppervlakte van deze locaties beslaat tussen de driehonderd en vijfhonderd hectare. Selectie De milieurapportage bestaat uit drie stappen. In de eerste fase wordt een aantal gebieden gese lecteerd Het Sloegebied en om geving (Nieuwdorp, Lewedorp) en de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone bij Sas van Gent, Sluiskil zijn in elk geval onderdeel van deze selectie. Over andere ge bieden waarnaar wordt geke ken doen zowel het college als de DLG geen mededelingen. Tijdens de tweede stap wordt een notitie opgesteld met de te onderzoeken milieugevolgen. De derde en laatste stap is de ei genlijke milieu-effectrapporta ge, op basis waarvan definitief wordt vastgesteld waar in Zee land grootschalige kassencom plexen kunnen komen. Politie vindt dode man in Elbehaven ROTTERDAM - De waterpoli- tie in Rotterdam heeft woens dagavond uit de Elbehaven het ontzielde lichaam van een man uit Sirjansland gehaald. De man, een 37-jarige scheep vaartinspecteur, is vermoede lijk verdronken nadat hij van de kade was gevallen. Op de wal vond de politie zijn helm. De man had een wond aan het hoofd. Volgens een politie woordvoerder ügt er op de be wuste kade vaak rommel en is het niet ondenkbaar dat de uit Sirjansland afkomstige man is gestruikeld. ANP door Ben Jansen VLISSINGEN - Vóór 2003 ver andert niets aan de inkomens positie van Nederlanders die in België werken. De onderhandelingen over de herziening van het belasting verdrag met België zijn nog niet afgerond en bovendien moet het gewijzigde verdrag eerst door de parlementen van beide lan- (Advertentie) We willen graag wat restanten opruimen Lange Vorststraat, Goes den worden goedgekeurd. Staatssecretaris W. Vermeend (Financiën) heeft de Zeeuwse gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, economie) donderdag meegedeeld dat nog onduidelijk is welke inkomenseffecten het nieuwe belastingverdrag zal hebben. Bruinooge had zijn partijgenoot Vermeend ophel- deinng gevraagd naar aanlei dingvan de onrust onderNeder- landse grensarbeiders. De staatssecretaris sprak don derdag vertrouwelijk met de Kamercommissie voor Financi en over de gevolgen van de her ziening van het belastingver drag. Over de uitkomst ervan lichtte hij de Zeeuwse gedepu teerde in. Keuzes Vermeend verzekerde dat in de onderhandelingen met België nog geen definitieve keuzes zijn gemaakt voor fiscale verande ringen die kunnen leiden tot in komenseffecten voor grensar beiders. Uitgangspunt bij de onderhandelingen is dat Neder landers die in België werken er door het nieuwe belastingver drag zo min mogelijk op achter uit zullen gaan. Dit betekent dat hun fiscale positie voorlopig on gewijzigd blijft. Vermeend ver klaarde te venvachten dat het nieuwe verdrag niet vóór 1 ja nuari 2003 van toepassing zal zijn. De staatssecretaris wil samen met werknemersorganisaties uitrekenen wat de inkomensef fecten van een verdragswijzi ging kunnen zijn. Maandenlang heep: de strijd gewoed in dat Zierïkzeese gezin. De zoon van vijpien had namelijk heel andere op vattingen over de tijd van thuiskomen dan zijn ouders erop nahielden. Het stormde dan ook geregeld als hij in het weekeinde weer eens om een uur of drie k wam aanzakken. Er ivas hem immers duidelijk gemaakt dat tivee uur de li mietwas. Na veel op hoge toon gevoer de gesprekkenx zijn ze tot overeenstemming gekomen, zo meldde zijn vader onlangs aan collega 's op het werk. De afspraken zijn glashelder. De vader mag tegen vrien den, buren en kennissen zeg- 'gen dat zijn zoon gehoor zaam is en tegenwoordig al tijd voor tweeën opduikt. En hij mag, ter voorkoming van gezichtsverlies, stilhou den dat het om twee uur 's middags gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43