Zorgen over langparkeren Goes Duurzaam Veilig gaat op de helling Van Schaik blaast al zestig jaar mee zeeland vrijdag 12 februari 1999 b 17 Uitbreiding betaalzone ontneemt autorijdende werknemers plek Sportfestijn Borsele zorgt voor vertier in voorjaarsvakantie Inspraakavond over vliegveld M-Zeeland sust ongelovigen niet Brand onder spoorbrug MIDDELBURG - Het treinverkeer heeft donderdagavond enige hinderondervonden van een brandje onder de brug over het Arnekanaal bij Middelburg, die momenteel vernieuwd wordt. Bouwvakkers hadden plastic afdekzeilen over het pas ge- stortte beton gelegd en hieronder bouwlampen geplaatst. Door de warmte van deze lampen moest het beton vorstvrij blijven. Doordat de hitte plaatselijk nogal opliep, vatte het plastic vlam. Door de brand werd de betonbekisting bescha digd. De Middelburgse brandweer heeft het vuur geblust en gaf intussen de treinen opdracht langzaam te rijden. Vijf mille voor Cliniclowns MIDDELBURG - De klas met aankomend directiesecretares ses van het ROC Zeeland in het Delta College in Middelburg hebben met hun eindexamenopdracht vijfduizend gulden op gehaald voor de Cliniclowns. De waardecheque is donderdag tijdens de afsluitende pro jectdag in ontvangst genomen door de Cliniclowns. De stu denten moesten voor het vak secretariaatspraktijk een project opzetten voor een goed doel. Vanaf oktober 1998 ver kochten de studenten diverse versnaperingen op school. Op de open dagen van het ROC Zeeland had de klas een eigen stand gebouwd met informatie over de Cliniclowns. Op de af sluitende projectdag werden in de voormiddag alle lessen in het gebouw aan de Merwedestraat plat gelegd voor verschil lende activiteiten tegen betaling. De studenten haalden in to taal bijna zesduizend gulden op, waarvan 5000 naar de Clini clowns gaat. De rest van het geld wordt gebruikt om de kosten te dekken. Inbraak in sportkantine Goes GOES - Een 21-jarige man uit Goes is in de nacht van woens dag op donderdag aangehouden, nadat hij korte tijd daarvoor had ingebroken in een sportkantine aan het Geldeloozepad in Goes. Toen de politie arriveerde, bevond de man zich nog op het sportterrein en kon zodoende meteen worden ingerekend. Woningcontingent Waarde lager WAARDE - Opnieuw daalt het beschikbare woningbouwcon- tingent - ofwel het aantal woningen dat van de provincie in een bepaald dorp gebouwd mag worden - dat is vastgesteld voor Waarde. Fruitteler A W. M. Jacobusse mag van het colle ge van burgemeester en wethouders van de gemeente Rei- merswaal buiten het dorp een bedrijfswoning bouwen. Morrend stemde de gemeenteraad onlangs in met de bouw van drie woningen langs de Weelweg in het dorp door Waar denaar D. Goud. Hoewel de raad blij was dat er drie huizen bijkomen in Waarde, wilde zij eigenlijk niet dat die huizen meteen van het woningbouwcontingent zouden worden afge trokken. Dat is echter onvermijdelijk. Ook de bedrijfswoning van Jacobusse drukt op dat contingent. Minus de vier nu ge plande woningen, mag de gemeente in Waarde de komende zes jaar nog dei-tien huizen bouwen. Buiteling van de dijk SIRJANSLAND - Een 42-jarige inwoner van Bruinisse heeft in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half één met zijn auto een buiteling van de dijk bij Sirjansland ge maakt. De man reed over de Weg door het Dijkwater in de richting van Bruinisse. In een bocht naar links even voor de aanslui ting op de Dïllingswegin Sirjansland gleed de auto als gevolg van het gladde wegdek rechtdoor en reed van de dijk. De auto kwam zes meter lager tot stilstand in de berm van de Noord- dijk. Het voertuig raakte geheel vernield en moest worden weggesleept. door Rolf Bosboom GOES - Goese werkgevers vre zen de gevolgen van de uitbrei ding van het betaald parkeren ui de stad. Vooral de invoering van betaald parkeren op het Hollandiaplein zal tot proble men leiden, verwachten zij. Mensen die met de auto naar het werk komen zullen hun auto el ders gaan parkeren, met alle overlast van dien. Supermarkt Edah, bijvoorbeeld, bezint zich al op maatregelen om langpar keerders van haar terrein te we ren. De gemeente Goes wil het be taald parkeren aan de rand van het centrum in twee stappen met ongeveer zevenhonderd plaatsen uitbreiden. Inde eerste fase komen er parkeermeters op het Hollandiaplein, de Dam, het GGD-parkeerterrein, het ter rein bi] de Oude Singel en de Frans den Hollanderlaan In de tweede fase komt het Molen plein aan de beurt. Al die plaat sen worden nu vaak overdag bezet door langparkeerders, vooral mensen die werken in het centrum. De maatregel is be doeld om meer plaatsen te scheppen voor bezoekers van de binnenstad. Op het Hollandia- en Molenplein zou een apart dagtarief van 3,50 gulden moe ten komen. De gemeenteraad beslist donderdag 18 februari over de uitbreiding van het be taald parkeren. Oosterschelde Thuiszorg aan het Hollandiaplein, met 120 me dewerkers, ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. „Een groot deel van onze medewerkers is ambulant", zegt algemeen di recteur D. J. van Zwoll. „Die mensen vliegen de hele dag in en uit. Dat moet vaak allemaal met de auto. Als het Hollandiaplein betaald parkeren wordt, gaan zij alternatieven zoeken in de omgeving. Het was fijner ge weest als de gemeente die al had gevonden De gemeente be kijkt momenteel diverse loca ties voor langparkeren, al dan niet betaald, "op redelijke loop afstand van het centrum'. Van Zwoll wil dat er meer reke ning wordt gehouden met de be drijven. „Goes is meer dan een centrum met alleen winkels; er is ook andere bedrijvigheid. Je kunt niet tegen iedereen zeggen: kom maar op de fiets." De direc- Het Hollandiaplein. De gemeente wil door parkeergeld te gaan heffen meer ruimte scheppen voor winkelpubliek. foto Willem Mieras teur heeft donderdag een brief over het onderwerp aan het college verstuurd, waarin hij aandringt op overleg over toe komstige mogelijkheden voor langparkeren. De Dienst Lan delijk Gebied (honderd mede werkers) in het Landbouwcen trum aan de Westsingel voorziet ook grote problemen. „Er gaan hier zelfs stemmen op om het weggetje dat van het Land bouwcentrum naar het Hollan diaplein loopt en dat ons eigen dom is, af te sluiten zodat we daar een aantal parkeerplaat sen kunnen creëren", zegt voor lichter A Wittebrood. Hij verwacht toenemende parkeer- drukte in de omliggende stra ten. „Ik denk dat de bewoners daar een hoop last van krijgen." Directeur W. J. Vinke van het ING-kantoor aan de Dam noemt de uitbreiding van het betaald parkeren 'heel lastig'. „Veel van onze mensen parke ren op het Hollandiaplein. Die wijken voortaan uit naar het station of de Edah. Daarmee verschuif je het probleem. Aan de andere kant: wat je ook doet, je hebt altijd voor- en tegen standers. En ik ben net drie maanden in Amsterdam ge weest en vergeleken daarbij zijn onze parkeerproblemen heel ge ring." Terrein Bedrijfsleider M. C. Leijten van de Edah, vlakbij het Hollandia plein, verwacht serieuze proble men. „Nu al staan op ons terrein veel langparkeerders. Dat zal verder toenemen. Mensen op ons hoofdkantoor beraden zich daarom op maatregelen. Be taald parkeren is weliswaar een grote drempel voor een super markt, maar als langparkeer ders op grote schaal bij ons gaan parkeren dan moeten we wel iets doen." Ook bouwmarkt Praxis, aan de andere kant van het centrum, verwacht langparkeerders op zijn terrein als op het Molen plein betaald parkeren wordt ingevoerd. „Die verontrusting hebben wij ook uitgesproken te genover de wethouder", zegt vestigingsmanager J. Walhout. „Een laatste middel zou kunnen zijn dat we voorzieningen moe ten treffen op ons terrein." Wal hout wijst erop dat achter de bouwmarkt, bij het haventer rein, heel goed een parkeerter rein kan worden aangelegd. „Wij denken mee over oplossin gen, want het oplossen van het parkeerprobleem is een geza menlijke verantwoordelijk heid." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De kogel is door de kerk. Drie jaar na de start van het project Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaande- ren is het Bestuurlijk Overleg, met daarin de wegbeheerders, donderdagmiddag tot de con clusie gekomen dat een herbe zinning nodig is. Verwacht wordt dat binnen een paar maanden een herformule ring van het beruchte verkeers- project gereed is. Het Bestuur lijk Overleg heeft de beslissing genomen naar aanleiding van een door de gemeentebesturen van Sluis-Aardenburg en Oost burg geschreven 'gedragen vi sie'. Sluis-Aardenburg en Oost burg vinden dat de onvrede onder de burgers vormen heeft aangenomen die voor hen niet meer te aanvaarden zijn. De Oostburgse wethouder L Wille, lid van het Bestuurlijk Overleg, die in zijn oppositietijd al pleitte voor een heroverweging, spreekt van een doorbraak. „Eindelijk wordt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A,A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ingezien dat de indeling van 60- kilometerwegen op het platte land niet verstandig is en dat drempels niet de juiste oplossin gen zijn. We hebben nog geen besluit genomen of de plateaus daadwerkelijk weg moeten", zegt Wille. „De vraag of we ver der gaan met de uitvoering van Duurzaam Veilig staat buiten kijf. Natuurlijk gaan we verder, maar wel anders." Volgens de Sluis-Aardenburgse burgemeester C. van Liere en zijn Oostburgse collega G Noordewier is er tijdens de uitvoering van het project te weinig rekening gehouden met de inspraak vanuit de bevol king: „Wegbeheerders moeten zich realiseren dat er meer be langen zijn dan alleen de ver keersveiligheid. Het afwijzen van bezwaren en suggesties is voorbarig, voor belanghebben den frustrerend en voor de ge meenten onaanvaardbaar De burgemeesters zijn van me ning dat het afdwingen van een snelheid van 60 kilometer per uur op plattelandswegen en op trajecten als IJzendijke-Aar- denburg en IJzendijke-Oost- burg geen haalbare kaart is. Be drijfseconomische belangen, leefbaarheidsaspecten en de aard van het buitengebied zijn onverenigbaar met het afdwin gen van de maximale snelheids limiet. Ook over de aanpak van de Rijkswegen N58 en N61 hebben beide gemeentebesturen uit gangspunten geformuleerd. Zo hameren zij er nogmaals op dat de aanpak van beide wegen moet gebeuren vóór de aanleg van verkeersremmende maatre gelen in het buitengebied. Alhoewel beide burgemeesters zware bedenkingen hebben over de uitvoer van het project benadrukken zij dat zij nog steeds staan achter de doelstel ling van DW: 60 procent min der verkeersdoden. door Luc Oggel 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Als er één iemand is op wie brassband Excel sior uit 's-Heer Arepdskerke altijd kan re kenen, dan is het David van Schaik uit 's- Heer Hendrikskinderen. Hij is al zestig jaar onafgebroken lid van Excelsior. Muziek is alles voor de 71-jarige Van Schaik. In 1939 leerde hij op elfjarige leef tijd noten lezen bij Willem Harthoorn, die indertijd stadsbeiaardier in Goes was. Bij Excelsior blaast Van Schaik op de trombone, maar dat is niet het enige in strument dat hij beheerst: „Ik heb de eer ste twaalf jaar klarinet gespeeld en daar na bugel." Dat het muziekmaken erin gebakken zit, blijkt wel uit de bevlogen manier waarop hij over 'zijn' vereniging vertelt. „Ik zou er een boek over kunnen schrijven, werkelijk waar." Ook de kinde ren van Van Schaik zijn lid geweest van Excelsior, maar die hielden het na verloop van tijd voor gezien. Van Schaik: „Dat vind ik wel eens jammer, maar ja, ieder heeft zijn eigen interesses." Brassband Excelsior bestaat 105 jaar, en er is geen jaar voorbij gegaan dat er geen Van Schaik in de vereniging zat. „Ik ben de laatste, dus het houdt wel een keer op, vrees ik." Van Schaik gaat nog trouw iedere maan dagavond naar de repetities. „En er moet veel gebeuren wil ik dat overslaan." Een recent hartinfarct dwong hem daar echter wel toe, maar dat is niet voor lang. „Vol gende week ben ik er weer. zeker weten. Ik leef er gewoon naar toe. En muziekmaken bevordert de genezing, dat geloof ik echt Hoewel de muzikant in hart en nieren al veel heeft meegemaakt in de lange tijd dat hij lid is van Excelsior, zijn er een paar dingen die hem altijd bij zullen blijven. „De concoursen waren altijd machtig, en natuurlijk de keer dat we Nederlands kampioen werden, in 1974 in Arnhem. Dat vergeet je nooit." De reden dat Van Schaik nog steeds met zoveel plezier naai de repetities gaat, is vooral de gezellig heid. „Dat gaat bij ons boven alles. Ge woon plezier hebben in het muziekmaken daar gaat het om." TromboJüst David van Schaik: „Ik zou er een boek over kunnen schrijven." foto Willem Mieras door Luc Oggel HEINKENSZAND - De Sportraad Borsele houdt in de voorjaarsvakantie voor de negende keer het Sportfes tijn Borsele. Zowel in sporthal De Stenge in Heinkens- zand als in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder zijn er van woensdag 24 tot en met vrijdag 26 februari aller lei sportieve activiteiten, waaraan iedereen gratis kan deelnemen. Ook zijn er enkele programmaonderdelen in de open lucht. Er zijn sportactiviteiten voor jeugd van vier tot en met vijftien jaar en voor 55-plussers. De activiteiten begin nen op woensdag in De Stenge. Deze dag is er van 10 tot 15 uur een skate- en buitensportinstuif voor alle jonge ren van Borsele. Buiten kan deelgenomen worden aan 'streethockey', 'inline-skaten' en 'mountainbiken'. In de sporthal kan de jeugd onder meer wandklimmen en 'abseilen'. In de Zwake in 's-Gravenpolder vindt vanaf 10.00 uur een gyminstuif plaats. Op de donderdag is er een programma voor zowel jong als oud. Voor de jeugdigen begint om 9.00 uur een hand- baltoernooi in De Stenge. Verder worden diverse de monstraties gegeven van moderne gymvormen zoals streetdance en vechtsporten. De ouderen kunnen vanaf 10.00 uur deelnemen aan een koersbaltoernooi. Lief hebbers van ponyrijden kunnen deze dag terecht bij po nyclub Brunswijk in Nieuwdorp. Op de vrijdag ten slotte is er vanaf 9.30 uur eentennisin- stuif in de Stenge. In de omgeving van sporthal de Zwake in 's-Gravenpolder is er vanaf 14.00 uur een dik- kebandenwedstrijd. Er zijn wedstrijden voor verschil lende leeftijdscategorieën. Traditioneel worden aan het eind van het Sportfestijn, op vrijdag in De Stenge, de sportkampioenen en -vrij willigers in het zonnetje gezet. De jeugdkampioenen om 14.00 uur, de rest om 19.30 uur. door Richard Hoving ARNEMUEDEN - Een verharde baan leidt tot meer veiligheid en minder overlast. Eerst zien dan geloven, aldus de aanwezigen op een inspraakavond over de toekomst van vliegveld Mid den-Zeeland. Gedeputeerde A M. Dek (CDA milieu) en vliegvelddirecteur B. van Dam kregen het donderdag avond zwaar te verduren in het verenigingsgebouw de Arne in Arnemuiden. Beiden waren ge komen om vragen te beant woorden over de plannen van Midden-Zeeland om een ver harde baan aan te leggen. „De suggesties die u vanavond doet, zullen worden afgewogen en waar nodig worden meegeno men in de studie naar de milieu gevolgen van de baanverhar- ding", aldus Dek aan het begin van de avond. Suggesties waren er voldoende. Naast zorgen om de gevolgen voor het toerisme was er angst voor geluidshinder. „Dat moet u goed onderzoeken", aldus het Noordbevelandse raadslid A Oudshoorn. Een verharde baan maakt de komst van zwaardere toestellen mogelijk. „En dat leidt tot meer overlast", vatte een omwonende van het vlieg veld kort en bondig samen. Ongevallen Maar niet alleen de extra over last moest volgens de ongeveer dertig aanwezigen in kaart wor den gebracht. Een inwoner van Middelburg vroeg om een on derzoek n^ar de kans op meer ongevallen na de aanleg van een verharde baan. Hij had vlieg- veldirecteur Van Dam horen zeggen dat voor een dekkende exploitatie in de toekomst meer starts en landingen nodig zijn. „Meer vliegbewegingen bete kent meer kans op ongelukken", zo voorspelde hij bij voorbaat. Een boer die aan het rand van het luchtvaartterrein woont, sloot zich hierbij aan. „Ik heb de afgelopen vijftien jaar al tot vijf keer toe een vliegtuig op mijn land zien neerkomen. Wat gaat er straks gebeuren?" De inspraakavond was bedoeld om over de gevolgen van de baanverharding te praten. Te genstanders van het vliegveld grepen de bijeenkomst aan om hun ongenoegen over het optre den van de provincie en de vlieg velddirectie te ventileren. Gedeputeerde Dek moest het persoonlijk ontgelden. J. Tim merman van de bewonersver eniging d'Oranjeplaat verweet hem de zaken rond het vliegveld op zijn beloop te laten aange zien hij naar de statenverlde- zingen toch niet meer terug keert. Dek reageerde getergd. Ook Timmermans verwijt, dat de provincie de omwonenden in het verleden slecht heeft geïn formeerd over Midden-Zee land, wierp de gedeputeerde verre van zich. De harde toon waarop Timmer man afwisselend Dek en Van Dam onderhield, viel niet bij ie dereen in goede aarde. Provin- cievoorlichter F. Haverkort riep de aanwezigen na de pauze op om toch vooral vragen stellen. „Wees concreet en laat menin gen en visies over het vliegveld achterwege." Zijn oproep kreeg gehoor. Het Middelburgse SGP- raadslid Marijs informeerde naar de toename van het ver keer in en rond Arnemuiden „Is de infrastructuur toereikend als u het aantal vluchten gaat uit breiden?" Onderzoek Ondanks dat Dek en Van Dam veel bezorgde vragen wisten te weerleggen, waren de meeste aanwezigen er aan het eind van de avond niet gerust op. „Dat een verharde baan die meer vliegbewegingen tot gevolg heeft, de veiligheid ten goede komt, gaat er bij mij niet in", al dus de inwoner van Middelburg die eerder op de avond het woord had gevoerd. Voor hem en anderen die zich zorgen maken is het nu wachten op de studie naar de milieugevolgen van de baanverharding die eind dit jaar moet verschijnen. Technika 10 Terneuzen over de kop TERNEUZEN - Téchnika 10 Terneuzen, het project dat meis jes met onder andere elektrici teit leert omgaan, is over de kop. De cursus die maandag 2? fe bruari zou beginnen, is afge- zegd vanwege een tekort aan vrijwilligers. G. Krijn, coördinator van Tech nika 10 Terneuzen, betreurt het afgelasten van de cursus. „We hebben geld en aanmeldingen zat, maar we kunnen gek genoeg geen vrijwilligers vinden", zegt Krijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29