Neckermann schuift met personeel Middelburg decor voor topconcerten PZC Melige Urbanus hangt weer onnozele Lowieke uit Leden VC Vlissingen nemen duur besluit Volgens WACKO is lachen de enige werkzame wodka zeeland 16 Reorganisatie zonder gedwongen ontslagen krijgt instemming bonden ondernemend zeeland Bietenprijs blijft gelijk ondanks magere oogst in detail kunst cultuur vrijdag 12 februari 1999 door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - Het post orderbedrijf Neckermann is bezig met een personele reor ganisatie voor zijn vestigingen in Nederland en België. Er komt een andere structuur voor de directie en het bedrijf gaat flink schuiven met werk nemers die zich bezighouden met boekhouding en financiën. De herstructurering moet lei den tot een plattere en effectie vere organisatie. Ontslagen zullen bij het schui ven met personeel niet vallen. Vakbonden en ondernemings- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. raad hebben ingestemd met de plannen. De reorganisatie is een gevolg van een verzelfstandiging van Neckermann Frankrijk. Op dit moment gebeurt de aansturing van de Franse tak nog vanuit Tbrneuzen. Dit jaar schakelt de Franse vestiging echter over op een eigen, onafhankelijk com mercieel beleid, met een cata logus die meer geënt is op de ei gen markt. De inkoop voor Frankrijk blijft wel in Zeeuws- Vlaanderen. De hoofddirectie grijpt deze ontwikkeling aan om het beleid voor België, Ne derland en Frankrijk directer te gaan sturen. Directeur R. van de Berg: „In plaats van een hoofddirectie, zoals we die nu hebben, komt er een 'gewone' directie in Sint Jansteen. De tussenlaag heffen we op. Nee- door Nicole Kluijtmans BREDA - Cosun, producent van ingrediënten voor de voe dingsmiddelenindustrie, handhaaft nagenoeg de oude prijs voor de suikerbieten die tijdens de campagne van 1998 zijn geleverd. Voor een ton suikerbieten die onder de Europese quoterings regeling (Bewaakt Mengprijs Systeem) vallen, wordt 131,29 betaald. Dat is tijdens de ledenvergadering in Nijkerk besloten. In 1997 lag de prijs op 127,42. Omdat aanmerkelijk minder suikerbieten zijn ge oogst, is deze campagne geen C-suiker geproduceerd. De extreme weersomstandig heden hebben ook een stempel gedrukt op de middelenindu strie. Er werden vorig jaar wei nig suikerbieten en andere agrarische grondstoffen aan gevoerd, waardoor de produc- kermann België zal haar direc tietaken aan ons overdragen en de directeur Nederland neemt zitting in Sint Jansteen." Synergie Daarnaast streeft Neckermann naar één afdeling finance en controlling. Op dit ogenblik bestaan diverse stafafdelin gen, maar al deze personeelsle den komen in Sint Jansteen in één zogenaamde accounting house. „Dit moet leiden tot synergie", aldus Van de Berg. „Financieel personeel uit zo wel België als Terneuzen ko men op één afdeling in Sint Jansteen, zodat al deze activi teiten zijn gecentraliseerd. Alles is met de bonden doorge sproken en er vallen geen ge dwongen ontslagen," Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad, H. Theis- sen, is het plan kritisch beke ken. „Wij hebben onze eisen geventileerd en daar is de di rectie aan tegemoet gekomen." Zo is toegezegd dat er de nodige aandacht zal worden besteed aan personeel dat gedwongen van werkplek verhuist. Theissen: ..In Terneuzen zitten mensen die vijf jaar geleden vanuit Hulst zijn verhuisd bij de opening van de vestiging Terneuzen. Als OR vinden we dat hier zorgvuldig mee moet worden omgegaan. Bovendien hebben we afgedwongen dat een onafhankelijke commissie zal toetsen of de afspraken van de directie met de or's België, Hulst en Terneuzen worden na gekomen. De reorganisatie bij Neckermann krijgt nog dit jaar zijn beslag. De Franse tak van Neckermann, die nu nog in Terneuzen wordt aangestuurd, krijgt een eigen directie. foto Charles Strijd tiekosten hoger uitvielen dan normaal. Cosun (voorheen Sui ker Unie) sloot vorig jaar dan ook af met een lager resultaat. De definitieve cijfers worden op 30 maart bekend gemaakt. El Nifio Vorig jaar werden bij Cosun 3.374,000 ton bieten binnenge bracht, tegenover 4.199 000 ton in 1997. Er werd 504.000 ton suiker geproceerd, oftewel 132.000 ton minder suiker dan in 1997. Niet alleen de suiker fabrieken van Cosun kampten met de nadelige gevolgen van el Nino, ook de andere werk maatschappijen zoals de fructoseproducent Sensus, SVZ de conservenfabrikant Jonker Fris en de aardappel- productenfabrikant Aviko, waarin Cosun deelneemt. Zelfs de zaaizadenproducent Ad- vanta leed verliezen door de invloeden van het weer. Delta Nutsbedrijven houdt dinsdag 16 februari een lezing met lichtbeelden over ketel vervanging en milieu in confe rentiecentrum De Elderschans aan de Herendreef 67 in Aar denburg. Onderwerpen zijn wooncomfort, cv-ketels, ren dementen, type en constructie van de ketels, regelingen, warmwaterbereiding en terug- verdientijden van de toestel len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, zaal open om 19.00 uur. Info en aanmelding: 0118- 882725. De Bedrijvenbank heeft een brochure uitgegeven met adressen en profielen van be middelaars bij aan- en verkoop van bedrijven. Bedrijven die zich aanmelden bij de verza- melbank voor bedrijven die in de markt zijn, willen vaak ad vies van de organisatie over be middelaars. Daar wil de Be- drijvenbank als onafhankelijk uitgever van zakenprofielen niet aan voldoen. De brochure bevat de adressen en beschrij vingen van eenentwintig bu reaus in Nederland en is aan te vragenbij De Bedrijvenbank in Amsterdam en via Internet www.businessnet.net/bedrij- venbank. Restaurant De Zeelandbrug aan de Weg naar de Val te Zie- rikzee viert het veertigjarig be staan van het pand onderaan de brug tussen Schouwen en Noord-Beveland. Zaterdag 27 februari is er in het restaurant een winterbuffet, waar de am bachtelijke ijsmakerij Amelia- hoeve uit Biervliet medewer king verleent. Makelaar Len Lagendijk heeft zich gevestigd als onaf hankelijk makelaar/taxateur in onroerend goed op Schou- wen-Duiveland. Hij werkt vanuit de Scheepstimmerdijk te Zierikzee. AL. Lagendijk was de afgelopen twee j aar me de-eigenaar van makelaars kantoor Hanse+Hanse en spe cialiseert zich nu in taxaties en waarderingen. Sinke Komejan, makelaars in Middelburg en Goes, Vlissm- gen en Zierikzee, is door Bu reau Veritas Quality Interna tional gecertificeerd volgens de Iso 9002-normen voor kwali teitsbewaking. De certifice ring betreft dienstverlening en de gevolgde procedures. Sinke Komejan is actief in onroerend goed, (ver-)huur, taxaties, hy potheken en verzekeringen. Maxxaqu Employment Ser vices, wervings- en selectiebu reau te Steenbergen, is sinds ja nuari geen eenmanszaak meer maar een vennootschap onder firma. Oprichtster W. Bakx nam een j aar na de start van het bedrijf T. J. A Heerbaaret als vennoot in de arm. Het bedrijf werkt landelijk voor alle bran ches van het bedrijfsleven en (s emi)overheidsinstellingen en verzorgt trainingen op com municatie- en psycho-sociaal gebied. De Stichting Vlissingse Ha- venbelangen houdt dinsdag 2 maart een bijeenkomst in het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand. Gastspreker is dressuurruiter Ankie van Grunsven. Zij verzorgt een pre sentatie over sportmarketing. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. doorTheo Giele Slechts acht van de honderd vijfentwintig aanwezigen stemden tegen toen in het bom volle clubhuis van Voetbal Combinatie Vlissingen werd ge stemd over de aanvraag van een proflicensie. De overgrote meerderheid van 113 zei op maandagavond 12 februari 1990 wel vertrouwen te hebben in een Vlissings avontuur in het betaalde voetbal. Aan deze historische ledenver gadering ging een jarenlange discussie vooraf. In 1968, nadat Middelburg drie jaar op rij de amateurtitel bij de zondagama teurs had behaald, zwengelde M. C. Verburg, directeur van het Economisch en Technisch Insti tuut Zeeland, de discussie aan. Hij zag wel iets in betaald voet bal op Walcheren. Maar het clubbestuur van Middelburg zag het niet zitten. Ook Vlissin gen zei 'nee', maar het idee bleef in de volgende jaren in het ach terhoofd van het bestuur aan wezig. In 1983 ontvouwde het Vlissing se trio Piet Koster (voorzitter), Paul Hermsen (sponsor) en Piet de Jong (financieel deskundige) hun plannen voor betaald voet bal bij de KNVB in Zeist. Alle maal mooi en aardig, zeiden de bondsbonzen, maar Vlissingen zal naast financieel ook sportief moeten presteren. Spelen in de tweede klasse zondagamateurs was volgens de KNVB geen ga rantie om het hoofd in het be taald voetbal boven water te houden. Vlissingen stelde een vijfjaren plan op om naar de hoogste re gionen van het amateurvoetbal door te stoten Het werden de ja ren van trainer Kees Vermunt. De Roosendaler wist binnen vier jaar Vlissingen tot een de middenmoter in de hoofd klasse te maken. De nieuw trainer Jo Jansen borduurd verder op de successen van Vet munt. In het seizoen 1988/1 gaven de resultaten in KNVB-beker de inspiratie serieus de stap naar het betaal voetbal te overwegen. Vlissin lij! gen, met Peter van Vossen in d gelederen, kegelde de profclub ge De Graafschap, BW Den Bosc en Telstar uit het toernooi, on tenslotte in de kwartfinale stranden. Oi Or Eerste divisie Op 20 maart 1990 verleende d KNVB de licentie, zodat Vlis pi' singen in augustus van dat jaa Bé de eerste wedstrijd in de eersti divisie kon spelen. Het eerst duel werd 2-0 van RBC gewon nen, maar na de laatste speeldaj stond Vlissingen negentiende ei laatste. Historisch, werd de ledenverga dering genoemd. Het betaald voetbalavontuur zou echter d ondergang worden voor de 1916 opgerichte club. De in komsten vielen zwaar tegen. D weg naar de profs bleek duur t zijn betaald. De amateurclu! Vlissingen had tot 1990 voor ee half miljoen aan schulden opge bouwd. In februari 1991 kwaï deze aap uit de mouw. Bij d profclub was niets te halen: d profs hadden zelf een tekort vai een miljoen. Het profavontuu duurde slechts twee seizoenen in het tweede seizoen onder d naam VCV Zeeland. Wanhopig pogingen om sponsors te vindei liepen op niets uit. In 1994 ginj vi de amateurclub Voetbal Combi natie Vlissingen failliet. De clut werd daarna, vrij van schulden opnieuw opgericht. De naam VC Vlissingen. de de hi door Ben Oerlemans Toen de Russische altviolist Da niel Raiskin twee jaar geleden door Middelburg wandelde, werd hij gegrepen door de schoonheid van de stad. „Ik ont dekte dat Middelburg, na Lei den en Amsterdam, de monu- mentaalste stad van Nederland was. Een schitterend decor om een muziekfestival te laten plaatsvinden." Raiskin had contact met de Stichting Kamermuziek Zeeland en samen besloten ze om een muziekfestival in de Zeeuwse hoofdstad op poten te zetten. Een festival met klassie ke muziek, met topmusici, dat een breed publiek zou aanspre ken. Het is de bedoeling dat de concerten tussen 19 en 27 juni plaatsvinden. „De Concertzaal, de Burgerzaal en de Kloveniersdoelen. Het zijn werkelijk schitterende lo caties die zeer gewaardeerd worden door muzikanten", ver telt Raiskin. „Ik ben van mening dat hier wat meer mee moet ge beuren. Middelburg ligt in de provincie, maar de stad is mooi, de concertaccommodaties zijn schitterend. Hier moeten top- (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 muzikanten hun kunnen gaan etaleren." De altviolist zocht een keur aan muzikantembij elkaar, waaron der Wenzel Fuchs van de Berli ner Philharmonikern, Ramon Jaffé van het Salzburger Piano Trio, de Middelburger Niek de Groot, die verbonden is aan het Concertgebouworkest, en Alex Kerr, concertmeester van dat zelfde muziekgezelschap. Een lijst met klinkende namen die vele trofeeën hebben gewonnen zoals de Brahms Preis, het Ca sals Wettbewerb en de Carl Flesch International. „De programmering wil ik zo breed mogelijk maken", aldus Raiskin. „We hebben een opvoe ring voor kinderen van Peter en de Wolf. Hieraan werkt Frank Groothof van Sesamstraat mee." De bewerking die op het festival te horen zal zijn, biedt kinderen de gelegenheid om kennis te maken met muziek en de belangrijkste instrumenten, waaronder de klarinet, pauken en viool. Jazz „Vervolgens is er een avond waarin een cross-over tussen jazz en klassieke muziek wordt gemaakt", vervolgt Raiskin. „Het is ons idee om een verband te leggen tussen de invloeden van j azz op de ontwikkeling van de klassieke en geïmproviseerde muziek van de dag." Ook het 'gewone' klassieke programma ontbreekt niet, met vertolkin gen van Beethoven, Brahms, Schuman en Britten. Een wisse lende bezetting die het brede spectrum van muziekinstumen- ten zal laten zien. „Dit biedt luisteraars met minder ervaring een mogelijkheid om kennis te maken met de muziek. Oorspronkelijk hield de stich ting Kamermuziek Zeeland haar uitvoeringen onder de pa raplu van de Stichting Zeeland Nazomerfestivals. Op Tholen en Schouwen-Duiveland werden de klassieke concerten gehou den. Het bleek echter dat veel publiek uit Middelburg kwam en het leek de stichting dan ook beter om de uitvoeringen voort aan in de hoofdstad te houden. Helaas wilde de overkoepelende organisatie van de Nazomerfes tivals hier niet aan meewerken. Eigen koers De stichting ging een eigen koers varen met als voorlopig eindresultaat de concertenreeks die in juni gepland staat. Een probleem hierbij is voorlopig de geldinzameling om de musici daadwerkelijk te laten spelen. Raiskin. „De concerten gaan door, dat is een feit. We hebben ook meteen subsidie van de ge meente en andere overheidsin stellingen gekregen. Maar we komen nog enkele tienduizen den guldens tekort om het totale plan te verwezenlijken. Ik hoop dat ook het bedrijfsleven een steentje bijdragen." Volgens Raiskin verschilt het Internationale Muziekfeest van het Nazomerfestival doordat er een breder publiek wordt aan gesproken: van kinderen tot ou deren. „Daarnaast beperken we ons niet alleen tot muziekuit voeringen. Er is ook gelegen heid om over muziek te praten. Er wordt over de instrumenten gesproken en iedereen kan er mee kennis maken. In een paar lezingen voor of tijdens de con certen willen we aandacht, be steden aan de geschiedenis van de muziek en details van de in strumenten Dit wordt een festi val dat een hoofdstad waardig Volgens de Russische altviolist Daniel Raiskin gaan de concerten in juni in ieder geval door. foto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN, Zuidlandtheater Hotel Quid Pro Quo, door theater groep W.AC.K O in coproductie met Het Toneelhuis Antwerpen metManou Kersting, Chiel van Ber- lcel, Dahlia Pessemiers, Nele Bau- wens en Gert Jochems. Regie van Manou Kersting. doorWillem Nijssen W.AC.K.O. staat voor Weird Asshole Crazy Knock Out, een 'gevaarlijke gek'. En het soort toneel dat het duo Manou Kersting en Chiel van Berkel sa men met Het Toneelhuis maakt, is er ook naar. 'Hotel Quid Pro Quo' is een zogenaamd deuren stuk, gemodelleerd naar de vau deville, een luchtig muzikaal to neelstuk met komische liedjes, vaak van satirische inhoud. Het onderwerp van spot: de mense lijke begeerte, het eeuwig aan trekken en afstoten tussen man en vrouw. 'Hotel Quid Pro Quo' (kortweg Hotel Koepeekoe) is een romme lig hotel, met inderdaad nogal wat luidruchtig slaande of hin derlijk piepende deuren die al lemaal uitkomen in de hal. Met een raadselachtig attente (R oemeense) ober en een aantrek kelijk wulpse (Poolse) receptio niste, Rocky en Ljuba. Ze ontvangen drie gasten, die allemaal een beetje uitzonder lijk zijn. Artiesten zijn het, de één een schrijver, de ander een danser, de derde een zangeres. Als ze dat tenminste zijn, want de pakken, de brillen en de kof fers verraden een heel wat we reldser beroep. De een wil een kingsize kamer, de ander een groot bed. En om dat beide wensen samenvallen in kamer 001, moet er geritseld worden. Koffers raken door el kaar, gemoederen raken verhit. Alles wordt afgeblust met rijke lijk vloeiende drank, meest vai Baltische oorsprong. Steeds opnieuw met zwoelf stem aangekondigd, breekt ten slotte het 'happy hour' aan. Hel ijs raakt gebroken, en voor hel eerst wordt er gezongen. Jazzj liedjes, met titels als 'Love Af faire' en (later) 'I want you, ba by'. Voor het eerst gaan de rem men los. Het zal een onrustig! nacht worden, met sluipen naai en luisteren aan en gluren in df kamer van de hevig begeerde Stiekem je deur openen, en qua si jofel zwaaien naar de andei die dat ook juist deed. Drie viermaal opnieuw. Ondertussen drupt de smeltende sneeuw mo notoon maar ritmisch in de zin ken emmers. Op toppen van slapstick, persi flage en stand-up comedy sleepl het verhaal-van-niets zich uit bundig langs een dineetje naai de nacht. In het holst daarvan volgt nóg een (onbedoeld) hap py hour, met lyrische uitbarstin gen op gitaar en piano. Het kale koude morgenlicht maakt de desillusie daarna gewoon weei een dag ouder. Wat kan je doen als toeschou wer? Je overgeven aan de waanzinnige teksten, je laten meedrijven op de exotische ge beurtenissen, positief genieten van de chaos. Grijnzen en chen. De acteurs gaan ervoor, ze geloven zonder een spoor van twijfel in hun eigen kleine para dijs van de apenkooi. Ze excel leren in hun absurdisme, en dat werkt bijzonder aanstekelijk. Alle sluiers beschaving worden afgerukt, maar zorgvuldig ge koesterd voor ze worden losge laten. De liefde is een ballon grillig te grijpen, glanzend ge wichtloos, gemakkelijk doorge prikt. Lachen is de enige werk zame wodka. d< ti TERNEUZEN, Zuidlandtheater Urbanus, one-man show door Trees van Herpen In de tuincentra zie je wel van die trendy fontijnen: zo'n gro te bol van steen met een gat in het midden waaruit water komt, soms bubbelt het even, meestal kabbelt het gestaag over de rand. Onweerstaanbaar deed Urbanus me daaraan den ken. Zijn titelloze one-man show is een avond lang oever loos gekeuvel zonder hoogte punt en zonder inhoud met moppen die netzo oud zijn als de carrière van de grijzende caba retier zelf. Desondanks had Terneuzen zich nu een zaal met 1150 stoe len gewenst. De theater organi satie moest keer op keer nee ver kopen. In een uitverkocht huis had Urbanus, cabaretier, film held en striptekenaar, kennelijk nog veel krediet bij dit, niet doorsnee, theaterpubliek. Ur banus kwam op in een clownesk bloemetjespak met een koddige hoofddeksel. Een decor ontbrak of het moest die glanzende Steinwayvleugel zijn. Zijn openingszinnen waren veelbelovend. Inhakend op de Nederlandse actualiteit zin speelde hij op de parlementaire enquête over de Bijlmerramp door een van de getuigenissen te verhaspelen. Maar net als bij al les wat daarop volgde bleef het verhaal in de lucht hangen. Keer op keer pakte hij een, op zich in teressant, onderwerp bij de kop maar behandelde dat opper vlakkig en met veel overdrij ving. Nooit kwam het tot een echte cloU: Dankbaar werd de tegenstelling tussen 'Ollanders' en Belgen uitgemolken. Jeugdherinnerin gen, reizen, buitenlanders en het failliet van de Belgische ge loofwaardigheid, stof genoeg voor een doorgewinterde caba retier, maar alles bleef steken in vluchtigheid of werd melig. Zijn timing en het vermogen om het publiek op het verkeerde been te zetten redde hem nog enigszins. Na de pauze werd het diepte punt wel bereikt toen Urbanus, alsof het een doodgebloed fami liefeestje betrof, dia's ging ver tonen. Een keer of drie pakte hij zijn gitaar en zong een lied. Zingen is bij Urbanus eerder schreeuwen, niks gevoeligheid of tekstbehandeling, hoe harder hoe liever. Deze vijftiger pro beert krampachtig het onnozele Loewieke te spelen hetgeen niet meer past bij zijn kalende hoofd en grijze baard. Hoewel hij een enkele keer de spot met zichzelf dreef, was ook dat uiterst mild en gematigd. Op het allerlaatst haalde hij nog enkele troeven uit zijn mouw. „Het culturele gehalte van dezfj show was nul, maar 't is niet de eerste keer dat U hier zit voor de flauwekul." Vervolgens nam hij plaats ach ter de piano en zong een éénstro- fig, refreinloos liedje op een honky-tonk ritme: "zonder de piano waarop ik hier speel stond hier bij na geen decor." Die verrassing had hij tot het laats! bewaard. Nog te zien: 13 en 14 februari in de Stadsschouwburg van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16