Landelijk gebied op de schop Lege hanger aktie berco Elke ochtend zweten op Nederlands Brief naar België: grote moeite, weinig plezier Inkomens van grensarbeiders tot 2003 veilig Aardenburger hoort 1,5 jaar cel eisen wegens kinderporno Cilinders bevatten chemische ontsteking Miljoeneninvestering zeeuwse almanak Afspraak door Jeroen Vliegenberg TERNEUZEN - Wie vanuit Zeeuws- Vlaanderen een brief naar België wil stu ren, kan maar beter zelf de brief bezorgen. Er gaat nogal eens wat mis bij de Belgi sche PTT. zo is de ervaring van menig be drijf in Zeeuws-Vlaanderen. De post hoort binnen drie dagen op de plaats van bestemming te zijn, maar soms duurde het wel tien dagen voordat de post aankwam. De Brabants-Zeeuwse Werkgeversorga nisatie BZW nam eind vorig jaar de proef op de som. Tien Zeeuws-Vlaamse bedrij ven stuurden gedurende drie weken elke werkdag brieven naar adressen in België en zes daarvan lieten tegelijkertijd een brief vanuit België zenden. Soms komt de post helemaal niet aan.,De afgelopen twee jaar is het vier keer voor gekomen dat door ons verstuurde post naar België via Australië bij ons terug kwam", vertelt R. W. Picavet, plaatsver vangend hoofd algemene zaken van Nec- kermann in Hulst. De post was in Australië gestempeld en er stond 'adres onbekend' op. We hebben die post weer verstuurd en na zes weken is de post nog aangekomen.Belangrijke brieven stuurt Neckermann aangetekend of per koerier. Het postorderbedri j f kampt volgens Pica- vet al jaren met bezorgproblemen in Bel gië. „We maken zo vaak rare dingen mee. Rekeningoverzichten voor onze Belgische medewerkers sturen we mee met de be- stelli ngen per vrachtwagen. Begin dit j aar verzonden we 95 overzichten. Die waren ruim twee weken onderweg. Je zou bijna denken dat ze in België wachten tot het postvakje vol is." Picavet verwacht dat BZW na dit onder zoek een grotere vuist kan maken om de bezorgproblemen op te lossen. A Saman, secretaris van de BZW meent dat het in België misgaat. „In België zijn onze con clusies onbespreekbaar. Er heerst daar een bureaucratie waar je stil van wordt. Post bezorgen gaat het snelste als je in België postzegels koopt en je brief daar op het postkantoor afgeeft." PTT-voorlichtster Hanne Kluuck is verbaasd over de resulta ten van het onderzoek. „De International Post Corporation concludeerde onlangs dat 92 procent van alle post vanuit Neder land naar België binnen drie dagen wordt bezorgd. Ik heb ons hoofdkantoor interna tionale post gesproken en die wist niets over bezorgproblemen. Ook de rayonman- ger in Zeeland kon niets opvallends noe men. We willen zo snel mogelijk met BZW om de tafel om te kijken of we dit kunnen oplossen." Bij de postsorteercentra in Ant werpen en Berchem was donderdag nie mand bereikbaar voor commentaar. Een poging om via Australië contact te leggen, leverde eveneens niets op. Pt zeeland HHB vrijdag 12 februari 1999 Post naar de zuiderburen sturen gaat nog het snelst als de brief op een Belgisch postkantoor wordt afgegeven. foto Peter Nicolai joor Richard Hoving GOES - De Dienst Landelijk Gebied neemt dit jaar voor 26 miljoen gulden het Zeeuwse landelijk gebied onder handen. Het meeste geld gaat op aan grondverwerving (13 miljoen). Een opvallend nieuw project is het opstellen van een milieu-ef fectrapportage voor glastuin bouw in Zeeland. De aankoop van gronden heeft de hoogste prioriteit in Schou wen-West, Reuzenhoek-Zaam- slag en Ponte in Zeeuws-Vlaan deren. In een overzicht van de werkzaamheden in 1999 stelt DLG Zeeland met enige trots rast dat de verkaveling van Reuzenhoek-Zaamslag en Pon- le volledig op basis van vrijwil- igheid verloopt. Natuurbeheer Naast grondaankopen wordt teel geld besteed aan landin richtingsprojecten (10,4 mil joen) en agrarisch natuurbeheer (1.9 miljoen). Voor landinrich ting moeten veel kavels op Wal cheren worden geruild. Agra risch natuurbeheer krijgt zijn jeslag door beheersovereen komsten die met boeren worden ;esloten. In 1998 werden 55 ueuwe overeenkomsten geslo- en. In totaal zijn er in Zeeland iu 375 afspraken (1826 hectare) ;emaakt met boeren om tegen ten vergoeding van de overheid natuur en landschap te produ- :eren'. Maatregelen die hier- roor moeten worden genomen djn onder meer minder bemes ten en op een later tij dstip maa i - en en weiden. De inspanningen van de DLG worden vandaag voor het vierde achtereenvolgende jaar vastge legd in een prestatie-afspraak met de provincie Zeeland. Naast reeds in gang gezette pro jecten als de landschappelijke inpassing van de Westerschel- detunnel, natuurcompensatie Westerschelde, het verkeers- project Duurzaam Veilig in Zeeuws-Vlaanderen en de in richting van het Sloebos gaat de DLG ook een mileu-effectrap- portage (mer) voor glastuin bouw opstellen. De rapportage, die in opdracht van Gedeputeerde Staten wordt uitgevoerd, moet duidelijkheid geven over geschikte locaties voor grootschalige glastuin bouw. De oppervlakte van deze locaties beslaat tussen de drie honderden vi j fhonderd hectare De milieurapportage bestaat uit drie stappen. In de eerste fase wordt een aantal gebieden gese lecteerd. Het Sloegebied en om geving (Nieuwdorp, Lewedorp) en de Kanaalzone bij Sas van Gent. Sluiskil zijn in elk geval onderdeel van deze selectie. Over andere gebieden doen zo wel het college als de DLG geen mededelingen. Tijdens de twee de stap wordt een notitie opge steld met de te onderzoeken mi lieugevolgen. De derde stap is de eigenlijke milieu-effectrap portage, op basis waarvan defi nitief wordt vastgesteld waar grootschalige kassencom plexen kunnen komen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie C. Fetter heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen vijf mannen in een om vangrijke kinderpornozaak cel straffen van acht maanden tot drie jaar geëist. De verdachten, waaronder een 41-jarige Aardenburger, heb ben zich op grote schaal schul dig gemaakt aan het bezit en verspreiding van kinderporno. Vier van de vijf hebben wegens hun pedofiele geaardheid al eens ontucht gepleegd met min derjarige kinderen. De Aardenburgse verdachte, te gen wie twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, is geëist, heeft op dat gebied geen recidive. Onderwijzers De officier zei bij hen een sfeer te proeven dat het allemaal niet zo kwaad kon wat ze deden. „Ze noemen zich een kindervriend, rpaar in werkelijkheid zijn zij mede-verantwoordelijk voor de gruwelijke wijze waarop kinde ren seksueel misbruikt wor den", zei ze tijdens haar requisi toir. Dat twee verdachten onderwijzer zijn werd strafver zwarend meegenomen. Een 41- jarige man uit Apeldoorn hoor de de zwaarste sanctie drie jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. Omdat hij met een van zijn leerlingen ontucht heeft ge pleegd wilde F etter dat de Apel- doorner verboden wordt om ge durende vijf jaar voor de klas te staan. Tegen de 45-jarige onder wijzer uit Alphen aan de Rijn werd dertig maanden geëist, terwijl de officier voor een 72- j arige man uit Ter Aar en een 51 - jarige Hagenaar respectievelijk twee jaar en acht maanden in petto had. De pornozaak kwam eind sep tember vorig jaar aan het licht toen na een huiszoeking bij de Aardenburger grote hoeveelhe den kinderporno werden aange troffen. Zelf zei hij van plan was geweest om zijn verzameling aan de politie te geven. „Ik hoopte dat daardoor de daders zouden gepakt worden, maar de politie was me voor." Sinds zijn vijftiende jaar verza melde hij al pornografisch ma teriaal .Hij erkende op een natu- ristenstrand geslachtsdelen van dichtbij jongens te hebben ge filmd. Hij was ervan geschrok ken. „Ik heb met mijn camera per ongeluk te dicht inge- zoemd", zei hij, De beelden werden via internet uitgewisseld. In totaal werden bij de verdachten zesduizend vi deobanden en cd-roms in beslag genomen. Tien procent werd door justitie als kinderporno aangemerkt. Bij de 45-jarige werden de meeste (357) banden met kinderporno in beslag ge nomen. „Ze hebben heel veel in huis ge had. Ik til zwaar aan de beelden van verkrachtingen, sadisme en seksueel misbruik. De kinderen houden er trauma's aan over", zei officier van justitie Fetter. Oud materiaal De raadslieden meenden dat het gros oud materiaal betrof, dat niet meer strafbaar is. Sinds 1996 is de wet gewijzigd en aan gescherpt. Zes jaar is de maxi mumstraf. De periode 1 februa ri 1996 tot de aanhouding van de verdachten was door de officier ten laste gelegd. Raadsman J. Burlet meende dat de affaire Dutroux van invloed is geweest. Zijn cliënt, de Aar denburger, was volgens hem puur uit nieuwsgierigheid gaan surfen op internet. „Er kwa- mem bij hem altijd kinderen over de vloer, maar hij heeft nooit naar seks met ze ge streefd." Volgens zijn confrère A Sol was er sprake van gema nipuleerde beelden, die niet van echt zijn te onderscheiden. Uitspraak op 24 februari We willen graag wat restanten opruimen Lange Vorststraat, Goes GOES - De deze week bij het strandje van Katseveer bij Goes gevonden cilinder kan gevaar lijk zijn. Dat meldt de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) uit Gilze-Rijen. Het zou om een chemische ontsteker gaan. Een onbekend gebleven jonge man stelde de PZC op de hoogte van zijn ontdekking. Hij wilde er niet mee naar de politie gaan. Naar aanleiding van de bericht geving over de vondst meldde zich een man bij de politie; hij had op de slaapkamer van zijn zoon een soortgelijk voorwerp aangetroffen. Eveneens gevat in een bakelieten omhulsel, met daarop de aanduiding 'contai ner 36'. Later bereikten de poli tie nog enkele telefoontjes waarin gewag werd gemaakt van het aantreffen van zulke voorwerpen aan de oevers van de Oosterschelde. De EOD, die donderdag in Goes was om zich te ontfermen over een uit de vest opgediept projec tiel, gaf de ontdekking van de cilinder door aan het landelijke meldingspunt in Culemborg. De politie verzoekt de vinder van de chemische ontsteker bij Katseveer zich alsnog te mel den. Man uit Sirjansland verdronken ROTTERDAM - De waterpoli- tie in Rotterdam heeft woens dagavond uit de Elbehaven het ontzielde lichaam van een man uit Sirjansland gehaald. De man, een 37-jarige scheep vaartinspecteur, is vermoede lijk verdronken nadat hij van de kade was gevallen. ANP Vlees roken leidt tot brandje SEROOSKERKE (W) - Het al oude ambacht van vlees roken heeft donderdagavond in Se- rooskerke (W) tot een brandje geleid. Op een erf naast een schuur aan de Vrouwenpolderseweg ging het roken plotseling over in branden. De brandweer was snel ter plaatse op het vuur te doven. Volgens de brandweer bleef de schade beperkt tot wat brandschade aan de wand en het dak van de schuur. In de voormalige Buitenhoveschool onderwijst juf Jolanda Schild asielzoekerskinderen in de Nederlandse taal. foto Ruben Oreel door Winnie van Dam MIDDELBURG - „Deze manier van onderwijs is hard nodig", zegt Jolanda Schild over het zogenaamde combi-on derwijs. Dat is een manier van onder wijs waarbij anderstalige kinderen 's ochtends een stoomcursus Nederlands krijgen en 's middags teruggaan naar hun eigen scholen. De kinderen uit het asielzoekerscen trum aan de Middelburgse Kruitmo- lenlaan zitten al een tijdje bij juf Schild in de schoolbankjes van de voormalige Buitenhoveschool. Vanaf 1 maart ko men daar ook de kinderen uit het asiel zoekerscentrum generaal-majoor Berghuijskazerne aan de Zuidsingel bij. Jolanda Schild werkt al drie jaar met asielzoekerskinderen volgens dit com bi-onderwijs. Ze vertelt dat anderstali gen niet mee kunnen in een klas als ze geen of gebrekkig Nederlands praten. Leerkrachten weten vaak niet wat ze met de kinderen aanmoeten. Ze hebben dan al snel een zet die maar achter de computer-houding en zo krijgen de leerlingen een nog grotere achterstand. Schild heeft tien kinderen uit het cen trum aan de Kruitmolenlaan onder haar hoede, in de leeftijd van zes tot ne gen jaar. Hun kennis van de Nederland se taal is erg verschillend. Dat komt bij voorbeeld doordat sommigen in het land van herkomst nooit scholing heb ben gehad, of omdat de een al vier jaar in Nederland verblijft en de ander bij wijze van spreken net van Schiphol komt. Dictee Veel van Schilds pupillen komen uit oorlogsgebied. „Dat merk je wel aan ze. Sommigen hebben concentratie- en luisterproblemen en kunnen snel in pa niek raken. Ik vind dat wel te verklaren want ze hebben verschrikkelijke din gen meegemaakt", zegt ze terwijl ze een paar kinderen een dictee geeft. „Hij daar bijvoorbeeld." Ze wijst naar een jongen van negen jaar in joggingpak en gymschoenen, die zit te ploeteren op de zin ik loop naar school. „Hij komt uit Bosnië en heeft lange tijd in schuilkel ders doorgebracht. En zij komt uit Sri Lanka, waar de Tamil-tijgers behoor lijk hebben huis gehouden", wijst ze naar een meisje met lang donker haar. De klas kan ontzettend druk zijn, maar dat komt omdat de kinderen zich bij Schild veilig voelen. Zedurven meer. ,,'s Middags op hun gewone school zijn ze veel rustiger. Daar willen ze namelijk niet opvallen, omdat ze bij de groep wil len horen." Schild vindt haar taak niet altijd even makkelijk. Want het zijn allemaal ver schillende kinderen uit'verschillende culturen. „In sommige culturen stelt een vrouw niets voor Dat merk ik hier ook wel eens. Daarbij zijn het bijde handjes. En ik moet honderd keer per dag de regels uitleggen, terwijl Neder landse kinderen maar een half woord nodig hebben", lacht ze. „Dit klinkt misschien negatief, maar daarin zit juist de uitdaging. Je moet je eigen grenzen verleggen en af en toe eens iets door de vingers zien", legt ze uit. Bovendien biedt het werk veel vrij heid. De leerlingen hoeven niet aan het. eind van het schooljaar op een bepaald niveau te zitten. „Opvallend is dat mijn leerlingen even snel leren als Neder landse kinderen, terwijl het voor hen twee keer zo moeilijk is. Ze moeten nog Nederlands leren spreken en schrijven bovendien." De combinatie met Nederlandse klas genootjes loopt naar Schilds mening perfect. „De Hollandse kinderen zijn heel tolerant. Ze nemen de nieuwko mers wel eens mee naar huis en gaan soms zelfs spelen in het asielzoekers centrum." Ook haar pupillen onderling gaan goed met elkaar om. Waar kinderen van som mige afkomsten in eigen land elkaar de hersenen inslaan, delen ze hier hun lunch. „Deze kinderen kunnen nog lek ker kinderen zijn. Ze vergeten hun pro blemen wanneer ze samen aan het spe len zijn. Ondanks alle verschillen in re ligie en cultuur, hebben ze een ding ge meen: ze moeten zo snel mogelijk Ne derlands leren." Maandenlang heeft de strijd gewoed in dat Zierikzeese gezin. De zoon van vijftien had namelijk heel andere op vattingen over de tijd van thuiskomen dan zijn ouders erop nahielden. Het stormde dan ook geregeld als hij in het weekeinde weer eens om een uur of drie kwam aanzakken Erwashem immers duidelijk gemaakt dat twee uur de li miet was. Na veel op hoge toon gevoer de gesprekken zijn ze tot overeenstemming gekomen, zo meldde zijn vader onlangs aan collega's op het werk. De afspraken zijn glashelder. De vader mag tegen vrien den, buren en kennissen zeg gen dat zijn zoon gehoor zaam is en tegenwoordig al tijd voor tweeën opduikt. En hij mag, ter voorkoming van gezichtsverlies, stilhou den dat het om twee uur 's middags gaat. den worden goedgekeurd. Staatssecretaris W. Vermeend (Financiën) heeft de Zeeuwse gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, economie) donderdag meegedeeld dat nog onduidelijk is welke inkomenseffecten het nieuwe belastingverdrag zal hebben. Bruinooge had zijn partijgenoot Vermeend ophel dering gewaagd naar aanlei- di ng van de onrust onder Neder landse grensarbeiders. De staatssecretaris sprak don derdag vertrouwelijk met de Kamercommissie voor Financi en over de gevolgen van de her ziening van het belastingver drag. Over de uitkomst ervan lichtte hij de Zeeuwse gedepu teerde in. Keuzes Vermeend verzekerde dat in de onderhandelingen met België nog geen definitieve keuzes zijn gemaakt voor fiscale verande ringen die kunnen leiden tot in komenseffecten voor grensar beiders. Uitgangspunt bij de onderhandelingen is dat Neder landers die in België werken er door het nieuwe belastingver drag zo min mogelijk op achter uit zullen gaan. Dit betekent dat hun fiscale positie voorlopig on gewijzigd blijft. Vermeend ver klaarde te verwachten dat het nieuwe verdrag niet vóór 1 ja nuari 2003 van toepassing zal zijn. De staatssecretaris wil samen met werknemersorganisaties uitrekenen wat de inkomensef fecten van een verdragswijzi ging kunnen zijn. door Ben Jansen VLISSINGEN - Vóór 2003 ver andert niets aan de inkomens positie van Nederlanders die in België werken. De onderhandelingen over de herziening van het belasting verdrag met België zijn nog niet afgerond en bovendien moet het gewijzigde verdrag eerst door de parlementen van beide lan- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15