Gusmao verruilt cel voor huis Veertienjarige Nepalese krijgt twintig jaar cel voor abortus PZC Frans-Duits boerenprotest Om rode wangen van te krijgen. Drie landen mogen weer ivoor verkopen Justitie VS verdenkt aanklager Kenneth Starr van misleiding Taliban beperken vrijheid Bin Laden 6,99 12,99 Test voor mensenrechten Rusland Kernafval kost Parijs tientallen miljarden Timorese leider blijft in arrest buitenland Valentijn- kortingen bij Bruna bruna doorTheo Haerkens JAKARTA - De Oost-Timorese verzetsstrijder 'Xanana' Gus mao (52) is gisterochtend vanuit de Cipinang-gevangenis in Ja karta overgebracht naar een speciale woning waar hij onder huisarrest is geplaatst. Het ge drang van beveiligingsmensen en journalisten op het kleine plaatsje voor het huis was zo groot dat bij de binnenkomst van de Frelilin-leider ruiten sneuvelden. De woning waarin Gusmao is ondergebracht - Indonesië kent overigens officieel geen huisar rest - wordt door acht man be waakt en is voorzien van een ex- Ultraorthodoxe joden bedreigen rechters Israël JERUZALEM - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft extra bescherming gevraagd voor zijn rechters, die steeds vaker blootstaan aan verbale aanval len van ultraorthodoxe joodse leiders. Een woordvoerder van het hof, Moshe Gorali, maakte dit gisteren bekend. Ultraorthodoxe rabbijnen en oud-politici beschuldigden het hof er de afgelopen dagen van dat het een 'juridische dicta tuur' uitoefent door zich niet te laten leiden door de 'halacha', de joodse religieuze wet. Rab bijn Ovadia Yosefde geestelijk leider van de Shaspartij. noem de het hof 'een vloek' en minis ter van justitie Tsachi Hanegbi sprak van 'een vijand'. De politie is een onderzoek be gonnen tegen twee andere ul traorthodoxe politici. Moshe Gafni en David Yosef. die dins dag soortgelijke verklaringen aflegden. AP tra hoog hek. Het ligt tegenover een gevangeniscomplex. De voormalige rebellenleider herhaalde zijn oproep aan de partijen in Oost-Timor om de vijandelijkheden te staken en samen te werken aan een oplos sing voor de regio, die in 1976 door Indonesië is ingelijfd. ..Dat is niet eenvoudig, maar ik ben hier om me daar voor in te zet ten", aldus Gusmao Het be langrijkste, zei hij, is het tot stand brengen van een goede en vredelievende sfeer waann ver der onderhandelen mogelijk is. Vrijlating Fernando de Arauso, secretaris generaal van Fretilin, be schouwt de overplaatsing als niet meer dan een eerste stap naar volledige vrijheid voor Gusmao, die in de afgelopen maanden in de gevangenis tal van diplomaten en politici ont ving. De internationale ge meenschap heeft herhaaldelijk aangedrongen op vrijlating van de verzetsleider die in 1992 tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Algemeen wordt de Fretilin-lei- der een belangrijke rol toege dacht bij het vinden van een op lossing voor Oost-Timor. „Hij is de legitieme leider van Oost-Ti- mor; 95 procent van de bevol king wil onafhankelijkheid en steunt hem', aldus De Arauso. ,,Hij is in staat doorbraken te forceren, hij is erg flexibel en di plomatiek." Op dit moment ontvluchten duizenden mensen de regio uit angst voor geweld. Fretilin ver zekert echter dat Indonesiërs en mensen die aansluiting bij In donesië willen, niets te vrezen hebben. „Wezijn allemaal broe ders". verzekerde een andere Fretilin-bestuurder. „We heb ben het liefst dat Indonesië mor gen vertrekt. Met behulp van de Verenigde Naties zullen wij de veiligheid van iedereen garan deren." GPD STRAATSBURG - Rond 2000 Franse en Duitse boeren trekken met hun tractoren op naar het gebouw van het Europese Parlement in Straatsburg. Ze protesteerden daar gisteren tegen de plannen om het Europese landbouwbeleid op de helling te zetten. De boeren vrezen dat de agrarische wereld daarvan de rekening gepresenteerd krijgt. foto Damien Mëyer/EPA van onze redactie buitenland GENEVE- Het bestuur van Cites, de inter nationale conventie voor de bescherming van bedreigde dieren- en plantensoorten, heeft drie Afrikaanse staten toestemming gegeven ivoor aan Japan te verkopen. De olifant wordt in deze landen niet meer met uitsterven bedreigd, vindt de Cites. Twee jaar geleden werd reeds vastgesteld dat het aantal olifanten in Zimbabwe. Bots wana en Namibië gedurende lange tijd ge lijk was gebleven of zelfs was gestegen. Cites spreekt van een 'beperkt experiment'. Zimbabwe mag twintig ton ivoor uitvoeren en Namibië 13,8 ton. Botswana, dat zegt over een voorraad van 25,3 ton te beschik ken, moet op het resultaat van nader onder zoek wachten. De handel in ivoor werd in 1989 verboden. De meeste deskundigen zijn het erover eens dat de populaties van de dikhuiden zich hebben hersteld. Sterker nog: inmiddels zijn er in sommige reservaten zoveel olifan- terf bijgekomen, dat volgens de beheerders het evenwicht zoek is. Sommige milieugroepen hebben de beperk te hervatting van de verkoop van ivoor ver oordeeld, maar het Wereld Natuur Fonds is er in beginsel mee akkoord gegaan. Het ver bod werd in 1989 afgekondigd, nadat in de jaren tachtig 750.000 olifanten ten prooi waren gevallen aan stropers die het op hun slagtanden hadden voorzien. De Cites heeft waarborgen ingebouwd om te voorkomen dat stropers opnieuw hun slag zullen slaan, maar volgens sommige dierenbeschermers gaan die niet ver ge noeg. Op een bijeenkomst van Cites in 1997 in Zimbabwe noemden de tegenstanders het plan voor hernieuwde handel "een krachtig signaal aan stropers in Afrika dat het een goede tijd is om weer olifanten te gaan doden'. RTR/AP donderdag 11 februari 1999 Verbod op citaten Anwar KUALA LUMPUR - Een rechtbank in Kuala Lumpur heeft de Maleisische media verboden uitlatingen te publiceren van de ontslagen vice-premier Anwar over premier Mahathir of ex-politiechef Abdul Rahim Noor Anwar haalde gisteren in het proces tegen hem fel uit naar Mahathir en Rahim. Maar rechter Augustine Paul vindt dat Anwars opmerkingen niet openbaar mogen worden gemaakt totdat is bewezen dat ze ook waar zijn. Verder zou de verdedi ging van Anwar eerst maar eens de beide hoogwaardigheids bekleders moeten oproepen als getuigen, aldus Augustine. De voormalige vice-premier staat terecht op beschuldigingen van corruptie en machtsmisbruik. RTR Politie stuit op verdwenen Rafaël ROME - De Italiaanse geheime dienst heeft bij een actie tegen internationale wapenhandelaars een meesterwerk van de schilder Rafaël in beslaggenomen, aldus het Italiaanse week blad Oggi gisteren. Het doek zou minstens honderd miljoen gulden waard zijn. Een voormalig medewerker zei tegen het tijdschrift dat leden van zijn dienst in contact waren gekomen met een groep die in Rusland gemaakte atoomkoppen te koop aanbood. Tijdens onderhandelingen kregen ze van de criminelen ook de Rafaël aangeboden. De agenten wisten de wapenhandelaars te over reden het schilderij naar Italië te brengen waar carabinieri het doek in beslag namen. Het uit 1506 daterende meesterwerk Maagd met kind en lam was voor het laatst gesignaleerd in 1890. AFP Rookverbod in Belgische treinen BRUSSEL - De Belgische senaat behandelt binnenkort een wetsvoorstel voor een volledig rookverbod in binnenlandse treinen. Het plan van de Franstalige socialist Poty heeft de steun van senatoren van alle regeringspartijen. Het verbod zou gelden voor treinen die vertrekken en aanko men in België. Internationale treinen van en naar Nederland krijgen er dus met mee te maken. Met de maatregel wil Poty treincontroleurs een betere be scherming bieden tegen rokende passagiers. Inde oude rijtui gen van de Belgische spoorwegen NMBS zijn er problemen met de ventilatie. Ook de afzuigsystemen in de nieuwe rijtui gen voldoen volgens hem niet. ANP/Belga Toestel Jeltsin ramt vliegtuig MOSKOU - Het vliegtuig waarmee de Russische president Jeltsin van de begrafenis van de Jordaanse koning Hoessein terugkeerde, heeft bij de landing op het Moskouse vliegveld Vnoekovo met zijn vleugel de DC-9 van de bezoekende Itali aanse premier D'Alema geraakt. De staart en een deel van de romp van het Italiaanse toestel werden beschadigd en er moest een ander toestel uit Italië komen om D'Alema dins dagavond naar huis terug te vliegen. Rusland heeft beloofd de schade te herstellen. Bij het incident raakte niemand gewond. Jeltsin en zijn staf hadden niet eens iets van de botsing gemerkt. AP Weer wonder erkend in Lourdes TOULOUSE - De Rooms-Katholieke Kerk heeft een wonder in het Franse Maria-bedevaartsoord Lourdes erkend. Een door multiple sclerose aan een rolstoel gekluisterde man stond twaalf jaar geleden op en kon weer lopen. Het is het 66e erkende wonder in Lourdes. Het vorige stamde uit 1976. De man die destijds 51 jaar was, herstelde van de ongeneeslij ke ziekte enkele uren nadat hij van een reis naar het Zuid- Franse bedevaartsoord was teruggekeerd. Medische testen toonden 'een totale, plotselinge, stabiele en blijvende gene zing' aan. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Justitie gaat na of Kenneth Starr zich schuldig heeft gemaakt aan misleiding. De speciale aankla ger en zijn staf zouden gelogen hebben toen ze de minister van Justitie. Janet Reno, vorig jaar januari vroegen de Lewinsky- affaire te betrekken in hun on derzoek naar het doen en laten van president Clinton. Starr c.s. beweerden toen geen belangen te hebben in het pro ces dat Paula Jones tegen de president had aangespannen over vermeende seksuele inti midatie. Ook ontkende de bij zondere aanklager elke relatie met het team van Jones. De New York Times meldde gis teren dat Justitie over informa tie beschikt waaruit blijkt dat er vanaf november 1997 achter de' schermen nauw is samenge werkt tussen een van Starrs me dewerkers en een lid van Jones' advocatenteam. Justitie wil niet reageren op deze onthulling. Het Witte Huis beweert al lan- van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De internatio nale terrorist Bin Laden mag niet meer telefoneren. Boven dien beperkten zijn gastheren van de fundamentalistische Ta liban, die het grootste deel van Afghanistan beheersen, het aantal ontmoetingen dat hij met andere mensen mag hebben. Dat blijkt uit uit een verklaring van de Taliban die het in Pakis tan gevestigde persbureau AIP verspreidde. De Taliban hebben toezichthouders aangesteld die de activiteiten van Bin Laden in toom moeten houden. Als hij de maatregelen schendt, kan hij de status van gast van de Afghaan se overheid verliezen. De Saoedische multimiljonair wordt ervan verdacht dat hij di verse terreurdaden heeft gefi nancierd, waaronder de bom aanslagen op cle Amerikaanse ambassades in Tanzania en Ke nia, die ruim 250 mensen het le ven kostten. De Amerikanen hebben de Taliban om uitleve ring gevraagd, maar een woord voerder van de Afghaanse heer sers sloot inwilliging van dit verzoek gisteren uit. RTR Van Riebeeck Kelders Cinsaut/Cabernet- Sauvignon 75 cl-7^ Alamos Ridge Malbec 75 cl Argentinië GALLGALL Altijd iets bijzonders. ger dat er nauw is samenge werkt tussen Starrs kantoor en de advocaten van Paula Jones. Zij wijzen op de cassettebandjes van Lewinsky's toenmalige vriendin Linda Tripp waarop Lewinsky haar affaire met de president onthulde. De tapes vonden via advocaten van Jones hun weg naar het bureau van de onafhankelijk aanklager. Starr beweert dat hij deLewins- ky-affaire wilde onderzoeken toen hij stuitte op de aantijgin gen tegen Clintons vriend Ver non Jordan. Deze zou Lewinsky hulp hebben aangeboden bij het vinden van een baan in ruil voor haar stilzwijgen als getuige in de zaak-Paula Jones. De relatie tussen het ministerie van Justitie en het kantoor van de openbaar aanklager is sinds de Lewinsky-affaire steeds slechter geworden. Minister Re no zou volgens de New York Ti mes zelfs hebben overwogen Starr te ontslaan. Ze vindt dat de openbaar aanklager richtlij nen, in het bijzonder ethische, van haar departement aan zijn laars heeft gelapt. De Senaat heeft gisteren het slotdebat over de afzettingspro cedure hervat. Volgens de leider van de Republikeinen in de Se naat, Trent Lott, wordt ernaar gestreefd voor vanavond elf uur uur (Ned. tijd) klaar te zijn. Daarna zou dan gestemd kun nen worden. ANP/RTR Een groep Jehovah's Getuigen (r) in de rechtszaal waar hun zaak wordt behandeld. foto Al van onze redactie buitenland MOSKOU - Voor een rechtbank in Moskou hebben advocaten gisteren Jehova's Getuigen verdedigd tegen de beschuldiging dat de geloofs gemeenschap een bedreiging is voor de samenle ving. De rechtszaak wordt gezien als een lakmoes proef voor de Russische mensenrechten. De aanklagers proberen de Jehova's Getuigen in Moskou te verbieden op basis van de nieuwe gods dienstwet. Critici vinden dat die wet een terug keer is naar het intolerante Sovjettijdperk. De geloofsgemeenschap is volgens de aanklagers een gevaar voor de maatschappijomdat gezinnen verscheurd zouden raken en er religieuze onenig heid zou ontstaan. Volgens Judah Schroeder, woordvoerster van de Jehova's Getuigen, is daar voor geen enkel bewijs. De wet, die door de Verenigde Staten en het Vati- caan als discriminerend is aangemerkt, verplicht alle religieuze groeperingen in Rusland om zich voor het einde van dit jaar opnieuw te laten regi streren. Ongeregistreerde groepen mogen geen zending bedrijven of onderwijs verzorgen. Voorstanders van de wet vinden het, net als de meeste Russische politici en de machtige Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, nodig om de invloed van 'gevaarlijke' sektes in te dammen. De Jehova's Getuigen bestaan in Rusland meer dan een eeuw en hebben ongeveer 250.000 leden. RTR door Gerard Chel DEN HAAG - Een Nepalese rechter heeft vorig jaar een toen 14-jarig meisje tot twintig jaar celstraf veroordeeld wegens abortus. Min Min Lama werd verkracht door een zwager, waarna de familie haar middel tjes toediende die de geboorte van een dood kindje van vijf maanden oud tot gevolg had den. Daarop deed dezelfde fa milie aangifte van abortus, waarna de veroordeling volgde. In de hoofdstad Kathmandu zit Min Min inmiddels negen maanden opgesloten in een oud en verwaarloosd pand, samen met een paar honderd andere vrouwen. Ze bivakkeren in tochtige gangen waar ze zelf hun potjes koken en slapen. De nu 15-jarige Min Min, die al op 8-jarige leeftijd in een tapijtfa- briek moest werken en lezen noch schrijven kan, is door haar familie verstoten. Nepal kent geen regeling voor goed gedrag zodat ze de volle twintig jaar zal moeten zitten. Gezicht In de wandelgangen van de VN- bevolkingsconferentie in Den Haag vraagt Pragya Shah uit Nepal aandacht voor deze tra gedie, waarmee ze de discussies over vrouwenrechten en abor tus een dramatisch menselijk gezicht geeft. Pragya werkt voor een organi satie voor gezinsplanning en kwam tijdens een bezoek aan de vrouwengevangenis in contact met Min Min. ,.Ik ben de enige die haai' bezoekt, de .familie heeft geen enkel contact met haar." Volgens Pragya Shah werd Min Min op 14-jarige leeftijd door een zwager verkracht. Toen de familie er na vijf maanden ach ter kwam dat Min Min zwanger was, kreeg het meisje 'huismid deltjes' toegediend, waarna binnen een paar uur een dode baby ter wereld kwam. „Min Min vertelde mij dat ze daarbij ook op haar buik werd getrapt", aldus Shah. Direct na de geboorte deed de familie zelf aangifte waarna Min Min werd gearresteerd en vrij snel daarna werd veroordeeld. „Voor een moord krijg je in Nepal tien jaar, voor een abortus twintig jaar." „Min Min had aangifte gedaan van de verkrachting en haar door Herman Damveld PARIJS - Er is niet genoeg geld opzij gelegd om de kosten van verwerken en opslag van kern afval te kunnen betalen. Dat stelt de Franse Rekenkamer in een rapport over de toekomstige lasten van het huidige kern energieprogramma. In Frank rijk komt tachtig procent van de elektriciteit uit kernenergie. Het te zijner tijd afbreken van de bestaande kerncentrales kost op basis van het huidige prijsni veau 102 miljard frank (34 mil jard gulden) Daarnaast heeft Frankrijk onderzoeksinstitu ten, fabrieken voor de winning en verrijking van uranium evenals opwerkingsfabrieken. De afbraak daarvan kost een kapitale som. De ontmanteling van een kleine opwerkingsfa briek vergt volgens de Rekenka mer omgerekend zes miljard gulden. Het kernafval dat vrijkomt bij de afbraak van al deze installa ties moet ergens opgeslagen worden. Een definitieve opslag bestaat nog' niet, zodat de kos ten daarvan onbekend zijn. Wel bekend zijn de kosten van de op slag van licht- en middel-actief afval bovengronds bij La Man che en Soulanes. Deze opslag moet driehonderd jaarlang, dus tot het jaar 2300, gecontroleerd en bewaakt worden. Dit kost 13 miljoen frank per jaar; in totaal gaat het om omgerekend vier miljard gulden. De totale kosten voor afbraak van de kerninstal laties en de opslag van het afval komen daarmee op - omgere kend - minstens zestig miljard gulden. De Rekenkamer beveelt aan voldoende geld te reserve ren voor deze toekomstige kos ten. GPD Hof Rome acht verkrachten van vrouw in jeans onmogelijk ROME - Een vrouw die strakke spijkerbroeken draagt, kan niet worden verkracht. Dit oordeel hebben de rechters van het Hof van Cassatie in Rome uitgespro ken, aldus de Italiaanse tv giste ren. Het hoogste rechtscollege in strafzaken vernietigde het von nis van een lagere rechtbank te gen een rij instructeur. Die had hem tot twee jaar en tien maan den cel veroordeeld wegens de verkrachting van een jonge leerlinge. Volgens de rechters had de rij in structeur de spijkerbroek on mogelijk naar beneden kunnen trekken zonder hulp van de vrouw. Deze heeft dus volgens het vonnis ingestemd met de seks, waardoor er geen sprake is van verkrachting. ANP (Advertentie) zwager zat een dag of twee vast, maar kocht zich uit. De familie wilde verdere schande voorko men, dwong Min Min de aan klacht in te trekken en hield haar voor dat ze het beste met haar voor hadden. Maar eigen lijk wilden op deze manier van haar afkomen." Shah vertelt dat deze tragedie aangeeft hoe ondergeschikt een meisje in Nepal is. „Wij blijven tweederangs bur gers, alles draait bij ons om zo nen. Die krijgen ook altijd het beste. Ook mijn ouders, die goed opgeleid zijn, vinden dat heel normaal." Op de conferentie hoopt ze met dit aangrijpende voorbeeld aandacht te krijgen „Ik hoop dat landen die Nepal financieel steunen, hierover be ginnen." GPD Reuze folie-ballon (80 cm hoog) 'Tweety Tweetheart' Folie-ballon (doorsnede 22 cm) 'Tweety I Wuv You' Alleen bij Bruna Valentijn muismat Verkrijgbaar mei Bel voor dichtstbijzijnde Bruna-winkel 0800 023 05 35 (gratis) www.bruna.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5