Wintersporters staan in de kou PZC Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's Vakantiedrukte Tips varia 4 puzzei recept Flensjes met mosselen Verzekeringsmaatschappijen dekken niet alle kosten van vertraging Moskou werkte samen met Jakarta bij plan invasie Nieuw-Guinea het weer Alle vakanties uit alle gidsen,,. donderdag 11 februari 1999 Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1 D T E O O R M N 2 M A A E T E R S 3 T C O H R A E N 4 P K P IJ A A H L 5 D E O E N F T S 6 S P A L U K E C 7 Z H O T O S M D 8 E K M I O O S R 9 L D E A P E D L 10 I P G L E R A N 11 T S R A D A G I 12 B A E A Z N IJ V 13 E P R L A D A T 14 R I O E O D N T 1. Gramschap; 2. plas; 3. schaakstuk; 4. haar- loos; 5. zachte veren; 6. keteltrom; 7. rand; 8. zanggroep; 9. eetgerei; 10. voornemen; 11. langzaam; 12. betrek king; 13. prent; 14. kleur Oplossing woensdag voorgoed e-p-e-t- repelaar z-e-u-g- e-r-kwel test-ij- - rozen o-e-a strop Hans Belterman Veel restaurants in Bangkok staan bekend om hun Hoy Man PooTord: flensjes met fijngehakte gekookte schelpdieren. U kunt daarvoor Zeeuwse mosselen nemen en ze zelf in licht ge zouten water koken of reeds gekookte mosselen bij de visman kopen. De flensjes, altijd twee op elkaar, worden aan tafel over goten met een kokende gembersaus. Voor 4 hoofdgerechten: 400 gram gekookte mosselen; 85 gram bloem; 15 gram maïze na; 2 eieren, losgeroerd; zout; zwarte peper uit de molen; 1 theel. Thaise vissaus (Nam Pla); 2 eetl. fijngehakte verse korian der; 2 bosuitjes, ragfijn gesnipperd; ca. 4 eetl. (arachide- of zon- nebloemlolie Voor de saus: 5 eetl. palm- of donkerbruine basterdsuiker: 5 eetl. limoen- of citroensap; 5 eetl. donkere (C hinese) sojasaus; 5 eetl. ragfijn gehakte verse gemberwortel; 2 bosuitjes, ragfijn gesnipperd; 1 eetl. maïzena en 1 of 2 limoenen of citroenen, in smalle partjes. Maak gekookte mosselen met keukenpapier droog. Hak de mos selen in stukjes. Maak van gezeefde bloem, maïzena, losgeroer de eieren en water een volkomen glad beslag dat zo dun is als voor gewone flensjes. Voeg zout, peper en vissaus toe. Laat het beslag een kwartier staan en roer er vervolgens de mosselen, ko riander, bosuitjes en 1 eetlepel olie door. Laat het beslag op nieuw een kwartier rusten. Maak intussen de saus door eerst 3 deciliter water aan de kook te brengen. Los de suiker erin op en voeg daarna limoen- of citroensap, sojasaus, gemberwortel en bosuitjes toe. Breng alles, onder voortdurend roeren aan de kook. Laat alles 5 minuten zachtjes koken. Maak de maizena aan met 2 eetlepels koud water. Roer het mengsel door de saus. Voeg zout en peper naar smaak toe. Temper de warmtebron en laat de saus hierna nog 10 minuten heel zachtjes sudderen. Bak in weinig olie 16 kleine flensjes van het beslag met de mos selen. Bak ze slechts aan een zijde. Neem ze uit de pan zodra ze aan de bovenzijde zijn gestold en het beslag er ook niet meer zo glimmend uitziet. Leg steeds twee flensjes met de ongebakken zijden op elkaar. Sla ze dubbel en houd ze warm in een tot 120 aeC voorverwarmde oven. Leg voor het opdienen de dubbelgevou wen flensjes op een voorverwarmde schaal. Schenk een klein deel van de hete gembersaus door een zeefje erover. Schik er li moen- of citroenpartjes rondom. Geef de rest van de gezeefde saus apart erbij. Tip: geef er een salade van jonge bladgroenten, zoals spinazie of veldsla en (ontvelde) tomaten bij. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 11 FEBRUARI yur cm uur cm uur cm uur cr Vlissingen 10.16 127 22.55 131 04.05 12516.39 13 Terneuzen 10.35 148 23.15 151 04.30 131 17.06 13 Bath 11.20 178 23.54 182 05.05 151 17.50 161 Roompot Buiten 10.30 096 23.20 100 04.30 106 17.00 105 Z'zee/Colijnsplaat 11.20 105 05.00 114 17.40 117 Stellendam Buiten 10.41 093 23.32 093 04.55 068 17.35 067 Wemeldinge 11.35 117 ----- 05.05 122 17.50 126 Krammersl. West 11.25 1 1 1 05.15 121 17.45 125 VRIJDAG Hoog water Laag water 12 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.30 144 05.16 135 17.46 142 Terneuzen 11.50 167 ----- 05.36 141 18.05 149 Bath 12.40 200 ----- 06.26 163 19.01 175 Roompot Buiten 11.45 109 ----- 05.30 113 18.00 113 Z'zee/Colijnsplaat 00.00 109 12.40 116 06.20 121 18,45 120 Stellendam Buiten 11.52 105 05.45 071 18.14 066 Wemeldinge 00.10 122 12.45 131 06.25 131 19.00 132 Krammersl. West 00.10 116 12.50 126 06.20 129 18.50 128 L Lagedrukgebied H Hogedmkgebied Koufront Warmtefront O zonni9 matige sneeuw zware sneeuw bchte regen masgeregen zware regen Europa: Sneeuw Een omvangrijk lagedrukgebied dat de afgelopen twee dagen veel sneeuw heeft gebracht in de Alpen, ligt donderdag boven de Balkan en trekt naar het zuidoosten. In de Alpen is in het 'laagland' en in de dalen 20 tot 50 centimeter sneeuw gevallen. Ook in Hongarije en Slovenië ligt een pak sneeuw. Aan de noordzijde van het laag is het in Midden-Europa koud met enkele graden vorst overdag. Verder zijn daar opklaringen afgewisseld met sneeuwbuien. Op de Balkan is het vooral in het zuiden zacht met regen(buien). In het noorden ligt de temperatuur rond het vriespunt en valt natte sneeuw. Hagel- en onweersbuien vallen in het westelijk Middellandse-Zeegebied, Italië en aan de noordkusten van Algerije en Tunesië. De temperatuur ligt tussen 7 en 13 graden. In Griekenland vallen een paar fikse regen buien. Het is er niet koud. Vrij zonnig en droog is het op Cyprus en wijde omtrek, Kreta, aan de Cöte d'Azur, in Portugal en het zuiden van Spanje. Het warmst is het in het zuidoostelijk Middellandse- Zeegebied met maximumtemperaturen rond 20 graden. Elders is dat duidelijk minder. Ook Scandinavië krijgt meer en meer zon maar het is er bitterkoud. In Lapland ligt de temperatuur overdag rond -25 graden, 's Nachts gaat dat naar -40 graden. Engeland heeft vrij veel zon dankzij een hogedrukgebied. Daar wordt het rond 5 graden van onze redactie buitenland De Sovjet-Unie lag begin au gustus 1962 voor de kust van Nederlands Nieuw-Guinea klaar met zes onderzeeboten om samen met Indonesische strijd krachten een einde te maken aan het Nederlands bestuur. El ke onderzeeboot had zeventig Russen aan boord. Dat is giste ren bevestigd door Aleksej Droegov die sinds juni 1962 tolk was voor het sovjet-leger in Ja karta. Droegov zei gisteren dat er ook een twintigtal Toepolev bom menwerpers klaarstond voor de geplande invasie. Die werd ech ter op het allerlaatste moment afgeblazen. Den Haag keurde alsnog op 15 augustus 1962 het onder druk van de Amerikanen een dag eerder gesloten akkoord met Indonesië goed. Moskou besloot in 1962 zes on derzeeboten, een dertigtal Toe- polevs en twee- tot drieduizend militairen naar Jakarta te stu ren. Na aankomst moesten de Russische militairen zich om kleden in Indonesische unifor men en kregen ze Indonesische identiteitspapieren. Als ze zou den worden aangehouden, dan moesten ze zeggen dat ze als huurlingen door Jakarta waren gerecruteerd. Geoefend Het Rode Leger en het Indonesi sche leger hadden volgens Droegov al eerder in de buurt van de sovjet-havenstad Vladi vostok aan de Japanse Zee sa men geoefend. De bevelen voor de op handen zijnde invasie kwamen echter rechtstreeks vanuit Moskou. Oud-onderzeebootofficier Gen nadi Melkov meldde gisteren dat de sovjet-onderzeeboten op 15 augustus 1962 de haven plaats Manokvari 'tot op tien mijl genaderd waren, toen de aanval werd afgeblazen'. Ne derland was gezwicht voor de Amerikaanse druk. Twee uur later en het was oorlog geweest. Menens Het oorspronkelijke bevel van de sovjet-admiraal luidde 'Ver nietig alle schepen'. Een Neder lands fregat bewaakte de in gang van de baai bi] Manokvari Dit fregat moesten de Russen met een torpedo uitschakelen. Maar zover kwam het niet, waarschijnlijk omdat de Ameri kanen wisten hoe zeer het de sovjets menens was en Den Haag onder druk zetten het ak koord met Indonesië goed te keuren. „Niemand twijfelde er aan dat de Amerikanen op de hoogte waren van onze aanwe zigheid", aldus Melkov. Blufpoker Of de Nederlandse regering-De Quay en in het bijzonder minis ter van Buitenlandse Zaken Luns niet op de hoogte waren van de sovjet-steun aan Indone sië. is niet duidelijk. Mogelijk hoopte Den Haag dat Washing ton de poot stijf zou houden te genover Jakarta. Maar de jonge Amerikaanse president Kenne dy voelde er weinig voor om al op dat moment een spelletje blufpoker te spelen met sovjet leider Chroesjtsjov. Die kans kreeg hij twee maan den later volop met de crisis rond de sovjet-raketten op Cu ba. De Russen haalden toen op het laatste moment hun projec tielen van het eiland af. ANP (Advertentie) door Johannes Rutgers Mensen die binnenkort met eigen vervoer op winter sport gaan. doen er goed aan eerst te controleren of ze hun be stemming op tijd kunnen berei ken. Nu namelijk bekend is dat veel regio's kampen met hevige sneeuwval, dekken niet alle ver zekeringsmaatschappijen de kosten van vertraging. Die waarschuwing geeft M. Uri van het Verbond van Verzeke raars in reactie op de hevige sneeuwval, die verschillende skidorpen in Europa van de bui tenwereld afsneed. In principe dekken de meeste reisverzeke ringen noodovernachtingen en extra kosten door slecht weer. Maar nu de omstandigheden be kend zijn, zien sommige maat schappijen een mogelijkheid om eronder uit te komen. Onderzoeksplicht Uri ..Het is namelijk goed mo gelijk dat de verzekeringsmaat schappij zegt- dan had je maal eerder weg moeten gaan. Geen "onzeker risico' noemen ze dat." De Consumentenbond is daar nauwelijks verbaasd over. ..Dat is het risico. Die maatschappij en gaan uit van een soort onder zoeksplicht van de consument. Eigen verantwoordelijkheid." Dat geldt overigens niet voor georganiseerde reizen met bus sen en vliegtuigen Die vertrek ken via een vast schema, weet Uri. Maar of je dan aankomt waar je wil. is een heel ander verhaal. Want de grote reisorga nisaties zorgen bij vertraging wel voor een overnachting, maar als de toerist daardoor een week aan de flipperkast moet hangen in Zuid-Duitsland in plaats van te slalommen in Oos tenrijk, is dat zijn probleem. De extra verblijfkosten worden meestal wel vergoed, maar het in het water vallen van de va kantie niet. „Het is een eigen keuze om op wintersport te gaan", zegt Uri namens de verzekeraars. „En dan is dit een risico dat eraan zit. Als je gaat zeilen weet je ook dat je in het water kan vallen. Het is nu eenmaal niet zo dat je overal een loketje kan vinden waar je geld kan ophalen." Dat is dan pech. denken ook de reis organisators. „Dat is geen situ atie die de reisorganisator is toe te rekenen", formuleert de ANVR, de overkoepelende or ganisatie van de reisbranche. „Veel sneeuw is op zich natuur lijk niet zo'n probleem. Goed, het skiet niet zo fijn, maar de mensen redden zich wel", rede neert woordvoerder R van der Klink van Vrij Uit, de grootste organisator op het gebied van individuele wintersportvakan ties. Hij rekent een dergelijke skiloos verblijf tot het risico van een vakantie. Overigens stelt de ANVR dat het helemaal niet kunnen skiën of langlaufen op dit moment nog niet aan de orde is. Wel waar schuwt Vrij Uit voor 'behoorlij ke vertraging' op de heem-eis. Bij het declareren van extra ver blijfkosten is er overigens nog verschil tussen een aflopende reisverzekering en een doorlo pende reisverzekering, waar schuwt Uri „Bij een aflopende is het geen probleem, bij een doorlopende moet je kunnen aantonen dat je extra dagen hebt moeten blijven, bijvoor beeld met de hotelrekening Een andere belangrijk aspect is de indirecte schade die ontstaat door het ingesneeuwd raken. Ie mand die door een gedwongen langer verblijf bijvoorbeeld zijn eigen zaak niet kan openen, kan die gemiste inkomsten noch de kosten van een vervanger via zijn reisverzekering terugvor deren. „Ook: 'Ik had moigen op mijn werk moeten verschijnen' is bij ons niet te verzekeren", zegt A Kruijthoff van LVA, de grootste reisverzekeraar van Europa. Mensen die besluiten niet af te reizen vanwege het slechte weer, kunnen eveneens naar hun cen ten fluiten. „Dat ligt aan de soort annuleringsverzekering, maar voor de meeste maat schappijen is niet kunnen afrei zen nu niet aan de orde. Dan zou er eerst een negatief reisadvies moeten komen", weet Uri. Fantastisch Reisorganisaties maken zich voorlopig nog niet druk om de herigheid van het winterweer. „Fantastisch toch?!" reageert directeur J. ter Haar van tour operator OAD op de herige sneeuwval. OAD vertrekt weke lijks met honderd bussen naar wintersportbestemmingen. Maar in tweede instantie ziet Na enige ogenblikken werd de deur geopend en daar verscheen de bediende met door slaap omwalde ogen en een kandelaar op de drempel. „Hebt u geklopt?" vroeg de knecht met dikke stem. „Ja", zei heer Ollie. „Er is iets vreemds aan de hand. Er wordt geklopt!" „Geklopt?" herhaalde de bediende onthutst. „Maar dat doet u im mers zelf, wanneer u mij toestaat? Als u naar bed gaat en rustig gaat slapen, houdt het vanzelf op, met uw goedvinden." Na deze woor den maakte hij aanstalten om zich opnieuw ter ruste te begeven, maar heer Bommel hield hem tegen. „Nee, beneden!" riep hij. „Beneden wordt héél raar geklopt! Je moet gaan kijken wat het is, want ik kan er niet tegen. Vooruit, Joost, laat mij toch niet alles alleen doen!" De trouwe knecht zucht te. Hij trok het koord om zijn kamerjas wat vaster en begaf zich met klapperende muilen voor zijn werkgever uit paar beneden. Inder daad klonk daar een dof geklop, dat uit de vloer scheen te komen. Er was echter niets bijzonders te zien, de meubels stonden keurig op hun plaats en nergens was een spoor van piasvorming door lekkage. „W-wat is het?" vroeg heer Ollie, die vanaf de eerste verdieping toe zicht op het onderzoek hield. De bediende gaf niet direct antwoord. Hij staarde suffig naar de grondbedekking, maar omdat hij graag w eer eens naar bed wilde, verklaarde hij: „Het zal een klopgeest zijn, als ik zo vrij mag wezen, heer Olivier!" Heer Bommel schoof deze veronderstelling terzijde. „Onzin", zei hij verontrust. „Een heer wil weten wat er in zijn huis klopt, want dan klopt er iets niet, als je begrijpt wat ik bedoel. En k-klopgeesten b-bestaan niet." Komend weekeinde beginnen de schoolvakanties in het midden en zui den van Nederland. De ANWB verwacht dat 500.000 Nederlanders aan een korte vakantie beginnen van wie er zo'n 375.000 naar verscheidene wintersportplaatsen in Europa vertrekken. Het is echter de vraag of de mensen hun be stemming wel kunnen bereiken vanwege de enorme sneeuwbal in onder meer Oos tenrijk en Frankrijk. De ANWB verwacht dat de avondspits vanwege de uittocht morgen eerder op gang komt en drukker is dan normaal. Fi les worden met name verwacht op de A2 Amsterdam-Den Bosch, de randweg Eindhoven, A12 Den Haag-Utrecht-Duit- se grens. A16 Rotterdam-Breda. A28 Utrecht-Zwolle en de A50 Arnhem-Apel- doorn. Voor zaterdag worden geen proble men vernacht. De ANWB verwacht zaterdag echter wel grote problemen in het buitenland. Dit geldt in Duitsland voor alle wegen naar het Sauerland. De langste files worden verwacht in Zuid-Duitsland. op de A3 en A9 in de richting van Neurenberg, de rondwegen rond München en de A28 in de richting van Salzburg De Fransen waarschuwen voor drukte op de A6 Parijs-Lyon, A43 Lyon-Chambery en A40 Macon-Genève. In Oostenrijk en Zwitserland kunnen wegen afgesloten zijn in verband met lawinegevaar. ANP De vier belangrijkste tips voor vakan tiegangers die met eigen vervoer naar de wintersportgebieden afreizen: 1 Bel vooraf de Reis- en Nieuwslijn van de ANWB (0900-9109101). Hier krijgt u onder meer informatie over afgezette wegen en geb ieden die onbereikba a r zij n 2. Zorg voor sneeuwkettingen in de auto. Dit is in de wintersportlanden verplicht. Leg de kettingen direct om de banden op het moment dat u in de sneeuw rijdt. Ook dit is verplicht. 3. Pak alle warme kleding niet in de kof fers. maar zorg dat er voor alle inzitten den een 'setje' binnen handbereik ligt. 4. Neem een thermoskan met warme drank mee. GPD Ter Haar ook nadelen. „Het is niet zo dat wij nou juichen, maar we kunnen in elk geval de mensen de garantie geven dat ze volop sneeuw hebben. Het is al leen een beetje lastig als het valt. Lastig voor onze chauf feurs en anderen die een barre tocht hebben om de mensen er naar toe te brengen. Dat duurt nu vaak wat langer en resulteert in extra kosten en extra inzet van chauffeurs", zegt Ter Haar. Vrij Uit, marktjeider op het ge bied van individuele autova kanties, 'stuurt' per jaar 60.000 mensen op wintersport. Tot nu toe hebben zij geluk gehad, ver telt Van der Klink. „Alle aan komsten en vertrekken zijn be perkt tot het weekeinde. En dat waren tot nu toe net de momen ten dat het niet zo hevig sneeuwde. En komend weekein de, lijkt de meeste ellende op nieuw achter de rug." Dan is vastzitten niet zo'n probleem. „De hotels zitten mudvol, maar net zo goed als mensen er niet uit kunnen, kunnen er dan ook geen nieuwe in Dus die kamers zijn er wel," GPD Enkele toeristen die het wachten sinds zaterdag meer dan zat waren, lieten zich in een gehuurde helikopter van Ischgi (Oostenrijk) naar de doorgaande weg brengen. Dat kostte circa 950 gulden. foto Roel Dijkstra/GPD) Vooruitzichten donderdag onder 17.51 vrijdag op 8.05 wind 5° 0° ZW 3 5° 0 ZW 4 7° 2° ZW 44 Maan Nautisch bericht De wind is matig, 3 Beaufort, uit noordelijke richting. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 6 graden De kans op mist en onweer is klein. Na alle sneeuw van gisteren wordt Door: Coen Verrijn Stuan het geleidelijk droger, maar de winter laat zich zeker nog niet afschepen. Onze regio kreeg gisternacht en gisterochtend de volle laag met flinke hagel- en sneeuwbuien. Plaatselijk werd zelfs onweer waargenomen. Vooral meer land inwaarts bleef de sneeuw goed liggen en ontstond een behoorlijk sneeuwdek. In de loop van de dag liepdetemperatuurflinkopen begon de sneeuw weg te smelten. Het hele land had met buien te maken, maar de zwaarste buien waren voor het noorden van het land en onze regio weggelegd. De atmosfeer is nu behoorlijk gekalmeerd en het wordt de komende dagen een stuk rustiger. Vandaag zal een mooie winterdag worden met flinke zonnige perioden, maar er kunnen nog steeds enkele buitjes vallen. De temperaturen lopen bij ons op tot enkele graden boven het vriespunt. Vannacht kan het bij flinke opklaringen behoorlijk af koelen en in het binnenland kan hettot enkele graden vorst komen Aan de kust blijft de tempera tuur rond het vriespunt schommelen. Morgen zullen we de zon niet zo vaak zien als vandaag, maar waar schijnlijk is het dan wel droog. De temperatuur boekt een graadje winst en komt uit op een gemiddelde van 5 graden. In het weekeinde komt vanuit het westen gelei delijk zachtere lucht onze kans op. De kans op nacht vorst neemt af en ook over dag loopt het kwik verder op. Het blijft rustig met af en toe zon en slechts een kleine kans op regen. Als de voorte kenen niet bedriegen, geeft de winter zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Zeeland: Rustiger ...bij hét telefonisch reisbureau voor U heeft een fijne vakantie uitgezocht uit 1 heel Nederland! de reisgidsen? Dan belt a ons om de „A, boeking goed en teker in orde te maten. Elke dag, 7 dagen per week van 08.00 - 22 00 uur. Wij maken gelijk een gratis prijsvergelijking. Er zijn namelijk ENORME prijsverschillen voor precies dezelfde Of CA NAM 'Of SU) Un VAN ONZl D-KOOi VAKANTItWMlS (Zit VOO! TILNUUUltS SU- TUT tAC SOI Of COOPfW CIOS}

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4