Asielbeleid irriteert liberalen Nieuw: beleggen voor spaarders. PZC Almere bouwt kasteel trouwlustigen PvdA en VVD zien niets in plan CDA om preventief te fouilleren Vertel ik het mijn partner of niet? Personeel marinewerf stond bloot aan asbest binnenland 3 Overleg paarse fracties BSE bij Nederlandse koe in Groot-Brittannië N(*V Hakkelaar mogelijk vrij in september Nieuwe functiewaardering voor de gezondheidszorg Het Postbank WinstVastPlan. Direct deelnemen? Bel 0800-1999. POSTBANK De Postbank. Van 15 miljoen mensen. donderdag 11 februari 1999 nvan onze redactie binnenland )EN HAAG - Binnen de VVD bestaat irritatie over het asiel beleid van staatssecretaris 3 Cohen. In de ogen van de libera- |en heeft de staatssecretaris al diverse malen ten onrechte toe- j!gegeven aan de druk van zijn partij de PvdA en maatschappe lijke organisaties om terug te komen op eenmaal genomen be- 1 sluiten. De paarse fracties voer den gisteren informeel overleg a over het asielbeleid, e WD-woordvoerder Henk a Kamp erkent dat het optreden ran de staatssecretaris irritaties reroorzaakt. Hij wijst onder r meer op het toegeven aan de grote druk om de dossiers van de 1132 witte illegalen, die in de ;se Agneskerk in honger staking gingen, opnieuw te lekijken. Uiteindelijk kregen lertien van hen een verblijfs- /ergunning. r 0ok de toezegging van Cohen s om op het verzoek van vluchte- ingenorganisaties afgewezen van Iraanse vluchte- lingen uit 1994-1996 te herover wegen, wekt bevreemding bij de CDA houdt elke week perslunch DEN HAAG - Het CDA brengt ranaf morgen een nieuw wapen instelling tegen het paarse ka- "binel. De grootste oppositiepar- ij houdt voortaan elke vrijdag e-rond lunchtijd een ontmoeting j-voor de media in het perscen- nim Nieuwspoort in Den Haag: tzelfde plek waar ook de mi- ster-president de pers elke rijdag aan het eind van de mid dag informeert over de weke- ijkse ministerraad. )e CD A-persontmoetingdie de rerknaam 'Heeft het u ge- }1 maakt?' heeft gekregen, zal teeds worden geleid door het .DA-Kamerlid Hillen. ANP VVD. Mogelijk krijgt een aantal van hen toch nog een definitieve verblijfsvergunning. ,,Je moet niet terugkomen op een een maal genomen besluit", stelt Kamp. „Zo heeft het beleid wei nig zin." Argwaan De WD is ook niet blij dat coa litiegenoten PvdA en D66 Iraanse vluchtelingen met een voorlopige verblijfsvergunning die langer dan drie jaar in Ne derland woonachtig zijn, een definitieve vergunning willen geven. De argwaan jegens Cohen en de PvdA bepaalt ook de sfeer in de onderhandelingen over de aan scherping van het vluchtelin genbeleid. De WD, PvdA en D66, zijn zeer ongerust over de grote instroom van asielzoekers naar Nederland. Dit jaar wordt rekening gehouden met de komst van 65.000 vluchtelin gen. Vooral de VVD wil de in stroom drastisch aanpakken. In het Catshuis overlegden Co- hen, minister Korthals (Justit ie) minister Van Boxtel (Grotes- tedenbeleid en Minderheden) en de fractiewoordvoerders en voorzitters van WD, D66 en PvdA gisteren informeel over het asielbeleid. In maart wordt de nieuwe Vreemdelingenwet naar de Kamer gestuurd. Het CDA is zeer verbolgen dat het niet bij het overleg betrokken is geweest en eiste gisteren ophel dering. In het regeerakkoord hebben de partijen afgesproken de Vreem delingenwet te wijzigen en snel lere procedures in te voeren voor de behandeling van asielaan vragen. Dit soms jaren durende proces moet teruggebracht wor den tot minder dan een jaar. Ook het eindeloos doorprocederen van asielzoekers en hun advoca ten moet aan banden worden gelegd. Er komen twee status sen. een definitieve en een voor lopige. GPD/ANP Het ontwerp voor kasteel 't Overgooi van architect Thijs Blom. illustratieANP van onze redactie binnenland ALMERE - Het is absoluut niet de bedoeling dat in Almere een soort Disneyland ontstaat. Een trouwkasteel in een romantische omgeving moet echter kunnen zonder kitscherig te zijn. Impor teren van een kasteel ergens uit Europa om in Almere weer op te bouwen, bleek onmogelijk. Daarom gaat de stad haar eigen kas teel in laat 18e eeuwse stijl bouwen. Het is een ambitieus plan. maar zeker uitvoerbaar, verklaarden de initiatiefnemers gistermiddag. De financiering is zo goed als rond. De grootste geldschieter wordt 'een grote Nederlandse of een kleine Duitse bank'. Het project gaat ruim tachtig miljoen gulden kosten, waarvan 80 procent wordt gefinancierd door een van de banken. Het trouwkasteel verrijst aan het Gooimeer en wordt omgeven door water, bossen en luxe villa's in de Almeerse wijk Overgooi. Het pand wordt gebouwd naar het voorbeeld van Chateau Je- meppe in de Belgische Ardennen. Romantisch Het is vooral de bedoeling dat aspirant-echtparen in Almere in de romantische ambiance van kasteel 't Overgooi het ja-woord gaan uitwisselen. Verder zijn toeristen en conferentiegangers welkom. Het kasteel is het eerste dat sinds honderd jaar in Nederland wordt gebouwd. Het terrein krijgt vele tuinen en tweehonderd luxe hotelkamers, winkeltjes, zalen en horeca. Dit jaar begint de bouw van 't Overgooi. De eerste trouwpartij moet eind 2001 plaatsvinden. ANP Geen straf na mishandeling arts DEN BOSCH - De politierechter in Den Bosch heeft gisteren een dertigjarige Helmonder schuldig verklaard aan mishan deling van zijn huisarts, maar legde hem geen straf op. De man had de arts in juni een gebroken vinger geslagen. De nacht voor het incident was de baby van de Helmonder na drie bloedspuwingen overleden. De man vroeg 'de huisarts waarom hij niet was langsgekomen, ondanks het dringend verzoek van het Helmonds gezin. Door het antwoord van de arts ('Dat heeft er niets mee te maken') ontstak de Helmonder in woede en mishandelde hij de dokter. Officier van justitie Willemsen verklaarde dat hij de aangifte van de ouders tegen de arts moest seponeren omdat er geen bewijs was voor strafbaar handelen van de dokter. ANP Dubbeltje terug voor gevangenen ALMERE - De gedetineerden in de gevangenis van Almere- Binnen hebben hun dubbeltje weer terug. De salarisverlaging is ongedaan gemaakt nadat maandag twaalf gedetineerden uit protest het werk neerlegden. Het uursalaris voor werken binnen de gevangenismuren was tot voor kort 1,50. Vanwege een circulaire van het ministerie van Justitie werd dit verlaagd tot 1,40. Dat de gedetineer den hun dubbeltje terugkrijgen, komt doordat andere gevan genissen nog niet tot de verlaging zijn overgegaan. GPD Kerk verliest iconenproces ROTTERDAM - Een Rotterdams echtpaar.hoeft vier eeuwen oude iconen niet terug te geven aan de Grieks-Orthodoxe Kerk op Cyprus. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam be paald in het proces dat de kerk tegen de twee aanspande. Het Rotterdamse koppel kocht de vier iconen in de jaren ze ventig voor tweehonderdduizend gulden. De iconen werden na de Turkse invasie van Cyprus in 1974 gestolen uit de An- tiphonitiskerk bij Kalogrea. Het Cypriotische consulaat liet de werken in 1996 in beslag nemen. De kerk begon daarop een procedure om ze terug te krijgen. De rechter vindt dat het echtpaar de iconen niet hoeft terug te geven, omdat niet is aangetoond dat de Rotterdam mers wisten dat de kunstwerken gestolen waren. ANP Polis tegen grafvandalen GOUDA - De financiële risico's van vernieling van grafmonu menten zijn binnenkort af te dekken. Volgens verzekeraar Goudse Verzekeringen is er een groeiende belangstelling voor het laten vervaardigen van kostbare grafmonumenten met een éigen karakter en uitstraling. Aan de andere kant worden graven in de ogen van de verzekeraar steeds vaker vernield. De Gedenkteken Polis zorgt er voor dat nabestaanden de 'tastbare herinnering' in ere kunnen laten herstellen. De ver zekering dekt de schade aan grafsteen, nagelvaste urn of an dere gedenktekens, veroorzaakt door vandalisme, diefstal of storm. Ook de kosten voor opruiming zijn gedekt. ANP Nederlander minder spaarlustig DEN HAAG - De deelname aan spaarprogramma's als Airmi- lesRocks en F ree Bees is terug op het niveau van 1995. Van al le Nederlanders ouder dan 18 deed vorig jaar 76 procent met een of ander spaarprogramma mee. In 1997 lag dat cijfer nog op 80 procent en in 1996 was het zelfs 85 procent. Dit concludeert marktonderzoeksbureau NSS op basis van een onderzoek onder 764 Nederlanders. De onderzoekers waarderen de afname niet negatief omdat blijkt dat de harde kern van spaarders overblijft. In onderzoeksjargon zijn dat de proces-gemotiveerde spaarders: mensen die het leuk vinden om zegels te plakken en punten te verzamelen. Deze groep maakt 42 procent van de spaarders uit, waar dat in 1997 nog 33 procent was. ANP Joyce Veekman »EN HAAG - Het CDA-wets- foorstel om mensen in uit- iansgebieden preventief op ..lapenbezit te kunnen fouille- nren, ademt teveel een sfeer van Lwillekeur, vinden Kamerleden Kuijper (PvdA) en Niederer (V VD). Er moet een concrete aan leiding zijn om mensen aan hun lichaam te onderzoeken. Het CD A-voorstel om mensen al te kunnen fouilleren bij 'een re delijk vermoeden', gaat de PvdA en WD te ver. „Je kan niet loor Annelies Brinkman •EN HAAG - Bij een in 1996 uit iederland naar Groot-Brittan nië geëxporteerde koe is eind 1998 BSE geconstateerd. Dat ihebben de Britse autoriteiten eind januari aan het Nederland- (seministerie van Landbouw ge meld. Staatssecretaris Faber >van Landbouw heeft dat giste ren aan de Tweede Kamer ge schreven. Uit onderzoek in Nederland ilijkt dat het gaat om een koe die in 1994 is geboren op een be drijf in het Brabantse Boekei. Na een week werd het dier ver kocht aan een bedrijf in Eip. In 1996 werd het dier naar Groot- Brittannië geëxporteerd. Na vraag heeft geleerd dat op de adressen in Groot-Brittannië waar het dier is geweest, geen andere BSE-gevallen zijn aan getroffen, aldus Faber. De be smetting kan zowel in Boekei, Erp als in Groot-Brittannië zijn ontstaan, schrijft de staatsse cretaris. Op het bedrijf in Boekei bleek nog een zus van het BSE-dier aanwezig te zijn. Deze is gedood en voor onderzoek naar het In stituut voor Diergezondheid in Lelystad afgevoerd. Het was niet nodig om de andere dieren op het bedrijf af te maken, aldus het ministerie. Bij een BSE-ge- val in Nederland gebeurt dat doorgaans wel. Als de besmetting is veroor zaakt door met diermeel veront reinigd veevoer, wat tot nu als belangrijkste oorzaak van BSE geldt, zou dat in Nederland in Erp gebeurd'moeten zijn. Kal veren eten de eerste weken geen krachtvoer, aldus Faber.Ook op het bedrijf in Erp hoeven de nu aa n wezige dieren niet te worden afgemaakt. Het zijn allemaal dieren die er in de periode 1992 tot 1994 niet waren. ANP (Advertentie) i BH» Verliefd op een ander, of sero-positief... Violet Falkenburg praat met betrokkenen over geheimen tussen partners. Het Glazen Huis 11 februari 1999 om 22.34 uur bij de NCRV' op Nederland (- zomaar, volstrekt willekeurig, iemand van de straat plukken en zeggen 'kom, laten wij eens kijken of die persoon misschien een wapen bij zich draagt", meent Niederer. Ook Kuijper vreest dat de 'integriteit van het lichaam' dan in het geding is. Het CD A-initiatief geeft via een wijziging van de Gemeentewet de burgemeester de mogelijk heid uitgaansgebieden aan te wijzen waar de politie 'aan de slag kan'. De politie krijgt rui mere bevoegdheden door wijzi ging van de Wet Wapens en Mu nitie. CDA'er Van de Camp lan ceerde het voorstel deze week. Niederer wijst erop dat de Ge meentewet burgemeesters nu al veel mogelijkheden geeft om een gebied tot noodgebied uit te roepen. Bovendien mag de poli tie al fouilleren als er een con crete aanwijzing is dat de alge mene veiligheid in het geding is. „In die zin zou preventief fouil leren ook overbodig zijn", dgnkt de liberaal. Kuijper en Niederer willen de notitie afwachten waarin mi nister Korthals van Justitie in maart zal aangeven hoe hij het wapenbezit wil aanpakken. De WD-bewindsman stelde zich tot nu toe terughoudend op. Zijn collega en politiebaas Pe per van Binnenlandse Zaken, was als burgemeester van Rot terdam een warm voorstander van ruimere bevoegdheden voor de politie op dit terrein. ANP commentaar op 2. AMSTERDAM - Johan V., alias de 'Hakkelaar', komt waarschijnlijk vrij in sep tember. De Verenigde Sta ten hebben het uitleve ringsverzoek tegen hem ingetrokken. Met aftrek van voorarrest en de in Nederland gebruikelijke strafkorting (eenderde deel) zou de Hakkelaar op 20 september vrij man kunnen zijn. Dit heeft ad vocaat-generaal Brilman in Amsterdam verklaard. De hasjkoning werd in 1998 tot 5,5 jaar cel en een boete van 1 miljoen gul den veroordeeld wegens het leiden van een grote, internationaal opereren de drugsbende. Brilman bevestigde dat het uitleveringsverzoek van de VS is ingetrokken. De Amerikanen besloten daartoe na de uitspraak van de Hoge Raad, dat een verdachte die in Neder land voor drugshandel is veroordeeld niet nog eens elders voor de invoer van dezelfde partij mag wor den berecht. De Hakke laar werd er door de VS van verdacht tienduizen den kilo's hasj te hebben ingevoerd. ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Na vier jaar overleggen en onderzoeken zijn bonden en werkgevers het eens geworden over de invoering van een nieuw functiewaarderings systeem in de gezondheidszorg. In de nieuwe situatie kunnen mannelijke verpleegkundigen voor een bepaalde handeling niet meer betaald krijgen dan een vrouwelijke collega. Het nieuwe systeem geldt voor de verpleeghuizen, in de gehan dicaptenzorg en in de geestelij ke gezondheidszorg. De zieken huizen doen er niet aan mee. In de oude situatie was het mo gelijk dat een mannelijke ver pleegkundige meer betaald kreeg dan een vrouwelijke ver pleegkundige. De bonden wa ren gekant tegen deze ongelijke door Wim Coenraadts DEN HAAG - Personeel van de marinewerf in Den Helder is blootgesteld aan besmetting met asbest. De besmetting had plaats begin 1997 toen het fre gat Tromp voor onderhoud in het dok lag. Monteurs kregen de opdracht de schroefas uit het schip te halen, hoewel bekend was dat het onderdeel asbest be vatte. Ongeveer twintig mensen liepen kans asbestvezels binnen te krijgen. Besmetting kan zelfs nog na dertig jaar tot asbest- kanker leiden. Een marinewoordvoerder be- vestigt het Helderse incident. De dienstdoende productiema nager besloot onder tijdsdruk met de demontage te beginnen. Hij sloeg daarmee een waar schuwing in de wind van de Deskundig Toezichthouder As best (DTA), een speciale func tionaris van Defensie. De productiemanager wees er naderhand op dat het fregat weer snel in de vaart moest zijn. De door de DTA gewenste voor zorgsmaatregelen zouden te veel tijd kosten. Er werd beslo ten om de schroefas volgens een oude methode uit elkaar te ha len. Over de as werd een soort smeermiddel aangebracht om te voorkomen dat asbestdeeltjes rond zouden kunnen vliegen. Op die manier zijn medewerkers twee dagen lang zonder be schermende kleding in de weer geweest. Toen de schroefas na demontage op de werkvloer was gelegd werd de DTA erbij ge haald. Die stelde vast dat er as bestvezels vrij waren gekomen en liet de zaak direct afdekken. De productiemanager erkent achteraf dat hij verkeerd heeft gehandeld. Straf kreeg hij niet. De affaire leidt tot verontwaar diging bij de militaire bonden AFMP en ACOM. AFMP-Voor zitter Snoep stelt dat het 'na tuurlijk niet zo kan zijn dat je afspraken maakt met Defensie die vervolgens op lagere niveaus worden genegeerd'. De AFMP vindt het verder onzin dat de re paratie zo'n haastklus was dat voorzorgsmaatregelen terzijde werden geschoven. ANP (Advertentie) behandeling tussen de seksen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) haakte uiteindelijk af omdat zij het niet eens is met de mogelijkheden om in beroep te gaan. Werkne mers die het niet eens zijn met de functie die zij krijgen toe bedeeld, kunnen daartegen be zwaar maken bij een Landelijke Beroepscommissie. Vroeger moesten ze naar de kantonrech ter en duurden de procedures soms jaren. De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) vreest dat de ziekenhuizen de gelegenheid aangrijpen om de concurrentie op loonkosten aan te gaan. En dat is zeker niet de bedoeling, vindt de bond. Het nieuwe systeem kost de werkgevers naar schatting 90 miljoen gulden. ANP Het lijkt te mooi om waar te zijn: al sparend profi teren van de pieken op de beurs. En tegelijkertijd goed beschermd zijn tegen de dalen. Maar met het nieuwe WinstVastPlan van de Postbank kan het wel degelijk. Het Postbank WinstVastPlan is dan ook ideaal als u geld opzij wilt zetten voor later. In feite combineert u het goede rendement van beleg gen op de beurs met de goede nachtrust van sparen. De Postbank noemt het WinstVastPlan dan ook graag 'Beleggen voor Spaarders'. Wilt u direct deelnemen in het Postbank WinstVastPlan? Bel dan 0800-1999, sluit direct af op www.postbank.nl of kom langs op het postkantoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3