Triniteit moet voorbeeld worden XSS PZC Vijftig jaar regendruppels tellen Music Hall wil met theaters Terneuzen en Gent doorgaan Sas van Gent kan in de toekomst op acht wijkagenten rekenen Aalvissers verlangen maatregelen tegen vandalisme duikers Werk aan Kanaalkade Axel begonnen zeeland donderdag 11 februari 1999 z 16 Stedebouwkundigen houden peptalk voor bewoners geplaagde wijk Terneuzen Diepere gronden bij door René Hoonhorst AXEL - De reconstructie van de Axelse Kanaalkade is begonnen met werkzaam heden aan de noordelijke rijbaan. Het deel tussen de rotonde Kinderdijk/Zuids ingel/Oranjestraat/Kanaalkade en De Ruyterstraat wordt als eerste heringe richt. De zuidelijke rijbaan wordt tijdens de werkzaamheden in twee richtingen be reden. De Kanaalkade gaat de komende ander half jaar helemaal op de schop. Het aantal rijstroken wordt aan beide zijden van twee naar één teruggebracht. Een par- keerstrook en een in rood asfalt uitge voerde fietsstrook vullen de vrijgekomen ruimte aan weerszijden op. De groenstrook in het midden blijft en ac centueert nog een beetje de watergang die tot na de Tweede Wereldoorlog door Axel liep. Die watergang had onderdeel moe ten zijn van een heus verbindingskanaal tussen het Kanaal van Gent naar Terneu zen en het Vlaamse deel van de Schelde, maar na de Belgische afscheiding in 1830 is dat er niet meer van gekomen. Na de Tweede Wereldoorlog werd de watergang gedempt en werd de Kanaalkade een bre de verkeersweg. Hard rijden Te breed, blijkt de laatste decennia. De verkeersdeelnemers rijden over het alge meen veel te hard over de Kanaalkade. Mede in het kader van het project De Ruit, Duurzaam Veilig voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen, wordt de Kanaalkade daar om nu zodamg ingericht dat verkeers deelnemers worden gedwongen langza mer te rijden. Behalve door het terug brengen van het aantal rijbanen gebeurt dat door de Kanaalkade niet langer voor- rangsweg te laten zijn en door het op waarderen van de Nassaustraat. Verkeer vanaf de Nassaustraat krijgt voorrang en verkeer vanaf de rotonde wordt via een bocht haast vanzelfsprekend de Nassau straat ingeleid De herinrichting van de eerste fase van de noordzijde moet omstreeks half maart zijn afgerond. Daarna wordt direct de zuidzijde tot aan De Ruyterstraat aange pakt. De herinrichting van dat stuk straat zal naar schatting tot half mei duren. Tot die tijd moet het verkeer worden om geleid via het Axelse centrum of via de Langeweg omdat er nog maar één rijbaan aan de noordzijde over is. De renovatie van het tweede deel van de Kanaalkade - van de De Ruyterstraat tot aan de Hul- sterseweg - begint waarschijnlijk eind dit jaar. De totale herinrichtingswerkzaam heden kosten bijna 1,3 miljoen gulden. De Axelse gemeenteraad verleende vorig jaar al krediet voor die uitgave. door Joost Bosman TERNEUZEN - Triniteit moet een verrijking worden voor heel Terneuzen, en de opknapbeurt van de veel geplaagde bomen- buurt een voorbeeld voor ande re steden. Althans, zo denkt het stedebouwkundig bureau Com positie 5 erover. Woensdag avond konden de bewoners hun visie geven over de toekomst van hun wijk. die er in 2003 weer leefbaar bij moet liggen. ..Triniteit moet bij andere ste den de naam krijgen dat daar iets leuks gebeurt. Dat betekent dat er niet alleen woningen moeten worden weggehaald, maar dat er ook iets voor in de plaats komt", aldus H Stoelin- ga van Compositie 5. De bewo ners reageerden met wisselend enthousiasme op zijn presenta tie. Stoelinga riep de aanwezigen op zo snel mogelijk met ideeén ze komen, omdat de tijd dringt. Vóór 1 mei moet de subsidieaan vraag voor de wijkvernieuwing zijn ingediend bij het rijk. Vol gens Stoelinga is het van belang dat er goed naar de duurzaam heid van de vernieuwde bomen- buurt wordt gekeken. Ook die nen alle problemen tegelijk te worden aangepakt, is een helde re presentatie van de plannen noodzakelijk en moeten de idee- en ambitieus doch realiseerbaar zijn. ..We zetten zo hoog moge lijk in, zodat we achteraf het idee hebben dat we er alles heb ben uitgehaald wat erin zat", zei Stoelinga. Eigen gezicht De stedebouwkundige legde de vinger op verschillende zere plekken in Triniteit- Zo heeft de wijk volgens hem geen 'eigen gezicht', past de inrichting wat betreft verkeersveiligheid, par keren en speel- en ontmoetings ruimten niet meer in deze tijd en is er een eenzijdige ruimtelijke en sociale opbouw. Auto in gracht ZIERIKZEE - Een 27-jarige in woner van Zierikzee gleed dins dagavond omstreeks 22.30 uur door de sneeuwval de gracht in. De man kon zelf uit de auto ko men. De Zierikzeeënaar had geen rijbewijs. Stoelinga gaf ook aan hoe het beter kan. De openbare ruimten moeten worden aangepast (ond er andere dorpspleintjes), het groen rondom de wijk kan aan trekkelijker. de verkeersveilig heid hoger, de bestaande wonin gen dienen te worden opgewaardeerd en zeven flatge bouwen gesloopt ..Dit is nog maar een basis", temperde Stoelinga al te veel optimisme ..Als je de zaken echt wilt om draaien, is het slopen van zeven flats en daarvoor in de plaats iets anders inproppen, niet vol doende.'' Plein Eén van de voorstellen uit het pubhek was om op de plaats van flat aan het Magnolia een plein met bankjes en veel groen te cre ëren ..Dat ligt mooi centraal, het is een goed idee Ik stel maar meteen voor dat we het het Tr- imteit-plem noemen", antwoordde Stoelinga voortva rend. Of de te slopen garages al lemaal terugkomen, kon hij niet zeggen Wel beloofde hij dat er naar oplossingen zou worden gezocht, voor hen die hun gara ge kwijtraken „Misschien een garage onder het plein", grapte één van de aanwezigen. Toen de speelplaats aan de Ta marindestraat ter sprake kwam. sloeg de vlam even in de pan. Een aantal bewoners ver weet de gemeente dat er van de beloofde afwatering nog mets terecht was gekomen. Nadat ook nog het Bewonersplatform Triniteit een veeg uit de pan had gekregen, suste Stoelinga de gemoederen: „Laten we niet vanuit een negatief standpunt starten, anders komt er mets van terecht Vanaf nu gaan we het goedmaken door daden te laten zien." Het verwijt dat Triniteit te veel lieden telt die anderen het leven zuur maken, vond begrip bij A Trapman van de Woning bouwvereniging Terneuzen Mensen die de buurt terrorise ren, worden hard aangepakt. Maar ook de omwonenden zelf moeten eens met harde bewijzen komen en niet alleen maar kla gen." De tegenwerping dat mensen te bang zijn om de 'rotte appels' aan te geven, beantwoordde Trapman daadkrachtig: „Die rotte appels gaan eruit." door Barend Pelgrim HULST - Volgens leerlingen van de locatie Tivoliweg van het Reynaertcollege (voorheen R.K. Jansenius) is de verklaring van de schoolleiding voor het schrappen van het carnavals feest voor de klassen vier tot en met zes eenzijdig en onvolledig. De scholieren vermoeden dat de directie maar al te graag van de festiviteiten afwilde en met de incidenten van het Nieuwjaars bal een stok heeft gevonden om de hond mee te slaan. Volgens de jongeren zijn de pro blemen bij de schoolfeesten ont staan na de fusie tussen de Riet- vliet en het Jansenius, vier jaar geleden. Sinds de scholen onder één noemer gaan, worden ook de feesten samen gehouden en dat leidt tot wrijvingen. De lezing van de leerlingen over het hoe en waarom van het defi nitief afvoeren van het carna valsfeest wijkt behoorlijk af van de verklaring van het bestuur. De scholieren beweren dat tij dens het afgelopen bal bij de in gang een zeer kortzichtig en in consequent toelatingsbeleid werd gevoerd. Oud-leerlingen van de locatie Tivoliweg werden binnengelaten, ex-studenten van de Gildenstraat niet. Irritatie Dit leidde tot flinke irritatie aan de ingang, waardoor het vervol gens luit de hand liep. Daarbij werd een docent zelfs 'bij de strot gegrepen'. Een kwartet woordvoerders van de scholie ren wijzen de vinger met name naar twee locatiedirecteuren, die de leiding hadden aan de deur. „Dit was waarschijnlijk precies wat de directie wilde", aldus de verbolgen delegatie, die met de naam met in de publiciteit wil uit angst voor maatregelen door de schoolleiding. „Nu hebben ze een aanleiding om de feesten te verbieden. En als scholieren dan zelf iets gaan organiseren bui ten school, zijn ze definitief van die evenementen af.Het viertal zegt dat al lange tijd werd aan gedrongen op aparte feesten voor Gildenstraat en Tivoliweg. „Die hele fusie is een ramp. Wij moeten een feest houden met leerlingen waar we nooit con tact mee hebben. In praktijk is het zo dat de twee groepen niet met elkaar overweg kunnen, fo leidt steevast tot ruzie." Ter illustratie wijzen de verjj genwoordigers naar de stap avonden in Hulst. Ook daa komt het volgens hen regelmj tig tot een handgemeen tussa scholieren van de twee locatie als gevolg van een totaal vet schillende mentaliteit Petitie Het steekt de tieners ook, datd directie het doet voorkome alsof de leraren geen feeste meer willen. „Onzin. De lerare willen alleen geen avond m« waar de twee afdelingen bij i kaar zitten. Er is een petitie op gehangen in de docentenkame of de leraren wel positief staa tegenover een apart feest voc Gildenstraat, en één voor del) voliweg. En in de lessen geve de docenten aan dat dat indei daad zo is. En de ouderraad? Di heeft zich van stemming ont houden over dit onderwerp Maar de ouders willen echt wi een carnavalsbal voor ons. Wet je wat de directie heeft bereikt De spanning op school is nu eet om te snijden, want de leerlm gen pikken het niet. Ze hebbe er geen rekening mee gehoude dat er zo gereageerd zou wot den." Ter bekrachtiging van hun pro test staken de scholieren vrij dagmiddag. De directie heef toestemming gegeven voor ee onderbreking van een uur, maa de leerlingen denken dat er va les vrijdagmiddag niks mee komt. Boete voor bedreigen parkeerwacht VLISSINGEN - Een 32-jarig automobilist uit Vlissingei heeft woensdag een proces-ver baal gekregen omdat hij eei parkeerwachter verbaal hai bedreigd en de handcompute uit zijn handen had geslagen Die raakte beschadigd. De Vlissinger vond dat hij geei parkeerkaartje hoefde te heb ben, omdat hij slechts kort hai geparkeerd. Toen hij merkte da de bekeuring toch doorging werd hij boos en kon hij zich nie' beheersen. doorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - Directeur G. Allaert van het Belgische thea- terproductiebedrijf Music Hall kan de gerezen consternatie in Terneuzen over zijn plan om in Gent een musicalcentrum te bouwen niet goed plaatsen. Vol gens hem doen zijn Gentse plan nen niets af aan zijn voornemen om het nieuwe theater in Ter neuzen te runnen. ..Mijn plannen in Gent, waar ik voorlopig niet op in wil gaan. staan los van het Temeuzense project. Ik zie Gent en Zeeuws- Vlaanderen ook niet als dezelf de verzorgingsgebieden. Ster ker, door de twee projecten wor den de culturele mogelijkheden in het Vlaams-Zeeuws-\laamse grensgebied juist uitgebreid", benadrukte Allaert in een reac tie op de berichten uit Terneu zen. Allaert is dan ook zeer zeker van plan om zijn aandeel in de tus- Ongevallen door gladheid op Walcheren VLISSINGEN - Als gevolg van de gladheid hebben zich woens dagmorgen op de Walcherse we gen verschillende ongelukken voorgedaan. Een 15-jarige fietser botste om 8 uur in Vlissingen tegen een 16- jarige bromfietser uit Middel burg. Beiden liepen lichte ver wondingen op Op de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen gleed om 8.10 uur een 17-jarige jongen uit Oost-Souburg met zijn bromscooter onderuit en botste tegen een verkeersheu vel. De jongen is met onbekend letsel naar het ziekenhuis ge bracht. Op de Rijksweg A58 ter hoogte van Amemuiden raakte een 23-jarige automobiliste uit Goes om 8.55 uur met haar auto in een slip. Ze botste tegen de achterzijde van een vrachtauto, die werd bestuurd door een 26- jarige plaatsgenoot. Er was al leen materiële schade Op nagenoeg dezelfde plek gle den tien minuten later op de rij baan richting Goes twee auto's tegen elkaar. Beide auto's liepen schade op.Een personenauto en een autobus gleden om 10 05 uur in een flauwe bocht van de Akkerlaan in Amemuiden fron taal tegen elkaar. Er ontstond alleen materiële schade. sen Terneuzen, bouwmaat schappij BAM Bredero bv en Music Hall vastgelegde inten tieovereenkomst na te komen. „Ik heb de onderhandelaar van de gemeente Terneuzen, meneer P. van der Kam. dat ook laten weten. Ik heb daarover niet di rect contact gehad met het da gelijks bestuur van Terneuzen. maar ik mag toch aannemen dat de onderhandelaar mijn stand punt heeft doorgegeven", zei hij Dat Allaert met op zijn Gentse plan in wil gaan heeft te maken met het feit dat hij nog de benodigde vergunningen voor de verbouw van het voormalig bioscoopcomplex Capitole moet verkrijgen. De procedures kunnen makkelijk nog een maand of drie vergen Allaert wil in het bioscoopcomplex een zaal voor 1300 bezoekers bou wen In die zaal zouden dan ver volgens kleine musicals worden opgevoerd- Vice-voorzitter M. Westerlaken van de raad van bestuur van Dow Benelux, de grootste sponsor van het Ter- neuzense theater, twijfelt ten zeerste aan Allaerts woorden .Als je leest wat de man van plan is in Gent, dan moet dat zijn weerslag hebben op Ter neuzen. Je kunt niet twee grote gelijkwaardige zalen bouwen in één regio, dan ben je bezig met het bouwen van een zwembad in de oceaan." Sponsor Westerlaken wil nu wel eens snel van de gemeente weten welke kant het opgaat met het Temeuzense theaterplan. In het verleden deed de grootste spon sor - Dow brengt 3,6 miljoen dollar in - bij de gemeente zijn beklag, omdat het bedrijf niet op de hoogte gesteld werd over de ontwikkeling Het laatste jaar is er regelmatig overleg tus sen gemeente en Dow geweest, maar dat neemt niet weg dat Westerlaken deze week met ver bazing kennis nam van de nieuwste wending in het thea- terverhaal. Dow zal, zo bena drukte Westerlaken, niet aan zijn inbreng tornen als het ge meentebestuur mocht besluiten om af te zien van de bouw van een theater met een grote zaal. Ook als er een kleiner complex wordt gebouwd wordt de derde tranche van de donatie uitge keerd. „We willen natuurlijk wel eens zien wat er met er onze centen gebeurd'", zei Westerla ken. zie pagina 17 door Sheila van Doorsselaar SAS VAN GENT - Zodra basis eenheid Terneuzen zeventig me dewerkers telt, krijgt de ge meente Sas van Gent er drie wijkagenten bij. De 'wijk' Sas van Gent heeft nu vijf dienders, waarvan er slechts één, J. van Zuidland, zich voor de volle honderd procent kan inzetten voor zijn wijk. De andere vier zijn ondergebracht in de zoge naamde noodhulpgarantie. Zij kunnen als het nodig is worden weggeroepen om als versterking te dienen bij onder andere onge lukken bijvoorbeeld in Terneu- De politie kampt met financiële problemen en deze zijn voor een gedeelte op te lossen door oude re agenten, die relatief veel geld kosten, over te plaatsen via een outplacement-procedure. Daarvoor in de plaats moeten jongere agenten en surveillan ten komen die voor het grootste deel nog bezig zijn met hun op leiding. Wanneer het bureau in Terneu zen de zeventig medewerken haalt, kan E. Kint, hoofd basis eenheid Terneuzen, niet zeggen Kint zou graag zien dat de ge meente een inventarisatii maakt van de problemen dif zich het meest voordoen. Daar voor kan de hulp worden inge roepen van onder andere de wo ningbouwcorporaties, die vaat goed weten wat er zich in eei wijk aan onregelmatigheder voordoen. Zuidland wil op termijn graaj komen tot de mogelijkheid on een agent te 'boeken', een zoge naamd wijksecretariaat. Zuid land: „Het is niet handig als wi steeds worden weggeroepen Sommige zaken kunnen bes! wat langer wachten, zodat we op een later tijdstip eens rustij met elkaar rond de tafel kunnen gaan zitten. Wij worden vaat geclaimd, maar vaak zijn wi] niet de juiste persoon om aan te spreken. Als iemand een heroi- nespuit heeft gevonden, is hei niet altijd noodzakelijk om de politie te bellen." door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -Sportduikers hebben het afgelopen jaar bijna 90.000 gulden schade veroor zaakt aan materialen van de Zeeuwse aalvissers. Dit zegt voorzitter M.W. Koster van de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland. Diefstal en beschadiging van visfuiken, kreeftenkorven en kubben is een toenemende bron van ergenis voor de beroepsvis sers. Zij willen dat de provincie paal en perk stelt aan het aantal duikvergunningen en het nach telijke duiken aan banden legt. De sportduikers willen dat de aalvissers hun beschuldigingen hardmaken. Koster deed zijn uitspaken woensdag tijdens een algemene ledenvergadering van zijn orga nisatie in Zierikzee. Een onder de leden gehouden enquête wijst uit, dat de vissers over 1998 alleen al op de Ooster- scnelde voor een dikke 70.000 gulden werden gedupeerd Als dieptepunt noemt Koster het doorsnijden van dertig fuiken in de Oosterschelde in één nacht „Die schade betekende bijna het einde van de betreffende vis ser." Koster stelt, dat het aantal ver dwenen vistuigen jaarlijks toeneemt evenals het aantal ge vallen van 'moedwillige be schadiging'. Hij zegt geen be schuldigende vinger te willen uiten, maar zijn voorgestelde maatregelen zijn onmiskenbaar aan het adres van de sportdui kers gericht. Koster wil dan ook dat de provincie het nachtdui- ken buiten de vier geplande duikcorridors verbiedt. Ook wil hij dat er een limiet wordt ge steld aan het aantal duikver gunningen. A Ruiter van de Schouwse On derwatersport Vereniging Scal- dis vindt dat de vissers eerst maar eens hard moet maken dat het de duikers zijn die de netten doorsnijden. De Kanaalkade wordt de komende anderhalf jaar grondig onder handen genomen. foto Charles Strijd door Mieke van der Jaqt OVEZANDE - Iedere dag, weer of vooral geen weer, loopt D. de Pundert naar zijn re genmeter. Een officiële, van het KNMI. Hij gooit de neerslag die dat etmaal gevallen is in een grote reageerbuis, noteert nauwkeu rig de hoeveelheid en belt vervolgens in co des zijn bevindingen door. Al vijftig jaar is De Pundert neerslagmeter in Ovezande. De ze week werden hij en zijn vier kinderen in De Bilt ontvangen om het jubileum te vie ren. Het is in de 125-jarige geschiedenis van het KNMI nog maar één keer eerder voorge komen dat iemand vijftig jaar neerslag waarnemingen deed. De Pundert, die je zijn tachtig jaar niet ge ven zou, is een buitenmens in hart ennieren. Geboren in 's Heer Abtskerke, middenin de natte, natuurrijke Poel van voor de ruilver kaveling, groeide hij op met weer en wind en met de afhankelijkheid daarvan van de boe renbevolking. Hij werd voorlichter voor de fruitteelt bij het ministerie van Landbouw en ging na zijn huwelijk met een meisje uit Ovezande in haar geboortedorp wonen. Aan de Bloemenlaan. In Ovezande stond sinds 1935, toen het KNMI met verspreide neerslagmetingen begon, een neerslagmeter. De man die de metingen verrichtte overleed en diens zoon had er weinig zin in. „Ze vroegen of het niks voor mij was en het leek me best aardig. Tien jaar geleden, toen het KNMI me feliciteer de, bleek dat ik het al veertig jaar deed. Dat wist ik toen niet. Je voelt het niet als be zwaarlijk, want het is elke dag maar een klein klusje, een minuut of wat werk. Re gent het niet, dan doe je niks. Zelfs vorig jaar ben ik er niet moe van geworden, en toen viel de meeste regen sinds de metingen begonnen: 1081 milimeter tegen 750 mili- meter normaal." Verhuisd Sinds De Pundert de Ovezandse regenmeter beheert, is het ding twee keer verhuisd. Eén keer met de familie De Pundert mee van het ene huis in de Bloemenstraat naar het ande re en nog een keer uit de voortuin naar de moestuin. „Dat ding moet vrij staan, geen bomen, geen gebouwen. Alles wat neerslag weg kan nemen, vertekent het beeld." De neerslagmeter waardeert het dat iemand van het KNMI ieder jaar komt kijken of al les nog goed staat. „Dat is ook leuk voor de contacten." In zijn jarenlange praktijk van nieten en no teren, heeft De Pundert wel wat meer kijk op het weer gekregen, maar voorspellen, nee. dat kan hij niet. „Dat kunnen ze bij het KNMI niet eens met alle computers die er te vinden zijn. Mensen willen steeds langer van tevoren weten wat voor weer het wordt. Logisch, want boeren moeten steeds verder van tevoren plannen. Maar het weer is gril lig, bij lange voorspellingen zijn er zoveel factoren van invloed die je niet kunt waar nemen. Dan komt het dikwijls anders uit." Loonbedrijven De zin van het achteraf noteren van neer slag, is voor De Pundert glashelder. „Er zijn loonbedrijven die precies bijhouden waar de buien vallen. Die regenen op de ene plaats ui t en gaan twee kilometer verder aan de slag. Ook voor landbouwers en fruitte lers is het zaak om te weten hoeveel er geval len is. Aardappelziekten, schurft en kanker op fruit gedijen alleen bij veel vocht. Blijft de regen uit, dan kan een boer zijn dure spuitmiddelen in de schuur houden. In winterse tijden, zoals nu, vergt de functie ietsje meer tijd. De Pundert meet met een li- neaal de dikte van het sneeuwdek en smelt de sneeuw in de regenmeter, voordat die wordt leeggegoten in de meetbuis. foto Willem Mieras D. de Pundert, al een halve eeuw neerslagwaarnemer voor het KNMI. smelt sneeuw in zijn regenmeter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36