Lagere prijs herbegraven bepleit PZC Gestrande vrachtwagen stremt weg PZC Groene kandidaten voor bestuur waterschap presenteren zich speels Hulst neemt besluit aver moderniseren basisschool De Ark zeeland 15 kommissie Axel wil nabestaanden hand reiken vanwege ruimen kerkhof Sluis wil uitbreiding en verbetering van parkeerverwijssysteem donderdag 11 februari 1999 iprRené Hoonhorst XEL - De commissie ouderen- eleid vraagt B en W van Axel m de prijs voor herbegravin- tn wat te verlagen. Nabestaan- tn die hun overleden dierbaren iet willen laten ruimen maar pnieuvv willen begraven, zou- m zo wat tegemoet worden ge- omen. Ie leden van de commissie be- eften woensdag dat hun advies oor veel mensen niet ver ge- gaat. De prijs van herbe- raving is voor veel mensen niet (belangrijk, zij willen gewoon at de algemene begraafplaats de Burchtlaan met rust ordt gelaten. Drie insprekers etoogden gisteren nogmaals at de 'mooie, sfeervolle be- raafplaats' niet door ruiming iag worden aangetast. Ie commissieleden begrepen de motionele argumenten', maar ihaarden zich toch achter het landpunt van de Axelse ge- seenteraad. Die besloot vorig iar, met de Wet op de Lijkbe- orging in de hand, dat uit het ogpunt van kostenbeheersing oor ruiming van een aantal raven moest worden gekozen, [et raadsbesluit kan niet meer rorden teruggedraaid, ook al iet omdat vorig jaar totaal een protesten zijn gerezen, leenden de commissieleden, )einsprekers, die 'namens vijf- onderd Axelaars' spraken, lachten er anders over en von- len herbegraven niet meer dan \ARDENBURG lebedsdienst - Voordat het car- laval vanaf zaterdag vier dagen osbarst wordt in het Uulehat oorgen, vrijdag, in de RK kerk im 19.00 uur een gebedsdienst jehouden. Bij de dienst wordt inder meer stilgestaan bij de iverledenen die het carnaval in [ardenburg een warm hail toe- Iroegen. Daarnaast komt ook ie humor aan bod. Het thema an de viering is Hij was maar en clown. De dienst wordt oorbereid door de liturgie- jroep Aardenburg. Daarnaast erlenen het plaatselijke jonge- enkoor en de muzieksociëteit [ardenburgse Fanfaren hun medewerking. Prins carnaval pazijn gevolg geven ook acte de jprésence. een 'lapmiddel'. Wethouder J. van Schaik liet duidelijk blij ken dat het college er niet over dacht om het besluit van vorig jaar te herzien. Ook hij was 'als mens van vlees en bloed' niet blind voor de emotionele kanten van ruiming. Maar daarnaast moet een gemeentebestuur ook 'zakelijk' over delicate onder werpen kunnen beslissen, stelde Van Schaik, De kosten van de Axelse be graafplaatsen lopen flink op. Axel heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat beheer en onderhoud van algemene be graafplaatsen kostendekkend moet zijn, maar kon die mening de laatste jaren niet overeind houden. De begraafrechten, die al het hoogst in Zeeland zijn, zouden anders onaanvaardbaar hoog oplopen. Dat betekent wel dat nu bijvoorbeeld mensen uit Clinton viert carnaval in het Uulehat AARDENBURG - Uulehat krijgt op carnavalszaterdag 13 februari hoog bezoek. President Bill Clinton zal samen met zijn kornuit Duitenberg, directeur van de Europese Bank, om 10 uur een symposium houden op het Kaaiplein over het nut en de waarde van de Euro. Aardenburg is uitgekozen om dat het grensstadje de graadme ter is van het buitenlands zakendoen, iets waar burge meester C. van Liere voorstan der van is. Van Liere ontving zelfs een telegram van Bill waarin hij werd uitgenodigd deel te nemen aan het symposi um. Hij is immers de eerste die een beloning in Euro's heeft uit geloofd aan diegene die hem zijn bijzondere fiets terugbezorgd die in januari is gestolen. Het is niet uitgesloten dat juf frouw Lewinski ook haar ge zicht laat zien. Een en ander is bekokstoofd door carnavalvier- ders De Nachtuuln. Van Liere hoopt overigens vurig dat de diefstal van zijn fiets een carna valsstunt is en dat hij de speci aal op maat gemaakte fiets za terdag weer terugkrijgt. Koewacht en Zuiddorpe, die zorgdragen voor hun eigen ka tholieke kerkhoven, meebeta len aan beheer en onderhoud van Axelse begraafplaatsen, Aankoop van een stuk grond en aanleg van nieuwe begrafplaat- sen is ook niet de oplossing om dat het onderhoud van de al be staande kerkhoven toch geld blijft kosten, betoogde Van Schaik. „We doen ook niets bij zonders, overal in Nederland wordt geruimd en vaak sneller dan hier. De raad heeft een ver antwoord, normaal besluit genomen en de ruiming wordt netjes, volgens landelijk vastge stelde regels uitgevoerd door een gespecialiseerd bedrijf." door Conny van Gremberghe BIERVLIET - Medewerkers van een bergingsbedrijf zijn woensdag uren in de weer ge weest om een vrachtwagen combinatie van het Breskense transportbedrijf Vooruit terug op de weg te krijgen. De vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door een 21-jarige chauffeur uit Breskens, be landde dinsdagavond laat na bij het buurtschap Driewegen in de naast de rijweg gelegen sloot. Vermoedelijk heeft gladheid een rol gespeeld bij het onge val. De chauffeur bleef onge deerd, zijn voertuig raakte be schadigd. Omdat ter plaatse geen kraanwagen kon worden ingezet om de vrachtwagen combinatie weer op de weg te hijsen werd de provinciale weg tussen Nummer Een en Bier vliet woensdagochtend in alle vroegte afgezet voor al het ver keer. Met gewone takelwagens werd het voertuig vervolgens uit de sloot getrokken. Die operatie nam behoorlijk wat tijd in beslag. Woensdagavond kon pas de stremming worden opgeheven. Tijdens de berging werd het verkeer omgeleid via polderwegen en Rijksweg 61 Een 49-jarige automobilist uit Borssele is woensdag op de Rijksweg N61 in IJzendijke door de gladheid met zijn voertuig van de weg geraakt en in een sloot beland. De man liep daarbij geen verwondin gen op. De auto is door een ta- kelbedrijf weggehaald. Ook een 29-jarige autobe stuurder uit Sluis is op de N61 bij Biervliet door de gladheid in een sloot gereden. Hij had geen verwondingen, maar ook zijn voertuig moest door een takelwagen uit de sloot wor den gehaald. foto Peter Nicolai Geen rijbewijs voor asielzoeker DEN HAAG - Asielzoekers zonder verblijfsvergunning kun nen in Nederland geen rijbewijs krijgen, zelfs niet als ze geslaagd zijn voor het rijexamen. De burgemeester van Ruc- phen, die in december 1996 een al afgegeven rijbewijs terug vorderde van een Iraanse asielzoeker, heeft in hoger beroep bij de Raad van State onlangs gelijk gekregen. Het rechtscol lege van de Afdeling Bestuursrecht vindt dat de Wegenver keerswet duidelijk is in deze zaak: een rijbewijs kan alleen aan vreemdelingen worden afgegeven als ze met instemming van het bevoegd gezag verblijven in Nederland. Het betref fende wetsartikel is op 1 juni 1996 in werking getreden. De Iraanse asielzoeker F. Hematiar uit Sas van Gent vroeg in no vember 1996 een rijbewijs aan, nadat hij geslaagd was voor het rij-examen. De Iraniër kreeg op het gemeentehuis van Rucphen meteen zijn nieuwe rijbewijs mee. Na enige tijd werd de fout opge merkt en hersteld door het rijbewijs eind december 1996 on geldig te verklaren. De Iraniër wacht inmiddels drie jaar op een verblijfsvergunning. Uitstel vonnis over wurgpoging MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft in de rechtszaak tegen een van poging tot zware mishandeling ver dachte 39-jarige man uit Hontenisse nog geen definitief von nis uitgesproken. De rechters willen eerst weten of, en op wel ke termijn, de man in een psychiatrisch ziekenhuis terecht kan. Pas daarna legt de rechtbank een straf op. De man had met zijn vriendin een op de Amerikaanse con fronterende geweldsfilm Natural Born Killers geïnspireerde relatie. De twee hadden, net als de hoofdrolspelers in die film, eikaars voornaam op eikaars armen getatoeëerd. Ook hadden ze afgesproken dat de dood de straf zou zij n voor degene die de elkaar beloofde eeuwige trouw zou schenden. In augustus vorig jaar kreeg het tweetal ruzie, waarop de man de keel van zijn vriendin dichtkneep. Tegen de verdachte is twee weken geleden een jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. Politie bekeurt hardrijders HULST - Tijdens een snelheidscontrole op de Koolstraat, binnen de bebouwde kom in Hulst zijn dinsdag 128 overtre dingen geregistreerd. In totaal werd de snelheid van 1190 voertuigen gemeten. De hoogste snelheid bedroeg 76 km per uur. De controle vond plaats tussen 11.10 en 15.50 uur. G. van de Voorde krijgt erespeld HULST - Oud-wethouder G. van de Voorde heeft van de CD A-af deling Hulst de gouden CDA Reynaertspeld ontvan gen. Het insigne werd hem dinsdag in Den Haag opgespeld door S. Buijs, Zeeuws Tweede-Kamerlid voor het CDA Een groep van 56 Oost-Zeeuws-Vlaamse CDA'ers bezocht die dag de Eerste en Tweede Kamer. De speciale onderscheiding is geboren op voorspraak van veel van de 78 leden van de Hulster CD A-af deling, Nadat Van de Voorde vorig jaar na de verkiezingen onverwachts uit het Hulster bestuur verdween - het CDA kwam niet in de coalitie - vonden veel confessionelen dat er 'iets voor de wethouder moest worden gedaan', verklaarde afdelingsvoorzitter E. Baecke gisteren. Als raadslid en wethouder, Van de Voorde zat meer dan 21 jaar in het dagelijks bestuur, heeft hij veel voor Hulst, haar inwo ners én het CDA betekend en daarvoor diende de afdeling haar waardering te laten blijken, was het gevoelen. De CDA-Reynaertspeld is dus speciaal voor Van de Voorde in het leven geroepen. ,.De onderscheiding kan in de toekomst vaker worden uitgereikt, maar dat zal niet met regelmaat ge beuren. De gedecoreerden zullen zich op bijzondere wijze ver dienstelijk gemaakt dienen te hebben", benadrukte Baecke. ijoorRené Hoonhorst HULST - De gemeenteraad van Hulst beslist in de vergadering donderdag 25 februari hoe Je verbouwing van de christe- ijke basisschool De Ark wordt litgevoerd. Burgemeester en wethouders van Hulst doen de raad deze maand een voorstel. Wethouder P. Weemaes wil nog aiet vertellen hoe het voorstel voor renovatie van de school er precies uit komt te zien, omdat de raadsleden vandaag pas worden ingelicht. Vast staat dat na de zomerva kantie wordt begonnen aan een rigoureuze opknapbeurt van De Ark. De ruim negentig leerlin gen 'van de christelijke basis school worden ondergebracht in vier lokalen van de nabijgele gen katholieke basisschool De Nobelhorst. Bestuur en directie van De Ark hebben de gemeente laten we ten dat ze het liefst een geheel nieuwe school aan de Tabaks- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERIMEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-rp"-;l: pzcredcity1@pzc.nl traat zien verrijzen. „Om aan al le eisen des tijds te voldoen is een nieuw gebouw het makke lijkst. Wij denken ook dat nieuwbouw op termijn het goedkoopst is. maar of de ge meente daar nu meer geld voor wil uittrekken, weten we niet", zegt schooldirecteur H. Veld hoen. Investering Mochten B en W nieuwbouw te duur vinden dan moet er toch een behoorlijke investering worden gepleegd voor 'de op één na beste oplossing', weet Veld hoen. De Ark is ruim 35 jaar ge leden 'koud op de fundering ge zet', dat wil zeggen dat door het ontbreken van isolatiemateri aal het vocht uit de grond de muren intrekt. Het schoolge bouw van de fundering tillen is onmogelijk, dus moeten vloeren worden opengehakt om alsnog isolatiemateriaal dichtbij de fundering aan te brengen. Eén gevel van het schoolgebouw moet geheel vervangen worden en daarnaast dient er ruimte te komen voor een permanent vierde lokaal. Vóór de gemeentes verantwoor delijk werden voor de huisves ting van onderwijsinstellingen, ging het Rijk er vanuit dat een schoolgebouw veertig jaar mee- kon. Ook daarom zou nieuw bouw niet zo'n gekke oplossing zijn voor de in 1963 gebouwde school, vindt de directeur. Maar ook als de politiek beslist het bij een grote opknapbeurt te hou den, is Veldhoen tevreden. De directeur hoopt dat de ver huizing naar De Nobelhorst in de laatste weken van de zomer vakantie kan plaatsvinden. Hij verwacht dat de scholieren van De Ark van september tot voor jaar 2000 van de gastvrijheid van de katholieke basisschool gebruik zullen maken. Veld hoen: „Ik hoop dat we in de paasvakantie van volgend jaar terug kunnen.Wethouder Wee maes gaat er vanuit dat dat makkelijk moet kunnen. „Als we voor verbouwing kiezen, moeten we in januari of februari klaar kunnen zijn. Rekening houdend met tegenvallers is Pa sen niet zo'n gek tijdstip, maar ik loop niet vooruit op ons voor stel aan de raad. In dat voorstel nemen we de plannen en de fi nancieringswijzen van de nieu we Bernardusschool in Clinge, het nieuwe Reynaertcollege en de uitbreiding van de Hulster Willibrordusschool mee. Dijkgraaf J. Eversdijk (midden met zwarte jas) en uiterst links secretaris J. Dekker van het waterschap bij de overhandiging van de 'groene beuk'. foto Charles Strijd door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Groene tegels, een groene beuk en erwten soep als symbool voor een na tuurlijk Waterschapsbeleid. De groene kandidaten startten gistermiddag hun campagne voor het nieuwe bestuur onder het motto: 'Stem voor natuur in het Waterschapsbestuur'. Als tegenhanger van de rode bakstenen van het nieuwe ge bouw kregen dijkgraaf J. Eversdijk en secretaris J. Dek ker vijf groene tegels aangebo den, voor elke kandidaat één en als extra groenvoorziening zetten de actieleden de 'groene beuk' erin, die inmiddels door de winter een bruin kleurtje gekregen had. De boom was tevens de aanzet voor een groene omgeving van het wa- terschapspand in aanbouw. Omdat de temperatuur erg laag was, kregen de bezoekers warme erwtensoep uitgereikt, natuurlijk ook weer met ach terliggende betekenis: „Als het water deze kleur heeft, is 'het niet goed!" Eversdijk toonde zich ingeno men met de ludieke actie. Vooral het idee van een groene omgeving voor het nieuwe ge bouw viel bij hem in goede aarde: „Dat vind ik nou ook! lachte hij. „We moeten daar inderdaad wat aan doen. Jullie zijn overigens de eersten die ons iets aanbieden." De groene kandidaten presen teerden tevens hun verkie zingsfolder met de actiepun ten en namen van de verkiesbaren: L D'Hoore, A Paauwe, R. Steijn, H. van Ha- ge en R. Remmerts. De ingeze tenen wensen een bredere sa menstelling van het bestuur, genoeg en schoon water, een aantrekkelijk landschap en daarvoor aanvaardbare kos ten. Het waterschap moet vol gens hen zijn wegentaak com bineren met de natuurtaak, door te zorgen voor een goede en duurzame beplanting langs wegen en dijken. Naast de natte ecologische verbindingszones die regel matig aangelegd worden, zien ze ook graag droge verbindin gen komen in de vorm van beplanting. Ook het 'puur in dividuele' karakter van de kandidaten willen ze zien ver anderen. D'Hoore: „De men sen op de lijst hebben eigenlijk niets met elkaar te maken. We willen een duidelijk partijpro gramma opstellen, maar het mag niet politiek worden." De campagne wordt onder steund door natuurbescher mingsverenigingen Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Zeeuwse Milieufederatie, 't Duumpje, De Steltkluut en het IVN Zeeuws-Vlaanderen ondersteunen de actie. Het Wereldnatuurfonds en de Stichting Doen leveren ook een bijdrage. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg wil gaan voorko men dat automobilisten doel loos rondrijden in het centrum van Sluis op zoek naar parkeer ruimte. Uit diverse enquêtes on der het winkelend publiek is ge bleken dat zij hier behoorlijk last van hebben. In Sluis is een zogenaamd parkeerverwijssys teem in werking. Elektronisch borden die, wanneer een par keerterrein vol is, doorverwij zen naar het eerstvolgende ter rein. Evaluaties wijzen uit dat dit niet voldoende is en daarom wil de gemeente een elektroni sche masten plaatsen bij de Rijksgrens Sint Anna ter Mui den en bij de rotonde aan de Nieuwstraat. Zo is in één keer duidelijk waar de automobilis ten heen moeten. Volgens het Sluis-Aardenburg- se college van burgemeester en wethouders kent de populari teit van Sluis een keerzijde: de parkeeroverlast. Met het nieu we parkeerverwijssysteem hoopt het college te bereiken dat de overlast voor de winkelende mensen minder wordt. Boven dien heeft het weghalen van het circulerend autoverkeer in het centrum ook voordelen voor het milieu door vermindering van de uitstoot van schadelijke gas sen en is er minder geluidsover last. Ook denkt het college dat de toekomstige rondweg Sluis door de komst van de masten ef fectiever zal worden gebruikt. De voormalige gemeente Sluis begon enkele decennia geleden voortvarend met de aanpak van het tekort aan parkeerplaatsen. Er werden meerdere grote ter reinen aangelegd aan de buiten zijden van de kern. Dit verhielp echter niet dat vele bezoekers toch kriskras hun weg door het centrum zochten op zoek naar een plaatsje dichterbij de win kelstraten, of beter nog, een gra tis plekje. Het probleem werd ten dele opgelost door de elek tronische borden. Het college hoopt dat automobilisten door de komst van de masten direct hun conclusies trekken en netjes de aanwijzingen zullen volgen. Wielen weg in Vlissingen VLISSINGEN - De politie kreeg woensdagmorgen een melding dat er aan de Gildeweg in Vlis singen vier wielen van een auto zijn gestolen. De auto stond bij een garage. Appèlavond op zondag 14 februari 1999 Met als thema: God werkt door heel gewone mensen Spreker: D.J. GROOT oprichter en directeur van dorkas-hulp Aanvang: 17-30 uur Waar: Lokaal, Langeweg Ia, Breskens (t.o. "De Uitkomst") Vanaf 17.00 uur ontvangst met koffie na afloop: napraten 81) koffie en broodjes de avond wordt opgeluisterd met zang, muziek en een dia-impressie over dorkas; één van de grootste (chr.) hulpverleningsorganisaties in Nederland Iedereen harfclijfc wdlcoM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35