Kritiek op geldzaken bij festival «>1» februari Valentijns dag J HOLTY PZC Bruinisse koestert zijn doden Kapelle en Tholen op de bres voor goed asielbeleid Miniroosje Tholen stelt eisen aan Auvergnepolder zeeland Beachpop zelf goed doel Valentijn Tb J^djouÉuae Pot excl. sierpotje i c# Dit is slechts een greep uit onze vele HARTEN FESTIVAL aanbiedingen! J IVlJech donderdag 11 februari 1999 s 16 door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Dit stuk is net zo helder als de muziek die u brengt. Ik kan er geen touw aan vastknopen. Het wemelt van te genstrijdigheden en de accoun tantsverklaring rammelt aan alle kanten." Zo verwoordde J. A van den Berge (RPF) woensdagavond in de commis sie maatschappelijke aangele genheden (MA) zijn onvrede over de voorstellen voor een subsidie en een renteloze lening aan de Stichting Beachpop. De fracties van RPF en SGP/GPV wezen de voorgestel de subsidie van vijfduizend gul den en de renteloze lening van vijftienduizend gulden voor dit jaarlijkse popfestival op Schou- wen-Duiveland van de hand. De overige fracties brachten een positief advies uit voor de finan ciële steun aan Beachpop. ter wijl D66 zich ten aanzien van de renteloze lening van advies ont hield. De twee voorstellen bleken te zeer met elkaar verweven om ze strikt afzonderlijk te behande len zoals aanvankelijk werd voorgesteld. Aan het uiteinde lijke advies van de commissie ging een rommelige discussie vooraf waarin de verwarring over de financiële positie van de Stichting Beachpop steeds gro ter werd Sinds 1996 ontvangt deze stich ting een renteloze lening van vijftienduizend gulden van de Na-carnaval in centrum Big S BURGH-HAAMSTEDE - Jon gerencentrum Big S in Burgh- Haamstede houdt zaterdag 20 februari een carnavalsparty. Cees Schot en Marcel Radema ker verzorgen de muziek op deze avond. Het is de bedoeling dat de bezoekers verkleed komen. Big S houdt het feest traditiege trouw een week na carnaval, omdat een deel van de trouwe Big S-bezoekers carnaval viert in Brabant. Het feest in Big S begint om 20.00 uur. gemeente om in de aanloop naar het festival een aantal zaken te kunnen voorfinancieren. In 1997 en in 1998 bleek Beachpop echter niet in staat die leningen terug te betalen. De schuld aan de gemeente is dus inmiddels opgelopen tot dertigduizend gulden. Om die te kunnen terug betalen, moet er eerst weer geld binnenkomen met het Beach- pop-festival dit jaar. Ook daar is weer vijftienduizend gulden voorfinanciering voor nodig. „Op deze manier wordt die le ning dus gewoon subsidie", vond Van den Berge. Hij ergerde zich bovendien aan de onduide lijke overzichten die Beachpop presenteerde. Evenals C. Flik- weert (SGP), betwijfelde Van den Berge of de stichting ooit in staat zal zijn de leningen aan de gemeente terug te betalen. De stichting zelf heeft rooskleu rige verwachtingen voor de op brengst van Beachpop dit jaar en stelt voor de twee achterstal lige leningen uiterlijk 1 septem ber te vereffenen- De meerder heid van het college wil daar wel in meegaan, maar wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van cultuur niet. Zij neemt een minderheidsstandpunt in, maar moest het voorstel woensdag avond toch aan de commissie MA voorleggen. Bank D66-woordvoerster C. J. Geluk had ook moeite met het voorstel. ..Het gaat maar om drie maan den voorfinanciering. Probeer dat nou met de bank te regelen en betaal in september in elk ge val één lening terug", stelde zij Verseput voor. Stichting Beach pop afficheert zich als non-pro- fitorganisatie. In de jaren dat er geld overblijft gaat een deel van de opbrengst naar het Natio naal Aidsfonds. Door diverse tegenslagen ontstond er echter een tekort en verstrekte het Aidsfonds op zijn beurt een le ning aan Beachpop om de zaak weer op de rails te krijgen. Die leningen aan het Aidsfonds zijn inmiddels terugbetaald. De stichting heeft alle hoop geves tigd op het festival 1999 om de andere schulden af te betalen. door Willem van Dam BRUINISSE - Kijk. wijst mevrouw Dijk stra-de Koning, daar ligt Marietje. Na een kortstondige ziekte nam God tot zich ons geliefd dochtertje en zusje Marie de Ko ning, staat op de steen geschreven. Slechts vijf jaren waren Marietje gegund, in '45 overleed zij aan difterie. Nee. mevrouw Dijkstra (52) heeft haar nooit gekend; zij werd geboren kort nadat Marietje overleed. En toch, toch heeft ze heel haar leven het gevoel gehad dat ze haar wél kende. Dat komt waarschijnlijk - als klein meisje ging ze vaak aan de hand van haar vader en moeder naar de graf steen op de begraafplaats van Bru. En nu nog, na al die jaren, bezoekt zij vrijwel we kelijks samen met haar inmiddels hoog bejaarde moeder het graf. Soms neemt Maria f inderdaad, mijn ou ders hebben me naar mijn overleden zusje genoemd') Dijkstra-de Koning dan wat Lodaline mee om de steen te reinigen en trekt zij er wat vuulte omheen weg. „Vroe ger verzorgde mijn vader altijd het graf. Na zijn overlijden ben ik dat gaan doen. Het is aan een kant misschien maar goed, dat hij er niet meer is. Als vader zou horen dat ze het graf van Marietje willen rui men, zou het onweren." Luister, sprak begin deze week het RPF- raadslid J. A van den Berge. Nog geen veertien dagen geleden werden op diverse begraafplaatsen op Schouwen-Duive- land kransen gelegd ter nagedachtenis van de watersnoodslachtoffers. Mooie woorden klonken er tijdens de plechtigheid; over piëteit en bemoediging van nabestaanden Niemand die het in zijn hoofd zal halen zelfs maar te suggere ren de graven van de watersnooddoden te ruimenWaarom dat van anderen dan wel: wat is het verschil tussen het verdriet van de nabestaanden van de rampslachtoffers en dat van families die ten gevolge van een ziekte of ongeval een kind. broer of zus kwijtraakten? Verdriet schuurt altijd, waarom zou het ene graf wel en het andere niet mogen blijven bestaan? Indruk De problematiek rond het ruimtegebrek op diverse begraafplaatsen op Schou- wen-Duiveland kwam dinsdagavond aan de orde tijdens een vergadering van de raadscommissie voor grondgebiedzaken, openbare werken en milieu. De redene ring waarmee het RPF-raadslid zich ver zette tegen het ruimen van graven, maak te indruk „Die Van den Berge," zegt Maria Dijkstra-de Koning een dag na de bewuste commissievergadering, „kon het zó mooi verwoorden, daar was geen punt je aan te versteken." In Bru spreken ze er schande van; hoe kunnen ze het op het gemeentehuis ver zinnen om honderden graven op hun be graafplaats te ruimen? Die plannen heb ben in het dorp gevoelens van onbegrip en verontwaardiging opgeroepen. Want in Bru zijn ze zuinig op hun doden. „Als je hier op het kerkhof loopt, ben je nooit al leen." Samen met haar man Wout en broer Stof fel wandelt zij over de besneeuwde paden. Veel bekende namen komen zij op de zer ken tegen. „Ieder steentje, ieder paaltje, heeft zijn eigen verdriet. Veel familiele Maria Dijkstra-de Koning en broer Stoffel: „Ze kunnen het ons en al die anderen toch niet aandoen de graven te ruimen?" foto Pieter Honhoff den van de doden die hier liggen, leven nog." Ze schudt vol ongeloof het hoofd. „Ze kunnen het ons en al die anderen toch niet aandoen om die graven op te ruimen? Op Schouwen-Duiveland kan van alles: er is ruimte voor golfbanen, tennisbanen, voetbalvelden, huizen, industrieterrei nen. Maar een plekje om voorgoed te kun nen rusten, kan kennelijk nergens meer worden gevonden Niet vergeten Haar broer Stoffel (60) weet nog als de dag van gisteren hoe zijn vader zijn doodzieke zusje in de ziekenauto tilde. „Dat was de laatste keer dat ik haar zag." Zeven jaar was hij toen. „Een wreed lief meisje was het, altijd bezig met poezen en poppen." Die poppen bewaart zijn moeder nog al tijd; Marietje is wel verloren, maar niet vergeten. Maria Dijkstra: „Je krijgt moe der nergens meer mee naar toe, behalve naar het kerkhof. Of het nu regent of waait, ze gaat altijd. Onder zware politieke druk deed verant woordelijk wethouder G. J. van de Velde- de Wilde dinsdagavond de toezegging, dat zij zal laten onderzoeken of er alsnog an dere mogelijkheden zijn om een oplossing te vinden voor de ruimtenood op de be graafplaats van Bruinisse. Dat geeft enige hoop. Maar wat te doen als toch tot rui ming wordt besloten? Stoffel de Koning: „Dan zullen we alles in het werk stellen om dat tegen te houden. Ik denk niet dat ze zoiets in Bru over hun kant laten gaan." Maria: „Ik heb het moeder nog niet eens durven vertellen door Mieke van der Jagt THOLEN - Burgemeester en wethouders van Tholen zijn ab soluut tegen de aanleg van een insteekhaven voor container overslag in het Rijn-Scheldeka naal tegenover de kern Tholen. Dat heeft het college de collega's in Bergen op Zoom laten weten. In een brief aan het dagelijks ge meentebestuur van Bergen op Zoom onderstrepen B en W nog eens de status van het concept haalbaarheidsonderzoek Au vergnepolder. Tijdens gesprek ken is gebleken dat daar nog niets definitiefs aan is, maar dat het nog deel uitmaakt van de be sluitvormingsprocedure. Naar aanleiding van de uitkom sten van dat onderzoek meldt het Thoolse college aan welke voorwaarden het industriege bied Auvergnepolder zou moe ten voldoen, wil het gemeente bestuur er in de planologische procedure aan meewerken. De Auvergnepolder ligt immers aan de overkant van Tholen aan het smalle deel van het Schelde- Rijnkanaal. Het is dus maar net welke ontwikkelingsrichting wordt gekozen, of de leefbaar heid in de kern Tholen wordt aangetast of niet. Volgens het Thoolse college mo gen alleen bedrijven worden toegelaten in de Auvergnep der die voldoen aan de milie eisen om dicht bij woonbebo wing te staan. Bovendien a Tholen graag zien dat de A vergnepolder, die stapsgev ontwikkeld wordt, van naar west wordt ingevuld. Ai de westkant moet volgens B W een royale groenstrook k men om het industrieterrein a; het oog van de Tholenaren onttrekken. Voorwaarden stelt het Thool college ook aan de verkeersa wikkeling op de N286, de Th lenseweg. Daar fietsen lijks vele mensen, met nan schooljeugd die in Bergen Zoom naar school gaat. Om hi te beschermen zou vóór verke uit de Auvergnepolder dat ricl ting Steenbergen wil, een exti oprit moeten worden gemaakt Een insteekhaven is uit den bo in de ogen van het dagelijks g meentebestuur. Afgezien vani veiligheid in het Schelde-Riji kanaal - een insteekhaven i zo'n smal stuk veroorzaakt g heid problemen bij het in- uitvaren - maakt een terra voor containeroverslag zo die bij het stadje een ontoelaatba inbreuk op de leefbaarheid v; Tholen. Bergen op Zoom mo daarvoor maar een andere loc tie zoeken, stellen B en W. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenten Ka pelle en Tholen zijn de enige twee Zeeuwse gemeenten die gehoor hebben gegeven aan de oproep van staatssecretaris Co- hen van Justitie om mee te wer ken aan het vinden van 35.000 plaatsen voor asielzoekers bui ten de asielzoekerscentra. Kapelle en Tholen hebben zich met zestig andere Nederlandse gemeenten verenigd in de LOA wat staat voor Lokale Overhe den voor een goed Asielbeleid. De zestig gemeenten hebben een verklaring afgegeven bij Justi tie waarin staat dat ze niet al leen huisvesting willen zoeken voor meer asielzoekers, maar ook onderwijs willen regelen en eventuele werkervaringsplaat sen. De bedoeling is de druk van de asielzoekerscentra te halen. A J. van den Berge, sectorma nager bij de afdeling Samenle ving van de gemeente Kapelle, zegt dat de gemeente vooral nog vier extra woningen vinden voor asielzoeke „Daarin kunnen gezinnen rechtkomen, maar ook allee staanden. Voor het samen oi derbrengen van alleenstaand! in één woning, zijn we niet geporteerd. Het aantal asielzo kers dat we extra opvangen, dus afhankelijk van wie er k( men. Op dit moment zijn we onderhandeling met een aanl particuliere woningbezitter over de huur van een aantal hu zen." Dat het onderwijs voi asielzoekers goed geregeld moi zijn, spreekt Van den Berge vai zelf. „Kinderen kunnen gebrui maken van het onderwijs in K; pelle, waar ook speciale leiding mogelijk is." Het Centraal Orgaan opvai Asielzoekers (COA) twijfelt? aan of het inititatief van de ar tig gemeenten wel voldoendi om het probleem op te lossa Iemand die je lief Is, geef je op zondag 14 februari De Valentijn Scanty Geschenkbon St£mf^Kosm0k Oosterweegje 5 - 43) 7 AD Noordgouwe Tel.: 011-40.13.81 - E-mail: stern@zeelandnef.nl Internet: www.zeelandnet.nl/stern Verwen uw Valentine met een avondje uit Valentijnsmenu f 39,50 Cupido cocktail Carpaccio van St. Jacobsschelpen op een bedje van rucolasalade met een kruidige vinaigrette van waterkers en zalmeitjes Heerlijke combinatie van maïskipfilet gevuld met een fruitige pruimencompote en geserveerd met een verfijnde saus van jeneverbessen Romantische wentelteefjes gepresenteerd met kaneelijs, caramelsaus en slagroom 2)e (jo/au me Restaurant de Blauwe Markies is het specialiteiten restaurant van Badhotel Renesse. Laone 2-4, 4325 EK Renesse. 14februari 1999 Zomaar een leuke feestdag om uw vriendin, uw vriend of uw buren te verrassen met een leuke attentie of cadeau. Luxe Wish "geschenk v.a. 19,95 Parf. De Drie Zu 'aantjes én Parf. Marie-Belle kunnen uw wensen vervullen. vG./C. parfumerie De Drie Zwaantjes dam 20, 4301 jb zierikzee parfumerie Marie Belle schoolstraat 52, 3241 ct middelharnis Valentijnsmenu in Salade Parmaham of Salade Lamsbout -o- Steak met Armagnacsaus of Visplateau van 3 soorten vis met witte wijnsaus -o- Valentijnsdessert voor twee personen -o- Koffie met lekkernijen Inclusief twee glazen wijn 46,50 per persoon Westenschouwenseweg 22 4328 RE Westenschouwen. Tel. 0111 - 652325 Gouden ypsilon .collier 43 cm. AANBIEDING: ROOD SETJE MET HARTJES vanaf 54,95 -s Z ER KZEE Gouden creolen met hartjes GroenRijk Habo Renesse H fj I edelsmederij - juwelier In "De Rookende Moor" Korte Sint Janstraat 9-11. Zierikzee tel. 0111-415560 ||j Gouden dromen komen uit bij uw juwelier! - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32