8 orst: ziekenzorg blijft voldoende PZC Zierikzee moet rijkdommen beter benutten Geen ander licht dan zonneschijn in de glazen stad Sirjansland Aalvissers verlangen maatregelen tegen vandalisme duikers zeeland 15 kin inister akkoord met afgeslankte taak voor ziekenhuis Zierikzee lomeijn onderscheiden Jij afscheid van museum donderdag 11 februari 1999 Geen rijbewijs voor asielzoeker DEN HAAG - Asielzoekers zonder verblijfsvergunning kun nen in Nederland geen rijbewijs krijgen, zelfs niet als ze geslaagd zijn voor het rijexamen. De burgemeester van Ruc- phen, die in december 1996 een al afgegeven rijbewijs terug vorderde van een Iraanse asielzoeker, heeft in hoger beroep bij de Raad van State onlangs gelijk gekregen. Het rechtscol lege van de Afdeling Bestuursrecht vindt dat de Wegenver keerswet duidelijk is in deze zaak: een rijbewijs kan alleen aan vreemdelingen worden afgegeven als ze met instemming van het bevoegd gezag verblijven in Nederland. Het betref fende wetsartikel is op 1 juni 1996 in werking getreden. De Iraanse asielzoeker F Hematiar uit Sas van Gent vroeg in no vember 1996 een rijbewijs aan, nadat hij geslaagd was voor het rij-examen. De Iraniër kreeg op het gemeentehuis van Rucphen meteen zijn nieuwe rijbewijs mee. Na enige tijd werd de fout opgemerkt en hersteld door het rijbewijs eind december 1996 ongeldig te verklaren. De Iraniër wacht in middels drie jaar op een verblijfsvergunning. Werkstraf voor reeks inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde een 24-jarige man uit Kruiningen gisteren tot een werkstraf van 240 uur (ter vervanging van zes maanden celen een voor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar. Hij had samen met een vriend in twee maanden tijd diverse inbraken en dief stallen gepleegd. Maar toen een schuldeiser hem bedreigde, was de 24-jarige man uit Kruiningen het zat. Hij biechtte zijn softdrugs- en gokproblemen op, evenals de misdrijven: eerst aan zijn ouders, daarna aan de politie. Nieuwe chef brandweer Tholen SINT-MAARTENDSDIJK - Ing J. de Feijter, nu nog chef van de afdeling Volkshuisvesting, Milieu en Bouwzaken in de ge meente Tholen, wordt per 1 juni dit jaar centraal gemeentelijk commandant van de brandweer. De Feijter is de eerste fullti me professionele brandweerman in de gemeente Tholen. Hij was al actief in de brandweer, als vrijwillig officier. De vijf korpsen in Tholen werken met in totaal tachtig vrijwillige brandweerlieden. In oktober werd de vrijwillige centraal commandant, L. Steenpoorte, eervol ontslag verleend van wege drukke werkzaamheden.. De Feijter treedt per 1 juni of ficieel aan. Wijziging bouwplan Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Projectontwikkelaar Sinke Komejan uit Goes wil in plaats van de geplande acht, maar zes woningen bouwen in de Rozenstraat in Colijnsplaat. In de eerste plan nen, waar inmiddels ook een bouwvergunning voor is ver leend, was sprake van acht tussenwoningen. Sinke Komejan is echter nu van mening dat er meer vraag is naar grotere twee-onder-één-kapwoningen. Daarom heeft het bedrijf de plannen gewijzigd. Er zijn inmiddels twee van de zes wonin gen verkocht. Een bouwvergunning op basis van het nieuwe plan, is nog niet verleend. Boete voor dreigen parkeerwacht VLISSINGEN - De politie heeft woensdagmorgen tegen een 32-jarige automobilist uit Vlissingen proces-verbaal opge maakt omdat hij een parkeerwachter verbaal had bedreigd en de handcomputer uit zijn handen had geslagen. Daardoor werd de handcomputer beschadigd. De parkeerwachter was op dat moment bezig een bekeuring op te maken omdat de au tomobilist zijn auto op de Schutterijstraat in Vlissingen had geparkeerd, zonder een parkeerkaartje te kopen. De Vlissin- ger was het niet met de bekeuring eens, omdat hij slechts kort had geparkeerd. Toen hij merkte dat de bekeuring toch door ging, werd hij boos en kon hij zich niet beheersen. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -Sportduikers hebben het afgelopen jaar bijna 90.000 gulden schade veroor zaakt aan materialen van de Zeeuwse aalvissers. Dit zegt voorzitter M.W. Koster van de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland. Diefstal en beschadiging van visfuiken, kreeftenkorven en kubben is een toenemende bron van ergenis voor de beroepsvis sers. Zij willen dat de provincie paal en perk stelt aan het aantal du ik vergunningen en het nach telijke duiken aan banden legt. De sportduikers willen dat de aalvissers hun beschuldigingen hardmaken. Koster deed zijn uitspaken woensdag tijdens een algemene ledenvergadering van zijn orga nisatie in Zierikzee. Een onder de leden gehouden enquête wijst uit, dat de vissers over 1998 alleen al op de Ooster- schelde voor een dikke 70.000 gulden werden gedupeerd. Als dieptepunt noemt Koster het doorsnijden van dertig fuiken in de Oosterschelde in één nacht. „Die schade betekende bijna het einde van de betreffende vis ser." Koster stelt, dat het aantal verdwenen vistuigen jaarlijks toeneemt evenals het aantal ge vallen van 'moedwillige be schadiging'. Hij zegt geen be schuldigende vinger te willen uiten, maar zijn voorgestelde maatregelen zijn onmiskenbaar aan het adres van de sportdui kers gericht. Koster wil dan ook Kindercarnaval in Serooskerke SEROOSKERKE - Piraten is het thema van het kindercarna val dat vrijdag 19 februari in Serooskerke (S) wordt gehou den. Het feest gaat om 17.00 uur bij het dorpshuis van start met een rondrit van de carnavalswagen door het dorp. Daarna staat er in het dorpshuis een feestmaal tijd gereed. De muziek wordt verzorgd door de drive-in fair- fun onder leiding van Marco en Lennert de Vrieze. Verder wordt er een playbackshow gehouden. Wie daaraan wil meedoen, moet zich voor 18 februari aanmel den bij Wouta Kloet, Dorpsplein 17 of bij Marja Hart, Oude Zandweg 9 in Serooskerke. dat de provincie het nachtdui- ken buiten de vier geplande duikcorridors verbiedt. Ook wil hij dat er een limiet wordt ge steld aan het aantal duikver- gunningen. A Ruiter van de Schouwse On derwatersport Vereniging Scal- dis vindt dat de vissers eerst maar eens hard moet maken dat het de duikers zijn die de netten doorsnijden. ,,De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Ik sluit niet uit dat er wel eens een dui ker de netten doorsnijdt om een maaltje kreeft of oesters weg te kapen, maar er zijn even zo vele gevallen bekend van vissers die de vangsten uit eikaars netten stropen." Duiktoerisme Ruiter gelooft niet dat een nach telijk duikverbod of een beper king van het aantal duikver- gunningen het probleem van de vissers wegneemt. „Het illegale duiken neemt dan alleen maar toe." Ook ziet hij het niet zitten dat de duikers alleen nog maar in een viertal corridors mogen snorkelen. „Dan wordt het veel te druk in die gebieden." Boven dien zou de provincie met derge lijke maatregelen het duiktoe risme in Zeeland volgens Ruiter ernstig schaden. „Zeeland heeft de schoonste wateren van Ne derland. Van heinde en ver ko men duikers hier naar toe om in het Grevelingenmeer of in de Oosterschelde te duiken. Het overgrote deel houdt zich keurig aan de regels en blijft op de wet telijk verplicht gestelde afstand van 25 meter van de visfuiken. Natuurlijk zijn er enkelingen die het voor de rest kunnen ver pesten, maar het zou te ver voe ren om daarom de gehele sport aan banden te leggen." Ruiter ziet eerder een oplossing in verscherpte nachtelijke con troles door de politie te water. „Zowel op de duikers als op de vissers." Auto in gracht ZIERIKZEE - Een 27-jarige in woner van Zierikzee gleed dins dagavond omstreeks 22.30 uur door de sneeuwval de gracht in. Hij wilde vanaf de rotonde in zijn woonplaats met zijn auto linksaf de Grachtweg oprijden. De man kon zelf uit de auto ko men. Een takelwagen heeft de auto uit de gracht gehaald. De Zierikzeeënaar bleek niet in het bezit van een rijbewijs. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De beul hijst zijn zware lichaam op het schavot voor de middeleeuwse gevangenis in Zierikzee. Z'n ogen blikken grimmig door de gaten in de donkere kap over de meute heen, samengedromd om niets van het lugubere schouwspel te missen. Wat zal het vandaag worden, vieren delen, nageltrekken of het snelle werk: kop eraf? Diep uit de kerkers van het 's Gravensteen klinkt een on heilspellend gekerm. Vingers krassen over de zware deur naar de vrijheid. Zo ongeveer moet het worden, stellen pro jectmanager Sven van Rijs wijk van het bureau Zeeland Maritiem en adviseur Rick Schasfoort zich de perfecte zo mer in Zierikzee voor. Ze delen hun enthousiasme met de ge meente die onlangs besloot tot aankoop van de houtloodsen om de museumhavenplannen nieuw leven in te blazen. Een plan dat drie jaar geleden het licht zag, maar bijna in een die pe la dreigde te verdwijnen omdat het te duur zou worden. Schasfoort - student techni sche bedrijfskunde aan de Universiteit Twente en voor malig manager van zowel het Arsenaal in Vlissingen als Mi niatuur Walcheren - heeft het plan op verzoek van de ge meente en Zeeland Maritiem bedrijfsmatig doorgelicht en aangepast. Woensdag rappor- leerde hij zijn bevindingen aan de stuurgroep van vertegen woordigers uit de provincie, gemeenten en het (toeristisch) bedrijfsleven. Het museumhavenplan geldt als één van de pilotprojecten De gijzelkamer, plek voor piraten in het Maritiem Museum te Zierikzee, dat vroeger een gevangenis was. van Zeeland Maritiem. Doel van het bureau is de cultuur historische aspecten van Zie rikzee, Veere, Middelburg en Vlissingen in kaart te brengen en te ontsluiten voor een breed publiek. De museumhaven moet de kapstok worden waar aan diverse evenementen in het toeristisch seizoen kunnen worden opgehangen, zoals het spektakeltheater over het Op roer van Zierikzee. Daarnaast dient het vooral uit te groeien tot een attractie op zich. Te be ginnen in de houtloodsen, waar een werf wordt ingericht voor de bruine vloot, aange kleed met een filmvertoning en een horecavoorziening in een toepasselijke entourage. Vanuit de werf en de haven zelf voorziet het plan in een uitge stippelde route langs de diver se bezienswaardigheden. Dat mag vooral geen saaie wande ling worden, benadrukken Schasfoort en Van Rijswijk. Mensen moeten de geschiede nis aan den lijve kunnen erva ren. Dat kan door op een aantal locaties gebruik te maken van beeld- en geluidseffecten. Je kunt de boel nog verder verle vendigen door hier en daar een act te laten opvoeren. Heel be langrijk is dat er regelmatig iets nieuws wordt bedacht. Je moet de bezoekers blijven prikkelen, anders hebben ze het na één keer wel gezien." De projectgroep is nog op zoek naar mensen die de dagelijkse organisatie van de museumha ven op zich willen nemen. De foto PieterHonhoff bedoeling is op korte termijn in Zierikzee een bijeenkomst te houden voor alle geïnteres seerden. Ook moet nog worden gesproken met de nodige geld schieters. om het startkapitaal van ruim twee miljoen gulden bijeen te brengen. „Het plan is aan alle kanten gepushed. Nu moet het nog omarmd worden. Zierikzee is gewoon mooi. Maar als je het verhaal achter de stad niet kent, wordt het nooit bijzonder. Dit is dé kans." ven plaatsvinden, alleen min der. En het aantal ziekenhuis bedden wordt teruggebracht, maar ze verdwijnen niet alle maal. WD-kamerlid J. Geluk is niet ontevreden. „Wij hebben de aandacht gevestigd op Zierik zee." Belangrijker vindt hij de mededeling van Borst dat er breed overleg komt. Personeel, vakbonden, huisartsen en zorg verzekeraars worden bij de uitwerking van de voorstellen betrokken. Op 1 april wordende definitieve plannen verwacht. Geluk: „Sluiting van het zie kenhuis is niet aan de orde." Zijn collega S. Buijs (CDA) is te leurgesteld. Borst heeft naar zijn oordeel nauwelijks ant woord gegeven op de vragen. „Zij stelt dat er een uitbreiding van poliklinische en onder zoeksfaciliteiten zal plaatsvin den. Ik ben dat niet in één rapport van de directie tegenge komen." Buijs heeft de indruk dat de minister zich weinig op de hoogte heeft gesteld van de situatie in Zierikzee. „Anders antwoordt ze niet dat er in Zee land tien procent meer specia listen zijn, vanwege de zomer- drukte. Die specialisten zitten in elk geval niet op Schouwen- Duiveland." Buijs kondigt aan actie te ondernemen, richting Schouwen-Duiveland en zono dig richting Borst Komkommerkweker Aat Dijkshoorn: „Schouwen-Duiveland is voor ons ideaal." foto Pieter Honhoff door Marcel Modde SIRJANSLAND - Sirjansland, een dorp in tweestrijd. Enerzijds de groep die de komst van de glazen stad stilletjes toejuicht. Want waar tuinbouw wordt bedreven, zijn vele handen nodig. Nieuwe werkgelegenheid dus voor een regio die verder zo afhankelijk is van het toerisme. Nadrukkelijker is het geluid dat de tegenstanders laten horen. Veertig hectare kassen praktisch in hun achtertuin, ze moeten er niet aan denken. Wég vrij uitzicht op de polder. Hinderlijke schittering van foeilelijke glazen construc ties overdag, en een zee van licht die de nachten in het dorp nimmer meer donker zullen laten zijn. En dan ook nog eens de vrachtwagens die straks af en aan rijden. Komkommerkweker Aat Dijkshoorn wordt 'een beetje triest' van het beeld dat sommi gen op hun netvlies hebben van kassenteelt. Een beeld dat is gevoed door de emotie en onwetenheid, meent hij stellig, maar waar in de huidige praktijk weinig meer van klopt. „Natuurlijk kunnen we de kassen niet mooier maken dan ze zijn. In alle eer lijkheid, ik vind er zelf ook weinig aan, dus ik kan me best voorstellen dat mensen met dat idee rondlopen. Maar de glastuinbouw is toevallig ook een beroep, een boterham. Dus kun je niet anders dan de boel zo goed mogelijk proberen in te passen in het land schap, bijvoorbeeld door rondom beplan ting aan te brengen. Dat heb ik gedaan, in goed overleg met de omwonenden. Maar er zijn grenzen. Ik kan moeilijk met m'n kassen onder de grond gaan zitten." De uitstraling van het licht, de grote vrees van omwonenden. Een fabeltje verzekert Dijkshoorn. Zijn eigen bedrijf is 's nachts gewoon dicht en heeft dan ook geen bij ver lichting nodig. Dat geldt wél voor de chry santenkwekerij Tuprotec die even verderop in aanbouw is. Voor de bloementeelt worden doorgaans assimilatielampen gebruikt, de grote jongens die dag en nacht in het West- land vrijwel ongemerkt in elkaar doen over gaan. Maar Tuprotec heeft geen plannen in die richting, laat mede-firmant Jan van der Burg weten. Gloeilamp „Wij gaan in Sirjansland werken met een gewone huis-tuin-en-keuken-gloeilamp. Toegegeven, om de chrysanten tot bloei te drijven moet ook bij donker het licht aan. Van tien uur 's avonds tot vier uur 's och tends, legt Van der Burg uit „Maar niet meer dan zes minuten per half uur. Tijdens die periode zijn de verduisteringsschermen buiten dicht. De omgeving zal er dus niets van merken." Indien een kweker in het kassengebied bij Sir zou willen overschakelen op assimila tielampen, dan moet hij aan strenge eisen voldoen. De gemeente Schouwen-Duive land heeft bij algemene maatregel van be stuur (AMVB) bepaald, dat bij het voeren van dergelijke sterke lampen 95 procent van de kassen verduisterd dient te worden. Dus ook dan is de uitstraling minimaal, stelt be leidsambtenaar Martin Jonker. En dan is er nog de vrees van het vrachtver voer. Ook dat zal in de praktijk honderd pro cent meevallen, zeggen Van der Burg en Dijkshoorn. Vanuit De Driehoek vertrekt momenteel dagelijks één vracht. En dat bij een productie van acht miljoen komkom mers in 1998 en naar schatting tien miljoen dit jaar. Indien Dijkshoorn zijn capaciteit volgend jaar verdubbeld, zoals de bedoeling is, zijn er twee vrachtwagens per dag nodig om het produkt naar de klant te brengen. Ook Tuprotec zal naar verwachting dage lijks niet meer dan één vracht af te leveren hebben, vergelijkbaar met de toekomstige boomkwekerij en trostomatenteler. „Het valt dus echt ontzettend mee", stelt Dijkshoorn ..Je moet ook niet op Schou wen-Duiveland gaan zitten wanneer je er een vervoersintensief bedrijf op nahoudt." Bij De Driehoek zijn momenteel 39 mensen in vaste dienst. In-het hoogseizoen komen daar vijftig parttimers bij. „Ik heb al men sen op de wachtlijst staan De glastuinbouw is echt zo gek nog niet voor Schouwen-Dui veland. Wij hebben het hier in ieder geval prima naar ons zin. Het aantal zonuren is gunstiger dan in het Westland, de grond prijs is gematigder en we kunnen tachtig procent van onze energiebehoefte voldoen met de (goedkope) restwarmte. Kortom, ideaal. En dat willen we maar wat graag zo houden1 or Harmen van der Werf IN IIAAG - De medische zorg Schouwen-Duiveland blijft i voldoende kwaliteit, ook al rdt het ziekenhuis in Zierik- vooral een centrum voor [behandeling. Minister E. rst (D66) van Volksgezond- (1 antwoordt dit op vragen p de Zeeuwse kamerleden J. luk (VVD) en S. Buijs (CDA), trokken enkele weken gele- isamen aan de bel, omdat op ïouwen-Duiveland veel on- i was ontstaan over de toe- iist van het ziekenhuis. De ectie van de Stichting Oos- D schelde Ziekenhuizen kon- ri de maatregelen aan, die een en icentratie van medische acti- d eiten in Goes betekenen. Zie- te zee moet bedden inleveren, in eraties worden beperkt. Ili iklinische hulp wordt het 3ti van het ziekenhuis. 'st rst laat in haar antwoorden ei jrschemeren dat zij niet staat 'Uj kijken van die voorstellen, rs le kleine ziekenhuisinstellin- hebben moeite het hoofd i en water te houden. Over het eet van de voorgestelde in atregelen maakt de bewinds- er iuw zich geen zorgen. Naar m ir mening kan er op Schou- ?p n-Duiveland 'een verant- ?r ord niveau van medische di g gegarandeerd blijven'. ioeristen hot de Schouwse bevolking eifcrk is vergrijsd en er 's zomers Ieenduizenden toeristen op het eifcrmalige eiland verblijven, le+andert daar niets aan. Borst eat weten van die situatie op de kgte te zijn. Vervolgens wijst érjerop dat Zeeuwse ziekenhui- rsh meer specialisten in dienst ?slhgen nemen, vanwege de zo- dirdrukte. „Dat is anders dan Eendere provincies." ij j de plannen van de zieken- eifisdirectie is ook veel kritiek irjgeoefend, omdat het zieken- us in Zierikzee pas voor 25 rifijoen gulden is gemoderni- a4rd. De operatiekamers en het dodenhuis zijn gerenoveerd. 'g| hier geen sprake van kapi- i talsvernietiging?", vroegen icjluk en Buijs zich af. lijmster Borst meent van niet. o-t investeringen passen vol- Jtfcs haar 'zeer wel' in de nieuwe eet van het ziekenhuis. In erikzee zullen operaties blij Romeijn neemt afscheid van het Goemans-museum. lij foto Pieter Honhoff 3 por Nils ten Brinke WERKERK-De 'burge- 1 «ester van Ouwerkerk' M.K. npmeijn neemt afscheid van de efiching Streek- en Landbouw- gluseum Schouwen-Duiveland manszorg in Dreischor. In fct museum ontving de schei- fcnde vice-voorzitter woens- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde I A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl dag uit handen van burgemees ter J.J.AM. Asselbergs van Schouwen-Duiveland een ko ninklijke onderscheiding en een oorkonde. Romeijn gaat voortaan door het leven als lid in de Orde van Oranje Nassau, ridder van de Romeijn was totaal verrast door het eerbetoon. De zoon van de toenmalige-burgemeester van Ouwerkerk was vanaf 1954 tot aan het begin van de zeventiger jaren zelfstandig akkerbouwer. Asselbelergs roemde Romeijn om zijn inzet voor Ouwerkerk en Schouwen-Duiveland. Hij bekleedde vele bestuursfunc ties: bij de Oranjevereniging, de stiching Ontwikkeling Ouwer kerk die de bouw van het dorps huis initieerde, de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland, het Zweedse Rode- kruis Ziekenhuis en het muse um Goemanszorg. Burgemeester Romeijn heeft ook talloze publi caties op zijn naam staan. In de series 'Veldnamen' en 'De Kro niek van het land van de Zee meermin' stelde hij delen van zijn archief-historisch onder zoek op schrift. Ook was Ro meijn namens de WD jaren ac tief in de gemeentepolitiek. Door zijn vele activiteiten ver wierf Romeijn zich de bijnaam 'burgemeester van Ouwerkerk'. Maar van gewichtigdoenerij hield hij niet, zo benadrukte Goemanszorg-voorzitter W. de Vrieze in een aantal anekdoten. Zo mocht Romeijn als fanatiek tuinder graag zijn fantasie aan wenden om planten van de meest wonderlijke namen te voorzien waarmee hij dames van bezoekende tuinclubs to taal op het verkeerde been zette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31