Havenfront blijft heikele zaak PZC De Wegwijzer wint schaaktoernooi Kortgene krijgt er hotelkamers bij Amsterdammer eist grond in Havenfront Nieuwe tegelranden zwembaden Tholen Tholen deponeert wensenlijst voor Auvergnepolder Aalvissers verlangenj maatregelen tegen vandalisme duikers 't Terpje in Kloetinge was er vroeg bij zeeland Raad Noord-Beveland ziet veel haken en ogen aan exploitatierekening donderdag 11 februari 1999 b 16 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Ondanks uitgebreide hernieuwde onder handelingen tussen de gemeen te Noord-Beveland en project ontwikkelaar Korteweg BV over het plan Havenfront in Kortgene. kan de exploitatie overeenkomst nog steeds niet rekenen op brede steun van de raad. Dat bleek woensdag avond nog eens duidelijk uit de standpunten van de commissie bestuurlijke zaken en financiën. SGP'er A G. van der Maas was faliekant tegen de opgestelde overeenkomst. J. F. den Hartigh (Noord-Bevelands Belang) sloot zich daar in eerste instan tie bij aan. Later op de avond wilde hij zijn oordeel liever op schorten, totdat er 'een kosten- baten-analyse op tafel ligt" Daarin wil Den Hartigh precies zien uitgewerkt welke kosten er in de loop der jaren al voor het plan zijn gemaakt Comissieleden van de drie coa litiepartijen (WD. PvdA en CDA) gingen, ondanks vele mit- Carnavalsprins 's Heerenhoek wijdt opgeknapte dorpsstraten in 's-HEERENHOEK - De Koen- kelpotse Prins Ton de Eerste opent zaterdag het pas gereno veerde stuk 's Heerenhoek. Na maanden sleutelen van gemeen tewege aan de Molendijk, de Deken Holtkampstraat en de Marktstraat, ligt het dorp er eindelijk chique en opgepoetst bij. Dat willen de Koenkelpotters niet ongemerkt laten voorbij gaan. Om 13.45 uur ontvang de regerende vastenavondvorst met zijn gevolg genodigden en belangstellenden in de Jeugd- hoeve. In optocht gaat het dan naar de Molendijk waar het re novatiewerk op ludieke wijze officieel in gebruik wordt geno men. Prins Ton weet zich zater dag in gezelschap van wethou der A van Opdorp, die buiten carnavalstijden verantwoorde lijk is voor openbare werken en dorpsinrichting. sen en maren, uiteindelijk ak koord. Zo'ndnekwart jaar geleden dis cussieerde de commissie ook al eens over een exploitatieover eenkomst voor het plan Haven front. Ook toen plaatsten de twee oppositiepartijen kantte keningen bij het stuk. Gedepu teerde Staten keurden het bestemmingsplan voor het ha vengebied uiteindelijk af, om dat ook zij niet overtuigd waren van de deugdelijkheid van de overeenkomst. De 'economische uitvoerbaarheid' van het plan was volgens hen niet bewezen. Opvallend was dat woensdag avond veel van de bezwaren te gen de eerste exploitatieover eenkomst herhaald werden. Zo ergerde Van der Maas zich aan het feit dat de gemeente zich verplicht mee te werken aan de oplossing van allerlei geschil len, zoals bijvoorbeeld dat met de eigenaren van de woonboten in de Kortgeense haven Ook was hem opnieuw onduidelijk hoe de kosten verdeeld worden van sanering van de voormalige vuilstortplaats langs de haven. Jachthaven PL. de Putter (WD) maakte zich vooral zorgen over de aan leg van de jachthaven. Daar voor is jachthavenexploitant Delta Marina uit Kortgene in principe verantwoordelijk. Er moeten 160 ligplaatsen worden aangelegd ..De overeenkomst vermeldt alleen niet wanneer die plaatsen er echt moeten zijn'" merkte De Putter op. ..Ook staat er niet hoeveel plaatsen Delta Marina mini maal moet aanleggen om van een jachthaven te kunnen spre ken. De commissieleden maakten zich ook zorgen over het oncon troleerbare prijsniveau van de woningen. Projectleider M. Pfaff van Korteweg gaf aan dat de permanente woningen rond de 220.000 gulden moeten kosten. „Maar mocht er alleen vraag zijn naar woningen van rond de vijf ton, dan ben je als projectontwikkelaar natuurlijk gek als je woningen van twee ton gaat bouwen", zei hij er me teen bijEn dat was nou net de zorg van de commissie. Die wil len in Kortgene namelijk be taalbare huizen voor de eigen Noord-Bevelandse bevolking. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - 'Ondeugde lijk bestuur' noemde H. C. H. Becht uit Amsterdam de beslis sing van burgemeester en wet houders van de gemeente Noord-Beveland. Zij willen de gronden in Kortgene waarop zijn familie sinds de jaren zestig een optie heeft, buiten het plan Havenfront houden. Daar ligt volgens hem geen planologi sche, maar een economische re den aan ten grondslag. Becht wil de gronden graag ontwikke len, maar naar de woonbestem ming in het plan Havenfront kan hij voorlopig fluiten. Becht kwam woensdagavond nogmaals naar het gemeente huis in Wissenkerke om de commissie bestuurlijke zaken en financiën zijn ongenoegen kenbaar te maken. Deze verga derde over de exploitatieover eenkomst, waarin de economi sche consequenties van het bestemmingsplan Havenfront staan beschreven. Becht vroeg hen zijn gronden alsnog in het bestemmingsplan op te nemen. A G. van der Maas (SGP) wilde graag van burgemeester M. L. Everaers weten wat er aan de bezwaren van Becht gedaa gaat worden. Nog voordat da; antwoord op gegeven wen mengde ook P. Moll (CDA) zie in de discussie. Met welk reel Becht hier 'chantage komt pl< gen', wilde hij weten. Sanering Volgens Moll heeft de verandi ring in het bestemmingspla niets met economische redene te maken, maar meer met pri vinciale vraagtekens bij de sa nering van de voormalige vuil stort. Die wordt nu volgens hei beter ter hand genomen daarom kunnen de woninge die eerst op de Bechtgronde gepland waren, nu op de vuil stort worden gebouwd. Everaers wees de commissiele den er enkel op dat de Becht gronden niet meer in het pla voorkomen en derhalve dus oo niets met het onderwerp van vergadering - de exploitatie overeenkomst - te maken had den. Verder wilde hij wel toe zeggen dat er door de gemeent nog eens gekeken wordt naar ontwikkeling van het gebiel rondom de Oostdijk en de Bot terlaan. Daarin liggen ook d Bechtgronden. Aan iedere tafel broeden leerringen op die éne meesterzet. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers door Luc Oggel GOES - Uiterst geconcentreerd waren ze. de 144 leerlingen die woensdag meededen aan de voorronde van het Kampioenschap Teamschaken voor de basisscholen. Het evenement, dat georganiseerd wordt door de Goese Schaakvereniging, telde dit jaar met 36 teams een recordaantal deelnemers. In wijkcentrum De Spinne in Goes krioelde het van de Gary Kasparovjes in de dop. Alle maal wilden ze winnen, allemaal wilden ze door naar het provinciaal kampioenschap om in mei deel te nemen aan het Nederlands kampioenschap. Dat er uiteindelijk maar vier teams doorgingen, telde nog even niet. Aan iedere tafel werd er gebroed op die ene meesterzet waarmee de partij gewonnen kon worden. Vorig jaar deden er achttien teams mee aan het toernooi. Een mogelijke reden voor de overweldigende belangstelling waarin de organisatie zich dit jaar mocht verheugen, is volgens organisator R Blok het feit dat kinderen weer behoefte krijgen aan 'echte' spelletjes: „De kinderen van tegenwoordig doen alleen nog maar computerspelletjes. Maar daar raken ze ook een keer op uitgeke ken." Het toernooi werd gespeeld in zeven ronden van elk twintig minuten. Leden van de Goe se Schaakvereniging beoordeelden iedere partij. Elk team werd door een leraar of ou der gecoacht. Geen reactie De organisatie had scholen in drie gemeen ten aangeschreven, maar net als vorig jaar was er geen enkel team van Noord-Beve land Blok: „Dat is erg jammer. GoesenBor- sele zijn goed vertegenwoordigd, maar van Noord-Beveland hebben we geen enkele re actie gehad." Van onwil is volgens directeur L. van Loon van de Prinses Margrietschool in Kats geen sprake: „Er wordt op onze school best veel geschaakt maar wij hadden toevallig een basketbal toernooi. Maar an ders hadden we misschien wel meegedaan." Op de Zuidvlietschool in Kortgene leeft het schaken minder, geeft directeur J. Lohn- stein toe. „Daarbij komt dat de kinderen al aan heel veel andere activiteiten meedoen. Ze willen ook wel eens wat tijd voor zich zelf." Winnaar van de voorronde werd uiteinde lijk De Wegwijzer uit Heinkenszand. De school kreeg een wisselbeker mee naar huis. Samen met de nummers twee, drie en vier, respectievelijk De Regenboog uit Nieuw- dorp, Noorderlicht uit Goes en De Twee master uit Goes, zal de Wegwijzer op 13 maart in Zierikzee strijden om een plaats in de landelijke finale. THOLEN - Ruim zestigduizend gulden wil het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Tholen uittrekken om de randen rondom de zwembas sins in zwembad De Spetter in Tholen en zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk te ver nieuwen. Met de Wet hygiëne en veilig heid zwemgelegenheden in de hand heeft de afdeling mi lieuhandhaving van de provin cie Zeeland afgelopen augustus beide zwembaden geïnspec teerd. Toen bleek dat de randen om het water niet aan de veilig heidsnormen voldeden. In beide baden liggen de tegels vaak erg ongelijk en hebben ze rondom de putdeksels soms scherpe ran den, waaraan bezoekers zich kunnen bezeren. Bovendien is in zwembad De Spetter tegen de wand van het bad een extra be- tonwand gezet, waarvan de rand overal gebroken is. Oo daar scherpe randjes dus. Omdat de tegels meermalen pd dag met een hogedrukspu worden schoongemaakt, hee het volgens het college geen zi deze 'perrons' alleen te herstn ten. Door het schoonspuit* spoelt er steeds zand onder e tussen de tegels weg, zodat pas rechtgelegde tegels toe binnen de kortste keren we< ongelijk zouden liggen. Onderlaag Daarom worden de randen hele maal opnieuw gelegd in een laa gestabiliseerd zand. Daarme zou het wegspoelen van di zand moeten worden voorko men. Rondom de afvoerputte komen speciale tegels. Voordat de werkzaamheden be ginnen, wordt het project be sproken in de commissie Alge meen Bestuur en Welzijn. Dez vergadert dinsdag 9 maart van af 19.30 uur door Ingrid Huibers KLOETINGE - Met een poppentheatervoorstelling en koffie met gebak wordt morgen (vrijdag) het 25-jarig bestaan van peuter speelzaal 't Terpje in Kloetinge gevierd. Ooit opgezet door een paar moeders uit het dorp, is de peuterspeelzaal inmiddels uitge groeid tot een professionele instelling. „Juf ik heb bah-handjes", roept een jongetje. Met beide handen heeft hij plaatjes op een grote gele papieren strik gelijmd. Juf Atie Roovers rent druk tussen de knutselende peuters heen en weer. De één moet weer even recht op zijn stoeltje gezet worden en de ander vraagt om nieuwe verf. Het is de bedoeling dat alle 7 2 peuters die 't Terpje bezoeken een zelfversierde strik dragen tij dens het feest. Voorjaar 1973 vatte een aantal Kloetingse moeders het plan op om een peuterspeelzaal te beginnen. „Toentertijd waren dat ech te pioniers", zegt Roovers. „Peuterspeelzalen in Zeeland waren nog heel erg nieuw. 'Kinderen, daar zorg je zelf voor', was nog heel erg de opvatting." Ruimte Er werd gebruikt speelgoed ingezameld en een ruimte gezocht. Uiteindelijk bleek er plek in de voormalige kleuterschool De Texp. Daar maakte de eerste twintig peuters, 14 februari 1974 hun opwachting Al na een half jaar had de peuterspeelzaal zoveel aanmeldingen dat er een tweede groep bij kwam. Inmiddels telt 't Terpje vier groepen. Najaar 1996 verhuisde de peuterspeelzaal naar een groter on derkomen in dorpshuis Amacitia. Daar kon een geheel op de peuters toegesneden ruimte worden ingericht. doorMiekevan der Jagt THOLEN - Burgemeester en w ethouders van Tholen zijn ab soluut tegen de aanleg van een insteekhaven voor container overslag in het Rijn-Scheldeka- naal tegenover de kern Tholen. Ongevallen door gladheid VLISSINGEN - Als gevolg van de gladheid hebben zich woens dagmorgen op de Walcherse wegen verschillende ongeluk ken voorgedaan. Een 15-jarige fietser, die vanaf een parkeerterrein de Nieuwe Vhssingseweg in Vlissingen op reed, botste om 8 uur tegen een 16-jange bromfietser uit Mid delburg. Beide bestuurders lie pen lichte verwondingen aan het gezicht op. Op de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen gleed om 8 10 uur een 17-jarige jongen uit Oost-Sou burg met zijn bromscooter on deruit en botste tegen een ver keersheuvel. De jongen is met onbekend letsel naar het zie kenhuis gebracht. Op de Rijks weg A58 ter hoogte van Arne- muiden raakte een in de richting van Middelburg rijdende 23-ja- rige automobiliste uit Goes om 8.55 uur met haar auto in een slip. Ze botste tegen de achter zijde van een vrachtauto, die werd bestuurd door een 26-jari- ge plaatsgenoot. Er was alleen materiële schade Op nagenoeg dezelfde plek gle den tien minuten later op de rij baan richting Goes twee auto's tegen elkaar. Beide auto's liepen schade op. BAARLAND Koffieconcert - Muziekvereni ging Prinses Juliana uit Baar land geeft op zondag 21 februari een koffieconcert in vereni gingsgebouw De Cameronian in Baarland. Het koffieconcert be gint om 12.00 uur. GOES Hobbybeurs - De stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt op zaterdag 6 maart een hobby- beurs in buurthuis De Pit Op deze beurs kunnen verschillen de hobby's van mensen worden aanschouwd. Er zijn nog stands vrij op de beurs, die is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Dat heeft het college de collega's in Bergen op Zoom laten weten. In een brief aan het dagelijks ge meentebestuur van Bergen op Zoom onderstrepen B en W nog eens de status van het concept haalbaarheidsonderzoek Au vergnepolder. Tijdens gesprek ken is gebleken dat daar nog niets definitiefs aan is. maar dat het nog deel uitmaakt van de be sluitvormingsprocedure Naar aanleiding van de uitkom sten van dat onderzoek meldt het Thoolse college aan welke voorwaarden het industriege bied Auvergnepolder zou moe ten voldoen, wil het gemeente bestuur er in de planologische procedure aan meewerken De Auvergnepolder ligt immers aan de overkant van Tholen aan het smalle deel van het Schelde- Rijnkanaal. Het is dus maar net welke ontwikkelingsrichting wordt gekozen, of de leefbaar heid in de kern Tholen wordt aangetast of niet. Milieu-eisen Volgens het Thoolse college mo gen alleen bedrijven worden toegelaten in de Auvergnepol der die voldoen aan de milieu- eisen om dicht bij woonbebou wing te staan. Bovendien zou Tholen graag zien dat de Au vergnepolder, die stapsgewijs ontwikkeld wordt, van oost naar west wordt ingevuld. Aan de westkant moet volgens B en W een royale groenstrook ko men om het industrieterrein aan het oog van de Tholenaren te onttrekken. Voorwaarden stelt het Thoolse college ook aan de verkeersaf wikkeling op de N286, de Tho- lenseweg. Daar fietsen dage lijks vele mensen, met name schooljeugd die in Bergen op Zoom naar school gaat. Om hen te beschermen zou voor verkeer uit de Auvergnepolder dat rich ting Steenbergen wal, een extra oprit moeten worden gemaakt. Leefbaarheid Een insteekhaven is uit den boze in de ogen van het dagelijks ge meentebestuur. Afgezien van de veiligheid in het Schelde-Rijn- kanaal - een insteekhaven op zo'n smal stuk veroorzaakt ge heid problemen bij het in- en uitvaren - maakt een terrein voor containeroverslag zo dicht bij het stadje een ontoelaatbare inbreuk op de leefbaarheid van Tholen. Bergen op Zoom moet daarvoor maar een andere loca tie zoeken, stellen B en W. door Ingrid Huibers KORTGENE - Kortgene krijgt er hoogstwaarschijnlijk weer twee hotelkamers bij. Eigenaar W. Lucas van het pand naast ho tel restaurant de Korenbeurs wil verbouwen. De nieuwe ka mers komen in plaats van de vergaderruimte. Mocht de bouwvergunning verleend wor den, dan telt de Korenbeurs straks twaalf kamers. Op dit moment wordt er in Kort gene ook gewerkt aan de uit breiding van hotel het Veerse Meer. Daar bouwt D. J. Lucas zes appartementen. Graag zou hij aan de Hoofdstraat nog eens tien appartementen bouwen. Die zouden samen met de ap partementen aan de Weststraat en restaurant De Waardin aan de Hoofdstraat één complex kunnen vormen. Ook zou er dan een binnenzwembad worden aangelegd. Op dit moment werkt de ge meente Noord-Beveland aan een bestemmingsplan voor het centrum van Kortgene. Het is burgemeester M. L. Everaers nog onduidelijk of de bouwaan- vraag vt^or het appartementen- hotel is ingediend voordat de raad 23 december een voorbe- reidingsbesluit voor het be stemmingsplan genomen heeft Procedure Is dit wel het geval, dan zal de gemeente zonder meer mede werking moeten verlenen aan de bouwplannen. Is dit niet het geval, dan wordt de bouwver gunning aangehouden. Wil de gemeente alsnog meewerken, dan zal er vooruitlopend op het bestemmingsplan een versnelde planologische procedure ge voerd worden. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -Sportduikers hebben het afgelopen jaar bijna 90.000 gulden schade veroor zaakt aan materialen van de Zeeuwse aalvissers. Dit zegt voorzitter M.W. Koster van de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland. Diefstal en beschadiging van visfuiken, kreeftenkorven en kubben is een toenemende bron van ergenis voor de beroepsvis sers. Zij willen dat de provincie paal en perk stelt aan het aantal duikvergunningen en het nach telijke duiken aan banden legt. De sportduikers willen dat de aalvissers hun beschuldigingen hardmaken. Koster deed zijn uitspaken woensdag tijdens een algemene ledenvergadering van zijn orga nisatie in Zierikzee. Een enquê te onder de leden wijst uit, dat de vissers over 1998 alleen al op de Oosterschelde voor een dikke 70.000 gulden werden gedu peerd. Als dieptepunt noemt Koster het doorsnijden van der tig fuiken in de Oosterschelde in één nacht. „Die schade beteken de bijna het einde van de be trokkenvisser." Moedwillig Koster stelt, dat het aantal ver dwenen vistuigen jaarlijks toeneemt evenals het aantal ge vallen van 'moedwillige be schadiging'. Hij zegt geen be schuldigende vinger te willen uiten, maar zijn voorgestelde maatregelen zijn onmiskenbaar aan het adres van de sportdui kers gericht. Koster wil dan ook dat de provincie het nachtdui- ken buiten de vier geplande duikcorridors verbiedt. Ook wil hij dat er een limiet wordt ge steld aan het aantal duikver gunningen. A Ruiter van de Schouwse On derwatersport Vereniging Scal- dis vindt dat de vissers eerst maar eens hard moet maken dat het de duikers zijn die de netten doorsnijden. „De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Ik sluit niet uit dat er wel eens een dui ker de netten doorsnijdt om een maaltje kreeft of oesters weg te kapen, maar er zijn even zo vele gevallen bekend van vissers die de vangsten uit eikaars netten stropen." Ruiter gelooft niet dat een nach telijk duikverbod of een beper king van het aantal duikver gunningen het probleem van de vi sers wegneemt. „Het illegale duiken neemt dan alleen maa toe." Ook ziet hij het niet zitte dat de duikers alleen nog maa in een viertal corridors moge snorkelen. „Dan wordt het vei te druk in die gebieden.Boven dien zou de provincie met derge lijke maatregelen het duiktoe risme in Zeeland volgens Ruite ernstig schaden. „Zeeland heef de schoonste wateren van Ne derland. Van heinde en ver ko men duikers hier naar toe om n het Grevelingenmeer of in d Oosterschelde te duiken. He overgrote deel houdt zich keurij aan de regels en blijft op de wet telijk verplicht gestelde afstam van 25 meter van de visfuikei Natuurlijk zijn er enkelingei die het voor de rest kunnen ver pesten, maar het zou te ver voe ren om daarom de gehele spot aan banden te leggen." Ruiter ziet eerder een oplossinj in verscherpte nachtelijke con troles door de politie te watei „Zowel op de duikers als op dl vissers." Veertien huizen bij Nieuw-West GOES - Nog dit jaar worden o[ de hoek van de Fluitekruid straal en de J. P. Coenstraat ii Goes veertien woningen ge bouwd. Het project is een initia tief van het Goese bouwbedrij Nonnekes BV. Het gaat on hoek- en tussenwoningen ge bouwd in twee blokken: een var vijf en een van negen huizen. D aanvraag voor een bouwver gunning is onlangs bij de ge meenle Goes ingediend. Het kleinschalige project grena aan de nieuwbouwwijk Nieuw! West. De kavels variëren van 125 tot 360 vierkante meter. Hej opmerkelijke van de huizen ij dat op de tweede verdieping eea dakterras van ongeveer vijftiea vierkante meter komt en dat dj kopers die etage verder vnj kunnen indelen en er bijvoor! beeld twee extra slaapkamer! kunnen creëren. De prijzen vaa de woningen, met eigen bergina beginnen bij 249.000 gulden q lopen op tot 287.500 gulden. De verkoop verloopt voorspoe dig. „De belangstelling is goed' zegt G. Joziasse, vestigingslei der van Sinke Komejan in Goes „Alle woningen zijn gereser veerd en zes zijn er al daadwer kelijk verkocht." Het streven i de huizen nog dit jaar op te leve ren. Peuterspeelzaal 't Terpje viert morgen het 25-jarig bestaan. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26