Stimulans moet roer omgooien PZC PZC Vijftig jaar regendruppels tellen Kapelle en Tholen op de bres voor goed asielbeleid Bezwaar tegen puinbreker niet op tijd Gewasschade wapen in strijd tegen komst varkens op Tholen zeeland 15 Goese welzijnsorganisatie zoekt nieuwe vorm na vernietigend rapport 39 donderdag 11 februari 1999 loor Rolf Bosboom JOES - Stichting Stimulans, de Joese organisatie voor op- I0UW- en sociaal-cultureel rerk, bezint zich op de toe- [Oiust. Binnenkort gaat een in- frim-manager aan de slag om ebekijken hoe de interne orga- lisatie kan worden verbeterd en if Stimulans als zelfstandige tichting kan blijven functione- en. Directe aanleiding is een re- :ente, zeer kritische rapportage raarin Stimulans wordt neer- -ezet als een onvolgroeide orga- lisatie waar dringend maatre gelen moeten worden genomen. Stimulans, in 1994 voortgeko- nen uit Sociaal-Cultureel Werk Joes, ondersteunt allerlei acti- iteiten die het woon- en leef- iimaat in buurten, wijken en ;ernen verbeteren. De 'afne- ners' zijn bewonersgroepen, rijk-, buurt- en dorpsvereni- ingen. jeugd- en jongerenwerk ïi minderhedenorganisaties. lange tijd is er van verschil- ende kanten kritiek op het unctioneren van Stimulans, let dagelijks bestuur beseft dat reranderingen noodzakelijk ijn en vroeg daarom organisa- ieadviseur D. Lemson de pro- ilemen in kaart te brengen. lijdensweg .emson was niet mild in zijn be vindingen: de geschiedenis van Stimulans is 'één lange lijdens weg', de organisatie is onvol- foeid, de relatie tussen het testuur en de twee beroeps- rachten is verstoord, het over- eg tussen gemeente en de coör- Imator is 'niet meer van deze ijd' en organisaties voelen 'een oenemende weerstand' om ïulp te zoeken bij Stimulans. De nood is hoog", concludeer- e Lemson. „Vele betrokkenen weten niet meer waar ze aan toe ijn. Deze situatie kan niet veel anger zo voortbestaan." let bestuur deelt voor een groot leel de conclusies van de advi- eur. Het signaleert ook de ge- rekkige interne organisatie en __jle 'ontevredenheid' bij de beide irtners van de stichting: de ge- ïeente Goes (als subsidiegever) n de afnemers. Maatregelen op orte termijn zijn daarom no- ig. Daarbij wordt gedacht aan ijscholing van het personeel, en 'écht besturend bestuur' en gesprekken met de partners om duidelijk te krijgen wat alle partijen van elkaar verwachten. De visies van de partners op Sti mulans lopen nu te ver uiteen, constateren voorzitter Hans van der Have en bestuurslid Mari anne van Heugten. „Dat is een weeffout die al is ontstaan bij de geboorte van Stimulans, die on der een ongelukkig gesternte heeft plaatsgevonden omdat de betrokkenen verschillende uit gangspunten en doelstellingen hadden." Het bestuur stelt tijdelijk een 'extern manager' aan. Die be kijkt de interne organisatie en dan vooral de lastige positie van de coördinator die tegelijk ook medewerker is. Van der Have: Wat we voor ogen hebben is een sterke organisatie die op haar taak berekend is." Ook moet de interim-manager zijn licht la ten schijnen op de vraag of een kleine organisatie als Stimu lans, met zoveel uiteenlopende taken, wel zelfstandig kan blij ven bestaan. Grote schaal Daarnaast loopt een onderzoek van de gemeente Goes naar de mogelijkheid om één grote wel- zijnsinstelling, inclusief Stimu lans, te vormen. Het bestuur van de stichting is daar voorstander van. Sterker nog: „Als je het goed wilt aanpakken, dan zou je je niet moeten beperken tot de gemeente Goes", zegt Van der Have. „Dan praat je over een welzijnsorganisatie voor mini maal de Bevelanden.",,Je moet toe naar een professionele orga nisatie die ook professioneel wordt aangestuurd", vult Van Heugten aan Stimulans wil, in afwachting van de mogelijke komst van een grote welzijnsinstelling, hard blijven werken aan de eigen te kortkomingen. Van der Have: „Mocht die grote instelling ont staan, dan willen we een sterke organisatie kunnen inbrengen." De overkoepelende instelling zal in elk geval niet voortkomen uit Stimulans, verzekeren Van der Have en Van Heugten. „Je moet echt een nieuwe organisa tie creëren zodat het verleden niet het heden wordt. Die nieu we organisatie, met Stimulans als een van de onderdelen, moet een frisse start kunnen maken." L1PELLE - De gemeenten Ka- lelle en Tholen zijn de enige wee Zeeuwse gemeenten die jehoor hebben gegeven aan de iproep van staatssecretaris Co- len van Justitie om mee te wer- ;en aan het vinden van 35.000 ilaatsen voor asielzoekers bui en de asielzoekerscentra. Ka- lelle en Tholen hebben zich met :estig andere Nederlandse ge- neenten verenigd in de LOA vat staat voor Lokale Overhe- len voor een goed Asielbeleid. )e zestig gemeenten hebben een lerklaring afgegeven bij Justi- ie waarin staat dat ze niet al- een huisvesting willen zoeken roor meer asielzoekers, maar tok onderwijs willen regelen en iventuele werkervaringsplaat- ien. De bedoeling is de druk van le asielzoekerscentra te halen, lie alleen maar groter wordt nu iteeds meer mensen huis en - laard elders in de wereld veria- loor Mieke van der Jagt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doorlngrid Huibers KRUIN IN GEN - Sloopbedrijf Sinke VOF uit Kruiningen mag een puinbreker neer zetten op de daartoe verworven grond op het bedrijventerrein Nishoek. Planologisch ligt het bedrijf niets meer in de weg, nu de Raad van State heeft besloten de bezwaren van buurman Koel- en Vrieshuis Reimers- waal niet ontvankelijk te verklaren. Het koelvrieshuis vreest al langere tijd voor stof overlast van de puinbreker. Het bedrijf heeft zich dan ook met hand en tand verzet tegen uitbreiding van Sinke, waardoor het puin op ongeveer vier meter van het koel vrieshuis gebroken en opgeslagen zou kun nen worden. Voorheen bedroeg de afstand tussen de twee bedrijven ongeveer zeventig meter. De grond waarop de puinbreker moet ko men, is nota bene eind 1996 zelf door het koelvrieshuis aan de gemeente verkocht. Die was aanvankelijk van plan het terrein te gebruiken voor de opslag van bestratings materiaal. Pas later kwam Sinke in beeld, die zijn bedrijf graag wilde uitbreiden. De gemeenteraad ging akkoord en nam de nieuwe puinbreekinstallatie op in het be stemmingsplan Nishoek dat zij maart vorig jaar vaststelde. Het plan werd begin juli door de provincie goedgekeurd. Meteen daarop tekende het koelvrieshuis bij de Raad van State beroep aan. Het feit dat het koelvrieshuis te laat zijn be zwaar tegen het bestemmingsplan bij de provincie indiende, breekt het bedrijf nu op. Advocaat I. Kroft voerde bij de rechter aan, dat het bedrijf niet op de hoogte was van de periode dat er bij de provincie bezwaar ge maakt kon worden. Bovendien meende zij dat de gemeente beloofd had, het koelvries huis van de procedure op de hoogte te hou den. De rechter maakt in de motivatie bij zijn uitspraak korte metten met deze rede natie. De gemeente is op geen enkele manier verplicht bezwaarmakers persoonlijk op de hoogte te stellen van ontwikkelingen rond een bestemmingsplan. De periode van ter- visielegging bij de provincie is volgens de rechter bovendien afdoende gepubliceerd. Dopr de uitspraak van de rechter is het be stemmingsplan Nishoek rechtsgeldig ge worden en kan Sinke dus planologisch ge zien zijn gang gaan. Om met de puinbreker aan de slag te gaan, heeft hij overigens ook een milieuvergunning nodig. Die ligt op dit moment ter inzage bij de provincie. Ook te gen deze vergunning kan weer beroep aan getekend worden bij de Raad van State. Bij het Koel- en Vrieshuis Reimerswaal was gistermiddag niemand bereikbaar voor commentaar. ten. Komend jaar moet rekening worden gehouden met de komst van 55.000 tot 60.000 asielzoe kers. A J. van den Berge, sectorma nager bij de afdeling Samenle ving van de gemeente Kapelle, zegt dat de gemeente voorals nog vier extra woningen wil vinden voor asielzoekers. „Daarin kunnen gezinnen te rechtkomen, maar ook alleen staanden. Voor het samen on derbrengen van alleenstaanden in één woning, zijn we niet zo geporteerd. Het aantal asielzoe kers dat we extra opvangen, is dus afhankelijk van wie er ko men. Op dit moment zijn we in onderhandeling met een aantal particuliere woningbezitters over de huur van een aantal hui zen." Dat het onderwijs voor asielzoe kers goed geregeld moet zijn, is volgens Van den Berge vanzelf sprekend. „Kinderen kunnen gebruik maken van het onder wijs in Kapelle, waar ook speci ale begeleiding mogelijk is." Over werkervaring is in Kapelle nog niet zozeer nagedacht. „We hebben weieens problemen ge had met mensen die volgens de regeltjes niet de goede status hadden om te mogen werken. We hopen dat dit beter kan wor den geregeld." Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) twijfelt er aan of het inititatief van de zes tig gemeenten wel voldoende is om het probleem op te lossen. In vergelijking tot de aantallen ex tra asielzoekers, is de verspreide opvang in zestig gemeente wel erg kleinschalig. Volgens een woordvoerder van het COA is het de vraag of het LOA-initia- tief logistiek en fiancieel wel haalbaar is. Kerken op radio GOES - De Christelijk Gerefor meerde Kerk en de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt in Goes gaan samenwerken om mensen die niet meer zo makke lijk naar de kerk kunnen komen, toch te bedienen. Beide kerken verzorgen voort aan bij toerbeurt een uitzending op Radio Goes, op zondag tus sen 18.00 en 19.00 uur. Wie de diensten uit de ether wil pluk ken moet zijn toestel op FM 105.0 draaien. De kabel voert Radio Goes binnen via FM 107,5. -f D. de Pundert, al een halve eeuw neerslagwaarnemer voor het KNMI, smelt sneeuw in zijn regenmeter. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Iedere dag, weer of vooral geen weer, loopt D. de Pundert naar zijn regen meter. Een officiële, van het KNMI. Hij gooit de neerslag die dat etmaal gevallen is in een grote reageerbuis, noteert nauwkeurig de hoeveelheid en belt vervolgens in codes zijn bevindingen door. Al vijftig jaar is De Pundert neerslag meter in Ovezande. Deze week werden hij en zijn vier kinde ren in De Bilt ontvangen om het jubileum te vieren. Het is in de 125-jarige geschiedenis van het KNMI nog maar één keer eerder voorgekomen dat ie mand vijftig jaar neerslag waarnemingen deed. De Pundert, die je zijn tachtig jaar niet geven zou, is een bui tenmens in hart en nieren. Ge boren in 's Heer Abtskerke, middenin de natte, natuurrij ke Poel van voor de ruilverka veling, groeide hij op met weer en wind en met de afhankelijk heid daarvan van de boerenbe volking. Hij werd voorlichter voor de fruitteelt bij het ministerie van Landbouw en ging na zijn huwelijk met een meisje uit Ovezande in haar geboortedorp wonen. Aan de Bloemenlaan. In Ovezande stond sinds 1935, toen het KNMI met verspreide neerslagmetingen begon, een neerslagmeter. De man die de metingen verrichtte overleed en diens zoon had er weinig zin in. „Ze vroegen of het niks voor mij was en het leek me best aardig. Tien jaar geleden, toen het KNMI me felici teerde, bleek dat ik het al veertig jaar deed Dat wist ik toen niet. Je voelt het niet als bezwaarlijk, want het is elke dag maar een klein klusje, een minuut of wat werk. Regent het niet, dan doe je niks. Zelfs vorig jaar ben ik er niet moe van geworden, en toen viel de meeste regen sinds de metingen begonnen: 1081 milimeter tegen 750 milimeter normaal." Sinds De Pundert de Ovezand- se regenmeter beheert, is het ding twee keer verhuisd. Eén keer met de familie De Pun dert mee van het ene huis in de Bloemenstraat naar het ande re en nog een keer uit de voor tuin naar de moestuin. „Dat ding moet vrij staan, geen bo men, geen gebouwen. Alles wat neerslag weg kan nemen, vertekent het beeld." De neer slagmeter waardeert het dat iemand van het KNMI ieder jaar komt kijken of alles nog goed staat. „Dat is ook leuk voor de contacten." In zijn jarenlange praktijk van meten en noteren, heeft De Pundert wel wat meer kijk op het weer gekregen, maar voor spellen, nee, dat kan hij niet. „Dat kunnen ze bij het KNMI niet eens met alle computers die er te vinden zijn. Mensen willen steeds langer van tevo ren weten wat voor weer het wordt. Logisch, want boeren moeten steeds verder van te voren plannen. Maar het weer is grillig, bij lange voorspellin gen zijn er zoveel factoren van invloed die je niet kunt waar nemen. Dan komt het dikwijls anders uit." Loonbedrijven De zin van het achteraf note ren van neerslag, is voor De Pundert glashelder. „Er zijn loonbedrijven die precies bij houden waar de buien vallen. Die regenen op de ene plaats uit en gaan twee kilometer verder aan de slag. Ook voor landbouwers en fruittelers is het zaak om te weten hoeveel er gevallen is. Aardappelziek ten, schurft en kanker op fruit gedijen alleen bij veel vocht. Blij ft de regen uit, dan kan een boer zijn dure spuitmiddelen in de schuur houden In winterse tijden, zoals nu, vergt de functie ietsje meer tijd. De Pundert meet met een lineaal de dikte van het sneeuwdek en smelt de sneeuw in de regenmeter, voordat die wordt leeggegoten in de meet- buis. Geen rijbewijs voor asielzoeker DEN HAAG - Asielzoekers zonder verblijfsvergunning kun nen in Nederland geen rijbewijs krijgen, zelfs niet als ze geslaagd zijn voor het rijexamen. De burgemeester van Ruc- phen, die in december 1996 een al afgegeven rijbewijs terug vorderde van een Iraanse asielzoeker, heeft in hoger beroep bij de Raad van State onlangs gelijk gekregen, Het rechtscol lege van de Afdeling Bestuursrecht vindt dat de Wegenver keerswet duidelijk is in deze zaak: een rijbewijs kan alleen aan vreemdelingen worden afgegeven als ze met instemming van het bevoegd gezag verblijven in Nederland. Het betref fende wetsartikel is op 1 juni 1996 in werking getreden. De Iraanse asielzoeker F. Hematiar uit Sas van Gent vroeg in no vember 1996 een rijbewijs aan, nadat hij geslaagd was voor het rij-examen. De Iraniër kreeg op het gemeentehuis van Rucphen meteen zijn nieuwe rijbewijs mee. Na enige tijd werd de fout opgemerkt en hersteld door het rijbewijs eind december 1996 ongeldig te verklaren. De Iraniër wacht in middels drie jaar op een verblijfsvergunning. Werkstraf voor reeks inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde een 24-jarige man uit Kruiningen gisteren tot een werkstraf van 240 uur (ter vervanging van zes maanden cel) en een voor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar. Hij had samen met een vriend in twee maanden tijd diverse inbraken en dief stallen gepleegd. Maar toen een schuldeiser hem bedreigde, was de 24-jarige man uit Kruiningen het zat. Hij biechtte zijn softdrugs- en gokproblemen op, evenals de misdrijven: eerst aan zijn ouders, daarna aan de politie. Nieuwe chef brandweer Tholen SINT-MAARTENDSDIJK - J. de Feijter, nu nog chef van de afdeling Volkshuisvesting, Milieu en Bouwzaken in de ge meente Tholen, wordt per 1 j uni dit jaar centraal gemeentelij k commandant van de brandweer. De Feijter is de eerste fullti me professionele brandweerman in de gemeente Tholen. Hij was al actief in de brandweer, als vrijwillig officier. De vijf korpsen in Tholen werken met in totaal tachtig vrijwillige brandweerlieden. In oktober trad de vrijwillige centraal commandant, L. Steenpoorte, terug vanwege drukke werk zaamheden. De functie werd waargenomen door interim commandant F. S. W. van Weijland, de beroepsbrandweer commandant van het streekgewest westelijk Noord-Brabant. Die blijft aan tot De Feijter per 1 juni officieel aantreedt. Wijziging bouwplan Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Projectontwikkelaar Sinke Komejan uit Goes wil in plaats van de geplande acht, maar zes woningen bouwen in de Rozenstraat in Colijnsplaat. In de eerste plan nen, waar inmiddels ook een bouwvergunning voor is ver leend, was sprake van acht tussenwoningen. Sinke Komejan is echter nu van mening dat er meer vraag is naar grotere twee-onder-één-kapwoningen. Daarom heeft het bedrijf de plannen gewijzigd. Er zijn inmiddels twee van de zes wonin gen verkocht. Een bouwvergunning op basis van het nieuwe plan, is nog niet verleend. Boete voor dreigen parkeerwacht VLISSINGEN - De politie heeft woensdagmorgen tegen een 32-jarige automobilist uit Vlissingen proces-verbaal opge maakt omdat hij een parkeerwachter verbaal had bedreigden de handcomputer uit zijn handen had geslagen. De parkeer wachter was op dat moment bezig een bekeuring op te maken omdat de automobilist zijn auto op de Schutterijstraat in Vlissingen had geparkeerd, zonder een parkeerkaartje te ko pen. De Vlissinger was het niet met de bekeuring eens. omdat hij slechts kort had geparkeerd. door Arjan Schuiling DEN HAAG - „Een kwaadwil lende zou gevoelige gewassen kunnen gaan telen om zo de komst van een varkenshouderij tegen te gaan." De namens een drietal varkenshouders in de gemeente Tholen optredende woordvoerder J. van Groningen verwacht dat er nog gekke situ aties gaan ontstaan als het door getuige-deskundige L. van der Eerden veronderstelde verband tussen ammoniakuitstoot en ge wasteelt zich voordoet. Van der Eerden trachtte tijdens een hoorzitting bij de Raad van Sta te in Den Haag het door hem veronderstelde verband hard te maken, maar kreeg nauwelijks ruimte van voorzitter mevrouw J. Leyten. De omwonenden van de var- kensmesterij van A Straathof aan de Keizerweg in Tholen, die van der Eerden lieten opdraven als getuige-deskundige, hadden volgens haar zowel de Raad van State als de andere partijen te voren op de hoogte moeten stel len van de gevoelige informatie van de onderzoeker van de Dienst Landbouwkundig On derzoek (DLO). Ook zonder de inbreng van Van der Eerden bleef er overigens nog een flinke rij klachten over ten aanzien van de vergunningverlening aan Straathof. De woordvoerder namens de omwonenden, A van Hoof, ver klaarde te vrezen voor onder meer stank- en geluidsoverlast en aantasting van het landschap als de vergunning om 43.720 vleesvarkens en 3.696 gespeen de biggen te houden van kracht wordt. Vergelijkbare bezwaren bracht Van Hoof in tegen de vergun ningverlening aan Van Balkom Varkenshouderijen BV. Dit be drijf uit Udenhout wil aan de Bram Groenewegeweg in Poort vliet een kleine 7.500 vleesvar kens houden. Volgens de omwo nenden had er tenminste een milieu-effectrapportage (MER) aan die uitbreiding vooraf moe ten gaan. Bodem Advocaat Van Groningen stelde dat de MER-plicht alleen geldt voor uitbreidingen van meer dan 5.000 mestvarkenseenhe- den (MVE) en daaraan voldoet Van Balkom niet. Hij vond ove rigens dat in zowel de vergun ningen van Van Balkom als die van Straathof ten om-echte een verplichting is opgenomen om de bodemsituatie te onderzoe ken. Bij de procedure rond de bouwvergunning hebben derge lijke onderzoeken al plaatsge vonden en is er niets aangetrof fen. In het geval van zijn derde cli ënt, P. Fase, die een varkenshou derij aan de Anna Vosdijk in Sint-Annaland wil starten, wacht Van Groningen nog altijd op een vergunningbesluit van de gemeente Tholen. Ondanks het feit dat de aanvraag dateert van februari 1997 en het ge meentebestuur van Tholen in maart van het vorige jaar door de Raad van State werd ver plicht om binnen drie weken een besluit te nemen. Fase is het wachten zat en vroeg de Raad van State om B en W van Tholen te verplichten binnen twee we ken een besluit te nemen op straffe van een dwangsom. Niet nodig Gemeentewoordvoerder C. Stouten verwachtte dat het ver gunningbesluit op de aanvx-aag van Fase er binnen twee weken ligt. Een dwangsom was volgens hem dan ook niet nodig. Stouten heeft er geen bezwaar tegen als het voorschrift over het bodem onderzoek wordt geschrapt uit de vergunning van van Balkom. Voor het overige verzocht hij de Raad van State die vergunning in stand te laten. De vergunningverlening aan Straathof werd verdedigd door J. Merkx van de regionale mi lieudienst van het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant. Merkx hield vast aan de geko zen typering van de omgeving die bepalend is voor de aan te houden afstanden tussen de varkenshouderij en omliggende woningen in verband met geur- overlast. Volgens hem rust op de meeste omliggende woningen nog altijd een agrarische be stemming, ook al wonen er geen agrariërs, zolang er geen actua lisering van het bestemmings plan heeft plaatsgevonden. Van de teelt van bloemzaden door omwonende A Pot. die mogelijk gevoelig zouden kunnen zijn voor ammoniakuitstoot, was het college van B en W niets be kend op het moment van de ver gunningverlening, aldus Merkx. Hij verzocht de Raad van State de vergunning van Straathof in stand te laten. De Raad van State doet over enkele weken een uitspraak. Voorzitter Van der Have en bestuurslid Van Heugten zien Stimulans graag opgaan in een grotere organisatie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25